Zes doden bij incidenten Burgeroorlog dreigt in de Libanon HESS KOMT NIET VRIJ Bolletje Militair komplot in Chili mislukt i Husq varna I Geheime Viet-Cong basis in Cambodja ontruimd helpt tegen pijn De doop van de prinsjes, alleen maar show? Volgende Kritiek van paus op de martelingen in Brazilië Over de grenzen Half jaar voor Nicoud 'Sommige mensen kiezen Martini omdat het 'l beter rj staatn» i De meeste mensen kiezenMartini omdatdiebeter smaakt... Concorde door geluidsmuur nmCjeptoewtj/ Vergissing bij zaaigoed Meteen plaat vindt iedereen z'n draai Een platenbon is altijd raak MARTINI Een platenbon is altijd raak INVAL TIJDELIJK U25 de jam voor mannen Vliegt uigkaperij voorkomen Spionnen gepakt in West-Du its land Geen verlof voor politie in Ulster Minister Luns sprak met Hoessein Oeze week in Eva: ZWAARDEMAKER een open blad DONDERDAG 26 MAART 1970 1 ADVERTENTIE Een platenbon is altijd raak I 5,- 7.SO lO,- 15,- 20,- 25,- OAKLAND Het bleek dat de mooie plantjes geen lycopersicum esculentum waren, zoals werd ver ondersteld, maar canabis sativa. En hoe waren die veronderstelde tomatenplantjes wel veranderd in marihuana Dat is een raadsel waar de lera ren van,een middelbare school in Oakland (Californië), zich het hoofd over breken. Het begon allemaal met een cur sus tuinbouw en drie 17-jarige leer lingen van de cursus die werkelijk uitblonken door vlijt en ijver. Met ontroerende liefde verzorgden zij hun akkertjes, en de plantjes groeiden en bloeiden. ..Tomaten", stond op keurige bordjes bij de plantenbedden maar de politie kreeg een tip, dat er eigenlijk iets anders groeide. „The plot was pot". (Het was narcotica)schreef zij in haar rap port. De leraren hebben nog niet be sloten of de ijverige tuinbouwleer- lingen een onvoldoende op hun rap port zullen krijgen, omdat zij zich bij de determinatie van hun zaai- geld zo vergist hebben ADVERTENTIE GRENOBLE Gérard Nicoud, leider van de opstandige middenstanders in Frankrijk, is woensdagavond tot een half jaar gevangenisstraf veroordeeld, schuldig bevonden aan deelneming aan ïn Bourgoin bij Grenoble werd hij een gewapende samenscholing, het niet gehoor geven aan een herhaald politie- bevel, geweldpleging tegenover de poli tie en het hinderen van het verkeer. 16 medestanders van Nicoud kregen hechtenis, variërend van acht tot vijf tien dagen. Het proces was een gevolg van demonstraties in het nabijgelegen La Tour-Du-Pin op maandag jl, die in een gevecht met de politie eindigden. De middenstanders ageren tegen het re geringsbeleid ten aanzien van de belas tingen en de sociale voorzieningen. Er loopt nog een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een half jaar tegen Nicoud. Ook wacht hem nog een proces wegens aanzetting tot het weigeren van belastingbetaling. Deze aanklacht kan hem op twee jaar gevangenisstraf en een boete van 10.000 frank komen te staan. BEIROET De spanning tussen de Palestijnse commando's in Libanon en rechtse groepen is woensdag tot uitbarsting gekomen in een aantal incidenten in Beiroet en omgeving. Bij vuurgevechten werden zes commando's gedood. Verder werd de zoon van minister Gemavel ontvoerd. De ernstigste incidenten hadden plaats in het stadje Kahhala, in de buurt van Beiroet, een bolwerk van christenen. Hier werd geschoten op Palestijnse com mando's die het lijk van een van hun officieren die dinsdag in een gevecht met smokkelaars om het leven was gekomen, naar Amman wilden brengen om daar ter aarde te bestellen. Volgens ooggetuigen werden de auto's van de Palestijnen van de daken af, uit de heuvels en uit een kerktoren met machinegeweervuur bestookt. Vier commando's werden bij deze beschie ting gedood en 25 gewond. De comman do's vluchtten uit de gevarenzone met achterlating van auto's die met kogels doorzeefd waren en waarop overal bloed zat. Volgens de burgemeester was de schietpartij het werk van „onverant woordelijke elementen" en niet van de bewoners, „die de Palestijnse zaak steu nen". Een tweede incident had plaats toen een delegatie van de inwoners van Kahhala en een aantal leiders van de Palestijnse commando's in Beiroet een bespreking hadden met de minister van Binnenlandse Zaken, Kemal Joemblatt, die de verantwoording draagt voor de overeenkomst van Cairo van vorig jaar november, waarbij de positie van de commando's in Libanon werd geregeld. Aboe-Achmed Steitie, de aanstichter van een botsing met Palestijnse com mando's, die dinsdag in een wijk van Beiroet heeft plaatsgehad is dood aan getroffen in een dorp bij Tripoli, in het noorden van het land. Volgens goedin- gelichte kringen, zou hij na door een rechtbank van de Palestijnse verzetsor ganisatie in Amman ter dood te zijn veroordeeld, woensdag in een vluchte lingenkamp in Bourjbarajni, ten westen van Beiroet, terecht zijn gesteld. Ook een van zijn familileden werd ver moord gevonden. Woensdag is het nadat bekend was geworden dat de zoon van minister Ge- mayel was ontvoerd, in een voorstad van Beiroet tot een botsing tussen Pa lestijnen en Libanese troepen gekomen. Basjir Gemayel, de zoon van de Liba nese minister van Openbare Werken en Transport, werd uit zijn auto gesleept toen hij langs het vluchtelingenkamp ADVERTENTIE f 5,- 7,50 ÏO,-15,- 20,- 25,- VATICAANSTAD Paus Paulus heeft op zijn algemene audiëntie in de ADVERTENTIE rosso - bianco - extra dry Sint Pieter laten doorschemeren, dat hij persoonlijk druk heeft uitgeoefend op de regeringen van diverse Zuidameri- kaanse landen, in het bijzonder Brazi lië, om een einde te maken aan de fol teringen van politieke gevangenen door de politie. De'Paus zei dat hij deze martelingen „in landen die hem dierbaar zijn", diep betreurde en dat hij zelf „niet zonder hoop" tussenbeide was gekomen zoals zijn plicht hem voorschreef. In Vaticaanse kringen achtte men het aan geen twijfel onderhevig, dat paus Paulus hierbij doelde op de martelingen in Brazilië en andere Zuidamerikaanse landen, waarover het. Vaticaan zich steeds meer zorgen maakt. Eerder deze maand heeft de subcommissie voor de vrede van de Pauselijke commissie „rechtvaardigheid en vrede" het Vati caan aangespoord, diplomatieke stappen bij de regeringen van de Zuidameri kaanse landen te ondernemen om nieu we folteringen te voorkomen. Paus Paulus veroordeelde woensdag voorts de beknotting van de godsdienst vrijheid in verschillende landen in Slowakije hebben de autoriteiten pas nog maatregelen genomen om de godsdienstvrijheid te beperken en in felle bewoordingen ook de grote mo gendheden die wapens blijven leveren aan de zwakke landen. Paus Paulus kantte zich met kracht tegen de rasdis criminatie en de discriminatie op so ciaal gebied en veroordeelde de terreur die vaak gericht is tegen de wettige au toriteiten of de weerloze bevolking. ADVERTENTIE A f5,-7.50 10,-15,-20,-25,- LONDEN De Sovjet-Unie heeft opnieuw verzoeken van de westelijke grote drie om Hitlers voormalige plaatsvervanger Rudolf Hess vrij te la ten, van de hand gewezen. Dit heeft de Britse minister van Staat, Lord Chalfont, in het Hogerhuis meegedeeld. Volgens hem was het ver zoek aan de Russen overgebracht door de Britse ambassadeur in Moskou, mede uit naam van de VS en Frankrijk. Hess vrijlaten tegen de wens van de Russen in, zou volgens Chalfont een schending van de vier-mogendheden- overeenkomsten voor Duitsland en Ber lijn inhouden. FAIRFORD (Engeland) De Concor- de-002, het in Engeland gebouwde pro totype van het Brits-Franse project voor een supersoon verkeersvliegtuig, heeft voor het eerst sneller dan het ge luid gevlogen. Telzaatar in de buitenwijken van Bei roet reed. Eenheden van de falangisti- sche militiè van Gemayl senior, werden ingezet in een poging de ontvoerders te dwingen Basjir vrij te laten. Er deden zich een aantal schietpartijen voor in de buurt van het kamp. Op aandrang van de regering beloofden de guerrilla strijders dat Basjir zou worden vrijge laten en dit gebeurde later. In de Mohammedaanse wijk van Bei roet lopen bewapende mannen door de straten. Zij dwingen de winkeliers hun zaken te sluiten en sturen de mensen van de straat af. Intussen is het Libanese kabinet in een spoedzitting bijeengekomen om over maatregelen te beslissen om een einde te maken aan de crisis. Vorig jaar november kwam het even eens tot een uitbarsting in Libanon. Toen stierven meer dan 50 personen tij dens gevechten tussen het leger en guer rillaeenheden. Een foto van de burgerstrijd in de Libanon. Libanese politiemannen brengen een zwaargewonde geurrilla- strijder weg. Bij de gevechten tussen Libanese Christenen en Mohamme daanse guerrillastrijders vielen zes do den. Het inzetten van de falangistische troepen van minister Gemayel is een nieuw en gevaarlijk aspect. De falan- gisten zijn extreem-rechts en hoofdza kelijk christenen. Zij zijn bovendien de aartsvijanden van de Mohammedaanse gemeenschap. Er zijn ongeveer evenveel Christenen als Mohammedanen in Li banon. Intussen is een officiële verklaring uitgegeven waarin wordt bekendge maakt dat Libanese troepen een ge vecht van 40 minuten hebben geleverd met een Israëlische eenheid die was doorgedrongen tot Zuid-Libanon. Aan beide kanten is gebruik van ar tillerie gemaakt. Het gevecht had plaats in het bergachtige gebied ten westen van het dorp Aita El Sjaab. Drie Liba nese militairen werden gewond. In het gebied van Aita El Sjaab doen zich de laatste tijd meer moeilijkheden voor. Eerder deze maand werd het dorp door Israeli's bezet en werden vijf hui zen opgeblazen. ADVERTENTIE SANTIAGO De Chileense regering heeft bekendgemaakt dat een staats greep van officieren om het bewind omver te werpen, is verijdeld. De meeste officieren die in het kom plot zaten, waren niet meer in dienst. ADVERTENTIE g, grasuntuumaunilio» U.t Zweden Zend deze advertentie in een ongefrankeerde enveloppe aan:1 Husqvama, Antwoordnummer 1846, Amsterdam en U ontvangt gratis fraaie brochures. KHOEM COEONG Onder grote druk van de autoriteiten en het le ger van Cambodja, is het nationale bevrijdingsfront van Zuid-Viëtnam" begonnen de op Cambodjaans grond gebied basis Ba Thoe te ontruimen. Dit blijkt uit inlichtingen van de au toriteiten van Haoe Nghia, een Cam bodjaanse provincie die aan Zuid- Viëtnam grenst. Ba Thoe is een in 1963 opgericht groot ondersteuningskamp voor de commando's van het „nationale be vrijdingsfront". Het is gelegen in de Cambodjaanse provincie Svay Rieng, op de plaats waar deze zich als een „eendesnavel" in het grondgebied van Zuid-Viëtnam boort (het diepste punt ligt slechts op ongeveer 60 kilo meter van Saigon). Voordat de strijders van de Viët Cong zich naar Zuid-Viëtnam bega ven, voorzagen zij zich op de basis van'kleding, voedsel, wapens en mu nitie. De eenheden die verliezen hadden gleden trokken zich op Ba Thoe terug en konden daar dan ver zorgd worden in een twintigtal soort van klinieken die elk 15 bedden heb ben. Volgens schattingen van militaire deskundigen bevonden zich op de basis tussen de 5000 en 7000 man schappen. Een Viëtnamees officier in Khiem Coeong zei, dat het opperbevel van het „bevrijdingsfront" de strijders heeft bevolen het kamp te verlaten en zich te verspreiden. Op dit mo ment zouden reeds 2000 man aan het bevel gevolg hebben gegeven, zij zouden naar het uiterste zuiden van de „eendesnavel" zijn gegaan, om zich daar te verbergen in de vele door Viëtnamezen bewoondee huizen In Khiem Coeong wordt ook be vestigd, dat zich nog geen incidenten hebben voorgedaan tussen de ko ninklijke legers van Cambodja en Viët-Congstrijders. Wel komen er inlichtingen binnen als zouden Cam bodjaanse troepen sinds 16 maart zijn opgerukt in de „eendesnavel" om de basis Ba Thoe te isoleren. Het is duidelijk dat' de Viëtname- zijn met bijzondere aandacht de ont wikkelingen volgen die zich in het gebied van Ba Thoe en verder langs de gehele grens met Cambodja voor doen. ADVERTENTIE - SEVILLA BN6E MARMEIAU i»aapdemaker iC" MMRSSEN'HOUANOy RIO DE JANEIRO De politie heeft een Portugees echtpaar gearresteerd toen dit op het vliegveld van Galeao, in Rio de Janeiro, gewapend een vliegtuig van een Peruaanse luchtvaartmaat schappij wilde binnengaan. Tijdens het fouilleren van alle passa giers bleek zowel de man als zijn vrouw een vuurwapen bij zich te heb ben. Het toestel had Los Angeles als be stemming. KAISERSLAUTERN Twee West duitsers die naar men aanneemt militai re geheimen aan Oost-Duitsland hebben verraden, zijn in Kaiserslautern gear resteerd. Beide mannen zouden twee jaar lang voor de Oostduitse geheime dienst hebben gewerkt en deze dienst in het bijzonder gegevens hebben ver strekt over militaire installaties' in het gebied van Kaiserslautern. Het hoofd van het komplot was gene raal Horacio Gamboa buiten dienst. De veiligheidsdienst van het leger heeft dinsdagavond 11 officieren gear resteerd. Men zoekt nog naar vijf an dere verdachten. Generaal Gamboa, die 60 jaar oud is, was minister van Binnenlandse Zaken en Defensie van 1952 tot 1958, tijdens de regering van generaal Carlos Ibanez. Hij was ook commandant van het gar nizoen van Santiago tijdens de bloedige onlusten van april 1957. Tot de gearresteerden behoren ook enige officieren die betrokken waren bij de mislukte opstand in het leger van oktober vorig jaar. Een regerings woordvoerder verklaarde dat het kom plot ernstig was, maar niet zo ernstig, dat de regering zich grote zorgen ge maakt zou hebben. „De regering heeft de toestand onder controle", zo beweerde hij. De woord voerder voegde hieraan toe, dat de complotteurs geen connecties onder po litici hadden. Op 4 september worden in Chili presidentsverkiezingen gehouden. De gearresteerde officieren zullen worden berecht -door militaire recht banken, aldus de regeringsverklaring. De samenzweerders zouden volgende week woensdag de president, de chris ten-democraat Eduardo Frei en de hoogste burgerlijke leiders hebben wil len ontvoeren. Zij zouden generaal Gamboa als staatshoofd hebben willeri* aanstellen. ADVERTENTIE BELFAST In Noord-Ierland zijn alle paasverloven bij de politie inge trokken met het oog op de kans, dat er zich nieuwe gewelddaden zullen voor doen. In het lange weekeinde van vier dagen zullen in toaal veertien optochten worden gehouden, waaronder verschei dene ter herdenking van de republi keinse opstand in Dublin gedurende de paasdagen van 1916. De ruim 3.000 man Rijkspolitie zal dan op volle sterkte dienst doen. De Britse commandant, Sir Arthur Young, heeft de bevolking opgeroepen, niet uitdagend te doen en zich ook niet te laten uitdagen. ADVERTENTIE verpakking: 14 en 40 tabletten AMMAN De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. Luns heeft in Amman met koning Hoessein overleg gepleegd over de situatie in het Mid den-Oosten. De Nederlandse bewindsman was in de Jordaanse hoofdstad aangekomen vanuit Beiroet, welke stad hij als eerste op zijn tournee door het Midden-Oosten had aangedaan. Details over het gesprek tussen de minister en de Jordaanse vorst werden niet onthuld. ADVERTENTIE NEEMT VAKER zonder kleurstof en conserveermiddel Een zaak waarover dominee H.J. Kater - die de doopplechtigheid in de Utrechtse Domkerk leidde en pater Simon Jelsma het allesbehalve eens zijn. Verder o.a.: De nieuwe regenmode (ook voor mannen), reportage over Mevrouw Pompidou, de Franse Jacky Kennedy, interview met Simon en Reineke Vinkenoog en tientallen andere interessante, aktueie en praktische onderwerpen. Koop het deze week. Tke regering van Thailand heeft dt afgelopen weken enkele maat regelen getroffen die wijzen op. een stijgende bezorgdheid over de ont wikkelingen, niet alleen in eigen land maar vooral in overleg Zuid-Oost-- Azic. Begin deze maand werd bekend dat duizenden Vietnamese vluchtelin gen uit het noorden wegens toene mende communistische invloed, daar naar elders werden overgebracht cn vorige week werd gemeld dat om de zelfde redenen begonnen was met de evacuatie van leden van de Meo-stam uit hetzelfde gebied. Voorts is in Washington en Saigon officieel bekend gemaakt, dat Thaise militairen aan de zijde van de koninklijke Laotiaanse strijdkrachten in Laos deelnemen aan strijd tegen de Pathet Lao en Noord- vietnamezen, maar de regering in Bangkok heeft dit tegengesproken. Door het zenden van troepen en door de aanwezigheid van grote Amerikaanse luchtmachtbases vanwaar de aanval len op de Viet-Cong en de Noordviet- namezen in Zuid-Vietnam -(en vroeger ook op Noord-Vietnam) worden uit gevoerd, is Thailand reeds jaren rechtstreeks betrokken bij de Vietna mese oorlog. Daar het van Vietnam gescheiden ligt door Laos en Cam bodja, behoefde Thailand geen groot scheepse infiltratie van Viet-Cong en/of Noordvietnamese troepen te vrezen en konden de opstandelingen in het achterlijke noorden van Thai land niet in belangrijke mate met ma terieel en personeel worden gesteund. De regering trachtte het noorden open te leggen door sedert enkele jaren de communicatiemiddelen te verbeteren en ploegen artsen, leerkrachten en ambtenaren te zenden voor de ont wikkeling, bovendien werd de activi teit van het 7000 man tellende korps grenspolitie, soms gesteund door het leger, tegen communistische rebellen verhoogd. Desondanks zou, blijkens berichten uit het gebied, de activiteit van de op standelingen zijn uitgebreid. Vooral door de ontwikkelingen in Laos, waar sedert het jongste offensief grote gebieden in handen van de Pathet Lao en de Noordvietnamezen zijn ge vallen, is de kans op infiltratie in Thailand ten gunste van de opstande lingen groter geworden. TVadat n Thailands tweede oosterbuur, Cambodja is de toestand onze ker. Na de machtsovername vorige week in dat land hebben de nieuwe leiders gezegd neutraal te zullen blij ven, maar prins Norodom Sihanoek heeft zich verzekerd van de steun van Noord-Vietnam en Peking, en hij heeft de Cambodjanen opgeroepen tegen de generaals in verzet te ko men. Waarnemers twijfelen er aan of het kleine Cambodjaanse leger met succes een eventuele groot scheepse aanval van de in dat land aanwezige Viet-Cong- en Noordviet namese troepen zou kunnen weer staan. waardoor ook van die zijde de moeilijkheden voor Thailand groter zouden kunnen worden. vorig jaar in Parijs het Viet namese vredesoverleg was be gonnen, ging vooral de Pekingse pro paganda zich sterker op Thailand richten. Via de dagbladen en door de radio werd de regering in Bangkok scherp aangevallen en werd steun toegezegd aan de „revolutionaire ge wapende strijd van het Thaise volk' Volgens Peking is voorts de opstand tot meer dan 40 van de 71 Thaise pro vincies uitgebreid. Bijna dagelijks werd de verklaring van het centrale comité van de Thaise communistische partij onder de aandacht gebracht volgens welke men de „revolutionaire volksoorlog vastbesloten moet voe ren om het Amerikaanse imperialis me te verdrijven en de landsverra- derlijke Thanom-kliek ten val te brengen". Reeds in 1968 had de (Chi nese minister van Buitenlandse Za ken, maarschalk Sjen-Ji, Thailand „het volgende doel" genoemd. De opstandige bewegingen in Thailand zijn, behalve in het noorden, ook in het zuiden actief. Volgens gezagheb bende Thaise kringen gaat het daar vooral om kleine groepen communis ten. die zijn overgebleven uit de om vangrijke guerrilla in Malakka van kort na de tweede wereldoorlog. Voor de bestrijding hiervan hebben Malei sië en Thailand een (niet permanent) gezamenlijk opperbevel, waarbij een regeling is getroffen voor achtervol ging tot op eikaars grondgebied. Tfhailand (Prades Thai of Moeang- Thai, „land der vrijen") heeft als enige land in Zuid-Oost-Azic nooit geheel onder Europees koloniaal bewind gestaan. Het stond oorspron kelijk bekend onder de naam Siam en heeft een bevolking van ongeveer 34 miljoen mensen. Van 1939 tot 1945 heette het Thailand en in 1948 werd het weer zo genoemd. Het land heeft een tropisch klimaat met bergen, hoog- en laagvlakten. De Thai-stammen vormen het grootste deel der bevolking (bijna dertig mil joen), gevolgd door de Chinezen (drie miljoen) voorts wonen er Khmers in het zuidoosten en restanten van Lao-volkeren in het oosten. De voor naamste godsdienst is het boeddhisme terwijl er kleine groepen christenen en Islamieten zijn. Landbouw is het voornaamste middel van bestaan in Thailand met rijst als hoofdprodukt. De dichte bebossing (meer dan 60 porcent) maakt Thai land tot een belangrijke leverancier van teakhout. Sedert 1950 wordt Thailand geregeerd door koning Phoemibol Adoelyadej. Er zijn in zijn regeringsperiode enke le staatsgrepen gepleegd waarbij een tegen de huidige premier, maarschalk Thanom Kittikatsjorn in 1958. In 1963 -kwam Kittikatsjorn optueuw aan het bewind toen de koning hem bij de dood van .veldmaarschalk Sa- risdi Djanaratja (die Kittikatsjorn had verdreven) tot premier benoem de. Vorig jaar liet de maarschalk voor het eerst na tien jaar verkiezingen houden. De uitslag verstevigde zijn positie, hoewel over de gang van za ken bfj de verkiezingen is geprotes teerd. In tegenstelling tot zijn oosterburen kan Thailand in geval van moeilijk heden bij verdrag een beroep doen op buitenlandse hulp omdat het lid Is van de Zuidoostaziatische verdragsor ganisatie. Andere leden van deze or ganisatie zijn de Verenigde Staten, Australië, Engeland, Frankrijk. Nieuw-Zeeland, Pakistan en de Phl- lippijnen.

De Vallei | 1970 | | pagina 11