Nederlander kreeg in Israël 5 jaar voor poging tot spionage Filmer beschuldigt agent van poging tot brandstichting I Husq var na Bij opstand in Soedan reeds 36 doden W V O Twee kinderen verloren hun ouders bij autobotsing TOESTAND IN CAMBODJA ZEER GESPANNEN Prins Bernhard bezocht Japans keizerlijk paar Zeeman steekt kapitein met roestig mes ÖE KUYPEB Arrestatie van archeoloog werd half jaar geheim gehouden aarnemers uit Griekenland gezet Tweede paasdag afgeschaft in Suriname Caféruzie werd man fataal Wapenhulp van F.S. Ontvoerings- poging in Buenos Aires mislukt Brutale inbraak in pompstation In door woningzoekenden bezet huis 5) grasmaaimachines uit Minister Luns ziet M-Oosten donker Vee omgekomen bij boerderij branden Kleine Johannes99 in Bussum onthoofd „AVONTURIER" cyinti-torn CONSIDERATIE ALARM NS-abonnementen geven reductie op streekvervoer GEWAARSCHUWD TOEN PAS Veertien jongelui het hasjiesj op zak aangehouden Diefstal in Brugge uit bibliotheek DINSDAG 31 MAART 1970 TEL AVIV De 61 -jarige Nederlandse archeoloog W. R. is door een bijzon dere Israëlische rechtbank veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf wegens poging tot spionage tegen Israël. Een lid van de Nederlandse ambassade heeft de zitting echter mogen bijwonen. ATHENE Aan acht internationale waarnemers is officieel toegang ont zegd tot het massa-proces in Athene te gen 34 leden van de ondergrondse orga nisatie „democratische verdediging". De waarnemers kregen te horen dat hun aanwezigheid een „belediging voor de waardigheid van het Griekse recht" be tekent. Vrijdag en zaterdag zeiden vijf be klaagden tijdens hun gevangenschap te zijn gefolterd. Professor Mangakis ver klaarde dat men hem tegen voetzolen en hoofd heeft geslagen. Zijn kweller zou een zekere kolonel Xenophon Tza- varas van de veiligheidsdienst zijn ge weest. Mangakis zei op grond van de valse beloften dat zijn vrouw niet zou worden vervolgd, tegenover de pers te hebben verklaard dat hij niet was ge marteld. Professor Karajorgas, die in de zo mer vorig jaar ernstig werd gewond toen een bom in zijn handen ontplofte, deelde mee dat, toen hij in een zieken huis bij bewustzijn kwam, twee politie mannen hem door elkaar schudden en vroegen waar zijn voorraad bommen lag. Hij raakte toen weer buiten kennis. Later hadden kolonel Tzavaras en twee anderen hem in de waan gebracht dat zijn hele gezin gevangen zat. Na zijn ontslag uit het ziekenhuis werd Karajorgas naar een bureau,van de gendarmerie te Athene gebracht, waarin men hem in het gezicht sloeg. Hij kreeg hallucinaties en deed beken tenissen. Vijf maanden sliep en at hij op de grond. Naar het schijnt is hij na een bezoek van het Rode Kruis beter be handeld en werd hij weer naar een zie kenhuis gebracht. „Griekenland is een lijk aan boord van het Navoschip", zei de Noorse parle keer in Oslo nadat hem de toegang tot Griekenland tezamen met twee andere Scandinavische parlementariërs ont zegd was. I1ELLENDOORN Maandagavond is brand uitgebroken in de boerderij van G. Bloeme in de buurtschap Haarle, ge meente Hellendoorn. Een koe, twee kal veren en twee pinken zijn in de vlam men omgekomen. De brand is vermoe delijk op de hooizolder ontstaan. De be woners konden zich nog op tijd in vei ligheid stellen. BEDUM In het Groningse Bedum Is zondagmorgen een landbouwschuur van de gebroeders Berends aan de Woltdijk door brand totaal verwoest. Een schaap, twee lammeren en een kalf kwamen in de vlammen om. Ook gin gen 600 tot 700 pakken stro verloren. De brandweer van Bedum wist d£ boerde rij te behouden. De schade is zeer aan zienlijk. Vermoed wordt dat een infra rode lamp, die boven de hokken van de dieren hing, door een der dieren is af gestoten en in het hooi terecht is geko men. BUSSUM Het beeldje van de Klei ne Johannes, dat in de Bussumse villa wijk Het Spiegel staat, is onthoofd. Tot dusver is het hoofd van het beeldje spoorloos. Het beeldje werd jaren geleden ge plaatst als herinnering aan de schrijver Frederik van Eeden en diens boek „De kleine Johannes". Frederik van Eeden is in Bussum overleden. Dhr. R. werd gevangen genomen, toen hij als toerist aankwam op het vlieg veld van Tel Aviv. De Israëlische ge heime dienst was kennelijk op zijn komst voorbereid. R. wordt ervan verdacht naar Israël te zijn gekomen om voor Arabische landen te spioneren. Daartoe zou hij een speciale opleiding hebben gehad. De Israëlische geheime dienst zegt te weten met welke opdrachten R. naar Israël was gekomen. R. was voordien nog nooit in Israël geweest. Willem R. kwam in september naar Israël. Enkele weken geleden werd hij berecht. Om veiligheidsredenen hield de Israëlische justitie de zaak tot dit weekeinde geheim. Volgens de officier van justitie, me vrouw Victoria Cohen, had R. van en kele Arabische agenten enkele opdrach ten gekregen, die de veiligheid van Is raël ernstig in gevaar zouden hebben gebracht. De officier van justitie noemde R. „een internationaal avontu rier". Voor de rechtbank had R. gezegd zichzelf te beschouwern als wereldbur ger. Hij zei uitgever te zijn van een aantal dagbladen, zeven talen te spre ken en in een aantal landen te hebben gewerkt; in Zuid-Amerika in de mijnen en elders op banken en in musea. Ook ADVERTENTIE kDtrtim ar. Oejitowrt o PARAMARIBO Voor het eerst sinds mensenheugenis is in Suriname de Paasmaandag niet gevierd. De rege ring besloot 16 maart, Tweede Paasdag en Tweede Pinksterdag als algemeen christelijke feestdagen in te trekken. Daarvoor kwamen in de plaats het hin- dostaanse Holy Phagwafeest en het Idul Fitr-feest van de moslims. De Algemene Bond van Overheids personeel had zijn leden opgeroepen wel te gaan werken, maar rouwbanden of zwarte kleding te dragen. De oproep had geen supces; er werd overal nor maal gewerkt. ETTEN/LEUR Na een handgemeen in een café, waartoe hij zelf aanleiding gaf, is zondagavond de 65-jarige A. van Heerde uit Breda overleden. De man begon vervelend te worden en duwde zonder enige reden de 27-ja rige C. T. uit Etten/Leur een bierglas in zijn gezicht. Deze gaf hem toen een paar opstoppers, waardoor hij met zijn hoofd tegen de grond kwam. Een ge waarschuwde arts achtte overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. De man overleed enkele uren later. Sectie wees uit dat het hoofdletsel van de man niet de oorzaak van zijn dood was: hij bleek te lijden aan een ernstige hartafwijking. ADVERTENTIE daniela dealtijdpas' panty L75 naad die inscheuren op de naad van het broekje tegengaat. alléén bij uw textielwinkelier beweerde trouwd. hij vier maal te zijn ge- In het vonnis zei de rechtbank: „Wij leggen slechts een straf van vijf jaar op uit consideratie met de leeftijd van de beschuldigde, zijn slechte gezondheid en omdat hij al bij zijn aankomst op het vliegveld werd gearresteerd, voor dat hij zijn opzet kon uitvoeren". De rechtbank had R. een advocaat uit Tel Aviv toegewezen. De Nederlandse consul was bij het proces als waarne mer aanwezig. ADVERTENTIE MEGEN Een echtpaar uit Nucnen, de heer en mevrouw Hinndeman, resp. 40 en 39 jaar, is zaterdagmiddag om het leven gekomen by een auto-ongeluk op de rijksweg Oss-Veenendaal. Het ongeluk gebeurde om kwart voor een, onder Megen. De auto van het echtpaar Hinndeman kwam in botsing met een tegenligger. Twee kinderen, die meere den werden licht gewond, evenals de bestuurder van de tegemoetkomende auto. HEDEL Op de Hedelse brug, deel uitmakend van de rijksweg Utrecht- Den Bosch, is zaterdagochtend om streeks acht uur als gevolg van het gladde wegdek een personenauto in een slip geraakt en frontaal in botsing ge komen met een vrachtauto. Twee van de drie inzittenden van de personenauto werden op slag gedood, de derde werd zwaar gewond. De omgekomenen zijn de 44-jarige heer B. W. Lut uit Leiden en de 30-jarige mej. A. G. Rademaker uit Rijswijk. De 39-jarige heer W. H. Lut, eveneens uit Leiden, werd zwaar gewond in een ziekenhuis in Den Bosch opgenomen. WOLVEGA Zondagmorgen is de 53-jarige opticien S. Hoekstra uit Zwaagwesteinde om het leven gekomen toen de auto waarin hij als passagier meereed, vermoedelijk door gladheid van de weg raakte en in een sloot te recht kwam. Het gebeurde op Rijksweg 32 in de gemeente Wolvega. Zijn echt genote werd zwaar gewond. DE LIER Omstreeks kwart over een in de nacht van zondag op maandag zijn op de Burgemeester Crezeelaan in De Lier twee auto's frontaal met elkaar in botsing gekomen. In beide auto's za ten twee mensen. Alle vier zijn ze met zeer ernstige verwondingen opgenomen in het Oude en Nieuwe Gasthuis in Delft. Maandagmorgen waren allen buiten levensgevaar. Het waren twee jongelui uit Schiedam, een 25-jarige man uit Wateringen en een 19-jarig meisje uit Naaldwijk. PHNOM PENH/NEW YORK De Cambodjaanse premier Lon Nol, heeft maandag op een persconferentie ge zegd. dat zijn regering de Verenigde Staten om hulp in de vornyvan wapens zou kunnen verzoeken, als de situatie dit eist. De generaal verklaarde dat deze hulp ook van andere bevriende landen zou kunnen komen, „zoals Frankrijk of Indonesië". Hij legde er echter de nadruk op dat dit pas zou ge beuren als alle diplomatieke pogingen, om de Viet-Cong Cambodja te doen verlaten, zouden zijn gestrand. Hij on derstreepte voorts dat de buitenlandse hulp in geen geval zou bestaan uit troe penzendingen. In e<"n communiqué dat de regering- Lon Nol heeft gepubliceerd, wordt ge- zegt dat de toenemende Noordvietna- mese en Viet-Cong-ihfiltratie een ern stige situatie heeft geschapen en dat alle diplomaten van landen met missies in Phnom Penh en die vertegenwoor digd zijn bij de Verenigde Naties zijn ingelicht over de positie van het land met het oog op colonnes oprukkende communistische troepen tot op 50 km van Phnom-Penh. In New York deelde de nieuwe zaak gelastigde van Cambodja, Or Kosalak, mee dat zijn land binnenkort secreta ris-gene-aal Thant hulp van de Ver enigde Naties zal vragen om de Noord- vietnamese en Viet-Cong-strijdkrachten van Cambodjaans grondgebied weg te krijgen. Generaal Nol ging voorts in op de binnenlandse moeilijkheden, die hij, conform de, vele officieële communi ques hierover, toeschreef aan provoca ties van „geïnfiltreerde Viet-Cong-agi- tatoren". Hij noemde de problemen niet ernstig en van voorbijgaande aard. Alarmerend is daarentegen de be schrijving die het Duitse persbureau DPA van de binnenlandse situatie geeft. In Cambodja heerst praktisch Consul vrij BUENOS AIRES Gewapende man nen hebben zondagavond vergeefs ge tracht een lid van de Russische ambas sade in Buenos Aires te ontvoeren. Aanvankelijk meende men, dat het om twee Russische diplomaten ging, maar de Sovjet-ambassade maakte maandag bekend, dat bij 't incident 'n Rus, het plaatsvervangend hoofd van de Rus sische handelsvertegenwoordiging in de Argentijnse hoofdstad, Joeri Pivo- varof, betrokken was. Deze raakte bij de ontvoeringspoging gewond, maar zijn toestand werd als niet ernstig beschre ven. Pivovarof was door een van de ontvoerders met een revolver op het hoofd geslagen. Vier mannen, vermoedelijk rechtse extremisten, sleurden de Rus zondag avond in de buurt van zijn woning in een auto. Een politie-patrouille werd door het gegil van de echtgenote van Pivovarof gealarmeerd en zette de ach tervolging in. Er ontstond een botsing tussen de auto met de ontvoerders en een andere wagen, waarbij enkele van de ontvoerders gewond raakten. Zij werden door de politiepatrouille gear resteerd. De consul van Paraguay, Joaquin Waldemar Sanchez, die vorige week dinsdag was ontvoerd, is zaterdag vrij gelaten, hoewel zijn ontvoerders tevo ren hadden gezegd hem te zullen doden als vergelding voor het feit, dat een van hun geestverwanten door de politie zou zijn doodgemarteld. een burgeroorlog, aldus DPA en in minstens negen van de 17 provincies is het tot bloedige botsingen tussen aan hangers van prins Sihanoek en die van het nieuwe bewind gekomen. In steden en dorpen leverden burgers en boeren met messen en andere scherpe voor werpen op de straten en in de huizen urenlange gevechten, waarbij honder den doden zouden zijn gevallen. Tege lijkertijd worden uit bijna alle distric ten langs de grens tussen Cambodja en Zuid-Vietnam zware gevechten tussen eenheden van het kleine,1 36.000 man sterke regeringsleger en bataljons van de Viet-Cong gemeld. De Cambodjaanse premier heeft maandag bekendgemaakt, dat de rege ring heeft besloten het gekaapte muni tieschip Columbia Eagle aan de Ver enigde Staten terug te geven. Prins Bernhard is gisteren in Tokio ontvangen door de Ja- panse keizer Hirohito en keizerin Nagako. De prins kwam zondag in Tokio aan na een vijftiendaags be- zoek aan Indonesië. Op het vlieg- veld van Tokio werd hij met groot militair ceremonieel verwelkomd. 2 De Prins brengt een bezoek van zes dagen aan Japan. Vandaag reist hij met de Hiari-expres, de 5 snelste trein ter wereld, naar Osa- j ka. Morgen opent hij officieel het Nederlandse paviljoen op de we- reldtentoonstelling Op 2 april brengt hij een bezoek aan de Nederlandse fregatten Van 2 Galen en Van Speijk, die in de ha- I ven van Osaka liggen. OSSENDRECHT In een ben- zine-service-station te Ossendrecht is zaterdagavond voor veertien tot twin tigduizend gulden aan auto-accessoires ontvreemd. De inbrekers moeten via het dak zijn binnengekomen. De daders hebben een gestalde auto naar buiten gereden en him eigen ver voermiddel naar binnen. Daar hebben zij alles ingeladen wat van hun gading was. Tot nu toe ontbreekt elk spoor. KRABBENDIJKE Dc 43-jarige Por tugese zeeman M. B. P. heeft vrijdag nacht zijn kapitein in diens auto met een roestig mes diverse steken toege diend. De man is opgesloten In het politie bureau te Kruiningen. Men vermoedt dat hij geestelijk gestoord is. De Portugees was matroos aan boord van de Nederlandse kustvaarder Hori zon, die in Terneuzen had afgemeerd. Hij was met zijn kapitein, de 46-jarige L. Brand in diens auto op weg naar Rotterdam, toen hij plotseling een mei trok. De vrouw van de kapitein, die de auto bestuurde, stopte direct, terwijl haar man zich de potige matroos van het lijf probeerde te houden. Toen de auto stilhield, vluchtte de Portugees het veld in. De kapitein werd overgebracht naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom. Hij is buiten levens gevaar. De Portugees is gearresteerd in een varkenshok, waar hij zich had ver scholen. Overleg tussen de Nederlands# Spoorwegen en de Koninklijke Neder landse Ver. van Transport-Ondernemin gen hebben ertoe geleid, dat deze zomer enkele abonnementskaarten van de NS recht zullen geven op reductie bij dt openbare streekvervoerbedrijven. De regeling zal voorlopig alleen be trekking hebben op het 8-daagse kris kras abonnement en de tienertoerkaart van NS. Houders van een dergelijk abonne ment kunnen bij de streekvervoeron- dernemingen een retour of enkele reis kopen tegen half geld. Deze regeling zal bij wijze van zomer-aanbieding gel den voor de komende maanden juni, juli en augustus. AMSTERDAM Volgens televisiere gisseur René Coelho, heeft een Am sterdamse politieagent geprobeerd brand te stichten in een huis aan de Sarphatistraat, dat illegaal was betrok ken door een groep woningzoekenden. Morgenavond zullen, aldus René Coelho, toevallig opgenomen filmbeel den van de gebeurtenissen worden uit gezonden in het tv-programma „Dit is het begin" (Vara, Ned. 2, 21.00 uur). Op de film zou een agent te zien zijn, die enkele halen van een sigaret neemt en de brandende peuk daarna van de straat af het huis in gooit, op een sta peltje pamfletten in de gang. Een woordvoerder van de Amster damse politie zei gisteravond als voor lopig commentaar dat het weggooien van een peuk nog geen brandstichting hoefde te betekenen. De film van René Coelho, waarop de „brandstichtende" agent te zien zou zijn, werd vorige week zaterdag opge- ADVERTENTIE Zweden Zend deze advertentie in een ongefrankeerde enveloppe aan: Husqvarna, Antwoordnummer 1846, Amsterdam en U ontvangt 1 gratis fraaie brochures. nomen. Coelho was gewaarschuwd door de zogenaamde Aktiegroep '70 dat dan twee huizen in de Sarphatistraat „be zet" zouden worden. Omdat hij werkte aan een programma over Oranje Vrij staat wilde hij hiervan opnamen ma ken. „Toen we in een van de huizen werk ten, stopte er een politie-Volkswagen en stapte een agent naar de deur. Hij keek door een raampje naar binnen. Ik gaf de cameraman opdracht dit te filmen. Toen ik tien minuten later buiten kwam, stapte die agent op mij af. Ik moest met hem het autootje in. Hij zei dat ik verboden dingen had gedaan en dat hij het copyright op de opnamen, die ik van hem had laten maken, niet vrij gaf, zodat ik ze niet mocht uitzen den. Later, de man was heel vriendelijk, zei hij dat ik hem in moeilijkheden zou brengen doordat hij rokend op de opna men te zien *was en dat hij dat van zijn baas in diensttijd niet mag doen. Ik deelde de man toen mee, dat ik de be treffende passage weg zou laten. Toen ik de film echter monteerde, zag ik wat de man werkelijk deed. Hij rookte een sigaret, trok er nog eens ex tra aan en gooide die daarna brandend in een stapel pamfletten die in de gang lag. Ik was", verklaarde Coelho, „er helemaal stuk van en wist niet wat ik zag. Ik zend deze passage nu wel dege- KHARTOEM Bloedige botsingen tussen Soedanese regeringstroepen en aanhangers van de zich tegen het be wind verzettende Islamitische Ansar- sekte, alsmede betogingen tegen de geestelijke leider van deze sekte. Imam El-Hadi El-Mahdi, bepaalden maandag de politieke toestand in Soedan. Bij gevechten die zich zondag in Khartoem hebben voorgedaan tussen aanhangers van de Imam en leger en politie zijn zesendertig militairen en politiemannen gedood, zo is maandag in Cairo vernomen. Over het aantal slachtoffers aan de kant van dc rebel len werden geen cijfers genoemd. ADVERTENTIE Zuidelijk van Khartoem hebben de regeringstroepen een aanvang gemaakt met de belegering van het eiland Aba. in de Witte Nijl, om ongeveer 30.000 Ansar-strijders te dwingen hun wapens in de strijd tegen de Soedanese revolu tionaire regering neer te leggen. Imam El-Mahdi heeft nimmer voor de in 1969 aan de macht gekomen mili taire regering willen buigen en deze be schouwt de grijze leider, die zich op het eiland heeft verschanst, dan ook als de aanvoerder van het verzet. Maandag is een nog onbekend aantal aan doden en gewonden gevallen. Vol gens minister van Binnenlandse Zalen Faroek Osman Hamdallah, die tevens lid van de revolutionaire raad is, begon de strijd met een aanval van met mes sen en speren gewapende Ansar-krij- gers op een politiepatrouille. Toen mili tairen te hulp kwamen boden de Ansars volgens de minister „georganiseerde te genstand" met automatische wapens en kanonnen. Bij straatgevechten waren opnieuw verscheidene leden van de regerings troepen gesneuveld, zei hij. De strijd krachten waren echter het terrein meester gebleven en zij hadden ver scheidene gevangenen gemaakt. Bij huiszoekingen had men grote hoeveel heden wapens gevonden. In Khartoem eisten maandag onge veer zestigduizend betogers het hoofd van Imam El-Mahdi. RIJSSEL Veertien Nederlandse jongelui zijn vrijdag en zaterdag door de Franse douane in de Belgisch-Franse grenspost Menen/Halewijn aangehouden wegens het in bezit hebben van verdo vende middelen. Him auto's zijn in be slag genomen. Allen hadden ongeveer vijf gram hasjiesj bij zioh. SCHIPHOL „De situatie in het Midden-Oosten is veel minder roos kleurig dan ik had gehoopt. De kansen op een vreedzame oplossing van de cri sis l\jken mij sinds mijn vorige bezoek, bijna twee jaar geleden, kleiner gewor den". Met deze verklaring keerde minister Luns zondag terug in ons land na een acht-daagse reis door Libanon, Jordanië en Egypte. Het was hem opgevallen, dat men in de landen, die hij bezocht, aanzienlijk minder optimistisch was over de toe stand dan destijds. „Mensen, die bij mijn vorig bezoek nog tamelijk opti mistisch waren zitten nu boordevol twijfels. De positie van de extremisten is dan ook versterkt". Minister Luns vond het geen hoopvol teken, dat Gunnar Jarring, de afge vaardigde van de VN, was teruggekeerd naar zijn ambass^deurspost in Moskou. Alles kan volgens de minister helemaal mis gaan als de partijen in het Mid den-Oosten zich niet houden aan de re soluties van de Veiligheidsraad van de VN. Hij vreesde, dat nog meer landen, bijvoorbeeld Turkije, bij het conflict betrokken zullen raken. De leiders van de landen, die ministers Luns bezocht, zijn volgens hem bereid mee te werken aan de uitvoering van de resoluties van de VN. Maar er moet dan wel snel iets gebeuren. „Wat nu nog acceptabel is kan over een jaar onaanvaardbaar zijn", zeiden zij, aldus de minister. lijk uit. Vijf keer in totaal, vertraagd en vergroot". Een woordvoerder van de politie noemde het gisteravond „een behoorlij ke aantijging" van deze regisseur. De zaak kan „een voorwerp van onderzoek worden", waarbij de betrokken agent door de korpsleiding verhoord zal moe ten worden. Men wil zich in politiekrin gen vandaag over de zaak beraden. ADVERTENTIE Voor enkele oenten mérfr per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DeKuyper Vieux, met de originele uit Frank rijk geïmporteerde brandy. BRUGGE Uit de stedelijke biblio theek van Brugge hebben dieven atlas sen van grote waarde over de havenin stellingen van Brugge en Zeebrugge ge stolen. De waarde van de werken wordt op een miljoen frank geraamd. Drie maanden geleden werd in dezelfde bi bliotheek een gelijksoortige diefstal ge pleegd. Toen werden waardevolle ar chiefstukken gestolen. De dieven waren toen binnengekomen door een ruit in te slaan. Ook nu is men op dezelfde wijze te werk gegaan. ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 5