Vcenendaals dagblad „Directie en werknemers zijn door conmissarissen verkocht" Buiten Thaise troepen overgevlogen naar Laos Twintig vliegtuigen brengen supporters van Feijenoord naar Warschau Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Brandt ziet kansen Slippertje onder repetitie Limburgse arbeider won 4 ton in Lotto Vrouw stond nier al voor dochter Jongeman schoot z'n zusje neer erandering in Moskou? wölfhezë RUMOR WEER FORMATEUR Scholier (15) ontwierp Haags metronet Nieuwe conferentiestad DRIE MANNEN STALEN VOOR DERTIG MILLE AAN KACHELS Taxichauffeur zet tanden in overvaller DEN HAAG De heer M. Zondervan, voorzitter van de metaalbedrijfsbond NVV, heeft op de gisteren gehouden vergadering van de bondsraad van zijn organisatie, mede namens de andere werknemersorganisaties in de metaal industrie waarschuwingen geuit aan het adres van de overheid en aan dat van de NKF en Philips. Kleur en geur PHILIPS-NKF GEWEIGERD „PAASEI" MAISOIS KRAMER Een fijn plekje om te werken en wonen!.. Per sonee I sdienst Zwanenberg zegt vertrouwen in directie op Onbestendig en tamelijk zacht weer Bur voor redactie en administratie: Bernhardlaan 16, Veenendaat, I'bW. 06385-10550 (adm.), 10757 en 10965 (red.), Qiro 1321600. Wosse nummers f 0,25; Abonnement 1.03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v» Advertentietarieven op aanvraag. ÏATERDAG 2f MAART 1970 - 44 JAARGANG no. 68 WAPENGEKLETTER BIJ METAALBONDEN De heer Zondervan, herinnerend aan de discussies die zijn ontstaan nadat par tijen in de metaalindustrie (groot metaal) tot overeenstemming waren gekomen over een nieuw collectief arbeidscontract waarbij enige zekerheden zijn inge bouwd ter waarborging van een reële inkomensverbetering, merkte o.m. op, met het oog op de nabije toekomst van 1971, een waarschuwend woord te uiten. x BONN Kanselier Brandt heeft gis teren in de Westduitse Bondsdag een sober maar redelyk optimistisch verslag gegeven van zijn historische ontmoeting met de Oostduitse premier Stoph. „De reis naar Erfurt was goed, noodzakelijk en nuttig", aldus Brandt onder toejui chingen van de regeringspartijen. „Ik geloof dat het vandaag beter mo gelijk is dan eergisteren dat tastbare resultaten kunnen worden bereikt en dat er een langzame verbetering in de verhouding tussen de twee Duitslanden komt", zo zei Brandt maar hij legde er de nadruk op dat de twee staten nog zeer ver van elkaar verwijderd waren. De fractievoorzitter van de oppositie, de christen-democraat Barzel, deed een zeer felle aanval op Brandts toenade ringspolitiek die hij „ondoorzichtig" noemde. „Een natie die ophoudt haar eenwording te wensen, geeft zichzelf op", aldus Barzel. Hij sprak er zijn afschuw over uit dat Brandt kennelijk bereid was grote con cessies aan de Oosterburen te doen (er kenning van de Oder-Neissegrens en bijzondere betrekkingen met Oost- Duitsland die kenmerken van erken ning van dat land inhouden) zonder dat men in West-Duitsland iets merkte van tegenprestaties („openstelling van de grenzen, vrijheid van uitwisseling van mensen en meningen"). \Tan de katjesdragers in de vroege lente waardeer ik vooral dè gagel, al brengt hij het niet veel verder dan een behoorlijke struik. Nochtans imponeert hij tegen Pa sen door de prachtige warm-gouden gloed van de katjes, die bij volle rijping wordt opgevolgd door het in wolken voortgebrachte zwavelgele stuifmeel met zijn kostelijke par fum. Helaas vindt de gagel zijn be voorrechte standplaats in venig- vochtige heigrond; overal zit nl. wel een boer, een ontginner of een ijverig waterschap hem op de hie len en waar eens (in het Woudt, de Geld. Vallei, Brabant of de Ach terhoek) het struweel onbelemmerd bolwerkte, graast reeds lan g't vee in de welige weilanden van de mee dogenloze ruilverkaveling. Geen plattelander weet nog genoeg gagel te staan, om er een paar takjes van als motten- en vlooienkruid in kast en kleerkist te leggen. De volks naam luiskruid raakte eveneens volkomen in onbruik, evenals het toevoegen van wat verkruimeld blad aan de tabak, om deze geuri ger te maken, zoals mijn grootva der het deed. Veel ouder is het ma ken van gele verf uit de bloemknop pen en het gebruiken van een af treksel bij het leerlooien. Of ten slotte de z.g. Herbae Myrti nog als geneesmiddel bekend staan, meen ik te betwijfelen. Bij alle terugloop en voelbaar verlies ben ik ol tevreden met de paar twijgen, die boswachter Aart mij van een verscholen plekje op de hoeve „Groot Wolfswinkel" in de Geld. Vallei meebrengt, want ik haal er wat lenteweelde mee in de kamer, origineler dan van narcis kamer, origineler dan van narcis sen. Ik kan er echter niet de kleine wortelknolletjes aan zien, die voor t gedijen der plant onmisbaar zijn daar ze een microscopische schim mel bevatten, de „Frankia Brun- horstiiHet is aardig te weten, dat de Romeinse dichter Virgilius, le vende in de eeuw vóór Chr., de gagel reeds kende. Hij noemde het gewa$ Myrica, met de klemtoon duidelijk op de i. Dit staat in som mige flora's anders. Ook bij de dop hei Erica is dat het geval, maar iedereen spreekt deze naam ver keerd uit. Ik ook. Lentedag '70 A. B. WIGMAN Het is nl. naar zyn mening niet uit gesloten dat men, door het aanbrengen van wijzigingen van de componenten die bepalend zyn voor de ontwikkeling avn het prijsindexcijfer van de kosten van levensonderhoud de door partijen be trokken bjj de c.a.o. voor de metaal industrie gekozen formule gedeeltelijk wil trachten te ontkrachten. „Dat is en laat men dit goed ver staan voor ons niet te aanvaarden. Wij hebben dit contract toen aangegaan met de toen bekende formule. Wijzi ging van deze formule door een in greep van buitenaf, zou alleen beteke nen dat het contract dat er dan over blijft, niet meer het contract is dat wij hebben ondertekend". „Indien het door mij veronderstelde juist is, en ik heb geen reden daaraan te twijfelen, dan blijkt opnieuw dat men zint op maatregelen om in te grijpen in de afzonderlijke arbeidsovereenkoms ten". Aansluitende by berichten over o.m. NKF en Philips zei de heer Zondervan: „Niemand weet of in het geval van de NKF het als reddende engel optredende Philips-concern niet dezelfde is als de- geen die van het buitenland uit de overval op de NKF voorbereidde". „Uit de berichten is af te leiden dat in dat geval én directie én werknemers op een doodgewone ordinaire manier zijn verkocht door de raad van commissa rissen". Dat kan allqmael in onze huidige maatschappelijke orde, zo zei hij ver der. Daarin is naar zijn mening geen sprake van gelijkwaardigheid van de factor arbeid ten opzichte van de factor kapitaal. „We zullen de verdere ontwikkelingen, vooral ook wat de staalkant van de NKF betreft, terdege volgen. We zullen niet schromen het nieuwe artikel in de cao-grootmetaal toe te passen, als naar onze mening geen voldoende rekening wordt gehouden met de belangen van de werknemers". In dit artikel, handelend over ver bod van staking, staat o.m., dat dit ver bod niet geldt tegenover een onderne ming die overweegt of heeft besloten een fusie aan te gaan, een bedrijf of be drijfsonderdeel te sluiten en/of de per soneelsbezetting ingrijpend te reorga niseren, wanneer de werknemersorgani saties daartegen zeer ernstige bezwaren hebben. Deze bepaling komt alleen voor in de cao voor de handarbeiders, niet in de cao voor de beambten. Gisteren hebben de vertegenwoordi gers van de werknemersorganisaties in Eindhoven in een bespreking met ir. F. J. Philips geweigerd zich te zullen houden aan de van hen gevraagde ge heimhouding over het besprokene. Van de kant van de werknemers is als motief voor die weigering aangevoerd, dat alles al bekend is uit publikaties. De vertegenwoordigers van de werk nemersorganisaties hebben van ir. Philips de verzekering gekregen, dat er gedurende een aantal jaren aan de NKF-groep NV zoals die nu bestaat niets zal veranderen. Van contact met Hoogovens over NKF-staal is geen sprake geweest, van afstoting van dat onderdeel van de NKF-groep evenmin. De vakbeweging heeft scherpe kritiek op dfe voorzitter van de SER, drs. J. W. de Pous, die tevens commissaris is van zowel Philips als NKF, op de hoogte was van de onderhandelingen tussen beide concerns maar niettemin de door de SER aanvaarde (vrijwillige) fusie regels heeft genegeerd. Ook in de gis teren gehouden vergadering van de SER is kritiek geuit op voorzitter De Pous. De heer Zondervan heeft gisteren Hoogovens ernstig geadviseerd voorlopig de fusiebesprekingen te staken die dit bedrijf al enige maanden voert met „Sambre et Meuse SA" over het doch terbedrijf van Hoogovens in Utrecht, de Demka. De heer Zondervan is van mening dat er eerst duidelijkheid over dit Franse bedrijf moet komen, voordat Hoogovens de fusiebesprekingen voortzet. Die be sprekingen hebben, zoals is gemeld, ten doel de afdeling staalgietwerk van de Demka in een groter verband onder te brengen. ADVERTENTIE VERWEN UW VROUW met een prachtig ven WASHINGTON Het Witte Huis heeït gisteravond een Amerikaans pers bericht bevestigd volgens hetwelk een beperkt aantal Thaise militairen naar Laos zijn overgevlogen om de Laotiaanse regeringstroepen te helpen bij de strijd tegen communistische troepen. Woordvoerder Ronald Ziegler zei echter dat twee bataljons waarvan in het bericht sprake was „sterk overdreven" is. Een aantal wilde hij niet noemen. Het persbericht kwam uit Vientiane, de regeringshoofdstad van Laos. Daarin stond, dal twee bataljons Thaise troepen naar Laos waren gevlogen met vliegtuigen van „Air America", een on derneming die vaak is beschreven als een met gelden van de Amerikaanse in lichtingendienst C.I.A. gesteunde char termaatschappij. Ziegler weigerde eerst commentaar op het bericht, maar onder een stort vloed van vragen van journalisten noemde hij het „sterk overdreven". „Ik ben niet van plan commentaar te leve- ven op de zeer beperkte militaire be trokkenheid van Thailand in Laos. Ik laat dat aan de regeringen van Thailand en Laos over". De term „sterk overdre ven" sloeg volgens de woordvoerder op het opgegeven aantal Thaise troe pen. Dat „AirAmerica" bij het over brengen van de militairen betrokken is geweest, wilde Ziegler ontkehnen noch bevestigen. Vliegtuigen van de Laotiaanse lucht macht hebben gisteren een Noordviet- namese troepenconcentratie aangevallen op slechts twee kilometer van het vlieg veldje van Long Tsjen, dat de regering tegen elke prijs wil behouden. De vlieg tuigen kwamen van de guerrilla-basis van het leger 135 kilometer ten noorden van Vientiane. Waarnemers verwachten dat de Noordvietnamezen in het weekeinde het zij Long Tsjeng, hetzij Sam Thong zul len aanvallen. ADVERTENTIE A Bondskanselier brandt en premier Stoph zullen hun besprekingen 21 mei a.sin Kassei voortzetten. Op de foto: het monument van Hercules te Kassei, waar de beide regeringsleiders elkar zullen ontmoeten. Dal vind je inWolfheze.TLïgtin de buurt van Arnhem, zogezegd midden in de natuur. En bij ons zijn verschillende banen precies ge schikt voor jou. Tenminsteals mensen helpen je speciale voorkeur heeft. Sollicitaties en verzoeken om inlichtingen kun je richten aan de afd. Personeelszaken. „VcfcnTging lol ChrliloliJU Vtreorging van Gwstsv en Zanuwzlakon" Wolfheze (bij Arnhem) Tel. 08308 - 241 ROTTERDAM Een luchtvloot van ongeveer twintig vliegtuigen zal op 1 april ruim tweeduizend supporters van Feijenoord naar Warschau in Polen ver voeren. Vrijwel de hele vloot van Martin Air Holland (tien toestellen) en waarschijn lijk evenveel chartervliegtuigen van de KLM zullen de luchtbrug onderhouden. Feijenoord speelt die dag in Warschau tegen de Poolse voetbalclub Legia. Het is het eerste duel voor de halve finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. Reisbureaus zijn onmiddellijk na het bekend worden van Feljenoords tegen stander in het geweer gekomen om één- of tweedaagse reizen te organiseren. Hoe duur die reizen worden konden de meeste reisbureaus gisteren nog niet zeggen, „ook al omdat wij eerst zeker moeten weten of de mensen nog tijdig een visum kunnen krijgen". Die visa kunnen nog roet in het eten gooien. Men moet er wel snel brj zijn, omdat de Poolse ambassade in Den Haag, die de visa verstrekt, met Pasen gesloten is. De ambassade heeft dus maar een paar dagen om zich door de aanvragen heen te werken. De reisbu reaus zijn overigens optimistisch ge stemd. Het reis- en passagebureau Maduro uit Den Haag heeft al wel uitgerekend hoeveel de reis gaat kosten 195 gulden uit en thuis, exclusief het kaartje en de visumkosten. Maduro vliegt met een DC 8 van de KLM, waarin driehonderd supporters kunnen. UTRECHT Alle medewerkers van de centrale personeelsdienst en van d personeelsdienst produktiebedrijven van Zwanenberg in Oss achten het niet meer mogelijk hun taken op een zinvolle wijze uit te oefenen. Dit standpunt hebben zij kenbaar gemaakt in een brief aan de directie van Zwanenberg, naar aanlei ding van de plannen van de AKZO- groep en Unilever om hun belangen in de vleessector te bundelen. In het Amsterdamse RAI-qebouw zijn de laatste repetities gehouden voor het komende Eurovisiesongfestival. Op de foto een van de orkestleden, die tussen de bedrijven door ook nog even tijd vond om een folder van de Hiswa te bekijken. VENRAY „Gisteren had ik j niets. Nou ben ik in één keer rijk", i j De 26-jarige fabrieksarbeider Wiel van Rijt uit Venray kan het nog niet geloven. In de Nord-Westlotto won j I by ruim 431.000 mark (ruim 426.000 gulden). Een aardig sommetje voor i Wiel van Rijt die tot nu toe van 135 j gulden in de week met zyn vrouw moest zien rond te komen. Gisteren pas hoorde hij dat hij i goed gekruist had op zijn Lotto-for- i muiier. Een rijtje met zes goed en j twee rijtjes met vijf goed. „Geloven moet ik het onderhand wel, maar ik kan het mij nog steeds j niet voorstellen", lacht de kersverse j rijkaard. „Ik speel al jaren in de j Lotto, een keer had ik tweeduizend j Mark. De goede kruisjes heb ik ge- i haald uit een telefoongids uit Düssel- i i dorf. De eerste zes nummers die ik j i zag heb ik daarvoor gebruikt". Dit gebeurde allemaal op kamer j nummer 4 in het Venrayse zieken- i i huis, waar hij vorige week nog ver- i pleegd werd vanwege een beroerte, j Hij kan het geld best gebruiken, j i „Voorlopig gaat het op de bank. j Gekke uitgaven zijn er niet bij. Wel ga ik een eigen huis bouwen. Ook i i mijn ouders haal ik uit mijn be- dompte woning", zegt Wiel van Rijt. i BERGEN OP ZOOM De recherche in Bergen op Zoom heeft drie mannen aangehouden, die ervan worden verdacht op grote schaal haarden, kachels en gas- toestellen t ehebben ontvreemd voor een totale waarde van circa 30.000. De drie mannen hebben inmiddels bekend. Ze zullen volgende week worden voor- geleld voor de officier van justitie in Breda. De aangehouden mannen zijn de 27- jarige magazijnbediende J. F. uit Ber gen op Zoom, de 36-jarige bedrijfsleider J. J. uit Linschoten en de 26-jarige A. S. (zonder beroep) uit St. Maartensdijk. De directie van de haardenfabriek ont dekte enige tijd geleden, dat er regel matig tekorten waren op het magazijn. De recherche werd in de zaak betrokken en na een eerste onderzoek bleek, dat de magazijnbediende reeds van oktober af regelmatig haarden uit het magazijn „verdonkeremaande" en deze doorver kocht aan de beide andere mannen. De drie mannen werkten nauw sa men. Zo leverde de bedrijfsleider de vrachtwagen voor het vervoer van de gestolen haarden en kachels. Hij was werkzaam in een garagebedrijf. De haarden en kachels, zo is de re cherche na uitvoerige naspeuringen ge bleken, werden in Utrecht en Amster dam verkocht voor een gemiddelde pr(js van f 400. Tot nu toe is de recherche er achter gekomen, dat het drietal 26 haarden, tien kachels en een flink aantal gastoestellen heeft ontvreemd en ver kocht. De recherche kon nog 12 haarden en drie kachels in beslag nemen, die nog niet aan de man waren gebracht. Het onderzoek wordt nog voortgezet. NIJMEGEN De 54-.jarige mevrouw B. van der Veen uit Enschede heeft in het Nijmeegse St. Radboutziekenhuis een nier afgestaan aan haar jongste dochter Lucy (18). Bfj de operatie tra den twee zusjes en een broer op als bloeddonors. Mevrouw Van de Veen is alweer thuis. Haar dochter ligt nog in het zie kenhuis. „Over de definitieve uitslag van de transplantatie is nog niets bekend," al dus de heer Van der Veen. „Als het lukt is het fantastisch. De operatie zelf is goed verlopen. Gisteren moest Lucy ech ter opnieuw geopereerd worden, omdat er complicaties waren. We zitten nu op de uitslag te wachten." De moeder vindt het geven van een nier aan haar dochter helemaal geen opzienbarende zaak: „Iedere moeder doet dit voor haar kind." BREDA De politie van heel Neder land zoekt de twintigjarige Ruud R. uit Breda, die gistermiddag zyn veertien jarig zusje Corry met een pistool drie schoten door hoofd en buik heeft ge jaagd. Het meisje is in levensgevaar. De jongen, die onder behandeling van een zenuwarts is, is gevlucht. Hij is om streeks drie uur nog in de Bredase bin nenstad gezien. Vermoedelijk had hij het wapen bij zich. Ruud R. koesterde al jaren haat tegen zijn zusje. Maandag kwam de jongen, die eerstejaarsstudent politiek-sociale wetenschappen in Amsterdam is, voor enkele dagen naar huis. Toen zijn ouders boodschappen deden, en hij zelf ook had gezegd ^dat hij de stad inging, is hij na ongeveer een half uur weer thuis gekomen. De politie vermoedt, dat de jongen zonder enige waarschu wing op het meisje heeft geschoten. ROME De Italiaanse president Sa- ragat heeft gisteren opnieuw een be roep gedaan op de demissionaire pre mier Mariano Rumor om te trachten 'n nieuwe regering te vormen. Fanfani, de voorzitter van de Ita liaanse Senaat en evenals Rumor een christen-democraat, had donderdag een voorlopige opdracht tot het vormen van een regering teruggegeven. Eerder al hadden oud-premier Rumor en Aldo Moro, minister van Buitenland se Zaken in het demissionaire kabinet Moro, vergeefs geprobeerd de nu al zes weken durende politieke crisis op te lossen. Ruyior zal maandag aan president Saragat verslag uitbrengen van het her nieuwde overleg dat hij dit weekeinde met de partijen uit de oude regerings coalitie zal voeren. LONDE.N De Britse kranten Th» Times en Daily Express maken vanmor gen melding van geruchten uit Moskou ais zouden de twee leden van het poli tieke bureau van de party, Soeslof en Sjepelin, „om gezondheidsredenen" hun werk hebben moeten staken. Van deze twee is onlangs beweerd dat zy kritiek op Brezjnef en Kosygin heb ben geoefend. The Times schryft, dat de berichten over onenigheid in de leiding aanhouden en dat zy uit goede Russische bron k men. DEN HAAG De vijftienjarige John Lage, leerling van de Haagsche Gra fische School, heeft een volledig on dergronds metronet voor Den Haag ontworpen. De kosten schat hij op 540 miljoen gulden. Om deze kosten te dekken zal ieder Haags gezin een jaarlijkse bijdrage van driehonderd gulden moeten betalen. John Lage dingt met dit metroplan mee naar de prijzen van de Stichting Jonge Onderzoekers. Volgende week vrijdag zal een jury de ingezonden projec ten beoordelen. DEN HAAG Twee onbekende man nen hebben in de nacht van donderdag op vrijdag getracht in Den Haag een taxi-chauffeur te beroven. De mannen lieten de taxi op de Kranenburgerweg stoppen. Eén van hen greep de chauf feur by de keel. Deze kreeg hierdoor verwondingen aan zyn gezicht. Hij slaagde erin de overvaller stevig in zyn hand te byten, waarop beiden de be nen namen. De politie hoorde van de taxichauffeur dat hij een bedrag van ƒ300,- bij zich had, en dat de overvallers er geen cent van te pakken hebben gekregen. De politie zette een speurtocht in, maar de daders zijn tot nog toe onvindbaar ge bleven. (van onze weerkundige medewerker) Het weer blijft dit weekeinde vrij zacht. In Gelderland mogen tijdens opklaringen maxima van 10 tot 12 5 graden worden verwacht." De be- stendigheid van het weer laat ech- ter te wensen over. In een zuid- E westelijke tot westelijke stroming S van de Oceaan komen namelijk storingen mee, die regen brengen. E De kans op zonneschijn lijkt mor- gen groter dan vandaag. Morgen: Zon op: 06.39. Maan op: S 18.34. Zon onder: 18.56. Maan on- S der 06.23.

De Vallei | 1970 | | pagina 1