„Van Rappard heeft ernstig gefaald" rrico FLORYN Bijna vijftigduizend jongeren zitten voor eindexamen Moeders melden mishandeling van kinderen door schoolpersoneel Waarom guldens méér betalen en nog geen natuurlijke Orwo-kleuren ORWO U.T. 18 Ha fijn...een borrel van floryn! 3 Beernink maant: Direct ontslag bij herhaling Agrarische bond dreigt met staking Elke woensdagavond in april voetbal op T.V. SPANNENDE MAANDEN Rector neemt om vernieuwing onderwijs ontslag Brandkast met 90 mille gestolen Politieman van verduistering 1500 verdacht IN AMSTERDAM 2 ILLEGAAL BETROKKEN PANDEN ONTRUIMD Circustheater in Scheveningen gaat dicht 36 dia's slechts f 12,50 incl. ontwikkelen Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid dr. R. J. H. Kruisinga heeft dinsdag de volksvertegenwoordi ging gerust gesteld: het aantal huisartsen in Nederland blijft stabiel en een ernstig tekort aan huisartsen is niet te ver wachten. Naar aanleiding van deze uitspraak hadden wij een interview met dr. Kruisinga. GEEN SUCCES BELANGRIJKER BEVREDIGEND INVESTERINGEN ONGENUANCEERD SCHRIFTELIJK HAVO VERGISSINGEN HARDHANDIG VERWEERSCHRIFT TROS ONTSLAAT PRIOR OP STAANDE VOET VRIJDAG 27 MAART 1970 T oeneming van aantal medici in ons land bevredigend Dr. R. J. H. Kruisinga is 47 jaar en werd in Grijpskerk gebo ren. Tijdens zijn medische stu die werkte hij enige tijd als co- assistent in een Engels zieken huis toen in 1948 de volksge zondheid in Engeland werd ge nationaliseerd, vooral omdat er 'n grote achterstand was geraakt in de ontwikkeling van zieken huizen en verpleeginrichtingen. In 1960 kreeg hij van de Raad van Europa een beurs om de ge nationaliseerde volksgezondheid in Engeland te bestuderen. Na zijn medische studie die hij in Groningen met een promotie in 1955 afsloot, was dr. Kruisin ga tot I960 specialist in Leeu warden. Daarna trad hij in dienst van de overheid en verrichtte voornamelijk wetenschappelijke arbeid. In 1962 kwam hij op het de partement van Sociale Zaken en Volksgezondheid, waar hij drie jaar later werd benoemd tot di recteur-generaal van de volksge zondheid. Bij de vorming van het kabinet-De Jong werd hij staatssecretaris. DEN HAAG Een vraaggesprek Ls voor de staatssecretaris van Volks gezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, geen vluchtige aangelegenheid. Hij heeft voor het onderhoud ruim de tijd genomen, en tijdens het ge sprek belt hij doorlopend om docu menten, waarmee hij zijn antwoorden ondersteunt. Een licht accent en een zeer zorg vuldige zinsbouw verraden dat hij uit de noordelijke provincies komt. Kalm sprekend, soms wat breedvoerig, toont hij een diepe behoefte om zijn ge dachten zo goed mogelijk te laten overkomen. Voorziet u in Nederland een natio nalisatie van de volksgezondheidszorg en acht u die wenselijk? „Ik heb de nationalisatie van de volksgezondheidszorg in Engeland van nabij meegemaakt, gevolgd en bestu deerd. Zij heeft daar niet geleid tot een verbetering van de volksgezond heidszorg". „Voor Nederland verwacht ik meer van een gesloten systeem van voorzie ningen. waarin iedere Nederlander de mogelijkheid moet vinden een optima le gezondheidszorg te krijgen". Geen succes Waarom werd de nationalisatie van de gezondheidszorg in Engeland „Als de overheid de hele gezond heidszorg naar zich toetrekt en haai gaat leiden, ontstaat er een gigantisch mammoetbedrijf dat verambtelijkt. Er kan niet meer doeltreffend wor den gereageerd op medisch-technischc en sociale ontwikkelingen. Men loopt bovendien het risico dat dit over heidsbedrijf niet voldoende voorrang op de rijksbegroting krijgt om de ver eiste investeringen te doen. Vooral op het medische vlak is naar mijn inzicht het persoonlijk ini tiatief onontbeerlijk: hierdoor maakt men ruimte voor vele creatieve, aan de praktijk getoetste ontwikkelingen". In Nederland steunt de overheid vooral de intramurale gezondheids zorg (ziekenhuizen, verpleeginrichtin gen en dergelijke). Met name de huis artsen voelen zich vaak aan hun lot overgelaten. „De intramurale gezondheidszorg had een grote achterstand, vooral wat betreft zorg voor demente bejaarden en zwakzinnigen. De achterstand lo pen we geleidelijk in. De Nederlandse intramurale ge zondheidszorg is in vergelijking met andere landen bijzonder goed te noe men, maar er is een stormachtige ont wikkeling in de medische techniek, zoals de kunstnier, de hartgangma- kers, orgaantransplantatie, bestrijding hart- en vaatziekten, de betere behan deling van geesteszieken. Er zal in de komende jaren veel moeten worden gedaan om deze ont wikkelingen bij te houden". Wordt ook de huisartspraktijk, vooral ten aanzien van de geestelijke volksgezondheid, niet steeds belang rijker? „De Algemene Wet Bijzondere ziek tekosten is primair gericht geweest op de intramurale zorg. Nu moet de zorg van de overheid in toenemende mate uitgaan naar de extramurale zorg, dus naar de huisartsenpraktijk en de me dische diensten die buiten inrichtin gen worden gegeven. Van belang is vooral dat er een doeltreffende samenwerking komt tussen intra- en extramurale zorg. Dal zal het werk van alle groepen medici meer doelgericht maken, terwijl het en daar gaat het uiteindelijk om de patiënt ten goede zal komen". „Veel belang hecht ik aan de semi- murale zorg: dagziekenhuizen, sluisin- ternaten en dergelijke. Deze tussen vorm zal zowel ziekenhuizen en ver pleeginrichtingen als huisartsen ont lasten, terwijl de mens er een zeer aangepaste gezondheidszorg kan vin den". Al deze zorg blyft wel afhankelijk van het aantal mensen dat voor het medische beroep kiest. „Hoewel het aantal medici in Ne derland niet voldoende is, is er toch een bevredigende toename. Het werk klimaat in Nederland blijkt voor de medicus ook wel aantrekkelijk te zijn: het aantal buitenlandse artsen dat in Nederland ieder jaar toelating tot de medische praktijk krijgt, overtreft vele malen het aantal Nederlandse artsen dat in het buitenland gaat wer ken". Is de ontwikkeling van het aantal huisartsen in Nederland niet zorgwek kend? „Over de hele wereld is de belang stelling voor de huisartspraktijk bij medici relatief aan het afnemen. Er zijn vele landen waar de huisarts, zoasl wij hem hier kennen, niet meer bestaat. Er is echter in Nederland, in vergelijking met het buitenland, een zeer speciale aandacht voor de ont wikkeling van de huisartspraktijk". De huisartsen pogen vele bezwaren aan hun beroep verbonden te onder vangen door het stichten van groeps- praktijken. Zij kunnen dan samen werken met sociale diensten en met andere specialisten. Bovendien kan de groepspraktijk hun leven minder vak gebonden maken. Waarom steunt de overheid niet de oprichting van groepspraktijken, waar grote investeringen mee gemoeid zijn? „De groepspraktijk is een experi ment, waarvan we nog niet voldoende weten of het aan de verwachtingen voldoet. Er zijn tal van patiënten en ook artsen die liever een eenmans- praktijk gehandhaafd zien. Wel ben ik van mening, dat we ook op dit ge bied met het verlenen van steun al het mogelijke moeten doen. Ik zal op zeer korte termijn aan de Zieken fondsraad advies vragen in hoeverre het verstrekkingspakket van het zie den uitgebreid om ook deze ontwikke ling te kunnen blijven volgen. Het is bepaald niet zo dat de overheid de vorming van groepspraktijken niet steunt. Voor de experimentele vorm hebben we dit al gedaan en doen we dit nog. Voor de definitieve vorm zal onzerzijds na overleg met de Zieken fondsraad, te zijner tijd opname in het verstrekkengspakket van het zie kenfonds worden bevorderd." De huisartsen voelen zich vooral in de laatste jaren sociaal erg kwetsbaar; zij worden vrij veel aangevallen om hun ogenschijnlijk hoge inkomens, terwijl hun sociale positie als zelf standige door hen vrij zwak wordt ge noemd. „De overheid is al geruime tijd be zig de sociale positie van de huisarts te verbeteren. Ik moge wijzen op het wetsontwerp Verplichte deelneming in een beroepspensioenregeling voor de vrije beroepen. Er is thans overleg met de landelijke huisartsenvereni ging om te komen tot een Algemene maatregel van bestuur voor een spe ciale regeling voor de huisartsen". „Ik vind het ook betreurenswaardig dat de huisartsen zo ongenuanceerd om hun inkomen worden aangevallen. Wie het doorsnee huisartseninkomen eerlijk bestudeert, moet ontdekken dat de huisarts niet tot de best betaal de groeD behoort. Bovendien is de huisarts door zijn beroep als mens zeer gebonden en is zijn werktijd, ge middeld zestig uur per week, mede gezien de aard van zijn werk, bijzon der lang in verhouding met andere beroepen". Is het dreigende tekort aan huis artsen in Nederland ook niet ontstaan door een te trage uitbreiding van op leidingsmogelijkheden? „Voor de oorlog had Nederland vier medische faculteiten, dat zijn er nu zeven geworden. Ik geloof eerder dat er nogal getreuzeld is met de herzie ning van de opleiding. Dit kabinet is gekomen tot een herziening van het universitaire opleidingsprogramma voor de arts". „De toename van het aantal medici in Nederland is bevredigend. Gezien op de langere duur behoeft ons dat geen grote zorg te baren. Deze toename zal ongetwijfeld ook de belangstelling voor de huisarts praktijk bevorderen, vooral nu er op de universiteit veel meer aandacht aan de speciale opleiding tot huisarts tot stand gaat komen". Beernink Van Rappard DEN HAAG Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) vindt dat de Gor- kumse Ridder van Rappard ernstig heeft gefaald in zijn beleid en gedragingen. De minister heeft de Tweede Kamer gisteren meegedeeld, ernstige bedenkingen te hebben tegen de manier van optreden en reageren van de Gorkumse burge meester. UTRECHT De voorzitter van de Algemene Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond, de heer S. van der Ploeg, heeft gisteren in Utrecht op een verga dering van de vakgroep zuivel van de ANAB verklaard, dat de strijd in de zuivelindustrie de komende tijd harder zal worden. Hij voegde hieraan toe, dat zijn bond liever wint door overleg dan door strijd, maar dat de ANAB zonodig een vuist kan maken. Na de voorgeko men fusie (22 april) tussen de ANAB en de „Algemene Bedrijfsbond Voedings- en Genotmiddelen" beschikt de nieuwe organisatie over een stakingskas van tien miljoen gulden. Als het nodig is, zal dit hele bedrag worden gebruikt. „Wij hoeven ons niet te beperken tot maandag-stakingen", aldus de heer Van der Ploeg. ADVERTENTIE rtiet vergeten^. FrieoeUn FRICO. KAAS MET EEN GROTE K ADVERTENTIE DEN HAAG Ongeveer vijftigdui zend leerlingen van het algemeen voortgezet onderwijs staan over enkele weken voor een belangrijk moment in hun leven: eindexamen doen. Dit jaar zullen er bijna twaalfduizend examen kandidaten meer zijn dan in 1969. Deze stijging komt vooral voor rekening van de 94 afdelingen voor HAVO, verbon den aan de pedagogische academies, al dus het ministerie van onderwijs en wetenschappen. De aantallen kandidaten die dit jaar aan deze examens meedoen zijn achter eenvolgens voor gymnasium A 2652 (v.j. 2649), gymnasium B 3344 (3072), HBS A 7712 (8027), HBS B 9784 (10.284) en MMS 6652 (6283). Daarbij komen dan nog 364 eindexamenkandidaten voor de handelsdagscholen met vierjarige cur sus (v.j. 517) en 23 leerlingen voor de handelsdagscholen met driejarige cur sus (34). In totaal zullen dit jaar 11.558 HA- VO-kandidaten voor het eindexamen 1970 opgaan (v.j. 2831>. Aan de MAVO IV en MAVO III examens nemen 3783 en 2528 kandidaten deel. (v.j. 3206 MAVO IV en 971 MAVO III leerlingen;. Op de eerste examenmorgen, 14 april, zullen kandidaten afkomstig uit alle schooltypen van het voortgezet onder wijs aan de eindexamens 1970 gaan deelnemen. De gymnasiasten A zullen van 9-11 uur schriftelijk worden geëxamineerd in het onderdeel Latijn. De bèta's zullen zich die ochtend in al- gebra-vraagstukken verdiepen, terwijl zij te gelijk met de alfa's 's middags een Engelse vertaling te maken krijgen. Dezelfde dag treden eveneens de leerlingen van de hogere burgerscho len-A en -B de examenlokalen binnen. De HBS-A-kandidaten krijgen op die ochtend drie uur de gelegenheid het eerste gedeelte van de vraagstukken van boekhouden en bedrijfshuishoud- kunde op te lossen, terwijl zij 's mid dags een vertaling Engels krijgen voor gezet. De HBS-B-kandidaten komen op die dag eveneens aan de beurt: van 9.00- 11.30 uur algebra, in de middaguren ge volgd door een vertaling Engels. De staatsexamenkandidaten zullen zowel voor gymnasium als voor HBS, op die dag in dezelfde onderdelen exa men afleggen. Ook de leerlingen van de middelbare scholen voor meisjes voegen zich hierbij; zij mogen 's morgens 2 1/2 uur aan een Nederlandse tekstbehan deling besteden en 's middags dezelfde tijd gebruiken voor het vertalen van een stuk Engels proza. De eindexamens HAVO gaan op dins dag 14 april van start met het onder deel Nederlands A (beantwoording van een aantal vragen naar aanleiding van een artikel of een verhandeling van niet te geringe omvang), 's middags ge volgd door een tekstbegriptoets Engels. De eindexamenkandidaten voor MAVO IV en MAVO III beginnen op dezelfde dag met het het onderdeel Nederlandse taal, gevolgd door twee uur handels kennis I, waarbij zij aan de tand ge voeld zullen worden over de hoofdza ken van het dubbelboekhouden en het bedrijfsrekenen. 's Middags krijgen zo wel de MAVO IV- als de MAVO III- kandidaten twee uur de gelegenheid aan de hand van een aantal vragen te laten zien of ze een tekst in de Engelse taal hebben begrepen. Ook de handelsscholen met vierjarige cursus zullen op 14 april deelnemen aan het schriftelijk gedeelte en wel 's mor gens van 9-12 uur voor het onderdeel handelswetenschappen a (eerste gedeel te), gevolgd door een vertaling Duits in de middaguren. De kandidaten van de handelsdagscholen met driejarige cur sus zullen zich die dag eveneens onder werpen aan het schriftelijk examen handelswetenschappen a, 's middags gevolgd door een vertaling Engels en brieven. Voor de dagscholen vhmo vindt het laatste schriftelijk examen plaats op vrijdag 24 april a.s. en wel voor de leerlingen van HBS-A. die zullen wor den geëxamineerd in hel tweede ge deelte van hel vak organisatie en tech niek van de handel en handelsrekenen. De eindexamens HAVO, MAVO IV en MAVO III sluiten hun schriftelijk ge deelte af op 23 april en op 17 april. ADVERTENTIE HAARLEM De Haarlemse wethouder van onderwijs, de heer D. Geluk, gaat een onderzoek instellen naar de klachten van vijf Haarlemse huismoeders over de behandeling van hun kinderen op de Albert Schweitzerschool in Haarlem. De moeders hebben er in een brief aan het gemeentebestuur over geklaagd dat hun kinderen worden geschopt en geslagen. Voorts zou het eten op de school slecht zijn en zou onverantwoord worden omgegaan met medicijnen voor de kinderen. De Albert Schweitzerschool is een zogenaamde openluchtschool voor wegens organische gebreken, zoals kinderen van vijf tot zestien jaar die astma of hartafwijkingen, geen ge wone lagere school kunnen bezoeken. De kinderen gebruiken de maaltijden op school en rusten tussen de middag in de buitenlucht uit. Het schoolhoofd de heer O. Deijs, en het onderwijzend personeel ont kennen alle beschuldigingen. De heer Deijs geeft wel toe, dat het met het toedienen van medicijnen niet ideaal toegaat. Wegens ziekte van het hoofd van de huishoudelijke dienst zijn er al enkele malen vergissingen gemaakt. De klachten van de moeders worden bevestigd door drie meisjes van de huishoudelijke dienst van de school. Een van hen zegt mishandelingen te hebben gezien. Zij was er getuige van dat een kind door twee man werd ge stompt en geslagen en dat kinderen aan de haren werden getrokken en in de nek werden geknepen. Een van de moeders, mevrouw H. van Exel-Schaap, zegt: „Mijn kind is op hardhandige wijze gedwongen te eten. Tijdens rustpauzes is het kind op bed gegooid waardoor het met zijn hoofd tegen een stang kwam. Wat za terdags niet wordt opgegeten wordt maandag opnieuw voorgezet". Mevrouw Cock zegt dat haar zoon tje Freddie door het schoolhoofd is geslagen omdat hij de porties die voor hem waren opgeschept niet op kon. Volgens het huishoudelijk personeel wordt de jongen herhaaldelijk gesla gen. Wethouder Geluk: „Vooi dit onder zoek moeten we behoorlijk de tijd ne men. We vatten de zaak zeer serieus op". BUSSUM De rector van het St. Vi- tuscolleg in Bussum, drs. J. F. van Vroonhoven, kan zich niet verenigen met de onderwijsvernieuwingen. Hij heeft ontslag genomen, omdat hij de school de gelegenheid meent te moeten geven een kracht te werven die minder moeilijkheden heeft met de nieuwe ontwikkelingen. DEN HAAG Generaal-majoor der mariniers A. M. Luijk, commandant van het korps mariniers, zal medio 1970 op zijn verzoek de zeedienst verlaten. Hij zal zijn functie op 10 april neerleg gen en zal worden opgevolgd door de huidige chef-staf, kolonel der mari niers C. C. Schoenzetter, die met ingang van genoemde datum is bevorderd tot generaal-majoor der mariniers. Mr. Beernink stelde burgemeester Van Rappard op de hoogte van zijn standpunt. Hij deelde de burgemeester mee, dat deze onmiddellijk zal worden ontslagen zodra hij weer stof oplevert voor conflicten die een goed bestuur van zijn gemeente in gevaar brengen. Burgemeester Van Rappard erkende zijn fouten. Hij betuigde er zijn spijt over. Minister Beernink heeft besloten Gorkums burgemeester tot zijn pensio nering op 15 juli volgend jaar, de kans te geven te tonen dat hij bereid en in staat is normaal en verantwoord leiding te geven aan het bestuur in zijn ge meente en haar bestuurbaarheid te ver zekeren. De minister hield daarbij rekening met de grote verdiensten van de heer Van Rappard voor Gorkum, zijn leef tijd en zijn veeljarige staat van dienst. Mr. Beernink voerde ook uitvoerig overleg met de leden van de Gorkumse gemeenteraad en met de leden die bij de bestuursmoeilijkheden uit de raad traden. Allen gaven de minister de ver zekering, dat zij constructief de belan gen van Gorkum zouden behartigen in dien zij na de gemeenteraadsverkiezin gen van 3 juni in de nieuwe raad zou den komen. Minister Beernink zal de ambtster mijn van burgemeester Van Rappard, die 1 juni afloopt, verlengen tot deze met pensioen gaat. De minister voerde langdurig en diepgaand overleg over de bestuurs moeilijkheden in Gorkum met de Com missaris van de Koningin in Zuid-Hol land, mr. J. Klaasesz en diens adviseur, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, de oud- burgemeester van Den Haag. Het rap port van mr. Klaasesz over Gorkum vormde daarvoor de basis. De heer Van Rappard kreeg de gele genheid een verweerschrift in te die nen. Daarna onderhield minister Beer nink zich twee maal ernstig met de burgemeester. Ridder Van Rappard erkende dat het onjuist was de Gorkumse raad voor te stellen het vertrouwen in een wethou der op te zeggen. Hij gaf toe fout te hebben gehandeld door geen enkele po ging te doen een breuk in de Gorkumse raad te voorkomen of te herstellen, toen elf raadsleden in een vergadering besloten hun mandaat ter beschikking te stellen. De heer Van Rappard betreurde zijn uitlatingen dat het heengaan van de meesten van de uitgetreden raadsleden hem verheugde. Het speet hem tenslotte dat hij denigrerende uitlatingen had ge daan over bepaalde personen en dingen had gezegd waaruit anderen verdacht makingen destilleerden. DEN HAAG De Stichting verzorging verpleging revalidatie aan het Haagse Koningsplein is een brandkast met ne gentigduizend gulden kwijt. Inbrekers bezochten gisternacht het pand via een bovenlicht en namen de brandkast mee. Voorts worden nog vier entwintig hele loten van de staatsloterij vermist. DORDRECHT De 41-jarige hoofd agent van politie C. T. uit Dordrecht is gearresteerd wegens verduistering van 1500 gulden. De man was penningmeester van de Dordtse politiesportvereniging. Hij heeft bekend het geld in eigen zak te hebben gestoken. De zaak kwam aan het rollen toen leveranciers gingen kla gen over het uitblijven van betalingen. AMSTERDAM In opdracht van burgemeester Samkalden zijn gister middag twee panden aan de Amster damse Sarphatistraat ontruimd. De circa 35 illegale bewoners, drie gezinnen, zestien alleenstaanden en een aantal ongehuwde moeders, kwamen, „Een uil zat in de olmen" zingend, naar buiten. Hun koffers en ander huisraad werd in vrachtwagens geladen en voor lopig naar een opslagplaats van de stadsreiniging gebracht. Gisteravond hebben de 35 opnieuw een leegstaand pand in dezelfde straat enige tijd bezet gehouden. Nadat de ei genaar en de makelaar met hen hadden gesproken verlieten zij het gebouw weer. Terwijl enkele wagens van de mobiele eenheid van de politie in de buurt bleven trok de groep, die inmid dels tot 150 man was aangegroeid, in de richting van de woning van de burge meester op' de Herengracht. Zo ver kwamen zij echter niet omdat de politie inmiddels voor een afzetting had ge zorgd. Vervolgens liepen de bezetters en hun sympathisanten door naar de Nieuwe Herengracht, waar een groepje het voormalige gebouw van het waterlei dingbedrijf binnendrong. Ook dit pand werd weer na korte tijd vrijwillig ont ruimd. Een van de „krakers", de 25-jarige kunstenaar Joop P., werd aangehouden omdat hij een politieman in het gezicht zou hebben geschopt. Burgemeester Samkalden heeft be loofd, dat niemand op straat zou komen te staan. De zogenaamde Rampendienst zou ervoor zorgen, dat iedereen een on derkomen zou krijgen. ADVERTENTIE HILVERSUM Karei Prior is door de Tros op staande voet ontslagen. HU was tot 13 februari van dit jaar hoofd van de sectie televisie van de Tros. Op die datum werd hij samen met Jack Dixon uit zijn functie ontheven, omdat hij volgens de Tros-leiding, een reeks ernstige beleidsfouten had ge maakt. De reden van het ontslag op staande voet maakt de TROS niet bekend. De se cretaris van de TROS mr. H. J. Minde- rop: „Het is om een reeks van interne, persoonlijke dingen." DEN HAAG Over twee maanden, op 1 juni, gaat het Circustheater aan het Scheveningse Gevers Deynootplein dicht. De Exploitatie Maatschappij Scheveningen heeft dit besloten omdat in de afgelopen tien jaar het tekort is opgelopen tot rond acht miljoen gulden. Dat schrijven directeur R. Zwolsman en commissaris dr. G. M. J. Veldkamp in een brief aan burgemeester en wet houders van Den Haag. Het aan het Circustheater verbonden personeel blijft in dienst en krijgt werk in het Kurhaus en andere bezittingen van de EMS in Scheveningen. Niet is uitgesloten dat in het gebouw tijdelijk een cash and carry-zaak komt tot het moment dat andere mogelijkhe den zich aandienen. ADVERTENTIE Vraag uw fotohandelaar Orwo Foto N.V. - Postbus 127 - Hilversum

De Vallei | 1970 | | pagina 7