KANKER PAVILJOEN BALANSTOTAAL A.B.N STEEG 30 PROCENT Eén van de grootste ter wereld Europemballage naar omzet f 2,5 miljard nanciele notities Congres van radiologen in Eindhoven Venhcdk. koek Expansie van 1968 ruimschoots overtroffen 11% tantième aan personeel HUREN EN KOSTENSTIJGING Thomassen en Drijver onderdeel Vooruitzichten van Prins Dokkum zijn gunstig Staking dreigt in de karton industrie NIJVERD AL TEN CATE IN GRIEKENLAND Rello ten Cate treedt af als direeteur MEER WINST VOOR ENKES CAO MIJNEN 4,75% OMHOOG Waterhoogten PILOOT STORM TEKKO TAKS voor 120 winnaars samen 720 pakketten Verkade artikelen van f 25.-. Voor elke winnaar 6 pakketten, een half jaar lang. Maak een tekst bij dit grapje (max. 10 woorden). mals en geurig met boter...mmm! ONDERLING BELANG 16% GROEI STIJGING Philips gastheer Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel Niet akkoord met cao Deelname 50 procent Sociaal voelend man Gebrek aan personeel Pagina 2 DINSDAG 31 MAART 1970 BShÉar^Bigigü rfiS V. fttfa.® Shulubin lachte evenmin. Hij keek de anderen aan alsof hij wenste dat ze hem maar wat lieten slapen. „Goed, het mag dan heel grappig zijn", zei Kostogloiov uit zijn liggende houding, „maar hoe komt 't dat..." „Er stond een stukje in een plaatse lijk blad. Wanneer? Een paar dagen terug", herinnerde iemand in de zaal zich. „Het ging over een vent, die met regeringsgelden een villa voor zich zelf had gebouwd. Maar het kwam allemaal aan het licht. En weet je hoe het afliep? Hij bekende, dat hij een ,fout' had gemaakt, stelde de villa ter beschikking van een kindertehuis en kreeg enkel een officiële berisping. Hij werd niet eens uit de Partij ge zet". „Ja, dat klopt!" Sibgatov kon het zich ook weer te binnen brengen. „Maar waarom alleen die berisping? Waarom sleepten ze hem niet voor het gerecht?" De filosoof had het artikel niet ge lezen en zag geen kans, uit te leggen, waarom de man niet was voorgeleid. Dat werd aan Rusanov overgelaten. „Kameraden", zei hij, „als hij berouw had, zijn vergissing inzag en zijn villa aan een kindertehuis afstond, waarom zouden we dan extreme maatregelen nemen? We moeten humaan zijn, dat is een fundamenteel kenmerk van..." „Goed, 't mag dan grappig zijn", vervolgde Kostoglotov met lijzige stem, „maar hoe wil je het van filoso fisch standpunt verklaren Sashik en de villa, bedoel ik?" De professor spreidde de vingers van zijn ene hand, hield de andere te gen zijn larynx. „Dit zijn helaas nog overblijfselen van een burgerlijke mentaliteit". „Waarom burgerlijk?" gromde Kos toglotov. „Wat denk je /dan dat het anders is?" vroeg Vadim, zijn aandacht ge wekt. Hij had liever gelezen, maar de hele zaal stond kennelijk op het punt, in een ruzie verwikkeld te raken. Kostoglotov kwam overeind uit zijn horizontale positie en hees zijn hoofd op het kussen om Vadim en de ande ren tóeter te kunnen zien. „Wat het anders is? Nou, gewoon menselijke hebzucht, geen burgerlijke mentaliteit. Je had vóór de bourgeoi sie al inhalige mensen en erna zullen er ook nog inhalige mensen zijn". "Rusanov was nog niet gaan liggen. Over zijn bed heen nam hij Kostoglo tov scherp op en zei onderwijzend: „Als je zulke gevallen op de keper gaat beschouwen, stuit je altijd op een burgerlijk-maatschappelijke oorzaak". Kostoglotov gooide zijn hoofd met een ruk voorover, alsof hij spuwde. „Maatschappelijke oorzaak, wat een onzin!" „Hoezo, onzin?" Rusanov voelde een stekende pijn'in zijn zij en greep naar de plek. Zo'n onbeschaamde aanval had hij niet verwacht, zelfs niet van Boeventronie. „Ja, inderdaad, wat bedoel je met onzin'?" vroeg Vadim en hij trok ver wonderd zijn donkere wenkbrauwen op. „Ik bedoel wat ik zeg", bromde Kostoglotov. Hij trok zich nog wat verder omhoog, zodat hij kwam te zit ten. „Ze hebben jullie hoofden volge propt met allerlei onzin". „Waarom .volgepropt'? Weet je wel wat je zegt?" Schril rolden de woor den uit Rusanovs mond; zijn krachten kwamen onverwacht terug. „Wie hun hoofden zijn .volge propt'?" vroeg Vadim. Hij rechtte zijn rug, hield zijn boek op zijn ene. been in evenwicht. „Die van jullie". „We zijn geen robots", zei Vadim, zijn hoofd schuddend. „We accepteren niets op goed geloof". „Wie bedoel je met ,we'?" scham perde Kostoglotov. Een lok haar viel over zijn voorhoofd. „Nou, wij, onze generatie". „Waarom slik je al dat gezwam over maatschappelijke oorzaken dan? Dat is geen marxisme, maar racisme". „Wat zeg je daar?" schreeuwde Ru sanov. Hij brulde haast van pijn. „Net wat je hoorde", kaatste Kosto glotov terug. „Hoor me dat eens aan! Hoor me dat nu eens aan!" schreeuwde Rusa nov. Hij wankelde en zwaaide met zijn armen alsof hij de hele zaal om zich heen wilde verzamelen. „Ik roep jullie tot geuigen! Ik roep jullie tot getuigen! Dit is ideologische sabota ge!" Vlug liet Kostoglotov zijn benen uit bed glijden. Draaiend met zijn beide ellebogen, maakte hij een hoogst on welvoeglijk gebaar tegen Rusanov. Tegelijkertijd braakte hij een van de schunnigste schuttingtermen uit. „Lik m'n r..., jij met je ideologische sabo tage! Fijne gewoonte van je, ouwe h... die je bent! Elke keer als iemand 't niet met je eens is, noem jij het ideo logische sabotage!" Gekwetst en beledigd door die on beschofte herrieschopper met zijn obscene gebaren en smerige taal, hap te Rusanov naar adem en probeerde zijn afzakkende bril weer recht te zetten. Kostoglotov schreeuwde nu zo hard, dat je zijn woorden door de hele zaal en zelfs op de gang (Zoya keek al om de hoek van de deur) kon horen. „Wat kakel je toch aldoor als een medicijnman over maatschappelijke oorzaken? Weet je. wat ze in de twin tiger jaren zeiden? „Laat ons je eelt- blaren eens zien!" Hoe komen jouw handen zo blank en pafferig? Dat was Marxisme!" „Ik was arbeider, ik heb gewerkt!" riep Rusanov, die zijn aanvaller nau welijks zag, omdat hij zijn bril niet goed op kon krijgen. „O, ik geloof je wei!" Kostoglotovs gebrul klonk onaangenaam. „Ik ge loof je best. Je bent zelfs wel eens begonnen een boomstronk op te tillen bij het zaterdagswerk, (3) je hebt het er alleen halverwege bij laten zitten. Goed, ik mag dan een koopmanszoon zijn, een derdeklasser, maar ik heb m'n hele leven bloed gezweet. Hier, kijk maar naar de eelt op mijn han den. Wat ben ik? Een bourgeois, soms? Heeft mijn vader me een ander soort bloedlichaampjes meegegeven? Daarom zeg ik je, jouw standpunt heeft niets met klassen te maken maar met rassen. Je lijdt aan rassen waan!" (3) Vrijwillige, onbetaalde handenar beid, een onderdeel van de communis tische opvoeding, waaraan iedereen zich moest onderwerpen, ook sommige beambten met witte boord. (Noot van de vertaler). „Wat? Waaraan?" „Je lijdt aan rassenwaan!" Kosto glotov sprong overeind, richtte zich in zijn volle lengte op en spelde hem het woord voor. Het schrale stemgeluid van de on rechtvaardig gehoonde Rusanov was in krijsen omgeslagen. Vadim sprak ook, vlug en verontwaardigd, maar hij kwam niet uit zijn bed en niemand verstond wat hij zei. De filosoof schudde verwijtend zijn grote, welge vormde hoofd met het keurig gekapte haar, maar wie kon zijn krachteloos geluid horen? Hij liep tot vlak naast Kostoglotov, wachtte tot hij adem moest scheppen en had net de tijd, hem in te fluiste ren: „Ken je de uitdrukking ,een er felijke proletariër'?" „Al had je tien proletarische groot vaders, dat maakt niets uit, als je zelf geen arbeider bent, ben je ook geen proletariër", donderde Kostoglotov. „En hij, hij is geen proletariër, hij is een o.h. Het enige, waar het hem om te doen is, is een speciaal pensioen', dat heb ik 'm zelf horen zeggen". Hij zag Rusanov zijn mond opendoen en besloot hem meteen de volle laag te geven. „Jij houdt niet van je land, jij houdt van je pensioen en hoe eerder je het krijgt, hoe beter. Waarom ook niet als je vijfenveertig bent? En ik, ik werd gewond bij Vorenezh, en al wat ik bezit, zijn een paar gelapte laarzen en de twee gaten in een kra keling. Maar ik hou van m'n land. Ik krijg geen kopeke ziekteverzekering voor deze twee maanden, maar toch hou ik van m'n land!" (wordt vervolgd) ADVERTENTIE mmmmsmmmmmtmn 4387. Faldar rende naar zijn centraalpost, vanwaar hij via vele observatieschermen een duidelijker beeld kon krijgen omtrent de dingen, die buiten de afweergordel gebeurden. Hij verweet zichzelf zijn verslapte waak zaamheid, zijn zelfingenomenheid en onderschatting der talrijke vijanden. Een blik op de schermen, maak te duidelijk, dat zijn horst van drie kanten tegelijk werd aangevallen en toen hij de krijgshaftige figuur aan het hoofd van een der colonnes destructie-robots zag, werd alles met één slag duidelijk. Grepan, zijn mededinger naar de hand van Rona, wilde op deze HèQJ manier trachten hem uit de weg te ruimen. Vermoe delijk zonder toestemming of medeweten van zijn su perieuren trok dat jonge heethoofd hier ten strijde met een compleet commando gevechts-robots! Maar hoe wel Faldar de ernst van de situatie terdege inzag, hoefde hij nog niet te wanhopen, want hij had zelf de nodige troeven in petto voor dit hem zo onverhoeds op gedrongen, spel des doods! Bij het eerste alarm kwam automatisch zijn eigen robot-lijfwacht in actie om naar de bedreigde posten te snellen. 53. De volgende morgen kozen Tekko en Terry alweer vroeg zee, nagewuifd door de vriendelijke Zuidzee-ei- eilanders. „Nu met een grote boog om het eiland en dan verdei» in oostelijke richting!" dacht Tekko hardop, waarop Terry beaamde: „Zo is het! Zo stond het pre cies op de kaart! Nog een paar daagjes varen en dan zijn we zo rijk als de maharadja van hoe heet-ie-ook weer!" Handige manoeuvreerden zij met hun bootje door de koraalriffen waar de inboorlingen druk bezig waren met vissen. Staande op de voorplecht van hun prauwen, gewapend met een speer, zochten de inlan ders het glasheldere water af om dan opeens over boord te duiken en even later met een vis aan de speer ge spiest weer boven te komen. Dit tafereeltje deed onze vriend de opmerking maken om hier hun duikersuit rusting nog eens te proberen. Voor zij er echter over eens geworden waren wie het eerst zou duiken, gleed een uiterst snel motorjacht hen ronkend voorbij met aan boord de valse Wou-Gauw, die laatdunkend grijnslachte. plaats: Knlp het grapje uit, stuur het met Uw tekst, naam en adres en één uitgeknipte naam van een Verkade koek in een envelop (postzegel 25 ct) naar: Verkade - postbus 666 - Zaandam. RIJSWIJK De directie van de NV Maatschappij Onderling Belang deelt mee, dat in de op 23 april te houden al gemene vergadering van aandeelhou ders zal worden voorgesteld het divi dend over 1969 te bepalen op 17 pet. (v. j. 15 pet). AMTERDAM De groei van het balanstotaal der Algemene Bank Nederland heeft zich in 1969 in versterkte mate voortgezet, zo wordt ontleend aan het heden verschenen .jaarverslag. De stijging bedroeg niet minder dan 30 pet. nl. van f 12,2 miljard tot f 15,9 miljard. Per ultimo februari 1970 was het totaal al aangegroeid tot f 16,1 miljard, de aanzienlijke expansie van 22 pet. over 1968 werd dus nog ruimschoots overtroffen. In deze geconsolideerde cijfers is verwerkt de balans van de H.B.U. die een totaal aanwees van f 2092 min. (vj. f 1605 min.). Voor het overgrote deel heeft de stij ging van de ABN (circa driekwart) be trekking gehad op het binnenlandse be drijf incl. het z.g. eurovalutabedrijf. In het onlangs verschenen prospectus der uitgifte van f5 min. 8-1/4 pet. zesjari ge obligaties ABN tegen honderd zijn reeds de resultaten van de bank over 1969 en de vooruitzichten voor 1970 op genomen. Daaruit bleek dat de op zich zelf bevredigende stijging van de baten iets is achtergebleven bij de stijging van 1968. De rentemarge in het binnen landse bedrijf heeft vrijwel voortdu rend onder druk gestaan. Voor 1970 laat de kostenontwikkeling zich voorshands wat gunstiger aanzien. Voorgesteld is het dividend te verhogen van 16 tot 17 per aandeel van 100. Ook in 1969 is de groei van de toever trouwde middelen weer zeer groot ge weest. De deposito's zijn toegenomen met 49 pet. tot 6091 min., de spaargel den met 12 pet. tot 1922 min. en de crediteuren met 24 pet. tot 6993 min. De directie spreekt van een zeer gun stige uitbreiding van zaken en een be vredigende stijging van het resultaat. De netto winst nam toe van 71,2 min. tot 75,7 min. de betekenis van de in ternationale spreiding van de ABN werd wederom bevestigd doordat ver houdingsgewijs de toeneming van de rentebaten in het buitenlandse bedrijf AMSTERDAM Van de theorie dat de huren steeds omhoog gaan, komt in de praktijk nog niet zoveel terecht en als het gebeurt, geschiedt het in een tempo dat achterloopt bij de stijging van de onderhoudskosten en de gestegen rente. Dat wij nu, 25 jaren na het einde van de oorlog, nog met een dergelijk geforceerd huur beleid zitten (tegen veler verwachting in), is een (tweede) streep door de theorie van de (automatische) waardestijging van onroerende goed. Dit zegt het verslag 1969 van het Beleggingsfonds Onroerende Goederen (B.O.G.) dat ondanks gestegen exploitatiekosten een iets hoger batig saldo heeft behaald dan vorig jaar nl. f 4.51 min. tegen f 4,48 min. De inkomsten uit huren liepen op van f 6,62 min. tot f 6,75 min. Voor de negende achtereenvolgende maal kon &e uitkering per participatie worden verhoogd ditmaal tot f 72,50. De totale reserve steeg tot f 1,54 min. Dit be drag kan t.z.t. bijv. om de uitkering op peil te houden in een jaar dat het exploi tatiesaldo zou dalen, worden uitgekeerd vrij van inkomstenbelasting. De verzeker de waarde van alle panden bedraagt thans f 131,3 min. Het netto-vermogen komt uit op f 78,3 min. Het zal van de samenstelling van het onroerend goed bezit en de kwaliteit er van, met name dus of het de huurconcurrentie zal kunnen doorstaan afhangen, of bij het vrijer worden van de huurvorming de waarde weer in het gewenste tempo zal stifëen. C.a.v. tiet B.O.G. bezit bestaat daaromtrent geen twijfel. die in het binnenlandse bedrijf heeft overtroffen. De verhoging van het dividend tot 17 houdt in dat aan het personeel een tantième zal worden uitgekeerd van 11 pet. van het in 1969 genoten salaris. Over 1968 werd uitgekeerd 13 1/2 pet., waarvan evenwel inmiddels 3 pet. is omgezet in salaris. In 1970 wordt nog maals 2 pet. tantième in salaris omgezet en daarmee ook opgenomen in de pen sioengrondslag. Naast het jaarlijkse tantième wordt een vakantietoeslag van 6 pet. uitgekeerd. Hét totale kredietvolume - wissels, voorschotten tegen effecten, debiteuren en crediteuren op iddelange termijn - is toegenomen met 23 pet. tot 7.944,7 min. Verhoudingsgewijs deed zich de sterkste stijging voor bij de post kre dieten op middellange termijn, die met 39 pet. toenam tot 1.904,1 min. De grote vraag naar kredieten van deze aard gaat deels misschien terug op de moeilijke situatie op de kapitaal markt, maar laat zich in belangrijke mate verklaren door de aard van de in vesteringen in het bedrijfsleven, waar bij een zwaarder accent komt te liggen Op 3 en 4 april zal in Eindhoven een nationaal röntgencongres worden ge houden. De heer G. D. J. Hofhuis, hoofddirecteur van Philips Nederland n.v., treedt op als gastheer van onge veer 200 deelnemers, voor het meren deel specialisten op dit terrein. Drs. B. Cómbée, directeur van de hoofdindus- triegroep Röntgen en Medische Appa raten, is voorzitter van het wetenschap pelijk deel van de bijeenkomst. Verscheidene binnen- en ook enige buitenlandse radiologen zullen op het congres nieuwe methodieken en tech nieken bespreken, die door recente technische ontwikkelingen mog< lijk zijn geworden. DEVENTER De nieuwe Europese verpakkingsreus Europemballage, waarvan Thomassen en Drjjver onderdeel gaat uitmaken, wordt een bedrijf met een jaar omzet van omstreeks 2,5 miljard. Daarmee is het een van de grootste verpak kingsindustrieën ter wereld. Besprekingen om tot een zuiver Eu ropese verpakkingsindustrie te komen zijn volgens het bestuur van Thomassen en Drijver, gevoerd. De vorderingen waren traag en nadat Continental Can de meerderheid verwierf in het Duitse bedrijf Schmalbach-Lubeca Werke was de kans op een Europees bedrijf verke ken. Europemballage heeft zich verplicht met haar aandelen aan de beurs te ko men. Tussen 1972 en 1975 wordt een aandelenemissie gedaan, waarbij de oude aandeelhouders van Thomassen en Drijver voorkeur krijgen. Voor een aandeel Thomassen en Drij ver kan voor een aandeel Europembal lage worden ingeschreven. Minstens 20 procent van het kapitaal van Europem ballage moet in handen van het publiek komen. In„ antwoord op vragen van dr. A. Vondeling, voorzitter van de Partij van de Arbeid, zei president-commissaris W. T. Kroese van Thomassen en Drij- 171. Noch smid je Verholen, noch Foppe Helm stock, noch Kareltje Knetter had ooit zoveel moois bij elkaar gezien. Het ruim stond tot berstens toe vol met oude koffers en kisten, de een nog antieker dan de andere en-bijna allemaal waren ze met dik ke ijzeren banden beslagen. Er waren kisten bij met goudstukken en kostbaar vaatwerk, zakken met ju welen en edelgesteenten, er waren kronen en siera den te zien, kortom het was teveel om op te noe men. Er waren balen vol gouden talers en kisten vol Spaanse matten. Er waren dubloenen, dukatons, florijnen en gouden rijdprs. Het was zo verschrik kelijk veel, dat de toekomstige eigenaar wel schat- en schatrijk moest wezen, als-ie de boel eenmaal op aarde had... „Hihil Hoei! Hahaha!" kraaide Fop pe. „Allemaal voor mij! Allemaal voor mij! Lang leve Simon Duynkerck!" De gelukkige kerel zette een grote, gouden kroon op en stortte zich temidden van zijn schatten. Met handen vol wierp hij de goudstukken in de lucht en rinkelend vielen ze weer neer op zijn handen en voeten en zijn schouders. De mallerd wist van gekheid niet wat hij doen moest.... Smidje Verholen keek de zaak eens even aan en zei toen: „Foppe, jongen, ik heb een voorstel. Laten we ieder een klein zakje van die kostbaarheden meenemen en laten we naar huis gaan. We hebben nu toch eindelijk wel een goede nachtrust verdiend, vind ik. Dan huren we morgen een grote boot, zet ten er Ouwe Murk als kapitein op..." „Ja, die heeft recht op de halve schat", zei Foppe. „Heel goed", prees Neef Teunis. „En dan komen jullie hier terug om de hele rommel naar boven te bren gen". Foppe liet zich overhalen en zo geschiedde het, dat het drietal een half uurtje later weer op het strand stond, van de Suikerbroodbaai bij de Dode- mansklippen. „En nu rap met de auto naar huis", zei de smid. „Het is al pikdonker. Het kon best eens zijn, dat we al diep in de nachten zaten." ver, dat het bod van 140 per aandeel vrijwel gelijk is aan de intrinsieke waarde. Van stille reserves en goodwill is nauwelijke sprake. Directeur B. ter Haar wijst er op in de informatie over Europemballage dat de samenbundeling betere garanties voor de continuïteit van de ingebrachte bedrijven en de werkgelegenheid geeft. Garanties voor de voortzetting van de Nederlandse bedrijven zijn niet ge vraagd en niet gegeven. Het is volgens de heer Kroese on denkbaar, dat de Nederlandse bedrij ven, waarvoor bijna 200 miljoen wordt betaald, zullen worden gesloten. Hij verzekerde, dat het sociale beleid niet zal worden gewijzigd. Door de gunstige ligging van de be drijven van Thomassen en Drijver in West-Europa komen deze in aanmer king voor uitbreidingen. Naast Continental Can, dat het bod op Thomassen en Drijver uitbracht, zijn de grootste partners in Europemballage het Duitse bedrijf Schipalbach (jaar omzet bijna 700 miljoen) en het En- DOKKUM Op de jaarlijkse alge mene aandeelhoudersvergadering van Prins N.V. te Dokkum waren 53 aan deelhouders aanwezig, vertegenwoordi gende 528 stemmen. Naar aanleiding van diverse vragen deelde de directie mee, dat de vooruitzichten van de n.v. zeer goed zijn. Door een forst stijging van de prij zen der grondstoffen is de concurrentie evenwel scherper geworden. De cliën ten, aldus de heer Prins, zijn nog niet ingesteld op de hogere prijzen. De lange winter heeft remmend gewerkt. De fa briek heeft voor een deel op voorraad gewerkt. De orderportefeuille is voor vrijwel alle produktie-afdelingen goed gevuld. Het voorstel van de winstverde lingen, inhoudende een uitkering van acht procent dividend, werd zonder dis cussie aanvaard. gelse Metal Box, dat een omzet van on geveer 1325 miljoen heeft. De omzet van Thomassen en Drijver is omstreeks 400 miljoen. Europemballage krijgt 14 directeuren. Daarvan zijn vier vertegenwoordigers van Continental Ca* en tien Europea nen. De heer Kroese verwacht niet, dat het de Europese verpakkingsreus aan concurrentie zal ontbreken. OUDE PEKELA De werknemers uit de dagploegen van de kartonnage- fabrieken gaan niet akkoord met de loonsverhoging van U procent volgens de nieuwe cao. Zij vinden, dat het ver schil in beloning tussen de dagploegen en ploegendiensten te groot is gewor den. De werknemers uit de ploegendien sten gaan met de verhoging van 11 pro cent akkoord. Als de werkgevers vasthouden aan de overeengekomen loonsverhoging dreigt weer een staking in de kartonindustrie. ALMELO In 1966 besloot Nijver- dal- Ten Cate, na een uitvoerig onder zoek ter plaatse, tot een samenwerking met een aantal Griekse industriëlen teneinde tot de bouw van een spinnerij in Griekenland over te gaan. De samenwerking heeft geresulteerd in de oprichting van een Griekse N.V., Ilios Ten Cate, waarin Nijverdal- Ten Cate voor 50 pet. deelneemt. Inmiddels is met de bouw van de spinnerij begonnen op een industrieter rein in de buurt van Thessaloniki, in het noorden van Griekenland. De spin nerij wordt ingericht met ca. 10.000 spillen voor het spinnen van katoenen garens. Het industrieterrein is gelegen in een industrieel ontwikkelingsgebied. Verwacht wordt, dat de spinnerij begin 1971 in produktie zal gaan. op aanschaffing van outillage met af schrijvingstermijnen die de middellange lening tot een geschikt financierings- instrument maken. Deze grote vraag, tezamen met de terzake geldende richt lijn van de Ned. Bank, dat de uitbrei ding van de lange binnenlandse activa van de bank gefinancierd moet worden met de uitbreiding van de lange bin nenlandse passiva, noopt de ABN veel aandacht te besteden aan het aantrek ken van lang geld. De onlangs uitgege ven 8 1/4 pet. 6-jarige obligatielening van 75 min. is een van de vormen waarin dit geschiedt, naast met name het aantrekken van spaargeld en de plaatsing van spaarbiljetten. Een bijko mend voordeel van de reeds aangekon digde aandelenmissie zal zijn dat ook deze gelden het lange bedrijf zullen versterken. ALMELO Direct na de algemene vergadering van aandeelhouders van de koninklijke textielfabrieken Nijver- dal-Ten Cate NV op 16 april, zal een der directeuren van dit concern, de heer Berto Doedes Brcuning ten Cate, zijn 30-jarige verbondenheid met deze onderneming beëindigen. Door zijn acti viteiten op sociaal gebied, zowel binnen de onderneming, als voor de gemeen schap Almelo/Nijverdal, is de heer Ber to een bekende persoonlijkheid. Op 1 april 1940 werd de heer Berto (zoals hij bij iedereen bekend is) be noemd tot directeur van H. ten Cate Hzn en Co NV. Hij is sedert de fusie in 1957 met de Koninklijke Stoomweverij te Nijverdal lid van de concerndirectie. De heer Ten Cate belastte zich behalve met de shipping, voornamelijk met d® sociale en maatschappelijke facetten van de onderneming. Het instandhouden van een goede band met het personeel en met de ge pensioneerden is steeds zijn grote kracht geweest. Mede door zijn activi teiten in het verenigingsleven is de heer Berto een geziene figuur in de regio. Slechts enkele activiteiten in het ver enigingsleven zal de heer Ten Cat® neerleggen, maar o.m. zijn functie als secretaris van de Industriële Kring Al melo e.o. denkt hij te blijven bezetten. De heer Ten Cate is 60 jaar. Zijn ver trek geschiedt geheel op eigen verzoek. Door de nieuwe samenwerking met H. P. Gelderman en Zonen en de daar mee gepaard gaande uitbreiding van de concerndirectie zal de heer Ten Cat® niet in deze functie opgevolgd worden. LEIDSCHENDAM In 1969 was het onderbezettingsverlies van de machine fabriek aanmerkelijk minder dan in de voorgaande jaren, zo zegt de directie van Enkes N.V. in haar heden versche nen jaarverslag. Enkes blegf kampen met een gebrek aan geschoold perso neel, waardoor ook in 1969 niet alle be drijfsafdelingen volledig bezet waren. Het hruto-exploitatiesaldo voor af schrijvingen bedroeg f 1 miljoen (v.j. f 979.000). Na aftrek van afschrijvingen, belas tingen en toevoeging van interest en het saldo diverse baten en lasten bedraagt het saldo-winst f 360.000 (v. j. f 303.000). Voorgesteld wordt, het divi dend vast te stellen op 9 pet. (1968: 8 pet). Bij het afsluiten van het boekjaar was Enkes ruim voorzien van opdrach ten voor 1970, vooral wat de machine fabriek betreft. De orderportefeuille bedroeg ultimo 1969 f 3,2 miljoen. Om de noodzakelijke continuïteit in de or derportefeuille te garanderen wordt getracht het aantal contractorders op langere termijn te vergroten, aldus het verslag. Enkes heeft een investeringsplan voor de komende jaren opgesteld. Het bleek noodzakelijk, aldus de directie, nu reeds enige machines te bestellen, die eerst medio 1971 kunnen worden afge leverd. Het plan voorziet voorts in voorzieningen voor gebouwen, terreinen en inventaris. De totale investeringen van Enkes bedroegen in 1969 f 679.000 tegen f 408.000 in 1968. Ultimo 1969 waren bij Enkes 268 per sonen in dienst. Ultimo 1968 bedroeg dit aantal 253. HEERLEN Per 1 april krijgt het hele mijnpersoneel een loonsverhoging van 4,75 procent. Op 1 juli en 1 januari 1971 kan daar, afhankelijk van de strijging van de kosten van het levens onderhoud, nog 6 procent in totaal bij komen. Konstanz 318 —2; Rheinfelden 255 —9; Straatsburg 302 —2; ,Plitter8dorf 455 17; Maxau 525 9; Plochingen 196 —3; Mannheim 401 28; Steinbach 267 —31; Mainz 409 —24; Bingen 314 —20; Kaub 368 —23; Trier 414 —8; Koblenz 396 —22; Keulen 426 —27: Ruhrort 651 —24; Lobith 1295 —22; Nij megen 1078 —16; Arnhem 1052 —17; Eefde-IJssel 640 10; Deventer 518 6; Monsin 5492 8; Borgharen 4115 18; Belfeld 1320 15; Grave (beneden de sluis) 597 +2.

De Vallei | 1970 | | pagina 2