Lyceum-docenten voor 't tribunaal ^aG.tyvQinkel Raad had 't druk met onderwijs Kruispunt Lombokla R ijksstraa tweg: Wel reconstructie, geen verkeerslichten AMERONGEN KRIJGT 2e OPENBARE SCHOOL GLENHX SAUNA Vertier voor jeugd Rhenen Hilariteit op laatste dag BLOEMEN IN HUIS l Parachutisten op 5 mei Inspraak verlenen om opspraak te voorkomen E. van Asselt nam afscheid van K.N.G.V. Ir. J. Tenge: Discrepantie Rhenen heeft afdeling van K.M.T.P. Heren opgelet Salon „EMILE" Gezelligheid met Pasen Filmavond van Veilig Verkeer Emmabloem- collecte Schietuitslagen KRAMER ESPRESSO KOFFIE PETIT RESTAURANT MAISON KRAMER BLOEMSIERKUNST FLORA Grote sortering Kamerplanten Bloemstukjes en Snijbloemen DEFINITIE NOOD SUBSIDIES VERWARMING DONDERDAG 26 MAART 1970 ADVERTENTIE Expressief Gesneden uit de veer- krachtigste kamgarens van de Cheviot Hills: WILSON GLENNY kostuums. Correct. Com fortabel. Bovendien expres sief:-dessins met karakter; - kleuren vol gloed; - blijvende coupe met de dynamiek van nu. suits that suit your personality vanaf 298,- .tapn IR. J. TENGE ADVERTENTIE Wegens de grote aanvraag is onze elke ZATERDAG van 10.00-14.00 uur geopend. Gortstraat 11 - Veenendaal Telefoon 10752 RHENEN Dank zij het initiatief van het bestuur van de stichting Jeugd- zorgwerk worden in de Paasvakantie op 1 en 2 april kinderfeesten georgani seerd in de instuif van .Bella Vista'. Da gelijks worden de kinderen bezig gehou den van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Er worden spelen georganiseerd, waarmee prijzen zijn te winnen. Er wordt reke ning gehouden met de leeftijden van de kinderen. Wanneer de toeloop niet té groot wordt, zullen ook niet-leden van de stichting worden toegelaten. RHENEN Het initiatief van de VVV-Rhenen om in de Cunerastad een afdeling te stichten van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuin en Plantkunde is nu in een daad omge zet. Er is een voorlopig bestuur, dat als volgt is samengesteld: voorzitter: H. H. van Doesburg, secretaris G. Wildekamp, penningmeester F. A. de GraaF en ge wone bestuursleden J. de Jong en A. v. d. Bijl. Dit bestuur heeft intussen niet stil gezeten. Er is een openbare vergadering uitgeschreven, die op 9 april wordt ge houden in restaurant „De Koningsta fel", waar de afdeling vorm moet krij gen met een definitief bestuur. De vergadering zal worden bijge woond door twee leden van het hoofd bestuur. Het is de bedoeling dat er in de afde ling een sectie Floralia wordt opgericht. Deze sectie gaat jaarlijks stekjes uitrei ken aan leerlingen van scholen. Één maal per jaar wordt van die stekjes, wanneer het planten zijn geworden, een openbare tentoonstelling in Rhenen ge houden. Ook de siertuinwedstrijd, die al zeer veel jaren door de VW-Rhenen op ver zoek van het gemeentebestuur werd georganiseerd, zal door de nieuwe af deling worden overgenomen. V AMERONGEN Humoristische en ernstige verkeersfilms voor iedere auto- en niet-autobezitters worden ver toond op de filmavond en jaarvergade ring van de afdeling Amerongen van het Verbond voor Veilig Verkeer, die dinsdag 31 maart in het Dorpshuis ge houden wordt. Een en ander wordt voorafgegaan door een zo mogelijk zeer korte verga dering. Iedereen is welkom. AMERONGEN In de week van 30 maart-5 april zal ook in Amerongen ge collecteerd worden voor de Emma- bloem. Omdat de tuberculose zo langzamer hand niet meer zulke grootscheepse be- strijdingsacties vraagt als vroeger het geval was heeft de collecte een tweele dige opzet gekregen. Een deel van de opbrengst blijft bestemd voor de tuber culosebestrijding, maar daarnaast komt een belangrijk gedeelte ten goede aan het werk van de kruisverenigingen. KERKEWIJK 27 Parkeergelegenheid op eigen terrein (ingang Tuinstraat) VEENENDAAL Op 5 mei komen boven Veenendaal drie parachutisten uit de lucht vallen. Het is een onderdeel van het feestprogramma in het kader van de herdenking van vijfentwintigste Bevrijdingsdag. De parachutisten sprin gen af boven het terrein achter de Tin- neweide, ongeveer op hetzelfde tijdstip dat uit een ander vliegtuig honderden mini-parachuutjes worden afgeworpen, waaraan prijzen voor de vinders zijn verbonden ELST Van de door schietvereni ging Willem Teil gisteravond georgani seerde onderlinge schietwedstrijd, lui den de uitslagen als volgt: J. de Greef 97 pnt.; G. v. d. Horst 95 pnt.; H. den Uijl 95 pnt.; T. van Boord 95 pnt.; W. H Drost 95 pnt.; R. E. La- bruyere 93 pnt.; C. C. Schuchard 92 pnt.; F. van Mourik 92 pnt.; A. de Haas 92 pnt.; G. J. den Uijl 91 pnt; R. Brink man 90 pnt.; T. Sunbrink 86 pnt.; W. Berkhof 85 pnt.; K. Pater 81 pnt. en mevr. Van Boord 78 pnr. LEERSUM Het kruispunt Lumboklaan-Rijksstraatweg /al in de naaste toekomst wel worden gereconstrueerd, maar er komen geen stoplichten. Deze mededeling kwam uit de mond van wethouder A. C. W. Schapenk (CHU) aan het eind van de gisteravond gehouden raadsvergadering. Ook voor de voet gangers zal ter plaatse een voorziening worden getroffen. Het wordt geen ze brapad, maar een beveiligde oversteekplaats, die is geprojecteerd op enige af stand van het kruispunt hi de richting Eist. Binnenkort zal, zo deelde de wet houder verder mee, begonnen worden met de grondtaxaties, waarna de raad zal worden geïnformeerd. EHBO afdeling bestaat binnenkort 40 jaar en wil de 300 besteden voor de aanschaf van een speciale brancard, EMM blaast eind 1970 vijftig jaar. De heer Takken (PvdA) diende een voorstel in „EMM" 200 meer te schenken vanweg „het mooie ronde ge tal vijftig". Zijn voorstel werd met acht stemmen voor en twee tegen aan genomen. Tegenstemmers waren de he ren Van Doorn (CH) en De Lange (SGP). Voor het bepalen van een datum voor de volgende vergadering had de voor zitter de voor de maand april nogal goed gevulde voetbalkalender geraad pleegd en daarbij was haar keus geval len op 29 april. VEENENDAAL Een buitengewoon tribunaal van eindexamenkandi daten op het Christelijk Lyceum, veroordeelde gisteren een aantal do centen tot boetedoeningen voor al het kwaad dat de aanstaande ex- lyceïsten in de afgelopen, vijf tot acht jaar zich hebben moeten laten wel gevallen. In ijltempo werden de leraren en leraressen ter verantwoording geroepen door in toga's gestoken leerlingen, die hun culturele en weten schappelijke opvoeders vol huiyor met gelijke munt terugbetaalden, voor het front van nagenoeg de hele schoolbevolking, die een deel van de och tend getuige was van een daverende afscheidsgroet van hen die de school voor goed de rug toe hopen te keren. Het festijn begon met een tumul tueuze arrestarie van 't vrijwel vol tallige docentenkorps, dat in de aulo met de voeten aan de balustra de werd vastgeklonken. Ze kregen bij voorbaat al gevangeniskleding aan in de vorm van pyjamajasjes, en om elke vergissing uit te sluiten kregen ze een punthoed van kran tepapier op het hoofd. Zonder veel omhaal van woorden werd de leraren te verstaan gegeven dat hun optreden niet altijd even veel waardering heeft gehad. Zo werd de een verweten de in de mi litaire dienst opgedane ervaringen te willen toepassen op de leerlingen, en een ander zijn verbazingwekken de eetlust, hetgeen de rechtbank af leidde uit het gegeven dat de ver dachte „ontstellende hoeveelheden levensmiddelen de school binnen smokkelde". De verdediger voerde als verzach tende omstandigheid aan dat de con trabande niet door de school werd verspreid. „Daar zorgt hij zelf wel voor", verklaarde hij. De president veroordeelde het slachtoffer tot 't nuttigen van een snee brood. De of- Een der leraren viel als ,,be- ficier van justitie, die een heel stok- klaagde" enigszins uit z'n rol, brood had geëist ging er dan toch en beschouwde het beruchte hek maar mee akkoord. je" als een babybox. De als doorgewinterde militarist geïntroduceerde docent moest, toege rust met helm, soldatenjas en bezem een staaltje excercitie ten beste ge ven. Anderen moesten hun zang kunst demonstreren en een vertaling maken, waarbij een getuige-deskun- dige werd ingeschakeld' om deze laatste met geciteerde uitspraken op zijn door de leerlingen als typerend beschouwde uitspraken attent te maken. Het werd een dolle boel op deze iaatste schooldag van de examinan di, die op 14 april schriftelijk aan de tand zullen worden gevoeld. Ernst was er gisteren niet bij. Geen spoor was er van de traditio nele relatie tussen leraar en leerling. Men behandelde elkaar met merk baar genoegen als hun gelijken, en de amicaliteit vierde hoogtij, /.onder vervelend te worden. Duidelijk bleek dat een intensieve voorbereiding- door een actiecomité van 14 man - z'n uitwerking niet miste. Behalve de gerechtelijke vervol ging stond de docenten nog meer te wachten, zoals een voor sommigen nogal uitputtende estafette door het schoolgebouw, een intelligentietest en een modeshow. Enorme hilariteit verwekte de estafette, waarbij de heren klimmend en springend een aantal hindernissen van gymnastiek- toestellen moest overwinnen. Val partijen bleven niet uit, en lachsal vo's overheersten. Eén leraar ging onder algemeen gejuich kruipend over de finish. Na alle Inspanning volgde een ge zamenlijke broodmaaltijd van leer lingen en docenten. Of er toen weer (of: nog?) sprake was van zoete broodjes is niet bekend. Hoofdstraat 90 - Veenendaal In deze vergadering lanceerde de heer E. Homan (AR) het plan om naar aanleiding van de in ontwerp klaar ge komen Algemene Politie Verordening een hearing te houden. Het AR-raadslid kwam met deze suggestie als gevolg van een informatie van het college van B. en W. over de stand van zaken met betrekking, tot de nieuwe APV. Daarin vroeg het college de raad eventuele vragen schriftelijk ter kennis te bren gen, waarmee men wil voorkomen dat de behandeling van de APV nieuwe stijl ontaardt in n' gesprek tot in het oneindige. Het merendeel van de raad voelde wel voor het voorstel van de heer Homan, ook al omdat de nieuwe APV tenslotte de gehele bevolking aan gaat. De heer W. F. Benink (VVD) wilde het niet alleen laten bij een gesprek over de APV. „Ér moet dan ook gelegen heid worden gegeven over alle andere zaken te spreken die in de bevolking leven. Laten we de toekomstige be stemmingsplannen, bijvoorbeeld Leer- sum-zuidoost ook in de discussie be trekken", aldus de heer Benink. „Dat' bestaat nog niet", zo wierp de burgemeester mevr. s' Jacob tegen. De heer Benink zag hierin juist een stuk aantrekkelijkheid. „De bevolking kan dan juist haar invloed laten gelden. Als er een bestemmingsplan klaar is valt er doorgaans toch weinig meer aan te veranderen". Het college zwichtte voor zo veel ar gumenten en de burgemeester was er voorstandster van het dan gelijk maar goed te doen en tijdens een hearing ook een provinciale socioloog uit te nodigen, om zonodig de bevolking over wat kan en wat niet kan deskundig voor te lich ten. De hele raad was tenslotte enthou siast over de suggestie van de heer Ho man die zijn geesteskind tenslotte de volgende definitie meegaf: „Om op spraak te voorkomen moet men in spraak verlenen". „Laten we de hearing een dag voor de gemeenteraadsverkiezingen houden" zo besloot de heer Benink de discussie hierover, „dan kunnen we de bevolking gelijk vertellen hoe goed we 't doen". Een groot deel van de vergadertijd werd tenslotte besteed aan de vraag of het openbaar onderwijs niet misdeeld wordt als op het gebied van huisvesting een vergelijking wordt gemaakt met het bijzonder onderwijs. Deze materie werd aangesneden door de heer Benink, die vond dat er van gelijkschakeling geen sprake kan zijn zolang er met een A MERONGEN Het is vrijwel zeker dat Amerongen een tweede openbare lagere school krijgt. Die overtuiging vertolkte wethouder K. G. Tiel gis teravond, nadat ir. J. Tenge (VVD) in de gemeenteraad onthulde dat de plan nen ertoe al in een vrij vergevorderd stadium zijn. De school zal worden ge bouwd ten noorden van de Koningin Wilhelminaweg, en zal moeten voorzien in de onderwijsbehoefte die daar zal ontstaan als gevolg van de uitbreiding o.a. in het raam van de aanstaande Amerongse bouwstroom. Ir. Tenge, die voorts wees op een discrepantie tussen openbaar en bijzonder onderwijs in de gemeente, zei de plannen bijzonder toe te juichen, omdat dan de scholiertjes, die momenteel de openbare school ten zuiden van de weg bezoeken, en voor het merendeel ten noorden ervan blijken te wonen, de drukke verkeersader niet meer behoeven over te steken. ongeveer gelijk aantal kinderen de openbare school het met heel wat min dere en slechtere klassen moet doen als het bijzonder onderwijs. De burgemeester, die tevoren met vreugde had meegedeeld dat voor beide categorieën kleuteronderwijs voor twee lokalen een urgentiever klaring is afgekomen wimpelde het verwijt af op de rijksoverheid, die geen vergunningen voor de bouw van lokalen verleent zo lang de nood niet bijzonder hoog is gestegen. De heer Benink bleef op het stand punt staan, dat er door het college en desnoods door een motie uit de raad alle mogelijke moeite moet worden gedaan om in de slechte huisvesting van het openbaar onderwijs te voorzien. In een motie zag de raad niets, waarna de heer Benink mokkend berustte. „Als de situatie andersóm was zou ik ook voor een gelijkschakeling gepleit hebben, zo vulde hij zijn standpunt nog aan. De raad liet zich nog van een royale kant zien bij het voorstel om aan de plaatselijke afdeling van de EHBO en aan de muziekvereniging „EMM" een subsidie van 300 te verlenen. De ADVERTENTIE MET GEBAK vanaf f 1.50 Ir. Tenge, die bekende zich de laat ste weken intensief met de problema tiek te hebben beziggehouden, vestig de de aandacht op het feit, dat ouders, die hun kinderen op het ogenblik naar een christelijke school willen sturen, 'n keus kunnen maken tussen noord en zuid, terwijl dat voor degenen die de voorkeur aan openbaar onderwijs ge ven, niet het geval is. Met het oog op de „ellendige verkeerssituatie", zoals wethouder Tiel later de toestand op de Rijksstraatweg betitelde, sturen veel ouders hun spruiten dan toch maar naar een van de christelijke scholen. Wethouder Tiel trad gisteravond op als raadsvoorzitter, in verband met de ziekte van burgemeester v. d. Bosch. Hij deelde de raad overigens mee, dat de burgervader zijn werk na Pasen zal hervatten. De heer Tiel vond het prettig dat de heer Tenge de onderwijssituatie op deze wijze in het licht stelde. Dat gebeurde bij de behandeling van een voorstel om de Pr. Beatrixschool met twee lokalen uit te breiden. De raad had nog de vrijheid om te beslissen of er slechts één klas bij zou komen, maar twee in een keer zou goedkoper zijn, bovendien mag worden verwacht dat een tweede het volgende cursusjaar toch beschikbaar zou moeten komen. Omdat de heer Tenge verwachtte dat aan een tweede lokaal minder behoefte zou kunnen zijn zodra de nieuwe school er is, deed hij in eerste instantie het voorstel zich tot één klas te beperken. De heer A. v. d. Veer (PvdA) was het met hem eens, maar na veel gepraat werd dan toch maar besloten twee lo kalen te bouwen. Heel wat meer onderwijszaken kwa men aan de orde, zoals de nieuwe ver warming voor4' de „Irenëschoól". Daar over is nog geen beslissing gevallen. De raad wilde niet direct 25.000,- ter be schikking stellen voor een centrale gas- verwarming, die de verouderde kachels moet vervangen. Ook hier was het' VVD'er Tenge die eerst wel eens wilde weten of vernieuwing van de bestaande apparatuur niet goedkoper zou zijn. Hij dacht van wel. en vond dat ook veel verstandiger, mede omdat hij het niet uitgesloten achtte dat de school, alweer •ls gevolg van de nieuwe openbare, minder belangstelling zou gaan onder vinden dan nu. Hij wilde vergelijkbare kostenberekeningen zien, voordat hij een besluit wilde nemen. De heer v. d. Veer suggereerde dat wel eens een remmende invloed zou kunnen uitgaan van de investering voor de c.v. op de plannen voor de nieuwe school. De heer M. Doornenbal (ARP) zei niet veel heil te zien in kostenverge- li'jking, want die cijfers zullen dermate verschillen aan 't licht brengen dat toch wel de centrale verwarming zou wor den gekozen. Voorzitter Tiel nam het voorstel terug, met de belofte dat de zaak de volgende keer weer op de agenda staat, zodat in de zomervakantie de verwarming in elk geval kan worden aangebracht. Nogmaals liet de raad z'n licht schij nen over de Pr. Beatrixschool, toen het ging over een onvoorziene nood zakelijke schilderbeurt van het gebouw. Wethouder Tiel moest toegeven dat het schilderwerk niet al te best moet zijn opgeleverd, want na een jaar kon al worden geconstateerd dat de school niet al te best in de verf zat. Het ging er nu om of de gemeente drievijfdedeel van de kosten voor 't nieuwe schilderwerk op zich zou ne men, een bedrag van ruim 4200 gulden. De heer v. d. Veer informeerde waarom niet eerder is gereageerd op de consta tering na dat ene jaar, en was verder van mening dat het geen buitengewoon onderhoud behelst, maar normaal on derhoud, op grond van het bestek. Ook de heer Tenge was niet overtuigd. Tegenstemmers waren behalve de ze twee heren R. van Mourik (Gem. Bet.) en G. J. Buis (P. v. d. A.). Wethouders G. J. van Barneveld stelde nog voor de schilder een briefje te schrijven waarin deze attent wordt ge maakt op de kosten waarvoor de ge meente zich nu ziet geplaatst, en wordt uitgenodigd een deel daarvan voor z'n rekening te nemen. ADVERTENTIE VEENENDAAL Het hoofd van de gemeentelijke sportaccommodaties de heer E. van Asselt veelzijdig sportbeoe fenaar met als grootste interesse de gymnastieksport op plaatsel\)k en pro vinciaal niveau heeft afscheid geno men van de kring Utrecht van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond. Tijdens een bijeenkomst in Utrecht werd hem door de voorzitter van de Stictvtse Turn kring, de heer B. Blom uit Hilversum lof toegezwaaid voor het vele werk dat hij in dit ressort voor de gymnastiek sport heeft verricht. De heer Van Asselt, die ijl zijn huidi ge functie zijn hoofdkwartier in het Valleibad heeft kan prat gaan op een leven ten dienste van de gymnastiek sport. Zo was hij meer dan 25 jaar be stuurslid van de Stichtse Turnkring, tien jaar voorzitter van de Technische commissie, 24 jaar docent bij de KNGV leidersopleiding in Amersfoort 12 jaar leider van het KNGV-kamp te Beek bergen en 15 jaar leider van het keur korps. Ook in de plaatselijke gymnas tieksport verwierf hij zich sporen bij de gymnastiekvereniging „Sparta". Al deze activiteiten werden door de heer Blom gereleveerd. Als aandenken aan al die jaren gym nastieksport bood de heer Blom namens de KNGV Utrecht de heer Van Asselt een radiotoestel aan. Van zijn collega's ontving hij het twee-delige boek over het leven van wijlen president John F. Kennedy. Het sluitstuk van dit afscheid had plaats in restaurant „de Wilgenpias" in Maarssen waar de scheidende KNGV- functionaris een diner kreeg aangebo den. E. Homan (AR) hearing

De Vallei | 1970 | | pagina 3