Verstekelingen door Waarnemingen van nieuwe radiotelescoop gooien melkweg-theorie omver vertraging schip van j Ac honger omgekomen Mannen verhuurden niet bestaande vakantiever bli j ven VOORLOPIG GEEN JAGERS VOOR ISRAËL Dubcek (bijna) en Smrkofsky (geheel) uit de partij KOM MIJ OPHALEN Drie liter water voor 12 dagen Explosies op sleep ,Elbe zouden werk zijn van Egypte Vind maar eens een systeem camera met lichtmeting door de lens (over het volle beeldvlak) voor zo'n aantrekkelijke prijs! f595, Tien jaar geleden Sharpeville MARCH 21 EÉN VAN DRIE GHANEZEN BIJ AANKOMST IN ROTERDAM NOG IN LEVEN i 9? Bonn en Moskou vestigen consulaten Nieuwe kijk van prof. Oort op ontslaan heelal Kerk tegen Smith in Rhodesië CGRATIS: KLOPPEN FIT regering voor Ook verhuren van plaatsen in taxi's NIXON WAARSCHUWT RUSSEN Praktica super TL Jongeling (GPV): ,,De strijd om de niet-kiezers kan ontaarden" Dessazonnebloemmargarine zit boordevol meervoudig onverzadigde vetzuren, Die houden de bloedvaten schoon,dus gezond! EINDE VAN PRAAGSE LENTE PRETVOGEL NO. 2 MAANDAG 23 MAART 1970 ROTTERDAM Havenarbeiders in Rotterdam vonden zaterdagochtend twee dode verstekelingen uit Ghana in een laadruimte van het Liberiaanse vrachtschip River Benue. Zij troffen in de buurt een derde ver stekeling uit dat Afrikaanse land in uitgeputte toestand aan. De/e man is nu in het Havenziekenhuis aan de be terende hand. Het is de 25-jarige kombui*bediende Charles Quansah, die een kwellend avontuur van twaalf dagen overleefde. De eerste dagen aan boord leefden hij en zijn metgezellen van een beetje wa ter. Te eten hadden zij niets. De verstekelingen hadden zich op 7 maart in de Liberiaanse hoofdstad Monrovia verstopt in ruim 3 van de achtduizend ton meterfde schip. Het was voor 't grootste, deel geladen met palm- pitten, grondnotenolie, cacao- en soja bonen. De volgende dag vertrok het schip. Charles Quansah vertelde in het zie kenhuis: „We dachten dat het schip eerst naar Casablanca zou gaan. Daar om hadden we alleen een plastic kan met een liter of drie water meegeno men. We meenden het daarop zolang wel te kunnen uithouden en zouden dan wel verder zien". Het in lijndienst op West-Europa va rende schip koerste evenwel volgens plan regelrecht naar Rotterdam, een reis die normaal zeven dagen duurt. De River Benue kreeg moeilijkheden met de voortstuwingsinstallatie waardoor met verminderde snelheid moest wor den gevaren. De reis nam nu vijf dagen langer in beslag, wat het lot bezegelde van twee Ghanezen. Charles Quansah zei van deze trage die: „In de nacht van afgelopen don derdag op vrijdag is Henry Agyei Dan- sel (22) overleden. Vanochtend om vijf uur is ook Emmanuel Walker (20) ge storven". De River Benue was vrijdagavond omstreeks half zeven aangekomen bij de Rotterdamse Stuwadoors Maatschan- pij in de Maashaven. In de loop van de avond zou een opvarende van een voor bijvarende drijvende kraan harde klap pen hebben gehoord in het Liberiaanse vrachtschip. Nadat hij had geroepen wat rustig aan te doen, werd het stil... De volgende ochtend om tien voor acht kwam het drama aan het licht bij het openen van de stalen luiken. De Engelse gezagvoerder J. Williams kon als trieste bijzonderheid alleen maar zeggen dat er in het ruim ernaast eet bare lading lag, maar onbereikbaar voor de jonge Ghanezen die hun geluk wilden proberen in het rijke West-Eu ropa. Ontdekking op zee van de versteke lingen werd belemmerd doordat het schip de gehele reis slecht weer onder vond. Daarom werden onderweg de lui ken niet geopend om de temperatuur te controleren. Men vertrouwde erop dat de ventilatie voldoende zou zijn. -De drie jongelui zaten in het ruim vlak voor de machinekamer. Mogelijk konden zij het geluid van de motor niet overstemmen. Charles Quansah, die lichamelijk uit geput was, maar geestelijk vrij fit bleek, werd snel naar het Havenzieken huis gebracht. Gisteren was zijn toe stand zoveel verbeterd, dat dokter Van Sloten verwacht dat hij over enkele da gen het.ziekenhuis zal kunnen verlaten. De lichamen van zijn twee dode ka meraden zijn naar de Begraafplaats Crooswijk gebracht. Intussen heeft Charles Quansah niets bereikt met zijn roekeloos avontuur. Volgens internationaal gebruik zal de River Benue hem terugbrengen naar de haven waar hij aan boord is gekomen. In de afgelopen zes weken zijn nog vijf Afrikaanse verstekelingen in de Rotterdamse haven aangekomen: nog twee Ghaneze.n twee uit Tanzania en een uit Congo. In hetzelfde tijdvak werden bij de politie ook vijf Europese verstekelingen afgegeven: twee West duitsers, twee Engelsen en een Bulgaar. Deze cijfers zijn het gemiddelde van het algemene beeld dat de politie heeft over het aantal verstekelingen in de haven van Rotterdajn. Wel schijnt het aantal Afrikaanse verstekelingen de laatste jaren wat kleiner te worden. MOSKOU West-Duitsland en de Sovjet-Unie zijn overeengekomen in Hamburg en Leningrad consulaten te vestigen. Dit heeft de Westduitse staatssecretaris Egon Bahr zaterdag in Moskou bekendgemaakt, na zijn tiende onderhoud met de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko, over een mogelijk Russisch-Duits verdrag inzake het afzien van geweld. Het gesprek duurde drie uur. Een derde gespreksronde zal waarschijnlijk in mei beginnen. Bahr zei, dat nog niet op alle punten overeenstemming was bereikt, bijvoorbeeld nog niet over het begin van onderhandelingen. WÊM m AMSTERDAM Nederlandse sterrendeskundigen nemen thans in de bossen bij Westerbork de ge boorte van acht tot negen miljard jaren oude sterrenstelsels waar. Prof. dr. J. H. Oort. die dit zater dag bekendmaakte in een bijeen komst' in het gebouw van de Ko ninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappenwerkt op grond van die waarnemingen aan "n nieuwe theorie over het ontstaan van melkwegstelsels De waarnemingen worden verricht met de nieuwe uit twaalf grote be weegbare schaalantennes bestaande radiotelescoop bij Westerbork, die koningin Juliana binnenkort offi cieel in gebruik zal stellen. De twaalf antennes zijn over een afstand van 1.6 kilometer in rechte lijn naast elkaar geplaatst. Aan het ene einde van die rechte lijn zijn twee van de twaalf schaalantennes op rails verrolbaar. Prof. dr. J. H. Oort, wel eens de vader van de radio-astronomie ge noemd, hield een voordracht over de vorming van melkwegstelsels in een uitdijend heelal. Hij zei, dat hij be zig was met een nieuwe theorie, vol gens welke melkwegstelsels niet bij de geboorte van het heelal, ongeveer tien miljard jaar geleden, zijn ont staan, maar in de een tot twee mil jard jaren daarna. „Wat wij nu bij Westerbork met onze nie.uwe radiotelescoop waarne men", zei prof. Oort zaterdagmiddag in een vergadering van de afdeling natuurkunde van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Weten schappen. „is het ontstaan van melkwegstelsels die in werkelijkheid al ongeveer acht tot negen miljard jaren oud zijn. Toen die melkweg stelsels bezig waren zich te vormen uit snel rond een kern draaiende hete gasmassa's had het snel uitdij end heelal nog maar een dertigste van zijn tegenwoordige omvang. Volgens prof. Oort kan de veron derstelling dat melkwegstelsels zich al waren gaan vormen in de „vuur bal" die ontstond na de explosieve geboorte van het heelal niet kloppen. In die allereerste begintijd van het heelal konden volgens hem de draaiingskrachten nog niet zijn ont staan waaraan melkwegstelsels hun geboorte danken. In oktober 1968, toen prof. Oort hetzelfde onderwerp behandelde in een vergadering van de Nederlandse Astronomenclub, zie hij dat over het ontstaan van melkwegstelsels nog vrijwel niets bekend was. Heel voor zichtig opperde hij toen enkele ver onderstellingen. De theorie die hij nu ontwikkelt berust op waarnemin gen met de nieuwe radiotelescoop die de juistheid van die veronder stellingen schijnen te bevestigen. De nieuwe radiotelescoop is hon derd maal zo gevoelig als de oudere radiotelescoop bij Dwingeloo cfie prof. Oort de eerste gegevens voor zijn nieuwe theorie verschafte. Prof. Oort sprak in oktober 1968 de hoop uit dat de radio-astronomen spoedig in staat zouden zijn „terug te zien in een ver verleden mis schien zelfs tot het tijdperk waarin de sterrenstelsels geboren werden". Die hoop gaat nu in vervulling bij Westerbork. In één van de ruimen van het achtduizend ton metende Liberiaanse vracht schip River Benue" hebben leden van de bemanning de twee door uitput ting overleden verstekelingen gevonden. De derde is in een ziekenhuis te Rotterdam opgenomen. MAASTRICHT Meer dan honderd vakantiegangers, de meesten uit het westen van het land. zijn opgelicht. De riante vakantieverblijven die zij in Duitsland, België of Luxemburg meenden te hebben gehuurd, en waarvoor zij bedragen van zestig tot honderd gulden vooruit hebben betaald, bestaan slechts in de fantasie van twee röntgentechnici uit Valkenburg. De politie heeft de 27-jarige J. M. en de 31-jarige F. H. gearresteerd. Zij hebben bekend ruim tienduizend gul den aan voorschotten te hebben opge streken. De vakantiegangers werden gelokt door advertenties in dagbladen, waar in bungalows, caravans en apparte menten te huur werden aangeboden. Reacties moesten worden gericht aan ppstbus 163 in Heerlen of aan de heer M. Schleepen in Gulpen. Als antwoord ontvingen de belangstellenden folders en een huurcontract zonder een dui delijke vermelding van het vakantie adres. De politie kwam op het spoor van de oplichters, toen mensen naar de betrouwbaarheid van de heer Schlee pen informeerden. Deze man bleek in Gulpen niet te bestaan. Na een paar dagen posten in het postkantoor in Heerlen kon de politie na een worste ling J. M. overmeesteren. Hij had een in Duitsland gestolen paspoort van M. Schleepen bij zich. Daarna kon ook F. H. worden gearresteerd. SALISBURY Het r.k.-episcopaat in Rliodesië heeft in een herdeljjk rond- schryven de regering-Smitli gewaar schuwd dat de kerk niet van plan is zich neer te leggen bij wetten welke tegen het christelijke geloof indruisen. In de brief, welke in alle kerken werd voorgelezen, werd gezegd dat de kerk zich niet zal laten inschrijven als „een vrijwillige vereniging" en zich geen enkele beperking van haar vrij heid zal laten welgevallen om zich in te zetten voor alle mensen, ongeacht hun ras, als leden van één menselijke fami lie. De kerken moeten zich laten registre ren als „vrijwillige verenigingen", krachtens de wet op het landbezit, wel ke met de nieuwe republikeinse grond wet is ingevoerd en waarin het land verdeeld wordt in gebieden waar blan ken en zwarten mogen leven en wer ken. ADVERTENTIE ROTTERDAM Een Canadees boor- j eiland, dat werd gesleept door de Ne- j derlandSe zeesleper Elbe, zou door j Egyptische commando's ernstig zijn be schadigd. De rederij van de Elbe. L. Smit Go's Internationale Sleepdienst in Rotter dam, weet niet of de explosies het ge volg zijn van sabotage. Volgens Smit moest het eiland van de Westafrikaanse haven Dakar naar Kaapstad worden gebracht. Kort na het vertrek kreeg de sleep stormschade en werd koers gezet naar Abidjan in Ivoorkust. Daar deden zich twee weken geleden de explosies op het booreiland voor. De Elbe heeft de sleep vrijdag naar Tema in Ghana gebracht, waar betere reparatiemogelijkheden zijn. Smit is in tussen van zijn opdracht ontheven. Volgens een officiële woordvoerder in Abidjan was het booreiland via Kaapstad op weg naar de Rode Zee waar het voor de kust van Sinaï voor Israël naar olie zou gaan zoeken. De Egyptische radio meldde gisteren dat het booreiland tot zinken is gebracht. AMSTERDAM De Nederlandse be volking heeft vorig jaar 2,5 miljoen gulden bijeengebracht voor de Collec tieve Israël-actie. Het merendeel daar van is gestort op gironummer 23434. De actie duurt nog tot september. DEN HAAG De regering voelt voor de gedachte van een door staatsse cretaris Keijzer (verkeer) ingestelde stuurgroep, die wil dat taxi's per zit plaats worden verhuurd. Een wijziging van de Wet autover voer personen zou het mogelijk maken dat een chauffeur zijn wagen aan meer personen tegelijk verhuurt. De stuurgroep is vorig jaar ingesteld 'en brengt in de loop van deze week rapport uit aan het parlement. De sug gestie van de stuurgroep het verschil tussen taxi's en huurauto's op te hef fen ondervond in de ministerraad geen weerstand. WASHINGTON President Nixon heeft zaterdag de Sovjet-Unie nadruk kelijk gewaarschuwd het militaire evenwicht in het Midden-Oosten niet door wapenleveranties aan Egypte te verstoren. De Verenigde Staten zouden anders stappen moeten ondernemen om de veiligheid van Israël te waarborgen. De Amerikaanse president, die onver wacht de pers op het Witte Huis bijeen had geroepen, wekte evenwel de in druk, dat Washington op het ogenblik i het Israëlische verzoek om levering van ADVERTENTIE Met aus Jena T 2,8/50 mm Vraag uw fotohandelaar Orwo Foto N.V. - Poit bug 127 - Hilveruim gevechtsvliegtuigen niet zal inwilligen. Het besluit hierover zal minister van Buitenlandse Zaken Rogers waarschijn lijk later op een persconferentie be kendmaken. Nixon noemde de berichten, dat Sov- jetrussische „Sam-3" geleide luchtaf- weerraketten aan Egypte zijn geleverd, „verontrustend". Het nieuws daarover was echter pas in Washington ontvan gen, nadat de beslissing over het Israë lische verzoek al was genomen, zei Nixoft. Hij voegde hieraan toe, dat het besluit van voorlopige aard is en dat de politiek van de Verenigde Staten geba seerd-is op het respecteren van het wa peneven wicht in het Midden-Oosten. Mocht dit evenwicht worden verstoord, dan zal de Amerikaanse regering deze politiek herzien en eventueel overgaan tot het leveren van extra militair mate rieel aan Israël teneinde het evenwicht te herstellen. Nixon zei verder, dat de Verenigde Staten de neutraliteit van Cambodja zullen blijven respecteren en dat /.ij van Noord-Vietnam hetzelfde verwach ten. Washington heeft na het afzetten van prins Sihanoek betrekkingen op „tijdelijke basis" met de regering van generaal Lon Nol gevestigd, aldus de president, die meende dat de gebeurte nissen in Cambodja nog moeilijk te overzien zijn. Hij bevestigde indirect, dat Thailand- se eenheden in Laos actief zijn. Nixon zei daarover: „Het belang van Thailand bij Laos en de deelneming van Thailan- ders aan het instand houden van de neutralistische regering in Laos zijn al jaren bekend". Als Laos onder Noord- vietnamese heerschappij zou komen zou dit een „enorme bedreiging" voor Thai land betekenen. In het huidige stadium waren de gebeurtenissen in Laos vol gens Nixon zeker nog niet van invloed op zijn plan voor een Vietnamisering van de oorlog in Vietnam en een nieu we terugtrekking van Amerikaanse troepen uit dat land. ,,Vuur" weerklonk er zaterdag op het Londense Trafalgar Square, ter wijl 3.000 mensen toekeken naar een wederopvoering van het bloedbad ou ders negers iji Sharpeville, Zuid-Afri- ka) in 1960. Ook in twee andere En gelse steden werden betogingen tegen de apartheid gehouden. Deze protes ten zijn bedoeld om te verhinderen dat van de zomer een Zuidafrikaanse cricketploeg een tournee door Enge land maakt. Het was tien jaar gelden dat blanke Zuidafrikaans e politie het vuur open de op betogers tegen de pasjeswetten in Sharpeville. 69 mensen werden ge dood en 180 gewond. Op de foto een pop, Voorstellend een dood kind, wordt voor de „chef van de politie" neergelegd. AMERSFOORT Tijden's de jaar vergadering van het Gereformeerd Po litiek Verbond zaterdag in Amers foort heeft de leider van deze partij, de heer I'. Jongeling, gezegd dat hij bang is dat de slag om de thuisgebleven kiezers zal ontaarden in buitenparle mentaire acties „met gevaarlijke revo lutionaire inslag naar het voorbeeld van de CPN." Hij had ook kritiek op de „onevenre dig wilde wijze van oppositie voeren door de linker zijde", waardoor volgens hem de behandeling van belangrijke wetsontwerpen wordt opgehouden. ADVERTENTIE Dessa is een kwaliteitsprodukt van Brinkers. PRAAG Het Tsjechische communistische partij-orgaan Rude Pravo heeft mee gedeeld dat in afwachting van voltooiing van een onderzoek het partylidmaat- sehap van oud-premier Alexander Dubcek is ingetrokken. Blijkens een lijst die het blad publiceerde is verder Josef Smrkofsky, een medestander van Dubcek, uit de party gezet. Het artikel in Rude Pravo, waarin de maatregelen tegen Dubcek en Smrkofsky, de twee grote leiders van de „Praagse lente" van 1968. werden bekendgemaakt, was geschreven door Vasil Bilak, lid van het partypresidium. Hij heeft voortdu rend de Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, bij zijn be zoek aan Praag vergezeld. Hy was ook 't enige lid van het partijpresidium, dat by het vertrek van Gromyko op het vliegveld aanwezig was. Bilak schreef dat in januari 1968 een fout gemaakt was door een zwakke ADVERTENTIE man (Dubeck) aan het hoofd van de partij te plaatsen. „Wij lieten toe dat mensen met dubbele gezichten de lei ding kregen mensen die niet handel den volgens de marxistisch-leninisti- sche principes..." De Tsjechische premier Josef Kor- cak, evenals Bilak een communist van de oude stempel, heeft vrijdag in een redevoering Dubeck de „voornaamste hinderpaal voor normalisering na de Sovjet-invasie genoemd." Dubeck (48) en Smrkofsky (59) ston den aan het hoofd van de groep Tsje- choslowaakse leiders die tijdens de in vasie door de Sovjet-troepen werden gearresteerd en naar Moskou werden gevoerd. Zij werden tijdelijk weer met de macht belast, nadat de eerste Sov jet-pogingen om een marionetten-rege ring te vormen, waren mislukt. Rudo Pravo deelde niet mee waar, en wanneer het lidmaatschap der partij van Dubeck ingetrokken is. Als, zoals nu wordt verwacht, het onderzoek naar zijn rol als partijleider in 1968 en 1969, zal leiden tot zijn verwijdering uit de partij, dan zullen waarschijnlijk zijn dagen als ambassadeur in Turkije ge teld zijn. Het onderzoek heeft plaats onder leiding van de conservatief Milos Jakes. Dubeck is kort nadat hij 18 geworden was, lid van de partij geworden. De jongste ontwikkelingen zouden er op kunnen wijzen dat partijleider, Gus- tav Husak zijn greep op de verstokte pro-Moskou communisten verliest. Vrij algemeen wordt aangenomen, dat Husak de benoeming van Dubeck als ambassadeur in Turkije heeft weten door te drijven, tegen de zin van de pro-Moskou communisten.

De Vallei | 1970 | | pagina 5