Strijd van mei '40 in '20 en '30 al verloren STUDENT '70 Cabaretaria Hm Nederlandse vérliezen: iina 2200 militairen bij en 2559 burgers Vuurdoop is altijd zware beproeving' Vorstelijke terugkeer Dana naar Ierland RONOtitie met Therèse DEEL III VAN PROF. DE JONG's CYCLUS VERSCHENEN V Stones stellen tournee uit Tom Poes en de Mob- beweging WMm Li programmaos Onderscheidingen Misdadige S.S. „Balans" Luchtnederlaag Luisteren naar Trefpunt en Babel TELEVISIE MARTEN TOONDER STRIP TELEVISIE RADIO DINSDAG 24 MAART 1970 strijd, die Nederland in de meidagen van '40 kreeg te voeren, is in de jaren '20 en '30 verloren. Aldus dr. L. de Jong, directeur van het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie, in het vandaag verschenen derde deel, getiteld „mei '40". uit de reeks „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog"Deze uitspraak, reeds gedaan in het eerste deel (Voorspel), handhaaft dr. De Jong in het deel, dat de geschiedenis van de vijf dagen in mei 1940 beschrijft. in het tweede deel van de reeks Neutraalgaf hij al een beeld van het Duitse aanvalsplan en van de zwakte van de door diverse factoren verwaar loosde Nederlandse krijgsmacht. Nederland was zwak en stond in zijn verde diging vrijwel alleen tegenover een tegenstander, die over de sterkste strijd macht beschikte, die Europa op dat moment had. Nederland .had voor een hardnekkige verdediging noch de ruimte, noch het ka der, noch de manschappen, noch de middelen, noch de mentaliteit. Kwantitatief was de Duitse Wehrmacht niet superieur, kwalitatief wel. Dat de Nederlandse troepen, gegeven hun zwakke bewapening, slechte trai- nin, onvoldoende encadrering, gebrekkige mentale voorbereiding en veelal on bekwame leiding, een beperkte gevechtswaarde hadden is, naar de mening van dr. De Jong, duidelijk. De billijkheid gebiedt z.i. evenwel er de aandacht op te vestigen, dat het begin van elke oorlog, en in het bijzonder de zgn. vuurdoop, ook voor troepen, die innerlijk beter voorbereid zijn, alsmede beter geleid worden, steeds een zware beproeving is. Elke militair moet wennen aan de si tuatie, waarin hij gevaar loopt het le ven te verliezen of ernstig gewond te raken. Die situatie vraagt aanpassing, maar die aanpassingstijd ontbrak tij dens de meidagen van 1940. Dat heeft er toe bijgedragen, dat aan tal van sec toren weinig weerstand is geboden. Men werd door het geweld van de moderne oorlog overrompeld; velen konden daar niet tegen op, verdroegen de oorverdo vende explosies al niet en sloegen haast instinctief op de vlucht. Dr. De Jong: „Het is waar: slechts één sergeant werd wegens desertie ge fusilleerd; in werkelijkheid had men evenwel duizenden op grond van het zelfde in staat van beschuldiging kun nen stellen". Hij herinnert aan de opsomming van de korpsen en wapens, die naar de me ning van de Commandant Veldleger zich moedig hebben geweerd: de Cava lerie, de Huzaren- motorrijders van de lichte divisie, de Genie, het korps Mari niers, de regimenten Grenadiers en Ja gers, het korps politietroepen en de Mi litaire Luchtvaart. Zijnerzijds voegt dr. De Jong daaraan in elk geval de Koninklijke Marine toe en onderstreept hij bovendien de ver diensten van de militaire luchtvaart: „Van geen wapen verkeerden de leden bij hun operatie in een positie van zo drukkende materiële inferioriteit en, als gevolg daarvan, van zo acuut levensge vaar. De militaire vliegers hebben zich evenwel ingezet tot er nagenoeg geen toestel meer over was, waarmee ze konden opstijgen". Na jarenlange onderzoekingen zijn, op grond van hun gedrag tijdens de meidagen, aan 926 militairen van de Koninklijke Landmacht (met inbegrip van de Militaire Luchtvaart) militaire onderscheidingen toegekend, in dertig gevallen de Militaire Vyillemsorde. Het aantal onderscheidingen toegekend aan militairen van de Koninklijke Marine (met inbegrip van het korps Mariniers) bedroeg 162, waaronder Vier in de Mili taire Willemsorde. .,Wij vertrouwen, dat die onderschei dingen stuk voor stuk verdiend zijn ge weest; wij zijn er niet van overtuigd, dat allen, die een onderscheiding ver dienen, deze inderdaad ontvangen heb ben". Dr. De Jong acht de vraag, of onze krijgsmacht als geheel zich goed, of niet goe, heeft geweerd, te oppervlak kig en te globaal om er een zinvol ant woord op te geven. Bijzondere aandacht verdient z.i., dat zowel het verloop als de duur van de veldtocht in Nederland Hitier en zijn generaals zijn tegenge vallen. Op 10 mei mislukte de Duitse luchtlanding bij Den Haag en op de dertiende werd de Nederlandse weer stand nog zo hoog aangeslagen door de Duitse militaire leiding, dat werd beslo ten hem te breken door vernietigende aanvallen op de grote steden in het Westen. Dr. De Jong heeft de indruk dat de prestaties van de Nederlandse krijgs macht niet ongunstig afsteken bij die van België en Frankrijk, waar men er varing uit de eerste wereldoorlog had. De Duitsers konden op tal van punten lokale successen behalen. „Zeker niet uisluitend door het toepassen van on geoorloofde en unfaire strijdmethoden, maar die toepassing vormde daar toch wel een wezenlijke bijdrage toe''. Het zich door de Duitsers dekken achter Nederlandse krijgsgevangenen is voor gekomen bij de vliegvelden Ypenburg en Ockenburg, bij de Moerdijkbrug, op het Eiland van Dordrecht, op tenminste twee punten in de Maaslinie, op en aan het Maas- Waalkanaal en, veelvul dig, op en bij de Grebbeberg. Dr. De Jong is er niet zeker van, dat die opsomming uitputtend is. „Boven dien zijn op Ockenburg, op twee punten in de Maaslinie en op de Grebbeberg weerloze krijgsgevangen afgemaakt. En i ook dat kan vaker zijn voorgekomen. Doden spreken niet". Naar verhouding hebben de SS'ers zich het sterkst aan deze laffe en laak bare inbreuken op de toenmaals gel dende wetten en gebruiken van de oor log bezondigd,aldus dr. De Jong, erken nende dat die SS'ers op de Grebbeberg hun aanval niet alleen met groot fana- j tisme, maar ook met groot succes heb ben doorgezet. „Van dat fanatisme en van dat succes vormde misdadig gedrag een component." Aan Nederlandse kant ontbraken dus de middelen voor een langdurige verde diging. Een andere vraag is, of van die middelen het beste gebruik gemaakt is. Met andere woorden, of de opperbevel hebber, genenraal Winkelman, en zijn ondercommandanten telkens de juiste disposities hebben getroffen. Het aan de orde stellen van die vraag, aldus dr. De Jong, leidt onver mijdelijk tot het beoordelen van hun krijgsbeleid. In dat opzich legt hij zich grote terughoudendhied op. Die inter preteert hij zo, dat hij op het beleid van de ondercommandanten van genenraal Winkelman niet dieper wil ingaan dan. hij hier en daar in dit derde deel heeft gedaan. Dr. De Jong meent, dat de opperbe velhebber van Land- en Zeemacht, de inmiddels overleden generaal H. G. Winkelman, er evenwel recht op heeft, dat er ten aanzien van hem anders wordt gehandeld. Dr. De Jong is o.m. van oordeel, dat de houding, die de ge neraal tijdens de inval van de Duitsers GENERAAL WINKELMAN voorbeeldige houding aan de dag heeft gelegd, niet alleen de door hem gecommandeerde strijdmacht, maar het gehele volk ten voorbeeld hand kunnen strekken. Dr. De Jong komt in het hoofdstuk „Balans" tot de volgende verliezen aan Nederlandse militairen en burgers tij dens de meidagen: bijna 2200 militairen en 2559 burgers. Van dat aantal burgers verloor een niet vaststaand aantal het leven bij het bombardement op 14 mei van Rotterdam en de daardoor ontsta- nen brand. Zoals uit het verslag van de parle mentaire enquêtecommissie, dat in 1949 werd gepubliceerd, al was gebleken, ging het beknopte overzicht van de krijgsverrichtingen van de Koninklijke Landmacht erVan uit, dat er 981 bur gers op 14 mei in Rotterdam om het le ven zijn gekomen. >Als getuige heeft de toenmalige lui tenant-kolonel der Genie J. D. Backer op 5 mei 1948 bij zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie ver klaard, dat die 981 burgers in hoofd zaak tengevolge van het bombardement om het leven zijn gekomen. „U kunt ge rust 750 van dezen als gevolg van het bombardement rekenen", zo zei hij toen. Officieel heeft men. aldus dr. De Jong verder o.m. in „Mei '40", in 1940 en later van 814 slachtoffers in Rotter dam gesproken. Hij maakt er melding van dat de journalist Aad Wagenaar in 1969 tot de conclusie is gekomen dat de juistheid van dat cijfer aan twijfel on derhevig is. Hij durfde niet verder te gaan dan meer dan zeshonderd en minder dan 900. Dr. De Jong heeft, voor wat de lucht- toorlog in de meidagen betreft, veel ontleend aan een studie van kolonel (BD) F. J. Molenaar. Die studie is nog niet in druk verschenen; zij wordt een onderdeel van het seriewerk „de strijd op Nederlands grondgebied tijdens de tweede-wereldoorlog". Dr. Dc Jong vermeldt in het hoofd stuk „Balans", dat. volgens hel nog te vprschjjncn werk van de heer Mole naar, de Duitsers tenminste een derde van alle vliegtuigen, die zij in de mei dagen tegen Nederland hebben ingezet, hebben verloren. Voorts hebben de De uitgebrande ruine van de St. Laurenskerk in het zwaar geteisterd hart van Rotterdam, na het verschrikkelijke bombardement van 14 mei 1940. Duitsers zelf erkend dat hun verlies aan elitetroepen in elk geval boven de helft lag. Met het verlies aan elitetróe- pen en geschoolde instructeurs vormde zulks voor hen een schade post, die en kele jaren lang merkbaar bleef. (Dr. De Jong maakt in zijn „Balans" geen melding van het totale aantal vliegtuigen dat de Duitsers toen tegen Nederland hebben ingezet, noch van het totale aantal transportvliegtuigen. Op 9 mei 1940 beschikte het Neder landse luchtwapen over in totaal 124 vliegklare vliegtuigen, die het moes ten opnemen tegen meer dan 2000 Duitse gevechtsvliegtuigen en onge veer 300 transportvliegtuigen. Majoor De Jong concludeert dat zeker 345 Duitse vliegtuigen in ons land verlo ren zijn gegaan. Voor zover onze in lichtingen strekken, komt de heer Molenaar in zijn nog te verschijnen werk tot 310. Vooral het verlies van 231 Junkers Ju-52-transportvlie^tuigen is, volgens majoor De Jong, een slag geweest, die de Duitsers eigenlijk niet meer te bo ven zijn gekomen. Deze nederlaag heeft z.i. de plannen voor de Duitse invasie in Engeland ernstig bemoei lijkt. JSe Duitse luchtmacht heeft nimmer tijdens de tweede-wereldoor log zoveel vliegtuigen verloren als tijdens de meidagen van 1940 - Red.) LONDEN De Rolling Stones heb ben hun voorgenomen tournee door Eu ropa. die in mei en juni zou worden ge houden, tot het najaar uitgesteld. De tournee zou op 8 mei beginnen met concerten in Den Haag en Rotter dam. Volgens een woordvoerder voor de popgroep, Leslie Perrin, loopt binnen-, kort het platencontract van de Stones af. en moeten de leden van het gezel schap in Londen zijn voor besprekingen over hun zakelijke en opname-activitei ten. Het meest belangwekkende televisieprogramma van vanavond lijkt „Stu dent '70" te worden, een documentaire die de KRO via het tweede net om 20.20 uur op het scherm brengt. Het is een programma van Leo Akker mans (43), al twaalf jaar lang actief als documentaire-maker. Akkermans heeft allereerst geput uit twee onderzoeken die op het ogenblik aan de gang zijn naar de gedragingen en de image van de student, het een uitge voerd door een Rotterdamse werkgroep en een ander door het bureau Veldkamp in Amsterdam. De eerste resultaten van deze twee onderzoe ken worden vanavond door Akkermans bekend gemaakt. Daar heeft hij het echter niet bij gelaten: hij heeft deze resultaten ook voorgelegd aan ver schillende studenten, aan ouders van studenten en ook aan een hospita. Tot welke conclusie Akkermans komt zal men vanavond kunnen zien. Als thema heeft hij door het programma de vraag heengoweven: „Zullen stu denten die vandaag de universiteiten willen veranderen, morgen de maat schappij ongemoeid laten?" Een vraag die belangrijk genoeg is om er vanavond (mee) over te denken. SCHIPHOL Als een vorstin is gistermiddag de kleine Dana, winna res van het Eurovisie songfestival, van Schiphol teruggekeerd naar Ier land, waar haar eerst op de luchtha ven Dublin, en vervolgens op die van haar woonplaats Londonderry daverende huldigingen wachtten. Hoe trots Ierland op dit pas 16-ja- rige, bruinogige zangeresje is, moge blijken uit de geste van Aer Lingus, die een extra Boeing 737 vliegtuig uit Dublin naar Schiphol dirigeerde om haar en haar begeleiders op te halen. Bij haar vertrek van Schiphol vertelde Dana, dochter van een kap per, die in zijn vrije tijd de trompet bespeelt, dat zij nog op school is en dat ze pas sinds 1 1/2 maand ook als beroepszangeres optreedt. Op Schiphol noemde men haar de Deanne Durbin van deze tijd. Qua stem, qua verschijning, qua eenvoud, ja zelfs qua voornaam roept zij her inneringen op aan het Amerikaanse meisje, dat vlak voor de oorlog met .haar stem en haar charme Holly wood veroverde. Twee interessante radioprogram ma's van vanavond verdienen de aan dacht. Allereerst „Trefpunt", Avro's radiorubriek voor actuele zaken (Hilversum 1 van zeven tot half acht). Het motto van deze uitzending is „Let my people go" en dit slaat dan op het protest van de joden in Rusland. Het is een discussiepro gramma dat geleid wordt door dr. J. Buitenkamp uit Rotterdam. Mede werkenden zijn onder anderen prof. dr. K. van het Reve als kenner van Rusland, dr. J. Soetendorp, rabbijn van de liberaal-joodse gemeente in Amsterdam en H. Knoop, hoofdre dacteur van het Nederlands Israëli tisch Weekblad. En om half tien vraagt de KRO via Hilversum 2 uw aandacht voor de negende aflevering van Babel. Het vorige BABEL-programma ging over „de zwarte apokalyps". In een aantal fragmenten uit zgn. toekom st romans werd het beeld opgeroepen van de komende maatschappij, zoals schrijvers die zich voorstellen. De keuze kan daarbij, zoals Aldous Huxley bijvoorbeeld betoogde, alleen gaan tussen militair totalitarisme en de welvaartstirannie. Er bestaan ook schrijvers die het niet bij sombere schilderingen en waarschuwingen laten. Zij zinnen op middelen tot ontspanning, zij denken over een an dere maatschappij of menen dat een totale mentaliteitsverandering het individu zou kunnen redden. Over deze auteurs gaat BABEL 9. In het Geldserse programma van de RONO wordt vanavond aandacht geschonken aan het archeologisch museum Nairac in Barneveld. Dit in de serie „Schatgraveri'je", die ge wijd is aan de Gelderse archeologie en onder redactie staat van drs. R. S. NEDERLAND I 18.45 NOS: KI: Fabeltjeskrant. 18.55 NOS: Journaal. 19.04 AVRO: Tobben voor Tokio: Kwis voor middelbare scholen. 1930 Peyton Place, feuilleton. 20.00 NOS: Journaal. 20.20 AVRO: KI: The Survivors (De Overlevenden), film. 21.10 KL: Sportpanorama. 22.00 AVRO's Te:levizier. 22.50 NOS: Journaal. 22.55-23.25 Teleac Ruimtelijke orde ning les 5 herh. NEDERLAND II 18.45 NOS: KI: Fabeltjeskrant. 18.55 NOS: Journaal. 19.04 NOS: Scala: informatief pro gramma. 19.30 KRO: Verslag op dinsdag, 20.00 NOS: Journaal. 20.20 KRO: Student 70: opiniepeiling. 21.10 KL: De Wrekers, film. 22.00 Cabaretaria: kleinkunstkalen- der. 22.45 NOS: Journaal. 22.50-23.40 KI.: Wereldkampioen schappen IJshockey te Stockholm: Samenvatting Tsjechoslowakije- Zweden. DUITSLAND 1 Regionaal programma: NDR: 18.00 Kleur: Filmreportage. 18.30 Actuali teiten. 18.45 Kleur: Zandmannetje. 18.55 Nordschau-Magazine. 19.26 6856 Tom Poei» cn heer Bommel liepen in een gedrukte stemming naar de stad terug. Er heerste daar een ongewone be drijvigheid, want overal schuifelden zwaarlijvige ventjes rond, die op zoek wa ren naar een pij of naar een gepaste wo ning. „Vreemd", zei Tom Poes. „Dat waren gisteren nog mobs, en nu willen ze zich vestigen!" „Zo zie je", mompelde heer Ollie. „Het heeft geen zin om rond te springen wan neer men een mob is. Ouder wordt men toch! Met of zonder geloof in starsap. als je begrijpt wat ik bedoel „Het is jammer dat we ze niet hebben kunnen helpen", hernam Tom Poes, maar heer Bommel viel hem in de rede. „We hebben gedaan wat we konden!" verklaarde hij. „Ik heb ze het voorbeeld gegeven hoe een heer behoort te leven, en ik ehwe hebben de dijk laten ont ploffen en het starsap ontmaskerd, be doel ik. En nu heb ik er genoeg van. Dit alles was erg \crmoeiend voor mijn ge voelig gestel, jonge vriend! Ik wil naar huis! Maar hoe komen we daar?" Het bleek dat die vraag niet zo moeilijk te beantwoorden was. Boven de huizen staken de masten van een schip omhoog en vanaf de kade naderde de bekende gestalte van kapitein Wal Rus. „Ahoy. Blubbers!" riep de zeerob uit. „Wat is dat hier voor een overgehaalde janboel? De lading is niet in orde. en de oude Slof Stabiel is nergens te vinden. Dan maar geen starwortels, deze reis, me- I neer! Ik ga weer vertrekken. Gaan jullie I mee?" 1 Hulst, provinciaal archeoloog. In „Greui en Bleui" heeft Martien Haffmans uit Ede een gesprek met de heer Hanekamp in Harderwijk over het ringonderzoek in de nieuwe polders. Hier wordt ook de zeldzame baardmees geringd. Bij de reporta ges zal o.a. aandacht geschonken worden aan de hoorzittingen in Oos telijk Flevoland over het al dan niet instellen van een gemeente Dronten. JCleur: Der Mann von gestern, TV- serie. 19.59 Programmaoverzicht. WDR: 18.40 Hier und Heute en nieuws. 19.25 Kleur: Dass (k)einer des anderen Sprache verstehe, TV- film. Aansluitend: Dierenprogram- ma). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Kleur: Wedstrijdespel. 21.00 Die Gartenlaube, TV-spel. 22.20 Journaal, commentaar en weerbe richt. 22.40 Kleur: Wereldkampioen schap IJshockey te Stockholm: Tsje- choslowakije-Zweden. 23.40 Journaal. DUITSLAND 18.05 Actualiteiten en muziek. 18.40 Cabaretprogramma. 19.10 Kleur: Immer wenn er Pillen nahm, TV-film. 19.45 Nieuws, actualiteiten en weerbericht. 20.15 Sportprogram ma. Aansluitend: Nieuws. 21.00 Kleur: Ihr Auftritt, Al Mundy, TV- film. 21.50 Schlagers. 22.20 Nieuws en weerbericht. 22.30-ca. 23.00 uur Gesprekken. DUITSLAND I 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal van gisteravond. 10.30 Ein Mann namens Harry Brent. T V-serie. 11.30 Die Umschau. 12.20 Koorzang. 12.50 In ternationaal persoverzicht. 13.00- 13.30 Journaal. 16.35 Nieuws. 16.40 Voor de kinderen. 17.10 Tag für Tag, Canadese korte Film. 17.40 Filmre portage. 17.55-18.00 Nieuws. DUITSLAND II 17.30 Nieuws en weerber. 17.35 Progr, voor oudere kijkers. HILVERSUM I VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 Socialistisch strijd lied. 7.23 Stereo: Lichte grammo- foonmuziek. (7.30-7.35 Van de voor pagina). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Actualitei ten. 8.20 Stereo: Lichte grammo- foonmuziek. (8.30-8.35 Van alle markten thuis, praatje voor de huis vrouw). 9.00 Stereo: klassieke gram- mofoonmuziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Stereo: Lichte grammofoon- muziek. 10.30 Voor de huis vrouw. 11.00 Nieuws. RVU: 11.03 Het educatieve werk in musea, door Mej. R. C. Vogel, Hoofd Educatieve Dienst Haags Gemeentemuseum. VARA: 11.33 Stereo: Pianorecital: klassieke en moderne muziek. 12.00 Stereo: Chicago Symfonie Orkest: moderne muziek (gr). 12.25 Stereo: Prortienade-orkest: amusements mu ziek. 12.54 Voor het platteland. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten. 13.25 Licht orgelspel. 13.45 Gesproken por tret. 14.00 Stereo: Operettemuziek (gr). 15.15 In de Toonzaal: modern muziekprogramma voor de jeugd met commentaar. 16.00 Nieuws. 16.03 Stereo: Nederlandse chansons met orkestbegeleiding. 16.20 Muziek en brieven, muzikale lezing. 17.20 Ste reo: Pianorecital: klassieke muziek. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws 18.11 Actualiteiten. Politieke Partij: KRO's Cabaretaria, de maande lijkse kleinkunstkalender van Wim lbo en Fred Rombouts, is in verband met het Eurovisie-songfestival van zaterdag, verhuisd naar hedenavond (Nederland 2-10 uur). De volgende artiesten kan men zien en beluiste ren: Leen Jongewaard. ster uit de musical „De Kleine Parade", als Hein, de zilverman met het liedje „Lieve Heer, doe mijn een lol". The rèse Steinmetz, pas terug uit Roeme nië, waar zij op het songfestival in Brasov de trofee „Het Gouden Hert" won, zingt haar winnende liedje, in het Roemeens. Andere gasten zijn o.a. Henk Elsink en Johnny Jordaan. Uit Polen komt Ewa Demarczijk. Deze cabaretière treedt bij de KRO voor het eerst op in een Nederlands televisieprogramma. Voortbestemd om actrice te worden, werd zij in een studentencabaret in Krakow ont dekt, hetgeen haar carrière bepaal de. Zij stond reeds op de planken van het beroemde Par ij se Olympia en maakte een tournee door Ameri ka. Vanavond zingt zij in het Am sterdamse Mirandapaviljoen. van waar Cabaretaria wordt uitgezon den. 18.20 Uitzending van D'66. VARA: 18.30 Stereo: Klink Klaar zonder nonsens. 19.30 Nieuws. 19.35 Buiten lands weekoverzicht. 19.45 Stereo: Tango Rumba Orkest met zangsolis ten 20.10 Stereo: Metropole-orkest en zangsolisten: amusementsmuziek. 21.00 Stad zonder muur?; documen tair programma. 21.20 Licht muziek programma. 21.50 Nou, en...! sati risch programma. 22.15 Country en Western muziek. 22.30 Nieuws. 22.38 Mededelingen. 22.43 Actualiteiten. 22.55 Stereo: Moderne gewijde mu ziek (gr). 23.20 Radio Jazz Magazine 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het le vende woord. 7.16 Stereo: Op hêt eerste gehoor: klassieke muziek (gr). (7.25 Horen en zien; 7.30 Nieuws; 7.32-7.50 Actualiteiten.) TROS: 8.00 Nieuws. 8.11 Luister uit én thuis: verzoekplatenprogramma voor de militairen. (8.30-8.32 Nieuws; 9.00- 9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw.) 9.30 Voor de kleuters. 9.45 Van 1685 tot vandaag, muzikale lezing. 10.15 Voor de vrouw. 11.00 Nieuws. 11.03 Piek uur: wedstrijdprogramma. 11.45 Actualiteiten. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Hij die weet wat lijden is, lezing. 12.05 Stereo: Van twaalf tot twee, gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten; 13.00-13.05 Raden maar...) NCRV: 14.15 Moderne en klassieke orkest werken (opn.). 15.00 In 't zilver: een programma voor oudere luisteraars. 16.00 Nieuws. 16.03 Stereo: Voor de jeugd. 17.00 Stereo: Twien- Popradio voor T(w)ieners. 17.50 Overheidsvoorlichting: Samen werking met ontwikkelingslanden. Samenstelling en presentatie: Thon Raes. 18.00 Strictly country style: country and western rubriek. 18.30 Nieuws. 18.41 Actualiteiten. NOS: 19.00 Openbaar Kunstbezit. 19.10 Morele herbewapening: Een boek voor iedereen, gesprekken. NOS: 19.20 De vierde persoon Gods. lezing. 1935Geen onderdaan maar burger: een reeks uitzendingen over de staatkundige vorming van de Neder lander. 19.50 Programma voor blin den en slechtzienden. 20.00 Stereo: Omroeporkest, omroepvrouwenkoor en solist: klassieke en moderne mu ziek. In de pauze: Dermate - 'n luch tig pauze-programma. 21.35 Stereo: Instrumentaal ensemble: moderne muziek. 22.00 Weer es wat anders: minder bekend buitenlands repertoi re. 22.30 Nieuws. 22.38 Parlementso- verzicht. 22.45 Stereo: X, een sprong in het duister. 23.55-24.00 nieuws. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Zmg, zing, zing!: lichte vocale muziek. 10.00 Nieuws. 10.03 Mengelmuze: nieuwe langspeelplaten, met kritisch commentaar. NOS: 11.00 Nieuws. 11.03 Muziek - lezen. (12.00 Nieuws). AVRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Actuali teiten. 13.06 Zet 'm op: vrolijk pla- tenprogramma. (14.00 Nieuws.) 15.00 Niéuws. 15.03 Arbeidsvitaminen: po pulair verzoekplatenprogramma. 16.00 Nieuws. 16.03 Gimmick: licht platenprogramma. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.05-18.00 Top- poppology: Toppertips en con try hits.

De Vallei | 1970 | | pagina 7