Minister Luns legt in Beiroet nadruk op herstel vrede Neue Welt dient ondanks vonnis bezwaarschrift in Ik heb een probleem. Ik heb geld nodig. Lenen? De Amro Bank is er voor. Wel steun maar geen Phantoms voor Israël RUMOR GEREED MET NIEUW KABINET Mislukt Over de grenzen rfatiS ouUecpreqt Bezoek Midden-Oosten Aanval op kerk in Slowakije BOL-DOOT RESOLUTIE Voor een kostbare studie? Amro Lening. (Voorbeeld: f 1.500,- lost u af in 18 maanden van 193,89 of 24 maanden van f 73,52.) Voor 'n nieuwe auto? Amro Lening. (Voorbeeld: f 4.5 lost u af in 18 maanden van f 27 - of 24 maanden van f 216,30.) Voor hoge rekeningen? Amro Lening. (Voorbeeld: f 3.500,- lost u af in 18 maanden van f 216,93 of 24 maanden van f 168,23.) Amro Lening. Elk bedrag tussen f 700,- en f 10.000,-. Een folder met alle inlichtingen ligt voor u klaar bij eik kantoor van de Amro Bank. Voor grote uitgaven? Amro Lening. (Voorbeeld: f 6.000,- lost u af in 18 maanden van f 367,81 of 24 maanden van f 285,71.) Minder meldingen van martelingen in Griekenland cAnti-torn ZUUR Moeder en dochter naar v rijheid Beroep Mozambique op Brandt 596ste Staatsloterij Pagina I I DINSDAG 24 MAART 1970 ADVERTENTlk Bij elke Boldoot deodorant nu een aantrekkelijke oude prent (25 x 35 cm) uit de twintiger jaren. Helemaal gratis! Er zijn 5 ver schillende prenten. Stuur hef gou den zegel (op elke deodorant) met uw naam en adres op een briefkaart aan Boldoot, Postbus 8068, Amsterdam. U ontvangt de prent van uw keuze per omgaan de thuis. Vraag inlichtingen bij drogist of parfumerie. BEIROET Minister Luns heeft maandag in Beiroet de nadruk gelegd op de vredelievendheid van Libanon, doch hij verzekerde tevens, dat het bestaans recht van de landen in het Midden-Oosten geen onderwerp van discussie kan zijn. De Nederlandse bewindsman deed dit in een toespraak aan een diner, dat hem door premier Rasjid Karame werd aangeboden. Die ochtend had mr. Luns gedurende een uur en drie kwartier met president Hélou over het conflict tussen Israël en de Arabische landen gesproken. Tot premier Karame zei de heer Luns, dat de analyse die het staatshoofd van de huidige situatie had gegeven, en „diens vaste overtuiging dat alle krachtsinspan ningen moeten worden gericht op het herstel van een eervolle en duurzame vrede'", grote indruk op hem hadden gemaakt. Hij herinnerde er aan, dat naar de opvatting van Nederland, elke oplossing van het probleem, wil deze duur zaam zijn, rechtvaardig en aanvaardbaar voor alle partijen moet zijn. Het be staansrecht van alle naties in het betrokken gebied zou moeten worden erkend. „Over dit recht kan niet worden gediscussieerd'', aldus mr. Luns. Hij zei voorts, dat het tragische vraagstuk van het lot van de Palestijn se vluchtelingen, dat al twintig jaar oud is en dat door de oorlog nog ernstiger is geworden, een definitieve oplossing vereist, waarbij zowel de belangen van de betrokken staten als de fundamen tele rechten van de vluchtelingen volle dig worden gewaarborgd. De Nederlandse minister, die eerder de verdraagzaamheid van Libanon had geprezen, sprak de hoop uit, dat zijn besprekingen met premier Karame van daag zullen bijdragen tot de vrede, „waar wij allen naar streven". Gedurende het korte bezoek dat mi nister Luns aan Jordanië brengt woensdag en donderdag aanstaande zal hij hoogstwaarschijnlijk nog meer worden geconfronteerd met het pro bleem van de Palestijnse vluchtelingen. In Jordanië maken de vluchtelingen, wier totaal circa 1,4 miljoen schijnt te bedragen, de meerderheid van de be volking uit. Na de zesdaagse oorlog hebben zij zich in steeds groter mate tot de commando-organisaties gewend, die zich, althans voor zover ht openbare uitspraken betreft, op het standpunt stellen dat een politieke oplossing voor het conflict tussen Israël en de Arabi sche landen onmogelijk is.. BONN In de rechtsstrijd tegen prins Bernhard en prinses Irene heeft het Westduitse weekblad Neue Welt een principieel bezwaarschrift ingediend bij het Constitutionele gerechtshof in Karlsruhe. Neue Welt zal echter geen revisie aan vragen bij het Federale hof, de hoog ste gerechtelijke instantie in West- Duitsland. Dit betekent dat het blad, na veroordeling in twee instanties, de strijd in dit speciale geval opgeeft, maar nog probeert opheffing van het vonnis te bewerkstelligen op grond van algemeen-juridische argumenten. Intussen zal Neue Welt, overeenkomstig de rechterlijke uitspraak, een smarte- geld van honderdduizend mark beta len en het vonnis in het blad publice ren. Neue Welt had in een reportage be weerd dat prinses Irene voor haar huwelijk een zwangerschap zou heb ben laten onderbreken op aanraden van haar ouders. De prinses en prins Bernhard begonnen daarop in Ham burg een civiel proces. Neue Welt werd in twee instanties veroordeeld tot betaling van het smartegeld van honderdduizend mark het hoogste uit de Westduitse rechtspraak en publicatie van het vonnis. Het gerechtshof in Hamburg had het blad nog gelegenheid gegeven om eventueel de juistheid van de bewe ringen over de prinses te bewijzen, maar de door Neue Welt aangekon digde getuigen kwamen niet opdagen. De belangrijkste getuige bleek on vindbaar en bestaat misschien hele maal niet. Neue Welt heeft nu afgezien van de laatste beroepsmogelijkheid; een re visie-aanvraag bij het Federale Hof. Het heeft echter bij het constitutio nele hof een bezwaarschrift inge diend, met het argument dat het be grip „schending var. de persoonlijke sfeer" het uitgangspunt van het vonnis door de Hamburgse rech ters veel te ruim zou zijn uitgelegd. Het Constitutionele hof heeft al een hele reeks bezwaarschriften over soortgelijke processen liggen, en het zal in de loop van dit jaar over- dit' hele complex uitspraak doen. Zou het Hof de aangevoerde bezwaren als juist erkennen, dan worden de be trokken vonnissen ongeldig. Ook het smartegeld dat volgens de wens van prinses en prins ten goede komt aan het Internationale Rode Kruis zou dan weer moeten worden terugbe taald. Zoals bekend hebben de VN na de eerste Israëlisch-Arabische oorlog in 1948 een resolutie aangenomen, volgens welke de vluchtelingen in staat moeten worden gesteld terug te keren, en, in dien zij dit niet willen, schadeloos moe ten worden gesteld. Uitvoering van deze resolutie was een van de voorwaarden voor toelating van Israël tot de Ver enigde Naties. Israël is van mening dat de regeling door de loop van de gebeurtenissen is achterhaald. Gezien de huidige politieke constellatie lijkt het weinig waarschijn lijk, dat een meerderheid van de bij de volkerenorganisatie aangesloten landen bereid zal zijn een ander standpunt in te nemen. Echter, om de vluchtelingen in staat te stellen buiten Israël een menswaardig bestaan op te bouwen, zijn enorme bedragen nodig, die Israël noch de Arabische landen alleen kun nen opbrengen. De Nederlandse regering stelt zich, tot vreugde van de Arabische landen, op het standpunt dat het vluchtelingen probleem dermate gecompliceerd is dat het in internationaal verband moet wor den opgelost. Nederland draagt dit jaar 600.000 gul den bij aan het werk van de UNWRA, de VN-organisalie voor hulp aan Pales tijnse vluchtelingen. De schattingen over hun aantal lopen sterk uiteen. Vol gens Israël, dat er van uitgaat dat zij ADVERTENTIE die woonden op de westelijke jordaan- oever en in de strook van Gaza delen van Palestina geen vluchtelingen kondén zijn waren hel er voor de zesdaagse oorlog niet meer dan 400.000 a 500.000. Volgens sommige Arabische landen zyn het er thans 2.000.000 en vol gens de UNWRA waren het er op 3 juni bijna 1.400.000. Meer dan een half miljoen dér vluchtelingen woont in kampen van wie circa 200.000 in Jor danië en ca. 80.000 in de Libanon. Er van uitgaande dat de vluchtelin gen een eigen land hebben, sprak de Arabische Liga zich in '48 tegen inte gratie in de omliggende landen uit. In tegratie zou bovendien in deze overwe gend economisch zwakke landen op grote moeilijkheden zijn gestuit. In het betrekkelijk welvarende Libanon zijn niettemin ca. 80.000 vluchtelingen geïn tegreerd, en ook in Koeweit heeft een groot aantal vluchtelingen zich een welvarend bestaan weten op te bouwen. In de minder welvarende landen komt wrijving voor tussen de arme plaatse lijke bevolking en de vluchtelingen, die dankzij de voorzieningen in nature van de UNWRA bereid zijn tegen lagere lo nen te werken. ATHENE Het kolonelsbewind in Athene, dat zich bijzonder geïrriteerd toont over de beweringen van marte lingen in gevangenissen, treedt buiten gewoon voorzichtig op om nieuwe klachten over wrede behandelingen van politieke gevangenen te voorkomen. De regeringswoordvoerder, Dimitrio Zaphyropoelos, heeft in een interview verklaard: „In Griekenland heeft zich nooit een geval van marteling voorge daan en zeker niet nadat sommigen daarover in het buitenland verhalen begonnen te vertellen. Diegenen, die verantwoordelijk zijn voor de verhoren zijn gewaarschuwd en die waarschuwingen nemen steeds scherper vormen aan niemand een voorwendsel te geven beweringen te doen over molestatie". De klachten over martelingen zijn de laatste tijd aanzienlijk minder gewor den, zeggen diplomaten, vroegere poli tieke gevangenen en zegslieden voor het speciale rode kruisbureau te Athene. Er zijn echter maar weinigen, on geacht hun politieke standpunt, die in stemmen met de bewering, dat er sinds de staatsgreep van april 1967 niet ge marteld is. Sommige tegenstanders van het kolo nelsbewind zeggen, dat nog steeds ge vangenen worden afgeranseld, hoewel het aantal gevallen minder wordt. Som mige diplomaten vermoeden, dat de verhoortactiek is gewijzigd van regel rechte ranselpartijen tot wakker hou den gedurende lange perioden. daniela ADVERTENTIE deMi alléén bij uw textielwinkeller naad die inscheuren op de naad van het broekje tegengaat. WASHINGTON Amerika zal voor lopig geen gevechtsvliegtuigen van het type Phantom en Skyhawk aan Israël leveren. Dit heeft de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Wil liam Rogers, gisteren meegedeeld. Het besluit is genomen, omdat naar het oordeel van de Amerikaanse regering de Israëlische luchtmacht veel sterker is dan die van de Arabische landen. De beslissing draagt een voorlopig ka rakter. Zodra het militaire evenwicht in het Midden-Oosten ten gunste van de Arabische landen zou worden ver stoord. zal Amerika onmiddellijk tot levering van gevechtsvliegtuigen aan Israël overgaan, zo verzekerde Rogers. De Amerikaanse regering zal nauw gezet de ontwikkeling volgen van de raketinstallaties van Russische makelij op Egyptische bodem Sam-3 lucht doelraketten aldus Rogers. In plaats van militaire steun zal de Amerikaanse regering Israël helpen met financiële steun ter waarde van honderd miljoen dollar (360 miljoen gulden). Israël had ook om economische hulp gevraagd om de aankoop van wa pens in het .Westen en de kosten van de oorlogsinspanning te kunnen betalen. Minister Rogers zei verder, dat de Amerikaanse regering gaat praten met de andere landen, die wapens leveren aan het Midden-Oosten, in het bijzon der de Sovjet-Unie. Het doel van het overleg is te komen tot een béperkjng van de wapenleveranties. De Sovjet-Unie heeft /.uur gere ageerd op president Nixons beslissing om Israël voorlopig geen gevechtsvlieg tuigen te leveren. Het officiële persbu reau Tass deelde mee dat deze beslis sing in feite geen enkele invloed heeft op de Amerikaanse militaire steun voor Israël De Israëlische regering sprak gister avond haar „diepe teleurstelling" uit over de Amerikaanse beslissing. Abba Eban, de Israëlische minister van 'Bui tenlandse Zaken, zei dat zijn regering alles in het werk zal stellen om presi dent Nixon tot andere gedachten te brengen. Israël heeft de vliegtuigen dringend nodig voor zijn veiligheid, al dus Abba Eban. Hij meende voorts dat ROME De twee Italiaanse socialis tische partijen hebben als laatste van de vier voormalige coalitiepartijen hun goedkeuring gehecht aan een program van waarnemend premier Mariano Ru- mor voor de vorming van een nieuwe coalitieregering van centrum-links. Ru- mor is thans officieel kabinetsformateur en ze zal er zeker in slagen een regering te vormen. Rumors eigen christen-democratische partij en de kleine republiekse partij hadden Rumor al eerder steun toege zegd voor de vorming van een vier-par- tijenkabinet, waarmee een eind zou ko men aan de reeds 44 dagen durende ka binetscrisis. Rumor heeft in de loop van gister avond verslag van zijn informatiepo ging uitgebracht aan président Saragat, die Rumor vorige week vrijdag met de informatieopdracht had belast. Het centraal comité van de socialisti- che partij (PSI) had een hele dag ver gaderen nodig om tot een voor Rumor positieve uitspraak te komen. Voor het program van Rumor werden 94 stem men uitgebracht. Veertien leden Jtem- den tegen. Zij wensten wel mei de christen-democraten samen te werken, maar dan zonder de veel behoudender sociaal-democratische partij (PSU), die zich van de PSI heeft afgescheiden. Vijftien andere leden van het cen traal comité waren weliswaar voor een vier-partijenregering, maar deze mocht volgens hen slechts een lijdelijk karak ter hebben, met als enige doel voorko ming van het houden van vervroegde algemene verkiezingen. De 54-jarige Rumor had zijn 22 pagi na's tellende coalitiedocument zaterdag avond aan de partijen van centrum links ter hand gesteld. Hij heeft daarin compromissen opgesteld voor de be langrijke kwesties van legalisatie van de echtscheiding, een geschilpunt tussen de christen democraten en de andere drie partijen en de betrekkingen met de communisten, waarover tussen de PSI de Sovjet-Unie uit de Amerikaanse stap zal afleiden dat zij rustig door kan gaan met het leveren van wapens aan Egypte. ROME Volgens het Italiaanse persbureau ANSA worden in Slowakije priesters beperkingen opgelegd in hun werk. Zij moeten voor alle activiteit buiten hun parochies van tevoren toe stemming vragen aan de staatsautori- teiten. Dit zou zelfs gelden voor bij stand aan stervenden. Ook leken zou den voor godsdienstig werk vergunning moeten vragen. Het partijorgaan van Oost-Slowakije, „Vychodoslovensk Pravda", heeft zich volgens ANSA fel gekeerd tegen de Grieks-katholieke kerk, die in het ge bied van Presov 350.000 volgelingen telt. Het blad sprak afkeurend over een „ideologische herleving" van de kerk, wier leiders in opstand zijn gekomen tegen de wet. Er moest maar een einde komen aan de liberale houding jegens de kerken, aldus het blad, dat te ken nen gaf dat er een nieuwe godsdienst- wet- in de maak is. „De'wet die in voor bereiding is, moet de arbeiders niet worden uitgelegd als een beperking van de godsdienstvrijheid, maar veeleer als een maatregel tegen de inmenging van de religie in politieke zaken". TTe revolutie in Kongo-Brazzaville, de voormalige Franse Kongo, Is mislukt en voorbij. De leider van deze staat, Ngoeabi, zegt dat de rege ring van Kongo-Kinsjasa er achter heeft gezeten. Dit is de voormalige Belgische Kongo, waarvan de rege ring Amerika goed gezind is. Kongo-Brazzaville, dat een grote steun van het voormalige moederland. Frankrijk, krijgt, beschouwt zichzelf als een van de radicaalste landen van Afrika. Het voert een bloedrode vlag en onderhoudt sinds kort diplomatie ke betrekkingen met communistisch China. De verhouding met Kongo-Kinsjasa, dat aan de overkant van de gemeen schappelijke grens, de rivier de Kon go ligt, zijn slecht. De landen onder houden geen officiële betrekkingen en verbieden hun burgers het andere land te betreden. Het radiostation van Brazzaville is drie uur in handen der rebellen geweest. Dit speelde het oude volkslied van de republiek en verspreidde een oproep om militaire steun van de buurlanden en voornamelijk van Kongo-Kinsjasa. Alle politieke vluchtelingen zouden worden vrijgelaten, alle bannelingen zouden kunnen terugkeren, werd er gezegd. lVTaar men zegt heeft zich in novem ber van het vorige jaar ook een staatsgreep in Kongo-Brazzaville voorgedaan. Hierachter zouden „de Amerikaanse veiligheidsdienst en een buurland" hebben gestaan. In decem ber werd toen een aantal doodvonnis sen voltrokken. Op 8 november van het vorige jaar ver klaarde Ngoeabi in Brazzaville, dat samenzweerders hadden gepoogd zyn regime omver te werpen. Het oorlogs materiaal dat bij die poging gebruikt werd (van Amerikaanse makelij) was vanuit het aangrenzende Kongo- Kinsjasa hel land binnengesmokkeld. Op zeer sentimentele wijze verklaarde Ngoeabi toen, dat hij jiiet begreep „waarom onze broeders in Kinsjasa zijn dood wilden". De president van Kinsjasa reageerde met een zeer scherpe verklaring. Hij beschuldigde Kongo-Brazzaville er van „de radio-oorlog" reeds te zijn begonnen en dreigde met een comple te invasie. Brazzaville vatte dit op als een oorlogsverklaring en sloot de grenzen hermetisch af. Dit was het hoogtepunt van de span ning tussen de beide Kongo-staten. Van een werkelijke vrede is er overi gens nog nooit sprake geweest. In het vroegere Franse Kongo had Pierre Moelele, die nauw samenwerkte met de vermoorde Patrice Loemoemba, toentertijd ook politiek asiel gekre- GOOSE BAY Twee Tsjechoslo- waakse vrouwen, een moeder en haar dochter, hebben in Goose Bay op New- Foundlgnd asiel gevraagd toen hun ma chine, op weg van Praag naar Havana, daar was geland om brandstof in te ne men. Het toestel had Gander moeten aan doen,, maar door slecht weer was het uitgeweken naar Goose Bay. De vrou wen, Zdenka Krenkowa en Eva Menen- dezewa (de dochter) zijn nu op weg naar Halifix. aldus is door de Canadese immigratiedienst meegedeeld. DAR ES SALAAM Het -Frelimo - het bevrijdingsfront voor Mozambique - heeft maandag in een open brief aan Bondskanselier Willy Brandt felle kri tiek geoefend op de Westduitse rege ring omdat zij de maatschappij Siemens laat deelnemen aan de bouw van een dam in Mozambique, dat tot de over zeese gebieden van Portugal behoort. Het Frelimo veroordeelt de Westduit se investeringen in de landen van zui delijk Afrika en de levering van wa pens aan Portugal voor gebruik in zijn Afrikaanse gebieden. Het front doet een beroep op Brandt, Siemens te ver bieden aan het project deel te nemen. Zoals bekend strijden de guerrillastrij ders van het Fremilo al sinds 1962 te gen de Portugese machthebbers. MOBOETOE ik ben onschuldig gen. In de herfst van 1968 maakten zowel Kinsjasa als Brazzaville be kend, dat Moelele normaal naar zijn vaderland zou kunnen terugkeren. Moboctoc brak echter zijn woord en liet Moelele op 9 oktober 1968 om het leven brengen. Brazzaville verbrak d'aarop alle betrekkingen met Kinsja- TTe opstandelingen werden gisteren geleid door de ex-luitenant Pier re Kaganga, bijgenaamd „Sirocco". Hij had al eerder deelgenomen aan een staatsgreep, maar was in 1968 naar het naburige Kongo-Kinsjasa gevlucht. Vorig jaar november werd hij bij verstek ter dood veroordeeld. Hij was aanhanger van de in balling schap levende oud-president „Abbé" Fulbert Joeloe, die na zijn afzetting in 1963 naar Kongo-Kinsjasa was ge vlucht. Kaganga was maandagmorgen met volgelingen over de rivier de Kongo gekomen, had het radiostation inge nomen en zich daar verschanst. Enige uren later was de staatsgreep al mis lukt en de samenzweerders gesneu veld. Maar de onrust die in het achterlijke gebied heerst, zal zeker nog wel tot meer gewelddaden aanleiding geven. en de PSU diepgaande geschillen be stonden. Rumor's informatie was de vierde poging om een eind te maken aan de regeringscrisis. Als premier van de minderheidsregering van christendemo craten was hij de eerste die belast werd met de formatietaak, doch hij slaagde niet. Na hem probeerden de ex-pre miers Aldo Moro an Amintore Fanfani, voorzitter van de senaat, een oplossing te vinden. Geen van beiden slaagde erin, een regering samen te stellen, maar het is volgens waarnemers aan het werk van Fanfani te danken, dat Rumor nogmaals met een informatie poging werd belast. 24 MAART 1970 TWEEDE KLASSE Prijzen van 15.zijn gevallen op nrs. eindigende op Prijzen van 50.zijn gevallen op nrs. eindigende op Prijzen van f 50.zijn gevallen op nrs. eindigende op Prijzen van f 100.zijn gevallen op nrs. eindigende op Prijzen van 100.zijn gevallen op nrs. eindigende op Prijzen van 200.zijn gevallen op nrs. eindigende op Prijzen van 400.zijn gevallen op nrs. eindigende op Prijzen van 1000.zijn gevallen op nrs. eindigende op 2.000.is gevallen op het nummer 2.000.is gevallen op het nummer 2.000.is gevallen op het nummer 2.000.is gevallen op het nummer 2.000.is gevallen op het nummer Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van De prijs van De prijs van De extra prijs van 100.000.is gevallen in de serie K op het nummer En de troostprijs van f 2.000.op nummer van elk van de andere series. Let welop dit nummer zijn twee prijzen gevallen. 5.000.is gevallen op het nummer f 50.000.is gevallen op het nummer 1 10 87 794 263 839 083 2968 021437 098728 056656 005233 018721* 092316 057833 032294 032294

De Vallei | 1970 | | pagina 9