Damkampioenschap in hotel „Nieland" te Apeldoorn Frank Drost kan wel eens voor grote verrassingen gaan zorgen Feijenoorder heeft nog iets recht te zetten Henk Wery:De ga ik in Warschau over SPORT IN WEEKEND OP RADIO EN TV Sc holt alleen op kop Lo Bello fluit finale in Milaan Schaakwedstrijd van de eeuw Nieuwe prijs voor amateur - wielrenners Tsjechen door Rusland geklopt 3 x 13 in toto INTERESSANT VIT EVENWICHT INZINKING MEER ALLVRE MEEGEVALLEN INDRUK VUUR VIT SCHOENEN RECHTZETTEN IJSHOCKEY VOORDEEL ZATERDAG 28 MAART 1970 APELDOORN Als op Tweede Paasdag in hotel „Nie- land" de nationale dam-elite zich verzamelt om te gaan uitmaken wie de zevenenvijftigste landstitel op zijn naam magschrijven, zal men bij de twaalf geselecteerden één naam onmiddellijk missen. Dat is die van Piet Roózen- burg. De oud-wereldkampioen, die in 1963 een zo glo rieuze come-back vierde in de nationale damwereld, is dit keer niet van de partij. Vorig jaar heeft hij zich uit de persoonlijke wedstrijdsport teruggetrokken en daarmee kwam voor Nederland een definitief einde aan de nog steeds zij het flauw levende hoop, dat hij ook de wereldtitel naar ons land zou terugbrengen. Die taak heeft de Haaksbergenaar definitief overgedragen aan een jon gere generatie, die de laatste jaren overigens steeds meer op de voorgrond treedt. BELGRADO Zondag aanstaande begint in Belgrado een schaakwedstrijd tus sen Rusland en een team bestaande uit de sterkste spelers van de „rest van de wereld". Het is voor de eerste maal in de geschiedenis van het schaken dat een dergelijke prestige-wedstrjjd wordt gehouden. Rusland is reeds meer dan twintig jaar veruit de sterkste schaaknatie ter wereld. Het heeft steeds de wereldkam pioen binnen de landsgrenzen gehad en in die periode geen enkele landenwed- strjjd verloren. Voor de komende strijd bestaan de teams uit tien spelers, die in acht dagen vier maal tegen dezelfde tegenstander aantreden. Dé Russen hebben in hun ploeg niet minder dan vijf wereldkampioenen opgesteld, onder wie de huidige titelhouder Boris Spassky. Het bijzonder sterke team van de „rest van de wereld", aangevoerd door Bobby Fischer en Bent Larsen, is samengesteld door de Nederlandse oud wereldkampioen dr. Max Euwe. Het is Bobby Fischer's eerste internationale op treden sinds hij zich anderhalf jaar geleden als kluizenaar in Californië terug trok. Volgens de statistieken is het team van de „rest van de wereld" iets jonger dan dat van Rusland: gemiddelde leeftijd van 38,7 jaar tegen 43 jaar. De oudste spe ler is opgesteld bij „de rest": de Argentijns/Poolse grootmeester Najdorf, die volgende maand zestig jaar wordt. De jongste is Hort, die in januari 26 jaar is geworden. De ploegen zijn als volgt samengesteld: Rusland Rest v.d. Wereld: 1. Boris SpasskyRobert Fischer (VS) 2. Tigran Petros janBent Larsen (Denemarken) 3. Viktor Kortsnpj Lajos Portisch (Hongarije) 4. Lev Polugejevsky—Vlastimil Hort (Tsjecho-Slowakije) 5. Efim GeilerSvetozar Gligoric (Zuid-Slavië) 6. Vassily SmyslovSamuel Reschevsky (VS) 7. Mark TaimanovWolfgang Uhlmann (Oost-Duitsland) 8. Michael BotwinnikMilap Matulovic (Zuid-Slavië) 9. Michael TalMiguel Najdorf (Argentinië) 10. Pavel KeresBorislav Ivkov (Zuid-Slavië) Reserves: t Leonid SteinFridrik Olafsson (IJsland) David Bronstein—Klaus Darga (West-Duitsland) Ton Sijbrands en Harm Wiersma lij ken vooralsnog de aangewezen spelers. Sijbrands, drie keer achtereen Europa's sterkste dammer, vorig jaar met straat lengten eerste in het nationale dameve- nement, scheen in 1967 al op weg in de voetsporen van Roozenburg te treden. Maar in het kandidatentoernooi van Alès moest hij in de Rus Andreiko zijn meerdere erkennen. Over twee maan den staat ons weer een kandidatentoer nooi te wachten. In Monte Carlo gaan de nationale kampioenen van de acht tien bij de FMJD aangesloten landen uitmaken, wie volgend jaar Andreiko in een titelmatch mag ontmoeten. Alge meen werd vorig jaar aangenomen, dat Sijbrands de beste kansen had. Maar na het in december gehouden Suikertoer- nooi in Amsterdam is aan die zekerheid plotseling een einde gekomen. In de hoofdstad immers was het Harm Wiersma, die Sijbrands tot een uiterste krachtsinspanning dwong. De Amster dammer slaagde en samen met de Fries deelde hij de eerste prijs. Wiersma had daarmee tevens zijn kandidatuur ge steld voor het kandidatentoernooi en ook in de internationale damwereld schrok men wakker. Nederland had twee ijzers in het vuur! Eén zal er echter moeten afvallen. Alle Europese titels van Sijbrands ten spijt zal ook Nederland alleen zijn na tionale kampioen naar Monte Carlo mogen sturen. En dat maakt het thans aan de gang zijnde nationale kampioen schap extra interessant. Immers Sij brands en Wiersma zullen niet kunnen volstaan met het terugwijjzen van de overige tien deelnemers zo daarvan eventueel sprake is maar zij zullen ook onderling tot een beslissing moeten komen. Nu of na afloop van het toer nooi in een match deux. Met die wetenschap zijn de spelers zaterdag in Utrecht van start gegaan. Onmiddellijk werd de twee jeugdige in ternationale grootmeesters duidelijk ge maakt, dat ze het zwaar zullen krijgen. Beiden moesten reeds een punt afstaan en moesten bovendien accepteren, dat niet zij, maar de zestienjarige „invaller" Frank Drost na twee ronden de leiding had! Een unieke situatie, omdat Drost die in „Nieland" twee keer de natio nale jeugdtitel behaalde tot voor kort nog niet had kunnen waarmaken, dat hij de top had bereikt. Het is natuurlijk nog de vraag, of Frank zich in de ko mende week jijdens het slppende werk staande kan nouden. De uiterlijk vrij ongeïnteresseerde Fries is soms erg on zeker en ook mentaal nog niet hard ge noeg. Dat heeft de talentrijke HBS-er wel eens eerder parten gespeeld! Maar als hij zich in Apeldoorn „thuis" voelt, kan hij wel eens voor grote verrassin gen zorgen. Hoewel ai. nog niet direct titelpretendent, ging zondag in Utrecht reeds het grapje, dat het nog niet zeker was of Drost zich voor Monte Carlo van school kon vrijmaken! Opvallend is overigens dat van de overige vier jongeren alleen Rudy Pal mer nog niet verloor. De naar Arnhem vertrokken Amsterdammers zoekt be wust naar verwikkelingen, gaat moei lijkheden niet uit de weg, maar heeft bijzonder weinig zelfvertrouwen. Een nederlaag kan hem zo uit zijn even wicht brengen, dat hij zelfs aan zwak keren punten moet prijsgeven. Het heeft hem al menige toernooizege gekost. Be gin dit jaar in de halve finales herstel de hij zich echter voortreffelijk en als hij dit weekeinde eerst Sijbrands dan Wiersma goed doorkomt, zou hij wel eens hoog kunnen eindigen! Dat wordt ook verwacht van de beide LDV-ers Bronstring en Varke visser. Apeldoorn heeft deze twee Zuidhollan ders de laatste jaren echter niet tot grootse prestaties kunnen brengen en omdat beiden al een verliespartij op hun naam hebben staan, zullen ze óf hun eigen traditie moeten doorbreken óf ze vallen ver terug. Datzelfde geldt voor de Groninger Douwe de Jong, die sinds 1963 vrijwel vaste klant in Nie land is, maar nimmer boven de mid denmoot is geëindigd. Mogelijk dat de ouderen het wed strijdschema in Apeldoorn toch beter kunnen verwerken. Immers juist op hun verzoek is bondswedstrijdleider Henk Klein vorig jaar gezwicht en voerde het twee-ronden-per-dag-sys teem weer in. Afgezien van de vraag of een dergelijke dagtaak voor de spe lers niet te zwaar is, of die dubbelpar- tijen het spelpeil ten goede komen en of in beide partijen wel voor honderd percent wordt gespeeld, is daar altijd nog de opmerkelijke uitspraak van bondsvoorzitter Huib van de Vreugde, die een dergelijk systeem voor officiële titeltoernooien als hoogst waarschijnlijk heeft gekarakteriseerd. Dat de „ouderen" voor een dubbel- rondig programma zijn, is gemakkelijk te verklaren. „Het kost ons nu een week vakantie en een weekeinde, An ders ben je twee of drie weekeinden van huis „en dat vindt men te veel. Bo vendien is het voor de KNDB-schatkist ROTTERDAM Henk Wery ergert zich. Hij ergert zich aan de kritiek, die het veelbejubclde maar nu wat vermoeid ogende Feijenoord in deze fase van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen ten deel valt. En hij ergert zich, omdat hij vindt, dat Feijenoord dat niet verdient. „Ik begrijp het niet", zegt hij een weinig geprikkeld. „Neem nou de reactie van de mensen na die wedstrijd tegen Vorwarts. Zo van: nau ja, ze hebben het dan wel gehaald, maar vraag niet hóe. Maar het belangrijkste is toch dét we het hebben gehaald. In andere landen zou er nu overal een juichstemming zijn. Mij interesseert het alleen dat we een ronde verder zijn gekomen. Hóe, dat zal me verder een zorg zijn." Henk Wery ergert zich ook aan de genadeloze kritiek op Ove Kindvall. Aan de pesterige telefoontjes en de anonieme brieven, waarmee men de op dit punt uiterst gevoelige Zweed steeds verder uit zijn evenwicht haalt. „Dat lijkt nergens op," oordeelt Wery. „Het is onredelijk. Een beetje onnozel ook. Hoeveel doelpunten heeft Kindvall wel hief voor Feijenoord gescoord? Maar wanneer een elftal niet helemaal draait, krijgen de voorhoedespelers al tijd het eerste de schuld." Want dat Feijenoord op het ogenblik niet draait ontkent ook Wery niet. „Maar", zegt hij, „elke club maakt wei eens een inzinking door. En het is meestal onverklaarbaar. Het houdt mij ook de hele dag bezig. Wat dacht je. Maar ik weet niet hoe het komt. Nie mand weet het. Maar wanneer we Ajax willen bijhouden zullen we toch beter moeten gaan spelen." „Het moet gewoon. En het zal binnen afzienbare tijd, ook gebeuren. Want zo'n vaart loopt het helemaal niet. Ten slotte hebben we precies dezelfde voet ballers als in het begin van de competi tie. Feijenoord staat er trouwens nog steeds goed voor. We hebben de halve finales van het toernooi om de Europa Cup gehaald en we hebben op Ajax een achterstand van zegge en schrijve twee punten. Is dat dan slecht? Nee toch ze ker." Binnen Feijenoord I heeft de wat stuurse en bovenal zwijgzame Henk Wery, 26 jaar nu en bezig aan zijn tweede seizoen voor de Rotterdamse voetbalgigant, zowel in als buiten het veld meer allure gekregen. Toch werd hij bij zijn vorige werkge ver, het immer tegen degradatie vech tende DOS uit Utrecht, veel meer dan nu beschouwd als de gevierde vedette, die met beide benen voor de broodnodi ge doelpunten zorgde. „Maar ik heb mezelf nooit als een vedette gezien," verzekert hij. „En ik was alleen maar blij dat ik voor een topploeg als Feijenoord kon gaan spe len. Het brengt natuurlijk wel bepaalde spanningen met zich mee. In het begin was ik een beetje bang voor het Legioen. Als nieuweling moet je je tenslotte toch maar waarmaken. Maar het publiek is me geweldig mee gevallen. In Utrecht werd ik veel vaker uitgefloten." En ook al manifesteert Henk Wery zich op dit veel hogere niveau zelden of nooit als de ster van het veld, hij is on miskenbaar met sprongen vooruitge gaan. „Hij is zeker een klasse beter ge worden," oordeelt DOS' voormalige trainer Louis den Bogert. „Hij is nu veel meer voetballer." En Wery zelf: „In een ploeg als Feij enoord moet je wel tegen die perma nente druk zijn opgewassen. Je moet leren zo ontspannen mogelijk in het veld te komen. Daar heb je wel een jaartje voor nodig." Henk Wery groeit nog steeds. Voor het eerst in zijn carrière maakt hij nu een slopend maar uiterst leerzaam Eu ropa Cupseizoen mee. En dat heeft die pe indruk op hem gemaakt. „Die wedstrijden tegen Reykjavik zeiden me natuurlijk niks," vertelt hij, „maar die wedstrijden tegen AC Milan zal ik nooit meer vergeten. Daar kan geen geld tegenop. Ik betwijfel of we dat ooit nog eens van een Nederlandse club zullen meemaken." Wery, gevoelig voor de zeer aparte sfeer rond grote evenementen, reikt juist in die Europa Cupwedstrijden vaak tot grote hoogte. „Dan ben je er helemaal," probeert hij uit te leggen. „Dan voel je dat het nu moet gebeuren. Je bent verschrikkelijk nerveus en wanneer je dan ineens al die mensen hoort voel je je geweldig. strafschop. Tot uitzinnige vreugde van het Poolse volk. „De mensen hebben toen gezegd dat ik gefaald heb", zegt Wery peinzend. „Dat ben ik niet met ze eens, maar nu we weer naar Polen gaan speelt dat toch automatisch weer door je gedach ten. Ik kan je verzekeren dat ik daar het vuur uit mijn schoenen zal lopen. Die Polen kunnen woensdag wat bele ven." „Ik bedoel maar. desnoods ga ik in Warschau over lijken." BREDA Eind april wordt een be gin gemaakt met een nieuw nationaal wielerevenement voor amateurs, waar bij de Grand Prix Skol International op het spel staat. Het evenement behelst elf wedstrij den in de verschillende provincies en een finalewedstrijd op ,15 juli in Breda. Drie-endertig clubs kunnen met drie renners en een reserve inschrijven voor de ritten die maximaal 100 kilometer en minimaal 80 kilometer lang zijn. Het evenement is als volgt samenge steld: 29 april: Eindhoven; 6 mei: Stein; 13 mei: Goes; 20 mei: Drachten; 27 mei Groningen; 3 juni: Halfweg; 10 juni: Hoogeveen; 17 juni: Rotterdam; 24 juni: Doetinchem; 1 juli: Amersfoort; 8 juli: Zwolle; 15 juli (finale): Breda. HENK WERY ergeren Dan denk je: er kan nu vanavond niets meer gebeuren. Dat publiek is net een vulkaan die tot uitbarsting komt. En dan vecht je tot je erbij neervalt." Woensdag begint Feijenoord in War schau aan een van de belangrijkste wedstrijden uit zijn rijke verleden. Aan de eerste wedstrijd tegen Legia om een plaats in de finale van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen. En uitgerekend in Polen heeft Henk Wery nog iets recht te zetten. Want nog niet zo lang geleden miste hij daar, in dienst van het Nederlands elftal, een STOCKHOLM Rusland heeft in Stockholm de enige wedstrijd die vrij dag werd gespeeld in het toernooi om het wereldkampioenschap ijshockey met 5-1 gewonnen van Tsjecho-Slowa kije. De standen per periode waren 2-0, 2-0, 1-1. De stand was vrijdagavond: 1. Rusland 9 8 0 1 16 6510 2. Zweden 8 6 1 1 13 39—17 3. Tsjecho-Sl. 9 5 1 3 11 44—25 4. Finland 8 4 0 4 8 2^-33 5. O.-Duitsland 8 0 17 1 11—45 6. Polen «0171 8—00 aanzienlijk goedkoper! Maar of dat de belangrijkste argumenten zijn, is voor ons de vraag. Goed, de oudere generatie kan uit deze situatie misschien een klein voor deeltje behalen, ofschoon dat niet bij hun overwegingen heeft meegespeeld. Bij die „ouderen" dus geen Roozenburg, maar ook geen Jan Bom. Ook hij sloot vorig jaar zijn carrière af! Van het „trio" is nu alleen Geert van Dijk nog over. De Bennekommer zit dicht bij zijn zilveren - jubileum en startte bijzonder goed. Met Sybrands en Wiersma deelt hij na twee ronden de tweede plaats en dat is een duidelijke indicatie in welke richting zijn ambities gaan: zeker één van de vier vrijplaatsen voor volgend jaar te veroveren. De Gelderse dam mers hebben dit keer een derde man in de eindstrijd, die overigens de twijfel achtige eer van „nestor" geniet. Jan Edink. de Didammer, is in Apeldoorn geen onbekende en ofschoon niet direct titelkandidaat heeft hij meer dan eens bewezen een lastig te bestrijden tegen stander te zijn. Van de drie overigen is de Ossenaar Jan Craane (47) de enige debutant. Na zijn verrassende remise met Wiersma zullen de overigen wel op hun hoede zijn! Opmerkelijk tenslotte is de come back van twee internationale meesters. De Hagenaar Freek Gordijn (49) scheen na zijn laatste optreden in 1965 voor goed uitgeschakeld. Vorig jaar kwam hij echter sterk terug en zowel in de halve finales als dit weekeinde in Utrecht bewees hij nog veel mans te zijn. Evenals Wim van der Sluis, de 44-jarige Amsterdammer, die twee jaar geleden dreigde te stoppen, maar in Arnhem begin dit jaar zich ruimschoots plaatste. Met de hem eigen speelstijl kan hij voor de nodige verrassingen zorgen in dit gezien de deelnemers lijst toch wel zeer interessante toer nooi. Vandaag wordt in Utrecht de derde ronde gespeeld. Maandag begint in Nie land om 14 uur de vierde ronde. Het programma voor die dag luidt: Wiersma - Palmer; Van der Sluis - Varkevisser; Edink - Sijbrands: Drost - Van Dijk; De Jong - Bronstring en Craane - Gor dijn. HILVERSUM In verband met Pa sen worden de sportprogramma's van de NOS-radio en televisie niet a.s. zon dag, maar (Tweede Paasdag) uitgezon den. Studio Sport, het programma van de NOS-televisie, komt van 19.04 tot 19.55 uur via Nederland 2 op het scherm. Het bevat onder meer de vol gende onderwerpen: Zeilen: de Paasweek in Loosdrecht. Boksen: de halve finale om het Ne-» derlands kampioenschap in Rosma len. De internationale Paasraces op het circuit van Zandvoort. De wekelijkse sportrubriek „Langs de Lijn" van de NOS-radio wordt uit gezonden op maandag van 14.30 tot 17.00 uur via Hilversum 2. Het tweede gedeelte van het programma komt te vervallen. Behalve aan de wedstrijden in het betaald en het amateurvoetbal zal aandacht worden besteed aan onder meer: Internationale Paasraces op het cir cuit van Zandvoort. BMHC-hockeytoernooi. Paardenkoersen op Duindigt en in Sappemeer. Internationale motocross in Bergha- ren. Schaak- en damoverzicht In de sportrubriek van het NOS-tele- visieprogramrna „Scala" die vandaag van 19.04 tot 19.30 uur via Nederland 2 wordt uitgezonden, wordt onder meer aandacht besteed aan de internationale Paasraces op het circuit van Zandvoort en aan de volleybalwedstrijd AMVJ DOS. A Ton Sijbrands: zware dobber. Voor dinsdag staan twee ronden op het programma. Om 9 uur spelen: Gor dijn - Wiersma; Bronstring - Craane; Van Dijk - De Jong; Sijbrands - Drost; Varkevisser - Edink en Palmer - Van der Sluis; en om 17 uur: Wiersma - Van der Sluis; Edink - Palmer; Drost - Var- kenisser; De Jong - Sijbrands; Craane - Van Dijk en Gordijn - Bronstring. Gelijktijdig wordt in Apeldoorn het jeugddamkampioeiischap betwist. Daar voor hebben zich Ade volgende twaalf spelers geplaatst: W. Borgers (Benne- kom), B. Smeenk (Ruurlo), J. Goudt, (NH), M. v. Houtert (Overijssel), J. v. Ingen (Limburg), H. Jansen (Drente), H. Mathijsen (N. Brab.), A. Nijdam (Gron.), P. Schunselaar (Zeeland), D. Sinnema (Friesl.), J. Storm (ZH) en J. Strietman (Utr.). Titelhouder Ysbrand Haven kan zijn titel niet verdedigen, omdat hij de leeftijdsgrens heeft overschreden. De open plaats wordt door Gelderland als provincie met het meeste aantal jeugdleden ingenomen. De jeugd speelt Tweede Paasdag ook om 14 uur. De overige dagen worden twee ronden gespeeld: om 9 en 17 uur. LEEUWARDEN Na de eerste zit ting van de vijfde ronde van het toer nooi om het schaakkampioenschap van Nederland is de stand op de ranglijst ietwat bedrieglijk. De hangpartq Mar cusVan Baarle staat voor de eerstge noemde hopeloos. Dit houdt in, dat hq voorlopig van de eerste plaats is ver drongen. Het tussen Vogel en Langeweg afgebroken duel lijkt gunstig voor zwart, doch hier is nog felle strijd mogelijk. Verder zal Kerkhoff het tegen Kort zeer moeilijk krijgen. Van de wel be ëindigde partijen waren de remises cor rect, terwijl JongsmaDe Ruiter een zege voor zwart opleverde tóen wit niet kon berusten in vereffening van de stel ling, nadat hij zeker voordeel had ver speeld. DEN HAAG De cijfers van sport- toto 33 van de afgelopen week zijn: Aantal deelnemers: 771.638; bruto inleg: ƒ.1.673.481,60; prijzenbedrag: ƒ.753.066,72. Eerste prijs beschikbaar ƒ.225.920,02: drie winnaars, per winnaar bruto ƒ.75.306,60. Tweede prijs, beschikbaar 150.613,34, 90 winaars, per winnaar bruto 1673,50. Derde prijs: beschikbaar 225.920,02: 1180 winnaars, per winnaar ƒ.191,40. Extra prijs: beschikbaar 150.613,34: 430 winnaars, per winnaar ƒ.350,20. A De hoofdstad van Mexico is al he lemaal in de ban van de wereld kampioenschappen voetbal. In en om het Aztekenstadion zijn al vele verko pers te vinden, die alle mogelijke sou venirs trachten te slijten. De uitslagen van de vrijdagmiddag gespeelde vijfde ronde zijn: JongsmaDe Ruiter 0-1; ZuidemaHar- toch Vi-Vi; VogelLangeweg afg.; Van der WeideScholl Vz-Vz', Kerkhoff Kort afg.; MarcusVan Baarle afg. Stand na vijf ronden: 1. Scholl 3Ms; 2. Marcqs 3 en 1 afg.; 3/4/5. Hartoch, Van der Weide en Zuidema 3; 6. Langeweg 2Vjt en 1 afg.; 7. De Ruiter 2xh 8/9. Van Baarle en Kerkhoff 1 y2 en 1 afg.; 10. Jongsma lVs; 11/12. Kort en Vogel 1 en 1 afg. MILAAN Concetto lo Bello, men. noemt hem de prins van de fluit in Ita lië, zal scheidsrechter zijn bij de finale van het Europese voetbaltoernooi voor landskampioenen, die op 6 mei in Mi laan zal worden gespeeld. Lo Bello is door de Italiaanse voet balbond hiertoe aangewezen. De wed strijd zal worden gespeeld in het sta dion van San Siro, dat plaats biedt aan 80.000 toeschouwers. De aftrap zal ge beuren om 's avonds 9 uur. De finalis ten zijn de winnaar van Leeds (Enge land) tegen Celtic (Glasgow) en die van Feijenoord (Nederland) tegen Legia (Polen).

De Vallei | 1970 | | pagina 9