Willem R. werkte al dertig jaar als geheim agent Archeologie moest dekmantel zijn voor spionage Nieuwe weg in duin bedreiging voor Haags drinkwater Maurice prijst Toon as Corrie alleen maar angstig of slavin van bizarre passies Bolletje Is uw man ook zo'n onhandige 'kaaskerver Laét'm maar. Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Man maakt het ex-verloofde har lastig QUASI-WETENSCHAPSMAN DOOR ISRAËL TOT VIJF JAAR CEL VEROORDEELD Kroonpri nselijh paar zonder hinderen thuis Veel verzet tegen plan van minister Bakker Tasjesrover gearresteerd Zaak van weggelopen Nijmeegs meisje, dat in „slavernij" werd afgeranseld, voor de rechtbank fiMtjeptoeu&t/ Bourguiba jr. maandag in Den Haag TIJDSCHRIFT ISRAËL-NLMMER VOORBESTEMD SCHILDEN „DOLLE BOEL" „JODIUM OOK SPEKTAKEL ZWARTE ROL Broirifietser door slippende auto doodgereden PSYCHIATER de beste hekken komen uit Besf B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerkendoor geheel Nederland tegen de scherpste prijzen. WOBNSOA© I APRIL 1970 DEN HAAG Willem R. (61), in Israël veroordëfeld wegens poging tot spionage, blijkt ja renlange ervaring te hebben als geheim agent. Internationaal ziet men hem als een pion in het spel van de Russische geheime dienst. Al voor de Tweede Wereldoorlog werkte hij in zijn geboorteplaats Utrecht samen met de Duitse geheime dienst. ïn 1938 vertrok hij in opdracht van de Duitsers naar Argentinië, waar hij meewerkte aan acties van Duitse onderzeeboten. Hij zorgde er onder andere voor dat deze schepen in het neutrale Argentinië tijdelijk onderdak kregen totdat er voldoende aanwezig waren om met succes (e opereren tegen de geallieerde vlooteenheden. Het werk van Willem R. in Argentinië trok de aandacht van diverse geheime diensten, maar hij kon nooit worden gegrepen. In 1954 dook hij op in Nederland en richtte een wetenschappe lijk tijdschrift op, dat kennelijk als dekmantel van zijn activiteiten als geheim agent moest die nen. Zelf schreef hij hierin nooit. In Den Haag bezocht hij vooral de ontvangsten van de Oost- ru ropes e ambassades. Geheime dien sten volgden Willem R. al ja ren. Deze schim mige figuur tot vijf jaar veroor deeld in Israël liet zich goed be talen. Nog kort geleden kreeg hij nieuwe opdrach ten van een Ara bische ambassade Drie jaar geleden verdween hij uit Nederland, Hij was er toen in geslaagd een baan te krijgen op het Parijse bij kantoor van een Haagse wetenschappe lijke uitgeverij. Ook in Parys onderhield hy nauwe contacten met de Oosteuropese ambas sades. Anderhalf jaar geleden werd het kantoor van de Nederlandse uitgeverij in Parijs opgeheven. Willem R. keerde echter niet terug naar Nederland. In september vorig jaar vloog hij van Parijs naar het vliegveld Lydda bij Tel Aviv. waar hij werd gearresteerd. De Israëlische geheime dienst was goed in gelicht: in Parijs was hij enkele malen gesignaleerd in gezelschap van arabi- sche agenten. Deze hadden hem op dracht gegeven als onschuldig archeo loog naar Israël te gaan om daar met name militaire gegevens te verzamelen. R. heeft steeds hardnekkig ontkend, ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Deumatisclie pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtescnsatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels cn spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektZorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. VENLO Gewapend met een gaspi stool drong de Franse monteur Albert Queville zondag de woning van zijn ex-verloofde, de 23-jarige onderwijze res J. van R., in Venlo binnen. De man, die zich niet kon schikken in de verbreking van zijn verloving, had gedreigd de onderwijzeres van kant te maken als zij de verkering niet her stelde. Met een valse sleutel kwam hij de woning van zijn ex-verloofde binnen, die op paasvakantie bij haar ouders was. Daar trof de politie, die via één buurman getipt was. de man bewuste loos in de douchecel aan. De Fransman bleek een te grote dosis slaaptabletten te hebben ingenomen. Twee weken geleden was S. ook al eerder de woning van zijn aangebedene binnengedrongen. Hij nam voor duizend gulden aan kleren mee en trapte een tv-apparaat aan diggelen. Zondag toog de verliefde Fransman naar Axel. waar de ouders van de onderwijzeres wonen. Daar bedreigde hij de ouders en het meisje met een gaspistool. Daarop reed hij naar Venlo om de komst van het meisje af te wachten. maar de bewijzen tegen hem zouden overstelpend zijn geweest. Vijf jaar ge vangenisstraf, zo vonniste een Israëli sche rechtbank hem. In wiens dienst hij in 1954 bij zijn te rugkeer uit Argentinië stond en welke opdrachten hij misschien zou moeten uitvoeren, is niet bekend. Opvallend is dat hij contact zocht met een uitgever van wetenschappelijke werken in Den Haag. Er onstond een relatie op free lance basis. Kort daarop begon hij in 1955 in Utrecht een tijdschrift op archeologisch gebied. Dat was het wetenschappelijke wereldtijdschrift Antiquated and Sur- veil (Antieke oudheid en overlevering), waarschijnlijk een van de sluwe ver zinsels in de wereld der spionage. Dit tijdschrift stelde op zichzelf niet veel voor. R. schreef er zelf geen letter in. De enige publikatie van zijn hand, die tot nu toe achterhaald kon worden is een boekbespreking van tien regels. Het tijdschrift werd in 1955 opgericht. Het tweede nummer verscheen in 1957. Dit was geheel aan Israël gewijd. Vooraf had R. de toenmalige presi dent van Israël Ben Zwi schriftelijk in kennis gesteld dat een wetenschappelijk tijdschrift in Nederland een speciale uitgave aan Israël zou wijden. Natuur lek schreef de president in een vrien delijk antwoordbriefje dat hij zich daar bijzonder over verheugde. Zo wist R. op slinkse wijze van aller lei mensen van naam brieven los te peuteren, waarin enkele sympathieke woorden voorkwamen over het tijd schrift of zijn i„wetenschappelijke" ac tiviteiten. Op die manier wist hij ook een inlei dend woord los te krijgen van de toen malige minister van onderwijs mr. Cals, die ter inleiding van het speciale Ne derland-nummer „Honderd eeuwen Ne derland" schreef: „Ik waardeer het in hoge mate dat de redactie van dit tijd schrift een nummer speciaal aan Ne derland heeft gewijd. Ik twijfel er niet aan dat deze publi katie in Nederland snel haar weg zal vinden, terwijl ik gaarne de hoop uit spreek dat de Engelse uitgave de be langstelling voor de rijke gescheidenis van ons land zal bevorderen". Een keurig en min of meer gebruike lijk vriendelijk stukje, dat een minister placht te schrijven. Minister Cals was door zijn adviseurs misschien slecht DEN HAAG Prinses .Beatrix en prins Claus zijn gistermiddag in Neder land teruggekeerd van een wintersport vakantie in het Oostenrijkse Lech. Het paar reisde per auto naar Zürich en nam daar het vliegtuig naar Nederland. De drie kinderen, de prinsen Willem- Alexander, Johan Friso en Constantijn, blijven tot 15 april met hun verzorg sters in Lech. Prinses Beatrix en prins Claus gaan omstreeks de vjerde april naar Japan voor een bezoek van ongeveer drie we ken, onder andere aan de wereldten toonstelling in Japan. ADVERTENTIE e\e*eSC*° zb Ja, dat is ze! voorgelicht. Het tijdschrift had geen redactie. De man, die om de ministriële introductie had gevraagd, had daar heel andere bedoelingen mee. Wat in die jaren gebeurde vormde waarschijnlijk de inleiding op de spio- nageactiviteiten, waarvoor R. was voor bestemd door de mensen, die hem van achter de schermen naar hun pijpen lieten dansen Volgens informaties, heeft hij pas korte tijd voor hij naar Israël vertrok definitieve opdrachten gekregen van een Arabische ambassade. R. was geen wetenschapsman. Zelf heeft hij nooit een boek of artikel ge schreven. In universitaire kringen in ons land, waarin hij contacten heeft gezocht, wordt hij als een wetenschap pelijke charlatan beschouwd. De goedklinkende namen die hij in het hoofd van zijn wereldtijdschrift misbruikte, waren van personen, die misschien niet wisten waar hun naam voor gebruikt werd. In Utrecht wist men al jaren, dat R. een onbetrouwbare figuur was, die quasi wetenschappelijk de dwaaste speculaties ondernam. Medewerkers die artikelen voor hem schreven, betaalde hij niet. Anderen wist hij geld af te zetten voor weten schappelijke uitgaven, die nooit van de grond kwamen. „Een jaar of drie gele den is hij opeens met de noorderzon vertrokken", zei een wetenschappelijke medewerker van de Utrechtse universi teit. R. liet hier hoop schulden na. Intus sen was het hem gelukt voor de weten schappelijke Haagse uitgeverij op free lance basis een positie te bemachtigen in het bijkantoor in Parijs. Wat hij daar allemaal heeft verricht is op het ogenblik niet helemaal, duide lijk. Wel is opgevallen dat hij in Parijs evenals in Den Haag, voornamelijk- de party's bezocht van de Oosteuropese ambassades. Hij onderhield daarmee veel relaties en enkele malen heeft hij geprobeerd een wetenschappelijke uit gave te verzorgen over de Sovjetunie. DEN HAAG Ongemeen groot is het aantal deskundigen op het gebied van de waterhuishouding, dat in onvrede leeft met minister Bakker (Verkeer en Water staat). Ztj zijn van stijgende zorg vervuld over een dreigende wegaanleg door het Haagse duinwaterleidinggebied. Minister Bakker is akkoord gegaan met zes kilometer weg tussen Katwijk en Scheveningen, in 1923 voor het eerst door tekenaars van provinciale waterstaat op papier gezet met de simpele naam provinciale weg 1. Hij heeft met dit principe besluit de bewakers van helder water krachtig op de tenen getrapt. ADVERTENTIE Het gaat hen niet om de dertig hecta ren grondverlies, maar om de schade, die onontkoombaar ontstaat door ver vuiling en besmetting van het grondwa ter over een oppervlakte van tweehon derd hectaren. De Raad van State moet uitmaken wie gelijk heeft. De mening van prof. ir. L. Huisman, die in Delft civiele gezondheidstechniek doceert: „De besmetting door het ver keer is haast niet te keren, ook niet als de weg in een betonnen bak wordt ge legd". De directeur van de Vereniging van exploitanten van waterleidingbedrijven in Nederland, Vewin, ir. G. Wijnstra, vindt het wegplan een aanslag op de dertienhonderd hectaren Wassenaars duingebied. „Eigenlijk al te klein voor de Haagse agglomeratie met meer dan een miljoen van goed water houdende Nederlanders", vindt hij. In een brief aan de' minister smeekt de Vewin om een nieuw onderzoek. Zij legt er daarbij de nadruk op, dat staatssecretaris Kruisinga (Volksge zondheid) geen voorstander is van ver mindering van waterwingebied. De staatssecretaris zei 3 februari in de Tweede Kamer: „Mijn standpunt in zake wegenaanleg door voor waterwin ning bestemde duinen moge blijken uit het bezwaar, dat dezerzijds is gemaakt tegen het voorontwerp voor het streek plan Zuid-Kennemerland en wel in het bijzonder tegen de aanleg van de zoge naamde De Ranitzweg van Zandvoort naar het zuidoosten langs de toevoerka nalen van de Amsterdamse waterlei ding. Ik heb Provinciale Staten laten weten dat deze wegenaanleg in strijd is met het belang van de watervoorzie ning, welke ik door middel van basis plannen hoop veilig te stellen voor de toekomst". Dat minister Bakker toestemming voor de weg heeft gegeven als door de provincie wordt voldaan aan een aantal voorwaarden, vindt ir. Wijnstra niet bevredigend. „Qve de inhoud van die voorwaarden is met het Rijksinstituut voor drinkwatervoorziening noch met deskundigen uit de waterleidingbedrij ven overleg geweest. Ik betwijfel trou wens of voorwaarden kunnen worden gesteld, die de zekerheid geven dat ge vaarlijke situaties worden voorkomen". Als oplossing ziet ir. Wijnstra een weg over de duinen vlak langs de kust. „De regen die daar valt, vloeit toch naar zee en ook het vuil". Maar daar voelen de gemeente Wassenaar en het provinciaal bestuur weer niet voor. Provinciale waterstaat geeft toe dat technische maatregelen tegen vervui ling door wegaanleg nog niet op papier zijn gezet. „Met gebruik van plastic, be ton of kunstharsen is de weg goed te beveiligen", zegt een provinciale des kundige losweg. BRUSSEL Maurice Chevalier heeft Toon Hermaqs na zijn one-man show in het Casino van Knokke een groot compliment gegeven, zo schrijft het Belgische blad Het Laatste Nieuws. Chevalier had van de Amerikaanse im presario William Morris gehoord over het „Hollandse show-wonder" en was in Knokke naar de voorstelling van Hermans komen kijken. Tijdens het slotapplaus liep hij heftig klappend vanuit de zaal in richting van het podium. Toon Hermans bespaarde de bejaarde Fransman de moeite om naar het podium te komen en sprong in de zaal om hem tegemoet te lopen. Maurice Chevalier zei tegen Toon Hermans: „Buitengewoon, schitterend, m'n jongen. Je bent een fantastisch brok shownatuur. Je moet naar Ameri ka, naar Broadway. Als je een goede Engelse tekst hebt, hangt over een paar jaar heel Amerika aan je lippen." AMSTERDAM De man die al en kele maanden in Amsterdam op zijn bromfiets dames van hun handtasje heeft beroofd, is gearresteerd. Het is de 25-jarige timmerman M. W., die tegenover de. politie inmiddels vijf tig van dit soort diefstallen heeft be kend. Kort voor zijn arrestatie had W. op de Herengracht nog een vrouw haar handtasje ontrukt. Ook daarna slaagde hij er in op zijn bromfiets te ontvluch ten. Bij de politie waren al eerder ver denkingen tegen de man gerezen, zodat kort na zijn ontvluchting tot arrestatie kon worden overgegaan. ARNHEM „Een soort slavernij", noemde de president het. Was het een slaafse onderworpenheid uit ontzag en angst, of was de achttienjarige Corrie een slavin van bizarre hartstochten geweest? Dat was de vraag, die de zitting van de Arnhemse rechtbank gisteren beheers te. Corrie. een dun verkoopstertje, kon of wilde de vraag niet beantwoorden. Wat onbeholpen glimlachend beves tigde ze, van welk een wrede uitspat tingen zij het middelpi/nt was geweest in huis bij het echtpaar op de verdach- tenbank: de Nijmeegse protituee Isabellc G. H.-T„ wier uiterlijk ver raadde, dat ze in haar 22 jaar meer had meegemaakt dan andere vrouwen in een heel leven, en de negen jaar oudere Gerhard T„ een ondfenks een ringbaard slap uitziende man, die van Isabelles inkomsten leefde. Op 14 juli had Corrie die was weg gelopen van huis op straat Isabelle ontmoet, die haar mee naar huis nam. Daar zou ze voor de twee kinderen van Isabelle moeten zorgen. Naar ze de politie had verteld, was dat niet het enige geweest wat van haar werd verlangd. Ze had ook een soort opleiding in de prostitutie moeten vol gen, een opleiding, die het echtpaar door demonstraties en Gerhard door praktijkoefeningen had verlevendigd. Op de verjaardag van Isabella, 29 september, was het volgens de presi dent, mr. B. W. van Houten, helemaal „een dolle boel" geworden. Corrie had, toen ze weer nuchter was, gehoord, dat vier jongens achter elkaar van haar diensten hadden gebruik gemaakt. Een vijfde, met wie ze bevriend was ge raakt, had later bij haar mogen blijven slapen, nadat hij een schuldbekentenis voor tweehonderd gulden had getekend. Na het verjaardagsfeest waren ook de mishandelingen begonnen. Isabella had haar eerst met haar handen en daarna met een hondenketting afgeran seld, een voorbeeld dat haar man geest driftig had gevolg. Op verschillende dagen was Corries blote rug door de hondeketting zo erg toegetakeld, dat de dokter, die haar na de arrestatie van het echtpaar had onderzocht, gisteren verklaarde: „Je moest zoeken naar een plek, die niet blauw was.". Op sommige plaatsen was de huid ook geschaafd. Volgens Corrie had Gerhard in die wonden zout gestrooid, naar zijn advocaat opperde als een po ging tot desinfeotering. „Jodium doet immers ook pijn," Het had weken geduurd voordat de rug was genezen. Corrie vertelde giste ren dat ze er nu en dan nog pijn aan had. Toch was ze er pas vandoor ge gaan, nadat Gerhard haar bij de keel had gegrepen en haar in die wurggreep had gehouden, totdat zijn vrouw tus senbeide kwam. Waarom had Corrie de mishandelin gen zolang verdragen? „Ik had de moed niet weg te gaan, ik was bang dat ik dan weer naar huis zou worden gebracht", was het ook voor de rechtbank niet overtuigende antwoord. En waarom was het echtpaar zo te keer gegaan? „Ze was niet goed voor mijn kinderen", was het énige dat Ger hard te berde bracht. „Op een gegeven ogenblik is het uit de hand gelopen", zei zijn vrouw. Gerhard zei zelf dat hij zijn driften geen baas kon, en hij had daarom de politie laten waarschuwen, dat er een weggelopen meisje bij hem huisde. Toch had hij met zijn vrouw op straat groot spektakel gemaakt, toen Corrie er 4 oktober tenslotte vandoor ging. Het echtpaar had toen zelfs geprobeerd het meisje uit een politieauto te halen. Het was maar èen van de vele raad selen, die in deze zaak onopgelost ble ven, ook al deed de rechtbank onder de behoedzame en vaderlijke leiding van mr. van Houten alle moeite. Het stond bijvoorbeeld ook vast dat Corrie Gerhard had gevraagd bij haar een kind te verwekken, met instemming van Isabelle. Toen ze inderdaad zwan ger was geraakt, zou er volgens Corrie abortus zijn gepleegd. „Het hele trio heeft rollen gespeeld die niet in aanmerking komen voor de kwalificatie glansrol", sprak de offi cier van justitie, mr. J. J. Th. Corsten, met vreemde humor. „Hoe wonderlijk Corries rol was blijkt dok wel daaruit, dat ze in december opnieuw is weggelo pen van het ouderlijk huis om haar in trek te nemen twee huizen van de wo ning van verdachten, bij de moeder van een nieuwe vriend". Toch waren, volgens mr. Corsten de •rollen van. het echtpaar nog veel zwar ter, vooral die van Gerhard, door de psychiater beschreven als een agressieve psychopaat. „Hij heeft het in zich een moordenaar t£ kunnen worden". Daarom eiste de officier tegen hem, behalve negen maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf, ook voorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de re gering. In de proeftijd van drie jaar zou hij zich dan moeten houden aan aanwijzin gen van de reclassering. Tegen Isabelle, zwanger van haar derde kind, luidde de eis drie maanden voorwaardelijk ook met toezicht van de reclassering. De officier achtte haar, net als haar man, schuldig aan zware mishandeling, maar haar> aandeel was veel geringer geweest. Gerhards raadsman, mr. F. K. R. C. Sassen, meende dat de zaak niet mocht worden afgedaan met alleen een psy- EINDHOVEN Maandagavond werd in Eindhoven de 61-jarige bromfietser F. Verboven uit die plaats aangereden door een hem tegemoetkomende auto, die tengevolge van de gladheid slipte en op de linker weghelft terecht kwam. De man was op slag dood. Zijn 59-jari- ge echtgenote, die achterop de brom fiets zat, werd zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht. SCHIJNDEL De 26-jarige me vrouw H. Schutselaar-Smits uit Oss is dinsdagavond op de rijksweg 's-Herto- genbosch-Nijmegen om het leven geko men toen zij met haar auto onder een vrachtauto schoof, die enige tientallen meters voorbij Motel Nuland de rijks weg overstak. Mevrouw Schutselaar was op slag dood. HUIZEN Mevrouw H. A. Elderen- bosch (84) uit Amsterdam is bezweken aan de verwondingen die zij maandag middag opliep bij een auto-ongeluk. De auto, waarin zij meereed werd op de Crailoseweg in Huizen frontaal gegre pen door een tegenligger. De bestuurder van deze wagen was geschrokken van een auto, die vanuit een zijweg nader de. AMSTERDAM Op de Basisweg in Amsterdam'is dinsdagochtend vroeg de 65-jarige ambtenares mevr. W. Wielin- ga uit Santpoort toen zij bij het nemen van een bocht de betonnen wegrand raakte, geslipt en over de kop geslagen ADVERTENTIE chiatrisch rapport van zijn cliënt, bo vendien opgesteld door een zenuwarts, die tijdens het onderzoek ruzie had ge kregen met Gerhard. Mr. A. A. H. Mé Plogch, de advocaat van Isabelle, bepleitte ook zijn cliënte nog psychiatrisch te onderzoeken. Evenals Corrie („haar eventuele maso chistische aanleg is erg belangrijk in deze zaak") die al had gezegd daaraan te willen meewerken. „Wat is gebeurt, is abnormaal, maar waar begint de strafrechtelijke schuld?", vroeg mr. Plogch. De recht bank beloofde het dubbele verzoek ernstig te zullen overwegen, en dus te bekijken of ze deze zaak voorlopig vanuit de rechtzaal zou verplaatsen naar waar ze meer leek thuis te horen: de spreekkamer van de psychiater. DEN HAAG De Tunesische minis ter van Buitenlandse Zaken Habib Bourguiba jr. brengt van 6 tot 9 april een officieel bezoek aan Nederland. Minister Bourguiba zal in Den Haag besprekingen voeren met zijn ambtge noot Luns en de ministers Udink (ont wikkelingshulp) en Den Toom (defen sie). Hij komt maandagmorgen per trein in Den Haag aan. Minister Bourguiba zal de eerste dag van zijn bezoek beleefdheidsontmoetin gen hebben met minister-president De Jong en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer. Het programma vermeldt verder de gebruikelijke ontvangsten en diners en bezoeken aan de nieuwe president van het internationale hof van justitie Sir Moehammad Zafroella Khan (Paki stan), het Kröller-Mülle»-museum in Otterlo, en de Centrale Kamer van handejsbevordering in Den Haag. ADVERTENTIE Erg veel vrouwen vinden bet naar als hun man naar de keuken gaat - om zelf een reep „kaas uit 't vuistje" te snijden. Want als ze de volgende morgen boterhammen klaar willen maken, zit d'r een pracht van een „bocht" In de kaas. „Hè. kun je nou niet recht ragden, Henk?" Nee, dat zal Henk nooit en nimmer leren. L&dt *m nou maar De oplossing is eenvoudig: koop sen extra stuk kaas voor Henk z'n reepjes.En waarom neem je nou net het verkéérde stuk kaas, Henk?" Ja. dan houdt sites op.

De Vallei | 1970 | | pagina 5