Veenendaals dagblad REGERING VERWACHT: ontvoerde consul zou studenten in praag staken Buiten Nieuwe onrust dood zijn in Cambodia Lokettist grijpt overvaller van postzegelkas Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Ghanese verstekeling mag blijven in juni wereld- voedings congres On bestendig Betogingen voor Sihonoek [n f)en Beoordelen 2,4 miljoen voertuigen kost bijna 200 miljoen erkeersleiders blijven „ziek" Sij Kleinere klassen Poststaking in Parij; Paratyphus iri bejaardentehuis in Amsterdam Verwarming voor wachthuisjes Prinses Beatrix even terug van wintersport .REGERINGEN' KOMEN IN ONS LANO PRATEN OVER KAPEN VLIEGTUIGEN de enige batterij met datum in klare taal! Aanhoudend veel te koud ATTACHÉ NV VRIJ DOCHTER VOOR VAR AH DEN HAAG - De regering verwacht eind 1972 met de verplichte autokeuringen van oude auto's te kunnen beginnen. VRIJWILLIG ONDERHOUD PISTOOL EN BIJL MAKEN OP P.T.T.'ER GEEN INDRUK PAK RAISSFA Minister Luns ziet kans voor Jeruzalem Komend cursusjaar geen nieuwe leerlingen naar journalistenschool WONDER Bot. voor redactie en administratie: Print Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1.03 p.w., 4.40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 27 MAART I970 - 44e JAARGANG no. 73 Eind 1972 start verplichte keuring van oude auto's PRAAG Van doorgaans goedinge- lichte zijde in Praag is donderdag ver nomen, dat studenten aan de faculteit van Landbouw van de Praagse univer siteit in staking zijn gegaan uit protest tegen de uitsluiting van een tiental col lega's. Dit tiental zou geen colleges meer mogen volgen in verband met hun acti viteit in de afgelopen twee jaar. WASHINGTON De Amerikaanse luchtverkeersleiders zijn ook vandaag niet op hun werk verschenen, ondanks ten order van het federale hof, de werkzaamheden te hervatten. De afwezigheid van de verkeerslei ders. die zeggen ziek of oververmoeid te zijn was evenwel geringer dan giste ren en volgens luchtvaartfunctionaris sen ondervindt het luchtverkeer tot dusver minder vertraging als gevolg van de langzaam-aan-actie. In het ver- keerscentrum in Islip, Long Island, dat de leider heeft over het luchtverkeer in het gebied van New York, waren van ochtend om 8 uur pl. tijd slechts 69 van de 131 verkeersleiders opgekomen en ook Cleveland ondervond de gevolgen van de afwezigheid van 32 van de 120 verkeersleiders. TEHERAN Keizerin Farah van Porzië heeft vandaag het leven ge schonken aan een dochter, het vierde kind van haar en de Sjah. Het keizer lijk paar heeft nu twee zoons en twee dochters. S Itt de elzen, die uitpuilden van de bloedrode katjes, zat dezer da gen een goed gemutst half dozijn sijsjes uit te kijken over het sport veld, dat door hakhout met er uit stekende acacia's, elzen en berken wordt omzoomd. Er zit een kant en klaar eksternest in de top van zo'n robinia. maar vóór deze trage plant feestelijk bloeit, zijn de jonge kraaivogels al bijna volwassen. Ik was door het drukke gekweel op merkzaam gemaakt op de geelgroe ne sijzen, want deze montere vo geltjes zingen veel en opgeruimd; ze waren dan ook geliefd voor de kooi, doch nu mogen ze gelukkig allang niet meer worden gevangen, al zal dit clandestien nog wel ge beuren. We zien hen 's winters op elzeproppen en dennekegels, doch van de velen blijven er maar heel weinig broeden (om Achterpark Apeldoorn en Hoge Veluwe); ver reweg de meesten keren in de lente terug naar het Eurazische noorde lijke vaderland. Mogelijk nestelen er bij ons echter méér, dan wordt verondersteld, want het home va.n de sijs valt zeer moeilijk te vinden, zodat er slechts weinigen zijn, die zo gelukkig waren uit eigen aan schouwing wat van broedgewoon- ten, nestbouw enz. af te weten, want hoewel dit zangertje een vaak ontroerende vertrouwelijkheid aan de dag legt, probeert het toch zijn familieleven voor nieuwsgierige pottekijkers te verbergen. Dit is van ouder op ouder bekend en feitelijk wekt het geen verwonderingdat dit vogeltje en zijn woning hun in trede bij allerlei sprookjes en in folklore deden. De sijs kent n.l. een toversteen, die de kracht bezit, het nest onzichtbaar te maken; zodra dit ten halve klaar is, legt hij hem in de nap en is daarna volmaakt veilig voor ontdekking. Pas wan neer de kleintjes uitgevlogen zijn en de wondersteen zijn dienst ge daan heeft, wordt hij weggeworpen. 27 maart 1970 A. B. Wigman Voorlopig komen alleen auto's ouder dan tien jaar in aanmerking. Begin vol gende maand wil het ministerie van Verkeer en Waterstaat de Stichting Cen traal Bureau Veiligheidskeuringen Voertuigen (CBW) oprichten. Deze stichting moet de autokeuringen regelen en het apparaat opbouwen om jaarlijks honderdduizenden auto's te bekijken. In het bestuur zullen verkeers- en vervoerorganisaties zijn vertegenwoordigd. Vrachtwagens zullen voorlopig bui len de keurig vallen. De automobilis ten zullen de keuring zelf moeten be- lalen. Minister Bakker heeft gezegd, naar een systeem toe te willen waarbij alle auto's ouder dan vijf jaar moeten wor den gekeurd. Op dit ogenblik telt ons land 2.4 miljoen auto's van deze leef tijd. Voor de keuring van al die auto's is zeker 190 miljoen gulden nodig. Daarom zal worden begonnen met auto's ouder dan tien jaar. Dat zijn er thans ongeveer 350.000. Het ministerie wil auto's die regelmatig in garages worden onderhouden, van de verplichte keuring vrijstellen. De ANWB heeft al laten weten daar weinig voor te voelen. Voor een bespreking over de organi satie en werkwijze van de nieuwe stich ting zijn o.m. de ANWB, de KNAC, de BOVAG, de autoverzekeraars en de vervoersorganisaties uitgenodigd. Een ministeriële werkgroep heeft de statuten voor de stichting al opgesteld. De stichting krijgt een eigen kapitaal en verder inkomsten uit de rijkspot en van de keuringskosten. Het ministerie houdt rekening met een voorbereiding van twee jaar voor dat autokeuring op grote schaal ver plicht kunnen worden ingevoerd. In de ze periode zullen honderden miljoenen gulden moetefï worden geïnvesteerd in de bouw van keuringsstations en. het werven van honderden gekwalificeerde monteurs. Departementale werkgroepen bestu deren nog welke keuringseisen moeten worden aangelegd, hoe de keuring moet worden gecontroleerd en wat de straf bepalingen worden als men zich aan de keuring onttrekt. Verwacht wordt dat nóg dit jaar de definitieve plannen op tafel komen. Nederland is een van de weinige Westeuropese landen waar nog geen verplichte autokeuring bestaat. De Rijskdienst voor het wegverkeer heeft vorig jaar 150.000 auto's gekeurd; de ANWB ongeveer 45.000. Een onbekend aantal auto's is regelmatig bij garages in oftderhoud. Deskundigen houden het er op, dat de 350.000 auto's ouder dan tien jaar, nooit worden gekeurd en vrijwel nooit in een garage komen. DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren goedkeuring verleend aan de verlaging van de lecrlingenschaal bij het kleuteronderwijs. Deze bedroeg voorheen 40 en zal per 1 januari en per 1 augustus 1970 verlaagd worden tot respectievelijk 39 en 38. Het kabinet heeft ook besloten het in het „bouwbesluit lager onderwijs" ge noemde aantal van 48 leerlingen per lo kaal te verlagen tot 40. Het gaat hier om het maximum aantal leerlingen dat per lokaal van een school voor gewoon lager onderwijs mag worden toegelaten. De wijziging van het bouwbesluit houdt verband met de geleidelijke verla gingten) van de leerlingenschaal. 1UENOS AIRES/SANTO DOMINGO J Tn oon annnlpm fplpfADnfrocnralr oon BUENOS AIRES/SANTO DOMINGO In een anoniem telefoongesprek aan een Argentijns persbureau is gezegd dat de ontvoerde consul van Paraguay Joa quin Waldemar Sanchez is gedood en dat zijn lijk in een rivier in de buiten wijken van Buenos Aires is geworpen. De politie neemt het telefoongesprek met het persbureau Saporiti blijkbaar ernstig omdat zi j direct kikvorsmannen naar de rivier Riachelo in het zuiden van de Argentijnse hoofdstad heeft ge zonden. De ontvoerde Amerikaanse lucht vaartattaché Donald J. Crowley, is van daag door zijn ontvoerders vrijgelaten in ruil voor de vrijheid van 20 politieke gevangenen. Deze zijn naar Mexico ver trokken. PARIJS De postbestellers in Parijs hebben donderdag een staking van 24 uur voor zaterdag uitgeroepen. Zij ei sen een kortere werkweek. De postbestellers in Parijs hebben zondag vrijs. Hun vakbond eist een momenteel een zesdaagse werkweek en vrije zaterdag om de week. SAIGON In de Cambodjaanse provincie kampong Sjam is „op instigatie van de Viet-Cong" een betoging gehouden tegen de nieuwe regering, zo is ge zegd in een uitzending van radio Phnom Penh, die in Saigon is opgevangen. De regering doet opnieuw een beroep op de bevolking haar kalmte te bewaren en „zich niet te laten meevoeren door de machinaties van de communisten". De mededeling kwam enkele uren nadat Cambodja opnieuw de luchthavens had gesloten en er berichten over onrust uit het land kwamen. In een tweede radiobulletin werd ge zegd dat jonge betogers huizen hebben geplunderd en dat een woning in brand is gestoken. Het leger heeft opdracht gekregen een einde te maken aan de wanordelijkheden „waartoe de Viet- Cong heeft aangezet". In een onmiddel lijk volgende uitzending in het Engels werd geen melding van moeilijkheden gemaakt. Volgens inlichtingen uit diplomatieke bron in Saigon zouden mogelijk twee noordoostelijke provincies, waar zich veel Viet-Congstrijders en Noordvietna- mezen zouden ophouden, de kant van Prins Norodom Sihanoek gekozen heb ben. Noord-Vietnam en het Zuidvietname- se „nationale bevrijdingsfront" zullen vandaag hun diplomatieke vertegen woordigers uit Cambodja terugtrekken. Dit is donderdag in diplomatieke krin gen in Saigon vernomen. Eerder deze maand zijn de gebouwen van de diplo matieke missies van Noord-Vietnam en het bevrijdingsfront in Phom Penh door betogers vernield. Het besluit tot terugtrekking volgt op een hernieuwd verzoek van de Cambodjaanse regering aan Hanoi en het bevrijdingsfront hun troepen uit Cambodja terug te trekken. In een brief aan de Laotiaanse com munist prins Soephanoevong heert het afgezette Cambodjaanse staatshoofd prins Norodom Sihanoek voorgesteld, een „verenigd front" op te richten - om het volk van Cambodja, Vietnam en Laos „té beschermen tegen de Ameri kaanse imperialisten en hun marionet ten". AMSTERDAM —In het katholieke bejaardentehuis St. Jacob in Amster dam zyn 25 gevallen van paratyfus geconstateerd. Het tehuis wordt be woond door ongeveer achthonderd be jaarden en personeelsleden. De Amsterdamse wethouder A. A. Verheij zei gistermiddag in de raad dat het onderzoek wordt voorgezet waarbij wordt nagegaan of de besmetting mo gelijk is geschied via het voedsel. Het laconieke commentaar van P.T.T. 'er Kamp horst na de over val: „Volgens mij hebben die lui het wel amateuristisch aangepakt. Als je toch op zo iets uit bent dan doe je dat niet op klaar lichte dag". MAASTRICHT Het gemeentelijk autobusbedrijf van Maastricht gaat proeven nemen met aardgasverwarming in de wachthuisjes. Heel wat wacht huisjes zijn al voorzien van zitplaatsen. De directie van het autobusbedrijf vindt, dat zij de klanten van het open baar vervoer niet in de kou mag laten staan. Mei geen andere sportopleiding dan wat turnen „lk ben op zo'n club om niet helemaal te verpappen" nam de 24-jarige loketbediende J. Kamphorst gistermiddag in het postkantoor van Putten eert overvaller in de houdgreep. Die overvaller was met een bijl in de hand en een panty over zijn gezicht bin nen gekomen, in de rug gedekt door een makker, die een pistool schietklaar hield. Kennelijk had hij het voorzien op de postzegelkas. Met een enorme sprong over de balie probeerde hij daarbij te komen, langs-de loketbediende heen. die juist iets zou gaan opbergen na het helpen van de vorige klant. Op hetzelfde moment greep de PTT'er hem echter vast en hij liet niet meer los, voordat zijn collega's en de politie de man van hem konden overnemen, „lk dacht dat de eerste klap een daalder waard was", aldus becommentarieerde dc loketbediende het geval naderhand. AMSTERDAM Prinses Beatrix is gisteren speciaal uit Lech (Oostenrijk) overgekomen om de tentoonstelling Kunsthandelaar en Verzamelaar" in de Lutherse Kerk te Amsterdam te openen. Op de foto bekijkt zij, vergezeld van dr. S. H. Levi, directeur van het Amsterdams Historisch Museum, de tentoon stelling, hier in de regentenkamer. Na verwijdering van het panty-mas ker door het PTT-personeel bleek de overvaller de 25-jarige dorpsgenoot Frank K. te zijn. die juist in Putten was teruggekeerd vanuit Zuid-Afri- ka. Hij kreeg om te beginnen een flink pak ransel van de postmensen, waarna de politie hem kon overne men. De ipan die de rugdekking had verschaft was inmiddels naar buiten gevlucht. Hij werd nog dezelfde avond in Am sterdam aangehouden. De politie stond hem daar op te wachten bij het hotel, waarin de overvallers de nacht wilden doorbrengen om van daaruit naar Hoek van Holland en vervolgens naar Engeland te gaan. In Putten was intussen een derde man aangehouden, die eveneens bij de overval betrokken bleek te zijn: de 24-jarige Engels sprekende G. H.. een vriend van Frank K. Hij maakte zichzelf ver dacht door de benen te nemen bij het naderen van een politiewagen. In het PTT-kantoor ging-men al tame lijk vlot weer over tot de orde van de dag. Directeur C H. Schumacher en zijn doortastende medewerker Kamp horst, nu bezig met het maken van een rapport voor de PTT: „De over valler heeft kennelijk de gemakke lijkst lijkende weg willen kiezen om aan wat geld te komen. Hij zal hier wel eens vaker geweest zijn om de zaak te bekijken en de overval voor te- bereiden. Maar we hadden hem van tevoren wel kunnen vertellen dat in een postzegelkas nooit zoveel geld zit." Kamphorst zelf verklaart, geen bijl en geen pistool te hebben gezien. „Ik dacht eerst dat het een grapje was, maar toen hij in de geldbak dook leek het ernst te worden. Daar om heb ik hem maar beetgepakt." t politiebureau staat op korte af stand van het postkantoor. Toen het alarm doorkwam was er een ruime bezetting van dienstdoend personeel, waardoor een grote ploeg politiemen sen onmiddellijk kon uitrukken DEN HAAG Op initiatief van mi nister Polak (justitie) wordt in decem ber in ons land een internationale rege ringsconferentie gehouden over het ka pen van vliegtuigen. Aan deze conferentie nemen de lan den deel die zijn aangesloten bij de in ternationale burgerluchtvaartorganisa- tie, ICAO, de International Civil Avia tion Organisation. Bekeken zal worden of de maatrege len in het door de ICAO ontworpen ROTTERDAM Charles Quansah, de verstekeling uit Ghana, mag in ons land blijven. De Rotterdamse vreemdelingenpolitie heeft hem dit gisteren in het Havenzie kenhuis meegedeeld. „De minister van Justitie heeft in zijn verblijf berust", aldus de politie. De 25-jarige Quansah arriveerde vo rige week met een Liberiaans cchip uit geput in Rotterdam. Zijn beide metge zellen overleefden, het avontuur niet. De Ghanese ambassade had Quansah al laten weten dat hij naar zijn land terug moest. Het besluit van de minister is geno men „op humanitaire gronden". De doorslag gaf gisteren dat het aanne mingsbedrijf Nederhorst in Gouda, dat meer Ghanezen in dienst heeft, liet we ten de verstekeling wel in dienst te wil len nemen en garant voor hem te staan. AMMAN Minister Luns heeft in de Jordaanse hoofdstad Amman ge zegd, te geloven dat de Arabische lan den bereid zouden zijn een speciale sta tus voor Jeruzalem te accepteren, mits de soevereiniteit gewaarborgd werd. Het zou afhangen van de vorm van deze speciale status of de Israëlische regering niet de ultra's ermee ak koord zou gaan. De Israëlische minis ters beseffen, aldus mr. Luns, dat overeenstemming moet worden bereikt op basis van de resolutie die door Israël zelf aanvaard is. Minister Luns vond de kwestie-Jeruzalem „niet zo ver schrikkelijk moeilijk". Tijdens zijn besprekingen met de Jordaanse minister van Buitenlandse Zaken ad interim, Nasir. was ook het vraagstuk van de vluchtelingen van de Westelijke Jordaan-oever aan de orde gekomen. Minister Luns hoopte dat al thans een deel van hen terug zou kun nen keren naar hun woonplaatsen, maar achtte de vooruitzichten somber. Koning Hoessein, een man die altijd een optimist is geweest en nog steeds op een oplossing hoopt, was begrijpelij kerwijs een pessimist geworden, vond de minister. Hij geloofde dat de Arabi sche leiders die hij gesproken had, nu beter op de hoogte waren van de in drukken die hij had opgedaan ten aan zien van het Israëlische standpunt. ROME „Handelen om de mensheid te bevrijden van hongersnood en onder voeding, om de wereld nieuwe "moge lijkheden te wijzen tot versnelling van de maatschappelijke en economische vooruitgang, in het bijzonder op het terrein van de landbouw". Dit zal het thema zijn van het tweede wereldvoe- dingscongres, dat van 16 tot 30 juni in Den Haag zal worden gehouden. De 18 leden van het bestuurscomité van het congres hebben dit besluit ge nomen na een bijeenkomst van twee dagen, die gehouden is in de zetel van de FAO (organisatie der VN voor voe ding en landbouw). De afgevaardigden zijn overeengeko men, dat het de taak van de 1200 deel nemers aan het congres zal zijn de prioriteiten aan te geven, de methoden en de lijnen van een krachtige actie ter vergroting van de landbouwproduktie, teneinde te voorzien in de behoeften van een groeiende wereldbevolking. Een van de doelstellingen van het con gres zal zijn het mobiliseren van men sen, hulpbronnen en de openbare me ning voor het organiseren en tot een goed einde brengen van actieprioritei ten en het accentueren van de interna tionale samenwerking opdat de ontwik keling evenwichtiger worde. UTRECHT Hel curatorium van d* School voor de Journalistiek heeft be sloten voor het komende cursusjaar geen nieuwe leerlingen tot de school toe te laten. Behalve de directeur van de school, dr. M. Schneider, was niemand van de schoolbevolking docenten noch stu derenden van te voren van het be sluit op de hoogte gesteld. Het verras sende besluit werd bekendgemaakt op de eerste dag van de paasvakantie. De studenten en docenten van de school, die zitting hebben in de commis sie-Weusten, die zich bezig houdt met het opstellen van een leerplan voor de school, willen de voortzetting van hun werkzaamheden laten afhangen van de mening van een dinsdag bijeen te roe pen algemene schoolvergadering. Op die dag staat ook een vergadering van de commissie (genoemd naar de rijksinspecteur voor het sociaal-pedago gisch onderwijs in Utrecht, mr. J. Weusten) op het programma. Volgens het curatorium was het niet mogelijk het nieuwe leerplan, dat in voorbereiding is, nog voor september in te voeren. Volgens het ministerie is de maatre gel van het curatorium geoorloofd, mits het, als subsidiegever, tijdig wordt in gelicht. Dat is gebeurd. In de bekendmaking van het curato rium was gewezen op de mogelijkheid dat het docentenkorps van de school zou moeten worden ingekrompen. Op het ministerie werd gisteren evenwel meegedeeld dat de positie van de do centen niet onder de maatregel zal lij den, ook al werd de mogelijkheid van niet verlengen van een tijdelijke aan stelling niet uitgesloten. ADVERTENT1F (Van onze weerkundige medewerker) Langs de achterzijde van een om vangrijke depressie boven Scandi navië voeren noordwestelijke win den poollucht naar onze omgeving. Hierin zullen ook zaterdag en zon dag hagel- en sneeuwbuien voorko men bij een aanhoudende kans op lichte vorst in de nacht. De middag- temperaturen in Gelderland worden niet hoger dan 4 tot 6 graden. Er is een kansje, dat het weer in de loop van Pasen iets minder guur wordt door het afnemen van de wind en de buiigheid en breder wordende opklaringen, maar de thermometer zal niet aan het nor male niveau^voor deze tijd (11 tot 12 graden) toekomen. Dat een vroege Pasen het ook wel eens op een akkoordje gooit met de lente was te zien in 1940, toen op 24 en 25 maart 18 tot 20 graden werd waargenomen. Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: Wisselend bewolkt met nu en dan sneeuw- of hagelbuien. Krachtige, aan de kust harde tot stormachtige noord westelijke wind. Koud weer. Morgen: zon op 06.25. onder 19.06; maan op 01.11, onder 08.03 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1