Hulpverlening komt op gong GETUIGE IN ATHENE GEARRESTEERD Oc%de W Pak a400gram heekfilet of Pak a400gram kabeljauw waren kips leverworst I Rosbief een grap? ^srwen- RAAK zil jl,00 il,00 spinazie Augurken 70 jam 189 Fijne Riblappen Soepcomplet 3.99 125 Nederlanders gaan vooral naar Tirol Bomaanslagen in Beiroet Russen gelasten raketproeven af Poging tot verraad Athenagoras ernstig ziek Ex-kanselier Briining overleden gebraden too ytotot. i IMU 2 blikken CITRON titj6ST2ltr.fi. zoetzure jpfcpnfc J IMUzblikken diepvries 2 pak 450gr. literpotOQ# M KARVAN CEVITAM huishoud 2 alle smaken TOILETSPRAY JOO Vleesschaaltjes 1,89 Prullemand 3^ 300 Prodent 3 tubes Tandpasta ies I i^L.l 89 2,25 Windmolentje asas. 0.75 Closet borstelhouderQcn met borstel^0* J Camping- of strandmat Onze superieure ZEEUWSE KLEIBBCTJES 5 Wc UB BLOEDSINAASAPPELEN 2 Wo 1.69 nergens goeoKoper s GOLDEN DELICIOUS Acryl ankiets ETHNOS Wintersport in trek Verf van Phantom „afgevlogen" Nationale Garde in Griekenland HULP 500 gram 500 gram in ktxe verpakking per schaal WOENSDAG I APRIL 1970 OFFICIEEL IN TURKIJE THANS 1080 DODEN TOKIO De Sovjet Unie heeft de laatste van een reeks raketproeven in de Stille Oceaan afgelast. De proeven zouden volgende maand worden uitge voerd. De plannen voor de proefnemingen, die hadden zullen plaatsvinden in be langrijke lucht- en zeeroutes bij Japan, waren scherp gekritiseerd door Japan. Het gebied in de Stille Oceaan, dat op 21 maart tot gevaarlijk gebied werd verklaard met het oog op de Russische proefnemingen, is inmiddels weer vrij gegeven voor de scheepvaart en het luchtverkeer. GEDIZ Dinsdagavond laat be droeg het officiële dodental 1080 in Turkije. De meeste slachtoffers zijn bij de grote aardbeving van jongstleden zaterdag gevallen. De hulpdiensten zijn thans in volle gang. Voor de 90.000 daklozen zijn thans 10.000 tenten ter beschikking gesteld. De regering stuurt elke dag 11.000 broden en 10.000 flessen met drinkwater naar het getroffen gebied. In een grote tent is een telefoon dienst gevestigd waar dag en nacht de grootste bedrijvigheid heerst. De mees te gesprekken die worden behandeld zijn inkomende van mensen die vragen naar vermisten. Want, zoals *n telefo niste zei, „broeders zoeken broeders. ATHENE Een van de getuigen, die dinsdag optraden voor het Atheens bij zonder militair gerechtshof in het pro ces tegen 34 vooraanstaande Grieken, is bij het verlaten van de rechtszaal door de politie gearresteerd. De student Elias Kaliakopoelos had verklaard dat hij de betrekkingen met de verzetsorganisatie „Democratische Verdediging" heeft verbroken, omdat deze hem niet links genoeg was en zich wilde beperken tot omverwerping van het bewind. Hij zei voor „Democrati sche Verdediging" vlugschriften te hebben verspreid, maar te hebben ge weigerd een bom te leggen. De student verzocht het gerecht een deel van zijn getuigenverklaringen die hij tijdens het vooronderzoek had afgelegd, als ver vallen te beschouwen daar hij zich schaamde als getuige voor de openbare aanklager op te treden. Verzetsmensen die thans in Grieken land terechtstaan zou gevraagd zijn zich bij de Griekse militaire inlichtin gendienst in Europa aan te sluiten, met als bedoeling te trachten de aldaar wo nende Griekse verzetsleiders van het leven te beroven. De beloning die hierop staat is de vrijheid. Dit staat in het Britse kwaliteitsblad de Guardian, dat deze feiten ontleent aan een document dat uit de gevange nis van Averoff zou zijn gesmokkeld voordat vrijdag te Athene het proces tegen verzetslieden was begonnen. Het document, aldus het blad, besloeg een kant van een vel papier en was in het Frans gesteld. „Het handschrift en de ondertekening zijn met beslistheid vast gesteld als te behoren tot een van de verdachten (van het proces) maar de verklaring geeft de ervaring van allen aan." In Athene ls voor een militair hof de rechtszaak begonnen tegen de leiders van het dagblad Ethnos (het volk) en tegen oud-minister John Zigdis. De beschuldiging dat het blad de voorschriften van het bestaan had overschreden was gebaseerd op een vraaggesprek van enige tijd geleden met oud-minister Zigdis. die gezegd had dat Griekenland een regering van na tionale eenheid moest hebben, om daar mee opgewassen te zijn tegen het pro bleem Cyprus. Het vraaggesprek werd gevoerd na de moordaanslag op de premier van het ei land, aartsbisschop Makarios. DEN HAAG De Europese winter sportgebieden, in het bijzonder de lan den Oostenrijk, Zwitserland, Italië, Zuid-Duitsland, Joegoslavië en Frank rijk, hebben een goed seizoen achter de rug, ondanks een tegenvallende maand februari met te veel sneeuw en te wei nig zon. De wintersport trok ongeveer tien procent meer Nederlanders dan in het voorgaande seizoen. Volgens de gegevens van het Natio naal Zwitsers Verkeersbureau brachten ongeveer 40.000 Nederlanders tussen oktober en maart een wintersportva kantie door in dit land. Dat is een stij ging van ruim 12 procent ten opzichte van het vorige seizoen. Vooral de kerst was goed. In tegenstelling tot andere landen was januari de beste maand. Zwitserland had veel last van de over vloedige sneeuwval in de maand fe bruari. Velen bleven thuis na de alar merende berichten over lawines. Het meest geliefde skigebied was wederom Graubunden. Het skiwandelen, waar voor dit jaar voor het eerst veel propa ganda was gemaakt, bleek met name voor de oudere wintersportbeoefenaars, een succes te zijn. Het Nederlandse bezoek aan Oosten rijk als vanouds was Tirol de meest bezochte streek steeg met circa 11 procent. Het Oostenrijkse Toeristen Verkeersbureau schat het aantal Neder landers op circa 70.000. Ook de Zuid- cïuitse wintersportgebieden (Zuid-Beie ren, Zwartewoud en Sauerland) werden door veel Nederlanders bezocht. Wat Frankrijk betreft, net Nationaal Frans Verkeersbureau meldt, dat naar schatting 20.000 Nederlanders van een wintersportvakantie in Frankrijk ge bruik hebben gemaakt. De wintersport plaatsen Val d'Isèère, Charmonix, Mege- ve en Morzine waren het meest in trek. De rampen in dit gebied als gevolg van de lawines veroorzaakten evenwel een aanzienlijke teruggang van het aantal wintersporters. berecht staan de drie directeuren van Ethnos, Constantijn Nicolopoelos en de gebroeders Constantijn en Achiles Ky- riazis en twee redacteuren, John Kapsis en Constantijn Economides. Tot de getuigen a décharge behoorde de 69-jarige rechtse politicus Kanello- poelos, die vond dat een voorstel tot het vormen van een regering van nationale eenheid absoluut niet „anti-nationaal" kon worden genoemd. NEW YORK Patriarch Athenago- ras, de 84 jaar oude geestelijke leider van de 250 miljoen oosters orthodoxe christenen in de wereld, is ernstig ziek en naar een ziekenhuis in Wenen over gebracht voor een operatie. Dit wordt vernomen van aartsbis schop Iakovos, het hoofd van de Grieks-Orthodoxe kerk in Noord- en Zuid-Amerika, die een telegram heeft ontvangén, waarin meegedeeld wordt dat de patriarch van Istanboel naar Wenen is overgebracht. Iakovos wordt doof gezaghebbende orthodoxen de eventuele opvolger van Athenagoras genoemd. WASHINGTON Het Amertk«anse ministerie van Defensie heef; vandaag bevestigd dat eerder deze maand bij militaire oefenijigen in de Middellandse Zee een Amerikaanse Phantom-jacht bommenwerper en een tweemotorige bommenwerper van RusschiSche make lij zo dicht bij elkaar kwamen dat van de staart van de Amerikaan verf w«rd afgeschraapt. De Phantom trachtte het vreemde toestel weg te dringen uit de zone van start- en landingsoefeningen op het vliegdekschip „Franklin D. Roosevelt". In plaats van de Phantom af te draaien, kwam de.bommenwerper naar de Ame rikaan toe. De woordvoerder van het „Pentagon" wilde niet zeggen welke onderschei dingstekens het vreemde toestel had, ATHENE De Griekse regering heeft maandag een nationale garde in het leven geroepen die tot taak krijgt rust en orde te handhaven en het hoofd te bieden aan binnenlandse communis tische dreigingen of buitenlandse agressie. De nieuwe eenheid zal worden ge vormd door een aantal bataljons, bij zondere militaire eenheden genoemd, die op verscheidene plaatsen in het land gestationeerd zullen worden. De leden zijn beroeps- of reserve-officie ren en burgers die hun dienstplicht hebben vervuld. Waarnemers zien de vorming van het korps als een poging van de militaire regering haar positie in het land te ver sterken door aanhangers van het be wind te mobiliseren en hun een militai re status te verlenen. BEIROET Op het Amerikaanse culturele centrum en de „Bank of America" in Beiroet zijn zondagavond bom- en raketaanslagen gepleegd. Bei de gebouwen liepen slechts lichte scha de op. In de afgelopen 24 uur zijn er vier aanslagen op Amerikaanse iristellingen in Beiroet gepleegd. Het „volksfront voor de bevrijding van Palestina" heeft verklaard verantwoordelijk voor de aanslagen te zijn. Het heeft laten we ten dat ze zijn gepleegd uit vergelding voor wat genoemd wordt, „de plannen van de Amerikaanse ambassade om de beweging van de Palestijnse comman do's te verlammen doör de godsdienst twisten en moorden in Libanon aan te wakkeren," Minister van Binnenlandse Zaken itamal Dzjoemblatt heeft de aanslagen veroordeeld. Hij verklaarde dat zij niets positiefs zullen opleveren en dat de steun van het Libanese volk aan het Palestijnse verzet er alleen maar nadelig door beïnvloed kan wor den. De radio van de guerrilla-beweging in Cairo heeft er bij de linkse bewegingen in Libanon op aangedrongen de straat op te gaan om de guerrilla-beweging te verdedigen. echtgenoten zoeken hun vrouwen, nie mand weet waar iemand is". Elke dag arriveren in Gediz en omge ving vele vrachtwagens met voedsel, dekens, tenten en medikamenten en er wordt op indrukwekkende schaal ge werkt. De minister van volkshuisvesting, Nakipoglu, confereert te Gediz en in Emet, een andere zwaar-getroffen stad, met plaatselijke leiders over wat er nog meer kan worden gedaan. De beproefde bevolking in het geteis terde westen van Turkije is ook dmds- dag door de natuur niet met rust gela ten. Rond Gediz, waar zaterdag in min der dan een minuut 50 dorpen verwoest werden, werden dindsdag 300 schokken gevoeld, die volgens onofficiële opga ven nog eens 130 mensen het leven heb ben gekost. Vijfduizend mensen zijn zwaar gewond, 90.000 hebben have en goed verloren. De juiste omvang van de ramp is nog niet te overzien, omdat dindsdag nog steeds 32 dorpen in het getroffen ge bied van de buitenwereld waren afge sneden. Zo kwam de burgemeester van Orenkoy een rivier afzwemmen naar de plaats Emet, om hulp te halen. De reddingsploegen werden dindsdag nog steeds gehinderd door sneeuw- en regenbuien. Hier en daar ontstaan nieu we branden in de puinhopen. De over levenden worden door besmettelijke ziekten bedreigd. Zij hebben vooral ge brek aan drinkwater. Vier Belgische charitatieve instellin gen, verenigd in het Belgisch comité voor dringende hulpverlening, gaan een gezamenlijke actie voeren voor hulp verlening aan de overlevenden van de aardbevingsramp in de streek van Ge diz in Turkije. Ze gaan geld inzamelen om de over levenden huisvesting, voeding en ande re verzorging te kunnen verschaffen. De vier organisaties zijn het rode kruis, internationaal hulpbetoon van Caritas Catholica het socialistisch steunfonds en de internationale liberale solidari teitsactie. Op 2 april vertrekt er een C-119 van de Belgische luchtmacht naar Eskisehir met aan boord 4.5 ton levensmiddelen die inmiddels door het Belgische Rode Kruis aari de door aardbevingen ge troffen Turkse bevolking zijn geschon ken. Een treurig beeld van de verwoes ting en verlatenheid na de aard bevingin Turkije. LONDEN Bernadette Devlin, de 22-jarige voorvechtster voor burger rechten in Noord-Ierland, is in een Londens ziekenhuis opgenomen. Zij moet een blindedarmoperatie onder gaan. NORWICH, (VERMONT. VS) In de Amerikaanse stad Norwich is maandag op 84-jarige leeftijd de voormalige Duitse Rijkskanselier dr. Heinrich Brfl- ning overleden. Brüning was kanselier in de nadagen van de Weimar-republiek van 29 maart 1930 tot 30 mei 1932. Hij vluchtte In 1934 voor Hitier naar de VS. feestelijk] ILAGE PRUZE HE6GUJKE V/SfOOGT, KEMfXÏ K)EZEM OV«V©9/L VEEL. 149 Schouderkarbonade 69 DE GOEDKOOPST? W)/V HEEL NEDERLAND.' Strpelbr&E, -m&NiPn&FiNT NorzrtnBL RkTTfepr&iS, fi/j om: eo-ze che&La&r-iDE /V M00EU.ESV aoztruK KIJKGRIJP

De Vallei | 1970 | | pagina 8