Veenendaals dagblad Yerolme boekte orders voor 6 schepen Ook de Dam is alweer in trek Verdedigers kregen geen tijd tot voorbereiding Buiten Libanon op rand van anarchie Minder loopwerk voor oudere postbodes DRQSTE A- Luns hij Egyptische collega Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Italië heeft eindelijk kabinet KOUD EN ONVAST PAASWEEK Wapens gestolen uit kazerne Massaproces in Athene i1 Nieuwe cao voor de zuivel Militaire acties bij Israël Mindszentv 78 Vele doden bij gevechten OPLICHTER TRACHT ALS JONKHEER DINER VOOR 30 PERSTE BESTELLEN Jongen hongert bij deur van VN Dolle Mina's op Duitse tv Kuiistenaarshonden «aan samen Sijsjesnest i DE BILT - De paasdagen worden koud en wisselvallig, met buien afgewisseld door opklaringen en af en toe veel wind. WEINIG DUITSERS GEEN GEZAG VROLIJKE PAASEITJES Syr. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m.. 13.10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Valle?*, opgericht In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. j Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 28 MAART I970 - 44e JAARGANG no. 74 ROTTERDAM Verolme heeft opdrachten onvangen voor de bouw van zes schepen, waarmee een be drag van circa 225 miljoen gulden is gemoeid. Tot de orders behoren twee mam- moettankers voor de Amerikaanse oliemaatschappij Texaco. Zij kosten circa 95 miljoen gulden per stuk. De andere bestellingen: twee bevoor radingsschepen, een vrachtschip en het casco van een containerschip. De tank schepen (329,50 meter lang en een draag vermogen van 225.000 ton) worden in Amsterdam bij de N.D.S.M. gebouwd. Zij moeten in 1972 worden opgeleverd. In hetzelfde jaar moeten de twee mammoettankers van elk 250.000 ton, die Verolme onlangs van Esso in op dracht kreeg, klaar zijn. Deze worden op de Rozenburgse werf gebouwd. De twee bevoorradingsschepen zijn be steld door International Offshore Ser vices. Verolmes werf in Heusden moet ze in begin 1971 gereed hebben. Dit be drijf leverde al zestien schepen van dit type aan enkele rederijen af. De directie van het scheepsbouwbedrijf deelt mee dat onderhandelingen over nog meer schepen in een vergevorderd stadium verkeren. DEN HAAG De Koninklijke Ma rechaussee jaagt op enkele wapendleven die in de nacht van woensdag op don derdag acht Uzi-pistool-mitrailleurs en zes FN-pistolen (negen millmeter) uit de legerplaats Oirschot hebben gestolen. De wapens z(jn uit drie gebouwen ver dwenen. Ook wordt driehonderd gulden vermist. AMSTERDAM Het koude voor jaarsweer ten spijt zocht een aantal jongeren op Goede Vrijdag toch zijn heil bij het Nationaal Monument op de Dam. Een warm zonnetje zou wellicht honderden jongeren naar dit plekje gelokt hebben. UTRECHT De Alg. Bond, van Kun stenaars (ABK), de Bond van Chr. Kun stenaars in Nederland, de Ned. Beroeps vereniging voor muziek en dramatische kunst en het Orkestenverbond hebben gisteren besloten om samen te gaan in een nieuw opgerichte organisatie, te weten de Algemene Nederlandse Orga nisatie van Uitvoerende Kunstenaars (ANOUK). De ANOUK zal per 1 april de werkzaamheden en de taken van de vier gefusioneerd bonden overheersen. De nieuwe organisatie, die ongeveer 2.100 leden zal tellen, gaat zich aanslui ten bij het NVV en bij de Federatie van beroepsverenigingen van kunstenaars (de ABK was reeds bij het NVV aange sloten). 8 te het Tn allerlei verhaaltjes staat een en ander over het moeilijk - ontdekken nest van de sijs. IJve- S rige zoekers wordt een nogal aan- i vechtbare manier aangeraden. On- i der de boom, waarin men er eentje j onderstelt, zet men een met water gevulde emmer. Zit er inderdaad een nest, dan wordt dit door afspie- geling in het nat aangewezen en is het gevonden, dan hangt men een der jonge vogels er naast in een boom. Het oude sijsje vliegt ver- J volgens naar de Rode Zee (sic!), i haalt een onzichtbaar makende steen en steekt deze in de snavel van het jong, opdat dit niet gezien worde. Ten slotte neemt men het nestje weg en draagt het bij zich, indien men zich onzicht- j baar wil maken. Op eender wijs kan met een ei worden gemanipu- 5 leerd. De mensen hielden er blijk- baar vroeger nogal van, zich on- S zienlijk te maken De eerste, die geloofwaardige 1 j natuurhistorische mededelingen j over het verborgen heiligdom van de sijs deed, was de bekende do- m.inee-zooloog Christian Ludwig Brehm (1787-1864). vader van de nóg meer bekendheid genietende natuurvorser en -reiziger Alfred. Brehm. Ge moet in zijn standaard- i werk zelf maar eens nalezen, hoe moeilijk het kleine nestje aan een j overhangende sparrewuiver - steeds j onzichtbaar door de andere naai- dentakken - te ontdekken valt. Hij wijdt er breedvoerig wel een paar bladzijden aan en ik kan die be- i zwaarlijk voor u overschrijven of S vertalen binnen de toegemeten i plaatsruimte. S Hoor ik 's zomers kwelen van S sijsjes, dan ben ik altoos geneigd j om te geloven, dat ze in de buurt j broeden, doch om dit met een be- wijsstuk te staven, is een heksen- toer. De beste knas bestaat aan 'n drinkgelegenheid met observatie- hutje, waar als gunstige bestiering i van het lot soms de ouders met het S kroost verschijnen. Reeds 'n jaar of vijftien geleden gelukte het een Vlaardingse natuurfotogratf bij de pomp van ons verlaten weekend- huisje op het Planken Wambuis" i zo'n ouderpaar met jongen in kleur I te vereeuwigen. 5 28 maart 1970 A. B. Wigman ATHENE Een speciaal gevormd militair tribunaal in Athene, heeft een verzoek van de verdediging verworpen, om het proces tegen 34 leden van een ondergrondse organisatie „Democrati sche Verdediging" uit te stellen of voor 5 dagen te schorsen. De moties van de verdediging wer den kort na het begin van het proces ingediend door George Mangakis, na mens de 40 advocaten. Mangakis, wiens neef een van de 34 verdachten is, verklaarde dat de verde diging slechts zes dagen heeft gekregen om de verschillende documenten en dos siers te lezen, en slechts kort contact had kunnen opnemen met de verdachten „een recht dat op de bescherming van de heilige rechten van de mens is geba seerd", aldus Mangakis. Een andere advocaat, Stavros Kanel- lopolos, verklaarde dat de autoriteiten het zeven maanden durende vooronder zoek „in duisternis" hadden verricht. De openbare aanklager, Ioannis Lia- pis, verwierp de moties als „onaanvaard baar" en beschuldigde de advocaten er van, „deze aantijgingen te doen alleen om indruk te maken". Het proces werd voortgezet met ver klaringen van enige getuigen charge. Majoor Vassilos Favatas verklaarde dat de verdachten explosieven uit het buitenland ontvingen om bomaanslagen in verschillende delen van Athene op openbare gebouwen te plegen. Volgens de majoor zou een Zweed, Bengt Holm- quist, 13 tijdbommen hebben gegeven aan een van de verdachten. Een andere verdachte, professor Diony- sios Karageorgas, verloor een hand en beschadigde een oog toen een tijdbom bij hem thuis ontplofte. Politie in uniform en in burger pa trouilleerde in de rechtszaal en buiten. Personen die het gerechtsgebouw wilden binnengaan werden gefouilleerd op wa pens. Onder de verdachten is een groot aan tal oud-politici, onder wie oud-premier Panajotis Kanellopoelos. Het proces wordt bijgewoond door buitenlandse waarnemers van de internationale com missie van juristen. Vernacht wordt dat het proces onge veer twee weken zal duren. Drie van de verdachten verklaarden voor de rechtbank dat zij tijdens het verhoor zijn gemarteld. Een van de ver dachten zei te zijn geschopt en geslagen totdat h(j flauwviel. Hij zou het de vol gende dag in het Engels tegen z(jn vrouw hebben gezegd/ opdat de bewa kers hem niet zouden verstaan. Zijn vrouw beschuldigde daarna de autori teiten in het openbaar van ongeoorloof de handelingen tijdens het verhoor, waarna de verdachte gedwongen werd voor buitenlandse journalisten te ver schijnen en te verklaren dat hij „goed werd behandeld". T oeristen trotseren de koude Het weer is even bar als op Pasen 1964 dat op dezelfde maartse üagetfrviei. De toeristen laten zich door deze sombere weersvoorspellingen niet weerhou den. Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog hebben over gebrek aan toeristische belangstelling niet te klagen. Hotels, pensions en bungalow- dorpen zijn vrijwel volgeboekt. Een ander gevolg van de drukte is, dat de twintig brandtorens op de Velu- we sinds gisteren weer bemand zijn. De permanente bewaking van het natuur schoon is juist dit weekeinde ingesteld, omdat men veel bezoek verwacht. Het Paasverkeer is gistereir goed op gang gekomen Een groot knelpunt was de IJsselbrug bij Zwolle. Tot gister avond vrij laat stonden daar nog files van vijf kilometer lengte. Opmerkelijk was het geringe aantal Duitsers dat gisteren ons land binnen kwam. De late sneeuw heeft gisteren enkele slachtoffers geëist. Bij een frontale botsing in een sneeuwbui tussen Hooge- veen en Assen verongelukten gistermid dag de heer en mevrouw A. Frerichs- Joris. Eveneens in Assen is de 40-jarige P. Heeres uit Smilde gistermorgen vermoe delijk als gevolg van gladheid met zijn auto van de Rijksweg Meppel-Assen in de Smildervaart geraakt. De heer Hee res was op weg naar zijn werk. Nie mand heeft het ongeluk opgemerkt De auto werd pas vrijdagavond ge vonden, nadat de vermissing van H. was gemeld. De spoorwegen hebben het gisteren over het algemeen drukker gehad dan op een „normale" vrijdag. Op Amster dam C.S .was het zéér druk terwijl het op het station Eindhoven daarentegen vrij rustig was. De spoorwegen konden de extra reizigersstroom gemakkelijk aan. Volgens de N.S. was het stiller dan vorg jaar Pasen. 's Avonds nam het reizigersaanbod sterk af. Veel treinen waren zelfs min der goed bezet dan op gewone vrijdag avonden. „Wij hebben de indruk dat de meeste mensen die er met Pasen op uit wilden trekken, al eerder de trein heb ben genomen", aldus de hoofdverkeers- leiding van de Ned. Spoorwegen. UTRECHT - Gistermiddag is in Amersfoort overeenstemming bereikt over een nieuwe c.a.o. voor de zuivel industrie voor de contractperiode van 1 april 1970 tot en met 31 maart 1971. De basisionen gaan met 0y2 pet. om hoog. Dit percentage is opgebouwd uit 3y2 pet. voor indexering en 3 pet. reële loonsverbetering. In de c.a.o. zal een prijsindexerings- clausule worden opgenomen. De arbeids tijd wordt met ingang van 1 september 1970 teruggebracht van 43% naar 42i£ uur per week. Het aantal vakantie dagen wordt integraal uitgebreid met één dag tot minimaal 17 dagen per jaar. Van de preatatiepremie zal 5 pet. in de basisionen worden verwerkt. De werkgevers en de vakorganisaties zullen 10.per georganiseerde werk nemer per jaar betalen voor de financie ring van het scholings- en vormings werk dat door de vakbeweging wordt verricht. BEIROET/TEL AVIV - Israëlische artillerie heeft vrijdagavond heuvelposi ties in het zuiden van Libanon bescho ten. Hierbij zijn geen slachtoffers ge vallen en werd geen schade veroorzaakt. Dit is meegedeeld door een militaire woordvoerder in Beiroet, die eraan toe voegde dat Libanese artillerie het vuur heeft beantwoord. Een militaire woord voerder in Tel Aviv heeft vrijdagavond meegedeeld, dat van Libanees grondge bied af de Israëlische stad Kiryat Sha- mona is beschoten. De Syrische strijdkrachten hebben de afgelopen nacht een grootscheepse ope ra lie ondernomen tegen Israëlische stel lingen langs de gehele bestandslijn. BOEDAPEST De primaat van Hon garije, Joseph kardinaal Mindszenty, viert vandaag in de Amerikaanse am bassade zijn 78-ste verjaardag. De kardinaal, die al 14 jaar als vrij willige balling in^de ambassade ver blijft, maakt het volgens een Ameri kaanse woordvoerder lichamelijk en geestelijk wel. BEIROET Bij schietpartijen zijn vrijdag in Libanon zeker vier mensen gedood en veertien gewond. Onder de gewonden bevond zich ook een lid van de veilig heidstroepen. De minister van Binnenlandse zaken, Kamal Joemblat heeft vrijdagavond gewaar schuwd, dat politieke agenten proberen het land in een chaos te storten door het uitlokken van botsingen tussen de palestfjnse commando's van de rechtse falange- partij. Hij voegde eraan toe, dat iedereen die in het bezit van wapens wordt ge vonden. zal worden gearresteerd en door een militaire rechtbank berecht. De mi nister verwachtte dat er de komende dagen meer pogingen zullen worden gedaan om chaos te veroorzaken. Bij de schietpartijen van vrijdagmiddag waren volgens de minister geen commando's betrokken. In de afgelopen nacht is ten huize van premier Rasjid Karame een bespreking gehouden tussen leden van de regering en vier vertegenwoordigers van Pales tijnse verzetsorganisaties. Hoewel er geen officieel communiqué is uitgege ven, meent men in Beiroet toch te we ten, dat de binnenlandse toestand is besproken in het licht van de laatste gebeurtenissen. De minister van Open bare Werken en leider van de Falange- partij, Pierre Gemayel, verklaarde na afloop, dat de bespreking „positief" was geweest en dat er nog meer zullen vol- gen. Gewapende elementen, die waarschijn lijk uit Syrië afkomstig waren, hebben de afgelopen nacht een aanval gedaan op de gendarmeriepost in Bekaya, aan de grens tussen Nrd.-Libanon en Syrië: Kamel Joemblad, heeft na een ontmoe ting met chefs van de inlichtingendienst verklaard, dat de ongeregeldheden van de afgelopen drie dagen het gevolg zijn van een goed voorbereid plan. Het doel hiervan zou zijn verwarring en paniek in het land te doen ontstaan. Na vier dagen van schietpartijen in het gebied van Beiroet schijnt de Liba nese hoofdstad volgens berichten uit Libanon, die in Syrië zijn ontvangen, op de rand van anarchie te staan. In vele arbeidersgebieden van Beiroet schijnt de politie haar gezag prqs gegeven te heb ben aan gewapende benden van chris tenen en mohammedanen. Winkels en bioscopen zijn gesloten. De onlusten begonnen toen groepen mohammedaanse nationalisten het cen trum van Beiroet binnenrukten. Zij scho ten in de lucht en schreeuwden om wraak tegen aanhangers van rechtse partijen, die de afgelopen dagen met de guerrillastrijders slaags zrjn geraakt. In de Beiroetse voorstad Basta heb ben mohammedanen vrijdagavond scho ten gewisseld met aanhangers van de rechtse christelijke Falange-partij. Zo wel rechtsen als linksen controleren auto's en de inzittenden alvorens ze door te laten. Hoewel tegen het midden van vrijdag avond de situatie in Beiroet rustiger scheen te worden, is de situatie toch nog hoogst onzeker. Openbare gebou wen en het gebouw van de radio-omroep in Beiroet worden zwaar bewaakt dooi de politie. Volgens waarnemers biedt Beiroet thans de aanblik van een stad, waar de staat van beleg heerst. SOESTERBERG De politie van Soesterberg heeft vrijdagmid dag de 38-jarige manager Th. J. A. L. uit Hilversum aangehouden, nadat hy in hotel-restaurant „Het Zwaantje" te Soesterberg uit naam van een jonkheer uit Was senaar voor Tweede Paasdag een diner voor dertig personen, onder wie prins Claus en mr. Pieter van Vollenhoven had besteld. De pseudo-jonkheer wordt ver dacht van oplichting en valsheid in geschrifte. Kort na zijn ar restatie bleek, dat hij in het be zit was van een vervalst Duits paspoort, dat wel was voorzien van zijn foto, maar op naam stond van een Duitser, die door Interpol wordt gezocht. Gelijktijdig met de manager werd ook de.40-jarige taxichaffeur G. L. uit Hilversum aangehouden. Het tweetal had eerst uitgebreid in ,Het Zwaantje' gegeten, alvorens de bestelling werd opgegeven. De eigenaresse van de zaak vertrouwde het echter niet en waarschuwde de politie. De n^anager zei uit wraak te hebben gehandeld, omdat de jonkheer, voor wie hij zich had uitgegeven, weigert, hem een be drag van f20.000,-. dat hij de ma nager al geruime tijd schuldig zou zijn, te betalen. ROME Kabinetsformateur Mariano Rumor is er vrydag in geslaagd een nieuwe regering in Italië te vormen. De zetels in de regering zyn ver deeld naar verhouding van de sterkte van de coalitiepartijen in het parle ment. De christen-democraten bezetten 17 ministerposten, de socialisten zes, de sociaal-democraten drie en de republi keinen een. Nadat Rumor gisteravond door pre sident Saragat was ontvangen werd door het bureau van de president mee gedeeld dat het nieuwe kabinet van ochtend om 10.00 uur (W.E.T.) is beëdigd. Rumor heeft Moro tot minister van Buitenlandse Zaken benoemd. Vice- premier wordt de partijsecretaris van de socialistische PSI, Francesco de Mar- tino, die aanvankelijk voor deze post had bedankt. Het laatste Italiaanse kabinet, even eens onder leiding van Rumor, was een minderheidsregering van uitsluitend christen-democraten. Het trad op 7 fe bruari af, in de hoop dat een nieuw meerderheidsbewind zou kunnen wor den gevormd. Voor het grootste deel van de crisis periode werden de kansen daarop zeer laag aangeslagen. De twee socialistische partijen lagen met elkaar overhoop over de wens van de PSI, nauwere relaties met de communisten aan te gaan, terwijl de christen-democraten partijen tegenover zich vonden inzake de kwestie van echtscheiding. Premier Mariano Rumor zal op 7 april het programma van de nieuwe regering aanbieden. Eerst in de senaat en daar na in de Kamer van Afgevaardigden. MOSKOU Een Russische Joodse familie wiens zoon in hongerstaking is gegaan voor het gebouw van de Ver enigde Naties in New York, heeft van daag een beroep op het Kremlin ge daan, een uitreisvisum te verschaffen voor Iraël, „om het leven van onze zoon te redden". Yasja Kazakof, een 23-jarige student die vorig jaar uit Moskou naar Israël emigreerde, heeft gezworen alleen wa ter te drinken, totdat zijn grootmoeder vader, moeder, broer en zuster dezelfde rechten krijgen als hij. Hij houdt zijn hongerstaking voor het gebouw van de Verenigde Naties in New York. Josef Kazakof, zijn vader, heeft na mens de familie een beroep gedaan op partijleider Brezjnef, premier Kosy- gin en president Podgorny in een open brief. Hij heeft kopieën hiervan aan westerse journalisten gegeven. DEN HAAG De PTT overweegt het overwerken van postbodes te beperken en oudere postbodes (boven de 55 jaar) ADVERTENTIE Vrolijk van buiten en... van binnen. Doe niet minder dan met Droste's Koninklijke kwaliteit, tenslotte is het maar één keer Pasen! Los of in vrolijke geschenk verpakkingen, v.a. 1,35 per 100 gram. CAIRO Minister Luns werd vrijdag verwelkomd door de Egypttiehe minister van Buitenlandse Zaken Mahmoud RiacL De heer Luns zal twee dagen m Cairo blijven, maximaal v(jf uur per dag in de bestel dienst te laten werken. Het hoofd van de bedrijfsgeneeskun dige dienst van de PTT, dr. 1^. G. M. Schrama, zegt in een advies aan de di rectie van het bedrijf dat het beroep van postbode zwaar is, vooral als hij veel trappen moet lopen. Oudere postbodes zouden volgens het advies alleen nog maar mogen werken als de bedrijfsarts daar van te voren toestemming voor heeft gegeven. Dr. Schrama beveelt verder aan, iedere besteller na 3% uur werktijd ten minste tien minuten te laten pauzeren en hem een lunchpauze van drie kwar tier te geven. Vooral het overwerk in aansluiting op een nachtdienst zou vol gens de arts drastisch moeten worden beperkt. In verband met de overschakeling op het éénbestellingensysteem en de daar mee gepaard gaande nieuwe werktijden regeling, voert de PTT-directie thans besprekingen met vak- en personeels - bonden over dit medisch advies. ARNHEM Arnhemse, Utrechtse en Amsterdamse Dolle Mina's zijn zon dagmorgen om half twaalf te zien op de Duitse kleurentelevisie in het program ma Ortszeit van het tweede net. Voor dit programma zijn onder ande re opnamen gemaakt in Arnhem. (Van onze weerkundige medewerker) Het blijft gedurende het hele paasweekeinde koud en onbesten dig. Er zullen van tijd tot tijd nog hagel- en sneeuwbuien vallen, maar we verwachten met Pasen ook zon nige perioden. In de poollucht zal het 's nachts 1 tot 3 graden kunnen vriezen. Hogere middagtemperatu- ren dan 3 tot 6 graden zijn in het midden van het land niet waar schijnlijk. Gisteravond woedde op de Noord zee een noordwesterstorm met windkracht 10. Ook boven land ont lasten zich zware hagel- en sneeuw buien. In Engeland was het weinig beter; daar meldde Birmingham gisteravond om zes uur onweer. Zon opt 06.23 Maan op: 02.26 ondert 19.08 onder: 08.50 •i

De Vallei | 1970 | | pagina 1