Aanval op Amerikaans Intelsat-Monopolie Rijkspostspaarbank rente tot 7% Startschot viel voor spectaculair karwei Zeeland los van Brabant GEFASCINEERD DOOR F-27 zo lang ze in de groei zijn! VOORBEELD GARAGE GROEI SAMENGAAN MOEILIJKE PERIODE EUROPEES NIEUW PROJECT Mijn vader vindt me een flinke vent! Dat kan ook niet anders. Ik eet op tijd mijn Liga. Kom maar op, ik kan tegen een stootje! I I i i HANDVEST INTERCONTINENTALE VERBINDINGEN CONTRACTEN BEZWAREN V 'V. WOENSDAG I APRIL 1970 SUCCESVOLSTE VLIEGTUIGVERKOPER TER WEREED FRITS DIEPEN VOELT ZICH NOG STEEDS HAPPY Fokkers directeur Frits Diepen (54) heeft het talent om het samenbrengen van gelijkgerichte belangen harmonieus te laten verlopen. Als geslaagd zakenman verstaat hij evenwel ook de kunst tijdig op charmante wijze knopen door te hakken. Hij past er voor op de dingen te forceren. Op het geschikte moment beslist hij. Zo moet, dacht ik, ook zijn intrede in 1953 als commercieel directeur van de vlieg tuigfabriek Fokker worden gezien. In dat jaar bezat hij zelf op het vliegveld Ypenburg 'n gevarieerd en bloeiend bedrijf. Frits Diepen was allerminst 'n groen tje in dit vak toen hij deze zaak bij Fokker inbracht. Het was wel een hele stap. Hij zegt ervan: „Ik heb altijd wel al gemeen technische belangstelling ge had, maar ik zocht het toch meer in een commerciële loopbaan. Het onafhanke lijk zaken doen trok me sterk. Dat ge voel van vrijheid, van zelfstandigheid deed me veel. Merkwaardig genoeg heb ik dat weer ingeleverd toen ik bij Fok ker kwam. Deze functie is heel iets an ders dan een eigen zaak hebben. Toch ben ik met volle overtuiging naar Fok ker fiekomen. Ik was gefascineerd door het project voor het passagiersvliegtuig F-27 Friendship, waarvan toen de ont wikkeling begon. Ik heb er nooit spijt van gehad." Dat lijkt overigens het geval met alle wendingen die hij aan zijn leven gaf. Een typisch voorbeeld speelde zich af toen hij nog een jongen was. „Na de lagere school wilde ik pastoor worden. Daarom ging ik naar het klein-seminarie Beekvliet in St. Mi chielsgestel. Na drie jaar ging ik terug naar Tilburg, waar ik het gymnasium afliep". Hij vertelt er ook nog bij dat hij al tijd „gek op auto's" was. Het alterna tief voor hem was dat hij in december 1934 net negentien jaar in Bergen op Zoom de garage Difoga (Diepen FOrd GArage) opende. Frits Diepen bruiste van activiteit. Daarbij bleken „automobielen" niet voldoende. In de zomer van het volgend jaar ging hij leren zweefvliegen (richt te in Woensdrecht een zweefvliegclub op) en al gauw ook motorvliegen. „In Antwerpen bij de oude Stampe die pi loot van koning Albert was geweest". Het brevet was spoedig in zijn bezit en met twee vrienden kocht hij een Pander-Multipro. „Daar hebben we ge zellig mee rondgefladderd. In de oor logsdagen maakten de Fransen het toe stel onbruikbaar door de propeller stuk te slaan". Intussen had Frits zich ook gemengd ln de autosport. Hij nam deel aan de ritten naar Monte Carlo (ook aan de eerste in 1936), aan de Dumanceauritten in België, en aan rally's in de Harz en in de Alpen, later ook in ons land in Oldebroek en Zandvoort. Met een Fordteam werd hij winnaar in een Al penrit door Zwitserland, Italië en Frankrijk. Tweemaal kwam hij als eer ste aan in Monte Carlo, eenmaal uit Portugal en een andere keer uit Est land. Frits Diepen beseft nu: „Toen ik van het gymnasium kwam, heb ik er wel aan gedacht om te gaan studeren, want iedereen thuis deed dat, maar ik was nogal geïnteresseerd in alles wat auto mobielen was". Zo draaide dan de gara ge, waarvan hij nog steeds eigenaar is en waar zoon Peter pas als adjunct-di recteur is begonnen. Zoon Frits' inte resse ligt bij vliegtuigen. Hij beweert niet dat de garage direct een daverend succes was. „Tot de oor log ging het redelijk met wat vallen en opstaan". Vliegtuigen lieten hem echter ook niet met rust. In de Tweede Wereldoor log ging hij naar eigen ontwerp twee- persoonsreisvliegtuigen bouwen. Daar bij werd hij geholpen door een paar vrienden van de vliegtuigfabriek Kool hoven. Hij noemde zijn schepping Difo ga 421, waarvan de cijfercombinatie intekende: het eerste exemplaar uit het jaar 1942. De eerste proefvlucht werd op 16 mei 1946 gemaakt. Het was zeker niet louter liefhebberij die hem in de richting van de lucht vaart stuurde. „Ik had de gedachte dat de vliegerij een grote vlucht zou nemen na de oorlog. Daarom ging ik daarna naar Fokker om te vragen of men een vierpersoons zakenvliegtuig wilde bou wen dat ik wilde verkopen." Met als basisontwerp de Difoga 421 kwam zodoende de F 35 Promotor tot stand. Er werden er slechts een paar van verkocht.... De Promotor was echter niet zijn eni ge troef. Op 17 juli 1946 werd Frits Diepen Vliegtuigen nv op het vliegveld Ypenburg opgericht. Zij ging zich be zighouden met verkoop van lichte vliegtuigen, reparatie en revisie van vliegtuigen, vervoer van passagiers met luchttaxi's, reclamevliegen en exploita tie van het vliegveld. De vennootschap bestelde als lucht taxi's drie Fokker S-9's en acht Koolho ven FK-43's. Ook werd bij Fokker een order geplaatst voor honderd S-ll trai ningstoestellen voor de Koninklijke Luchtmacht, de Rijksluchtvaartschool en voor de export. De vloot groeide verder met drie Cessna Bobcats en een helikopter Sikorsky S-51. Frits Diepen richtte in samenwerking met de Stoomvaart Maatschappij Ne- eerste chartermaatschappij. Deze maakte met toestellen van de typen DC-3 en Beecraft vele binnen- en buitenlandse vluchten. Na twee jaar kwam een einde aan de activiteiten van deze onderne ming, maar niet omdat het niet goed ging. Frits Diepen vindt het beter er nu al leen maar van te zeggen: „De tijd was nog niet rijp om te denken aan een tweede maatschappij naast de KLM." Dit is een fijn-genuanceerde toelichting een van de sterke .kanten van de scherp denkende Frits Diepen. Intussen was ook de Avio-Diepen nv gevormd. Deze verwierf vele reparatie- en revisie-opdrachten van de Neder landse, Amerikaanse, Deense en Noorse luchtmachten. Hoe dit allemaal werd gefinancierd? Het tactische antwoord luidt: „Ik had een goede enthousiaste bankier". In 1952 kwam op Ypenburg een grote verandering doordat de minister van defensie het vliegveld overnam. Avio- Diepen kwam toen als enclave van een tien hectaren op de militaire vliegbasis te liggen. Er werd een 2400 meter lange betonnen startbaan aangelegd, zodat voortaan zwaardere verkeersvliegtuigen en straaljagers door de lucht naar Avio-Diepen konden komen. Frits Diepen had toen ook graag ge zien dat Ypenburg zou worden bestemd tot burgerluchthaven voor Den Haag en Rotterdam, maar dit ging niet door. Het samengaan van het Ypenburgse bedrijf en Fokker werd 1 maart 1954 een feit. Frits Diepen was evenwel in november 1953 praktisch al commer cieel directeur van Fokker geworden. Nog steeds maakt Avio-Diepen een be langrijke vestiging uit na de fusie. Een zo mogelijk nog inspannender tijd brak aan voor Frits Diepen: mee helpen de F-27 Friendship van de grond te krijgen. -Dat is een doorslaand we reldsucces geworden met tot nu toe 530 bestelde toestellen. Het straalpassa- giersvliegtuig F-28 is nog lang niet zo ver, maar hij heeft er evenveel ver trouwen in. Vertrouwen lijkt een belangrijk be grip in het doen en laten van Frits Die pen. Hij aanvaardt dat hij het druk heeft en hij maakt er geen problemen van als hij sommige dingen niet kan doen omdat er eenvoudig geen tijd voor is. „Ja, ik zou wel meer naar concerten of naar een film willen, maar het stoort me niet zo erg dat ik er zo weinig gelegenheid voor heb." Grote reizen maakt hij ook niet meer zoveel als in de jaren toen er om orders voor de Friendship moest worden ge vochten. Hij herinnert zich de periode eind 1959 toen het ging om het plaatsen van zes toestellen in Nieuw Zeeland. „Dat was een heel moeilijke zaak door de zware concurrentie van de En gelsen. Toen die order evenwel binnen was, was daarmee wel tegelijk de pas gemarkeerd voor verdere bestellingen." Dit moment viel kort na het einde van een tijdvak, „dat ik nooit zal ver geten". Frits Diepen herinnert het zich op de datum precies. „Op 28 juni 1958 stonden we op 56 verkochte Friendships. Het duurde tot 3 oktober 1959 voordat we de volgende bestelling boekten. Dat had dus zestien maanden geduurd. Die periode reken ik wel tot de moeilijke in mijn leven." In zakelijk opzicht heeft hij weinig van zulke ervaringen, waarschijnlijk omdat hij gewend is steeds vooruit te kijken. Dat blijkt ook als mislukte pro jecten ter sprake komen. Hij moet nadenken om zich die te herinneren en komt dan alleen tot de Promotor en Aero Holland, maar hij tilt er niet zwaar aan. En hoe zou het staan met zijn vroegere liefhebberijen als autosport en vliegen? „Ja, ik rijd graag auto en dan ook wel fors niet uit tijdnood, maar je stelt je in op je rijwijze. Sinds de lol van het zelf-vliegen verdwenen is, is het vliegtuig een gewoon vervoermiddel voor me geworden. Het is voor mij de meest comfortabele manier om me te verplaatsen". Luistert u naar de motoren of ze wel goed draaien? „Neen, ik pak een krant of wat ik te doen heb". Het klinkt allemaal nogal nuchter, of misschien is weloverwogen een betere typering. Frits Diepen is vanwege deze geaardheid dan ook helemaal niet an- thousiast als hij „de succesrijkste vlieg tuigverkoper ter wereld in de afgelo pen zeven, acht jaar wordt genoemd". Hij zegt: „Daar komt veel meer aan te pas. Toen er nog nauwelijks een gespe cialiseerde organisatie voor was, heb ik me er in Australië en Nieuw-Zeeland inderdaad persoonlijk sterk mee bezig gehouden. Het proces om een goede oerland Aero Holland op Nederlandsverkoopgroep bij elkaar te krijgen vergt nu eenmaal tijd. Daar is veel overleg bij nodig en het succes kan dus niet door een man worden bereikt". De vorig jaar met de Vereinigte Flug- technische Werke in Bremen tot stand gekomen fusie beschouwt hij als een juiste gang van zaken. „En ik hoop op een verdere uitbreiding van de samen werking." „We moeten op den duur in Europees termen gaan denken. Ik heb geen idee of we op korte termijn tot een groot internationaal gezelschap komen, maar ik acht het niet uitgesloten". Hij stelt simpel vast: „Mondiaal ge zien zijn we met zo'n 22.000 man nog klein. De drie groten in Amerika: Boeing, Lockheed en Douglas hebben allemaal meer dan honderdduizend mensen. In Engeland zijn de twee vliegtuigindustrieën ook groter dan wij en op het continent staan we op de tweede plaats". Frits Diepen loopt wel warm voor wat hij noemt „het overtuigen van de Europese regeringen om in de lucht- vaartpolitiek het belang van de consu ment voorop te stellen en niet het be lang van de toevallige luchtvaarmaat schappij". „Ja, daar kom ik te pas en te onpas mee te voorschijn. Ik ben er al vele jaren mee bezig dat de staatsburger in dit opzicht beter moet worden bediend. Ik geloof ook wel dat ik er hier en daar kleine succesjes mee boek. Je ziet dat er wat betere frequenties en wat meer verbindingen komen. Het voor naamste is dat men erkent dat hierin verbeteringen nodig zijn". Of Frits Diepen al denkt aan een op volger van de F-28? „Ik geloof dat het voorbarig is over een F-29 te praten. Ik zou willen af wachten welk stempel de Boeing 747 en DC-10 op het verkeerspatroon gaan drukken. Wat gaat dit betekenen voor de kleinere aan- en afvoerwegen waar mee wij met onze toestellen te maken hebben? De afstand tussen de vlieg tuigtypen wordt wat groter". Frits Diepen bekijkt het rustig: „Ik denk ook niet dat het zo snel hoeft te gaan als met de F-28 waarvan de ont wikkeling begon toen de F-27 twee jaar op de markt was. Toch moeten wij pro beren op tijd met een nieuw project te komen. We doen weliswaar ook mee aan de Europese Airbus, maar ik vind toch dat we eens in de tien tot twaalf jaar met een geheel eigen schepping moeten komen". De commercieel directeur van Fokker die nog eens nadrukkelijk als dwaas heid wegwuift: „Hier zit de goede ver koper", wil wel haantje de voorste zijn om door een goede service de reputatie van de Amsterdamse vliegtuigfabriek hoog te houden en zulks in de hele wereld. „Wij doen er alles aan om onze goede naam op dit gebied te handhaven. Als er ergens een vliegtuig aan de grond komt te staan, zorgen wij dat het zo snel mogelijk weer in de lucht is. Als dan een onderdeel niet in voorraad is, halen we het uit de produktielijn. Voor zulke karweitjes zijn we 24 uur per dag beschikbaar". Voor de rest: „Ik ben er happy mee zoals het gegaan is". i ^os-J i gfiÉÈy SPAARBANK SERIE- EN VOLG 999-123 llw apaarrekenln» la bekrnd o Mrle- cn volgnummer. Vermel. OP de formulieren voor Ink» en brieven, die a tan da Centrale de Rijkipouipaarbank icndt. Dt STAAT waarborgt mil do* dt Rtfirpoir.poortwe* f *ff ree Pewwaerie UI ADVERTENTI UGA Een blok van Westeuropese landen heeft onlangs een krachtige aanval ingezet op de schier onaantastbare Amerikaanse machtspositie ln het intercontinentale be richtenverkeer via kunstmanen. Dat gebeurde in de grootste internationale conferentie die ooit in Washington, de hoofdstad van de Verenigde Staten, werd belegd. Meer dan honderd landen gaven door hun aanwezigheid bl(jk van belangstelling voor het belangrijkste agenda punt opstelling van een definitief handvest voor de internationale organisatie voor het onderhouden van intercontinentale verbindingen met kunstmanen, In telsat. ADVERTENTIE Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voorde postagentschappen geiden aparte openingstijden. Van die ruim honderd landen zijn er 73, waaronder ons land, bij Intelsat aangesloten. De andere hebben waar nemers afgevaardigd. Aan het tijdelijke handvest van In telsat ontlenen de Verenigde Staten hun machtspositie in het internationale be richtenverkeer met kunstmanen, die een grote groep Westeuropese landen in opvallende eensgezindheid beëindigd wenst te zien. Krachtens dat tijdelijk handvest is de exploitatie van de netten van communicatie die de wereld omspannen en al geruime tijd zeer winstgevend zijn in handen gelegd van de Com munications Satellite Corporation (Comsat), een Amerikaanse Maatschap pij. West-Europa wil de exploitatie zien toevertrouwd aan een internationaal orgaan, al zou het alleen maar zijn, om dat dan meer industriële opdrachten aan Europese ondernemingen konden worden gegund dan thans. Alle contracten voor bouw en leve ring van communicatie-kunstmannen heeft Comsat tot nu toe met Ameri kaanse fabrieken afgesloten. Slechts weinige niet-Amerikaanse fabrieken hebben als onderaannemers aandeel in dat werk. Handig gemanouvreerd heeft de Amerikaanse regering kans gezien zeer vele kleine landen in de „derde wereld" aan haar zijde te krijgen met het argu ment, dat een groter aandeel van Euro pese industrieën in de bouw van com municatiekunstmanen voor Intelsat sterk kostenverhogend zou werken. Volgens die redenering zouden de arme landen, indien zij in dat geval hun bijdrage aan Intelsat moesten ver hogen, Europese ruimtevaartonderne mingen helpen subsidiëren. En dat zou dan ontwikkelingshulp in omgekeerde richting genoemd kunnen worden. Het wereldomspannende verbindings- net van Intelsat heeft nu al een capaci teit van drieduizend dubbele telefoon verbindingen. Dat wil zeggen, dat het drieduizend intercontinentale telefoon gesprekken tegelijk kan verwerken. RILLAND-BATH Kortgeleden werd het start schot gegeven voor een van de meest spectaculaire etappes in het werk aan de kanaalverbinding voor de binnenscheepvaart tussen Schelde en Rijn. In het gebouw van de Rijkswaterstaatdirectie in Middelburg werd de onderbouw aanbesteed voor de vier vaste bruggen over het stukje kanaal door de Kreekrakdam bij Rilland-Bath, dat Zeeland in de loop van 1974 zal losscheuren van Brabant. In dat zelfde jaar wordt ook de landengte bij St. Philips- land doorgegraven. In de bestaande rijksweg 58 straks rijksweg door Zuid-Beveland wordt een brug gebouwd; daarnaast wordt een spoorbrug gebouwd voor het treinverkeer tussen Bergen op Zoom en Vlissingen en verderop komt een dubbele verkeersbrug in de nieuwe dubbelbaans rijksweg 58 naar de Sloedam. Daar wordt op het ogenblik al hard aan gewerkt. Het graafwerk onder het bruggencomplex begint pas als de bruggen er liggen. Over drie jaar kunnen ze gebruikt worden. Bijna een jaar geleden verlie ten autoweg en spoorlijn hun vaste koers over de Kreekkrakdam. De rijksweg werd naar het noorden, de spoorbaan naar het zuiden opgeschoven. De ruimte ertussen wordt op het ogenblik ge bruikt voor de bruggenbouw. Is die eenmaal klaar, dan krijgen spoorlijn en rijksweg hun oorspronke lijke ligging terug. Met de aanleg van de Schelde-Rijnverbinding is men in mei drie jaar aan de gang. In juni 1968 werd als een van de eerste fasen van het project, dat in zijn geheel in 1975 gereed is, het schorrengebied in de Westerschelde afgesloten. Er moet nog heel wat gebeuren, voor de eerste binnenvaartschepen door het nieuwe kanaal tussen Rotterdam en Antwerpen kunnen varen. Rijkswaterstaat is tot dusver zeer tevreden over de vorderingen van het karwei. Plannen voor veel noordelijker gelegen werken, aan de Eendracht bij Tholen, beginnen al aardig uit de verf te komen. Begin deze maand werden in Sint-Philipsland, Tho len en Oud-Vossemeer zittingen gehouden om be langhebbenden in de gelegenheid te stellen bezwa ren te maken tegen een aantal onteigeningsplannen. Er is namelijk grond nodig voor een stuk kanaal met dijken in de Eendracht, bruggen bij Tholen en Oud-Vossemeer en een vliegveld, eveneens bij Tho len. Het losmaken van Sint-Philipsland gebeurt pas op het laatst in verband met waterloopkundige pro blemen. Als een geul is gegraven, zal dat belangrijke ge volgen hebben voor de onverstromingen in het Vol kerak. Vanaf Sint-Philipsland zullen lange dammen voor de monding van de geul worden gelegd. Naar verwacht, zal dit werk veel inspanning vergen en problemen met zich mee brengen. De dammen en dijken komen het eerst aan de beurt, vervolgens de overbrugging en pas daarna staat de doorstopk van Hp ••^rv>msr

De Vallei | 1970 | | pagina 11