Met onze normen moet ook de wet veranderen Ineke v. d. Meijdenberg nogmaals in „Rodeo" Wij zijn toe aan herziening van ons strafrecht Nieuwe serie voor Teleac-cursus de jeugd Heer Bommel en de Blijd- scbapper Zangtalent uit Utrecht Eerst op school, later thuis toen een gitaar er hij programmaos over kosmos MARTEN TOONDER S I RIP WOENSDAG I APRIL 1970 "l^erschuivingen in de samenleving en het gestegen ontwikkelingspeil hebben, mede door de snel heid en uitgebreidheid van de informatie, nieuwe op vattingen van wat mag en niet mag voortgebracht. Er is een nieuw normenpatroon ontstaan. Ten aan zien van de criminaliteit bestaat groot verschil in de opvattingen van vroeger en nu. Wat eertijds als wangedrag en daarom als strafbaar werd ervaren, wordt heden ten dage soms wenselijk en noodza kelijk bevonden. Tal van wetsartikelen zijn ver ouderd. Van veel zaken die nu nog onder de strafwet vallen, is het nut en de noodzakelijkheid daarvan niet meer duidelijk. Anderzijds zijn in de ingewikkelder en on overzichtelijker samenleving nieuwe vormen van wangedrag en criminaliteit ontstaan. Luchtveront reiniging. afluisteren, bespieden en het veroorzaken van geluidshinder worden thans algemeen als on- oirbaar en schadelijk aangevoeld. I^lk jaar komen ongeveer twee miljoen Nederlan ders in aanraking met het justitiële apparaat. Volgens velen van hen ten onrechte. Is er werkelijk een brede kloof tussen de wet en wat algemeen als norm wordt aangenomen Heerst er een groot verschil van inzicht tussen wet gever en beleidsfiguren enerzijds en de burgerij an derzijds Maken de snel veranderende maatschappelijke nor men het nodig dat de wetten sneller gewijzigd en aangepast moeten worden IVfoet de wet meer speelruimte openlaten voor de beleving van eigen normen, hetzij als individu of als groep Dit probleem rondom de criminaliteit heeft een onzer redacteuren besproken met prof. mr. W. M. E. Noach, lector in de criminologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. „Ik zou het toejuichen als een vol komen nieuw Wetboek van Strafrecht tot stand zou komen. Wij zijn inder daad toe aan een algehele herziening van ons strafrecht. Dat geldt zowel voor het wetboek als voor het grote aantal wetten waarin strafbepalingen zijn opgenomen. Aanpassing van de wetten aan de veranderde normen is zeker gewenst. Hier en daar gebeurt dat ook. Wij zit ten echter met een wetgeving die deels negentig en deels vijftig jaar oud is. Goedwillende heren op leeftijd hebben die wetten tot stand gebracht vanuit een cultuurpatroon dat hemelsbreed verschilt van het onze. (reen overzicht Maar er zijn ook nog andere redenen waarom herziening van ons strafrecht noodzakelijk is. Het geheel van straf bepalingen niet alleen in het wet boek van strafrecht maar ook in de honderden wetten daar om heen is 7.0 onoverzichtelijk geworden, dat zelfs insiders op grote moeilijkheden stui ten". Prof. Noach formuleert deze conclu sies heel precies. Hij denkt diep na tus sen de trekken aan zijn onafscheidelij ke pijp. „Onze wetgeving zit in de knoop met de gewijzigde normen op het gebied van de door de strafwet omslo ten seksualiteit. De normen ten aanzien van eigendom en bezit zijn niet veran derd. Het feit, dat in ons land per dag enige duizenden winkeldiefstallen wor den gepleegd, betekent nog niet d"t winkeldiefstal straffeloos moet v den. Door allerlei oorzaken, oqk dooi kijk-en-grijp verkoopmethoden, houden veel meer mensen dan vroeger zich niet meer aan de norm. Bij de overgrote meerderheid leeft de norm wel, dat iets niet mag woeden weggenomen dat niet van jou is. Maar ook degene die op winkeldiefstal is betrapt zal het „weg nemen" veroordelen als het gaat om iets dat een ander uit zijn woning weg neemt. Deze schijnbaar vervaagde norm bij de winkeldiefstal hangt samen met verschijnselen van de verstedelijking, ontpersoonlijking en vervreemding. Het grote collectief Bijenkorf, Hema, Albert Heijn doet de mensen er an ders tegenaan kijken, dan wanneer het de buurman of de kruidenier op de hoek betreft. Men piekert er niet over iemand persoonlijk te benadelen. Bij het grootwinkelbedrijf voelt men dat ook niet. Verzekeringsfraude Zo zit er ook een fiks percentage be drog in de verzekeringsclaims, waarbij overigens nette mensen er geen been ln zien onjuiste opgaven te doen. Dat speelt vooral bij de reis- en bagage- en de brandverzekeringen. De verzeke ringsmaatschappijen weten dat ook. Zij 'staan echter voor de puzzel: een mid delgrote claim uitzoeken zal zeker een aantal falsificaties aan het licht bren gen. Dat kost echter veel geld en good will. Ze laten het dus maar zitten. Bij de verzekeringsfraude speelt ook nog iets anders. Na verloop van een aantal jaren waarin steeds maar premie is betaald, wil men wel eens wat terug hebben. Daarom voelt men het niet als zwendel, maar daarmee is de norm: „je mag niet zwendelen", niet aangetast". - „Speelt het risico om gepakt te worden geen rol? Moet daaruit de con sequentie worden getrokken het opspo ringsapparaat uit te breiden?" „Als een effectieve opsporing niet mogelijk is met de beschikbare man kracht, zou een verveelvoudiging al gauw het gevaar van een politiestaat doen onstaan", meent prof. Noach. - „Op welk terrein acht u het ver schil ,in normen bij wet en gemeen schap het grootst?" „Op het terrein van de seksualiteit. Daar ligt onze wetgeving ver achter. Er is sindsdien zoveel gewijzigd op dit ge bied. De ongehuwde moeder kan voor haar kind (terecht) dezelfde sociale rechten claimen als voor het wettelijke kind. De vraag is gewettigd of de strafwetgever op seksueel gebied wel zo'n ruime taak heeft als hij zich in het verleden heeft aangemeten. Er is wat meer toegeeflijkheid ten aanzien van do geboorteregeling. De verkoop van voorbehoedmiddelen is vrijgegeven, over de pornografie wordt gesproken. Ik ben echter van mening dat de wet gever een veel grotere terughoudend heid moet betrachten en zich er alleen mee moet bemoeien voorzover het gaat om seksuele handelingen waar iemand tegen zijn wil toe wordt gedwongen. Er ia natuurlijk wel een grens te vinden waar beneden geen sprake is van een eigen wil, dat betre'ft dan kinderen en geestelijk onvolwaardigen die be schermd moeten worden. De volwasse nen moet echter een veel grotere mate van vrijheid worden gegeven. Seksualiteit Die volwassenheid begint tegenwoor dig op veel jeugdiger leeftijd, dan nu door de wet is erkend. Aan meisjes van veertien jaar is vaak niet te zien dat ze nog geen zeventien of achttien zijn. Voor de wet maakt dat echter nog een enorm verschil. De kloof tussen wet en maatschappij-norm manifesteert zich het sterkst op het gebied van de seksualiteit. Winkeldiefstal blijft dui delijk een aantasting van andersmans bezit en eigendom". - „Bent u onvoorwaardelijk voor he. toestaan van abortus?" „Abortus is een moeilijke zaak. Aan de ongeboren vrucht til ik niet zo zwaar. Mijn vraag is: moet de moeder alleen een stem in het kapittel hebben, of heeft de vader er ook iets mee te maken? In het huwelijk kan de kwestie van kind-of-geen-kind complicaties veroorzaken. Ik zie het niet als een kwestie van de vrouw alleen. Daarbij telt bij mij niet of er een „boterbrief je" is of niet. Indien er geen vader be kend is, dan moet de vrouw zelf kun nen beslissen of zij de vrucht zal uit dragen of niet. re kant een verstandig beleid. Daarin passen geen starre bepalingen of vaste borden. Op afstand of automatische bestuurbare borden die de snelheidsli miet aanpassen van de verkeers-inten- siteit zou beter zijn. De overheid heeft de plicht redelijke eisen te stellen en normen te hanteren. Wettelijke bepalingen die niet doel treffend gehandhaafd kunnen worden, zijn vaak schadelijker dan wanneer er geen bepaling is. Strafbaarstelling Verstandig beleid houdt ook rekening met allerlei belangen. Terecht werd niet opgetreden tegen de groep pseudo-Indianen die een lokaaltreintje tot stoppen dwong. Maar waarom wel tegen jongelui die 's avonds om twaalf uur bij het Lieverdje bijeenkwamen? Werd het verkeer daar zo ernstig ge stoord? De vraag is: waar moet je als wetgever met een strafnorm beginnen en eindigen? In onze vèr-doorgevoerde maatschappij-ordening kan met een be trekkelijk klein aantal strafbaarstellin gen worden toegekomen. Ik kan me een strafwetboekje voor stellen waarin staat: „het is verboden andermans goed. lijf, leven of eerbaar heid aan te tasten. Wie zich hier niet aan houdt is strafbaar". Dat is de basis van alle strafbaarstel lingen. Er zijn natuurlijk heel wat in terpretaties op mogelijk. In ieder geval is het zo, dat dreiging met strafsancties zeker niet het gewenste effect ople vert. Er wordt nu te veel naar de straf bedreiging gegrepen om op zichzelf zeer goede zaken ingang te doen vin den. Anderzijds is het een feit, dat de strafwetgeving altijd op de ontwikke ling achterligt, omdat geen wetgever over voldoende fantasie beschikt om nieuwe vormen van criminaliteit te zien aankomen. Prof. WM. E. Noachlector in de criminologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht: „Wij zitten met een wetgeving die deels negentig, deels vijftig jaar oud is." Abortus Wij staan de vrouw toe de pil te ge bruiken of andere voorbehoedmiddelen. Op het moment dat daar een ongelukje mee gebeurt, zou geboorteregeling op eens verboden zijn. Ik dacht dat het meer een zaak van volksgezondheid is. Die abortus wordt toch geprobeerd. Dan liever door een deskundige hand dan door knoeiers. De vraag welke garan ties er om heen gebouwd moeten wor den is een kwestie van methodiek, niet meer van principe". „Nadere beschouwing verdient ook het verschijnsel van de partnerruil. De advertentierubrieken in sommige perio dieken zijn in de zin van de wet uitlok kingen tot overspel. Dat is volgens de wet nog altijd een strafbaar feit. Ik acht het een verstandig beleid dat over spel en de uitlokking daartoe via ad vertenties voor partnerruil niet worden vervolgd. Ook uit andere overwegingen vind ik die bepaling ten aanzien van overspel allerongelukkigst. De partner ruil is een afwijkende norm bij sommi ge groepen. Ik zou niet durven zeggen of dat nu tot algemene norm moet wor den uitgeroepen. Maar strafbaar stel len? Voor mij nog een open vraag". Vrijheidsnorm - „Is het als norm aanvaardbaar, dat sommige groepen demonstratievrijheid vragen, lokaalvredebreuk als strafbaar feit afgeschaft willen zien, en die vrij heid verlangen verdovende middelen te gebruiken?" „Er zijn inderdaad niet onbelangrijke categorieën die op zichzelf aanvaardba re normensystemen hebben, welke op een aantal punten in strijd zijn met de wettelijke norm. Met de bepalingen ten aanzien van de lokaalvredebreuk in de huidige formu lering ben ik niet gelukkig. Wel moet in aanmerking worden genomen of door een bezetting van een gebouw of loka liteit anderen in hun rechtmatige func tie niet worden belemmerd. Maar ook dat is een rekbaar begrip. Als voor de intocht van Sinterklaas in Amsterdam, of een prinselijk huwe lijk, en de rijtoer van een autoriteit de hele binpenstad kan worden afgesloten en het verkeer kan worden omgeleid, waarom dan ook niet voor een demon stratie? Ik vind het helemaal niet erg als bijvoorbeeld de Kalverstraat een poosje geblokkeerd zoir zijn, als het maar geen uren en dagen achtereen ge beurt, zodat de daar gevestigde zaken niet meer kunnen functioneren. In het algemeen moet gelden dat moet worden opgetreden als anderen worden benadeeld of in hun rechten en bevoegdheden worden aangetast". Drugs „Over drugs kan ik slechts zeggen: hoe meer ik er over lees, hoe minder ik er wat over durf te zeggen. In het alge meen is mijn mening, dat ik niet geluk kig ben met strafbaarstellingen van za ken, die een ander of een collectiviteit niet schaden. Het toebrengen van scha de en nadeel aan derden is het belang rijkste criterium voor het straffen. Als druggebruikers en zij die wekaminen willen slikken in hun beslotenheid blij ven zolang de inwerking duurt, heb ik er geen enkel bezwaar tegen. Het is net als met de overtreding van de maximum-snelheid: het is een ge vaar op de openbare weg. Alleen is er altijd het tegenstuk: de vrijheid die ik aan de ene kant geef, eist van de ande- Garanties Ons wetboek bevat wel uitvoerige be palingen over verontreiniging van put ten en andere drinkwatervoorzieningen terwijl de milieuverontreiniging in wij dere zin hoogst actueel is. Het afgeven van ongedekte kascheques is privaat rechtelijk makkelijk af te doen, maar strafrechtelijk moet naar effectieve bepalingen worden gezocht. Nieuwe technische ontwikkelingen vergen nieu we garanties en beschermende maatre gelen. De privacy moet beschermd woe den, maar de bepalingen ten aanzien van landloperij en openbare dronken schap zijn onbruikbaar geworden. Bij de vele nieuwe waarden en ontwikke lingen mag veel fantasie van de wetge ver worden geëist, om zijn maatregelen zonder directe dreiging met straf, in gang te doen vinden. Er moeten ook garanties worden in gebouwd. Techniek en samenleving zijn zo ingewikkeld geworden dat de door snee-burger het geheel niet meer kan overzien, of kan beoordelen of iets ge vaarlijk voor hem is. Ten tijde van de huisslachtingen liep het eigen gezin het risico als een ziek dier werd geslacht en het vlees ervan werd geconsumeerd. Nu rekenen wij op een goed werkend con trole-apparaat. Ditzelfde geldt ten aan zien van elektrische apparaten die men koopt. Zodra gezondheidszorg een gerneen- schapszaak is geworden en wij daar al lemaal aan moeten bijdragen, heeft de gemeenschap er recht op dat allerlei zaken worden geregeld. Dat geldt voor de sociale wetgeving en de strafwet. De ontwikkeling is wel zover dat wij niet meer naar de overheid opkijken als de oppermachtige, over ons door een hogere macht aangesteld, aan wie wij onvoorwaardelijke gehoorzaamheid verschuldigd zijn. Wij beslissen soms mee; we praten mee. We zijn er meer bij betrokken. Een gelukkig verschijn sel. Overheid en staat zijn er niet om zichzelf wil, maar voor het welzijn van ons allemaal". In Hilversum is een nieuw talent ontdekt: de 22- jarige Ineke \an de Meijdenberg uit Utrecht. Kij kers naar het laatste televisie-programma ..Rodeo" hebben haar zien zingen. Hoewel de jury en andere mensen die het weten kunnen, haar de beste van de avond vonden, ein digde zij niet als eerste van het aanwezige jonge talent. Jurylid Willy van Hemert gaf haar minder punten dan het duo Agnes en Hans. Hij vond dat dit twee tal meer dan Ineke een aanmoediging verdiende. Achteraf heeft hij er spijt van ook de Utrechtse niet de nodige punten te hebben gegeven. Ineke van de Meijdenberg werkt op het hoofdbureau van de Spoorwegen in Utrecht. Zij zingt al vele ja ren. „Eerst op school, later thuis. Tk wilde een gitaar hebben, die ik ook kreeg. Nou, als je gitaar speelt, wil je er ook bij zingen". Een volkomen logische combinatie, vindt Ineke. Toch wilde zij vooral het zingen vervolmaken. „Ik nam les bij de zangpedagoog Bep Ogterop". Dan herinnert zij zich: „Ik heb ook nog bij een orkestje in Utrecht gezongen". Met haar lage stem treedt ze nog niet veel in het openbaar op. Het televisieprogramma „Rodeo", waar jong talent zeer welkom is, was de eerste kennisma king met een zo groot Nederlands publiek. Ineke zong een liedje van Jules de Corte, (Het bur germannetje). een Engels en een Israëlisch volks liedje. „Ik hou erg veel van volksliedjes. De teksten hebben meestal wel in houd". In welke taal zij zingt, kan haar niet zoveel schelen. „Maar als je in Nederland bent is het leuk wan neer je ook Nederlands zingt'', vindt zij nuchter. Zij heeft een voorkeur voor zangers als Harry Belafonte en Nina Simone. De kijkers, die Ineke van de Meij denberg nog niet beluisterd hebben, krijgen dank zij de NCRV nog een kans. Regisseur Didier van Koeken- berg neemt deze maand een specia le Rodeo-show op. Wanneer dit programma wordt uitgezonden staat echter nog niet vast. Op zondag 5 april zal de NOS 's a- vonds beginnen met de derde jeugd serie van dit seizoen. Na Floris en Catweazle waarvan de laatste af levering op eerste Paasdag werd uit gezonden is het de beurt aan De Vrijbuiters. Van deze serie zijn in het verleden al eens eerder afleve^ ringen vertoond. De nieuwe serie van zeven afleve ringen gaat over twee jongens en twee meisjes, die tijdens een visva kantie een vreemde ontdekking doen en daardoor allerlei avonturen bele ven. De Vrijbuiters wordt niet, zoals Catweazle, in kleur, maar in zwart wit uitgezonden. Een nieuwe cursus van de televi sie-academie heet Kosmovisie. Te- leac liet deze cursus van de Belgi sche radio en televisie bijwerken door prof. dr. A. Blaauw, prof. dr. J. Veldkamp en Gerton van Wage- ningen. De eerste les, dit op zaterdag 18 april om 12.00 uur op het eerste net wordt uitgezonden, geeft een over zicht van de diverse theorieën, die er over het heelal in omloop zijn ge weest. Gerton van Wageningen en Piet de Valkeneer presenteren Kos movisie. TELEVISIE NEDERLAND I 17.55 NOS: Eerste helft voetbalwed strijd Legia WarschauFeijen- oord. 18.45 Uitzending Christelijk-Histo- rische Unie. 18.55 Tweede helft voetbalwedstrijd Legia WarschauFeijenoord. 19.45 Uitzending Socutera. 20.00 Journaal. 20.20 IKOR/CVK/RKK: Kenmerk. 20.45 NOS: Hoofdfilm „Best man". 22.25 Persoonlijk (gesprek met ir. F. J. Philips). 22.50 „Studio Sport" (samenvatting voetbalwedstrijd Leeds United Celtic Glasgow). 23.20-23.25 Journaal. NEDERLAND II 18.45 NOS: (K): Fabeltjeskrant. 18.55 NOS: (K): Journaal. 19.04 VARA: Midweek: jongerenpro gramma. 20.00 NOS: (K): Journaal. 20.20 VARA: (K): Bellevue: Presen tatie Kunst en Kunstenaars. 21.00 Dit is het begin... van Oranje Vrijstaat. 22.05 HIRO-Magazine, Homeopathie en het werk van de American Field Service. 22.25-22.30 NOS: (K): Journaal. DUITSLAND I (Reg. progr.: NDR: 18.00 Cultuur spiegel. 18.30 (K) Actualiteiten. 18.45 (K) Zandmannetje. 18.55 Nord- schau-magazine. 19.26 (K) Ida Ro- galski Mutter von fünf Söhnen, TV-serie. 19.59 Programmaoverzicht. WDR: 18.00 (K) Lautlose Jagd, TV- serie. 18.30 (K) Voor de kleuters. 18.40 Actualiteiten en nieuws. 19.25 (K) Tekenfilms.) 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Documentaire film. 21.15 Hilfe. Touristen!, TV- film. 22.10 (K) Filmportret. 22.55 Journaal en weerbericht. DUITSLAND II 18.05 (K) Actualiteiten en muziek. 18.40 Westlich von Santa Fé, TV-se rie. 19.10 Kein Fall für FBI, detec tivefilm. 19.45 (K) Nieuws, actuali teiten en weerbericht. 20.15 (K) Ac tueel magazine, Aansluitend: Nieuws. 21.00 Erste Liebe, Russische TV-film. 22.15 (K) Nieuws en weer bericht. 22.25 Discussie over toneel. Plm. 23.10 Einde uitzending. ilUiiilMlIIMiBWl 6862 Joost was in dc keuken bezig met het bereiden van de maaltijd. Hij had een nieuwe kippebout uit de ijskast ge haald en nu was hij doende een smake lijke vulling samen te stellen. Daarin werd hij echter gestoord door heer Bom mel. die het hoofd om de deur stak. „Ik wil graag een kruidje van je heb ben". zei hij ernstig. ..Het kruidje zevendood!" ..Wat zegt u"? vroeg de knecht ont daan. „Het kruidje zevendood", herhaalde heer Ollie ongeduldig. „Een kleine wolfsklauw, als ik het goed gelezen heb. Ook een kippehart en enige staartveren zou ik kunnen gebrui ken". De bediende legde zijn lepel terzijde en keerde zich waardig om. „Ik weet", sprak hij, „dat ik het eten daarnet een weinig heb laten aanbranden. Maar dat zal me niet weer gebeuren, en ik zal de kip wel alleen braden, wanneer ik zo vrij mag zijn. Trouwens ik gebruik altijd thijm en wat dille, als u mij toe staat; wolfsklauw lijkt mij zeer betreu renswaardig!" „Zo!" bromde heer Bommel ontstemd, „dan zal ik wel naar het kerkhof gaan!" Hij wierp de keukendeur dicht en even later hoorde Joost hem buiten tussen de vuilnisemmers rommelen. De bediende begaf zich naar het venster en wierp een ongeruste blik naar buiten waar de don kere dag in een vreugdeloze schemering overging. In de neervallende regen was heer Ollie bezig de afval te onderzoeken, terwijl de wind zijn jas deed fladderen. „Gelukkig, dat Joost net met kip bezig is", kon men hem horen mompelen. TELEVISIE DUITSLAND I 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal van gisteravond. 10.30 Der Kommissar, detectiveserie. 11.30 Actueel magazi ne. 12.20 Ein Sommer mit Nicole, TV-serie. 12.50 Internationaal pers overzicht. 13.00-13.30 Journaal. 16.35 Nieuws. 16.40 Voor de kinderen. 17.25 Ierse folklore. 17.55-18.00 Nieuws. DUITSLAND II 17.30 (K) Nieuws en weerbericht. 17.35 Skaat en muz. RADIO HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammof oonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. (8.30- 8.33 De Groenteman). 8.50 Morgen wijding. 9.00 Stereo: Parels der mu ziek (gr). 9.35 Waterstanden. 9.40 Ik zou de wereld willen verven, ge sprekken met kinderen. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (11.00-11.02 Nieuws). 11.30 Rondom 12: programma voor de vrouw. (11.55 Beursberichten). 12.30 Modern platteland. 12.35 Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 Stereo: 't Muzikantenuur: I. Mezzo-sopraan en piano: moderne liederen; 11. Fluit, en piano: moderne muziek; III. Viool en piano: moderne muziek. 14.30 't is historisch, pro gramma over geschiedenis. 15,00 Voor de zieken. 16.00 Nieuws. 16.03 Van vier tot vijf, een radioprogram ma in een Not(edop. 17.00 Tussen 10 plus en 20 min: Lichte grammofoon muziek voor de tieners. 17.30 „O", een rondje radio. 17.55 Mededelin gen. 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojour naal. Politieke Partij: 18.20 Uitzen ding van de Communistische Partij van Nederland. AVR: 18.30 Stereo: Licht instrumentaal ensemble. (18.40 Kwispel, quiz). 18.55 Voor de kinde ren. 19.00 Jeugd en ritme: licht mu ziekprogramma voor de jeugd. 19.25 Gesproken brief. 19.30 Nieuws. IKOR: 19.35 Mens en bijbel: radioca techese. 19.45 Memo: pas verschenen theologische en aanverwante litera tuur. AVRO: 20.05 Christus Orato rium v. Frans Liszt, door solisten, koor en orkest uit Budapest (opn). 22.00 Jekemmewat, cabaretprogram ma. 22.30 Nieuws. 22.38 Mededelin gen. 22.40 Radiojournaal. 22.55 Tout Parijs. 23.20 Ik hoor, ik hoor wat u niet hoort, causerie met grammo foonplaten. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nieuws. 7.11 H^t leven de woord. 7.16 Stereo: Badinerie: Klassieke muziek (Gr). (7.30 Nieuws: 7.32 Actualiteiten: 7.50 Overweging; 8.00-8.10 Nieuws.) 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. NOS: 10.00 Wat heeft dat kind?: pedagogische lezing 10.20 Stereo: Muziek uit de Barok (opn.). KRO: 11.00 Nieuws. 11.03 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Los-Vast, gevarieerd programma, (12.26 Mededelingen t.b.v. Land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten.) 14.00 Stereo: The Kilima Hawaiians Show. 14.30 Pianorecital: klassieke muziek. 15.00 Hervormde studiodienst. NOS: 15.30 Meer over minder: informatie over mensen en dingen die minder op de voorgrond treden. (16.00-16.02 Nieuws.) NCRV: 17.45 Sportactuali- teiten; 18.00 Stereo: Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: radiocompetitie van koren en korpsen. 18.30 Nieuws. 18.41 Actualiteiten. 19.00 Spektrum: maatschappelijke vraagstukken na der belicht. 19.15 Stereo: Leger des Heilskwartier. 19.30 Kerkorgelcon cert: klassieke muziek. 20.00 Ferdi nand Huyck, seriehoorspel. (Deel 25). 20.22 Lichte grammofoonmuziek. 20.30 Radio Actief, gevarieerd pro gramma. (22.30-22.40 Nieuws.) 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Terug van weggeweest: muziek van toen voor luisteraars van nu. 9.30 Zzzoef...!: Lichte instrumentale mu ziek. 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek bij de koffie. (11.00 Nieuws.) NOS: 12.00 Nieuws. 12.03 Pop-Slick: licht platen- programma. KRO: 13.00 Nieuws. 13.02 Actualiteiten. 13.08 Rond men 'n gaatje: licht platenprogramma. 14.00 Nieuws. 14.03 Holster: pop- en countrymuziek. (15.00 Nieuws.) 16.00 Nieuws. 16.03 lORRRrrrpop-ma gazine... 17.00 Nieuws. 17.02 Actuali teiten. 17.07-18.00 Draai jijofdraaifk veraoekplatenprogramma.

De Vallei | 1970 | | pagina 9