KANKER PAVILJOEN Uw salaris via de Boerenleenbank Boerenleenbank Shell „zelf tank station in Nederland GROEI VAN 10 PROCENT BIJ AKZO? "HflfiHfl AM. BANKEN VERLAGEN „PRIME RATE" i BELANGRIJKE ORDER VOOR VEROLME Kritiek van Vereniging van Werknemers i Hoofdzaak is levens personeel beschermen Kernfysisch congres in Eindhoven mmw PILOOT STORM TEKKO TAKS ADVERTJBMViÊ l.een maand salaris extra 2. een Persoonlijke Lening 3. een >otheek tot 90% 1150 vestigingen de bank voor iedereen en bovendien Stijging in Wall Street 1 s Twee mammoettankers j Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel ONEENS IN ZWEDEN VOLKOMEN INGEBURGERD PEILING VERWACHTING 1970 Pagina 2 ZATERDAG 28 MAART I97Ö »l ?iS«(3|SjH5iÈniWl «Btfifeïlafi i'a% -SUS -ifc,* £sJt- X?lr i,iWtl - J-i.£s§ssa.ïs<§*m&??ï S^sSÊS 'IJm.é.ï.S 134 Maar aan de andere kant was het be ter, dat Yuri de rechter niet in verle genheid had gebracht; in dat opzicht had hij heel tactvol gehandeld. „Jullie hadden ze in elk geval kunnen laten terugbetalen wat ze weggenomen had den", zei hij. Het kostte Yuri moeite, er voor uit te komen, hoe het was afgelopen. Zelfs kon hij de betekenis van het gebeurde nog maar niet vatten. Toen hij naar de rechter was gegaan en had voorge steld, de kwestie geruisloos op te los sen, had hij het gevoel gehad, bijzon der grootmoedig op te treden. Hij was trots geweest op zijn besluit, had zich de vreugde van de meisjes, na de el lende van de bekentenis voorgesteld. Ze hadden straf verwacht en nu werd hun plotseling vergiffenis geschon ken. De rechter en hij hadden hun, om strijd aan het verstand gebracht, hoe schandalig ze zich hadden gedragen. Hij had voorbeelden aangehaald uit zijn eigen ervaring van drieëntwintig jarige, voorbeelden van eerlijke lie den, die alle gelegenheid tot stelen hadden, maar het niet deden. Hij, Yuri, had het tweetal met harde woorden gegeseld, wetend dat de ver geving, erna het effect zou verzach ten. De vergeving was gevolgd, de meisjes waren weggestuurd, maar elke keer als ze Yuri in de dagen daarna ontmoetten, straalden ze niet bepaald van verrukking. Niet alleen kwamen ze niet naar hem toe om hem voor zijn nobele daad te bedanken, ze deden zelfs alle moeite, om hem uit de weg te blijven. Hij was stomverbaasd, hij snapte er gewoon niets van. Mis schien beseften ze niet, wat hun be spaard was gebleven maar nee, ze werkten op een advocatenkantoor en moesten het drommels goed hebben begrepen. Hij had zich niet kunnen weerhouden naar Nina toe te stappen en ronduit te vragen, of ze niet blij was, dat de zaak zo was gelopen. „Waarom zou ik?" had Nina geant woord. „Ik zal een andere baan moe ten gaan zoeken. Van mijn salaris al leen kan ik niet meer rondkomen". Toen had hij Katya, de knapste van de twee, nog eens mee naar de bio scoop gevraagd. Katya's antwoord op zijn vraag was: „Nee, als ik met man nen uitga, ben ik graag eerlijk. Zoals met jou, kan ik het niet". Dat was het probleem, waarmee hij van zijn opdracht was thuisgekomen en het hield hem nog steeds bezig. De ondankbaarheid van de meisjes had hem diep gegriefd. Hij wist, dat het leven ingewikkelder was dan zijn on gecompliceerde, rechtlijnig denkende vader het zich voorstelde, maar er stak blijkbaar nog meer achter. Wat had hij moeten doen? Het tweetal niet moeten sparen? Of had hij moeten zwijgen en het gebruiken van die oude zegels door de vingers zien? Maar had zijn werk dan nog enige zin? Zijp vader vroeg niets meer en Yuri was maar al te blij, dat hij zijn mond kon houden. In Pavel Nikolayevichs ogen was het weer een van die door zijn zoons onhandige aanpak veroorzaakte on heilen. Wanneer je als kind al niet wat wilskracht ontwikkelt, krijg je h^t nooit, daar was hij nu uiteindelijk wel van overtuigd geraakt. Het viel niet mee, boos te zijn op je eigen zoon, maar de jongen had hem dan ook he vig geërgerd en hij maakte zich ern stige zorgen over hem. Ze waren waarschijnlijk te lang buiten gebleven. Pavel Nikolayevichs voeten werden koud en hij snakte er naar, wat te gaan liggen. Hij liet zich door Yuri kussen, stuurde hem daarna weg en ging terug naar de zaal. Daar was een levendige discussie aan de gang, waaraan iedereen mee deed, alleen had de belangrijkste spreker geen stem. Het was de in drukwekkend uitziende filosoof, de lector, die nogal eens op de zaal kwam. Hij had intussen een larnx- operatie ondergaan en was voor een paar dagen van de chirurgische afde ling naar de röntgenzaal op de eerste verdieping overgebracht. Een metalen instrumentje net het insig ne op een Pioniersdas (1) - stak van voren uit zijn keel, (1) Het Russische equivalent van een padvinder of padvindster. (Noot van de vertaler). De lector was een ontwikkeld, pret tig mens en Pavel Nikolayevich deed al zijn best, zijn gevoelens niet te kwetsen, niet zichtbaar te huiveren bij de aanblik van die kram in zijn strottehoofd. Telkens als hij sprak, legde de filosoof er een vinger tegen aan. Dat maakte zijn stem tenminste half hoorbaar. Hij praatte graag, was het dan ook gewoon en vond het nu, na zijn operatie, een genot, zijn terug gekregen spraakvermogen te gebrui ken. Hij stond midden in de zaal een verhaal te doen. Zijn stem klonk hol, maar was luider dan gefluister. „Wat die daar allemaal opgeslagen heeft, daar heb je geen benul van", zei hij. „In één kamer staat een ameublement van licht verguld hout, de ruggen, zit tingen en armen bekleed met lila zijden pluche. Hij verbeeldt zich, een serieuze verzamelaar te zijn. Vier van zulke leuningstoelen heeft hij, en een klein model sofa. Ik zou wel eens willen weten waar hij ze gegapt heeft,, Uit het Louvre, denk ikP De filosoof lachte. Hij vond het hoogst vermakelijk. „In diezelfde kamer heeft hij nóg een stel meubels, met harde zittingen en hoge, zwarte rug gen, De piano komt uit Wenen. En dan staat er een met ivoor ingelegde tafel net iets uit het Weimar van Goethe en daar gooit hij nota bene een blauw-en-gouden tafelkleed overheen, dat tot op de vloer hangt. G)p een andere tafel heeft hij een bronzen beeld, een welgevormd, naakt meisje, ze houdt een krans van toort sen in haar hand, maar de lampjes erin doen het niet. Het beeld is te groot voor die kamer, het reikt bijna tot het plafond. Waarschijnlijk was het voor een park bedoeld. En dan zijn klokken muurklokken, horlo ges, staartklokken, sommige zo groot als een koffietafeitje, andere zo hoog als de kamer zelf. De meeste lopen niet. Ergens staat een grote schaal, een museumstuk, met één sinaasappel erop. Ik heb niet meer dan twee ka mers gezien, maar daar telde ik al vijf spiegels, een paar in gebogen ei ken lijsten, de rest op marmeren voet stukken. Er hingen ook schilderijen zeegezichten, berglandschappen, Ita liaanse straten..." De filosoof lachte. „Waar haalt hij het allemaal van daan?" vroeg Sibgatov zich hardop af, zijn twee handen als gewoonlijk tegen het ondereinde van zijn rug gedrukt. ,,'t Is gedeeltelijk oorlogsbuit en hij heeft ook het een en ander bij twee dehands-winkels gekocht. In. een daarvan, waar hij eigenlijk was bin nengelopen om te vragen wat enkele van zijn meubels waard waren, maak te hij kennis met een meisje en het eindigde ermee, dat hij haar trouwde. Daarna sloegen ze de handen ineen en hielden al wat ze aan kostbaars te pakken kregen voor zichzelf". „Maar waar wérkt hij dan?" hield Ahmadjan aan. „Nergens. Hij werd al op z'n tweeënveertigste gepensioneerd. Maar hij is nog altijd een grote bul van een kerel, een goede om bomen te laten omhakken. Z'n stiefdochter en klein dochter wonen bij hem in en je moet eens zien, hoe hij met die twee om springt. ,Ik deel de bevelen uit', zegt hij. ,Ik ben hier de baas. Dit is mijn huis, ik heb het gebouwd'. Dan steekt hij zijn handen onder de revers van zijn overjas en dreunt rond als een veldmaarschalk. Volgens zijn paspoort heet hij Yemelyan, maar om de een of andere reden laat hij zich thuis door iedereen Sashik noemen. Maar te zeggen, dat hij gelukkig is met zijn lot? Nee, dat is hij niet. Hij voelt zich in zijn kuif gepikt, omdat de gene raal, die het bevel voerde over het le ger waar hij bij hoorde, een huis heeft in Kislovodsk, (2) met tien ka mers, twee auto's en zijn eigen man netje om de verwarming te stoken. Zo ver heeft Sashik het niet geschopt!" (2) Een mondain vakantieoord in het noordelijk deel van de Kaukasus. (Noot van de vertaler). Ze lachten. Pavel vond het verhaal ongepast en totaal amusant. (wordt vervolgd) 4386. Faldar werd ruw opgeschrikt uit zijn rust, door het alarmsein, dat hem vertelde, dat onbekende indrin gers zijn eiland hadden betreden en het paleis zelfs al op korte afstand waren genaderd. Half en half in de overtuiging, dat het alarm door een technische storing werd veroorzaakt, of anders door een of ander nachtdier, sprong hij geïrriteerd van zijn sponde. Maar nog voor dat hij een der vensters bereikte, drongen vreemde ge- 4396 luiden als van rollend mechanisme tot hem door en een serie zware knallen wees erop, dat hij met een gewapende overval te doen had. Het licht rondom zijn bizarre bucht veblindde Faldar dusdanig, dat hij niet goed kon onderscheiden wat zich buiten de licht kring afspeelde. De grote afweergordel was automa tisch in werking getreden en legde een ondoordringba re barrière van vuur tussen aanvallers en burcht- 52. Tekko en Terry bleven nog geruime tijd de kaart zitten bestuderen en bespraken nauwkeurig waar zij dachten dat het gezonken goudschip precies moest lig4- gen. Maar eindelijk maakten zij toch aanstalten om op te stappen en nadat zij eerst nog eep mand vol kokos noten en een mand gedroogde vis gekocht hadden, vin gen zij de terugtocht naar hun kottertje weer aan. Jo lig en vrolijk door het vooruitzicht van de volgende week, in de loop waarvan zij in het bezit van de goud schat dachten te zijn, kuierden de gezworen kameraden, gezellig keuvelend verder, door de tropische maan nacht. Geen van beiden vermoedde er ook maar iets van dat zij gevolgd werden door een eenzame donkere figuur, die dezelfde gestalte had als de man die hen door het kralen gordijn bespioneerd had. De Chinees hield hen echter goed in de gaten en zag de beide vrienden weldra welgemoed aan boord stappen en in de kajuit verdwijnen. Nog evep straalde er licht uit de patrijspoorten, maar toen ook dat niet meer scheen, duurde het niet lang of de Chinese eilandschuimer en oplichter Wou-Gauw klauterde onze beide vrienden ge ruisloos achterna. Daar is alles voor te -eggen. Want als het eenmaal zover iö. dat ook Uw salaris via een bank betaald gé at worden, zit U goed met een Prlvó- rekening bij de Boerenleenbank. Omdat daar 'n aantal extra voordelen aan vastzitten, die U een hele hoop zorg kunnen besparen. Als U regelmatig Uw salaris ontvangt via een Pri véreken ing bij de Boerenleenbank, hebt U de mogelijk heid een maand salaris extra op te hemen. Onverwachte grote uitgaven kunnen 't U niet meer moeilijk maken. Omdat U een Privérekening bij de Boerenleenbank hebt. Dan kunt U een Persoonlijke Lening sluiten vanaf f 500.- tót f 6000,-. Een eigen huis is nu binnen Uw bereik. Houders van een Privérekening kunnen 'n hypotheek krijgen tot zelfs 90% van de taxatie waarde van het te kopen huis. Alle voordelen van salaris ontvangen via de bank. 3'/j°/o rente. Gemakkelijke, veilige betaalcheques. Uw betalingen volkomen kosteloos voor U verzorgd door de Boerenleenbank. De vriendelijke bank met de ongedwongen sfeer. dicht bij U in de buurt. Met alle bankzaken ..onder één dak". De hele dag open (meestal ook nog op een avond in de week). NEW YORK Grote banken in de Verenigde Staten hebben hun „prime rate" het rentetarief dat lij hun beste cliënten berekenen met een half pro cent verlaagd tot acht procent. Daarmee kwam de verzachting van de kredietbe perkingen van de federal reserve (het Amerikaanse centrale bank stelsel) tot uitdrukking. De New York Stock Exchange begon onmiddellijk aan een stijging toen zij van de verlaging hoorde eri bij grote omzetten kregen koersstijgingen een meerderheid ten opzichte van de dalin gen. De grote Newyorkse bank Irving Trust was woensdag de eerste die tot verlaging van de „prime rate" overging en haar voorbeeld werd kort daaop ge volgd door de grootste bank van de Verenigde Staten, de Bank of America. Andere grote banken gingen al spoedig mee. Het tarief van 8 1/2 procent is se dert juni vorig jaar van kracht geweest. Arthur Burns, voorzitter van de Fe deral Reserve Board, heeft laten weten dat het bestuur van het nationale bank- stelsel der VS een soepeler beleid volgt omdat het regeringsprogramma ter be strijding van de inflatie uitwerking heeft. De heer H. J. Nelson, managing director van Texaco Olie Maat- schappij NV deelde mede, dat Texaco vandaag bij Verolme een j order heeft geplaatst voor de bouw J van twee 225.000 dwt. tankers. Deze twee mammoettankers, de eerste die door Texaco bij Verolme zijn besteld, moeten in 1972 worden opgeleverd. De schepen zullen worden ge- I bouwd op de voormalige NDSM- S werf, thans Verolme, te Amster- dam. De voornaamste afmetingen zijn: lengte over ^lles 329.5 meter, breedte 48.7 meter en de maximum diepgang 19.8 meter. Het vermogen van 31.550 p.k. wordt geleverd door r I General Electric turbines. De dienstsnelheid bedraagt 16 knopen. HHHI—HWIWHWt—tit—I 170 „En wat toen?" informeerde smidje Verho len. „Konden jullie iets beginnen met al die losse scheepsonderdelen op de bodem van de zee?" „Ik heb een hele ris zeemeermannetjes laten optromme len", antwoordde Neef Teunis. „Rode zeemeerman- netjes uit de Rode Zee, gele zeemeermannetjes uit de Gele Zee, zwarte zeemeermannetjes uit de Zwar te zee en ga zo maar door. Die hebben al die onder delen naar deze grotten gebracht. Het was compleet een scheepswerf". „U heeft dus onderdanen in soorten en kleuren!" riep Kareltje uit. „Gompie wat leuk! Net als bij ons op de aarde!" „O nee, er is een groot verschil", merkte de vorst ernstig op, „op aarde denken ze dat de witten beter zijn dan de zwarten of de gelen. Maar bij ons doen we niet aan die onzin. Alle zeemeermannetjes zijn gelijk en heb ben evenveel rechten. De kleur doet er niet toe. Ie dereen is zeermeerman en niemand is zeeminder- man. Onthoud dat!" „Ik zal het doen, sire", zei Kareltje die zich als mens nu plotseling héél bene pen voelde en diep beschaamd. „Prachtig. Dan begrijpen we mekaar", vervolgde Neef Teunis. „Zoals ik dus al zei, met hulp van al die zeemeer mannetjes werd het schip hier weer helemaal ip el kaar gezet, onder de persoonlijke leiding van Simon Duynkerck. Toen het schip gereed was, liet Simon zijn schatten ook in het water zakken en die hebben we toen allemaal in het ruim ondergebracht. Ik zou zeggen, laten we dan nu maar gaan kijken, want al les is voor jullie. Eerlijk is éérlijk". Met Neef Teunis voorop liepen ze in gespannen verwachting naar de ruimen toe en daar smeet de oude vorst een deur open. Het drietal rekte de halzen uit om beter te kunnen zien en een verbluft „aah" ontsnapte aan hun kelen... BANKBEVEILIGING KOST KAPITALEN AMSTERDAM De "kritiek die de Vereniging van Werknemers in Bank- en Ver zekeringsbedrijf en Administratieve kantoren (BVA) in haar orgaan „Perspectief op de bankbeveiliging tegen roofovervallen heeft geuit is voor rar. G. P. Korten- horst, voorzitter van de landelijke werkgroep beveiliging banken „volkomen een raadsel". Hij zei op een persconferentie, dat het blad hem een'half jaar geleden al over de genomen beveiligingsmaatregelen had geïnterviewd. „Als men over deze maatregelen toch niet tevreden was is het verdrietig, dal men niet teruggekomen is om hierover te praten", aldus mr. Kortenhorst. Hij wees erop, dat de maatregelen maar zijdelings bedoeld zijn om het geld te be schermen. „Hoofdzaak is het leven en gezondheid van ons personeel te spa ren". Volgens hem zullen de beveiligin gen de banken meer geld gaan kosten dan in de komende jaren ooit bij over vallen zal worden buitgemaakt. Hij raamde de kosten van het aanbrengen van pantserglas op balies op 15 a 10.000 per object. „Nederland telt 7 a 8.000 bankfilialen, dus rekent u zelf maar uit wat deze maatregel alleen al gaat vergen". Mr. Kortenhorst was het niet eens met het verwijt van de BVA, dat in ons land veel te weinig wordt gedaan aan bescherming van de banken tegen ge wapende overvallen. Alle banken hebben volgens hem reeds voorzieningen ge- trofffen om te voorkomen dat onge wenste indringers zonder meer de dienst ruimten kunnen binnen gaan. Ook staat het kasgeld niet meer op de bu reaus maar wordt het steeds goed opge borgen. Voorschrift is aldus mr. Korten horst dat de kassiers nog maar een be paald bedrag aan de baiie mogen heb- ROTTERDAM Shell Nederland Verkoopmaatschappij N.V. gaat op 26 maart a.s. in Rotterdam het eerste Zelf Tank Station in Nederland openen. Aan de We- vershoekstraat bij het Zuidplein in de Maasstad zal de weggebruiker de werk zaamheden van de pompbediende zelf gaan uitvoeren waardoor de benzine (super en gewoon) twee cent, de mengsmering vijf cent en de dieselbrandstof één cent per liter goedkoper geleverd kunnen worden. Op het Zelf Tank Station staan zeven pompen, waarvan vier voor superbenzi- ne, één voor gewone benzine, één voor mengsmering en één voor dieselbrand stof. De klant kan zelf het olieniveau in de motor op peil brengen, de ban denspanning nakijken, de vloeistof in radiateur en accu bijvullen en de ra men van zijn voertuig wassen. De pompen zijn alle voorzien van een dui delijke gebruiksaanwijzing. In de verkoopruimte van het station bevindt zich een bedieningspaneel dat via een elektro-mechanisch systeem het aantal bij elke pomp getank te liters aangeeft. Hier is tevens de kassa opgesteld waar de klant betaalt. Via een luidsprekersysteem is contact mogelijk tussen de klant en de operator van het bedieningspaneel Aan het verkooppunt is een zelfbe dieningswinkel verbonden waar de klant behalve de gebruikelijke accessoi res tal van andere artikelen kan kopen. Voor onderhoudsbeurten, doorsmeren en olieverversen kan hij terecht in een Quick-Service hal, welke de gebrukelij- ke personeelsbezetting heeft. Shell wil met dit station peilen hoe het Nederlandse publiek op volledige zelfbediening bij benzinestations rea geert. Indien deze reactie positief blijkt te zijn, zullen in de toekomst meer van dergelijke stations worden geopend. In andere landen zijn reeds zeer gunstige ervaringen opgedaan. In Zweden bijvoorbeeld is 40 pet. van de benzinestations met dit systeem uit gerust. Deze verkopen te zamen 60 pet. van het totale volume. Gezien deze er varingen denkt Shell met dit Zelf Tank Station tegemoet te komen aan de wen sen van de weggebruiker om het tanken zo snel mogelijk te laten geschieden en het oponthoud aan de pomp vooral in de piekuren zoveel mogelijk te be perken. J (Van onze fin-econ. redactie) ln het Philips Ontspanningscentrum te Eindhoven wordt van 6 tot en met 10 april een kernfysisch congres gehou den, georganiseerd door de Nederlandse Natuurkundige Vereniging en de Fa- ehausschuss Kernphysik und Hochen- energiephysik in der Deutschen Physi- kalischen Gesellschaft. Gedurende de vier congresdagen zul- le"n door binnen- en buitenlandse kern fysici niet minder dan 275 lezingen worden gehouden over onderwerpen uit de theoretische, experimentele en in strumentele kernfysica. Philips zal ge durende het congres een overzicht ge ven van een grote reeks nucleaire ap paratuur uit haar programma, zoals stralingsmeetapparatuur, gegevensver werkende apparatuur en neutronenge neratoren. Ook zal een maquette van een cyclotron worden getoond. ben. De rest moet in de kluis worden opgeboren. Over het aanbrengen van kogelvrij glas zei hij dat tot dusVer 300 aAofl bankkantoren deze voorziening hebben getroffen. Dat het er niet meer zijn wijt hij aan de lange leveringstermij nen (8 tot 9 maanden) voor het uit Duitsland afkomstige glas. „Banken, die uiterlijk 1 januari jl. met pantserglas beveiligd zouden zijn, hebben twee jaar uitstel gekregen omdat het glas niet snel is te leveren", zo zei hij. (Van onze fin-econ. redactie) Het feit dat de fusie tus sen AKU en AKZO plaats vond in oktober 1969 en dat de combinatie over 1969 reeds met geconsolideer de cijfers kon komen, mag als een fraaie prestatie van het concern worden aangemerkt. Tijdens de op 27 mei te houden jaarvergadering zullen de cijfers over het eerste kv/artaal worden bekend gemaakt. AKZO verwacht voor 1970, uitge zonderd de acquisities van andere bedrijven, een groei in de omzet van ten minste 10 procent. Er is echter nog geen uitzicht op duide lijkheid of de netto-winststijging daarmee gelijke tred zal houden. Belangrijke bijdragen voor de winstgroei over 1969 werden gele verd door de chemische vezels, het zout en de farmaceutische pro- dukten, tot welke laatste sector de Verenigde Pharmaceutische Fa brieken te Apeldoorn behoren. Met uitzondering van de levensmidde lensector, die wat is achtergeble ven, hebben vrijwel alle divisies gelijkelijk tot de winst bijgedra gen. De samenvoeging van de divi sies van beide concerns heeft een stabiliserende iinvloed op de winst ontwikkeling. Alle inspanningen zullen er op gericht zijn om een verdere daling van de winstmarges tegen te gaan. Geconstateerd werd dat de acqui sities geen tijdelijke teruggang in de bedrijfsresultaten hebben te weeg gebracht. AKZO laat zich bij het verwerven van andere bedrij ven door twee richtlijnen leiden: het moeten bedrijven zijn in de groeisector; er moet een bekwaam beleid worden gevoerd, want als de management goed is, vindt men daarvan de gevolgen door de hele onderneming heen. De winst per aandeel is toegeno men van 10,99 tot 12,01. Dit wordt de maatstaf genoemd waar mee men AKZO kan meten. Het is het meest sprekende gegeven om de positie van AKZO aan af te meten. Daaruit valt af te leiden, dat het concern zich in opgaande lijn be- weegt. De omzet in 1969 is met bij na 21 procent gestegen, hetgeen voor een gedeelte (wat minder dan de helft) is te danken aan de toe treding tot de groep van een aantal onderriemingen.

De Vallei | 1970 | | pagina 2