ONBESCHADIGD UIT DE POOLSE MODDER: 0-0 Feijenoord deed belangrijke stap op weg naar finale Produktiviteit wel groter worden Ernst Happel niet door Legia geïmponeerd Celtic velde Leeds in eerste minuut „ZE SPEELDEN ZOALS IK VERWACHTTE" Reclameborden uit het stadion verwijderd Schilderkunst en communisme Borrel werkte vertragend Van Hanegem heerser op het middenveld DE STERKSTE TE HOOP MEER SPANNING BEKERWINNAARS JAARBEVRSBEKER DONDERDAG 2 APRIL 1970 sport m >ws: lil mË (door Aat de Boer) WARSCHAU Toen spelers en of ficials van Feijenoord gisteravond de vertrekhal van het vliegveld in War schau betraden, ging er een daverend gejuich op onder de op de afreis wach tende supporters. Het „Hand in hand Kameraden" en het nieuwe Feijenoord- lied werden tot een kakofonie samenge smolten door gillende, schellende toe ters en knetterende ratels. Er klonk een gescandeerd „Happel - Happel" en één van de douaniers raakte door het ka baal zo van de kook, dat hij een Feijen- oord-supporter de toeter uit de handen rukte. Het antwoord van het Legioen was een hartelijk „Legia, ha - ha - ha". Het had er veel van weg of Feijenoord Europa Cup I reeds in zijn bezit had. En toch, de wedstrijd van gisteravond tegen de Poolse legerploeg Legia War schau had niet dat gebracht, wat het Legioen ervan had verwacht. Inder daad, het 0-0 gelijke spel dat de Rotter damse formatie behaalde, lijkt een prachtig uitgangspunt voor de return en ontlokte vele Rotterdammers de be wering, dat hun favorieten in de finale komen. Tactisch gezien heeft Feijenoord een zeer acceptabele wedstrijd gespeeld, maar opnieuw werd tegelijkertijd met een pijnlijke nadruk de aandacht ge- winnen. Zelfs de modder kan niet al leen als excuus gelden. Al voor het vastgestelde aanvangsuur stroomden de toeschouwers het totaal verwaarloosde en daardoor nogal bouwvallige stadion binnen. De militai re supporters aanschouwden met ver bijstering het in rood en wit gekleede Rotterdamse supporterslegioen, dat in totaal amper duizend „manschappen" vestigd op de ontstellende onprodukti- viteit, waaraan de aanvalslinie lijdt. Het aantal schoten, dat de Poolse doel man Grotinsky te verwerken heeft ge had, viel op de vingers van één hand te tellen. En hadden de Polen niet in de tweede helft twee daverende kansen verspeeld, dan zou ditzelfde Feijenoord ondanks zijn betere techniek en spelop vatting, zelfs nog met een nederlaag zijn geconfronteerd. De Rotterdamse verdedigers en middenlinie hebben opnieuw hun kracht bewezen, maar de voorhoede zal op zeer korte termijn tot een belangrij ke produktieverhoging moeten komen wil men de finale bereiken, laat staan WARSCHAU „Ik dacht, dat we nu met één been in de finale staan. Met dit resultaat kunnen we toch tevreden zijn", was het eerste commentaar van Ernst Happel. „Natuurlijk hebben we twee grote fouten gemaakt. Het voort durend volhouden de bal langs de grond te spelen, wat in die modderpoel nooit goed kon gaan. En het feit, dat er in de eerste helft veel te weinig vanuit de tweede lijn geschoten werd'. Vooral Hasil heeft in de eerste helft op rechts enkele goede kansen voor verre schoten gehad." Toch was dat niet de reden waarom Happel na de rust Hasil door Geels vervangen had. „Wij hadden in de eerste helft de wedstrijd' volledig onder controle. Met Ruud Geels wil ik een aanvaller méér in het veld halen. Wij moeten tenslotte ook doelpunten maken". Happel bleek echter nog een andere reden voor de vervanging van Hasil door Geels te hebben: „Die num mer zes, Blaut, was verschrikkelijk aterk in de lucht. Hasil kan zo'n man niet een gehele wedstrijd in bedwang houden. Daarom moest Wery terug en Geels in dto aanval gaan spelen. Omdat Wery vanuit de tweede lijn ook goed kan schieten, onderving ik twee din gen". Happel bleek in het geheel niet geïm poneerd door Legia. „Ik heb ze nu twee keer zien spelen en het is precies ge gaan, zoals ik verwacht had. We moes ten het middenveld van Legia uitscha kelen en dait is door Van Hanegem, die Brychczy moest houden, en Wim Jan sen, de bewaker van Deyna, voortref felijk gedaan. Vooral Van Hanegem speelde uitstekend. Hij heeft weliswaar een hekel aan defensieve opdrachten, maar dit keer toch kennelijk niet". Vrijwel alle spelers van Feijenoord vonden het veld bijzonder zwaar. Theo Laseroms: „Het leek wel een bergetap pe. Ik stond precies op het slechtste ge deelte van het veld. Vooral in het laat ste kwartier smoorde de bal voortdu rend in de moddei* en dat kan soms ge vaarlijke situaties geven". Ook Wim Jansen beklaagde zioh over het veld. „Het zijn geen normale omstandighe den. En dat komt het spel natuurlijk ook niet ten goede". Jansen vond de op dracht om Deyna uit te schakelen wel meegevallen. „Toen ik het veld opkwam en het publiek voortdurend om Deyna hoorde roepen, dacht ik: „Dat wordt wat". Het viel achteraf reusachtig mee. Hij maakte het me eigenlijk zelfs ge makkelijker door steeds ver achter de voorhoede te blijven en bijna nooit di rect in de spits te gaan". Doelman Eddy Treytel: „Legia heeft maar twee kansen gehad en gelukkig voor ons verprutste het die. Moeilijk HILVERSUM Een twaalftal Neder landse ondernemingen heeft geen kans gekregen haar produkten aan te prijzen aan de miljoenen televisiekijkers, die gisteravond de voetbalwedstrijd tussen Legia en Feijenoord in Warschau heb ben gevolgd. De NOS kreeg woensdag van de Poolse televisie een telexboodschap met de na men van deze Nederlandse ondernemin gen, die ter gelegenheid van deze wed strijd reclameborden in het stadion van Legia hadden laten aanbrengen. Eerder had de NOS een opgave van reclame borden ontvangen, waarin deze namen niet voorkwamen. Waar dergelijke gelegenheidsreclame in strijd is met de op dit gebied geldende internationale afspraken in de televisie wereld, verzocht de NOS de Poolse te levisie met alle kracht te bevorderen dat deze nieuwe reclames onmiddellijk uit het stadion verwijderd zouden worden, terwijl zij zelf met de Nederlandse be drijven contact opnam om hetzelfde doel te bereiken. Enkele bedrijven verklaar den zich hiertoe bereid, als ook de ove rige firma's dezelfde gedragslijn wilden volgen. Een en ander heeft succes gehad. Vlak voor de aanvang van de wedstrijd wer den de Nederlandse borden, uit het sta dion verwijderd en vervangen door bor den, die daar normaal al aanwezig wa- was het niet. Alleen Malkiewicz, die na rust erin kwam, was nog wel eens las tig. Hij ging er stevig tegenaan. Maar nooit te hard. Het grootste gevaar kwam van Blaut, die op links telkens snel opkwam. Vergeleken met Vorwarts was Legia technisch beter". Dat laatste was ook Coen Moulijn op gevallen. De snelle Rotterdamse links buiten was het na de rust erg meege vallen. „Je kan toch merken, dat Legia internationale ervaring mist. Het kan een wedstrijd niet forceren en dat is juist in een Europa Cupwedstrijd van het grootste belang. In Rotterdam heb ben wij beslist de beste kansen. Het veld in het stadion is veel beter dan dit modderveld. En dan kunnen we wél met snelle uitvallen komen". Edmund Zientara, de trainer van Le gia, bleek onmiddellijk bereid commen taar te geven. „Feijenoord is een tech nisch uitstekende ploeg met grote snel heid en voorbeeldige conditie. Alleen speelt ze soms veel te hard. Daarom Bespat en bemodderd verlieten de spelers na afloop het veld. Midden tussen de Polen de stoere Nederlandse verdediger Theo Laseroms. ren. was het voor mijn spelers geen prettige wedstrijd. Met Feijenoord heeft Legia tot nu toe in het Europa Cuptoernooi verreweg de sterkste tegenstander ge had. Het is niet te vergelijken met Saint Etienne of Galatasaray, omdat deze ploegen volkomen anders spelen". Zientara bleëk ook ontevreden over scheidsrechter Francescon. „Die man nam soms de vreemdste beslissingen. Gelukkig liep het de scheidsrechter niet uit de hand. Maar die mogelijkheid heeft er toch wel ingezeten. Vooral toen- onze doelman en Kindvall een kwartier na de rust slaags raakten. Hij ving dat echter goed op. Voor Legia was het een groot geluk, dat het veld zo slecht was. Feijenoord kon daardoor niet combineren zoals het wilde en dat vergemakkelijkte de taak van onze ver dediging". Grote indruk op Zientara hadden vooral Rinus Israël en Wim van Hane gem gemaakt. „Van Hanegem speelde een voortreffelijke wedstrijd. Hij is ongelooflijk veel aan de bal geweest, omdat hij overal opdook. Israël en La seroms vormen een bijzonder hecht verdedigingsblok, dat voor elke tegen stander zeer moeilijk te doorbreken valt." In zijn eigen team zag Zientara Bernard Blaut en de 36-jarige Brychczy als de grote uitblinkers. „Brychczy kreeg kort na de rust een goede kans, maar hij schoot te gehaast". Aanvoerder Brychczy, die tegen Ga latasaray in de kwartfinales drie doel punten maakte, zei erover: „Het was een schitterende kans en daarom wilde ik snel schieten. Jammer genoeg ging mijn schot naast. Maar dat kan nu een maal gebeuren. Ik geloof niet, dat Le gia in Rotterdam kansloos is, al zullen we het zeer moeilijk krijgen. Feijen oord speelt technisch zeer goed en snel, twee factoren waar wij ons wel tegen kunnen wapenen. Het grootste pro bleem wordt echter de hardheid waar mee Feijenoord speelt. Wij zijn dat niet gewend en dat kan wel eens fataal worden". WARSCHAU In de etalage van een Warschause boekhandel prijkte, te midden van talrijke boeken over de grondbeginselen van het communisme, een boek over de Vlaamse schilder- Eén van de minst slechte Neder- kunst. Een boek over, op z'n Pools, landse visitekaartjes in het verre Pietrov Brueghel, oftewel in goed Ne- Warschau. derlands Pieter Brueghel. WARSCHAU Een flinke hoeveel heid borrels heeft gisteren een enorm vertragende uitwerking gehad op het vertrek van de vliegtuigen met Feijen- oordsupporters uit Warschau. Een van de toestellen van Martin Air Charter zou om negen uur vertrekken, maar er miste één passagier. De man kwam on danks herhaalde oproepen niet opdagen. Althans voorlopig niet. Pas anderhalf uur later verscheen hij, stevig in de olie, en eerst daarna kon het toestel starten. Het gevolg van dit oponthoud was, dat het gehele vertrekschema op het vliegveld van Warschau volkomen in de knoop raakte en verschillende toestellen met een vertraging van ruim twee uur vertrokken. Rond midder nacht was op het vliegveld de rust toch teruggekeerd. telde, maar dat een lawaai produceerde, alsof er een compleet Nederlands leger op de been was. Trouwens, zelfs in het centrum van het bijna anderhalfmil- joen inwoners tellende Warschau bleef de aanwezigheid van de rood-witte hor de niet onopgemerkt. Ze bood het bui tenland opnieuw een visitekaartje van slechte kwaliteit! Ruime een half uur voor de aanvang verkenden de spelers van Feijenoord uitvoerig de drabbige en drassige „are na", die kleddernat glinsterde in de nogal schamele kunstverlichting, die binnenkort zal worden vervangen door een installatie van een bekend Neder lands fabrikaat. De Rotterdammers wisten derhalve waar ze aan toe waren, toen de Ita liaanse scheidsrechter Francescon het sein voor de aftrap gaf. Dat eerste fluitsignaal was voor de Poolse toe schouwers het teken om ook van hun aanwezigheid blijk te geven. Het Rot terdamse kabaal viel volledig weg in de aanmoedigingskreten en het stampen op de houten tribunevloer van de Polen, die aangevuurd via de geluidsinstal latie een bijna Zuideuropees tempe rament demonstreerden. Maar het en thousiasme van de Legia-aanhangers luwde bijzonder snel toen, volkomen te gen de verwachting in, niet de Polen, maar de Rotterdammers onmiddellijk de aanval zochten. Al in de vierde minuut forceerde Feijenoord een corner en de Poolse for matie liep in het eigen strafschopge bied te hoop om het gevaar te bezwe ren. Werkelijk gevaarlijke momenten ontstonden er voor het doel van Legia echter niet. Vanuit het middenveld zorgde vooral Van Hanegem voor steeds weer nieuwe voeding van de aanvalsli nie, maar in en nabij het. strafschopge bied van Legia stagneerden meestal de Rotterdamse acties, omdat in de mod- derbrei de bal bij de te korte combina ties niet „liep". Bovendien boden Hasil en Jansen de voorste linie onvoldoende steun, omdat zij zich niet al te ver naar voren durfden te wagen. Het gehele team van Legia demonstreerde name lijk een perfecte lichaamsconditie, die het mogelijk maakte met veel man kracht onverwachte tegenstoten te on dernemen, die meestal werden geleid via de razendsnelle Zmijewski en Ga- docha. De 36-jarige Poolse aanvoerder Brychczy en zijn sterke secondant Ber nard Blaut fungeerden als bekwame architecten. In die eerste speelhelft bleken overduidelijk de grotere techni sche capaciteiten van de Rotterdam mers, maar de Polen speelden in de ei gen verdediging zo streng, hoewel niet onsportief, op de man, dat Kindvall en Moulijn nauwelijks aan de bal kwamen en Wery geen tijd kreeg om uit te halen voor een schot. Omdat de Polen het met onzuivere afstandschoten probeer den kwamen er ook voor het doel van Treytel weinig spannende momenten voor. Aanzienlijk meer spanning bood de tweede helft. Trainer Ernst Happel bleek zijn strijdplan te hebben gewij zigd, en had Hasil in de middenlinie vervangen door Wery, wiens plaats in de aanval door Ruud Geels werd bezet. Happel verwachtte kennelijk, en spoe- Theo Laseroms bij een van zijn vele slidingen, waarvan ditmaal Zmijewski de gevolgen ondervond. Is raël, waakzaam als steeds, kon rustig de bal wegspelen. dig zou blijken niet ten onrechte, dat Legia na de rust sterker op de aanval zou gaan spelen. Al in het laatste ge deelte van de eerste helft was de Pool se kanthalf Bernard Blaut steeds vaker mee naar voren gegaan en daarbij bleek keer op keer de sprongkracht van Hasil onvoldoende, om de Pool bij hoge ballen te stoppen. Wery zou dat beter kunnen doen. Met Geels probeerde Happel tegelijkertijd meer snelheid in de aanval te brengen. Juist bij lange trappen van uit het achterveld zou mo gelijk Geels zijn snelheid kunnen uit buiten. Het idee was goed, maar de uit werking faalde omdat Geels toch geen ijverig, maar veel te onnauwkeurig speelde. Intussen speelde ook de Poolst trainer Zientara een sterke troef uit. Hij verving namelijk de wat trage en weke aanvalsspits Pieszko door de veel fellere doorzetter Malkiewicz. De laatste zorgde inderdaad voor vele spannende momenten voor het Rotterdamse doel, maar hij verspeelde de kans op een Poolse treffer, toen Israël onder een hoge bal doorliep en hij volkomen vrij kwam. Malkiewicz aarzelde net lang genoeg, om Treytel gelegenheid te bie den met een snoekduik de weg naar he' doel af te sluiten. Kort daarvoor had Deijna bij een open schietkans de bal in het zijnet gejaagd, tot grote teleurstel ling natuurlijk van het Poolse legioen Naarmate de strijd vordere speelde Feyenoord steeds sterker op balbezit en dus op een gelijkspel. Toch liet het nog enkele knappe aanvalscombinaties zien. Bij een één-twee-combinatie tussen Moulijn en Kindvall moest doelman Grotynski languit naar de voeten van de frêle Feyenoord-linksbuiten. Even later had die zelfde Grotynski alle ge luk van de wereld, toen de niet altijd even krachtig optredende arbiter open lijk natrappen slechts met een officiële waarschuwing honoreerde. De Pool zou er eigenlijk voor naar de kleedkamer moeten zijn gezonden. De heer Frances con leek vooral in die periode een echte home-referee, die nog nooit van een sli ding leek te hebben gehoord. De man aan het scorebord kwam tijdens deze wedstrijd niet in actie. De zes waterka nonnen, die de politie buiten het sta dion gereed had staan, behoefden geen dienst te doen om opgewonden suppor ters van een of beide ploegen af te koelen. Bij spelers èn supporters was tegen het einde van de strijd het vuur al bijna gedoofd. Maar in de vertrekhal van het vliegveld laaide het later toch weer in alle hevigheid op. En het zal tot de return op 15 april in Rotterdam on getwijfeld blijven branden. Een return, die normaal gesproken toch de winst aan Feyenoord moet opleveren. Rinus Israël keek gespannen toe terwijl Treytel de bal voor een Legia- speler uit de lucht plukte. LEEDS Eén snelle treffer was vol doende voor Celtic. In de eerste minuut van het gewichtige duel in de halve fi nale van het Europa Cuptoernooi voor landskampioenen velde de Schot George Connelly het vermoeide Leeds United. Ondanks verwoede aanvalsstormen van de Engelsen had Celtic zich met de thuiswedstrijd nog achter de hand vrijwel zeker in de finale gemanoeu vreerd. De zesde wedstrijd in elf dagen was te veel voor Leeds. In voorgaande Cup duels tegen Lynn (Noorwegen), Ferenc- varos (Hongarije) en Standard Luik (België) hadden de Engelsen liefst 24 doelpunten gescoord en er geen één hoe ven te incasseren. Toen Connelly het enorme vertrou wen van Celtic in eigen kunnen al in de eerste minuut gestalte gaf, kreeg dat Leeds een mentale klap. De gehele eer ste helft bleven de Schotten de baas. Tot grote ontzetting van de ruim 50.000 fanatieke Leeds-supporters. Pas na de pauze kwam Leeds. Celtic moest volkomen terug. De Schotse muur wankelde dooorlopend, maar wat da thuisclub ook probeerde het lukte niet. De kansen regen zich aaneen, ook toen Leeds-aanvoerder Billy Bremner met een hoofdwond het veld moest verlaten. Maar de gelijkmaker wist het met on geloofwaardige inzet strijdende Celtic te voorkomen. GELSENKIRCHEN Het Westduits« Schalke '04 heeft op eigen terrein in de eerste wedstrijd voor de halve finales van het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars met 10 gewonnen van het Engelse Manchester City. De 35.000 toeschouwers zagen Reinhard Libuda pas een kwartier voor tijd het enig* doelpunt scoren. BRUSSEL Internazionale heeft in de eerste halve-finalewedstr(jd van he» toernooi om de Jaarbeursstedenbeker aan Anderlecht geen lastige tegenstan der gehad. Zonder de zieke Van Himst bleek d< Belgische ploeg in Brussel niet in staa; tot hoog niveau te reiken. Via een tret fer van Boningsegna (vier minuten na rust) triomfeerden de Italianen met 0—1 Mulder voetbalde in de eerste helft bij vlagen briljant, maar kreeg te wei nig steun.

De Vallei | 1970 | | pagina 15