ARP PUBLICEERT ONTWERP-PROGRAM Overh eidsu itga ven onvermijdelijk omhoog EVINRUDE allebei natuur lijk! r: Jus dorange Tomatensap Exacte vakken niet geliefd caballero. de sigaret. wat neemt u? Niet uit arbeid verkregen vermogen forser aanpakken Wegtransport zeer boos op Bakker BENDER AP sluit ook boekwinkels N V Bestuursimpasse in Ubbergen door ziekte beide wethouders Voorwaardelijke celstraf voor vijf stafleden In Zeeland veel 139129 «599 Nu ook betalen in academische poliklinieken A vogelsterfte Twee jaar voor huisvestings ambtenaar Voor personeel Van Heijst toch nog uitkering 4 waterskiërs achter 60 pk LI It Want ze zijn allebei even goed. Allebei zo fris als fruit! Lekker! NAUWELIJKS PUNTEN OPENHEID DEFENSIE FELLE ACTIE OP KOMST M aaffdenhuis-zaak W i>0* „In Brakel mag I een vrouw niet stemmen over kerkelijke zaken Prins wil samen met koningin naar Indonesië EXAMEN DESKUNDIGEN ONGERUST: NOG GEEN KWART DOET EXAMEN HAVOLEERLINGEN IN WISKUNDE STOMME PIANO deskundig in klank anders dan andere. NIET INGRIJPEN Drie jaar na sluiting; DONDERDAG 26 MAART 1970 „Zonodig extra belasting voor ontwikkelingshulp" ADVERTENTIE k - UBBERGEN Door langdurige ziek te van haar beide wethouders is de ge meente Ubbergen bij Nijmegen in een bestuursimpasse geraakt. Nu de wethouders in een ziekenhuis zijn opgenomen, moeten twee plaats vervangers worden gekozen. De verkie zing is tot nu toe mislukt doordat de Raad verdeeld is over de manier waar op de wethouders moeten worden geko zen. De grootste partij in Ubbergen, de Oroep Gitzels-Burgers, meent het recht te hebben de wethouders ,te kiezen om dat de partij de meerderheid van de be volking vertegenwoordigt. Vanavond zal een speciale vergadëring worden ge houden, waarin zal worden geprobeerd uit de impasse te komen. ADVERTENTIE DEN HAAG Het partijbestuur van de AR-partij heeft gistermiddag een ontwerp-prograni van actie gepubliceerd, waarin de hoogste prioriteit wordt gegeven aan de uitbreiding van de ontwikkelingshulp. „Een gestadige verho ging van de overheidsbijdrage daarvoor is noodzakelijk", aldus dit ontwerp. Zonodig dienen daarvoor aan de Nederlandse bevolking afzonderlijke lasten te worden opgelegd. Het ontwerp-program zal thans naar de kiesverenigingen worden gezonden en tevens naar alle 85.000 leden van de AR-partij. Op 12 en 13 juni zal het pro gram van actie voor de jaren 1971-1975 definitief worden vastgesteld op een die dagen te houden partijconvent. Dr. A. Veerman, de voorzitter van de AR-partij, merkte tijdens de pre sentatie van dit ontwerp op, dat de centrale gedachte in het ontwerp is de mens, zijn vrijheid en zijn (gerichte) verantwoordelijkheid. De AR-partij, zo wordt in het ont werp gesteld, acht het noodzakelijk ter verwezenlijking van haar program te streven naar samenwerking en gemeen schappelijk optreden met andere partij en, welke in hun praktische politiek voor zulk een beleid mede verantwoor delijkheid willen dragen. „In bijzondere mate is samenwerking gewenst met die partjjen, met welke, naast overeen stemming over het program, ook over eenstemming bestaat over het uitgangs punt". Opgemerkt wordt, dat dit met name geldt voor de CHU en de KVP. In een „financiële verantwoording" bij het ontwerp wordt o.m. opgemerkt, dat ook reeds voor een niet-overdreven uitvoering van de programmapunten een uitbreiding van overheidsuitgaven in een omvang vergelijkbaar met die van de huidige periode, nauwelijks toe reikend zal zijn. Zoveel mogelijk echter, aldus het ont werp, dient de omvang van de toene ming van de overheidsuitgaven te wor den afgestemd op de toeneming van het nationale inkomen. In verband daarmee wordt in het rapport bepleit een zwaardere belasting van niet uit arbeid verkregpn vermogens, te weten: Een verhoging van de vermogens belasting en belasting van tot on rechtvaardige verrijking leidende speculatiewinst, en Een belangrijke verzwaring van de successierechten ,op de vererving van grote vermogens. Voorts is de ARP bereid ook een verhoging van de omzetbelasting te aanvaarden, met compensatie voor de minstdraagkrachtigen uit de algemene middelen. Het fiscaal beleid, aldus het rapport, zal in bijzondere mate reke ning moeten houden met de belangen van de laagste inkomenscategoriëh. De ARP bepleit compensatie voor deze groepen bij een verschuiving van de belastingdruk naar belastingen op het verbruik. De belasting op de eerste le vensbehoeften moet zo laag mogelijk zijn. De belastingdruk op het inkomen van de werkende gehuwde vrouw en van de ongehuwden dient nader te worden be zien. De ARP is voor periodieke aan passing van de belastingtarieven aan mogelijke waardevermindering van de munteenheid, wanneer de overige doel stellingen van het financieel beleid daardoor niet worden aangetast. Enkele (hoofd)punten uit het pakket van voorstellen, vervat in het ont werp-program van actie zijn: De openbaarheid van overheidsdocu menten; Uitbreiding van de rechtsbescher ming; Verlaging van de leeftijdsgrens voor het actief kiesrecht tot achttien jaar; De bevordering van de staatsdeelne ming in bedrijven, indien het alge meen belang daar aanleiding toe geeft; De toekenning van een hogere prio riteit door de overheid aan de belan gen van het midden- en kleinbe drijf; De harmonisatie in de EEG van het landbouwsubsidiebeleid, fiscale las ten en monetair beleid; Actieve medewerking van het visse rijbeleid in de EEG; Uitbreiding van de WAO tot een volksverzekering met zo nodig voor de zelfstandigen een bodemvoorzie ning; De aandacht voor de woningbouw speciaal In de dichtbevolkte gebie den in het westen; Spoedige wettelijke regeling ter be perking van de geluids- en trillin- genhinder; De instelling van een preventief be volkingsonderzoek naar kanker, hart- en vaatziektten; De opneming van anti-conceptionele middelen in het ziekenfondspakket; Het opheffen van discriminaties met betrekking tot de homofiele medemens; Het scheppen van voldoende moge lijkheden om op verantwoorde wijze te kunnen komen tot het verrichten van abortus provocatus op me- disch-sociale indicatie; Een herziening van de strafbepalin gen met betrekking tot het versprei den van pornografische lectuur, om dat verbodsbepalingen in dezen een stimulerende werking kunnen heb ben. Het AR-program van actie dringt aan op een grotere openheid van het bui tenlands beleid. De uitbouw van de Verenigde Naties wordt noodzakelijk geacht. Klemmend noodzakelijk is, aldus het ontwerp, het streven naar internationa le regelingen van wapenbeheersing en wapenvermindering. De ontspanning tussen Oost en West moet krachtig be vorderd worden. Handhaving van de NAVO is nog noodzakelijk, aldus het rapport. Teneinde te voorkomen, dat de atoomdrempel te laag wordt, acht hel ontwerp belangrijke inspanningen in de sfeer van de conventionele bewapening eveneens noodzakelijk. In het ontwerp wordt gesteld, dat voor de geloofwaardigheid van de NAVO op Griekenland en Portugal blij vend druk moet worden uitgeoefend om de gemeenschappelijke waarden (zoals eerbied voor de menselijke per soon en de beginselen van de rechts staat) te herstellen. Over de defensie zegt het ontwerp- program ondermeer, dat gestreefd moet worden naar meer vrijwillig dienend personeel. Voorts wordt aangedrongen op een efficient gebruik van de dienst tijd, op onderzoek naar de mogelijkheid van vrijstelling voor hen, die bereid en geschikt zijn voor het verrichten van taken in het kader van de ontwikke lingshulp. De rechtspositie van dienstplichtigen moet in overeenstemming gebracht worden met die van vrijwillig dienend perseneel. Bepleit wordt een wijziging „Wet gewetensbezwaren militaire dienst" zodanig, dat ook rekening kan worden gehouden met hen, die onover- komenlijke gewetensbezwaren hebben tegen het gebruik van abc-wapens. Het volgen van een theologische studie be hoort, aldus het rapport, niet te leiden tot onvoorwaardelijke vrijstelling van dienstplicht. DEN HAAG De Nationale organi satie voor het Beroepsgoederenvervoer Wegtransport is hevig verontwaardigd over de plannen van minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) om de opcen ten van de motorrijtuigenbelasting met dertig procent te verhogen. We laten het er beslist niet bij zitten en bereiden een felle actie voor. Hoe die actie er uit komt te zien, weten we nog niet, aldus een woordvoerder. Het NOB-Wegtransport is van me ning dat het beroepsgoederenvervoer al meer dan genoeg belasting opbrengt. „Als er wegen moeten worden ver nieuwd of verbeterd dan moet dat maar door bezuiniging elders worden opgebracht". Het totale wegverkeer heeft vorig jaar 580 miljoen aan wegenbelasting en 1,5 miljard gulden aan accijnzen en BTW op olie en dergelijke opgebracht. Dat moet toch echt genoeg zijn, aldus het NOB. AMSTERDAM De Amsterdamse politierechter, mr. G. H. Nomes, heeft gistermiddag vijf leden van de weten schappelijke staf van de universiteit van Amsterdam voor hun deelneming aan de bezetting van het Maagdenhuis vorig jaar mei ieder veroordeeld terza ke van lokaalvredebreuk tot vier weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en een boe te van 400. Zij werden tot deze straf veroordeeld „gezien hun verantwoordelijkheid als lid van de wetenschappelijke staf der UVA", aldus de politierechter. De ge vangenisstraf werd voorwaardelijk op gelegd met het oog op de mogelijke maatschappelijke consequenties die een onvoorwaardelijke gevangenisstraf voor hen zou kunnen hebben, zo deelde mr. Nomes ter toelichting mee. De of ficier van justitie had tegen ieder de uniforme boete var 200 geëist, die het hof in hoger beroep aan de Maag denhuisbezetters oplegt. De vijf stafle den, wier zaken aanvankelijk waren geseponeerd, hadden net als hun reeds veroordeelde collega, dr. Tom de Booy, aan de officier van justitie zelf om een strafvervolging gevraagd. Zij zullen van het vonnis van de politierechter in hoger beroep gaan bij het gerechtshof. DR. A. VEERMAN ADVERTENTIE S@8r puur uitgeperst fruit - ®|gF nu voor een proef prijs Geniet van alle B3 fruitsappen - geperst uit appels, tomaten, druiven, sinaasappelen, .abrikozen, peren en perziken. DEN HAAG Voor medisch-specia- listische l\ulp in poliklinieken van aca demische en andere ziekenhuizen zal van 1 april af moeten worden betaald. Minister Veringa (Onderwijs) heeft besloten voor alle patiënten in principe een gelijke vergoeding in rekening te laten brengen. De bestaande regelingen voor polikli nische specialistische hulp voor zieken fondsverzekerden zullen van 1 april af ook gelden voor hulp die wordt gebo den in de poliklinieken van academi sche ziekenhuizen. In de praktijk zal de nieuwe regeling voor de ziekenfondsverzekerden bete kenen dat zij voor behandeling door een specialist van een polikliniek van een academisch ziekenhuis ook een ver wijzing nodig hebben vgn een huisarts of specialist. De betaling voor ziekenfondsverze kerden zal worden geregeld in overeen komsten tussen de ziekenfondsen en de academische ziekenhuizen. Daarover wordt nog overleg gepleegd. De minister van Onderwijs zal de ta rieven vaststellen voor poliklinische hulp aan particuliere patiënten. De vast te stellen tarieven gelden niet voor pri- vé-patiënten van een hoogleraar of hoofd van een afdeling van een acade misch ziekenhuis. BRAKEL Het bestuur van de l christelijke school van Brakel heeft S de voorzitter weggestemd, omdat hij zijn vrouw en dochter had laten stemmen in een gemeentevergade- ring van de N.H. kerk. Dè voorzitter, de heer J. van Wil- ligen, gepensioneerd kruidenier, werd daarvoor in een angstvallig ge- heim gehouden vergadering van het 5 schoolbestuur ter verantwoording geroepen. Zijn verweer dat vrouwen die lid- maat van de Nederlandse Hervor- mende kerk zijn .volgens de kerkor- S de mogen stemmen, werd verwor- S pen. Kerkorde of niet, in Brakel, zo werd hem te verstaan gegeven, S stemmen vrouwen niet over kerke- lijke zaken. Bijna twintig jaar lang is dat dan ook niet gebeurd. Achtergrond van alles is dat een S groep mensen vernieuwing van de kerkeraad wilde en daartoe op de vergadering, waarop de nieuwe le- den werden benoemd, hun vrouwen meenamen. De opzet lukte onder S meer dank zij de vrouw en dochter S van de heer Van Willigen. Het schoolbestuur vond dat een dermate ernstige inbreuk op de S dorpsgewoonten, dat het de heer I Van Willigen wegstemde. DJAKARTA Prins Bernhard heeft aan het einde van zijn reis door Indo nesië (zaterdag gaat hij naar Japan)' herhaald dat hij met de koningin een bezoek aan Indonesië wil brengen. Maar dat kan pas als eerst president Suharto in Nederland is geweest. Dat gebeurt vermoedelijk in oktober. De president gaat dan toch op reis en zou dan een bezoek aan Nederland in zijn reisschema kunnen inpassen. „De president zal in Nederland zo mogelijk nog hartelijker worden ont vangen dan ik in Indonedië," voorspel de de prins gisteren. DEN HAAG Hogere technische en economisch-administratieve scholen drei gen gebrek aan leerlingen te krijgen. Veel te weinig leerlingen van middelbare en mavo-scholen kiezen wis- en natuurkunde als eindexamenvak. In 1968 deed nog geen kwart van alle havo-leerlingen examen in wiskunde. De cijfers voor natuur- en scheikunde liggen niet veel beter. Ook de kweekschool leerlingen hebben bitter weinig belangstelling voor de exacte vakken. Dit heeft een commissie van exa mendeskundigen berekend aan de hand van de examenresultaten in 1968. Het verslag wordt binnenkort bekend ge maakt. Deze commissie begeleidt de ADVERTENTIE 't rLijkt vreemd voor adviseurs in klank, maar soms adviseren wij pia no's die voor stommetje spelen: we bedoelen piano's die door gebruik van het derde pedaal vrijwel geluid loos spelen. Op deze wijze hebben wij al heel wat flatneuroses genezen, burenruzies voorkomen en de studie van menig adspirant concertpianist gered. Waarmee wij maar willen zeg gen dat U - zelfs voor een stom advies - beter naar Bender kunt gaanl Arnhem. Steenstraat 54 - tel. 25408 Amsterdam - Breda - Leiden - Rotterdam ADVERTENTIE Toneelspeler en TV-acteur.Erlc Schneider. GOES Het gerechtelijk laborato- Tium in Den Haag en het rijksinsituut voor natuurbeheer in Arnhem onder zoeken de sterfte van grote aantallen vogels, die de laatste tijd op landerijen in Zeeland worden aangetroffen. Ver moed wordt, dat de dieren het slachtof fer zijn van snelwerkende landbouw- vergifsoorten, zoals parathion. examenexperimenten in het kader van de Mammoetwet. De commissie is buitengewoon onge rust over de afkeer van de scholieren om wiskundevakken te leren. Zij wil een snelle uitbreiding van de brugklas sen tot twee of drie jaar. Op die ma nier kan de belangstelling voor de exacte vakken geleidelijk en voorzich tig worden aangekweekt. De commissie is verdeeld over het examen van de moderne talen, dat sinds 1968 met de zogenaamde meer- keuzetoets werkt. Net als bij het rijexa men kan de leerling het goede ant woord uit vier mogelijkheden kiezen. Verschillende commissieleden noemen deze manier van examineren een mis lukking. Het ministerie van onderwijs is niet van plan krachtig in te grijpen. Een woordvoerder wijst er op dat het voort gezet onderwijs nog steeds in een over gangsfase zit. Naast elkaar werken „oude" en mammoetscholen. Pas als alle scholen volgens het nieu we mammoetsysteem werken, kan be keken worden hoe de resultaten liggen en wat er eventueel veranderd moet worden. Op 14 april beginnen al de schoolexa mens 1970. Bijna 50.000 leerlingen star ten dan met het schriftelijk examen. Dat zijn er twaalfduizend meer dan in 1969. Toen slaagden ruim 34.000 van de 38.000 kandidaten. In 1968 slaagden er van de 917 havokandidaten 782: ruim 85 procent. AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft de 29-jarige huisves tingsambtenaar H. O uit de hoofdstad veroordeeld tot twee jaar met aftrek wegens het aannemen van steekpennin gen. O. had steekpenningen aangenomen voor zijn bemiddeling bij toewijzing van woningen. De 27-jarige L. E. onder geschikte van O. bij de Amsterdamse volkshuisvestingsdienst, kreeg tien maanden met aftrek, eveneens wegens het aannemen van steekpenningen. ROTTERDAM De boekwinkels van de Arbeiderspers in Rotterdam en in Groningen en waarschijnlijk ook in Arnhem en Den Haag worden binnen kort gesloten. De sluitingen zijn een gevolg van de algehele reorganisatie bij de Arbeiders pers. De ruimten die in Rotterdam vrij komen, worden gebruikt om er kanto ren in te vestigen. Door de verplaatsing van het hoofdkantoor van het dagblad Het Vrije Volk van Amsterdam naar Rotterdam, zijn de extra lokalen aan het Slaak hard nodig. DEN HAAG Drie jaar nadat de ra- diatorenfabriek Van Heijst failliet was gegaan, krijgt het personeel nu nog een Kerstuitkering van in totaal tachtigdui zend gulden uitbetaald. Daarmee zullen alle vorderingen van de werknemers zijn voldaan. De Kerstuitkering, één procent van het jaarloon, was in 1967 bij wijze van verrassing toegezegd, aldus De Metaal- koerier, een uitgave van de Metaalbe drijf sbond. Ed. LAURENS UTRECHT De Stichting Studenten Huisvesting van de Rijksuniversiteit in Utrecht heeft besloten gemengde bewo ning in haar percelen toe te staan. Dit houdt in dat zowel mannelijke als vrouwelijke studenten op dezelfde eta ge in studentenflats zullen kunnen ko men. De beslissing hierover wordt aan de betrokken etage of aan het studen tenhuis overgelaten.

De Vallei | 1970 | | pagina 7