Veenendaals dagblad Nixon grijpt in bij PTT-staking Lijempf wil 180 man ontslaan Buiten BEROEP VAN NIXON Nog geen spoor OP KOSYGIN Sihanoek vormt tegenregering Derde deel Koninkrijkverschenen Zigeuners rovend door Limburg Betalen of Kerk verlaten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei I Traangas tegen j betogers Glazenwassers tijdig gered van student die up zusje schoot mgTJ. Italië vraagt om uitlevering van Duitser NEW YORK - In New York zijn maandagavond militaire eenheden aangekomen om te beginnen met het wegwerken van de bergen post. die zich daar hebben opgehoopt als gevolg van een grootscheepse staking bij de posterijen - de eerste in de geschiedenis van de V.S. lichtgewicht kostuums vanaf f 110,- Bij opheffing van 5 melkfabrieken Regenroeper Bevrijdingsleger99 opgericht Dwarsgebakken OP POLITIEMAN INGEREDEN HERVORMDE GEMEENTE IN DELFT EIST: Landbouwer levert slag om sloot PTT vraagt voor personeel In i u rvergoed i ng Eerste stortregens Veel bewolking B«r. voor r«daet>« en adminfetratte: l*rina Bernhardlaan 28, VeenendaaL Talaf. 08385-10550 (adm 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1.03 p.w., 4,40 p.m., 13.10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 24 MAART I970 - 44e JAARGANG no. 70 MILITAIREN IN V.S. VERZORGEN DE POST In eerste instantie zijn 2500 militairen ingeschakeld en bovendien nog 15.000 man van de nationale garde opgeroepen. Zij zullen zich hoofdzakelijk met sor- teerwerk bezighouden. waarbij ze zich tot spoedzaken zullen moeten beperken. Bestellingen zullen ze niet doen. De regering hoopt dat daarvoor genoeg be ambten kunnen worden gevonden. Het leger kwam in actie enkele uren nadat president Nixon voor bet gehele land de noodtoestand had afgekon digd. Zo nodig zal ook in andere delen van het land het leger te hulp komen. Nixons besluit werd door vakbonds leiders met kritiek, door de stakers met hoongelach ontvangen. Het leger heeft wel drie tot zes maanden nodig om zich in te werken, voorspelde een staker. Het ministerie van de Posterijen schatte maandagavond, dat er bij 499 postkantoren nog 167.000 beambten staakten, en dat er 44.000 op 161 kanto ren weer aan het werk waren gegaan De stakers eisen een onmiddellijke ver hoging van hun loonschalen met bijna 40 procent. Nixon heeft een stijgig van 12 procent per l juli voorgesteld, waarvan de helft met terugwerkende kracht tot 1 januari. Hij zei dat er over de eisen van het personeel pas onder handeld kan worden wanneer de dien sten weer normaal verlopen. De ambtenaren bij de posterijen be ginnen met een jaarsalaris van onge veer 22.500 gulden en kunnen na 21 dienstjaren komen tot ongeveer 30.000 gulden. Volgens de Amerikaanse president is de post van vitaal belang voor het be drijfsleven en kunnen ook de oudere mensen het niet ponder de bestellingen van postcheques .KtelleruTa New York vormt de staking vaffhet postverkeer het grootste probleem. De militairen moeten volgens hem ..aanvullend werk verrichten tot hand having van de basisdiensten". EENENDAAL i aaaaaaaaaaaa■■■■•■■■■■aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaavaaaaai LEEUWARDEN Het zuivelconcern Lijempf in Leeuwarden zal verder worden ingekrompen. Nadat vorige week de kaasfabriek in het Westfriese Ursem naar de Coöperatieve Vereniging Noord-Holland was gegaan, is de direc tie thans in onderhandeling met Do- mo-Bedum en de Coöperatieve Con- densfabriek Friesland om de produktic van vijf melkfabrieken over te nemen. Deze fabrieken staan in Friese plaat sen Briltil, Doezum Winsum en Drach ten en in het Groninger Tolbert. Er werken 180 mensen. Het is de bedoeling dat de fabrieken worden gesloten. De vakbonden zijn zeer ontstemd, dat geen overleg met hen is gepleegd en dat hel personeel nog niet is ingelicht. Wel hebben de banken hun effectenldanten van de plannen van de Lijempf op de hoogte gesteld. Advertentie A De Franse politie maakte gister middag gebruik van traangas om de demonstrerende kleine zelf standigen", die in auto's het ver keer blokkeerden, te verspreiden. De demonstratie had plaats bij Bor deaux. De weg was enkele uren vol ledig afgesloten. i Pen paar dagen vóór mid-lente- maand hoorde ik langs de rand van het hoogstammig beukenbos het hoge lachen van de Groene Specht en dit was een nieuw en heerlijk voorjaarssymptoom. Het klinkt als een hel ,,gluh gluh gluck" en draagt ettelijke honderden me ters verzodat de vogel als een echte lenteverkondiger mag gelden. Roodborst. heggemus en merel kun nen zich in krachtige voordracht lang niet met hem meten en zelfs de grote mistellijster met zijn luide zang legt het tegen zo'n specht af, die blij als een veulen hinnikt. Hij toont een aanstekelijk plezier nu er eindelijk een zachte atmosfeer door de tuinheesters luwt en méér krokusjes zich rekken naar de zon. Elke dag horen we de grasgroene vogel met de goudgele stuit met de cap en bakkebaarden van ver mil- joen nu drukker gieren en lachen; rusteloos strijkt hij van boom naar boom en van zonsop- tot -onder- gang schalt zijn blije roep door het hout. tot hij een wijfje gevonden heeft en de zorgen over een wo- ning en wat eraan vastzit begin- jj nen. Tegen eind april liggen er een half dozijn eieren in de uitge- hakte holte. Zodoende kunnen wij de groene specht nog verscheidene weken horen joelen. Mensen van de oude stempel noemen hem een voorspeller van regen, maar we tenschappelijk of zelfs proefonder vindelijk is dit nooit bewezen. Mijn specht als lentebode had zijn oog merk méér op het nabije grote groene gazon dan op het bos ge richt. Graag zit hij aan de zoom en loopt later bedrijvig tussen het gras, om op de mieren, die onder de zode huizen, te jagen, want fei- telijk is hij meer veld- dan bosuo- gel. Wat zijn roep als regenvoor- zegger betreftkan dit terugge- voerd worden naar het geluid; het landvolk hoorde er ,,giet giet giet" in en noemde onze specht daarom regenpieper, giet- en watervogel. Engels: rainbird. Deze betrekking tussen mens en dier werd in het volksgeloof vastgelegd. ROTTERDAM Op het Weena te Rotterdam hebben brandweerlieden vanmiddag twee glazenwassers uit hun benarde positie verlost toen hun cabi ne dreigde neer te storten door het losschieten van een kabel. WASHINGTON President Nixon heeft een nieuw beroep op de Sovjet unie gedaan, te helpen bij het herstel van de vrede in Laos. Dit heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. William Rogers, op zijn perscon ferentie verklaard. Hij zei dat Nixon premier Kosygin in een nota opnieuw heeft gevraagd, zijn verantwoordelijkheid te aanvaarden als medevoorzitter van de Geneefse confe rentie van 1962, waarbij de neutraliteit van Laos werd gewaarborgd. Tot dusver heeft Moskou negatief op dergelijke verzoeken gereageerd. Minister Rogers verklaarde, dat Ame rika voorstander is van overleg tussen de landen die de Geneefse akkoorden hebben ondertekend. Volgens hem zijn er geen Amerikaanse grondtroepen in Laos. Wel ondersteunt de Amerikaanse luchtmacht de Laotiaanse regering en voert zij bombardementen uit op de z.g. Ho Tsji Minh-weg, waarlangs Noord- Vietnam troepen en materieel naar Zuid-Vietnam brengt. Hij noemde het uitgesloten, dat deze bombardementen zullen worden gestaakt, zolang Noord- Vietnam deze route blijft gebruiken. Over de afzetting van prins Norodom Sihanoek als staatshoofd van Cambod ja zei ''de bewindsman, dat Amerika voorstander is en blijft van de neutra liteit van dat. land. H\j herhaalde dat het naar de opvatting van zijn regering prematuur zou zijn, om nu 'ben interna tionale cohferentie over de problema tiek van geheel Indo-China te beleggen. Hij merkte op, dat er andere kanalen zijn om de problemen van Laos en Cambodja te behandelen. De gebeurtenissen in deze twee lan den zou geen wijziging brengen in het, plan om geleidelijk de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam door inheemse militairen te vervangen. Over de afzetting van prins Norodom Siha noek zelf, wilde hij zich niet uitlaten. De wens van het nieuwe bewind in Phnom Penh voor een nieuw optreden van de internationale controlecommis sie. noemde Rogers een „goed initia tief". niet la TOKIO Prins Norodom Sihanoek. het afgezette staatshoofd van Cambodja, heeft aangekondigd eeh „regering van nationale eenheid en een bevrijdings leger" te zullen vormen, aldus heeft het Japanse persbureau Kyodo vandaag bekendgemaakt. In een kort telegram van Kyodo's correspondent te Peking wordt gezegd, dat djt nieuws maandag in de hoofdstad van communistisch China werd bekend gemaakt. De correspondent hield rekening met de mogelijkheid, dat communistisch Chi na alle steun zou geven aan de plannen van Sihanoek. Van de zijde van de Cambodjaanse ambassade in Peking is maandagavond vernomen, dat de Cambodjaanse am bassade in de Chinese hoofdstad met het afgezette staatshoofd, Norodom Si hanoek. heeft gebroken en zich achter het nieuwe Cambodjaanse bewind heeft geschaard. De Cambodjaanse am bassade in Peking heeft voorts meege deeld, dat de Noordvietnamese eerste minister, Pham Van Dong, die sinds za terdag in Peking vertoeft, een onder houd heeft gehad met prins Norodom Sihanoek. Radio-Hanoi heeft maandag avond bekendgemaakt, dat Noord-Viet- nam besloten heeft, prins Norodom Si hanoek „krachtig" te steunen. In een regeringsverklaring, die over de radio werd uitgezonden, is gezegd dat Cambodja niet langer de aanwezig heid van vreemde troepen op Cambod- jaans gebied, „onder het mom van soli dariteit, wenst". Er moet, met gebruik making van vreedzame middelen, „een eind worden gemaakt aan de bezetting door troepen uit Noord-Vietnam en die van de Viet-Cong". De nieuwe regering van Cambodja heeft een lijst gepubliceerd met namen van personen die niet naar het land mogen terugkeren. Bovenaan prijkt die van het afgezette staatshoofd, Prins Norodom Sihanoek. En dan volgen die van de vrouw van de prins, Monique, en die van de voormalige minister-pre sident. Penn Noethn, die zich beiden met Sihanoek in Peking bevinden. De nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, Jem Sambaoer, wil deze week met de ambassadeurs van Groot Brit- tannië en de Sovjet-Unie gaan beraad slagen over de terugkeer van de inter nationale controlecommissie. Die com missie moest verleden jaar het land veriaten, omdat Cambodja de onkosten niet langer kon betalen. Zij werd ge vormd, in 1954, en bestaat uit afgevaar- digdcG van Canada, Polen en India. BREDA Nog steeds heeft de Bre dase politic geen spoor kunnen vinden van de twinitgjarige Ruud R„ die vrij dagmiddag in de ouderlijke woning te Breda zijn veertien jaar oude zusje Corrie neerschoot. De toestand van het meisje is iets verbeterd. Zij is niet meer in levensge vaar. Het laatst is de jongeman vrijdag middag gezien bij een kapper in het dicht bij Breda gelegen Leur. De offi cier van Justitie in Breda, mr. K. Thijs- sen voelt er niets voor om door ver spreiding van een foto van Ruud R." het publiek bij de opsporing van de jonge man te betrekken. advertentie IvMlvi TRIëST De officier van Justitie te Triëst wil in verband met de moord op 3.000 Joden in een dodenkamp te Triëst overgaan tot de vervolging van de ad vocaat Dietrich Allers uit Frankfort a.d Main. De massamoorden werden in dc j tweede wereldoorlog gepleegd tijdens de nazi-bezetting van Noord-Italië. Op de plaats van het kamp te Risiera, waar de Joden werden vergast en verbrand, staat thans een nationaal monument. De officier van Justitie heeft de Duitse Bondsrepubliek de uitlevering verzocht van Allers, die op het ogenblik reeds in zijn eigen land terecht moet staan. Hij moet zich verantwoorden voor misdaden, die hij van 1939 tot 1941 in Duitsland heeft gepleegd in zijn hoe- danigheid van directeur van „actie vier", een plan voor de systematische uitroeiing van invaliden en geesteszie ken. Vastgesteld moet'nog worden of Al les schuldig is en zo ja in hoeverre voor de moorden in Triëst, aldus heeft de officier van Justitie ver klaard. 24 maart 1970 A. B. Wigman ilMIIIHMIlMai iiMMiHiur VENLO Een groep zigeuners van Bulgaarse en Franse nationaliteit terroriseert de streek rond Venlo. Op talrijke plaatsen dringen zij huizen of winkels binnen, halen alles overhoop en nemen mee wat zij van hun gading vinden. In Venlo raakte een bejaarde wedu we haar AOW-geld kwijt, dat zij in de huiskamer in een kast had liggen. Zij was even op bezoek geweest bij de buren. In Baarlo. Kessel, Venray, Melderslo en Blitterswijk zijn talrijke boerderijen het slachtoffer geworden van de steeds driester optredende zi geuners, voornamelijk vrouwen. In Venlo is gisteren het trio vrou wen, dat vermoedelijk de bejaarde weduwe van haar AQW beroofde, aangehouden. Noch in hun wagen, noch op hen zelf werd echter iets ge vonden. Geen geldkistje en geen geld. Onder hevig protest werden de vrouwen en hun begeleider voorlopig opgesloten. Een van de vrouwen, de achttienjarige Italiaanse Linca T., had haar baby nog bij zich. Een andere vrouw de zestienjarige Zekia M„ kreeg later haar baby door een lid van de familie aan het politiebureau aangereikt omdat het kind nog borst voeding moest hebben. p Hevig op de deuren bonzend en luid krijsend hebben de vrouwen verder, met de baby's de dag in de arrestan tencellen van de Venlose politie door gebracht Tegen de avond zijn zij bij gebrek aan bewijs vrijgelaten. Omdat de groep de passantenplaats op het Venlose woonwagenkamp in „De Römer" overbevolkt, hebben drie families te horen gekregen dat zij voor vanmorgen tien uur vertrokken moeten zijn. Anders zullen zij wor den verwijderd. Inmiddels zint de officier van justi tie in Roermond mr. Uitterwaal, op middelen om de acht gezinnen, in to taal zo'n zestig man sterk, nog voor Pasen de grens over te krijgen. DEN HAAG De Haagse politie heeft een 17-,jarige koopman uit Voor burg aangehouden, verdacht van poging tot doodslag. De koopman zou gisteren op de stille Veerkade in Den Haag het stopteken van een agent hebben gene geerd en zou op de politieman zijn in gereden. DEN HAAG Prof. dr. L. de Jong heeft gisteren het derde deel van zijn boek „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog", getiteld „Mei '40". gepresenteerd aan mevr. M. C. Nierstrasz-Sonnenberg, weduwe van de in 1964 overleden V. E. Nierstrasz, die in mei 1940 hoofd van de-sectie Ge nerale Staf van het hoofdkwartier van de Commandant Veldleger was, in de rang van luitenant-kolonel. Rechts dr. L. de Jong, links mevr. Nierstrasz. Het schrijven van het standaardwerk Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog, vergt van prof. dr. De Jong zoveel tijd en inspanning dat hij een deel van zijn andere publi cistische werk heeft moeten afstoten. Prof. De Jong heeft bij het schrijven van dit werk sterk gesteund op de his torische arbeid van generaal V. E. Nier strasz: „Ik betreur het", zei prof. De Jong. „dat de generaal voor zijn vele voortreffelijke werk niet is geëerd met een eredoctoraat". DELFT Samen kerk of niet. Dat is het thema van een actie die de her vormde gemeente in Delft gaat voe ren om uit de financiële zorgen te geraken. Ruim 72 pet van dc her vormde gemeenteleden levert geen enkele financiële bijdrage aan het kerkewerk, zo heeft een actiecom missie berekend. Daaraan wil men in mei wat gaan doen. Dan zal nl. een actie worden gevoerd die ten doel heelt de gemeenteleden te activeren hun bijdrage aan het kerkelijk werk te leveren en zo ze daar niet toe be reid zijn ze te bewegen de hervormde kerk te verlaten. De hervormde kerk in Delft heeft ruim negenduizend leden. Tien procent daarvan geeft een bijdrage per jaar van 2,4 pet van het jaarlijks inkomen. 18 pet geeft een bijdrage van een half procent. Verontrustend is de groep van niet-betalers. Men wil thans duidelijkheid in het aantal her vormden hebben en wil daarom die leden, die geen enkele belangstelling meer hebben voor de kerk afvoeren. Zij zullen daarvoor echter hun hand tekening moeten plaatsen. Elk ge meentel id kost de hervormde ge meente aan administratiekosten eh aan het bijdragen aan de generale kas een bedrag van 20.per jaar. Gedurende de actie zal niet tot ver koop van de Nieuwe Kerk in Delft worden overgegaan. HELMOND Met vijf' zonen en twee tractoren heeft een landbouwer in Boekei geprobeerd arbeiders van de ruilverkaveling die een sloot op zijn grond kwamen graven tegen te hou den. De sloot zou zijn tuindergronden in tweeën snijden, waar de landbou wer tegen was. Alle beschikbare politiemensen van de groep Gemert, negen man, moesten er aan te pas komen om de man met zijn zonen naar het politiebureau te brengen. Er is proces-verbaal opge maakt. De sloot is gegraven. UTRECHT Omdat de PTT in de Randstad Holland kampt met huisves tingsproblemen voor het personeel zal de Hoofddirectie Posterijeen met het mi nisterie van Binenlandse Zaken gaan praten over een huurvergoeding voor personeelsleden die na een verhuizing' aanzienlijk meer huur moeten betalen. (Van onze weerkundige medewerker) Nauwelijks was de temperatuur tot een iets draaglijker niveau ge stegen Apeldoorn kwam gister middag tot 12, Deelen tot 13 en Maastricht tot 14 graden Celsius of de natuur reageerde. In de voor avond en avond trokken, voorafge gaan door een onheilspellende geel zwarte bewolkingenkele sterke re genbuien met onweer over de Ve- luwe. In Apeldoorn werd vanmor gen 18 tot 20 mm neerslag gemeten, in Uithuizermeeden 21 m. De Bilt en Twente vingen niet meer op dan l a 2 mm. Aan de zuidzijde van een hoge- drukzone over Schotland tot Polen zal de temperatuur nu vooreerst weer wat lager zijn (maximaal 8 tot 10 graden), maar de te ver wachten zonnige perioden zullen vooral morgen en overmorgen weer wat goed maken. In het Zweedse Kiruna vroor het vanmorgen nog 15 gr. De Engelse weerkundigen verwachten tot half april overwe gend te koud weer met meer nacht vorsten dan normaal. laiamimMiaiaiiiiiiMiiiiiBiiiiiiaiiaiaiiiiiiiaiiifim Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond: Veel bewolking en op de meeste plaat sen droog weer, later ook verspreide op klaringen. Zwakke tot matige, maar in het noorden aanvankelijk nog krachtige oostelijke wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Morgen: zon op 06.32 uur. onder 19.01: maan op 22.25 uur, onder 06.54 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1