Veenendaals dagblad Hulp komt op gang Buiten Toch nog ruim 'n half miljoen paastoeristen Gekaapte Japanse Boeing op weg naar Noord-Korea V.S.-WAPENS OOK NAAR ISRAËL Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei VEEL GEWONDEN EN VERMISTEN Jongeman met broodmes naar ziekenhuis om gewond zusje te doden Dodelijke val tussen trein en perron FAMILIE VAN OVERLEDEN VROUW KLAAGT OVER ARTS Inbrekers via brievenbus huis binnen 1 Geen vliegtuigen Stakers in Y.S. moeten weer aan 7t werk Koud weer GEDIZ Men vreest, flat bij de aardbeving, die zich zaterdagavond in het westen van Turkije heeft voor gedaan, bijna tweeduizend doden zijn gevallen. Maandag middag had men elfhonderd lijken onder het puin van ingestorte en afgebrande huizen vandaan gehaald. Het Turkse persbureau meldde vijfhonderd doden in Akcaalun en in Gediz en Kayakoy elk 250. In de dorpen d'Emet, Dogancilar en Ece had men respectievelijk 40, 35 en 15 lijken geborgen. In zeven andere dorpen in deze streek bedraagt het aantal doden tot dusver 37. Er zijn duizenden gewonden. Weide-decor HULP Kleuter overleden na drinken van j»iftige vloeistof ..KOUDE DRUKTE" ZELFS NOG IETS GROTER DAN VORIG JAAR VOLLE BLOE VRIJ Bredanaar gepakt na nieuwe moordpoging Kleren drogen bij kacheltje had dodelijk gevolg Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaél, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallet' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 31 MAART I970 - 44e JAARGANG no. 75 Bij aardbevingen in Turkije 2000 doden Nieuwe aardschokken, duizenden daklozen, voedselschaarste, regen en onzeker heid over het lot van talrijke vermisten kenmerkten óp paasmaandag de toe stand in het rampgebied, dat zich uitstrekt rond de zwaargetroffen stad Gediz, in West-Anatolië. Ongeveer negentig dorpen liggen in de zone, die zaterdag avond een zware 48 seconden durende aardbeving te verduren kreeg. In het hele land was de beving te voelen en in Istanboel en Ankara vluchtten de mensen de straat op. In deze steden werd echter bijna geen schade aangericht. Precies een jaar geleden, op 28 maart 1969, werd West-Anatolië ook door een -aardbeving getroffen. In dc plaats Ala- sehir kwamen toen 53 mensen om het leven. De ergste aardbevingsramp in Tur kije deed zich in december 1939 in Er- zinjan in Oo.^t-Anatolië voor. Daarbij kwamen 32.700 mensen om. In 1966 vie len bij een aardbeving in Varvo, ook in het oosten van het land, 2.240 doden. Maandagochtend deden zich opnieuw enkele aardschokken in het getroffen gebied voor. Aangezien de overeind ge bleven gebouwen niet meer bewoond waren, vielen geen nieuwe slachtof fers. Wel stortte een aantal reeds be schadigde panden in. Volgens een Turks observatorium kan de reeks schokken zich nog wel dagen, wellicht maanden, voortzetten. Het zwaarst zijn getroffen de plaat sen Akcaalan en Gediz, waar tot dusver respectievelijk 500 en 250 doden zijn geborgen. In Gediz, een stad met onge veer 60.000 inwoners, is 80 pet. van de huizen en andere gebouwen verwoest. Branden, die overal in Gediz en Ak caalan uitbraken, droegen het hunne tot de verwoesting bij. De hulpverlening ondervindt ernstige hinder van de voortdurende regen, die het rampgebied al enkele dagen geselt en die een kwelling voor de daklozen betekent. De reddingsploegen komen Aïoor de kievit hebben we van ouder op ouder min of meer een zwak, dat naar ik meen goeddeels voortkomt uit de conventie, van ge- slacht op geslacht als een typische S Hollandse traditie bewaard: de lek- S kere eitjes. Toch hoop ik, dat de verschijning van de producent ve- len evengoed wat te zeggen heeft. Wij begroeten de eerste sneeuw- klokjes en krokusjes in de tuin met vreugde en blij-herkennen, we snij- den wilgekatjes en luisteren naar S het avondlied van de merel, doch S als we door de polder komen en er j de kievit over de wiek zien slaan, j blijven we daarvoor toch evenmin S onverschilligMet de eerste koe- koeksroep is dit niet anders. Er zit j wellicht een spoor van atavisme in: vorige generaties, die dichter bij de J natuur stonden dan de huidige mens in zijn hypergecultiveerd, jachtig en gemechaniseerd bestaan, aan- l schouwden de terugkeer der vogels en de ontluiking van de flora stel- S lig met geheel ander, meer toege- j negenoog en hart. Zij hadden er tijd, gelegenheid en lust voor: ook J was huv wereld mooier en rijker .,vjtoffeerd dan de onze en waren J j zijn ingeschoten op het buitenleven J met al zijn boeiend vertoon en T overvloed. Hun nazaten moeten S t roeien met de riemen, die ze heb- j ben en mogen zich gelukkig prijzen, dat. althans de decoratieve kieviten J hen bij veel verlies gebleven zijn. Wanneer ik langs de weide kom, kan ik veelal het hart ophalen aan i hun buitelingen en capriolen in de blauwe lucht van april, aan de mu- ziek van het brommend gezoef der J ronde wieken, aan 't opgewonden geroep, aan het glanzend gevederte j van de iriserend-bronsgroene man- j tel, aan de Chinezenstaart en aan j de zonderlinge kunsten die aange- wend worden om de indringer van het nest weg te lokken. .Weinig vo- gels zijn zó op hun qui-vive als deze bewakers van wei en greide duin en akker: zij spelen in hun milieu dezelfde rol als de gaai in het bos S en de widp op dt hei, maar verto- S nen zich doorgaans in groter aantal l en meer open en bloot. 31 maart '70 A. B. WIGMAN herhaaldelijk vast te zitten in de mod der. Aangezien het tekort aan zuiver water en sanitair het gevaar voor het uitbreken van besmettelijke ziekten zeer groot maakt, zijn medische teams begonnen de bevolking in te enten. Met tankwagens wordt drinkwater aange voerd. Het hulpverleningswerk staat on der leiding van de minister van Huis vesting, Heyrettin Nakipoglu. Niet alleen uit Turkije zelf stroomt hulp naar het rampgebied Ameri kaanse militairen van de NAVO-basls in Izmir kwamen met een konvooi vrachtwagens voedsel en medicamenten brengen ook in het buitenland kwa men onmiddellijk hulpacties op gang. Uit Bonn vertrok maandag een trans portvliegtuig van de Westduitse lucht- mac it met hulpgoederen. Er zullen nog drie toestellen volgen, die in totaal 16 ton voedsel en 60 ton goederen, waaronder dekens en tenten naar Turkije zullen brengen. De liga van Rodekruisverenigingen heeft tot dusver aanbiedingen voor hulp ontvan gen van aangesloten verenigingen in zeven landen, waaronder Nederland. Deze zullen tenten, dekens, voedsel en zonodig medicijnen sturen. Het Neder- landsche Roode Kruis heeft een vlieg tuig gecharterd om hulpgoederen naar hèt rampgebied te brengen. De stichting „Mensen in nood" „Charitas Neerlandica" in 's-Hertogen- bosch heeft de exarch van Istanboel, mgr. Caloijeras, tienduizend gulden ter beschikking gesteld als eerste bijdrage in noodleniging van de slachtoffers van de aardbevingsramp in Turkije. De vereniging heeft haar postgiro nummer 1111222 ten name van „Mensen in nood" te Den Bosch opengesteld voor giften ten behoeve van de slachtoffers in Turkije. Het gironummer 777 ten name van het hoofdbestuur van het Nederland - sche Roode Kruis in Den Haag is open gesteld voor giften van de Nederlandse bevolking ten behoeve van hulp aan de slachtoffers van de aardbeving. Net Nederlandsche Roode Kruis heeft aan zijn zustervereniging in Turkije een telegram van deelneming gezonden en meegedeeld dat het zich voorbereidt om meer hulp te kunnen verlenen. Op het hoofdbureau in Den Haag worden daarvoor speciale maatregelen getrof fen. UTRECHT Op het station in Nij megen is de 44:jarige Nijmeegse labo rant J. Oosterdijk zondagmiddag tussen dc trein en het perron gevallen, toen hij uit de rijdende trein Nijmegen-Den Bosch op het perron wilde springen. Hij kwam onder de wielen terecht en was op slag dood. De man had enige kennis sen, die hij naar het station had ge bracht. tot in de trein vergezeld. VIANEN In een sloot aan de Bui tenlandpoort in Vianen is het stoffelijk overschot gevonden van de 86-jarige J. van Gelderen uit Vianen. Men neemt aan dat de oude man. die slecht ter been was, vrijdag door een hevige windstoot in het water is gewaaid en verdronken. c? Cr SCHIEDAM In Schiedam is vrij dag de anderhalfjarige Maurits Oranje overleden na het drinken van een gifti ge vloeistof, die gebruikt wordt voor het solderen. Het gebeurde toen een loodgieter in de woning van de familie Oranje werkzaamheden verrichtte. Het kind zag kans te drinken uit het busje gifti ge vloeistof, dat op de grond stond. Di rect na het gebeurde werd het kind naar een ziekenhuis gebracht, waar het in de loop van de avond is overleden. DEN.HAAG Van Goede Vrijdag tot en met gisteren hebben 540.000 bui tenlandse toeristen ondanks het bar slechte paasweer een bezoek aan ons land gebracht. Vorig jaar toen het weer niet alleen veel beter was, maar ook de bollen met fraaie kleuren waren getooid werden 530.000 buitenlandse toeristen genoteerd. Het Nationaal bureau voor toerisme dat deze aantallen grondt op steek proeven bij doorlaatposten vermoedt dat een groot aantal Duitsers op vrijdag en zaterdag slechts voor het doen van inkopen ons land is binnengekomen. Naast veel Duitsers, kwamen ook veel Fransen, Belgen en Scandinaviërs de grens over. Bij de Keulse barrière in Venlo is een ongewoon groot aantal Ja panners geteld. Daar de bollen het door het koude voorjaar lieten afweten, was Amster dam voor de toeristen weer de grootste trekpleister. De Keukenhof telde deze dagen slechts dertienduizend bezoekers tegen vijftigduizend vorig jaar. Als gevolg van het slechte weer keer den veel buitenlanders al weer vroeg huiswaarts. Velen op Eerste Paasdag, velen ook eerder. De grootste trekpleis ter voor de bezoekers was dit paas weekeinde de luchthaven Schiphol. Daar passeerden 178.000 bezoekers de hekken. (Vorig jaar 37.000). Madurodam kwam op de tweede plaats (23.000 tegen 39.000). Artis moest ook een behoorlijke veer laten. Nu kwamen er tienduizend bezoekers minder dan vorig jaar (toen 18.500). Veertigduizend mensen (vorig jaar 18.000) beklommen de Euromast. Overigens verwacht het Nationaal Bureau voor Toerisme, dat 1 mei en hét A Een kind, dat tijdens de aardbe ving te Gediz in Turkije gewond is geraakt, wordt overgebracht naar een noodhospitaal. ARNHEM Bij het medisch tucht college te Zwolle is een klacht inge diend tegen de Arnhemse huisarts dr. J. K. Hij zou een 72 jarige vrouw niet goed hebben behandeld. De klacht is afkomstig van de dochter van de over leden mevrouw Baars-Sclirafer. Deze woonde alleen in de Van Hasseltstraat te Arnhem. De vrouw was ziek en kreeg het op een avond benauwd. Zij strompelde naar de deur om een paar voorbijgangers te waarschuwen. Deze riepen op hun beurt een zoon tehulp. De arts heeft deze man toen met zetpil len naar zijn moeder gestuurd. Want hij meende, dat de toestand van de vrouw niet zo ernstig was. Dit maakte hij mede op uit het feit, dat de man bij hem aan de deur nogal rustig was. Volgens dc familie was de reactie van de arts bij het horen van de dood van mevrouw Baars nogal agressief. Hij beweerde, dat zij was overleden aan een hartverlamming lang voordat hij gewaarschuwd zou zijn. De familie is het hiermee niet eens. Alle kenmerken voor een hartverlamming ontbraken. „Voor ons staat vast dat moeder lang zaam gestikt is", aldus de familie leden. „Tweeëneenhalf uur nadat hij voor het eerst werd gewaarschuwd. Bovendien duurde het nog twintig minuten voor dat hij kwam nadat wij hem hadden gezegd, dat moeder dood was" Dit geval op zich zou de familie Hoge- boom en Baars niet tot een dergelijke beschuldiging hebben gebracht. Zij zeg gen echter van verschillende mensen te hebbeil gehoord, dat deze arts wel meer verstek laat gaan. Daar kwam nog de herinnering bij aan de vraag die dr. K. eens aan de vader van de familie Ho- geboom stelde toen deze zwaar ziek was: „Wilt u liever thuis sterven of in het ziekenhuis?" Als goed huisarts had hij deze vraag toch nooit mogen stellen, zegt de familie. UTRECHT Zondagnacht zijn in brekers via de brievenbus een alleen staand huis aan de Van Galenlaan in een villawijk in Doorn binnengedron gen. De deur van de villa was wel af gesloten, maar de ernaast gelegen 75 bij 40 centimeter brievenbus annex bezorg- kast niet, zodat de inbrekers daar zon der veel moeite doorheen konden krui pen. In het huis werd alles overhoop ge haald, maar de inbrekers, die het ver moedelijk alleen op geld hadden voor zien, lieten kostbare juwelen, antieke vazen, platenspelers, een taperecorder enz. ongemoeid. Of en zo ja wat er nu precies is ge stolen, kon de rijkspolitie niet meede len, omdat de bewoners van het huis met vakantie in Italië zijn. Van de in brekers ontbreekt nog elk ?poor. oA TOKIO Radicale linkse studen ten, die met zwaarden waren gewa pend, hebben een straalvliegtuig van de Japanse luchtvaartmaatschappij gekaapt en de piloot gedwongen het naar Noord-Korea te vliegen, aldus heeft de verkeersleiding van het vlieg veld van Tokio bekendgemaakt. Aan boord van het toestel bevonden zich 136 personen. Dc piloot is te Foekoe- oka geland om te tanken. Volgens een woordvoerder bevon den zich 15 leden van de studenten- groep „Rode Leger" aan boord van de Boeing-727. Twee studenten, die met zwaarden waren gewapend, bevonden zich in de cockpit en bedreigden de be manning. Hij zei, dat het vliegtuig 129 passagiers en een zevenkoppige be manning aan boord had. De radicalen eisten dat de piloot het vliegtuig naar Pjongjang, de hoofdstad van Noord-Korea, zou brengen. Pjong jang ligt ca. 1000 km ten westen van Tokio en ongeveer 725 km ten noord westen van Fokoeka. De piloot deed alle mogelijke moeite om een vlucht naar Noord-Korea te voorkomen. Hij heeft eerst gezegd niet naar dat land te kunnen omdat hij geen navigator heeft, die op binnenlandse vluchten niet nodig is. Daarna zou hij volgens de woordvoerder van de Japan se luchtvaartmaatschappij gezegd heb ben, dat zijn landingsgestel niet in orde was, wat een poging was om tijd te winnen. Vervolgens weigerde de moedige ge zagvoerder bij te tanken, wanneer niet alle passagiers waren uitgestapt. De studenten bleven er echter op staan dat binnen tien minuten met het tanken moest worden begonnen. Zo niet dan zou het vliegtuig worden opgeblazen. Om 0.2.00 uur in de nacht stond het vliegtuig nog steeds op het vliegveld van Itazoeka en was men bezig met tan ken. Het was omringd door 700 politie mannen. De leiding van het vliegveld probeerde te onderhandelen over vrijla ting van de 129 passagiers. Op het Japanse vliegveld Itazoeke. waar brandstof werd ingenomen, werd tenslotte aan 23 passagiers toestemming gegeven de Boeing te verlaten. Onder hen bevonden zich twaalf kinderen en elf volwassenen. Met 108 passagiers aan boord en zeven bemanningsleden zette de Boeing-727 koers naar Noord- Korea. Het gekaapte vliegtuig zou zich op een gegeven moment wel boven Noord-Korea hebben bevonden, maar verandere toen van richting en vloog naar het vliegveld van Kimpo, nabij de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel. Vol gens functionarissen van het vliegveld zou het Japanse toestel boven Noord- Korea door luchtafweergeschut zijn be schoten. Het week daarom naar Zuid- Korea uit. Bij de gedemilitariseerde zone werd hét door twee Zuidkoreaanse straaljagers opgevangen. Alle Zuidkoreaanse, Amerikaanse en VN-vlaggen werden verwijderd op de luchthaven van Seoel. Valse spandoeken met welkomstleuzen werden opgehangen om de studenten kapers erin te laten lopen, aldus ver klaarden de autoriteiten. De bewegings- A Een Boeing-727 van de Japan Air Lines, met 131 passagiers en 7 be manningsleden aan boord, is door mili tante Japanse studenten gekaapt. De studenten eisten dat het vliegtuig naar Noord-Korea zou vliegen. Op de foto: de Boeing tankt bij in Foekoeoka, ter wijl de kapers bemanning en passa giers bedreigen, (foto van tv-scherm). vrijheid voor het publiek op de lucht haven werd beperkt. Kort voor de lan ding maakt het Japanse toestel radio contact met de verkeerstoren in Seoel, die zich als de luchthaven van Pjong jang voordeed. Pjongjang is de Noord- koreaanse hoofdstad. Nadat het radiocontact was gemaakt landde de Japanse piloot terwijl de Zuidkoreaanse autoriteiten zich verbor gen hielden in het luchthavengebouw. Toen het vliegtuig stil stond werden twee bussen er naar toegestuurd om de passagiers af te halen. De deuren gin gen echter niet open. Een aantal Zuidkoreaanse straalja gers steeg op en een speciale eenheid van het leger werd in de buurt van de luchthaven Ingezet. DJAKARTA De gouverneur van Djakarta, majoor-generaal Ali Sadikin, heeft verklaard dat saboteurs vorige maand de conferentiehal van Djakarta in brand hebben gestoken in een poging de hoge officieren die daar aan het vergaderen waren te vermoorden. Volgens Sadikin maken de saboteurs deel uit van een „grote bende". Hij weidde hier niet over uit maar liet vaag iets doorschemeren over „een politieke achtergrond." WASHINGTON De Verenigde Sta ten hebben een niet nader gespecifi ceerde hoeveelheid overtollig militair materiaal o.m. artillerie, gevechtswa gens en tankonderdelen sinds medio januari aan Israël geleverd. Dit is maandag door een woordvoerder voor het departement van Buitenlandse Za ken bevestigd. In deze verkopen zyn geen vliegtuigen begrepen, voegde de woordvoerder hieraan toe. Hij zei, dat zich bij de leveranties geen hoeveelheden van enig ander soort belangrijk materiaal hebben bevonden, die naar het oordeel van de Ameri kaanse regering buitengewone invloed op de loop der gebeurtenissen in het Midden-Oosten zouden kunnen uitoefe nen. Het departement van Buitenlandse Zaken heeft niets verklaard over de waarde van het overtollige materiaal. Schikkingen voor de verkóop zijn ge troffen in het najaar van 1969, ver moedelijk toen premier Golda Meir een bezoek aan de Verenigde Staten bracht. Zij heeft 25 Phantoms en 100 andere straaljagers proberen te verkrijgen, die zij voor de Israëlische luchtmacht meende nodig te hebben. De verkopen aan Israël kwamen aan het licht nadat het departement van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt had, dat overtollige voorraden Ameri kaans militair materiaal buiten het nor male militaire hulpprogramma om aan nationalistisch China waren verkocht. Dergelijke leveranties zijn aan een aantal andere landen gedaan en zo doende is gebleken dat ook Israël ervan geprofiteerd heeft. In feite kan elk land, dat diplomatie ke betrekkingen met de Verenigde Sta ten onderhoudt, een aanvraag voor de levering van dergelijk overtollig mili tair materieel indienen. daaropvolgend weekeinde nog veel toe risten naar ons land zullen komen. In Duitsland. België en Frankrijk heelt men de eerste van de mei-maand vrij. Daar komt nog bij, dat dan waarschijn lijk de bollen in volle bloei zullen staan! De Spoorwegen hebben het 't afgelo pen weekeinde rustig gehad. Met de verkeersdrukte is het nogal meegevallen. Filevorming ontstond vooral op de namiddag van Goede Vrij dag. NEW YORK Een federale rechter in New York heeft de bijna 300 perso neelsleden van de luchtvaartcontrole, die sinds 23 maart zogenaamd ziek zijn, voor de tweede maal bevolen weer aan het werk te gaan. Een bevel dat woensdag werd uitgevaardigd heeft nog geen resultaat opgeleverd. De organisatie van luchtvaartcontro leurs, Patco, beweert dat er niet wordt gestaakt maar dat de contro leurs door overwerk oververmoeid zich ziek hebben gemeld. Het federa le bestuur van de luchtvaart en de luchtvaartmaatschappijen die door de „staking" worden getroffen menen dat er wel degelijk sprake is van een staking. De luchtvaartcontroleurs mo gen als ambtenaren van de federale regering niet staken. De Amerikaanse minister van Trans port, John Volpe, heeft meegedeeld dat degenen die nog langer ziek blij ven evenveel dagen als zij zijn weg gebleven zonder salaris zullen worden geschorst. Degenen die blijven wer ken krijgen een premie en zullen eer der voor promotie in aanmerking ko men. Zij die binnen dertig dagen niet aan het werk gaan, worden ontslagen. De stakers hebben echter recht op 13 dagen ziek zijn per jaar, die van jaar op jaar bij elkaar mogen worden op geteld, zodat sommigen daar tamelijk sterk mee staan. BREDA Terwijl zijn veertienjarig zusje Corrie in het Bredase Ignatiuszie- kenhuis herstelde van de drie kogel- wonden, die hij haar 20 maart toe bracht, heeft de twintigjarige student Ruud R. zondagnacht opnieuw gepoogd haar te vermoorden. Ditmaal met een broodmes. De poging mislukte doordat hij geen toegang tot de ziekenkamer kreeg. De jongeman is nu ingesloten. Om half een zondagnacht .vervoegde Ruud R. zich bij de portier. Hij had zich onherkenbaar vermomd. De véilig- heidsmaatregelen noodzaakten de por tier de politie te bellen. De jongeman werd aangehouden op het Stationsplein. Hij gaf zich zonder verzet over. ROOSENDAAL In het ziekenhuis te Tilburg is de 45-jarige heer J. Verheyen uit Steenbergen overleden, die twee weken geleden ernstige brandwonden opliep, toen hij bij een elektrisch ka cheltje in een lokaal van het zwembad zijn kleren droogde. Waarschijnlijk was de heer Verheijen bij het kacheltje in slaap gevallen en vatten zijn kleren door oververhitting vlam. Weersverwachting van het KNMI van dinsdagavond tot woensdagavond: Wisselend bewolkt met af en toe buien, soms met hagel of natte sneeuw. Matige tot krachtige, aan de kust tijde lijk harde noordwestelijke wind. Koud weer. Morgen: Zon op: 06.16; onder: 19.13. Maan op: 04.40; onder: 12,50. I

De Vallei | 1970 | | pagina 1