dagblad Beernink: „Ik zal nooit CPN'er tot burgemeester benoemen" lekker lui M Treffer zsr Poststaking loopt af in Amerika Posttarief drukwerk drastisch Gratie voor Subandrio omhoog Personeel NOS vergaderde Buiten a DRQSTE W egenbelasting 11 a 12% omhoog Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Duel Legia- Feyenoord vrij zeker op tv boekverkopers Opklaringen INRUIL VOOR GEVANGENEN BONBONS j Schoolstaking om film „Zoon j der Mensen VERDIEN SNEL VEEL GELD Oproep Abernathv en Helder Caniara „VRAAGEXPLOSIE" naar TELEFOOIS A ATX SLUITING SANTO DOMINGO/BUENOS AIRES - Ontvoerders van de Amerikaanse luchtmachtkolonel in Santo Domingo Donald Crowley, hebben een ultimatum gesteld voor de vrijlating van 21 gevangenen in ruil voor zijn leven. Als de gevangenen niet voor 4 uur vanmiddag worden vrijgela ten, dan zal Crowley worden „terechtgesteld". De ontvoerders, tegenstanders van de herkiezing van president Joaquin Balaguer, verklaarden dat Crowley tien uur na de gevangenen zal worden vrijgelaten. Schaapspraak (I) j Zeven Nieuwe gebloemde dozen vól met de bloem van de echte Nederlandse bonbon-kunst. ew. voor woectie «n administratie* tt F Pftns Bemhardiaan 28. Veenendaal, 1/ FF F? f i f~W f~W O Telef. 08385-10550 fadm.V 10757 F VvOf I^Cf I vi tl ti F O Teief. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4.40 p.m., 13,10 p,k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. J Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 25 MAART I970 - 44e JAARGANG no. 71 UTRECHT „Ik zal nooit een CPN-er tot burgemeester benoemen. Bij het benoemingsbeleid kijken we naar geschiktheid en bekwaamheid. Een CPN-er is niet geschikt, omdat de gezagshandhaving bij een derge lijk persoon niet in goede handen is". Dit zei minister mr. Beernink (Binnenlandse Zaken) gisteravond in de Utrechtse raadskelder tijdens een door het Politiek Jongeren Contact Utrecht georganiseerd forum over het vraagstuk van „Gekozen of be noemde burgemeester". 'Zoals bekend, wordt in Utrecht half mei burgemeester C. J. A. de Ranitz opgevolgd door mr. H. G. T. baron Van Tuyll van Serooskerken. Een der jongeren uit de zaal con cludeerde uit deze uitspraak van mi nister Beernink dat hij „het gezag blijkbaar hoger stelde dan de grond wet". Mr. Beernink: „Die opmerking is voor uw verantwoording". De minister had een groot aantal bezwaren tegen de gekozen burge meester. „Een burgemeester moet, o.m. als hoofd van de politie, een waarborg voor de handhaving van het gezag zijn. Bij een door de ge meenteraad gekozen burgemeester is die waarborg niet altijd aanwezig omdat hij afhankelijk is van een meerderheid, die gemakkelijk kan omslaan in een minderheid". Volgens de minister zou de centrale overheid hierdoor bijvoorbeeld ten aanzien van liet politiebeleid meer invloed willen hebben waardoor nog meer taken bij de rijksoverheid gecentra liseerd zouden worden. „Hierdoor zou de door velen van ons zo £el be geerde decentralisatie in gevaar ko men". De bewindsman was tevens van mening dat de keuze van de kiezer niet altijd betere kandidaten garan deert. „De gemiddelde kiezer weet niet precies wat de burgemeester doet. Hij zal dus ook niet juist kun nen beoordelen aan welke eisen de kandidaat moet voldoen en mogelijk zijn keuze dus door niet-rationele overwegingen bepalen". De heer Hoepelman, lid van de Provinciale Staten van Utrecht voor de PSP, stelde dat hij met deze re denering bijvoorbeeld de algemene verkiezingen ook wel „van tafel zou kunnen vegen". Bij alle verkiezingen bestaat het risico dat er bij de kiezer minder rationele overwegingen mee spelen", zo meende hij. Minister Beernink Gevraagd voor zeer interessant object voor verkoop aan de particulier. Zeer hoge winst. Aanmelden donderdag 26 maart 1970 tussen 16.00-21.00 uur Gebouw Orpheus Restaurant Euridice, Churchillplein 3, Apeldoorn (melden bij de receptie). Ook voor gedeeltelijke dagtaak bijverdienste 's avonds. ADVERTENTIE WASHINGTON De Amerikaan se minister van de Posterijen, Winton Blount, heeft dinsdagavond meege deeld, dat een overweldigend aantal poststakers het werk heeft hervat in alle gebieden, behalve Centraal New York, en dat de regering bereid is van daag de onderhandelingen met de vak bonden te heropenen, als die tendens zich voortzet. Blount heeft de vakbondsleiders daar telegrafisch van in kennis gesteld. Hij verklaarde dat de grote meerderheid van de 200.000 beambten die deelnamen aan de wilde staking, weer aan het werk was gegaan. Alleen in New York, waar de staking een week geleden be gon, was de toestand nog moeilijk. Daar helpen 22.000 militairen en le den van de nationale garde met het wegwerken van de stapels post. In Australië kreeg het personeel van de posterijen dinsdag van zijn vakbond opdracht, geen post uit of naar de Ver enigde Staten te behandelen. De bond was in woede ontstoken door het besluit van president Nixon, troepen in te schakelen. De postbestellers van Brooklyn beslo ten dinsdagavond het werk morgen te hervatten. Dit was de eerste grote breuk in de gelederen van de stakende New Yorkse postmannen. De postbestellers van Brooklyn na men bun besluit een uur nadat een fe derale rechtbank hoge boetes had opge- VATICAANSTAD Radio-Vaticana heeft dinsdagavond een oproep voor een internationale campagne tegen ar moede, racisme en oorlog uitgezonden, die in Recife is opgesteld door mgr. Helder Camara en* ds. Ralph Aberna thy, de opvolger van Martin Luther King. Zij stellen een geweldloze protest actie voor „tegen de politieke, econo mische en sociale structuren in de we reld die zoveel mensen in ellende en onder de dreiging vart oorlog houden". Zij brengen hulde aan de jeugd voor haar „moedige pogingen" om het we reldgeweten wakker te schudden. ADVERTENTIE legd wegens het negeren van een ge rechtelijk bevel door de vakvereniging van de postmannen in Bronx en Man hattan. De leden van deze vakvereni ging hadden een week geleden tyet sein voor de landelijke staking gegeven. De staking, die woensdag jongstleden begon toen een aantal besteller., te New York het werk liet liggen, betekent een schending van de wet waarbij personeel in overheidsdienst niet mag staken. De rechtbanken hebben de staking il legaal genoemd en de vakbonden staan er evenmin achter. HILVERSUM Er bestaat een gro te kans dat de voetbalwedstrijd tussen Legia Warschau en Feijenoord op woensdag 1 april via de televisie zal worden uitgezonden. De moeilijkheid waarmee de NOS te kampen heeft is echter, dat nog niet vast staat op welk tijdstip de wed strijd wordt gespeeld: 's middags in de vooravond, of 's avonds. Over de uitzending; van de wedstrijd ArsenalAjax op 8 april bestaat nog grote onzekerheid. De BBC zendt de wedstrijd niet uit. Do NOS is nu aan het onderzoeken of het mogelijk is de wedstrijd alleen voor Nederland op de televisie te krijgen. Over televisie-uitzending van de re turnwedstrijden van Feijenoord en Ajax, waarschijnlijk beide op 15 april, staat nog niets vast. Op die dag is er ook een landing van Amerikaanse astronauten op de maan. Men is nu bij de NOS aan het onderzoeken hoe alle drie de evenementen eventueel kunnen worden uitgezonden. Wel zeker is dat de NOS de finales van de voetbalwedstrijden om de Eu ropa Cup I en II, die worden gespeeld op respectievelijk 6 mei en 29 april zal uitzenden. Weersverwachting van het KNMI tot donderdagavond In de nacht plaatselijk lichte vorst en hier en daar mist. Morgen zonnige perioden maar later meer bewolking. In het algemeen iets hogere temperaturen dan vandaag. Weinig wind, maar in het noorden later een matige zuidwestelijke wind. Morgen: zon op 06.30, onder 19.03; maan op 23.48, onder 07.10 uur. Diplomaten ontvoerd in /.- en Mid.- Amerika In de Argentijnse hoofdstad Buenor Aires is dinsdagavond de consul van Paraguay ontvoerd. De daders, die zeggen te behoren tot het „Argentijnse be vrijdingsfront";, eisen in ruil voor hem de vrijlating van twee politieke ge vangenen. DJAKARTA Voor zijn vertrek naar Maleisië op 16 maart jl. heeft pre sident Suharto van Indonesië de op 25 oktober 1966 tegen dr. Subandrio uitge sproken doodstraf gewijzigd in* levens lange gevangenisstraf, aldus is uit wel ingelichte bron vernomen. Dr. Subandrio js minister van Buiten landse Zaken geweest tijdens het be wind van president Soekarno. President Suharto zou tezelfdertijd een zeker aantal andere doodvonnissen, waaronder dat tegen maarschalt Omar Dhani, oud-bevelhebber van de Indone sische luchtmacht, gewijzigd hebben. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Minister Bakker heeft dinsdag in een openbare vergadering van de Tweede-Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat "n dras tische verhoging van het posttarief voor drukwerken en periodieken aangekondigd de verhoging moet begin volgend jaar ingaan. Andere belangrijke mededelingen in dit PTT-debat Er is een grote kans dat de Post cheque- en Girodienst overgaat tot rentevergoeding op girorekeningen Bij de telefoondienst is sprake van een „ware vraagexplosie"Y aan tal verzoeken om een telefoonaan sluiting is aanzienlijk groter dan verwacht werd. De statuswijziging van de PTT waar achter aanvankelijk veel haast gezet werd zal nog wel even op zich laten wachten vóór de PTT een N.V. is (naar voorbeeld van NS en Staats mijnen) moeten nog heel wat proble men opgelost worden. (Zie voor verslag Tweede Kamer pagina 5 Rentevergoeding giro rekening). De Amerikaanse luchtvaartattaché in de Dominicaanse Republiek, luite nant-kolonel Thomas Crowley, is dins dagmorgen ontvoerd. De ontvoering had plaats van het poloveld van een hotel in Santo Do mingo. De ontvoerders waren vijf of zes in militaire uniformen geklede ge wapende mannen. De Amerikaanse di plomaat werd in een witte auto mee genomen. In een brief aan het Dominicaanse dagblad „El Nacional" eisen de ontvoer ders de vrijlating van 2JL politieke ge vangenen in ruil voor de invrijheidstel ling van attaché Crowley. Volgens de brief wordt de diplomaat door 50 ge wapende mannen bewaakt. De ontvoer ders kondigden aan dat voor vier uur hedenmiddag de politieke gevangenen vrijgelaten moeten zijn. Zij waar schuwden dat iedereen, die in verband' met de ontvoering gearresteerd wordt, automatisch deel uit zal gaan maken van de lijst met mensen, die in vrijheid gesteld moeten worden. Uit de brief blijkt dat de ontvoerders behoren tot het „verenigd commando tegen herver kiezing" dat de herverkiezing van pre sident Jaoquin Balaguer wil verhinde ren. President Balaguer heeft ontkend dat er politieke gevangenen zijn in de Do minicaanse republiek. Wel zei hij dat een aantal mensen, dat beschouwd zou kunnen worden als politieke gevange nen, wegens normale misdaden is ver oordeeld. De Amerikaanse regering wenst dat Tn de kudden, die hier en daar op g de Veluwse heidvelden met be- 5 hulp van subsidies en donaties van j goede vrienden haast als vanouds lijken te worden gehoed, springen E tal van witte, zwarte en gevlekte l lammeren. Dit is een aardig ge- zicht, waarbij je denkt aan de kunstschilder Anton Mauve, doch zulk een stoffage werd er met de oren bijgesleept en het huidige wol- vee heeft weinig te maken met de oude trant, leefwijze en landelijk- heid. De schepers met hun dieren vormen slechts een naklank, die vervluchtigt bij het moderne sur- rogaat van de laatste jaren fei- jj telijk onecht en onwaar. Vroeger 5 trok dag-in dag-uit de witgewolde karavaan over de heuvelige vlak- ten; het geblaat en gemekker was niet van de lucht en de oude recht- zinnige Veluwenaar kon gemakke- E lijk een analogie trekken met aller- lei, dat hem uit de bijbel bekend j was, al trof hij er geen spelonken E aan, waarin het veldvee veiligheids- j halve 's nachts verbleef, noch een E schaapstoren, een Migdal-eder waarover Genesis en Micha hem inlichtten. Hoog daarin gezeten 5 overzag de Joodse herder zijn kud- j de bonte, Palestijnse vetstaarten of E Hamieten, met bruine en zwarte kop en poten. Toch leven er nog soortgenoten van het vrije veld, koddige, genoeg- 5 lijke speelgoedbeestjes, vol caprio- 5 len en stoeise dartelheid, beweeg- lijk, druk en levendig, zoals bijkans alle jonkheid. Uitgelaten en roerig g springen op „de Hoge Veluwe" de 5 moeflon-lammeren om de g ooien; ge kunt hen overigens ook op g het Kroondomein onder Apeldoorn g ontmoeten. Soms lijkt het, of de tijd E der Israëlische patriarchen de hand reikt naar het bestek van thans, j Want ook zij hebben in de gebieden van de Dode Zee een wild schaap 5 gekend, dat veel op een muffeldier geleek en dat pas sinds een halve eeuw schijnt te zijn uitgestorven. 25 maart '70 A. B. WIGMAN i DELFT De leerlingen van het Christelijk Lyceum te Delft hehhen gisteren gestaakt als protest tegen het feit dat het schoolbestuur de godsdienstleraar verbood Denis Potter's film Zoon des Mensen" te vertonen, op straffe van schorsing. Er werd geen reden voor het verbod opgegeven. Op de foto: de leerlingen van de school. de regering van de Dominicaanse Repu bliek de eis van de guerrilla-strijders in willigt. Zo heeft de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken Carl Bartch dinsdag meegedeeld. De in Buenos Aires ontvoerde diplo maat is Waldemar Sanchez, consul van Paraguay in de noordelijke stad Itu- zaingo. Hij was dinsdag naar dc hoofd stad gekomen in verband met de aan komst daar van zijn president Alfredo Strössner, die met zijn Argentijnse col lega Ongania o.a. handelskwesties zal bespreken. Het eerste nieuws van de ontvoering kwam in telefoontjes aan kranten en persbureaus, waarin werd meegedeeld dat men naar een café in het centrum van de stad moest gaan en daar achter een spiegel moest kijken. Journalisten vonden er een boodschap, waarin stond dat Sanchez om 14.30 uur plaatselijke tijd was ontvoerd. Hij zou pas worden losgelaten wanneer „onze kameraden Carlos Bellanave en Alejandro Rodolfo Baldu, die door de politie zijn aange houden en gemarteld", in vrijheid wer den gesteld. Dat moest voor 22.00 ge beuren. De termijn is inmiddels verstre ken. De politie en de ambassade van Paraguay bevestigen de verdwijning. Guerrilla-beweginen in Latijns-Ame- rika hebben sinds september vorig jaar zeven gedurfde ontvoeringen op hun naam staan. In september werd de Amerikaanse ambassadeur in Brazilië, Charles Burke Elbrick, door leden van de Braziliaanse revolutionaire oktoberbeweging uit zijn auto gehaald. In ruil voor zijn vrijla ting moest de Braziliaanse regering 15 'politieke gevangenen in vrijheid stellen. In oktober werden in Columbia de zoon van de Zwitserse consul en een func tionaris van de ambassade ontvoerd en 17 dagen lang vastgehouden. De Guate malteekse minister van Buitenlandse Zaken FuentdS Mohr werd begin maart 29 uur vastgehouden alvorens hij ge ruild werd voor de guerrilla-leiders Vicertte Calvillo. Enkele dagen later werd de Amerikaanse diplomaat Sean Holly twee dagen gevangen gehouden door Guatemalteekse guerrilla's. Hij werd geruild tegen twee politieke ge vangenen. Op 16 maart werd een Gua temalteekse bankier door guerrilla's vrijgelaten tegen een losprijs van naar wordt aangenomen 250.000 dollar. Op 16 maart wordt de Japanse consul in Sao Paulo na 97 uur gevangenschap vrijgelaten in ruil voor vijf gevange nen. HILVERSUM De commissaris voor personeel, sociale zaken en opleiding van de NOS, de heer K. de Wilde (te vens lid van het bestuur en de raad van beheer van de Nederlandse Omroep Stichting) heeft dinsdagavond tijdens een bijeenkomst van het personeel en de groepsraad van de NOS verklaard, er voorstander van te zijn, dat de ver gaderingen van de groepsraad met de vertegenwoordiger van de raad van be heer in het openbaar worden gehouden. Alleen zaken, die door hun aard een ver trouwelijk karakter dragen, dienen nog in een besloten vergadering behandeld te worden. De openbaarheid dienst evenwel regel te zijn, zo zei de heer De Wilde. De groepsraad heeft onlangs in een scherpe brief aan de raad van beheer kritiek geuit op de sameristelling van een commissie, die de positie en de structuur van het journaal moet gaan bestuderen. De heer De Wilde verbood destijds de publikatie van de brief in het omroeppersoneelsorgaan „de Spreekbuis". Drie leden van de groepsraad, Kees Buurman (samensteller van een rapport inzake de nieuwsvoorziening 'bij radio en televisie en voornaamste woordvoer der van de groepsraad) secretaris Ben Ubbink en I. S. Somorgyi hebben daar op hun functie neergelegd. Ze hebben gisteravond hun besluit nader toege licht en gehandhaafd. Buurman vroeg zich af wat er moest gebeuren als de groepsraad straks wer kelijk moest opkomen voor de belangen van het personeel, wanneer er iets ern stigs aan de hand was. Op de foto: Kees Buurman toont de vergadering het papier waarop gestemd werd over al dan niet publiceren van de bewuste brief. ADVERTENTIE keuze uit drie cadeau-verpakkingen 5,85 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Als het parlement er- i mee akkoord gaat, zal de motorrijtui genbelasting per 1 januari 1971 met 11 a 12 procent omhoog gaan. Deze verho ging is nodig om het rijkswegenfonds zo te injecteren, dat het uitvoeringspro gramma tot en met 1974 zeker gesteld kan worden. Een desbetreffend wets ontwerp zal gelijktijdig met het ont- werp-rijksbegroting 1971 bij de Tweede Kamer ingediend worden. pit deelde minister Bakker gisteren mee in een vergadering van de Kamer commissie voor Verkeer en Waterstaat, die het rijkswegenprogramma besprak. Het is niet mogelijk de bijstelling van het fonds uit de algemene middelen te effectuéren, zodat de opcenten van de motorrijtuigenbelasting omhoog zullen moeten. Het geraamde tekort van 75 miljoen over 1971 kan op deze wijze ge dekt worden; dit zal dan ook het geval zijn met de geraamde tekorten over 1972, '73 en '74, die resp. 85 miljoen, 85 miljoen en 90 miljoen bedragen. De motorrijtuigenbelasting bestaat uit een basisbedrag dat per type auto ver schilt en een aantal opcenten, dat nodig is voor de financiering van het rijks wegenprogramma. In het wetsontwerp zullen de exacte verhogingen bekendge maakt worden. De minister deelde verder mee dat de totale kosten van het uitvoeringspro gramma 1970-'74 740 miljoen zullen bedragen en voor de drie daarop vol gende jaren resp. 810 miljoen, 870 miljoen en 920 miljoen, alles geba seerd op het kostenniveau 1970.

De Vallei | 1970 | | pagina 1