Veenendaals dagblad Man bekent Riny Wielheese te hebben vermoord Buiten Keukenhof bloeit niet uitbundig Pasen dit jaar minder druk Leer krach ten tekort bij mulo-onderwijs wordt catastrofaal union Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Lijnvluchten op grote schaal afgelast Plaatselijke raden voor leefmilieu bepleit Guur weer op komst I sportieve broeken I TREIN SCHEIDT VRACHTAUTO EN AANHANGER Man lichtte dertig winkeliers op Cao busbedrijven POLY SELECT matras DOETINCHEMMER IN ARREST WASHINGTON - Het Amerikaanse luchtverkeer onder vindt sinds woensdagmorgen zeer ernstige vertragingen door een staking van enige honderden verkeersleiders. Zij hebben het werk voor onbepaalde tijd neergelegd om kracht bij te zetten aan hun eisen voor nieuwe veiligheids maatregelen, betere secundaire arbeidsvoorwaarden en betere compensatie voor overwerk. Volgens hun organi satie zal de staking zich tot alle verkeersleiders - in totaal 14.000 - in de Verenigde Staten uitbreiden. Schaapspraak (II) Duizenden lege beurzen voor minister VOOR PASEN speciale overheerlijke PA4STAARTEN Mai sou Kramer Raiffeisenbank Veenendaal Hoogstraat 2 Slotemaker de Bruïneplein 27 Hierbij delen wij U mede dat onze kantoren morgen (Goe de Vrijdag) GESLOTEN zijn. In verband hiermee zijn onze kantoren hedenavond OPEN van 7-9 uur. Enkele buien •w voor redacts en administratie: Pnns Bernhardlaan 26, Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w.. 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.s. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 26 MAART I970 - 44e JAARGANG no. 72 Luchtverkeersleiders in V.S. in staking ZUTPIIÈN Hendricus Zandvoort (31) uit Russen ontsnapte gisteravond op het nippertje aan de dood toen zijn vrachtwagencombinatie, geladen met 22 1/2 ton veevoeder, op een overweg onder Warnsveld doormidden werd gereden door een trein. Toen hij de bewaakte overweg na derde weigerden de remmen. De chaffeur gooide het stuur om en /wenkte naar het linker weggedeelte. Hij ramde de spoorbomen vlak voor de aanstormende trein Winterswijk- Zutphen. De tfein boorde zich precies tussen de vrachtwagen en de aanhanger door. ARNHEM De moord op het 12- jarige meisje Rinv Wielheese uit Doe- tinchem is opgelost. Een Doetinchem- Aangezien de luchtvaartleiders als rijksambtenaren niet mogen staken, meld den zij zich massaal „ziek". Dit idee was afkomstig van hun vakbond. Een federale rechtbank heeft een afkoeling van de staking tot 6 april gelast. De vraag is of de stakers zich hieraan zullen houden. De berekende „ziekte" van talrijke leden van de luchtverkeersleiding in belangrijke Amerikaanse luchtvaart centra heeft geleid tot de afgelasting van lijnvluchten in New York en an dere vliegvelden in de oostelijke Ver enigde Staten. De actie van het verkeersléidingper- soneel, voor loonsverhoging, personeels uitbreiding en moderne apparatuur, werd het duidelijkst gevoeld op drie luchthavens van New York - Kennedy, La Quardia en Newark, waar het ver trek van de vliegtuigen met één a an derhalf uur vertraging plaatsvond. Van het controlecentrum te Islip, dat het verkeer voor de drie luchthavens regelt, was de helft van de 140 man personeel „ziek". Ook Pittsburg zat bijna geheel zonder verkeersleiders. De luchtvaartmaatschappijen zijn reeds begonnen vluchten van New York naar Chicago en Boston af te gelasten. Op de luchthaven van New York is veel vertraging voor aankomende en ver trekkende toestellen. De van New York vertrekkende vliegtuigen hadden woensdagavond vertragingen van circa drie uur, tot verdriet van lange rijen wachtende pas sagiers. „American Airlines", een van de belangrijkste luchtvaartbedrijven, liet 80 van haar 200 lijnvluchten vanaf drie vliegvelden om New York verval len. Van de avondploeg van de ver keersleiders kwam slechts ongeveer een derde opdagen. De KLM had gisteren nog niet van de campagne te lijdèn. „Daarvoor was het nog te vroeg", aldus een woordvoerder. „Voor de komende dagen moet rekening worden gehouden met vertragingen om dat de frequentie van starts en landin gen wordt teruggebracht". ¥n het Midden-oosten is sprake van een schaap met de schone naam Ovis ornata sive oriëntalis een in drukwekkende figuur met lang haar aan de voorlopers en bovendien ge tooid met manen. Bijbelvorsers ne- men wel aan, dat Abraham deze i wilde vorm vond op Moria, doch de 5 naam gems, die de Statenvertaling er in Deuteronomium aan geeft, is bedenkelijk, want het wordt on- j waarschijnlijk geacht, dat dit Al- pendier ooit in het Heilige Land j voorkwam; de nieuwe overzetting ,,wild schaapvoldoet reeds beter j maar is toch te weinig concreet. De moeflon kan echter zeer goed die gebieden van het Morgenland bewoond hebben en als ik het muf- felwild op de Neder- of Over-Velu- we ontmoet, vind ik het aardig, daaraan geloof te schenken. In oude tijden heeft men deze viervoeter proberen te kruisen met de uit W.-Azië ingevoerde urial, die even eens manen en spiraal-gewonden horens bezit; uit die verbintenis kwam waarschijnlijk het turf schaap voort, een zeer oude vorm, die reeds bij de Zwitserse paalwonin- gen graasde, maar ook op Groen- j land en de Faroër, terwijl afstam- melingen door de bewoners der terpen in Noord-Nederland werden gehouden. Nakroost mogen we zien 5 in het nog altooss voorkomende Drentse heideschaap, o.m. aanwe- zig op 't Deelerwoud. Onverbaster- de lammeren ervan zijn zwart. Zo doende brengt de ontmoeting met telgen van de moeflons je soms van 't een op 't ander, van de hak op de tak van de vetstuiten, die de beroemde Marco Polo op zijn rei zen door Azië zag, naar de Noor- mannen op hun Groenlandse neder- zettingen en naar afbeeldingen op de basreliëfs der Assiriërs, want het onnozele schaap tam of wild is een merkwaardig dier, j dat uit ver verleden tot modern heden weet te boeien, wéar het de vaderlandse hei ook stoffeert. A. B. WIGMAN I 26 maart 1970 BREDA De staatssecretaris van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, mr. H. J. van de Poel, heeft vanmiddag te Breda het denkbeeld geopperd van plaatselijke leefmilieu raden of organen voor inspraak van de burgerij in actuele leefmilieupro blemen. De staatssecretaris zei dit in ccn toe spraak over natuurbehoud en leefmi lieu in de algemene ledenvergadering van de Raad der Europese Gemeen ten, waarbij thans bijna de helft van de Nederlandse gemeenten is aange sloten. Volgens staatssecretaris Van de Poel is het leefmilieu van de mens in gevaar ten gevolge van de opkomst van de westerse beschaving met haar tech nologische verworvenheden, gesteund door een negatieve interpretatie van de christelijke ethiek, waarbij men de natuur in alle opzichten als onderge schikt en dienstbaar aan de mens zag. Hoewel mogelijkheden bestaan tot in spraak in e invloed op bestuurlijke aangelegenheden, moet van een lacu ne in de democratische beslissings procédure gesproken worden als de burger die mogelijkheden niet of nauwelijks kent. Het gevoel van on macht van de individuele burger, dat volgens de staatssecretaris thans een veelbesproken verschijnsel is, lijkt zich ook ten aanzien van de inrich ting van het leefmilieu te manifeste ren. De staatssecretaris zei dat op dit gebied de gemeente een belangrijke functie kan en moet vervullen. Na te hebben gezegd zich omtrent vorm en realise ring van inspraakmogelijkheden niet te willen uitspreken, opperde mr. Van de Poel het denkbeeld van plaatselij ke leefmilieuraden en organen, die regelmatig bijeenkomsten of hearings over actuele zaken beleggen, die de burgerij informeren en waaraan be halve vertegenwoordigers van de overheid ook individuele burgers kunnen deelnemen. Onderwerpen op het gebied van mileu- hygiëne, natuurbehoud, recreatie en ruimtelijke ordening zouden in derge lijke organen aan de orde kunnen ko men, aldus de staatssecretaris. De voorzitter van de Nederlandse sectie van de Raad der Europese Gemeen ten, de heer G. Boekhoven, heeft in de vergadering voorgesteld het tiende congres van de Europese gemeenten, dat over twee jaar zal worden gehou den, te wijden aan het vraagstuk van het leefmilieu. Morgen gaat de Keukenhof weer open voor de bezoekers, die zich even tueel in het bleke zonnetje kunnen koesteren op de nu nog zeer lege ter rassen. De perken bieden een nog weinig uitbundige, aanblik, maar in de kassen is het voorjaar wel volop aanwezig. DEN HAAG Met Pasen wordt niet de grote drukte verwacht van andere jaren. De vroege datum van de feestda gen en daardoor de geringe kans op mooi weer zijn daarvan de belangrijk ste oorzaken. Op de bollenvelden is nog niets te zien. De Keukenhof, andere jaren trek pleister nummer één, is wel open, maar zit stilletjes té hopen dat er niet al te veel mensen zullen komen. Alleen in de kassen en de overdekte tuin zijn bloe men te zien. Toeristenorganisaties en politie ver wachten enkele honderdduizenden bui tenlanders. voornamelijk Duitsers en Belgen. Zij zijn er evenwel van over tuigd dat het er veel minder zullen zijn dan andere jaren (vorig jaar ruim een half miljoen). Een paar honderdduizend Nederlan ders maken een paasreisje naar het buitenland. Reizen naar Londen, Parijs, Brussel zijn de afgelopen weken bij duizenden geboekt. Ook gaan er heel wat mensen skiën in Oostenrijk en Zwitserland, waar (anders dan anders) nog steeds sneeuw genoeg is. De Algemene verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen heeft de ge bruikelijke voorzorgsmaatregelen geno men voor drukke dagen. Overstelpende drukte wordt evenwel niet verwacht. Duitsland verwacht op de grote auto wegen een chaotische drukte. Overal waarschuwt de politie de weggebrui kers om vooral voorzichtig te zijn. De beroepsvervóersorganisaties hebben hun leden aangeraden de autowegen te mijden om het toerisme niet te hinde ren. De Nederlandse Spoorwegen rekenen erop dat heel wat mensen de trein zul len nemen naar de grote steden, omdat de mensen zich daar onafhankelijk van het weer kunnen vermaken. Ook houdt het bedrijf materieel achter de hand voor eventuele extra drukte op de dag voor Pasen en Tweede Pinksterdag. De paasautomobilist mag niettemin niet al te ondoordacht gaan toeren. Op plaatsen waar het verkeer bij enige drukte vastloopt, zal het de komende Pasen zeker ook vastlopen. NIJMEGEN De politie in Nijmegen heeft een 28-jarige verkoper gearres teerd. Hij. wordt ervan verdacht in an derhalf jaar ongeveer dertig zaken voor 68.200 gulden te hebben opgelicht. De man kocht op rekening goederen, waarmee hij twee woningen inrichtte, die hij wilde gebruiken als kamerver huurbedrijf. DEN HAAG Het Ministerie van Financiën zit met de aanvoer van duizenden lege beurzen in het ka der van de actie die door ontevreden boeren wordt ge voerd uit protest tegen de stijgende kosten en vermin derde opbrengst- prijzen in de land bouw. ARNHEM Was '62 de personeelssituatie bij 't mulo-onderwijs onhoudbaar, thans dreigt ze catastrofaal te worden. Voor bepaalde vakken zijn gewoon weg geen leraren te krijgen en de toestroom uit het basisonderwijs is mede door de lage aanvangssalarissen vrijwel nihil. Veelal moet een beroep op ge pensioneerden worden gedaan of moeten nog niet bevoegden worden be noemd. Acht jaar geleden werd de Mam moetwet ingediend, anderhalf jaar la ter kwam er een commissie voor de lerarenopleiding, maar de nieuwe le rarenopleiding is ook nu nog niet tot standgekomen. Het grote tekort aan leraren bij het mulo/mavo vraagt om maatregelen op korte termijn. De le raren-opleiding moet nog dit jaar van start gaan, want langer uitstel wordt fataal voor het mavo. Deze opmerkingen maakte vandaag de heer P. J. Geelkerken, voorzitter van de „Vereniging voor mulo", de mavo sectie in de Algemene Bond van On derwijzend Personeel (ABOP), in zijn openingswoord voor de algemene ver gadering in hotel Haarhuis in Am- hem. Hij had daarvoor gesignaleerd, dat de stiefmoederlijke verzorging van het mulo van de kant van de rijks overheid nog niet geheel is verdwe nen. Hij hoopte, dat ook voor de aanvulling van de inventaris van de mavo-scho len spoedig de nodige geldmiddelen beschikbaar komen opdat de inventa ris aangepast wordt aan de eisen, die het moderne onderwijs stelt. Merkwaardig noemde de heer Geel kerken het, dat sommige gemeentebe sturen slechts aarzelend meewerken om de materiële gelijkstelling van het mavo met het vwo en het havo te ef fectueren. Het hoofdbestuur van de vereniging heeft een commissie inge steld. die hierover zal rapporteren. ADVERTENTIE Aardbeienbavaroise Chipolata Schwarzwalderkirsch Mokka-karamel Marasquin Walnoottaart Hazelnoottaart Zwitserse taart Vruchtentaart bfl ADVERTENTIE DEN HAAG Minister Roolvink heeft gisteren de KNVTO toegezegd, dat uiterlijk woensdag 1 april 1970 een beslissing zal worden genomen over de cao-busondernemingen. Indien uiterlijk deze datum geen bericht wordt ontvan gen, kunnen partijen aannemen dat de cao-autobusdiensk>ndernemingen bij de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid geen bezwaar ontmoet. Minister Roolvink heeft vorige week in een gesprek met partijen laten we ten, dat hij een beslissing had opge schort om ook andere ministers in de gelegenheid te stellen hun oordeel #ti? geven. nier (22) heeft gisteravond in het huis van bewaring in de Gelderse hoofdstad een bekentenis afgelegd tegenover de officier van justitie, mr. J. van den Berkhof. Het onderzoek is nog in vol le gang. Dit verklaarde vanochtend het hoofd van het Arnhemse arrondisse mentsparket, mr. A. W. Holsteijn. Het Doetinchemse meisje werd 5 februari j.l. in het Slagenburgsebos op nog geen honderd meter van d« ouderlijke woning in Doetinchem aan gerand en door wurging om het leven gebracht. Het ontzielde lichaam werd 's avonds om negen uur gevonden naast haar rijwiel. Het meisje was die avond naar gymnastiekles geweest. Op weg naar huis voltrok zich het misdrijf, dat volgens de Doetinchemse politie als „beestachtig" werd gekarakteriseerd. Rechercheurs van de gemeentepolitie in Doetinchem, versterkt met een re- cherchegroep van de rijkspolitie en van de dienst opsporingsbijstand in Den Haag (in totaal meer dan 30 recher cheurs), hebben wekenlang vergeefse pogingen in het werk gesteld de dader op te sporen. Enkele tientallen tips, die in de eerste dagen na de moord bij de politie binnenkwamen, werden nage trokken, maar dit alles leverde geen po sitief spoor op. Enkele tips, die de politie eind februari kreeg (in totaal waren toen al meer dan 180 aanwijzingen nagetrokken), lever den evenwel wét meer bijzonderheden op over de mogelijke dader. Begin vorige week dacht de Doetin chemse recherche bij de aanhouding van een man reeds de moordenaar In handen te hebben. Aangezien de arres tant geen sluitend alibi kon opgeven over zijn doen en laten op de bewuste avond in -februari. Het onderzoek liep echter op niets uit, nadat de man die pas enkele dagen na zijn aanhouding zich bewust werd van de moeilijke toe stand waarin hij was komen te verkeren alle medewerking had verleend, waaruit onomstotelijk kwam vast te staan dat hij vrijuit ging. De oplossing van het drama kwam gisteravond en dat was zelfs voor de rechercheurs een verrassing. In het Arn hemse Huis van Bewaring zat een 22- jarige Doetinchemmer wegens een ze dendelict (aanranding van een meisje in Drempt begin maart). Hij had reeds een bekentenis afgelegd en was voorgeleid aan de officier van justitie. In zijn cel wachtte hij op berechting van zijn mis drijf. ADVERTENTIE ■••••••«••••••••a VEENENDAAL VOOr (Van onze weerkundige medewerker) Vannacht was het nog weer eens compleet winter. Het kwik daalde in Gelderland tot -4 a-5 graden, in Twente zelfs tot -6 graden. De ster ke temperatuurdaling kwam tot stand onder een rug van hoge lucht druk (fie nu naar het zuiden weg zakt, en gevolgd wordt door een storingsfront met bewolking. Be langrijker is een krachtige arcti sche stroming achter dit front, die na vandaag tot onze omgeving zal doordringen. Vrijdag vindt daar door de overgang plaats naar een weertype met noordwester buien van hagel en sneeuw. De kans op lichte vorst in de nacht blijft. Op de Faröer werd vanmorgen -6 gemeten, in Reykjavik zelfs -10 gra den. De koude lucht stroomt met stormsnelheden over IJsland naar het zuiden. De voorlopige vooruit zichten voor Pasen wijzen op te koud weer met vooral aanvankelijk eiikele buien, maar gaandeweg meer opklaringen Weersverwachting van het KNMI van donderdagavond tot vrijdagavond, Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien, later mogelijk met hagel. Matige tot krachtige wind rui mend van zuidwest naar noordwest. Minder koude nacht, morgen iets lagere middagtemperaturen dan vandaag. ADVERTENTIE Voor wie zichzelf het beste gunt

De Vallei | 1970 | | pagina 1