NOS wil niet meer betalen aan KNVB Voor 't leger geen ondernemingsraden Verdachte noemt dodelijk schot „zwaar ongeluk" Wat zijn Pandbrieven? Pandbrieven Diplomaat Goedhuis zal in Engeland terechtstaan rook rustigen alleen voor uw plezier! CAMBRIDGE de milde sigaret met het 3-voudige filter Kerk weigert baby te dopen omdat vader op zondag voetbalt DEN TOOM BESLIST: Hoechst wil landbouwers fluor-schade vergoeden AR-RADICAAL NAAR SENAAT Omroep 2000" vroeg faillissement Amro-bank aan Al 150.000 zagen 't Expo-paviljoen LijntaxVs voor Amsterdam gevraagd KWART MILJOEN VOOR UITZENDEN FRAGMENTEN VAN WEDSTRIJDEN Opvolger prof. Verdam Ook Mies opgenomen In Galerij Onsterfelijken' BIJ LOOP Vader trachtte vergeef» zoontje te redden „Inspraak personeel universiteiten via vakbond vergroten" Hypotheekbanken financieren woningbouw. De miljoenen die daarvoor nodig zijn, moet een hypotheekbank lenen. Met kleine bedragen. Van mensen die geld willen uitlenen tegen rente. Die "uitleners" krijgen van de Hypotheekbank een schuldbewijs. Zo'n rentepapier heet Pandbrief. Hypotheekbanken geven ze uit. En uw bank of commissionair verkoopt ze. Rook Cambridge Triple-Filter.Want dat filter is 3-voudig! Het wikt, weegt en selecteert. Zo rookt u alleen maar voor uw plezier, heerlijk rustig. Proef het zelf, dat echte Cambridge-aroma, puur en ongewoon zacht. TRIPLE-FILTER Menthol 25 King Size DINSDAG 24 MAART 1970 HILVERSUM De NOS zal niet ingaan op eventuele eisen van de Konink lijke Nederlandse Voetbal Bond 0111 voor het komende seizoen meer te gaan betalen voor het mogen uitzenden \an fragmenten van voetbalwedstrijden in de Nederlandse competitie. De NOS heeft voor dit seizoen hiervoor een bedrag van 250.000,betaald. De NOS verwacht, dat de KNVB voor het komende seizoen aanzienlijk meer zal vragen, maar de heer J. W. Rengelink, commissaris voor programmazaken televisie van de NOS zei maandagmiddag, dat de NOS niet bereid zal zijn om meer te betalen dan men thans doet. LIENDEN De vier maanden oude Christiaan van Dee mag niet worden gedoopt. Dit vonnis heeft de doopcommissie van de Nederlandse Hervormde kerk in het Betuwse dorp Lienden over het kind geveld, omdat zijn vader voetbalt en niet vaak in de kerk komt. Vader Van Dee is spil van het eer ste elftal van VV-Liendeh, dat iri de zondagcompetitie speelt. Een poging om het kind in Tiel te laten dopen lukte ook niet. Zelf wil de heer Van Dee niet veel zeggen over het in cident. Hij verklaarde wel dat de kerk voor hem nu geen lollige aan gelegenheid meer is. DEN HAAG Minister W. den Toom van Defensie is niet van plan bij de landmacht en de luchtmacht „onderne mingsraden" in te stellen. Wel bestaat het voornemen, aan de hand van de in zichten en ervaringen die sedert de in stelling van de contactcommissies bij de koninklijke landmacht zijn verkregen de bestaande regeling inzake deze com missies te herzien. Hierdoor zullen de commissies o.a. meer betekenis krijgen met betrekking tot de aangelegenheden van lokale aard op het gebied van de leefomstandigheden bij het betrokken onderdeel, cq. in de betrokken kazerne of legerplaats. Voorts is de minister voornemens bij de kon. luchtmacht overlegorganen, overeenkomende met de contactcommissie bij de landmacht in te stellen. Aldus minister Den Toom in zijn ant woord op de vragen van het Kamerlid Wieldraaijer. Deze plannen zijn vervat in ontwerp- De NOS beraadt zich momenteel in tern omtrent het in het vervolg in te nemen standpunt ten aanzien van de aankondiging van voetbalwedstrijden op de televisie. Zowel bij het publiek als ook bij de NOS zelf zijn nogal wat reacties losgemaakt bij de aankondiging van de uitzending van Ajax-Carl Zeiss Jena. Nadat eerst bekend was gemaakt, dat de wedstrijd niet rechtstreeks zou wor den uitgezonden, veranderde de NOS een uur voor de aanvang van de wed strijd van mening en besloot de ont moeting alsnog op het scherm te bren gen. De heer Rengelink zei, er persoonlijk een voorstander van te zijn om zes tot acht uur voor het begin van een wed strijd een definitieve beslissing te ne men. zulks in het belang van een goede en tijdige informatie aan het publiek en om tijdig de nodige technische voor zieningen te kunnen treffen, ook met betrekking tot programmawijzigingen op het andere net. Anderen zijn echter van mening dat de mogelijkheid tot het uitzenden van een wedstrijd tot het laatste moment moet worden openge houden. Bij het overleg inzake het in het ver volg in te nemen standpunt zullen ook de omroeporganisaties worden betrok ken. MIDDELBURG De chemische fa briek Hoechst NV in het Zeeuwse Sloe- gebied heeft zich spontaan bereid ver klaard van de rechter, alL schade van vorig jaar door luchtverontreiniging (fluor) aan landbouwbedrijven in de onmiddellijke omgeving van de fabrie ken, te vergoeden. Het gaat om een to taalbedrag van ruim 34.000 gulden. Over de taxaties heerste nogal ver schil van mening. Om te voorkomen, dat ook in de toekomst lang en breed gediscussieerd wordt over schaderamin- gen, hebben de Zeeuwse landbouwor ganisaties en de provinciale raad voor de luchtverontreiniging bijzonder blij met het gebaar van de bestaande schadere geling, deze in overlég met Hoechst, uit gebreid met een belangrijk hoofdstuk. In de nieuwe regeling is de bepaling opgenomen, dat boeren binnen 24 uur schadegevallen zullen moeten melden aan de gewestelijke raad van het land bouwschap. Deze termijn, die overigens soepel gehanteerd zal worden, is door Hoechst gewild om uitbreiding van het kwaad tegen te gaan; (Van een onzer redacteuren DEN HAAG Tot lid van de Eerste Kamer is als opvolger van prof. mr. P. J. Verdam dr. P. .1. Boukema uit Amstelveen benoemd; hij is een van de VR-radicalen van het eerste uur. Dr. Boukema is lector aan de Vrije Univer siteit en lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland. Prof. Verdam heeft als senator be dankt omdat hij tot commissaris der koningin in Utrecht benoemd is. Binnenkort neemt een bekend Twee de-Kamerlid afscheid van het Binnen hof; mevrouw mr. H. Singer-Dekker uit Gouda, lid van de PvdA-fra'ctie. Zij is benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de Nijmeegse uni versiteit. Verscheidene jaren is zij een zeer actief lid van de vaste Kamercom missie voor justitie geweest. ADVERTENTIE AMSTERDAM Gisteravond is Mies Bouwman met Paul van Vliet en Wim lbo opge nomen in de „Ga lerij der Onsterfe lijken van de Con tinental Bodega. Op de foto zet zij, terzijde gestaan door Onsterfelijke Wim lbo, haar handtekening op een fust sherry. BREDA „Klappen van Van Gooi. Ik kom terug en niet zo zuinig ook", meldde het zakboekje van Martin de J. (58) op 16 mei vorig jaar, de dag waarop de 31-jarige Bart van Gooi hem in Sint-Willebrord met een gebro ken kaak het ziekenhuis insloeg. De volgende aantekening in de verder lege agenda stond op 26 juli, de dag waarop Bart overleed aan een kogel uit het flobertgeweer van Martin. De ze aantekening bestond slechts uit een kruis. Het was gisteren voor de Bredase rechtbank, een van de schaarse aanwij zingen die erop leken te wijzen dat Martin Bart met voorbedachten rade na kalm beraad en rustig overleg", van het leven had beroofd. Martin zelf, een mager mannetje met een gegroefd ge zicht, ontkende niet alleen volgens een tevoren gemaakt plan te hebben gehan deld, maar zelfs ooit de opzet te hebben gehad Bart te doden. „Dit is geen schieten, dit is een zwaar ongeluk", liet hij in ziin Willebrordse dialect weten. In een niet te stuiten woordenvloed, ondersteund door brede armgebaren gaf hij zijn lezing van de dood van Bart, die in een autobusje woonde op het erf van zijn kostbaas Raoul de Vink. Martin stond daar ook, met 'een woonwagen, en daarover had Raoul een proces aangespannen. De vete die hier door was ontstaan had volgens Martin al geleid tot aanslagen op zijn postdui ven, naar later bleek zijn gevoelige plek. „Ik zat die avond in mijn stoel te dutten", vertelde hij over de dag van het misdrijf, „toen ik ergens wakker van werd. Door het raam zag ik dat er twee mannen bij mijn duivenhok wa ren". Vanachter een keukengordijntje pak te hij zijn buks („omdat ik niets anders had, niet om mee te schieten want dat had ik wel van binnenuit door het raam kunnen doen") en rende naar buiten. „Ik zou juist naar de politie gaan omdat ik verder niets zag, toen die jongen vlak voor me uit zijn bus sprong". „Ik hoorde hem roepen; Nou zal ik hem voor de rest kapotmaken. Daarom pakte ik mijn buks bij de loop" Mar tin demonstreerde het gedetailleerd voor de groene tafel „en zwaaide hem omhoog om hem er een tik mee te geven. Toen „klapte" hij ephter." De president, mr. A. F. Stemfoort, die hem zoveel mogelijk liet uitpraten; „Ik lees in de stukken dat die buks niet zo gemakkelijk afgaat, 'daarvoor moet men flink aan de trekker trekken". „Dan hebben ze eraan geprutst", riep Martin verontwaardigd. „Hij gaat heel licht af en staat bovendien altijd op veilig". Er geen geheim ;an makend dat hij stroopte, legde hij dat uit: „Als je er 's nachts mee aan het jagen bent en je valt, zou je er anders mee in je eigen been kunnen schieten". Hij was ook zo geschrokken door het schot, „dat ik die buks in de sloot heb getrapt". De politie had hem later in een sloot gevonden, maar keurig in on derdelen uiteengenomen en in plastic verpakt, verborgen onder framboze- struiken. Voor de rechtbank vertelde Martin ook niet verder naar zijn slachtoffer te hebben omgekeken, maar met zijn ge bruikelijke slaappil onder de wol te zijn gedoken. Toch had hij in het eerste verhoor al geweten dat het slachtoffer Bart was geweest. Bovendien had hij tegenover de poli tie gezegd dat het geweer van de heup was afgevuurd. En hoewel hij gisteren volhield: „Ik ben altijd goed geweest voor die jongen, ik hielp hem altijd", had de officier van Justitie, mr. A. Kalthoff, het bewijs van het tegendeel. Martin had de gemeente geschreven dat Bart buiten zijn sociale uitkering om bijverdiende. De twijfel aan Martins woorden maak te hem wat kriegel. Zijn radde mono loog kreeg voordat de rechtbank de zaak aanhield om op verzoek van de raadsman op 20 april de plaats van het misdrijf te bekijken een steeds nij diger klank. Terwijl de heren in toga hem belangstellend en nu dan geamu seerd aankeken, ontpopte Martin zich als een driftig persoontje zodra het om zijn duiven ging. Het magere mannetje dat bij nacht en ontij konijnen in het bos placht te schieten riep verontwaardigd uit: „Ze moeten van mijn beesten afblijven. Ze jaagden de oude duiven van de eieren en dat neemt een duivenmelker niet". Met een nijdige armzwaai nam hij de tribune met dorpsgenoten als getuigen: „De duivenmelkers hier kunnen het be vestigen dat een duif bij mij heel wat waard is". En passant uitte hij nog een bedreiging aan zijn overgebleven tegen stander Raoul. „Die moet nog eens aan mijn duiven komen als deze jongen" hij sloeg zich bonkend op de (smalle) borst „thuis is". BONN De Westduitse bondskanse lier Willy Brandt zal op 10 en 11 april in Washington besprekingen voeren met president Nixon, zo is van officiële zijde in Bonn meegedeeld. Tevoren van 7 tot 9 april, zal Brandt de per soonlijke gast zijn van de Amerikaanse president in Camp David, het buiten verblijf van de regering. regelingen, die binnenkort zullen wor den besproken in de betrokken com missies voor georganiseerd overleg als mede met vertegenwoordigers van de „Vereniging van diensplichtige militai ren". De bewindsman meent dat het on juist zou zijn de ontwerpen te publice ren en deze in de openbare discussie te brengen, zoals door de heer Wieldraaij er is gevraagd. „Hierdoor zou immers de betekenis van het overleg in de daarvoor aangewezen organen worden doorkruist". Minister Den Toom is echter bereid de ontwerpen ter kennis te brengen van de Tweede Kamer, dan wel van de vaste commissie voor Defensie uit deze Kamer, nadat zij in de overlegorganen zijn besprolen. Verder heeft de minis ter het voornemen de ontwerpen rege lingen als deze, aangeboden aan de Tweede Kamer of aan de vaste commissie, vergezeld te doen gaan van een rapport over het functioneren van de contactcommissies uit de kon. lucht macht, zoals de bewindsman tijdens de beraadslaging over zijn begroting op 28 november aan de Kamer heeft toege zegd. GROESBEEK De 2-jarige Jaap Nolet is zondagmiddag in Groesbeek, toen hij uit een bospad de weg opliep onder een personenauto terecht geko men en later in het Canisiusziekenhuis in Nijmegen overleden. De vader, de 39-jarige arts A. H. Nolet uit Nijmegen, probeerde het kind nog te redden, maar ook hij werd door de personenauto aan gereden. De arts is zwaar gewond naar hnt ziekenhuis overgebracht. ARNHEM De Omroep 2000 heeft het faillissement van de Amro-bank aangevraagd, nadat de bank dit zelfde had gedaan van de omroep. De Arn hemse rechtbank zal zich donderdag met deze zaak bezighouden. Het conflict is ontstaan door een ver gissing van de bank die per ongeluk 35 mille overmaakte op de rekening van de omroep. -Dat geld was al onder de Maagdenhuisbezetters en de mensen van Oranje Vrijstaat verdeeld, toen de fout werd ontdekt. De bank eist het geld nu terug en Omroep 2000 is bereid eenderde van het bedrag te restitueren, maar de bank moet dan de rest uit ei gen kas betalen. De Amro-bank heeft als tegenzet de bankrekeningen van twee leiders van Omroep 2000 geblokkeerd, Fred Ruysse- naars en Thomas Leeuwenberg. Op hun rekeningen stonden bedragen van acht tienhonderd en zeven gulden. Deze Nijmegenaren verlangen dit geld nu terug. Omdat de bank niet wil meewerken, hebben zij als schuldeisers het faillissement van de bank aange vraagd. UTRECHT „Binnen de universitei ten komen soms nog feodaal-autoritai- re toestanden voor. Daarom moet de vertegenwoordiging van het universi taire personeel in de universiteitsraden zo sterk, dat wil zeggen zo vrij en on afhankelijk mogelijk zijn. En dat kan het eenvoudigst gedaan worden via de vakbonden". Aldus de heer N. A. Disselkoen, vak groepssecretaris wetenschappelijk on derwijs van de Algemene bond van ambtenaren (ABVA). De heer Disselkoen meent dat via de vakbonden kan worden aangehaakt aan de overlegstructuur voor het rijksperso neel. „De vakbonden zijn vrij en onaf hankelijk, hebben rechtspersoonlijkheid en ervaring en hebben een krachtig ap paraat achter zich". ADVERTENTIE de Hypotheekbanken, staan erachter Een publicatie van de Vereniging van Hypotheekbanken, Adelheid straat 8, 's-Gravenhage. LONDEN De politierechter van Slough heeft gisteren besloten de burgerlucht- vaartattaché bij de Nederlandse ambassade in Londen, prof. mr. D. Goedhuis (64) voor berechting te verwezen naar het hof van Buckinghamshire. Dit moet begin april uitmaken of de hoogleraar schuldig is aan de dood van een 22-jarige Engelse student met wiens auto prof. Goedhuis in november in botsing kwam. OSAKA Sinds de Expo 70 op 15 maart in Osaka werd geopend, heeft het Nederlandse paviljoen meer dan 150.000 bezoekers getrokken. Vooral het afgelopen weekeinde was dp drukte groot. Volgens het Japanse televisiestation behoort het Nederlandse paviljoen tot de vijf inzendingen op de Expo die het meeste succes hebben. Voorop staan de paviljoens van de Verenigde Staten en van Rusland. Vooral de Nederlandse filmpresenta tie wordt door 'de internationale pers geroemd. ADVERTENTIE (B) 4 TRIPLE-FILTER^ ^Registered Trade Mark Kaarsrecht staande voor de magistraat hobrde de heer Goedhuis dat hij wordt beschuldigd van gevaarlijk rijden met de dood tot gevolg. In overeenstemming met het Engelse recht legde de hoogleraar gisteren geen enkele verklaring af. Zijn verdediger, Lord Stormont, zag ook af van een om standige uiteenzetting. Het ging erom aan de hand van de feiten vast te stel len of er reden bestond voor berechti- ging door een hof. Lord Stormont stelde met nadruk vast dat dit proces alleen mogelijk is, doordat prof. Goedhuis op eigen ver zoek is ontheven van zijn diplomatieke onschendbaarheid. Hij had hierom dringend gevraagd om de kans te krij gen zijn naam van blaam te zuiveren. In verband met de status van de di plomaat-hoogleraar werd de vereiste borgsom dan ook vastgesteld op slechts tien pond. Het dodelijke ongeluk gebeurde in de nacht van 6 op 7 november op de snel weg van Londen naar Slough. Slachtof fer was de medisch-student David Johnson, die in een mini-Cooper reed. De student, zoon van een industrieel, had 's avonds tot tien uur bij zijn broer in Londen gewerkt. Laat in de avond ging hij op weg naar Bristol waar zijn verloofde woonde. Ook prof. Goedhuis bracht de avond in Londen door. Hij was in zijn Merce des op weg naar huis in Hampshire. De aanrijding gebeurde omstreeks midder nacht bij Slough ten westen van Lon den. David Johnson overleed op weg naar het ziekenhuis aan een schedelbasis- fractuur. Prof. Goedhuis werd licht gewond. Hoe het ongeluk precies is gebeurd zal vogende maand blijken in het Assi- zenhof in Aylesbury, Buckinghamshire. Pas dan worden de getuigenverklarin gen openbaar. Pas dan antwoordt de verdediging op de aanklacht van het openbaar ministerie. De zaak GoedhuL is door een deel der Engels pers gebruikt om de kwestie van de diplomatieke onschendbaarheid weer eens aan de orde te stellen. Door dat de heer Goedhuis zich daar aanva- kelijk op beriep, kon deze zaak niet woFden afgehandeld. In Engeland en ook in Nederland gin gen er stemmen op dat een diplomaat zich in een geval als van prof. Goedhuis niet zou mogen beroepen op zijn on schendbaarheid. AMSTERDAM Het Amsterdamse PvdA-raadslid, drs. J. R. van der Leeuw, stelt burgemeester en wethou ders een experiment met lijntaxi's voor op een traject tussen de stadsdelen Halfweg en Osdorp,

De Vallei | 1970 | | pagina 13