WETSONTWERP: Tekenaar van NSB-blad in duel met Arbeiderspers Al op lagere school beginnen met staatkundige vorming Stemmachine abuis Hé-Hé... Lente rrico „Verbeteren rivierdijken met kracht voortzetten" Specialisten overvragen particuliere patiënt niet In de kazernes geen politiek Oud-voorzitter Wit-Gele Kruis zendt pauselijke onderscheidingen terug naar Rome Bezetting in Groningen opgeschort Proces-verba al tegen verspreider f2000,- biljetten Minimum-straf geëist voor overtreden auteurswet Secretaris van Kiesraad beetje blij met slechte opkomst In Rotterdam 140 ontslagen door sluiten knnstmest- fabriek Voor geestelijk gestoorden straks meer rechtszekerheid Theodorakis heeft t.b.c. Vaste meetpost vervuiling Rijnwater DEN HAAG Het kapen van en plegen van sabotage aan vliegtuigen wordt in Nederland strafbaar gesteld. De straf fen zullen alleen worden gesteld op misdrijven op of boven Nederlands grondgebied. Incidenten gemeld bij verkiezingen in Heemskerk Weggelopen soldaten bij ouders ingerekend MINISTERS: NIET OPPORTUUN STUDENTEN LAPMIDDELEN DEN TOOM: WEGBLIJVEN HEIDENS WERK j 1 NAAR HOOGOVENS rtiet vergeten^. Fricoeten Minister Bakker over inspectietocht Koopvaardij-officieren straks wellicht „ing." VRIJDAG 20 MAART 1970 Voor kapen vliegtuigen maximaal twaalf jaar Minister Polak (Justitie) heeft de Tweede Kamer een desbetreffend wetsont werp voorgelegd. Hij heeft nog geen strafbepaling voorgesteld tegen het ka pen van buitenlandse vliegtuigen, in het buitenland en door een buitenlander gepleegd. ADVERTENTIE ETTEN-LEUR Dr. Chr. J. M. Mol, arts uit het Brabantse Etten Leur, heeft twee pauselijke onderscheidingen naar Rome teruggestuurd. In een brief aan het Vaticaan zegt dr. Mol te willen protesteren tegen „de manier waarop Rome het Nederlands episcopaat zijde lings desavoueert". Hij vervolgt zijn brief met: „Het principe van collegialiteit onder de bis schoppen in de hiërarchie kerkelijke wordt miskend, zo zeer zelfs dat een eerlijke discussie onmogelijk blijkt". Dr. Mol, oud-voorzitter van het Wit- Gele Kruis in Nederland en vroeger lid van de Tweede Kamer, was ridder en commandeur in de Orde van Sint Gre- gorius de Grote. Hij ontving deze pau selijke onderscheidingen in 1947 en 1958 voor zijn medisch-sociaal opbouwwerk in Nederland. HEEMSKERK Loco-burgemeester H. de Boer van Velzen heeft als voor zitter van de kieskring IJmond klach ten ontvangen over onregelmatigheden tijdens de verkiezingen in Heemskerk. Leden van het jongerencomité Vrij Heemskerk dat zich tegen samenvoe ging van de drie IJmondgemeenten ver zet en daarom de kiezers had geadvi seerd bij wijze van protest hun stem niet uit te brengen zouden in de gang van enkele stembureaus achter een tafeltje hebben plaatsgenomen. Daar zou binnenkomende kiezers zijn gevraagd hun oproepingskaart te tonen, waarop deze zou zijn verscheurd. De kiezers kregen vervolgens verlof weer te vertrekken. Loco-burgemeester De Boer heeft toegezegd de klachten grondig te zullen onderzoeken. Burgemeester Nielen van Heemskerk heeft inmiddels verklaard dat de voor zitters van de stembureaus in zijn ge meente in hun proces-verbaal van der-, gelijke incidenten geen melding heb ben gemaakt, omdat hun hiervan niets is gebleken. GRONINGEN De bezetting van de alfa-faculteit van de rijksuniversiteit van Groningen is gisteravond voorlopig opgeschort De 240 studenten van de afdeling Ne derlands hadden het gebouw dinsdag avond bezet omdat het faculteitsbe stuur het door de studenten ontworpen reglement van zelfbestuur had gewei gerd. Het Dagelijks overleg als schakel tus sen de bezettende studenten en het fa culteitsbestuur toonde zich gisteravond bereid met de studenten verder te on derhandelen na opschorting van de be zetting. DEN HAAG De marechaussee heeft de laatste twee van de vier mili tairen die maandagnacht wegliepen uit de Johannes Postkazerne in Havelte, opgespoord. De vier waren weggelopen omdat de dienst hun niet beviel. Twee werden woensdag in Bremen door de Duitse po litie aangehouden en op transport naar Nederland gezet. Gisternacht werden de twee anderen bij de ouders thuis ge vonden. De minister wil met zo'n voorstel wachten tot er een bevredigende in ternationale regeling is. Hij vindt wel dat een dergelijke bepaling van belang kan zijn voor het geval de da der in Nederland terecht komt. Minister Polak wil wat Nederland be treft op het kapen van vliegtuigen een gevangenisstraf van hoogstens negen jaren stellen. Hij wil een maximum straf van twaalf jaren opleggen als twee of meer personen zich schuldig maken aan de kaperij, als die zwaar li chamelijk letsel ten gevolge heeft of indien daardoor iemand van zijn per soonlijke vrijheid wordt beroofd. Minister Polak wil onder sabotageda den rekenen: het vernielen, beschadi gen, onbruikbaar maken of laten ver ongelukken van vliegtuigen. DEN HAAG De richtlijnen van de „Landelijke specialisten vereniging" voor het opstellen van declaraties voor particuliere patiënten, bieden, naar de mening van minister Nellssen (Econo mische Zaken) en van staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) de zeker heid ook aan particuliere patiënten, dat de hoogte van het hun in rekening ge brachte honorarium in overeenstem ming is met het tarief wat in den lande onder beroepsgenoten gebruikelijk is. De beide bewindslieden zeggen dit in antwoord op schriftelijke vragen van het PvdA-Kamerlid Van Lier. In deze richtlijnen is, zo blijkt uit het ant woord, een uitsluitend trendmatige aan passing van de honoraria in 1970 reeds verwerkt, hetgeen op korte termijn in een prijzenbeschikking tot uitdrukking zal worden gebracht. In het antwoord wordt er op gewezen, dat de kosten vobr de particulier verzekerde in de ja ren 1965 tot en met 1968 in gelijke mate zijn gestegen d.i. met 8 pet. als die voor de ziekenfondsverzekerde. AMSTERDAM Wegens het uitde len van biljetten van 2.000.- aan het publiek is donderdagavond op de Dam in Amsterdam aangehouden de 40-jari- ge Hugo W. Tegen hem is proces-ver baal opgemaakt. Het op de gangbare bankbiljetten van 1.000,- gelijkende drukwerk zou in omloop zijn gebracht door „Omroep 2000". De arrestant maakte deel uit van een groep van on geveer 50 aanhangers van „Oranje Vrij staat". RIJSWIJK De Haringvloot zal dit jaar op maandag 25 mei afvaren. Vlaggetjesdag, de dag dat de vissers vaartuigen in de havens gepavoiseerd te pronk liggen valt op zondag 24 mei. AMSTERDAM „Ik zoek alleen maar recht", zei Maarten Meuldjjk (75), oud-hoofdredacteur van Volk en Vaderland, het beruchte blad van de NSB uit de oorlog. Daarom stond hij gistermiddag voor de Amsterdamse rechtbank, niet als verdachte, maar als aanklager" van een uitgever die poli tieke prenten van zijn hand in een boek had opgenomen. Waarmee, volgens Meuldijk, het auteursrecht met voeten was getreden. Terecht stond de 55-jarige D. Land- kerr, hoofd van de uitgeverij N.V. Ar beiderspers, waarbij in 1967 was ver schenen „Hou zee kameraad", een docu mentaire over de NSB. Een boek dat was samengesteld door J. A. A. Aarse, de toenmalige hoofdredacteur van Het Vrije Volk en de historicus B. Marinus. Tussen de taltijke illustraties in het boek, beschikbaar gesteld door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumenta tie, had Maarten Meuldijk er 31 geteld die hij voor de NSB had vervaardigd. De 31 waren een selectie uit zijn totale produktie van circa 1500 prenten, door de officier van justitie mr. H. E. van Renesse, aarzelend met „bloemlezing" aangeduid. Maarten Meuldijk had in de herver schijning van zijn produkten, die inder tijd door de NSB met gulle hand waren betaald, een kans gezien opnieuw hono rarium te innen. „Ik ben", zo verklaar de hij gistermiddag, „kunstschilder. Dit is voor mij het oprakelen van een ver leden, dat voor mij een afgedane zaak is. Ik ben berecht en waarom moeten anderen mij nog eens straffen. Het kan toch zijn dat er nu mensen -zijn die ADVERTENTIE niets meer bij me willen kopen wegens mijn verleden". Kort na de verschijning van het boek had de grijsgekuifde ex-illustrator van de „Beweging" de Arbeiderspers een soepele regeling voorgesteld. Tot een vergelijk was het niet gekomen, omdat de A.P. meende dat op materiaal van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie geen auteursrecht rustte. Daarom had de tekenaar een klacht ingediend. Nadat de zaak aanvankelijk was geseponeerd, gelastte het Amster damse gerechtshof vervolging. Geen vervolging van harte dus. Dat bleek ook wel uit het requisitoir van mr. Van Renesse, die duidelijk liet uitkomen een vervolging eigenlijk niet oppertuun te achten. „Het zal maar bij zonder weinig mensen aanspreken", al dus de officier, „dat er op tekeningen van dit soort nog auteursrecht zou rusten en dat daaraan dan nog finan ciële gevolgen verbonden zouden zijn ook". „Er is", zo constateerde hij, „bijna voldaan aan de algemene grond voor ontslag van rechtsvervolging: Het vol ledig ontbreken van enige schuld. En er is bovendien bijna voldaan aan de voorwaarde in de Auteurswet die het publiceren van de herkomst gelast". Om die redenen volgde er een minimale eis: 25 gulden boete. De raadsman, mr. J. Levenbach, meende dat er zij het met de hakken over de sloot wel degelijk was vol daan aan de voorwaarde van bronver melding. De tekeningen waren immers gesignaleerd en in het voorwoord was Volk en Vaderland genoemd. (Hier maakte mr. Levenbach een pikante, Freudiaanse verspreking door te spre ken van Het Vrije Volk). Hij vroeg zich ook af waarom de il lustrator nooit bezwaar had gemaakt tegen reprodukties van zijn werk in an dere boeken. Ook het werk De Bezet ting van prof. De Jong bevat een voor beeld van Meuldijks produktie. „En hoe staat het met de massa pu- blikaties die op het ogenblik op stapel staan", zo vroeg mr. Levenbach zich af. „Ik denk bijvoorbeeld aan de wekelijk se afleveringen van Bericht uit de Tweede Wereldoorlog. Daar zou een la wine van straf- en civiele acties over los kunnen breken". Hij vroeg vrij spraak. DEN HAAG De huidige c.a.o. auto busondernemingen zal met ingang van vandaag met drie weken worden ver lengd. Bijna tweeëneenhalf miljoen Ne derlandse kiesgerechtigden hebben woensdag bij de Statenverkiezingen geen gebruik gemaakt van hun stemrecht. Verscheidene politici toonden zich daarover uiterst be zorgd. Een onzer redacteuren vroeg het oordeel van een bij uitstek des kundige op dit gebied: mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke, cretaris van de Kiesraad. se- DEN HAAG De secretaris van de Kiesraad, mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke, is eigenlijk wel blij dat er maar zo weinig mensen zijn gaan stemmen. „Daarmee wordt keihard aangetoond dat in ons land de politieke scholing maar droevig is geregeld. De politieke belangstelling van de kiezer en ik was daar al bang voor was veel kleiner dan velen vermoedden. Zelfs D'66 verkeek zich daarop. Op het gebied van verkiezingen zijn wij gewoon een onderontwikkeld volk". Mr. dr. Van Ommen Kloeke vindt dat de politieke partijen er voor moeten zorgen dat de overheid al op de lagere school begint met de staatkundige vorming van de jonge Nederlanders. „Er zijn zelfs studenten die van toeten noch blazen weten doordat ook op de universiteit de politieke faculteiten uitgezonderd nauwe lijks inzicht wordt gegeven in de staatkundige achtergronden. Is dat wegblijven niet veeleer een gevolg van een onbehagen bij de kiezer? Mr. dr. Van Ommen Kloeke: „On behagen? Onzin, gewoon een gebrek aan politieke scholing, aan politiek bewustzijn. Onbehagen is een mode woord. Er zullen altijd mensen blij ven die ontevreden zijn. Maar als u ergens geen verstand van hebt dan blijft u er af." „Ik weet dat ik geen spijker in de muur kan slaan. Daarom doe ik het ook niet. Als de niet-stemmers poli tiek méér wordt bijgebracht kunnen ze ook beter begrijpen waarom de politici elkaar voor de televisie in de haren vliegen." De secretaris van de Kiesraad spreekt van „lapmiddelen" als hij het heeft over het verhogen van de kiesdrempel, het invoeren van een ■■iiiiiiiiuiiniiiimiiiiiiiimia DEN HAAG De krijgsmacht mag geen huis worden dat politiek in zich zelf verdeeld is. En nog fataler zou zijn als de krijgsmacht een eigen in vloed op de politieke meningsvorming en de politieke partijenstrijd zou gaan uitoefenen. •Deze argumenten voerde minister Den Toom gisteren in de Tweede Ka mer aan tegen de socialist Wieldraayer, die hem interpelleerde over het toe staan van politieke discussies in de ka zerne. Geen politiek in de kazerne, zei de minister. Hij vond het ook niet noodzakelijk om voor deze aloude stel regel afzonderlijke richtlijnen uit te vaardigen. De Nationale Raad Welzijn Militairen heeft een plan voor voorlichting en vorming onder de militairen in behan deling. Dit plan is afkomstig van de Nationale politieke jongerencontact- raad. Minister Den Toom wil het ad vies daarover eerst afwachten. Hij kon dus niets zeggen over de toe komstige opzet van enige staatsburger lijke vorming binnen de krijgsmacht. ELST Het stemmen met stemmachines is in de Betuwse plaats Eist misgegaan Er blijken ongeveer 130 stemmen meer te zijn uitgebracht dan er stembiljetten werden uitgereikt. Waarschijnlijk heeft een teller niet goed gefunctioneerd. Het provinciaal bestuur van Gelderland moet nu beslissen of vijftienhonderd Elstenaren opnieuw naar de stemmachine of stembus moeten. districtenstelsel of het houden van twee verkiezingen op één dag. Voor mr. Van Ommen Kloeke hoeft de drempel waar die kleine partijtjes overheen moeten om in de Kamer te komen zeker niet omhoog. Voor hem mogen principiële groeperingen als de PSP en het GPV best tot de ban ken van het Binnenhof doordringen. „Maar belangenpartijtjes, ach, die krijgen in Nederland geen voet aan de grond. Na een of twee verkiezin gen verdwijnen ze in het niet. Nu de opkomstplicht is afgeschaft blijven ook meer proteststemmers weg." Of de verkiezingsuitslag eenzelfde beeld had gegeven als de opkomst plicht nog zou bestaan? Misschien met wat meer stemmen voor de tij- delijke partijen, zegt mr. Van Om- men Kloeke. Hij is ervan overtuigd dat bij een beperkt of onbeperkt districtenstelsel de opkomst nog geringer wordt. Waaraan schrijft u toe dat in het zuiden veel minder mensen naar de stembus zijn gegaan daar in het j noorden? „Dat heeft naar mijn mening iets te maken met het losmaken van het geloof. Het kerkelijk gezag, dat zien we nu weer duidelijk bij de katho- lieken, ebt weg uit het dagelijks le- ven. De geestelijkheid zit de kiezers niet meer achter de broek. Een aan- tal pastoors stemt geen KVP meer. Ook daardoor verliezen katholieken hun houvast. Nu zij niet meer hoe- 5 ven stemmen blijven velen daarom thuis." Mr. Van Ommen Kloeke gelooft niet dat twee verkiezingen op één ADVERTENTIE ir Wilhelm Karei Johannes Jacob van Ommen Kloeke werd op 28 april 1914 in Groningen geboren. Hij studeerde daar rechtsweten schappen en promoveerde op het proefschrift De vrijheid van beroep en bedrijf. Na zijn promotie trad hij op 1 januari 1946 in dienst van het minis terie van binnenlandse zaken. Vijf jaar later werd hij intussen re ferendaris secretaris van de Kiesraad, het centraal bureau voor de verkiezing van leden der Staten- Generaal. dag (Staten en gemeenteraden) meer kiezers naar de stembus zouden trekken. Het is bovendien een hei dens werk voor het personeel van de stembureaus. Alleen met stemmachi nes zou het kunnen, maar de meeste gemeenten vinden die apparaten te duur. Op 18 maart maakten maar zestien gemeenten gebruik van een stemmachine (achtduizend gulden per stuk). ROTTERDAM De oude fabriek van de Verenigde Kunstmestfabrieken Mek og-AIba tros in Rotterdam-Kra- lingse veer gaat 1 juni dicht Dit be tekent ontslag voor 140 mensen. Reden van de sluiting is de geweldige overproduktie van kunstmest. De Rot terdamse fabriek, die nog uit de vorige eeuw stamt, was niet meer opgewassen tegen de concurentie. De laatste maan den stond het bedrijf regelmatig stil omdat er geen orders waren. Om de nieuwe bedrijven van Me- kog-Albatros in Pernis waar 1.150 mén sen werken en in IJmuiden niet te on dergraven, zat er niets anders op dan de oude fabriek in Rotterdam te slui ten. In IJmuiden worden eind dit jaar de drie oude ammoniakfabrieken vervan gen door één nieuw produktiebdrijf. Hier moeten tweehonderd man af vloeien. Zij kunnen overgaan naar de Hoogovens, die een belang in Mekog- Albatros hebben. DEN HAAG Meer rechtszekerheid voor geestelijk gestoorden bij inbewa ringstelling en verpleging komt er straks in de krankzinnigenwet aan de hand van een wetsvoorstel, dat btyna zeven jaar geleden is ingediend. In 1963 was de zaak-Meulenbelt, een echtpaar dat ten onrechte was opgeslo ten, een van de rechtstreekse aanleidin gen om tot meer waarborgen te komen. Inbewaringstelling zal voortaan slechts kunnen gebeuren als er een ernstig ver moeden van krankzinnigheid bestaat. Opsluiting kan worden bevolen door de burgemeester, of op machtiging van de familie of de officier van justitie, maar in alle gevallen moet er een ver klaring zijn van een zenuwarts. Onbeperkte verlenging van bewaring is niet meer mogelijk zonder een beslis sing binnen drie dagen van de rechter, die dan ook weer een zenuwarts moet raadplegen. Het gaat bij deze wijziging van de Krankzinnigenwet in het algemeen om een verschuiving van de politiële taak naar de verpleging. De burgemeester kan beslissen als er een ernstig vermoeden bestaat, dat ie mand een onmiddellijk dringend gevaar oplevert voor zichzelf, voor anderen of voor de openbare orde. Nog deze kabi netsperiode komt een algehele herzie ning van de Krankzinnigenwet, beloof de staatssecretaris dr. Kruisinga giste ren, die erkende dat er nog steeds wachtlijsten zijn voor de psychiatrische inrichtingen. De betaling van de zenuwarts, die te hulp wordt geroepen moet, volgens hem, in het ziekenfondspakket komen. Dr. Kruisinga meende dat nog dit jaar een regeling voor rayonsgewijze opne ming van geestelijk gestoorden tot stand zou kunnen komen bij wijze van tijde-' lijke oplossing. De Kamer besprak met minister Po lak enkele voorstellen om de waarbor gen te versterken. Volgende week gaat de behandeling daarvan verder. iiniiiiiiiMiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiuiiiiiiiiii FRICO, KAAS MET EEN GROTE K ATHENE De Griekse componist Mikis Theodorakis die in oktober vorig jaar door de Griekse regering gevangen gezet is, lijdt aan tuberculose. Hij wil echter niet van het kamp Oropos naar een gevangenishospitaal in Athene wor den gebracht; omdat de omstandighe den daar zó slecht zijn. Dit heeft zijn vrouw Myrto gisteren1 gezegd, nadat ze haar man een half uur gesproken had. DEN HAAG Op zijn inspectietocht van 28 februari door het Gelderse en Noordlimburgse rivierengebied, de Bommelerwaard-west, in de omgeving van Pannerden en Tolkamer en in het Limburgse Bergen is de minister van vérkeer en waterstaat, drs J. A. Bakker, gesterkt in de overtuiging dat de verbe- teringswerken aan de rivierbandijken met kracht dienen te worden voortge zet. Daarbij dient te worden gewerkt vol gens een schema waarbij de ten opzich te van.de gestelde normen het meest te kort schietende dijkvakken het eerst aan de beurt komen. De bewindsman heeft dit gisteren meegedeeld in ant woord op de schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden drs. Nederhorst en ir. Posthumus (beiden PvdA), die om een overzicht van de inspectietocht van de minister hadden gevraagd. Tot instelling van de buitengewone riviercorrespondentie (brc), dat is het buitengewone toezicht waartoe de mi nister kan gelasten, is het voor wat be treft de Boven- en Beneden-Rijn, het Pannerdens Kanaal, de Waal en de IJssel ROTTERDAM Wanneer de Fede ratie van werknemersorganisaties in de zeevaart haar zin krygt, zullen hogere koopvaardij-officieren in de toekomst met de titel Ing. door het leven kunnen gaan. Het is een titel die sinds kort is toe gekend aan afgestudeerden van de HTS. Volgens de federatie is er geen niveauverschil tussen HTS-ers en werktuigkundigen en nautici met de eerste rang. De federatie heeft, daarom de minister van onderwijs en weten schappen dringend verzocht deze titel ook toe te kennen aan hogere officie ren ter koopvaardij. Volgens een woordvoerder van het ministerie gaat het hier om een inge wikkeld probleem, waarvoor op korte termijn geen oplossing wordt gezien. Ter verdere verhoging van hun status hebben de zeevarenden aan de reders gevraagd een commissie te benoemen, die aan een standaardisering van de uniformen moet werken. Het koop- vaardij-uniform zou wettelijk be schermd moeten worden. niet gekomen. Hij heeft echter kunnen constateren dat de voorlopige stationsbe zetting goed heeft gefunctioneerd. De Rijn toonde een afvoer van ca. 10.000 m3 per sec. te Lobith, een waarde die gemiddeld eens per 10 15 jaar wordt bereikt of overschreden. Enkele dijk vakken staan hoog op de urgentielijst van het verbeterings- en verzwarings program van de Gelderse bandijken. Het ligt dan ook in de bedoeling van het waterschap op zeer korte termijn het werk voor de aanleg van een ver vangende waterkering, westelijk van de bestaande, aan te besteden. Op subsidie van het departement van verkeer en waterstaat mag worden gerekend. In de nabijheid van Pannerden bleek zich in vrij ernstige mate bodemkwel voor te hebben gedaan. De genomen maatregelen, nl. het aanbrengen van afdekkingen met zand en zandzakken, bleken effectief. DEN HAAG Er komt een vaste post aan de Rijn waar het water uit die steeds meer vervuilde rivier geregeld zal worden onderzocht. Dr. A. P. Meijers van het Keuringsin stituut voor waterleidingartikelen NV (KIWA) deelde in het gisteren in Sche- veningen geëindigde waterleidingscon gres mee, dat besprekingen over een meetpost voor Rijnwater gaande zijn. Het plan tot vestiging van de meet post vloeit voort uit de metingen van Rijnwater waarmee enige tijd geleden een begin werd gemaakt na de endosul- fan-zaak. Aan de uitvoering van dit plan zullen ook de waterleidingbedrij ven die van vervuiling van de Rijn de grootste nadelen ondervinden, zoals het Rotterdamse, meewerken. ROTTERDAM De 45-jarige hoofd agent C. B. van de Rotterdamse politie is geschorst. Hij wordt verdacht van enkele kruimeldiefstallen. Hij zou on der meer enkele kleine bedragen en «en flesje drank hebben ontvreemd.

De Vallei | 1970 | | pagina 7