Vliegtuig gered met voet NIEUWE GEVECHTEN IN BEIROET K P grenzei i Treinrover Biggs weer in Engeland BRAAT! Sluw spel Oostduits paspoort geldig Spionne geeft zich over Rome met Pasenhotels en musea dicht door stakingen weerzien met postbode KEUKENS? rij prettiger en veiliger op een nieuwe fiets! Tweede gesprek 28 april [Sommige mensen kiezen f Martini omdat het heter De meeste mensen kiezenMartini omdatdiebeter smacikt... APOLLO-13 GEREED Lawine op de Brennerpas Behang is opwindend nieuw. Behang is anders. In de staalboeken '70 van R&D. Landhervorming in Z.-Vietnam MADTINI PAS OOK KOFFIE IN KLEINE TREINEN NAVO-basis op Korfoe Kernexplosie in Nevada Openbaar onderzoek in zaak-Kopechne Post in V.S. weer bijna normaal 4WÉ VKIJÜAto 2/ MAAKI IV/Ü OVERLEG OVER BERLIJN MOEIZAAM OP GANG BERLIJN De vertegenwoordi- i van de vier mogendheden die nazi- iiitsland hebben verslagen, zijn in de oude Duitse Rijkshoofdstad aan een nieuwe besprekingsronde over de sta tus van Berlijn begonnen. Het eerste overleg van de ambassa deurs van de westelijke grote drie in Bonn en de Russische ambassadeur in Oost-Berlijn duurde drie uur. Na af loop verklaarde men, dat zij op 28 april opnieuw bijeen zouden komen op de plaats van conferentie, in het geal lieerd bestuursgebouw in West-Berlijn. Na het overleg werd een kort com muniqué uitgegeven waarin de volgen de zaken werden vastgesteld: De eerste bijeenkomsten zullen uitsluitend gewijd zijn aan verduidelij king van de verschillende standpunten: Het voorzitterschap zal om beur ten door de Russische, de Franse, de Engelse en de Amerikaanse ambassa- Men is overeengekomen, de be- deur worden bekleed: sprekingen vertrouwelijk en met zo min mogelijk omringende publiciteit te voe ren: Voorts werd de datum van de vol gende bijeenkomst genoemd. In het communiqué werd niets over de plaats van samenkomst meegedeeld, maar aangenomen wordt dat dit weer het oude geallieerde controlecentrum zal zijn. In 1948 bleven de Russen weg van het regelmatig overleg in dit ge bouw. waarmee zij de „koude oorlog" inleidden. Hervatting van het overleg tussen de vier ambassadeurs die allen ook Hoge Commissaris voor Duitse aangelegenhe den van hun land zijn, zou wel eens kunnen leiden tot een nieuw chapiter in de geschiedenis van de verdeelde stad Berlijn. De vertegenwoordiger van de grote vier praatten 16 jaar geleden voor het laatst met elkaar over Berlijn. Aan het gesprek namen deel de Ame rikaan Kenneth Rush, de Brit Sir Roger Jackling, de Fransman Francois Sey- doux en de Rus Pjotr Abrassimof. Rush was voorzitter van de openings bijeenkomst, een aangenomen wordt dat hij ook als gastheer is opgetreden op een lunch voor de ambassadeurs in zijn Berlijnse residentie. Zelfs dit kon niet door een officiële woordvoerder bevestigd worden. Sommige zègslieden beweren dat het standpunt van de Westelijke grote drie op het overleg van vandaag kan wor den samengevat als: aandrang op grote vrijheid voor het verkeer van en naar Berlijn, ook door de Berlijnse muur en versteviging van de handelscontacten tussen West-Berlijn en Oost-Europa. ADVERTENTIE MARTINI A ROSSI rosso - bianco - extra dry De Russen hebben reeds lang tevoren duidelijk gemaakt dat zij alleen over West-Berlijn willen praten, omdat in hun ogen Oost-Berlijn, als hoofdstad van de Duitse Democratische Repu bliek, niet langer een vier-mogendhe- denstatus heeft. Het doel van hun be reidheid tot overleg zou zijn, de West duit se politieke aanwezigheid in West- Berlijn geheel of gedeeltelijk op te heffen. De westelijke geallieerden kunnen hier tot op zekere hoogte mee instem men, maar zij zijn van mening dat ge heel Berlijn nog onder geallieerd toe zicht staat. Later maakte een woordvoerder voor de westelijke grote drie bekend, dat met ingang van heden een eind zal worden gemaakt aan de praktijk, om Oostduitsers die NAVO-landen willen bezoeken bij het geallieerd reisbureau in Berlijn een tijdelijk reisdocument 'te laten halen (het Oostduitse paspoort wordt niet erkend). De woordvoerder noemde dit „een belangrijke stap tot grotere bewegings vrijheid" en sprak de hoop uit dat de Oosteuropese landen hierop spoedig een positief antwoord zouden geven. Van vrijdag af aan zullen de Oost duitsers met het paspoort van hun land naar het Westen kunnen reizen. Abrassimof is via Checkpoint Charlie West-Berlijn binnengekomen. Westber- lijners demonstreerden met borden waarop in het Duits en het Russisch stond te lezen „de muur moet weg". Zij joelden en floten de ambassadeur uit. BEIROET Tussen Arabische guerril lastrijders en leden van de rechtste po litieke partij der falangisten is te Bei roet een gevecht geleverd waarbij ge bruik werd gemaakt van raketten en machinegeweren. Het speelde zich af bij een wijkkan- toor van de Falangisten. De guerrilla's waren afkomstig uit het nabijgelegen Palestijnse vluchtelingenkamp Tel Za'a- ter. Aan beide zijden zijn er gewonden, maar het juiste aantal is niet bekend. Dit was het laatste gevecht in een se rie die gistermorgen begon en waarbij in totaal 17 mensen zijn gedood en 30 gewond. De meeste gevechten werden geleverd tussen guerrillastrijders en burgers in en bij Beiroet. Gisteren zijn te Beiroet de tien Pales tijnse guerrillastrijders begraven die in een vuurgevecht met burgers van het dorp Kahale het leven verloren. Een zeer grote menigte was opgesteld langs de route die door de stoet werd genomen. Er werd luid om wraak ge roepen en geschreeuwd dat het dorp Kahale dat een kleine negen kilome ter van Beiroet verwijderd ligt met de grond gelijk moet worden gemaakt. Het dorp wordt thans beschermd door Libanese militairen die over gepantser de voertuigen beschikken. De begrafenisstoet in Beiroet werd vandaag voorafgegaan door open vrachtwagens waarin gewapende Pales tijnse commando's zaten. De libanese veiliheidstroepen, die in de opperste staat van alrm verkeren, hebben zich niet vertoond en hebben UTRECHT Als in juni de nieuwe dienstregeling wordt ingevoerd kunnen treinreizigers in tweewagentreinstellen ook een kopje koffie bestellen. Dit was tot dusver niet mogelijk. Elk treinstel krijgt in eeh van de con- ducteursverblijven een ruimte waar personeel van de Wagon-Lits koffie en frisdranken serveert. KAAP KENNEDY Tussen nu en de dag van de lancering zullen de astronauten van de Apollo-13 in na- bootsers van het ruimteschip oefenen. Het lanceringsteam zal de raket klaar maken voor het aftellen, dat op 5 april zal beginnen. De Apdllo-13 zal worden gelanceerd om 20.13 'iaur op 11 april. Op 15 april zullen de astronauten Lovell en Haise op de maan landen in het Fra Mauro- gebergte. Volgens de deskundigen zijn er in dat gebied stenen die meer dan vier miljard jaar oud zijn. Lovelle ep Haise zullen bijna 34 uur op de maan blijven terwijl Mattingly in het ruimteschip achterblijft. De maan- wandelaars zullen twee tochten van vijf uur vanuit het maanlandingsvaar tuig maken om in de bodem van de maan te boren en om rotsen en stof- monsters te verzamelen. Het maanlan dingsvaartuig heet Aquarius. Volgens het weerbureau zal het weer op 11 april in Florida goed zijn. BOLZANO (Bozen) Op de Bren nerpas is een lawine terechtgekomen. Een man werd licht gewond. Enige au to's en vrachtwagens werden bedolven. De weg over de pas, die Italië met Oostenrijk verbindt, moest worden ge sloten maar kon kort daarna worden vrijgemaakt en heropend. niets gedaan om bij de woeste taferelen rondom de begrafenis tussenbeide te komen. Twee jonge vrouwen zijn om het le ven gekomen toen hun auto door guer rillastrijders met machinegeweren werd beschoten. Het incident had plaats in de buurt van het vluchtelingenkamp Tel Za'ater in een buitenwijk van Beiroet. Twee andere inzittenden in de auto werden gewond. Premier Rasjid Karami heeft op nieuw via de radio na een kabinetsbij eenkomst een beroep gedaan op de be volking kalm te blijven. ATHENE Van welingelichte zijde is vernomen, dat een vlootbasis van de NAVO, voor de ravitaillering van on derzeeboten, op het eiland Korfoe (Griekenland) zal worden aangelegd in het gebied van Paleocastritsa. aan de noordwestkust van het eiland. KARLSRUHE Een secretaresse van het Westduitse ministerie voor Eco nomische Ontwikkeling heeft zich bij de autoriteiten aangegeven en bekend dat zij vier jaar lang voor de Oostduitse geheime dienst heeft gewerkt. De vrouw, die 28 jaar oud is, maar wier naam niet bekend gemaakt is, stond ongeveer een jaar in dienst van het ministerie. Zij zou daar geen toe gang hebben gehad tot geheime docu menten en is het niet gearresteerd. Op 2 maart werd een secretaresse in Bonn gearresteerd die notulen van kabinets vergaderingen aan de Oostduitsers zou hebben doorgegeven. Zij werkte voor het ministerie van Wetenschappen. De politie gelooft niet dat de twee vrou wen hebben samengewerkt. Voorts is een man in hechtenis geno men die als „contactman" zou hebben gefungeerd voor de secretaresse van het ministerie voor Economische Ont wikkeling. Tenslotte is vandaag de 31-jarige Westduitser Rolf Hartmann gearres teerd onder beschuldiging van eveneens te hebben gewerkt voor de Oostduitse geheime dienst. De man was werkzaam op een Amerikaanse militaire basis bij Kaiserslautern. A Een sportvliegtuigje maakte te Norrtalje in Zweden een dramati sche noodlanding met vijf mensen aan boc^d. Vlak voor de landing op het be sneeuwde vliegveld ontdekte de piloot dat een draad die een gedeelte van het landingsgestel in positie hield, ge broken was. De tweede piloot, Karl Andersen (44), heeft toen tijdens de landing de landingsski met zijn voet in positie gehouden. ROME Het paasseizoen, het drukste vrijwel, gaat in Rome voor de vele toeristen die er worden ver wacht vermoedelijk kwalijk uitpak ken. Een deel van het hotelpersoneel gaat vandaag tot en met zondag sta ken. Alle musea, forums en plaatsen waar men archeologisch werk aan het verrichten is zullen niet, door staking, voor het publiek toeganke lijk zijn. Het weer doet ook mee aan de al gemene malaise: de verwachting is ADVERTENTIE OLIFANT HAD EEN STAARTJE. Hoe het mogelijk is, weet de heer H. te E. nu nóg niet. Maar alles zat hem gisteren tegen. Te laat op z'n werk, door zijn bureaustoel gezakt, thuis gekomen zoonlief een ruit ingegooid en z'n vrouw met griep op bed. Gelukkig was er nog een staartje Olifant Vieux in huis! zeer koud e® guur en dat geldt voor vrijwel het hele land. Dezé Pasen, die als gewoonlijk het begin vormt van het Italiaanse toe ristenseizoen. verwacht men in het land een half miljoen buitenlandse bezoekers waarvan er 200.000 Rome tot bestemming hebben. Het passagiersschip de Enrico C. dat vandaag uit Genua zou vertrek ken voor een reis over de Middel landse Zee van vijf dagen, zal niet uitlopen. Een deel van de bemanning staakt. De regering doet wat zij kan om de stakingen in de hoofdstad te voorkomen of op zijn minst uit te stellen tot de Pasen. De met staking dreigqnde 11.000 personeelsleden van haast 1.000 ho tels wensen nieuwe contracten en waarin voorzien wordt in vaste sala rissen, vast arbeidstijden en een ga rantie dat de banen „vast" zijn. Het personeel van de musea, enz., wenst onder meer dat dienstregelin gen worden verbeterd en dat het personeel wordt uitgebreid, zodat men minder belast zou zijn. m m LONDEN Ronald Biggs, de naar Australië ontsnapte treinrover, is zes weken geleden naar Engeland terugge keerd. De laatste etappe legde hij af met een privéjacht van Tanger uit. Scotland Yard, die hierover de laatste dagen zeer sterke aanwijzingen kreeg, begon gisteren weer op grote schaal naar deze man te zoeken die in 1965 ontsnapte uit de gevangenis van Wandsworth in Londen. Daar zat hij, net als de andere belangrijkste treinro vers, dertig jaar uit. Die straf kregen ze wegens de over val op de posttrein in 1963; hun buit bedroeg 26 miljoen gulden aan bankbil jetten. Een zeer ongelukkige samenloop van omstandigheden is het dat de man die Biggs waarschijnlijk hielp terugkomen, intussen is overleden. Deze man, Tony Bland, bezat twee zeewaardige jachten die in Gibraltar lagen of in de naburige Spaanse haven Algericas. Bland werd onlangs door de Spaanse LAS VEGAS Op het Amerikaanse terrein voor atoomproeven in de woes tijn van Nevada is gisteren een onder grondse kernexplosie tot stand ge bracht, vermoedelijk de zwaarste in de geschiedenis van de ondergrondse kern proeven. ADVERTENTIE Ontdek het nieuwe gezicht van be hang. In andere kleuren, opwindende dessins en duurzame materialen. 1001 Mogelijkheden om uw kamer een verrassend nieuw gezicht te geven.Vraag ernaar bij uw leverancier. De opwindende staalboeken '70 van Rath Doodeheefver. R&D - vooruitgang in behang. A De grote poststaking in de grote Amerikaanse steden scheen bijna voorbij te zijn. Terwijl duizenden post ambtenaren weer aan het werk gin gen, verklaarde de directeur-generaal van de posterijen Winton Blount, dat de situatie weer normaal werd, met uitzondering van New York, waar de staking een week geleden begon. Op deze foto uit het Amerikaanse Wood- side is mevr. Ann Willing zo blij haar postbode weer te zien dat deze werd begroet met een kopje thee en een kus. BOSTON - De grand jury van Du kes County, Massachussetts, heeft don derdag toestemming gekregen in een speciale zitting bijeen te komen op 6 april om een eigen onderzoek in te stel len naar de dood van Mary Jo Kopech- ne in de auto van senator Edward Ken nedy. Dit onderzoek staat los van het ge rechtelijk onderzoek dat in januari naar het ongeluk werd gehouden. Het resul taat van dat onderzoek is geheim ge houden. Om de speciale zitting van de jury is aanvankelijk verzocht door de voorzit ter, Leslie Leiand. „Wij Willen zien wat er is en wat er niet is," aldus Leiand. „Wij voelen het als onze plicht dat het publiek ant woord krijgt op zijn vragen". Mary Jo Kopechne, de 28-jarige oud- secretaresse van wijlen senator Robert Kennedy, verdronk in de auto van Ed ward Kennedy, nadat de auto in het water was gereden op het eiland Chap- paquiddick. Kennedy wist te ontkomen maar meldde het ongeluk pas tien uur later bij de politie. politie gearresteerd verdacht van smok kelarij. Hij ontsnapte, sprong in zee maar verdronk in de baai tussen Gi braltar en Algericas. Rónald Biggs is destijds met vrouw en kinderen via Spanje naar Australië gegaan waar hij^ onder een valse naam een normaal leven leidde. Vorig jaar oktober kwam de Austra lische politie er achter wie hij was. Biggs ontsnapte op het nippertje aan een arrestatie. Wel kreeg men zijn maat, Eric Flower, te pakken die samen met hem uit de gevangenis was ontko men. f CAN THO President Ngoeyen Van Thieu van Zuid-Vietnam heeft plechtig een wet ondertekend, die ongeveer 800.000 boeren de grond die zij bebou wen in eigendom geeft. In Can Tho, de grootste stad in de Mekong-Delta, be groetten enige duizenden mensen Van Thieu zeer uitbundig, toen deze met een rood- en geelkleurige folder zwaaide waarin het document zat opgeborgen. De „land- voor-de-bebouwer-wet", heeft betrekking op ongeveer 1.300.000 hectaren grond. De land-eigenaren die hun grond verliezen krijgen daarvoor een compensatie van in totaal 400 mil joen dollar, een bedrag dat voor een groot deel door de Verenigde Staten zal worden gesubsidieerd. Ze krijgen bo vendien het recht 15 hectaren grond voor zichzelf te houden. Na de plechtige ondertekening hield Thieu een rede waarin hij de nieuwe wet omschreef als een machtig wapen in de strijd tegen het communisme (de Viet-Cong, die zelf een landhervor mingsprogram heeft ingevoerd, had al tijd een goed propaganda-wapen in de ongelijke verdeling van de grond in Zuid-Vietnam). NEW YORK De New Yorkse post beambten zijn na een staking van een week bezig met het wegwerken van de achterstand die ontstaan was na een staking van een week, de eerste staking in de 196-jarige geschiedenis van de Amerikaanse PTT. De postbeambten hervatten het werk në%at .vakbonds functionarissen verklaard hadden, dat een voorlopige overeenkomst was ge troffen met de federale regering. In dien deze regeling door het Congres wordt goedgekeurd, zullen de post beambten een loonsverhoging van 12 pet. krijgen. De eerste postbestellingen op donder dag waren voor het grootste deel be perkt tot stukken, die reeds gepost wa ren voor de staking. Het zal nog wel enkele dagen duren, voordaf andere stukken besteld worden. Het merendeel van de 25.000 man ge regelde troepen, die naar New York zijn gebracht om in postkantoren te werken, is weer weggevoerd. Sommige manschappen worden nog in New York gehouden voor het geval zij nog nodig mochten zijn. ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 OOK 'S.-ZATERDAGS GEOPEND VAN 9 TOT !2 UUR MOSKOU N. Vassilef, directeur voor het gebied van Moskou van de Russische luchtvaarmaatschappij Aero- flot, is van zijn functie ontheven we gens „ernstige tekortkomingen", zo meldt het blad Izvestia. TYe vier mogendheden die verantwoor delijk zijn voor Berlijn zijn donder dag bijeengekomen, voor het eerst in 16 jaar en het patroon voor toekom stige onderhandelingen begint lang zamerhand duidelijk te worden. De datum voor de volgende bijeenkomst is vastgesteld op 28 april. Voor de communisten is het belangrijk ste punt van de onderhandeling, de politieke aanwezigheid van West- Duitsland in West-Berlijn. Voor de westelijke geallieerden gaat het om een vermindering van de spanning door grotere bewegingsvrijheid voor iedereen naar en uit Berlijn en door de muur. Duitsers in West-Berlijn verklaren niet bevreesd te zjjn dat de vier mogend heden tot een akkoord ten koste van hen zullen komen. Toch heeft men het gevoel, na de eerste ronde van besprekingen die waar schijnlijk zullen uitgroeien tot regel matige onderhandelingen, dat nie mand de gehele waarheid vertelt. De Amerikaanse, Britse en Franse am bassadeurs in West-Duitsland en de Russische ambassadeur in Oost-Duits- land zijn in West-Berlijn bijeengeko men. De Russische afgevaardigde, Pjotr Abrassimof, arriveerde precies op het moment dat men met de con ferentie zou beginnen, zodat het ge heel in werkelijkheid 45 minuten werd vertraagd. Hij kwam bovendien demonstratief direct van een receptie bij de Oostduitse minister van Buiten landse Zaken, Otto Winzer. In de Oostduitse partijbladen werd gespro ken over „gesprekken over West-Ber lijn" en werd erop aangedrongen dat de Westduitsers een einde maken aan de „provocatie" in de stad. l~)e eerste ronde van de besprekingen werd gekenmerkt door verklaringen over hoe men over de zaak denkt. Volgens de berichten bleken de Fran sen iets af te wijken van hun Ameri kaanse en Britse bondgenoten. Amerikaanse woordvoerders hebben verklaard, dat het Westen in hoofd zaak streeft naar grotere bewegings vrijheid voor personen en goederen PJOTR ABRASSIMOF einde naam zegt niets tussen West-Berlijn en West-Duits land, tussen de twee delen van de stad. Dit is iets dat iedereen in het Westen wil, maar zelfs al is het haal baar, wat is de prijs. Deskundige waarnemers wijzen er op dat de Russen niets zullen toegeven als het om Berlijn gaat, tenzij daar behoorlijke tegenprestaties tegenover staan. Het is ook niet waarschijnlijk dat de Westelijke geallieerden zullen afzien van hun rechten in Berlijn, of de stad zullen verlaten, als het moge lijk is, dat juist hun aanwezigheid eens de sleutel zal zjjn voor het recht van spreken bij de uiteindelijke op lossing van de Duitse moeilijkheden. De Russen zyn van mening dat Berlijn een onafhankelijke stad is met de sta tus van de vier mogendheden, maar dat Westduitsers er geen rechten kun nen laten gelden. De geallieerden steunen de Westduitse financiële, economische en wettelijke bindingen met de stad. maar zij schrikken terug voor erkenning van de politieke aanwezigheid van West- Duitsland. Sinds 1965 vinden in West- Berlijn federale parlementszittingen plaats, zij het op laag niveau. Dit jaar hebben de Oostduitsers in verband met deze zittingen voor het eerst het verkeer naar de stad gehinderd. 'T'egen deze achtergrond zijn Westerse waarnemers van mening, dat de Russen ernaar zullen streven de geal lieerden tot vermindering of zelfs stopzetting van de Westduitse politie ke activiteiten in de stad te brengen. Dit zou men kunnen vragen in ruil voor verbeterde toegangswegen. Gezien verklaringen die in het verleden zijn gedaan, is het niet waarschijnlijk dat West-Duitsland het zou accep teren uit de stad te worden verban nen, zelfs al blijven de geallieerden. De Oostduitsers zullen waarschijnlijk alles accepteren waarmee zij hun theorie over Oost-Berlijn als hoofd stad van de DDR zouden kunnen sta ven. Het gaat dus niet alleen om de status van Berlijn, West-Berlijn zowel- als Oost-Berlijn, mdar ook om de ver houding van de geallieerden met West-Duitsland. Oost- en West-Duitsland voeren reeds besprekingen met elkaar evenals de Bondsrepubliek en de Sovjet-Unie. Het lijkt nu alsof de Sovjet-Unie de be sprekingen in Berlijn wil gebruiken om onenigheid te stichten tussen haar oude bondgenoten en l\jm nieuwe bondgenoot, West-Duitsland. ADVERTENTIE Uw té oude karretje kost u regelmatig téveel geld!

De Vallei | 1970 | | pagina 11