Veenendaals dagblad Buiten OOK FANFANI SLAAGT NIET Brand in Haarlem veroorzaakt voor miljoenen schade tegen Legia Universiteiten gaan voortaan motieven van (niet) kiezers onderzoeken FLORYN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei DEN HAAG BEZORGD: Overvallers maken in supermarkt 25.000 buit Ha fijn... een borrel van ftaryn! Feyenoord Onrendabele spoorlijnen op z*n vroegst in 1972 uit spoorboekje Felle wind deed vuur overslaan op opslagplaats r A Fijne vleesragout HUIZE SCHUURING WONDER Ook Amerika leverde aan Libië vliegtuigen zingende dolfijnen... Britten willen in EEG meepraten over politieke sa men wer ldn Heerlijk „Paasbrood" Af en toe regen DEN HAAG - In Den Haag heerst ongerustheid over de laatste ontwikkelingen aan het loon front. Tros (250.000) vraagt meer zendtijd Op de bres Italië nog zonder regering Chirurg vergat verbandgaas te verwijderen Starfighter 118 neergestort AJAX-ARSENAL Israël rekent niet meer op Phantoms wonder boven wonder en toch... staat aan de too DOLFINARIUM VTB n.v. Heinemaiin in ketting bot sing Long Cheng in Laos bedreigd TERUGVERDIENEN LAADPLAATSEN M ai son Kramer Bur. voor redactie en administratie: Ptms Bernbardlaan 28, Veenendaal, ef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 55 (red Giro 1321600. nummers 0,25; Abonnement p.w., 4,40 p.m., 13.10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 20 MAART I970 - 44e JAARGANG no. 67 Lonen gaan sneller omhoog dan was gepland De cao's die de laatste weken zijn afgesloten gaan sterk uit boven het door de Sociaal-Economische Raad (SER) gegeven advies dat het vrij besteedbare loon ongeveer 2,5 tot 3 procent zou mogen stijgen. HILVERSUM De „Tros" heeft de 250.000 leden bereikt. In de afgelopen week hebben zich bij de Tros 1580 nieuwe leden gemeld, waarmede het to taal is gekomen op 250.660. Het bestuur van de Tros heeft in een brief aan de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk om uitbreiding van de zendtijd gevraagd. Dit deelde de directeur van de Tros, mr. J. M. Landré donderdagavond voor de televisie mede. Hij zei, dat de Tros, een jaar geleden nog 193.000 leden tel de. De Tros is de eerste omroep in Ne derland, die de B-status verkrijgt. De vermeerdering van de zendtijd (een verdubbeling van de televisie- en een verdrievoudiging van de radiozendtijd) zal wanneer de minister het verzoek inwilligt per 1 oktober ingaan. Daar toe moet de aanvraag echter voor 1 april worden ingediend. Alweer ettelijke maanden geleden j heb ik erop gewezen, dat het jj Wereld Natuur Fonds Nederland" (langzamerhand algemeen bekend, als het W.N.F. postbus 7 te Zeist) vrijwilligers opriep om de laatste horsten van de zeearend in West- Europa, te vrijwaren tegen onge wenst bezoek van fanatieke eier- verzamelaars in maart/april. Thans is het zover, dat inderdaad Neder landse vrijwilligers hun Duitse col lega's zijn gaan helpen met het dag- en-nacht bewaken der nesten met de fel-begeerde legsels van deze grootste adelaar der Oude Wereld (kust langs de Oostzee van Oost- Pruisen tot Meckelenburg en Pom- meren). Dit geschiedt in het kader van het Europese Natuurbescher ming sjaar 1970. Tevens zullen enke le Nederlandse studenten ter plaat se een uitgebreide research instel len naar de vergiftiging van de zee arend en zijn voedsel, waarbij zij gesteund en begeleid worden door jj de specialisten van de Rijksuniver siteit te Utrecht en de Vrije Univer siteit te Amsterdam. Misschien en hopelijk vindt men hierdoor wegen, om verdere vergiftiging te voorko men. Nauwelijks vijftien jaar geleden viel de adelaar elke winter op de Veluwse heivelden aan te treffen, ik heb er rijen notities van; ook langs de kust zwierven de kolossale dwaalgasten, doch ze werden he laas hoe langer hoe schaarser. Het was destijds een vreugde hun gan gen op de Hoge Veluwe na te gaan, vooral bij een welwillend ter be schikking gesteld stuk wrak wild als aas bij een loerhut, waar soms twee en eens zelfs drie exemplaren kwa men. We leerden al doende ook de bomen kennen, waar zo'n arend de nacht doorbracht en we vaak rui neren vonden. Voorts wordt in Spanje gewerkt aan een experimenteel project van het W.N.F. ten behoeve van daar nog wonende gieren (uitleggen van schapekadavers en slachthuisaf- val), maar ook wordt in ons eigen land de gedecimeerde roofvogelbe volking met dubbele ernst bestu deerd, nu het gebruik van enkele zeer giftige zaaizaadontsmettings middelen het vorige jaar verboden werd. Overal staat men op de bres 20 maart '70 A. B. WIGMAN De contracten voor de grafische be drijven, de schoenenindustrie, de stro karton- en de tabaksindustrie liggen hier ver boven. Zij betekenen een stijging van de loonkosten tussen tien en vijftien procent. Dit is op zich nog geen directe reden tot ongerustheid, ook al omdat de ge middelde stijging van de loonkosten niet meer 6,1 procent is. In politieke kringen en bij werkgevers is men ech ter bang dat de uitschieters van de laatste tijd een slecht voorbeeld zullen zijn voor de bedrijfstakken van de on dernemingen waarin nog wordt onder handeld. Er moet nog een vrij groot aantal kleinere cao's worden afgeslo ten. Daarbij komt nog, dat de fusies de laatste tijd ook de lonen onder druk zetten. De arbeidsvoorwaarden van de minder goed lopende bedrijven worden veelal opgetrokken tot het peil van de beter renderende ondernemingen waar mee ze samengaan. Een ander punt van ongerustheid is de in verscheidene contracten opgeno men bepaling dat stijging van prijzen zal worden goedgemaakt door nieuwe loonsverhogingen. Het kabinet heeft de cao voor de grootmetaal, de eerste waarin een dergelijke afspraak werd gemaakt, laten passeren. Het wil, zoals bekend, over de spelregels voor deze in dexering een advies van de Sociaal- Economische Raad vragen. Intussen is echter gebleken dat som mige werkgevers al een voorschot op deze indexering geven, dat dan later zal worden verrekend. ADVERTENTIE per VÉ liter Het fijne komt van TELEFOON 12961 BRUNSSUM Enkele Duitsspreken de mannen hebben even na acht uur gisteravond een overval gepleegd op de supermarkt van Albert Heijn in Brunssum (L). De bedrijfsleider werd aan handen en voeten gebon den, de brandkast werd geopend en de overvallers verdwenen met on geveer 25.000,—. De bedrijfslei der is met verwondingen in het zie kenhuis te Brunssum opgenomen. •De 43-jarige bedrijfsleider, de heer W. Jansen, hield even voor acht uur een routinecontrole in het bedrijf. Toen hij via een zij-ingang het gebouw ver liet, werd hij plotseling door enkele mannen overvallen. Ze sleepten de bedrijfsleider naar binnen en bonden hem aan handen en voeten. Met de brandkastsleutel, die zij hem ontfutselden, gingen ze naar de brandkast, die snel was geopend. Op dat moment trad het alarmsignaal in werking, dat echter alleen in de su permarkt hoorbaar was. De overval lers lieten zich niet uit het veld slaan: ze draaiden de zekeringen los, zodat én het alarmsignaal stopte én het licht in het anders zo fel verlichte pand uitviel. De dieven van wie er één „Hans" heet te, wisten in het donker ruim 25.000 uit de brandkast te halen. Daarna na men ze de benen. De heer Jansen wist zich vrij snel te bevrijden en alarmeerde -de politie. Alle grensposten zijn op de hoogte gebracht van de overval en ook de politie in de omliggende gemeenten van Brunssum kijkt uit naar de over vallers, die vermoedelijk over een personenauto beschikken. In het pand van de meubelzaak Maranka aan de Haarlemse Ane- j gang is gisteravond een zeer grote l uitslaande brand uitgebroken. Door de sterke wind sloeg het vuur naar 5 de overzijde van de straat op een s gebouw waar Vroom en Dreesmann goederen heeft opgeslagen. ROME De ehristen-domdcraat Amintore Fanfani heeft president Saragat van Italië meegedeeld, dat h(j niet in staat is een regering te vormen. De kabinetscri sis duurt al bjjna zes weken. Mariano Rumor, de demissionaire premier, is vanochtend bjj de president ontbo den. Fanfani heeft ruim een weck lang de meningen gepeild van de leiders van de christen-democraten, socialisten, sociaal-democraten en republikeinen. Hij was de derde christen-democraat die heeft gepoogd een regering te vormen sinds het af treden van het kabinet op 7 februari. HAARLEM Een felle brand in Haarlem heelt vannacht voor enige miljoe nen guldens schade aangericht. Het drie verdiepingen tellende gebouw van het meubelbedrijf Maranka in de Anegang is vrijwel geheel verloren gegaan en een gebouw er tegenover, waarin Vroom en Dreesmann goederen ter waarde van 2,5 miljoen had opgeslagen, heeft eveneens zeer grote schade opgelopen doordat de brand op dit pand oversloeg. Het was de grootste brand in Haarlem sinds ongeveer vijftien jaar. De brand brak om ongeveer kwart over tien door nog onbekende oorzaak uit in de meubelzaak. Door de sterke wind sloeg het vuur al spoedig over naar het V. en D.-pand aan de andere kant van de straat. Pas om één uur vannacht was de brandweer het vuur in dit laatste pand meester. De Haarlemse brandweer werd geas sisteerd door de korpsen van Heemste de, Bloemendaal en Zandvoort en be streed het vuur met vier waterkanon nen. Van verschillende andere winkel panden in de Anegang sprongen de rui ten. Deze zaken kregen ook waterscha de. Er hebben zich bij de brand geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Op het moment, dat de brand uitbrak, was er niemand in de muebelzaak aan wezig. Ook in de opslagplaats waren geen personeelsleden. OCHTEN Een strip verbandgaas van tien centimeter lang en 2 centime ter breed is na een operatie in het li chaam van, de vijfjarige Mardie Hommer son uit Ochten (Betuwe) blijven zitten. Mardie, die na de operatie weer en kele dagen thuis was, bleef klagen over buikpijn. Een huisarts constateerde een blaas ontsteking. Toen mevrouw Hommerson haar dochtertje echter waste, zag zij het stukje verband en verwijderde het eigenhandig. BONN Donderdag is in Zuid- Duitsland een Starfighter van de West- duitse luchtmacht neergestort, aldus het Westduitse ministerie van Defensie. Daarmee is de 118e Westduitse Star fighter verongelukt. De piloot kon zich met zijn valscherm redden en liep slechts lichte verwondingen op. ADVERTENTIE ROME Vanmorgen is in Rome de loting gehouden voor de strijd om de Europa Cups 1 en 2, alsmede voor de strjjd om de Europa Cup voor amateur landenploegen. Gisteren reeds werd be kend, dat Ajax in het Runners Up-toer- nooi uitkomt tegen Arsenal. De loting voor de halve-finales van de belang rijkste Europa Cup Ijjkt voor Feijenoord gunstig te zjjn. Dc Rotterdammers moe ten namelijk uitkomen tegen het Pool se Legia-Warschau, op papier de minst sterke van de drie halve-finalisten. Dat betekent dus, dat in de andere halve finale Leeds United en Celtic tegen el kaar spelen. De loting voor Europa Cup II had het volgende resultaat: AS RomaGornik Zabrze en Schalke '04Manchester City. Voor de strijd om de Europa Cup voor amateur-landenteams komen in de ene halve finale Spanje en Italië tegen elkaar uit en in de andere halve eind strijd Zuid-Slavië en mogelijk Neder land. Het Nederlands amateurteam speelt morgen tegen Wales en heeft aan een gelijk spel voldoende om zich van een plaats in de halve eindstrijd te ver zekeren. TEL AVIV In Israël wordt dc in druk sterker dat de regering het volk tracht voor te bereiden op een Ameri kaanse afwijzing van het verzoek om meer Phantoms en Skyhawk straalja gers. In een vraaggesprek voor de televisie heeft minister zonder portefeuille Is raël Galili voorspeld, dat het tot moei lijkheden en complicaties zou komen in de betrekkingen tussen Israël en de Verenigde Staten. Galili beschuldigde Washinton ervan, „in de war te zijn gebracht" door Rus sische diplomatieke initiatieven, sinds premier Golda Meir in september van het vorig jaar president Nixon tijdens haar bezoek aan de Verenigde Staten formeel om levering van extra ge vechtsvliegtuigen heeft verzocht. Nixon heeft zijn beslissing over het verzoek enkele malen uitgesteld. Men verwacht dat de beslissing nu aanstaande maan dag door minister van Buitenlandse Za ken William Rogers zal worden be kendgemaakt. ADVERTENTIE CHICAGO Adlai Stevenson heeft tijdens een persconferentie in Chicago verklaard, dat de Verenigde Staten jachtvliegtuigen aan Libië hebben gele verd, terwijl ze de levering van Mirages door Frankrijk hebben veroordeeld. Stevenson, de zoon van de democrati sche kandidaat voor de presidentsver kiezingen van 1952 en 1956, is kandidaat voor de komende Senaatsverkiezingen in november. Volgens zijn zeggen had hij de beves tiging van dit bericht ontvangen van een ambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington. Op de vraag of hij iets anders over de le vering kon zeggen antwoordde hij: „In de twee jaren die aan de staatsgreep van september 1969 in Libië zijn voor afgegaan, zijn er tien jachtvliegtuigen van het type Northrop-F5 aan Libië ge leverd. Dit geschiedde op grond van een akkoord tussen de Northrop maatschap pij en Libië, een akkoord dat niet zon der toestemming van de Amerikaanse regering kon worden afgesloten. Na de staatsgreep is het akkoord niet opgeheven en men heeft me verteld, dat nog acht tot tien toestellen van dit type aan de regering van Libië zullen worden geleverd". Stevenson zei dat hij het State De partment om nadere informaties had verzocht en hij besloot met: „Het lijkt erop dat de VS geruisloos dat doen, wat Frankrijk heeft gedaan en waarvoor de publieke opinie de Franse heeft veroor deeld". ADVERTENTIE in bet Dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnen-sta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Dage lijks (ook zondags) om 12.00, 13.30 en 15.00 uur. Tel. 03410- 2569 In welingelichte kringen is men van mening, dat er twee dingen kunnen ge beuren: of Rumor zal opnieuw probe ren een coalitie van centrum en links te vormen, gebruikmakend van het door Fanfani bereikte, of hij zal het parle ment om een vertrouwensvotum vragen voor zijn demissionair, geheel uit chris ten-democraten bestaand kabinet. Als zijn regering dit vertrouwen krijgt, zal er een adempauze zijn ge wonnen, mogelijk tot de regionale ver kiezingen die dit voorjaar worden ge houden. Misschien wordt de politieke toestand intussen gunstiger. Buiten deze twee mogelijkheden blijft er volgens waarnemers niets an ders over dan algemene verkiezingen uit te schrijven, drie jaar voor de tijd. Fanfani is er, zo verluidt van welin gelichte zijde, wel in geslaagd de im passe te doorbreken waar zijn voorgan gers Rumor en Moro niet uit kwamen, nl. de kwesties van de echtscheiding en de betrekkingen met de communisten. Maar Fanfani heeft, om een stabiele regering te krijgen, de vier partijen waarmee hij overlegd heeft voorgesteld, in het te vormen kabinet de vier partij secretarissen als ministers zonder por tefeuille op te nemen en hierop is hij gestrand. De linkervleugel van de christen-democraten en de socialisten voelen er niet voor. Men was het overi gens ook nog niet eens over de verde ling van de portefeuilles. DEN HAAG LONDEN Engeland wil als volwaardige partij over politie ke samenwerking in Europa meepraten, zodra de toetredingsonderhandelingen met de Europese Gemeenschap zjjn be gonnen. De Britse minister voor Europese za ken Thomson zei dit gisteren in Den Haag. Hij heeft daar gesproken met minister Luns en staatssecretaris De Koster (beiden buitenlandse zaken). Aan de lunch ontmoette hij nog de mi nisters Lardinois (landbouw), Witteveen (financiën) en Nelissen (economische zaken). BONN Dr. Gustav Heinemann, de Westduitse president, is met de auto's waarin hij en zijri gezelschap reden in een kettingbosing terechtgekomen, bij Essen (Ruhrgebied). Men kon nog net op tijd remmen om erger te voorkomen. Er werd niemand gewond maar de auto's van het presi dentiële gezelschap, drie in totaal, wer den zwaar beschadigd. VIENTIANE De Laotiaanse rege ring heeft op een kabinetszitting beslo ten de legerbasis Long Cheng in het noorden van het land „koste van het kost" te zullen verdedigen. De toestand in het gebied Sam Thong-Long Cheng, 150 km ten noorden van Vientiane, zou zeer ernstig zijn. Naar schatting bevin den zich ongeveer vijfduizend Noord- vietnamese militairen ten zuiden van de vlakte der kruiken. De toestand blijft onoverzichtelijk. UTRECHT De directie van de Ne derlandse Spoorwegen heeft in een onderhoud met de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat nadpr besproken, wat er moet gebeuren met de vijftien lijnen die N.S. in 1967 bij de regering als „onrenda bel" aanmeldde met de vraag, of het reizigers vervoer op deze trajecten moest worden geslaakt of dat het kon worden voortgezet met over- heidsvergoeding. Van de vjjftien ljjncn zjjn er negen weer op de continuïleitsbasis terugge bracht: Sauwerd-Roodeschool, Gro- ningen-Nieuweschans, Leeuwarden- Harlingcn, Zwolle-Wierden, Zeve naar-Winterswijk, Den Dolder-Baarn, Heer Hugowaard-Hoorn, Gouda-Al- phen aan de Rijn en de Hofpleinlijn. Over vijf lijnen neemt de regering pas een definitieve beslissing als het eindrapport van het Nederlands Eco nomisch Insituut is verschenen (be gin 1972): Almelo-Marienbcrg, Sant- poort-Noord-IJmuiden, Tiel-Elst, Zutphen-Winterswijk en Kerkradc- Simpelveld. Sluiting van de lijn Sneek-Staveren ten slotte niet ter sprake komen voor dat er een goede vervangende weg verbinding is en dat is niet voor 1977 het geval. Investeringen en groter onderhoud hebben voor de vijftien aangemelde lijnen sinds 1967 praktisch stil ge staan. Er mogen nu weer kosten voor w:orden gemaakt; voor dc zes laatst genoemde echter op voorwaarde, dat die kosten voor 1972, respectievelijk 1977, weer zijn terugverdiend. Op sommige lijnen kan bijvoorbeeld een vereenvoudigde exploitati worden ingevoerd door de bediende beveili ging op de stations te vervangen door een eenvoudig centraal geleid sys- steem, door automatisering van de overwegen en door het overbrengen van de kaartverkoop van de stations naar de trein en naar agentschappen, zodat met „onbemande" stations kan worden gewerkt. De NS-ers die op de stations overbodig worden zullen worden overgeplaatst. De spoorwegen verwachten niet, dat ontslagen nodig zullen zijn. In een incidenteel moei lijk geval zal wachtgeld worden toe gekend. Er zijn al plannen voor een vereenvou digde exploitatie van de lijnen Sant- poort-Noord-IJmuiden, Leeuwarden- Harlingen en Leeuwarden-Staveren. Mogelijkheden voor een vereenvoudig de exploitatie ziet NS ook voor lijnen die niet op de lijst-van-vijftien ston den, zoals Ede-Barneveld-Voorthui- zen, Venlo-Roermond, Zwolle-Kam- pen, Zutphen-Hengelo. Hoorn-Enk huizen, Simpelveld-Schin op Geul en Groningcn-Leeuwarden. De Nederlandse Spoorwegen mogen tot sluiting overgaan van 20 van de .114 laad- en losplaatsen die eind de cember voor sluiting zijn aangemeld. De sluiting valt samen met het begin van de nieuwe dienstregeling. Zeker is o.m., dat in de rangcergrocp, Amersfoort de losplaatsen Socstdui- nen, Hooglanderveen, Ermelo. Huls horst, Stroe en Lunteren worden ge sloten, in.Twente Bathmen, Holten en Borne. ADVERTENTIE met amandelspijs bij DEN HAAG De instituten voor po litieke wetenschappen van alle Neder landse universiteiten gaan een natio naal verkiezings-onderzoek houden. Het is de bedoeling dat het onderzoek voor het eerst tegelijk met de volgende Kamerverkiezingen wordt gehouden. Daarna zal het onderzoek elke vier jaar worden herhaald. Bij het project, waarvoor subsidie zal worden gevraagd van de Stichting Zui ver Wetenschappelijk Onderwijs, zullen ook de motieven van de niet-stemmers worden betrokken. Dit laatst suggereer de drs. Schmelzer, fractieleider van de KVP, na afloop van de Statenverkie zingen. De heer Schmelzer zei ons dat hij niet overweegt de regering om een der gelijk onderzoek te vragen, maar het aan particuliere instituten te willen overlaten. De Tweede Kamer laat de uitslag van de Statenverkiezingen verder voor wat hij is. Er was gisteren geen enkele be langstelling voor een poging van de communist Bakker om premier De Jong een verklaring over de positie van het kabinet na deze verkiezingen te laten afleggen. Hij kreeg zelfs geen steun voor zijn voorstel, zodat er niet eens over kon worden gepraat. Weersverwachting van het KNMI van vrijdagavond tot zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met af en toe wat regen. Overwegend matige zuid westelijke wind. Minder koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Morgen: Zon op: 06.42; onder: 18.54. Maan op: 17.21; onder: 06.13.

De Vallei | 1970 | | pagina 1