Bolletje Appel sap Regen, plunderaars, ratten in Turks rampgebied „Fotograferen in het weekend? Ik héb al een foto'' Talrijke incidenten in rechtszaal Maarschalk Timosjenko overleden THANT WIL OPNIEUW CONTROLE-COMMISSIE NAAR CAMBODJA dst°nd moeójepïoevm/ Israël van Hongersnood in Indonesië martelingen beschuldigd Picasso .helpt' John Lennon Caravelle-ramp eist 61 doden Parlementslid neemt ontslag Bergbeklimmer in nood NOG MEER WRAKKEN VIET-CONG GEWELD Tsjechen gevlucht in Denemarken B3 puur uitgeperst fruit nu voor een proefprijs Geniet van alle B3 fruitsappen puur geperst uit appels, tomaten, druiven, sinaasappelen, abrikozen, peren en perziken Maak inl weekend géén foto's- Umocht er eens plezier inkrijgen. DONDERDAG 2 APRIL 1970 ZWARE STRAFFEN IN HET ATHEENSE KRANTENPROCES MOSKOU De Russische oorlogs held maarschalk Semjon Timosjenko is naar Tass meldt dinsdag op '75-jarige leeftijd aan een ernstige ziekte gestor ven. Hjj was een van de meest onder scheiden leiders van het Rode Leger en voerde belangrijke commando's in de veldslagen van de tweede wereldoorlog welke de nazi-legers uit Rusland ver dreven. Van 1940-41 was hij volkscommissaris van Defensie, zoals de functie van mi nister van Defensie toen werd ge noemd. Tijdens de oorlog heeft hij het westelijke front, het front bij Stalin grad en het noordwestelijke front on der zijn bevel gehad. Na het herstel van de vrede bezette hij een aantal blindere regionale functies totdat hij in 1960 met pensioen ging. Volgens Tass is de maarschalk ge storven aan kanker aan de alvleesklier. Heden en vrijdag zullen zijn stoffe lijke resten opgebaard zijn. Zaterdag zullen de gecremeerde resten worden bijgezet in de muur van het Kremlin. ATHENE Gisteravond heeft de Atheense krijgsraad uitspraak gedaan in het proces tegen zes personen (het Ethnos-proces) wegens het publiceren van „foutieve rapporten die onrust onder het publiek zouden kunnen teweeg brengen'". Zes beklaagden, vijf directeuren en redacteuren en een oud-minister, kregen gevangenisstraffen variërend van 13 maanden tot vijf jaar, en geldboeten van 200.000 drachmen (6.666 dollar) tot 300.000 drachmen (10.000 dollar). Enkele minuten voordat de raad zich terugtrok om over het vonnis te beraad slagen had de verdediging gezegd: „Het rechtspreken over deze journalisten is geljjk aan het oordeel vellen over de vrijheid van de pers in Griekenland en uit de uitslag zal blijken of de persvrijheid (in Griekenland) een werkelijkheid is, of een valstrik". Hoofdredacteur John Kapsis heeft vijf jaar gevangenisstraf gekregen. De directeur Constantijn Kyriazis kreeg vier jaar, zijn mede-directeuren, de ge broeders Nicolopoelos elk drie jaar en de hoofdredacteur Constantijn Econo- mides 13 maanden. Oud-minister John Zigdis, om wiens artikel het allemaal begonnen was, kreeg vier en een half jaar gevangenis straf. Hij werd de „aanstichter" ge noemd door in zijn artikel op te roepen tot het vormen van een regering van nationale eenheid ter vervanging van het militaire bewind in Athene, om al dus de gevaarlijke toestand in verband met het eiland Cyprus het hoofd te kunnen bieden. De straffen waren, behalve die van hoofdredacteur Economides, zwaarder uitgevallen dan men had gedacht en zwaarder dan de openbare aanklager had geëist. Men kan tegen de uitspraak niet in hoger beroep gaan omdat zij gedaan is door een speciale krijgsraad. Alleen een amnestie kan er iets aan veranderen. Inmiddels is bekend geworden dat dinsdag in Athene de directeuren van zeven dagbladen die in de hoofdstad verschijnen op een rechtszitting achter gesloten deuren tot gevangenisstraffen van vier tot vijf maanden zijn veroor deeld. Zij hadden hun kranten weke lijks meer pagina's laten uitgeven, dan in de perswet wordt toegestaan. De directeuren konden hun straf af kopen voor een boete van 200 drachmae 25,-) per dag gevangenisstraf, en werden na betaling onmiddellijk in vrijheid gesteld. Zij zouden in de maan den oktober en november 1969 meer dan de 112 toegestane pagina's per week hebben uitgegeven. „De veiligheidsdienst maakt van de getuigen a charge menselijke wrakken, levende lijken", zo riep de Griekse hoogleraar in de leer der openbare fi nanciën, Karageorgas, vanuit de be klaagdenbank. De openbare aanklager had opnieuw een student opgevoerd om te bewijzen dat Karageorgas seksuele relaties onderhield met zijn studenten. De voorzitter van de rechtbank las een verklaring voor van een studente, waarin deze zei dat zij tot een liefdes affaire met de professor was gedwon gen omdat zij anders voor haar examen NEW YORK Secretaris-generaal Thant van de V.N. heeft voorgesteld dat de internationale controlecommissie bestaande uit afgevaardigden van In dia, Canada en Polen, zou moeten wor den belast met de oplossing van het Cambodjaanse probleem. Dit voorstel zou dinsdag zijn meege deeld aan de vertegenwoordiger van Cambodja bij de Verenigde Naties, Or Kosalak, toen deze Thant had gevraagd om zijn invloed te gebruiken om te trachten te bereiken dat de Noordviet- namezen en de Viet-Cong Cambodjaans grondgebied verlaten. De controlecommissie had indertijd haar werk gestaakt, toen het staatshofd van Cambodja van destijds, prins Noro dom Sihanoek, had laten weten dat zijn land zijn deel van de kosten van de commissie niet langer kon opbrengen. Uit Hanoi komt, via Tokio, het be richt dat Noord-Vietnam het verzoek van Cambodja een internationale com missie en waarnemers van de V.N. in verband met de communistische agres sie tegen Cambodja, van de hand wijst. In de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh is meegedeeld dat ver scheidene duizenden Viet-Congstrijders ®n Noordvietnamese militairen zijn doorgedrongen tot het gebied van Snoei in de provincie Kratië, 2000 kilometer ten noordwesten van Phnom Penh. Het plaatselijke Cambodjaanse detachement heeft 22 man aan doden verloren, on der wie een officier. De Cambodjaanse hoofdstad zelf biedt het beeld van een belegerde ves ting. 's Avonds zijn de straten verlaten op patrouillerende militairen na terwijl overdag overal militaire wachtposten en stellingen zijn en op de terreinen van overheidsgebouwen militairen bi vakkeren. Dertig Cambodjanen zijn om het le ven gekomen toen de politie het vuur opende op een groep mensen die „Vive Sihanoek" schreeuwden in het dorpje Phnom Preyslek, aldus heeft een poli- tiecommandant bekendgemaakt. Tenminste 60 personen zouden zijn gewond tijdens de demonstratie die zondag plaats had. De exacte cijfers zijn echter niet bekend. Duizenden Noordvietnamese en Viet- Cong troepen hadden dinsdag een klei nere strijdmacht van Cambodjaanse re geringstroepen omsingeld in het gebied van Noel, acht km van de grens met Vietnam, aldus een woensdag uitgege ven regeringscommuniqué. De Cambod janen zouden hun omsingeling doorbro ken hebben en zjjn teruggekeerd op hun basis. Volgens het communiqué hebben de Cambodjanen verliezen gele den, maar de omvang daarvan werd niet vermeld. Volgens regeringskringen geven de troepen van het „nationale bevrijdings front van Zuid-Vietnam" steun aan aanhangers van de afgezette prins Si hanoek. In de regeringsverklaring wor den berichten uit Peking ontkend, vol gens welke drie bata^ons van het Cam bodjaanse leger zich bij de aanhangers van Sihanoek gevoegd zouden hebben. ADVERTENTIE •>0,90 zou zakken. Daarop verklaarden twee beklaagden, die met het meisje hadden vastgezeten op het politiebureau, dat zij hun had toevertrouwd dat de politie druk op haar uitoefende om te beken nen dat zij misdadige betrekkingen met de hoogleraar had onderhouden. Professor Karageorgas ontkende schuldig te zijn. Woensdagmiddag deed zich opnieuw een incident voor tijdens het proces te gen de 34 verdachten, die lid zouden zijn van het „democratisch verzet". De president van de rechtbank verbood de verdediging voort te gaan met het voor lezen van verklaringen van verdachten, die beweren gefolterd te zijn. Tevoren had een advocaat de verklaring van Kombotiadis voorgelezen, die zei dat hij geslagen was, geen drinkwater had ge kregen en moest blijven staan zonder te kunnen slapen. De verdediging protes teerde toen de president de voorlezing van nog drie van dergelijke verklarin gen verbood. Een van de advocaten riep daarop dat hiermee het openbare ka rakter van het proces werd geschonden. De president waarschuwde hem dat hij in de beklaagdenbank terecht zou kunnen komen. De openbare aanklager meende dat alle verklaringen over fol teringen deel uitmaakten van een veel omvatend komplot Na een schorsing van de zitting om het tribunaal gele genheid te geven zich over het incident te beraden, werd de weigering de ande re verklaringen voor te lezen gehand haafd. De laatste Griekse premier voor de militaire machtsovername in 1967, Pa- najotis Kanellopoelos, heeft woensdag avond voor het bijzondere militaire tri bunaal in Athene verklaard, dat ge bruik van geweld om de vrijheid te herkrijgen onder bepaalde omstandig heden eervol kan zijn. In het proces tegen 34 vermoedelijke leden van de verzetsorganisatie „Demo cratische Verdediging" trad de oud-pre mier als getuige a décharge op. De con servatieve politicus zei dat onder een bewind, dat een vrije uiting van de volkswil niet toestaat, verzet gerecht vaardigd is. Kanellopoelos veroordeelde daarentegen bomaanslagen in democra tieën, waar de burgers vrij zijn hun wensen te uiten. LONDEN Israël is door „Amnesty International" beschuldigd van het martelen van tenminste drie Arabische gevangenen, die men geslagen zou heb ben, elektrische schokken zou hebben toegediend en brandwonden toege bracht met behulp van sigaretten. Amnesty International zegt over het nodige bewijsmateriaal te beschikken in de vorm van foto's en medische verkla ringen. De Israëlische ambassade te Londen heeft zodra dit wereldkundig werd doen weten, dat de regering van de Joodse staat enige Arabieren, men noemde het getal van vier, zou toestaan naar door Israël bezet gebied te komen, om daar hun klachten in te dienen. Amnesty International zegt haar rap port een jaar lang te hebben geheimge houden, onderwijl trachtend de Israëli sche regering ertoe te bewegen de aan klacht te onderzoeken. Volgens de ambassade te Londen, zou de regering van Israël dit inderdaad hebben gedaan. Van de resultaten van dat onderzoek was men evenwel niet op de hoogte. Israël, aldus dè ambassade, zou thans vier niet met name genoemde, „in een vijandelijk land verblijf houdende Arabieren de kans willen geven om hun beklag te doen, met alle garantie voor hun vrijheid en welzijn. Amnesty International weet niet wie die vier mannen zijn, en of de drie welke in haar rapport voorkomen, er wel bij zijn. Amnesty beperkte haar commentaar met een verwijzing naar de ernst van de beschudigingen en de noodzaak dat onmiddellijk een onpartijdig inter nationaal onderzoek wordt ingesteld. KOPENHAGEN Tenminste 26 Tsjechoslo waken zijn naar Denemarken gevlucht. Zij maakten deel uit van een reisgroep die een bezoek bracht aan Kopenhagen. Volgens de vreemdelingenpolitie heb ben 20 van deze personen politiek asiel gevraagd in Denemarken. De rest van de groep is dinsdagavond per trein uit Denemarken vertrokken. Aan de grens bleek dat nog zes of zeven leden van de groep in Denemarken zijn achtergeble ven. De politie verwacht dat ook zij po litiek asiel zullen vragen. In januari liepen 43 Tsjechoslowaken naar Denenarken over die eveneens een groepsreis naar het land maakten. In Denemarken is het aantal vluchte lingen uit Oost-Europa de afgelopen jaren enorm toegenomen. In 1968 vroe gen ongeveer 2000 vluchtelingen hoofd zakelijk Poolse Joden politiek asiel, een paar honderd het jaar daarvoor. A In het Indonesische district Indra- maju heerst hongersnood. Vele duizenden houden zich al enige tijd in leven met een dieet van wortelen. De regering verklaarde dat 100 ton rijst gratis verdeeld was ónder de hongerende bevolking, maar bij na vraag bleek slechts 10 ton te bestem der plaatse te zijn aangekomen. Op de foto: deze vrouw in het hongerende LONDEN Pablo Picasso is gisteren de Beatle John Lennon te hulp geko men in een proces. Het was aangespan nen tegen de London Art Gallery, die erotische litho's en etsen van Lennon over het seksuele leven met zijn echt genote, Yoko Ono, heeft tentoongesteld. Volgens de politie waren acht van de werken obsceen. Eugene Schuster, de directeur van de galerij, verwierp de beschuldiging. Zijn verdediger David Napley bracht inspec teur Frederick Luff, de rechercheur die de werken in het museum in beslag had genomen, in verwarring door hem reprodukties te tonen van het werk van Picasso dat deze maand in het gesubsi dieerde instituut voor moderne kunst wordt tentoongesteld. Terwijl hij een schilderij van Picasso voor de inspecteur hiel vroeg Napley: ,U beschouwt dit niet als obsceen?" De inspecteur antwoordde met nee, maar toen Napley Luff de gehele cata logus van de 375 tekeningen van Picas so toonde, gaf de inspecteur toe dat deze niet veel verschilden van het werk van Lennon. De zaak werd door de magistraat verdaagd tot 27 april. gebied kon zich, in tegenstelling tot de meesten, nog buiten haar hut be geven. CASABLANCA Door het neerstor ten van een Marokkaans verkeersvlieg tuig ten zuiden van Casablanca zijn woensdag 61 van de 82 inzittenden om het leven gekomen. De overigen liepen verwondingen op. Tien van de gewon den zijn er erg aan toe. Zij hebben zware brandwonden. Het was een tweemotorig straalvlieg tuig van het type Caravelle. Onder de doden is de Franse gezagvoerder. De machine daalde met de wielen „uit", draaide toen een slag om, gleed vervolgens enkele tientallen meters door en vloog tenslotte in brand. Het achterste gedeelte van de romp bleef bespaard en daarin zaten de passagiers die de ramp, alhoewel zwaargewond, hebben overleefd. Ooggetuigen op de grond hebben ver klaard dat de machine normaal kwam aanvliegen (de Franse gezagvoerder Ro ger Emond, die ook de dood vond, had over de radio gemeld dat alles goed verliep en men ging landen), maar dat op een paar duizend meter afstand van de landingsbaan de Caravelle eensklaps snel hoogte scheen te verliezen en iets naar links gleed. De piloot deed klaarblijkelijk moeite om niet op een dorp terecht te komen en de machine in het vrije veld neer te zetten. Toen de machine neerkwam vloog de cockpit in de brand. Delen van de vleugels en de romp kwamen hon derden meters van elkaar verwijderd terecht. LONDEN Het Britse Labour-par- lem ent slid William Owen heeft woens dag zijn ontslag ingediend. Hij was op 15 januari van dit jaar gearresteerd op verdenking van het uitleveren van mi litaire geheimen aan de Tsjechoslo- waakse inlichtingendienst. Het proces tegen hem zal volgende week in Londen beginnen. Volgens zijn advocaat heeft Owen echter niet in verband met deze straf zaak zijn zetel in het Lagerhuis opgege ven. Hij zou dit hebben gedaan met het oog op zijn leeftijd hij is 69 jaar en zijn gezondheidstoestand. Hij is zes tien jaar lid van het Lagerhuis geweest. ADVERTENTIE 69 GEDIZ De leden der hulpploegen die doorgaan met het zoeken naar slachtoffers die onder de puinhopen van Gediz en andere steden begraven liggen, gaan eindeloos door met hun taak. Tot hun vijanden behoren de re gen en het ongedierte, dat op de rijke en onverwachte buit is afgekomen. Het wemelt er van de ratten en kakkerlak- keil en ander gebroed. Het officiële dodental bedraagt thans 1080, maar volgens de minister van Huisvesting, Nakipogloe, zal dit getal vermoedelijk stijgen. Er zijn ook nogal wat militairen op de been bij de verwoeste steden en dor pen, onder meer om te letten op rovers. Zo heeft men een groep zigeuners die neergestreken was bij een vernield dorp in de buurt van Gediz, bevel gege ven verderop te gaan. In een tent in Gediz heeft de direc teur van een leenbank in de buurt een kantoor ingericht. Er staat geen brand kast. De directeur zit achter zijn tafel met om de heup een grote revolver. Al les wat hij ontvangt verdwijnt secuur in zijn zakken. Tot nu toe zijn in en bij Gediz 10.000 tenten gearriveerd en in gebruik geno men, maar er zijn meer nodig, nog zeker 8000. De Turkse pers heeft geëist dat de regering plannen moet gaan maken voor een grondig heropbouwprogramma waarbij rekening moet worden gehou den met de komst van nieuwe aard schokken. „Japan heelt het probleem opgelost", schrijft een blad. „Waarom kunnen wij dat niet?" De hulpverlening wordt hoe langer hoe moeilijker. Er zijn berichten over ziektes, vooral onder de kinderen die nu buiten wonen in de koude bergdorpen in het gebied. Er zijn klachten dat de hulpgoederen niet efficiënt en eerlijk worden verdeeld onder de slachtoffers. De grootste behoefte bestaat aan ten ten en geprefabriceerde hutten om de 90.000 daklozen onder te brengen. Naki- bogloe vroeg een Duitse brigade-gene raal om 100.000 warme jakken of pak ken voor de slachtoffers. West-Duitsland heeft de leiding bij de buitenlandse hulpverlening. Onge veer 12 vliegtuigen uit West-Duitsland zijn reeds gearriveerd met 8000 dekens, een verplaatsbaar ziekenhuis, voedsel, medicamenten en technisch personeel dat zich zal bezighouden met het repa reren van de waterleidingen. De Verenigde Staten hebben een veldkeuken en een veldhospitaal ge stuurd van de luchtmasis Cigli in Izmir. OLORON Ste. Marie Twee Franse bergklimmers waren dezer dagen de Pyreneeën, in het uiterste zuiden van het land, ingetrokken. Toen werd het weer slecht, er kwam mist en sneeuw en het waaide hard. Een van de klimmers, de27-jarige professor René Garotte, viel en sloeg 400 meter lager te pletter op de rotsen. Zijn metgezel, de 22-jarige student Bernard Baudean, gelukte het vaste voet te houden en zich aan de rots vast te maken. Sinds maandag zit hij daar zo, zonder voedsel, op een hoogte van 2300 meter. Toen het weer iets beter werd stuur de men een helikopter naar boven om de toestand te verkennen. Pas toen de machine voor de tweede maal langs kwam vond Baudean de kracht om met de hand te zwaaien. De helikopter kon de jongen tot op 30 meter naderen. Klimmers konden niet verder komen dan 300 meter van de plaats waar Baudean zich bevindt. Morgenochtend gaat een nieuwe ploeg, met het nieuwste materiaal uit gerust, weer op weg naar boven. ADVERTENTIE Bent precies zo? Heeft u ook uw laatste foto gemaakt op een zonnige julidag in 1959? O nee - zult u zeggen - ik niet. Ik schiet iedere vakantie filmpjes vol. Kijk maar! En u toont vol trots de envelop vol negatieven plus kleurenfoto's. Of nóg beter: u heeft ze zelfs, voorzien van onderschriften, keurig in een album geplakt. Bravo! Alleen krijgen uw vrouw en uw kinderen over een paar jaar wel een vreemd vertekend beeld van het verleden. Altijd zomer, altijd in het buitenland of op de Nederlandse camping. U vergeet blijkbaar, dat de 50 andere weekends van het jaar ook boordevol zitten met onvergetelijke momenten. Of onvergetelijk? Wie van ons heeft een fotografisch geheugen? Zo'n moeite is 't toch niet om de camera mee te nemen in het weekend. Hij neemt maar zo'n bescheiden plaatsje in uw auto in. Natuurlijk, u moet even op 'n knopje drukken op de momenten dat u nü alleen nog vertederd, schaterend of verbaasd toekijkt. Te veel moeite? Toch niet, als u bedenkt, dat u ook over een paar jaar nog kunt zien, hoe blij Marijke was met haar luchtballon. Hoe verdrietig Piet om z'n gevallen ijsje. En hoe gelukkig opa en oma tijdens het onverwachte bezoek. Te duur? Ach, over 'n paar jaar zijn de foto's die u hu neemt onbetaalbaar. En dat is pure winst. Haal 'n filmpje in huis. Zorg voor een geladen fototoestel. Want eigenlijk is filmen uw enige excuus om in 't weekend geen foto's te maken.

De Vallei | 1970 | | pagina 11