Veenendaals dagblad Lente-offensief begonnen? Kaper met zwaard Vier Belgen vermist na aanvaring Buiten N.-KOREA VEF^'ACHT VLIEGTUIGKAPERS Volgens Veilig Verkeer rijden 60.000 auto's op gladde banden lekker lui te Treffer AANVALLEN DIEP IN EGYPTE Duitse ambassadeur Guatemala ontvoerd CARAVELLE STORT NEER Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei I OORLOGSVERKLARING VAN KABOUTERS i-W I u rf eSL ZWOLSMAN WIL OOK CARRE SLUITEN „Zwemmen bij Scheveningen niet ongezond" Vrouw overleden na vechtpartij met haar man Kippenfokkerij vernield na explosie in gasverwarming Den Haag weerlegt Belgische conclusie: WASHINGTON Het Witte Huis heeft vandaag een be richt van de „Washington Post" „speculatief" genoemd, volgens hetwelk de Amerikaanse legerleiders een verdere terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Vietnam een half jaar willen uitstellen. Onder een spervuur van vragen wilde de tweede woord voerder van het Witte Huis, Gerald Warren, het bericht niet tegenspreken, maar hij zei: „Ik verzoek u met klem niet te speculeren. De president zal een besluit nemen over het niveau van de strijdkrachten en als dat genomen is, zal hij het bekendmaken Groenmaand OFFENSIEF LAOS Aflossing eerst nodig - AFLOSSING /JE, lakens en slopen lichtgewicht kostuums vanaf f 110,- Aanhoudend koud Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG I APRIL I970 - 44e JAARGANG no. 76 Terugtrekking uit Vietnam wellicht uitgesteld HANSWEERT Omstreeks half drie vannacht zijn op de Westerschel- de bij Hansweert twee Belgische sche pen, de hopperzuiger „Sambre 2" en het binnenschip „Alfred Petra", met elkaar in aanvaring gekomen. Vier op varenden worden vermist. Een matroos en de Nederlandse loods konden wor den gered. De rijkspolitie te water in Wemeldinge was vanochtend bezig de vermisten op te sporen. Ook enkele schepen namen aan de zoekactie deel. DEN HAAG Het Is een raadsel nor de gemeente Den Haag hoe de Belgische consumentenbond erbij komt te verklaren, dat het zwemmen bij Scheveningen gevaarlijk voor de ge zondheid zou zijn. Volgens de Haagse GGD loopt geen enkele badgast gevaar. Sinds 1967 zijn geen klachten meer binnengekomen. Op vier plaatsen ten noorden en vier ten zuiden van de in zee uitkomende rioolleiding wordt wekelijks het water gecontroleerd. Het aantal bacteriën was voor de ingebruikneming van deze in stallatie zeven keer zo hoog als op het ogenblik, aldus de GGD. J AT an de volksnamen, die april draagt, is die van Grasmaand het meest bekend, maar niettemin 5 zou ik aan een andere, Groen- maand, de voorkeur geven, want het is echt de periode van bottende struiken en bomen. ,,Al heeft de lente zich verlaat tot half April" aldus het haast vergeten Wandel- 5 boekje van Heimans en Thijsse, S dat omtrent de eeuwwisseling ver- scheen in de laatste helft van i deze maand halen alle gewassen hun schade wel weer in en met 15 mei is er (op de eiken en enkele esschen na) geen inheemsche boom of struik meer bladerloos, of 't moet buitengewoon laat voorjaar J zijn en dit gebeurt maar eens in de tien jaar Mei moge ons met de voltooiing der lieve lente verrukken april is l er de ouverture, het preludium van S en het bijwonen van al haar voorbe- S reidingen en organisatie bij die be- i reddering in de schoonmaak en bij l de muurtooi van moeder Natuurs grote huis schenkt een minstens S evengrote satisfactie als de jube- lende finale. Zo zien we met voldoe- ning, hoe de krenteboompjes al een zacht chamois waas om de knoppende twijgen hebben hangen en ook verheugt het zwellende uit- botten van de prunus, want deze staat in lentevertoon niet achter bij die Amelanchier en vult weldra de hiaten en verloren hoekjes met S blanke sluiers. Ook dicht bij huis kunt ge het hart ophalen, b.v. aan het tere zeegroen, dat de aalbessen S in de tuin kleurt, aan de wat die- per verzadigde tint van de vlieren, aan de sprenkeling over de hagen of de gouden bloei der esdoorns. Hoe staan ook dra de rode ribes, de tulpeboom en de sleedoorn in vol ornaat: op de klei en in het stuifzand kijken we tevreden naar i de garnering die de bescheiden kruipwilg, minder nadrukkelijk dan S de gloed van de schaars geworden i gagel, die in het venige broekland brandende guirlandes om kolk en ven legt. Daar bloeit in groenmaand S het speenkruid en de dotter, elders treft u meizoentjes, paardebloemen en hondsdraf, straks pinksterbloe- men en nu akkerhoorntjes of dove- netel aan allemaal voorboden 5 van een nieuw seizoen. 1 april '70 A. B. WIGMAN Volgens kringen rond het ministerie van Defensie in Washington zou uitstel niet in verband staan met de ontwikke lingen in Cambodja en Laos, maar zou opperbevelhebber in Vietnam generaal Abrams een pauze willen en zou chef van de legerstaf generaal Westmore- land zelfs voor verdere terugtrekking een half jaar uitstel willen. De Ameri kaanse troepen zouden hun pacificatie programma in dichtbevolkte gebieden als Da Nang in het noorden van Zuid- Vietnam kunnen voltooien. Bovendien vrezen zy een begin van het lente-of fensief. Enkele regeringsfunctionarissen zou den ook van mening zijn, dat men de huidige gespannen situatie in Zuid- oost-Azië een verdere terugtrekking onverantwoord 1 in 15 april zal de derde fase van de te rugtrekkingen, die vprig jaar juni be gonnen, zijn voltooid en zal de Ameri kaanse troepensterkte van 459.500 tot 434.000 man in Vietnam zijn gedaald. Minister van Defensie Meivin Laird zei onlangs dat in april een nieuwe aankondiging van president Nixon over troepenvermindering zou kunnen wor den verwacht, maar het Witte Huis wil de niet zeggen of de aankondiging wer kelijk in april kan worden verwacht. Communistische commandotroepen hebben geallieerde strijdkrachten op meer dan 100 verschillende punten in Zuid-Vietnam aangevallen. Het wordt mogelijk geacht, dat deze actie het be gin vormt van een voorjaarsoffensief. De zwaarste raket- en mortieraanval len sinds twee maanden gingen verge zeld van talloze andere acties. In de af gelopen 24 uur zijn tenminste acht Amerikanen gesneuveld en 43 gewond. Van de aanvallen worden 21 „belang rijk" genoemd hetgeen betekent dat er slachtoffers zijn gevallen en materiële schade is aangericht. Verscheidene raketten troffen de vliegbasis Da Nang. Een van de twee meter lange projectielen zette 30 huizen van burgers in brand. Een burger ver loor het leven en drie werden gewond. De Zuidvietnamese militaire verliezen worden licht genoemd. Amerikanen wa ren niet geraakt. Een woordvoerder van het Laotiaanse ministerie van Defensie heeft gezegd dat Noordvietnamese troepen zich teruggetrokken hebben uit Sam Thong, een vroegere bevoorradingsbasis der Laotiaanse regeringstroepen. Dit geschiedde gisteravond na gevechten van een dag lang met Laotiaanse strijd krachten. De Noordvietnamezen trok ken zich terug op een heuvelrij, tien km van Sam Thong verwijderd. Sam Thong, dat ook een centrum voor hulp aan vluchtelingen is geweest, ligt 145 km ten noorden van Vientiane. Op 18 maart gaven de Laotianen de stad Sam Thong aan de Noordvietna mezen prijs. TOKIO Noord-Korea heeft vandaag laten weten dat het toestemming zal ge ven aan het gekaapte Japanse passagiersvliegtuig naar Noord-Korea te vliegen. Dit is door de Noordkoreaanse radio Pjongjong bekendgemaakt. Volgens de bekendmaking van radio Pjongjong zullen de passagiers en de be manning van het Japanse straalvliegtuig, dat nog steeds op de luchthaven Seoel is, goed behandeld worden. De Noordkoreaanse verklaring is in antwoord op vragen, die door de wa penstilstandscommissie der VN in Pan- moendjom, in de gedemilitariseerde zone tussen de twee Korea's, zijn ge steld. Japan had veiligheidswaarborgen ge vraagd aan de Noordkoreaanse autori teiten via de wapenstilstandscommissie in Panmoendjom. Noord-Korea wijst echter alle verantwoordelijkheid af voor incidenten, die zich zouden kunnen voordoen in het vliegtuig zelf. Het Japanse verkeersvliegtuig dat door fanatiek linkse studenten was gekaapt, is gisteren op een Zuidko- reaanse luchthaven, welke gecamou fleerd was als Pjongjang geland maar de kapers hebben aangekondigd dat het vliegtuig en alle passagiers naar het echte Noord-Korea zullen vertrekken. Tegen 19 uur, vier uur nadat het vliegtuig op het internationale vliegveld hier was geland, waren de Koreaanse autoriteiten overtuigd dat de camoufla getruc mislukt was en vannacht gaven zij hun pogingen op de met zwaarden bewapende kapers te bewegen de pas sagiers vrij te laten. Aan boord bevon den zich 115 personen, onder wie twee Amerikaanse passagiers. De Japanse ambassadeur heeft nog vanaf de verkeerstoren een radiotele foongesprek van 50 minuten met de ra dicale studenten gevoerd. Een woord voerder voor de studenten liet de am bassadeur echter weten, dat bij het aanbreken van de dag voor Pjongjang, de hoofdstad van Noord-Korea, gestart zal worden. De gezagvoerder en een woordvoerder voor de passagiers smeekten de ambassadeur het toestel naar Pjongjang te laten vertrekken, daar de kapers over springstoffen schijnen te beschikken. De passagiers zitten intussen reeds ruim 17 uur opge sloten in het toestel, dat bij de landing met één wiel van de baan is geraakt. De Japanse luchtvaartmaatschappij heeft haar bureau in Seoel laten weten, dat zij aflossing voor de piloten wil sturen als de kapers dit toestaan. Enkele ..kabouters" van de Oranje Vrijstaat" te Amster dam hebben het officiële gemeente bestuur de oorlog verklaard, om dat zij het niet eens zijn met aller lei ,,trollige" activiteiten in de hoofdstad. Bij de voorlezing van de oorlogsverklaring ten stadhuize was voor alle zekerheid een acht tal politiemannen aanwezig. A Terwijl een van de vijftien studen ten die een toestel van de JAL kaapten, gewapend met een Samoerai zwaard de wacht betrekt bij de uit gang van het gekaapte vliegtuig, ver laat een moeder met haar dochtertje het vliegtuig. Ten einde raad was de directie van de JAL in Tokio zich tegen midder nacht aan het beraden of het mogelijk zou zijn lachgas in de cabine te pompen opdat alle inzittenden in een lichte graad van bewusteloosheid zouden ge raken. „Wij hebben via de boordradio de ge hele dag met deze fanatieke jongens onderhandeld", zo zei men, „maar wij komen geen stap verder. Thans hebben wij ze beloofd dat ze met het vliegtuig mogen vertrekken als ze tenminste eerst de passagiers toestaan uit te stap pen. Wij durven het vliegtuig niet te bestormen omdat wij bang zijn dat ze dan als desperado's zullen gaan schieten of zelfs het hele toestel met man en muis opblazen". I I L. UTRECHT Het Verbond voor Veilig Verkeer schat het aantal auto's, dat in ons land met gladde en dus gevaarlijke banden aan het verkeer deelneemt, op 60.000. In het kader van de actie ,;'t Zal je band maar wezen", kunnen automobilisten in april hun banden gratis laten controleren. Het verbond attendeert erop, dat „glad" niet betekent „kaal": een band is al niet veilig meer, als de profieldiepte minder dan twee millimeter is. Een inspectie door deskundigen op gezette tijden is van het grootste belang. Een leek kan vaak nog wel bandenspanning en profiel controleren, maar er is een grondiger onderzoek nodig om canvasbreuk, uitdroging of scheuren aan de binnenkant op het spoor te komen. Het Verbond voor Veilig Verkeer stelt verder, dat de reserveband niet als een „thuiskomertje" moet worden beschouwd. Als men een gladde band als reserve gebruikt, loopt men grote risico's. Bovendien is de ongelijkheid bij eeri combinatie met drie goede ban den ook gevaarlijk. ADVERTENTIE TEL AVIV/CAIRO De Israëlische luchtmacht heeft gisteren weer aanval len tot diep in Egyptisch gebied uitge voerd die, volgens berichten uit Cairo, slachtoffers onder de burgerbevolking tot gevolg hebben gehad. Een Israëli sche militaire woordvoerder deelde mee, dat twee aanvallen gericht waren tegen Egyptische raketbases van het oudere type SAM-2 in het noorden van de Nijl-delta te El Mansoera en Da- mietta. Eerder, omstreeks het middaguur, was een luchtaanval uitgevoerd op Egyptische stellingen in de zuidelijke en centrale sectoren van het Suez-Ka- naal. Egypte maakte bekend dat bij de aanvallen in de Nijl-delta twaalf bur gers zijn gedood en 35 gewond. Bij de Israëlische luchtaanval op het Suez-Kanaal, loeiden in Ismailia de si renes toen voor het eerst sedert een jaar een groep journalisten de stad be zocht. Volgens Egyptische functionaris sen is de stad voor 60 procent door Is raëlisch vuur verwoest. Ongeveer 150.000 inwoners van Ismailia en het noordelijker gelegen El Kantara zijn geëvacueerd. Van de laatste stad is 90 procent verwoest. In Israël verwachten militaire waar nemers dat Syrië eerstdaags ook de be schikking zal krijgen over de Russische SAM-3 raketten tegen laagvliegende doelen. Egypte heeft onlangs de be schikking gekregen over deze wapens en men wijst erop dat Syrië steeds kort na Egypte met dezelfde wapens wordt uitgerust. Het is niet bekend of de SAM-3 in Egypte al operationeel is. GUATEMALA De Westduitse am bassadeur in Guatemala is gisteravond ontvoerd door een groep gewapende lie den die zijn auto aanhielden toen hij naar zijn woning reed. De ambassadeur, Hans von Spreti (62), werd om 12.45 plaatselijke tijd ont voerd. Hij bood geen verzet. De minister van Buitenlandse Zaken, Fuentes Mohr, heeft contact opgeno men met de deken van het diplomatieke corps, de apostolische nuntius mgr Gi- rolamo Prigione. Fuentes Mohr is zelf ontvoerd ge weest, op 27 februari van dit jaar. Hij werd de dag daarop vrijgelaten in ruil voor de jonge guerrillastrijder Calvillo. Deze werd met een vliegtuig naar Mexico vervoerd, waar hij politiek asiel kreeg. Op 6 maart werd de Amerikaan se attaché Sean Holly ontvoerd. Hij werd uitgewisseld tegen drie guerrilla strijders die eveneens politiek asiel kre gen in Mexico. Vermoed wordt dat de zelfde organisatie, de „opstandige strijdkrachten" (FAR) voor de ontvoe ring van de Westduitse ambassadeur verantwoordelijk is. Hij werd ontvoerd toen hij in de door zijn chauffeur bestuurde zwarte Mer cedes-Benz van de ambassade bij zijn ambtswoning terugkeerde. De ontvoer ders zaten in twee wagens. De chauf feur werd niet ontvoerd. Twee jaar geleden werd de Ameri kaanse ambassadeur John Gordon Mein vermoord bij een mislukte ontvoerings poging niet ver van de plaats waar Von Spreti ontvoerd. Begin van deze maand werd verder de bankier Gabriel Piguria ontvoerd. Hijzelf zegt niets voor zijn vrijheid be taald te hebben, maar volgens officieu ze berichten zou hij 10.000 dollar als losgeld hebben betaald. Vijf mensen bevinden zich verdacht van de ontvoering van Mohr, Holly en Piguria in hechtenis. Zij werden 23 maart gearresteerd na een vuurgevecht van vijf uur tussen guerrilleros en de politie bij een huis in de stad. Hierbij werden vijf mensen twee guerrille ros, twee militairen en een voorbijgan ger gedood. Aangenomen wordt dat de vrijlating van dit vijftal geëist zal worden inruil voor Von Spreti. Hij is de eerste West- europese functionaris die de laatste jaren in Zuid-Amerika is ontvoerd. A De Westduitse ambassadeur in Guatemala, Karl von Spreti, is ont voerd door terroristen. De ambassa deur verbleef sinds december 1969 in Guatemala. ADVERTENTIE VEENENDAAL HILVERSUM De president-direc teur van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen, de heer R. Zwolsman, heeft dinsdagavond in een televisie-in terview verklaard, dat hij het theater Carré in Amsterdam zal sluiten, wan neer de gemeente niet op zeer korte termijn bereid is op de subsidievoor- stellen van de EMS in te gaan. De heer Zwolsman zei uiterlijk tot 1 juli van dit jaar te zullen wachten. Da verliezen, die thans worden geleden maken het de EMS volgens de heer Zwolsman onmogelijk om de exploitaite nog langer voort te zetten. Bij een eventuele verkoop zal Carré wel in de eerste instantie aan de gemeente Am sterdam te koop worden aangeboden, mits de gemeente zich bereid verklaard Carré als theater te blijven exploiteren. B. en W. van Amsterdam waren in een eerste commentaar „uitermate ver wonderd" over de aankondiging van de heer Zwolsman. ZWOLLE De 44-jarige mevrouw O. uit Zwolle is in het Sofiaziekenhuis in Zwolle overleden aan de verwondin gen. die zij opliep tijdens een vechtpar tij met haar man. Haar 51-jarige echt genoot is aangehouden. De man verkeerde in overspannen toestand. Bij de schermutseling tussen man en vrouw raakten beiden bewuste loos. Toen de heer O. bij kennis kwam waarschuwde hij een dokter. De vrouw moest met verwondingen aan hals en hoofd naar het ziekenhuis worden ver voerd waar zij later overleed. TILBURG Dinsdagmiddag ont plofte in een kippenfokkerij aan d« Salmstraat te Loon op Zand een gaska chel. De eigenaar, de heer G. van Ber- kel, werd daarbij vrij ernstig gewond. De man was bezig het gas aan te ste ken dat aangevoerd werd uit een grote tank. Deze tank ontplofte daarop. Met zeer ernstige brandwonden werd de ei genaar van de fokkerij naar het St. lisabeth-ziekenhuis te Tilburg overge bracht. De kippenfokkerij stortte in. De schade was aanzienlijk. De brand die ontstond werd door de vrijwillige brandweer geblust. CASABLANCA, (Marokko) Een Caravelle straalpassagiersvliegtuig van de Marokkaanse luchtvaartmaatschap pij Royal Air Maroc is vandaag op 40 kilometer ten zuiden van Casablanca neergestort. De politie vreest dat alle 78 personen aan boord omgekomen zijn. Het vliegtuig voerde een vlucht uit van de zuidelijke stad Agadir naar Ca sablanca, toen het in de buurt van de stad Berreched neerstortte. Weersverwachting van het KNMI van woensdagavond tot donderdagavond Nu en dan buien, maar ook enkele op klaringen. Matige tot krachtige noord westelijke wind. Aanhoudend koud weer. Morgen: Zon op: 06.14 Maan op: 05.00 onder: 19.15 onder: 14.23

De Vallei | 1970 | | pagina 1