„Dragonders" komen tussen Blauwe zone weer in studie genomen hemellichaam UTRECHTS SYMFONIE ORKEST CONCERTEERT MORGENA VOND IN VERENIGINGSGEBOUW Renteloze kredieten voor muziek verenigingen Betaal per giro Warenmarkt in Zuid blijft Woningbouw- stichting voor huizen in middenklasse PARKEREN NOG EVEN „VRIJ" Raad vergadert Suikervat blijft voortleven VALLEI? Belt u dan «ven a.u.b. „Prins Hendrik'" Geen abri aan B. Lodderstraat Uitbreiding; van wagenpark bij gemeentewerken Wegen in revisie EERSTERANGS DIRIGENT Kwartaalabonnees bespaar incasso 10550 11079 WOENSDAG I APRIL 1970 VEENENDAAL De raad der ge meente Veenendaal komt op dinsdag 7 april des namiddags 7.30 uur in het raadhuis in openbare vergadering bij een. De agenda luidt: 1. Opening; 2. Notu len; 3. Ingekomen stukken; 4. Voorstel van burgemeester en wethouders inzake nieuwe salarisnormen per 1 januari 1970 voor de secretarissen en ontvan gers der gemeenten; 5. Aanbeveling van burgemeester en wethouders ter benoe ming van twee ambtenaren van de bur gerlijke stand; 6. Voorstel van burge meester en wethouders tot vaststelling van het bestemmingsplan „Dragonder- Zuid"; 7. Voorstel tot het aanbrengen van wijzigingen en aanvullingen in de straatnaamgeving in de omgeving van het winkelcentrum en tot het geven van namen aan straten in dit centrum; 8. Voorstel tot het vaststellen van straat namen voor „Dragonder-Zuid"; 9. Preadvies van burgemeenter en wet houders inzake een initiatiefvoorstel van gedeputeerde staten betreffende grenscorrecties; 10. Voorstel van burge meester en wethouders tot het aan gaan van een nieuwe straatverlich- 1 ingsovereenkomst met de PUEM n.v. te Utrecht; 11. Voorstel tot het verlenen van goedkeuring aan een algehele her ziening van de „Voorwaarden voor aan sluiting en waterlevering" van de NV Veenendaalsche Waterleiding Maat schappij; 12. Nota van burgemeester en wethouders inzake het initiatiefvoorstel bevordering eigen woningbezit; 13. Voorstel van burgemeester en wethou ders tot het instellen van een waren mark in Veenendaal-zuid14 voorstel tot het verlenen van een krediet voor de aanschaffing van voertuigen en ge reedschappen ten behoeve van de dienst van gemeentewerken; 15. Voorste] tot het verlenen van een krediet voor de verbetering van diverse wegen; 16. Voorstel tot aankoop van een perceel grond in complex Industriewijk 11; 17. Voorstel tot het pachtvrijmaken van percelen grond in het bestemmingsplan „Industriewijk II"; 18. Voorstel tot het verlenen van een krediet voor de bouw van een school voor imbeciele kinderen; 19. Voorstel tot wijziging van de ge meentebegroting, de begroting van het grondbedrijf en de begroting van de dienst van gemeentewerken voor het dienstjaar 1970; 20. Sluiting. VEENENDAAL Het Utrechts Symfonie Orkest presenteert morgen avond 2 april in het Verenigingsge bouw aan de Eikenlaan een concert onder leiding van Frits Knol. Op het programma staan werken van Carl Maria von Weber, Rachmaninoff, Ar thur Sullivan, Aaron Copland en Ge orge Gershwin, stuk voor stuk namen van componisten die een wereldfaam genieten. De keuze die de orkestleiding uit het repertoire van het USO voor dit concert heeft gemaakt is zonder meer opmerke lijk te noemen. In het verleden werd wel eens het verwijt aan het adres van het USO gehoord, dat de uit te voeren werken voor de gemiddelde Veenendaler van een te zwaar gehalte waren. Voor het concert van morgenavond is een dergelijk verwijt misplaatst. Dit geldt zowel voor de nummers die voor als na de pauze ten gehore zullen worden ge bracht. Het is een zeer afwisselend program ma, beginnend met een werk van Carl Maria von Weber („Aufforderung zum Tanz") en Rachmaninof's prachtige 2e pianoconcert. Het concert na de pauze vervolgt met de suite uit „The Mikado" van Arthur Sullivan en met werken van twee Amerikaanse componisten, waarvan de tweede, George Gershwin, bij velen bekend zal zijn door zijn vele songs, maar ook door zijn beroemde „Rhapsody in Blue" en zijn opera „Por- gy and Bess". Tussen de jaren 1918 en 1933 schreef Gershwin voor ruim veertig musical comedies en revues geheel of gedeelte lijk de muziek. De talloze hierin voor komende songs bepaalden het grote succes en bezorgden Gershwin een we reldomvattende beroemdheid. Een twin tigtal staat nog altijd op het repertoire van de lichte muziek en wordt nog steeds opnieuw gearrangeerd. Hij componeerde het gemakkelijkst temidden van het rumoer en de nerveu ze beweeglijkheid van de grote stad. Hij had als het ware een zesde zintuig voor het schrijven van effectvolle mu ziek. Van het begin af had hij succes en zijn leven was een nauwelijks on derbroken aaneensluiting van steeds nieuwe triomfen. Doch ondanks de ver worven roem en rijkdom bleef hij een bescheiden man, die zich zijn eenvoudi ge afkomst bewust bleef en voor zijn eigen muziek de scherpste criticus was. Als zijn grootste gemis voelde hij, dat hem de grondige theoretische kennis van de muziek ontbrak. Dit was mede de oorzaak dat hij in 1928 op reis naar Europa ging in de hoop een leermeester te vinden. Maar noch Maurice Ravel, noch Igor Stravinsky, die hij in Parijs bezocht, wilden hem als leerling aannemen. Zij erkenden hem daarentegen slechts als gelijke, als collega-componist. Ravel sprak zelfs het beroemd geworden woord: „Waarom wilt u een tweederangs Ra- vel worden, als u thans reeds een eersterangs Gershwin bent?" In Parijs, Wenen en Londen hoorde hij concerten, waarop zijn werken met groot succes werden uitgevoerd. Met name: de Rhapsody in blue (uit 1924) en het Klavierconcert in F (uit 1925). Te midden van de arbeid aan de songs' voor het toneel waren deze twee wer ken voor klavier en orkest ontstaan op aandrang van de grote jazz-dirigent Paul Whiteman. Uit deze poging jazz en symfonische muziek te vermengen is echter tevens de misvatting geboren als zou Gershwin's muziek nog iets met de eigenlijke, oorspronkelijke jazz van doen hebben. Hpt resultaat werd veel eer lichte muziek voor symfonie-or kest, gemakkelijk aansprekend, briljant, niet diepgaand, maar op succes bere kend. In Parijs trof hem de wilde vrolijk heid, het bruisende tumult, het nerveu ze levensritme van de wereldstad. Deze indrukken wilde hij muzikaal weerge ven in een eendelig orkeststuk: An American in Paris. Hij voegde er het grote heimwee aan toe, dat de Ameri kaan naar zijn vaderland heeft, wan neer hij langs de Parijse boulevards slentert, Met dit werk kwam Gershwin in Amerika terug, waar het op 13 de cember 1928 in première gespeeld werd in de Camegie-Hall door 't New York's Philharmonisch Orkest onder leiding van Walter Damrosch. Een jaar later maakte Gershwin, die vaak als pianist en als piano-solist in zijn beide voor gaande symfonische werken was opge treden, met de American in Paris zijn debuut als dirigent. Hiermee begon de laatste periode van zijn leven, waarin hij nog wel de opera Porgy and Bess schreef, maar dat in 1937 met een vroegtijdige dood eindigde. „An American in Paris" is morgen avond als sluitstuk van het programma te beluisteren. Dirigent Frits Knol werd in 1922 ge boren. Nadat hij in verschillende func ties bij de Nederlandse Radio Unie werkzaam was geweest, kwam hij bij het Utrechts Symfonie Orkest, waar hij in 1947 werd aangesteld tot tweede con certmeester. Per 1 september 1956 volg de zijn benoeming bij het USO als tweede le concertmeester. Frits Knol is met het USO veelvuldig als solist opge treden in verscheidene plaatsen van ons land en speelde o.a. concerten van Lalo, Mozart, Bruch, Vieuxtemps, Bach en Bartók. Voorts leidt hij, zowel te Utrecht als in andere plaatsen, concerten van het USO. Sinds 1 september 1956 is hij, naast zijn concertmeesterschap, tevens tot assistent-dirigent aangesteld. Kaarten voor dit concert, waarbij de thuisblijvers bij voorbaat ongelijk heb ben, zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij muziekhandel B. van Hees en voor ■ov«r voorradig 'a avonds aan de zaai. RESTEREN Zowel de muziekver eniging „Fanfare Resteren" als het fanfarekorps „Kunst en Vriendschap" in Opheusden hebben aan het gemeen tebestuur om een subsidie van f 10.000,- gevraagd. Beide verenigingen tobben met een slecht instrumentarium, waardoor er nog wel eens een dissonant te beluisteren valt. Het college van B. en W. houdt de raad voor dat muziekverenigingen niet weg te denken elementen in de dorps gemeenschappen zijn en bovendien meewerken aan een verantwoorde vrije- college gaan uit iedere vereniging tijdsbesteding. De gedachten van het 10.000,- als renteloos voorschot te verstrekken, dat binnen vijftien jaar moet worden terugbetaald. Verzoeke vóór 4 april 18,10 over te schrijven op onze giro 1821600 t.n.v. DE VALLEI - Veenendaal met vermelding 1. abonnement 2e kwartaal 1970 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement Abonnementen-administratie VEENENDAAL Het college van B. en W. wil voor de straatnaamgeving kt het nieuwe bestemmingsplan „Dragonder-Zuid" een voor Veenendaal ge heel nieuw systeem gaan invoeren door een bepaald vak van een naam te voorzien en niet zoals tot dusver gebruikelijk was een incidentele weg te do pen. Verder wil men de namen gaan zoeken in de hemellichamen (sterren, sterrenbeelden, planeten). Het laatste idee is niet nieuw. Het werd gelanceerd toen indertijd naar goed Veenendaals gebruik de straatnaamgeving in „de Engelenburg" de nodige ha ken en ogen opleverde. Als de raad er dinsdag mee akkoord gaat zullen de toe komstige „Dragonders" zich in de toekomst gaan bewegen tussen Poolster, Mor genster. Kleine Beer, Castor, Pollux, Orion. Boogschutter, Grote Beer, Noorder- kroon en Zuiderkruis. De „Melkweg" heeft geen genade kunnen vinden in de ogen van het college. Deze naam klinkt niet prettig, zo is het college van mening. Ia plaats daarvan wordt „Sirius" voorgesteld. VEENENDAAL Een speciaal daar toe ingestelde commissie gaat de animo onderzoeken, die er bestaat voor de bouw van eigen woningen in de prijs klasse van f 50.000,tot f 55.000,—. Dit is het resultaat van een initiatief voorstel dat tijdens de behandeling van de begroting 1970 op 18 november van het vorig jaar werd ingediend dooor de SGP-fractie. Verwacht wordt dat het mogelijk is een aantal serieuze gegadigden bijeen te brengen om gezamenlijk een eigen woning te doen bouwen. Hiervoor zou de oprichting van een stichting gewenst zijn. De voorlopige commissie stelt zich ten doel zo spoedig mogelijk hiertoe te komen. In deze stichting zullen naast particulieren ook de werkgevers, de werknemers, de scholen, enz. participe ren. Er zal in ieder geval worden ge streefd naar een zo breed mogelijke sa menstelling. De gemeentelijke medewerking zal voornamelijk bestaan in het beschik baar stellen van gronden, waarop de woningen kunnen worden gebouwd en het college heeft in principe al toege zegd bestemmingsplannen zodanig te wijzigen dat bijvoorbeeld strokenbouw mogelijk wordt. VEENENDAAL De warenmarkt in Veenendaal-Zuid heeft haar bestaans recht bewezen en krijgt per 18 april aanstaande een officiële status. Zowel de initiatiefnemers het be stuur van de winkeliersvereniging in Veenendaal-Zuid als de marktkoop lieden zijn ondervraagd naar hun be vindingen gedurende de proeftijd. Van beide kanten wer dpositief gereageerd Ook de Kamer van Koophandel kan zich verenigen met het handhaven van deze warenmarkt en hetzelfde geluid werd gehoord van de marktcommissie. Wel zal er een wijziging in de tijds duur tot stand worden gebracht. Van april tot en met september kan men vrijdags op de markt zijn inkopen doen van 's middags twee tot 's avonds negen uur, maar 's winters gedurende de maanden oktober tot en met maart van 's middags twee tot 's avonds zes uur. voor Veenendaal Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg I59 Tot 17.30 uur Van 17.30- 19.30 uur VEENENDAAL De leden van de schietvereniging „Prins Hendrik" be haalden gisteravond op de binnenbaan de volgende resultaten. 1. W. Kroesbergen 97 p, 2. T. Hei- kamp 91 p, 3. N. Taverne 87 p, 4. C. Wals 86 p, 5. K. Goezinnen 85 p, 6. W. Kroesbergen jr. 83 p, 7. M. Out 81 p, 8. J, C. Schoonhoven 80 p, 9. C. den Bra- ber 77 p, 10 H. van den Brandhof 75 p. Solist is morgenavond de pianist Jan Wijn. Hij is Amsterdammer van geboorte en heeft gestudeerd aan het Amsterdams Conserva torium bij Comelis Berkhout. Na het behalen van einddiploma en solisten - diploma studeerde hij nog enige tijd in Genéve bij Pela Siki. Jan Wijn de buteerde met recitals in Amsterdam, Rotterdam, alsook voor Radio Hil versum. Daarop volgden optredens in Parijs en Zwitserland. In 1958 en 1960 behoorde Jan Wijn tot de prijswin naars van internationale pianocon coursen respectievelijk in Genève en Orense (Spanje). In ons land is Jan Wijn met alle grote orkesten opgetreden. Ook maak te hij tournees door Spanje, Engeland en Duitsland en trad hij geregeld op in Parijs. VEENENDAAL De gemeente Veenendaal broedt nog steeds op baar blau we zone in het centrum. Enkele maanden geleden werd al aangekondigd dat de parkeermaatregel direct na de vorstperiode van kracht zou worden, maar het is er nog niet van gekomen. De verkeerscominissie heeft het plan weer in stu die genomen, nadat men zich realiseerde dat aan de begeleiding van het bin nenkomende verkeer naar de parkeerterreinen toe, te weinig aandacht was be steed. RESTEREN Er komt voorlopig nog geen abri bij de bushalte aan de Burg. Lodderstraat. De gemeente had overeenstemming bereikt met de huurder van een pand aan deze weg, maar toen tot handelen zou worden overgegaan bleek de eige- m$e£>7a0< gro^., overwegende zwaren tegén een büshaltehokjë te hebben. De gemeente heeft bij zo veel tegenslag nog overwogen de abri ddn maar voor het gemeentehuis neer te zetten, maar dat betekent dat de par- keermogelijkheid voor auto's op die plaats aanzienlijk wordt verminderd. De abri is zodoende in de ijskast gezet. VEENENDAAL De mogelijkheid is niet uitgeloten, dat de gehele doorgang vanaf de Hoofdstraat tot aan het Raadhuisplein zal worden overdekt. Dit schrijft het college van B. en W. in het voorstel aan de raad om in de omgeving van het nieuwe winkelcentrum oude historische namen in ere te houden. De Weverstraat komt door de nieuwe situatie die zo langzamerhand in de omgeving van het nieuwe winkelcen trum is ontstaan te vervallen. Een nieu we benaming Helling wordt echter ge geven aan eep. kqrte ,ve£h^dj^sw?& die vanaf het nieuwe winkelcentrum op de 'Bromv'T'StraayV uitmondt. 'Ook' „Suikervat", dat herinnert aah hè^Ori- langs afgebroken oude pakhuis van de N.V. Wed. L. N. van Essen in de Hoofd straat wil men in ere herstellen door een plein en een verbindingsweg in het nieuwe winkelcentrum zo te dopen. VEENENDAAL Dc gemeenteraad van Veenendaal krijgt dinsdagavond 7 april een voorstel te behandelen om voor de dienst gemeentewerken een aantal voertuigen aan te schaffen tot een totaal bedrag van f 116.600,-. VEENENDAAL Dit jaar zullen de Dr. de Visserstraat, de Munnikenweg. de Klaas Katerstraat, de Van Limburg Stirumstraat en de Buurtlaan-oost van een nieuwe slijtlaag worden voorzien. Tevens zullen zeventien andere we gen en straten die van een klinkerver harding zijn voorzien in revisie worden genomen. De raad wordt voorgesteld de her- bestratingswerkzaa mheden onderhands op te dragen aan de firma Van Spanje te Eist en dat voor de slijtlagen te doen aan Bruil Apeldoorn NV. te Ede. Een voornaam punt is verder dat de „alternatieve" parkeergelegenheden o.a. naast het gemeentehuis bij de Brouwerstraat nog niet helemaal gereed zijn. Het strenge winterweer heeft de aanleg vertraagd. VEENENDAAL Na het akelige Paasweer was het gisteren voor veel Veenendaalse kinderen een welkome verrassing dat de zon z.ich weer eens- even liet z.ien De speeltuinen werden druk bezocht, zoals die van de speeltuinvereniging Prins Willem Alexander aan de Buurt- laan-west. Hier heeft men sinds kort een nieuwe attractie in de vorm van twee geiten, die werden geschonken door Ouwehand's Dierenpark in Rhe- Intern wordt bovendien gestudeerd op een afwijkend advies, waarin een lans wordt gebroken voor de invoering van parkeermeters, in plaats van een blau we zone, die in feite toch maar een tus senfase zou zijn voor het stadscentrum. Zoals de kaarten nu liggen zal echter toch die blauwe zone (eerst) worden ge realiseerd. Bij de winkeliersvereniging Handel en Nijverheid zijn de parkeerschijven al in voorraad. Hier en daar wordt al gesuggereerd dat het uitblijven van de zone te wijten zou zijn aan schaarste op de blauwe verf-markt, maar zo eenvoudig liggen de kaarten niet. Toch zal langer uitstel zoveel mogelijk moeten worden voorko men, want mét het zich bij vlagen aan dienende lenteweer wordt het drukker in Veenendaals centrum. nen.

De Vallei | 1970 | | pagina 3