Over de grenzen Libanon weer eens met Palestijnen Zigeunergroep thans naar België dil is SOVJET-SPION IN BELGIË GEPAKT SIIPFR gekleurd verhaal tSP Laatste ^OSchuppeo Is er iets voor U bij EXPEDITIE BEDIENDE Gemeente Veenendaal Henk de Ruiter accurate medewerkers (sters) Roofovervaller in Z-Ainerika Britse Ford nu duurder dé makers van kleine sigaren ALARM WAS AL TE STIL Rebellen in Soedan capituleren Stichter Arabisch Legioen overleden Kerkewijk 111, telefoon 08385-19140 CIIIM Het ideale onderhoudsmiddel WOENSDAG I APRIL 1970 BEIROET Dc Libanese autoriteiten en vertegenwoordigers van de Pales tijnse Commando's zijn in Beiroet over eengekomen zich weer te gaan richten op het „akkoord van Cairo". De Libane se premier Rasjid Karami las ten over staan van journalisten een gezamenlijk communiqué voor na een bijeenkomst met zijn collega's van Binnenlandse Za ken en Defensie, met de minister van Buitenlandse Zaken van Libië, Saleh Boesseir en met vertegenwoordigers van de Palestijnse commando's. De Li bische minister was door de voorzitter van de revolutionaire raad van zijn land, kolonel Moeammar Gaddafi, naar Libanon gestuurd om tussen beide par tijen te bemiddelen. In het communiqué wordt gezegd dat van Libanese zijde een onderzoek zal worden ingesteld naar de oorzaken van de recente botsingen tussen Libanese burgers (en met name de door minister Joemblatt geleide Falangisten) en Pa lestijnse verzetsstrijders. In het bijzon der zal daarbij aandacht worden be steed aan het incident van 25 maart toen in Kahale een begrafenisstoet van Palestijnse commando's door burgers werd aangevallen. Negen commando's verloren daarbij het leven. Van de zijde van de verzetsstrijders wordt verklaard dat zij hun doel zullen blijven nastreven, namelijk het bestrij den van de vijand Israël en het „bevrij den" van de bezette Arabische gebie den. De twee partijen zullen bovendien vaker bijeenkomen om een gedetail leerde uitvoering van het akkoord van Cairo te verkrijgen en garanties in te stellen om hernieuwde botsingen in de toekomst te voorkomen. Zoals bekend is het „akkoord van Cairo vorig jaar 3 november ontstaan nadat ook toen grote moeilijkheden wa ren gerezen tussen Libanon en de Pa lestijnse verzets-organisaties. Het ging en gaat daarbij nog steeds om de vraag of Libanon de commando's vrijheid moet verlenen om vanuit Libanees grondgebied acties tegen Israël te on dernemen met het risico dat Israël ver geldingsacties tegen Libanon uitvoert. Het „Volksfront voor de bevrijding van Palestina" heeft in Beiroet een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd dat „alle politieke akkoorden die uit naam van de Palestijnse verzetsbe weging door bepaalde verzetsorganisa ties met de Libanese autoriteiten zijn CAIRO Rebellen, die zich hadden verschanst op het eiland Abba in het Witte Nijl gebied van Soedan, hebben zich aan regeringstroepen overgegeven, zo meldt het officiële persbureau voor het Midden-Oosten vanuit Khartoem, de hoofdstad van Soedan. De regeringstroepen zoeken naar El Mahdi, de rebellenleider, wiens ver blijfplaats onbekend is. Radio-Omdoerman heeft in een offi cieel communiqué bekendgemaakt, dat alle verzetshaarden op het eiland zich overgegeven hebben. De regeringstroe pen hebben grote hoeveelheden moder ne automatische wapens, antitank- en luchtdoelkanonnen in beslag genomen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog, maar volgens sommige berichten was Abba een bolwerk van ruim 30.000 gewapende rebellen. De strijd, die ontbrandde na een moordaanslag op Soedan's leider gene- raal-majoor Gaafar Numeiri dreigde een burgeroorlog in het land te veroor zaken. De dagelijkse besturen van de drié vakcentrales hebben dinsdag in Amers foort een eerste gesprek gevoerd over de mogelijkheden van een nauwere sa menwerking tussen NVV, NKV en CNV. De besprekingen hadden een informa tief en oriënterend karakter; concrete voorstellen zijn nog niet ter tafel geko men. KAMILLE JOEMBLATT voorlopig gesloten, slechts voor rekening van die betreffende organisaties komen. Het Volksfront zal wat dat betreft een houding aannemen die overeenkomt met zijn strategie en die tegelijkertijd de zaak van de Palestijnse revolutie dient". En het communiqué vervolgt: „alleen het verenigd opperbevel (van de ver zetsorganisaties) is bevoegd pogingen te verijdelen die erop gericht zijn het Pa lestijnse verzet te liquideren". BUEONS AIRES Bij een roofover val op een elektriciteitsmaatschappij in Buenos Aires zijn maandag 300.000 pe sos, het loongeld voor het personeel, buitgemaakt. Het was de tweede roof overval die dag in Argentinië. In de ochtend hadden vier mannen in een trein bij Rosario twee bankbedienden overvallen en 415.000 pesos lichter ge maakt. De bandieten sprongen daarna van de trein en vluchtten met een auto. In Sao Paulo (Brazilië) werden maan dag vier banken overvallen. De buit was daar 60.000 nieuwe cruzeiros. Voorts werd in Montevideo „een zeer belangrijk bedrag", de ontvangsten van een week, geroofd uit een bijkantoor van de Frans-Italiaanse bank. De drie „Tupamaros" (guerrillastrijders) die dit deden maakten van hun wapens ge bruik maar hebben niemand gewond. LONDEN De Britse Ford is de der de grote automobielfabrikant in. Enge land, die dit jaar de prijzen vanwege hogere produktiekosten heeft moeten verhogen. De kleinste prijsverhoging is 39 pond sterling (340 gulden), de groot ste (door hogere omzetbelasting) 51 pond of 440 gulden. ADVERTENTIE HECHTEL Ongeveer zestig zi geuners zijn gisteravond in Hechte! (in Brabant) via een onbemande grenspost België binnengetrokken. Een groep zigeuners bestaande uit acht gezinnen van verschillende na tionaliteiten, vertrok gistermiddag met ongeveer tien wagens en cara vans vanuit het oosten van het land onder politie-escorte zuidwaards. Via Nijmegen ging het richting Hel mond. waar de groep te kennen gaf naar België te willen. De zigeunergroep heeft sinds zij op 21 maart ons land binnenkwam, de politie handenvol werk gegeven. De moeilijkheden begonnen, toen op maandag 23 maart in Venlo een zes tigjarige alleenstaande vrouw in haar woning beroofd werd van haar geldkistje. Drie gearresteerde zigeu nerinnen moesten later door de Ven- lose politie worden vrijgelaten we gens gebrek aan bewijs. Hierna ver liet de groep op last van de politie de gemeente. Onder politieescorte kwam het gezelschap in Amsterdam. Daarop bezocht dc groep het noorden van het land. Een poging de zigeuners vervolgens bij Nieuwe Schans de grens over te zetten mislukte, omdat de Duitse douane weigerde hen toe te laten. Hierna streek het zigeunergezel schap neer op het Emmense woon wagenkamp. Gisteren werd begon nen aan de grote trektocht naar het zuiden. Tientallen politiemannen begeleid den de kleine karavaan tot vlak bij de grenspost in Hechtel, waar de zi geuners richting Belgische Kempen verdwenen. BRUSSEL Het Belgische ministe rie van Justitie heeft bevestigd dat op 25 maart de Belgische staatsveiligheids dienst de Russische ingenieur Boris Sa- vitsj gearresteerd heeft. De man wordt verdacht van spionage. Savitsj is 36 jaar. Hij werkte als ingenieur bij de firma „Scaldia-Volga". waar hij tot taak had Russische vrachtwagens in België te verkopen. Savitsj, aldus het ministerie is gear resteerd nadat hij langdurig gescha duwd was, op het moment dat hij in formatie probeerde te verkrijgen over Belgische militaire bases en over Shape, hel militaire NAVO-hoofdkwartier in België. In het bijzonder was Savitsj geïnteresseerd in het vliegtuigtype „Mi- rage". Hij probeerde zich in het bezit te stellen van het cursusmateriaal omtrent het gebruik van deze vliegtuigen en van LONDEN Luitenant-kolonel Fre derick Gerard Peake, de stichter van het Arabische Legioen, is op 86-jarige leeftijd overleden. Deze vriend en vroegere collega van „Lawrence van .Arabie" werd in de Arabische wereld „Peake Pasja" en „de laatste der paladijnen" genoemd, we gens de rol die hij heeft gespeeld bij de politieke en maatschappelijke ontwik keling van de vroegere staat Transjor- danie. Peake ging in 1921, na in India te hebben gediend, naar Transjordanië. Groot-Brittannië had toen het mandaat over dat gebied van bergen en woestij nen. Omdat dat land toen in grote onrust verkeerde stichtte Peake er toen een politiemacht bestaande uit Koerden,.. Arabieren, Kirkassiërs en Turken, die dienden onder een Brits kader. Dit korps groeide naderhand uit tot het Arabische Legioen, het leger van Jorda nië. alle inlichtingen over de fabricageme thode. Savitsj had als opdracht, aldus het ministerie, om een spionagenet binnen Shape op te bouwen. De veiligheids dienst heeft hem in het bezit gevonden van miniatuur-fotomateriaal en van een grote voorraad films. Verder was hij in het bezit van een schema voor clandestiene ontmoetingen en ook had hij een grote som geld op zak. Savitsj heeft getracht zijn arrestatie die plaats had in een restaurant te ontlopen door te vluchten. De ingenieur verbleef sinds oktober 1967 in België. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft desgevraagd nog meegedeeld dat de Russische ambassade in Brussel reeds stappen heeft onder nomen en dat aan de Russische consul toestemming is gegeven zijn gearres teerde landgenoot te bezoeken. Als de ondervraging van Savitsj vol tooid is, zal hij in opdracht van het mi nisterie van Justitie het land uit worden gezet. v Een Rotterdamse (dochter)-onderneming vroeg zaterdag een aantal nieuwe personeelsleden. Dat waren: qualified instrument-engineer Afdelingschef „requisitioning" senior piping-engineer project manager senior process engineer assistant process engineer senior vessel engineer (Naar verluidt is er ook een baantje vrij voor iemand met M.O.-Nederlands). Het uitzetten en inpakken van orders voor onze binnènlandse afnemers is verantwoordelijk en afwisselend werk. Panter heeft plaats voor een accurate jongeman van rond 18 jaar die interesse heeft in deze boeiende werkzaamheden. Mondelinge of schriftelijke sollicitaties te richten aan de personeelsafdeling. VEENENDAAL en CONCENTRAAT voor alle soorten vaste vloerbedekking tapijten, kleden, lopers enz. VOOR BETER WONEN Hoogstraat 20 - VEENENDAAL - Tel. 12830 Op de afdeling Boekhouding van de secretarie (Raad huis) kunnen enkele worden geplaatst voor het verrichten van eenvoudige administratieve werkzaamheden, w.o. het bedienen van een boekhoudmachine. De te benoemen functionarissen dienen enige adminis tratieve ervaring te bezitten. Typevaardigheid strekt tot aanbeveling. Salaris nader overeen te komen. Goede rechtspositieregeling w.o. opneming in het pen sioenfonds na een half jaar. premiespaarregeling. Premie AOW/AWW komt voor rekening van de gemeente. Met vakantieafspraken wordt rekening gehouden. t Sollicitaties binnen een week inzenden aan de burge meester. Telefonische inlichtingen bij de chef van de afdeling, telefoon 19114, toestel 251, Frisdrank moet écht fris zijn. Rivella is puur-natuurlijk, zuiver als kristal. Rivelia bevat géén kleur stoffen of conserveermiddelen, Tot zover: een ongekleurd verhaal. Maar om U keuze te bieden tóch twee kleuren. Rood etiket: voor de liefhebbers van een zachte, milde smaak. Blauw etiket (zonder suiker): een pittige drank voor iedereen die ,,de slanke lijn" eerbiedigt. allyd RIYELLA fhui*, op Iw gezondheid! ALPHEN AAN DEN RIJN tylet de pistolen in de aanslag stormden gister middag tien agenten de Nederlandse Middenslandsbank in Alphen aan den Rijn binnen, in de veronderstelling daar een overvaller te vinden. Het personeel van de bank keek ver baasd op toen de agenten binnenkwa men. Er was zg. stil alarm gegeven waarbij alleen op het politiebureau een bel gaat rinkelen en waarna zoveel mo gelijk agenten naar de bank gaan. Op de bank wist men echter van het alarm niets af. lAr. Heinrich Brüning, de laatste Duitse Rijkskanselier voor het aan de macht komen van Hitler, die maandag op 84-jarige leeftijd in Nor wich in de staat Vermont (VS) is overleden, zal in Münster in Westfa- Icn worden begraven. In zijn laatste wil staat dal «hij ter aar de wil worden besteld tijdens een kleine privé-plechtigheid. Brüning was in Westfalen in Münster geboren. Als 'zoon van een wijnhan delaar kon hij studeren. Na in de Eerste Wereldoorlog kapitein aan het Westelijk front te zijn ge weest in het leger van de Duitse kei zer, trad hij in de politiek als secreta ris van het Duitse Christelijke Vak verbond samen met mgr. dr. Sonnen- schein en Hermann Stegerwald. Dit bracht hem in de politiek en wel in de Duitse Centrum-partij met als lei der dr. Kaas. Brüning werd in 1924 lid van de Rijks dag en vijf jaar later voorzitter van de (katholieke) Centrumfractie. IJeinrich Brüning werd „de laatste kanselier van de Weimar-repu- blick" genoemd, hoewe! na hem nog Franz von Papen en generaal Kurt von Schleicher dit ambt bekleedden, alvorens de macht overging naar de nationaal-socialisten. Dc voorzitter van de Centrumfractie had op 29 maart 1930 na de val van de socialist Hermann Müller een bur gerlijk midden-kabinet gevormd, maar probeerde vergeefs via noodver ordeningen de economische en fi nanciële crisis in Duitsland te over winnen. Op 30 mei 1932 werd hij door Rijkspre sident Hindenburg ontslagen „hon derd meter voor de eindstreep" zoals Brüning in de Rijksdag zei. Begin van dat jaar telde Duitsland zes miljoen werklozen, de nazi's kregen steeds meer aanhang. Tegen Brüning intrigeerde ook dc ..Reichswehr" onder generaal Von Schleicher en tenslotte hadden de Duils-nationalen zich van hem afge keerd. Dr. Brüning was kanselier van de Wei- mar-republiek van 29 maart 1930 tot 30 mei 1932. Toen liet de kinds wor- DR. HEINRICH BRÜNING honderd meter dende Hindenburg hem vallen. Toen Brüning tot kanselier werd be noemd, door president Paul von Hin denburg, was hij met zijn 45 jaar het jongste Europese regeringshoofd van zijn tijd. Acht maanden na zijn aftreden al* kanselier kwam Hitier aan de macht. Dr. Brüning was tot 1934 werkzaam in ren katholiek instituut, maar toen hij vernam, dat de nazi's het op zijn le ven hadden voorzien, week hij uit naar Amerika. Hij was van 1934-1950 hoogleraar aan de Harvard universi teit. Sindsdien is hij maar twee keer te rug geweest in Duitsland. In 1948 ging hij er zijn zuster bezoeken. In 1951 kwamen er ter gelegenheid van dat bezoek geruchten, dat hij het oog had op het leiderschap van de Christen-Dcmacraten, wier voorzitter Konrad Adenauer, toen bondskanse lier was. In 1951 aanvaardde hij een hoogleraar schap voor politieke wetenschappen aan de universiteit van Keulen, maar vier jaar later keerde hij naar Ame rika terug. Tevoren waren pogingen van sommige kringen mislukt, hem een hoge poli tieke functie in de Bondsrepubliek te bezorgen. Sindsdien woonde hij in Vermont. beio Hoofdstraat 81 -89 Veenendaal

De Vallei | 1970 | | pagina 6