Veenendaals x dagblad Hevige gevechten in Noord-Ierland Buiten Gangsters in hotel belegerd hermocel Ideli ïxe FAMILIEREÜNIE IN MEGEVE Happel ziet kt Feijenoord al msen voor }s finalist Duizenden „goede" woningen staan maandenlang leeg Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Boeren kunnen voor miljoenen belastinggeld terugvorderen Voedsel voor gekaapte Boeing Agent liet in huis brandende peuk naar binnen vallen Betogers tegen militairen Artsen hebben in hoofdbestuur N.V.S.H. geen vertrouwen meer Hoger salaris voor PTT in Amerika Ontvoerders van ambassadeur eisen vrijJatiiijï alle «fuerrilla's Natte sneeuw BELFAST - De Noordierse hoofdstad Belfast en met na me de wijken bij Springfield Road en Whiterock Road zijn in de nacht van woens dag op donderdag weer het toneel geworden van hevige gevechten tussen katholie ken en protestanten ener zijds en demonstranten en Britse soldaten anderzijds. Kijkje op april j Gijzelaars later losgelaten i RAADSEL IN GROTE STEDEN: UIT FILMBEELDEN BLEEK DUIDELIJK TIEN MAANDEN Bw. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Loose nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., f 13,10 p k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 2 APRIL I970 - 44e JAARGANG no. 77 BELFAST VANNACHT WEER SLAGVELD Hoewel de berichten vooralsnog erg vaag zijn, kan men er wel uit opma ken, dat er tijdens heftige botsingen weer vele schoten zijn gevallen, dat de Britse militairen van traangas gebruik hebben gemaakt en dat rond drie uur vannacht weer een tiental barricades was opgericht. Een woordvoerder van de Britse militairen, die onmiddellijk van uitge breide versterkingen werden voorzien, zei: „De situatie is erg benard. Onze mannen zijn op het moment echter zo druk doende, dat ze niet om de minuut kunnen vertellen wat er precies gaande is." De schermutselingen die gisteravond zijn begonnen zijn de ernstigste die Belfast sinds maanden gekend heeft. Er zijn verschillende schoten gelost, waarschijnlijk met karabijnen, maar bet is niet hekend of er daardoor ge wonden zijn gevallen. Het is de eerste keer sinds 12 oktober van het vorig jaar (toen bij een fel vuurgevecht drie doden vielen en een vijftigtal gewonden), dat bij een bot sing tussen protestanten en katholieken weer gebruik wordt gemaakt van wa pens. Onmiddellijk na het uitbreken van de gevechten hebben de Britse militairen versterking gekregen, en wel in die mate, dat nu volgens ruwe schattingen 1000 zwaar bewapende soldaten aanwe- ■■••■••■••••■•■•••■a•■•••aai I In da loop van Groenmaand ko men of zijn al in blad: iep, esdoorn, berk, populier en met het ontluiken van de beuk ook de frêle berken, de ladies of the wood". De taxus bloeit en in de tuin ook narcis, amandelboompjesneeuw- hei, kruis- en aalbes. Klaverzuring en helmbloèm, akkerhoorntje, drie kleurig viooltje en primula vullen dotters en speenkruid even plezierig aan als keizerskroon en muur bloem. Waar boer, tuinier en dorpe ling aan het mesten zijn, hangt een pittige ammoniakgeur; in de kleine hoven is men druk in de weer met het zaaien van andijvie, spinazie, peen en kropsla. Allerlei kleine zan gers trekken naar het broedgebied en veel buitenwerk kan prettig wor den gedaan onder het concert van lijster, roodstaart, vink, groenling. winterkoning, bosduif. spechtelach en -trommel, mees, huis- en boeren zwaluw etc. We begroeten hen als oude bekenden, wanneer hun al bij na vergeten wijsje plotseling op klinkt. Toch maakt op menigeen de blije klok van de koekoek in de tweede helft der maand meer in druk en ieder is trots, als hij de pri meur van een zingende nachtegaal heeft. Behalve aan die top-hits moet ge echter eender aandacht beste den aan de rest van het orkest. Bij al zulke bedrijvigheid consta teert nochtans de cynicus, datapril doet, wat hij wil" en nog weieens een witte hoed geeft allebei is waar, doch de lieve lente lacht er wat om en wandelt met kleine in- tervallen en caprices onweerstaan baar voort langs haar steeds groe ner wordende paden. De bloeitijd van de houtgewassen, bloeiend vóór het ontplooien der bladeren (met pauzering tussen bloei en lover), heet voorlente. We denken daarbij aan hazel, kornoelje, water wilg, iep e.a. Vervolgens komen de bomen en heesters, waarvan bloem en blad vrijwel tegelijk verschij nen; de z.g. half lent e met o.m. berk. vogelkers en fruithout. Zij wordt glorieus opgevolgd door de eigenlijke lente met houtige planten, bloeiend na de bladont plooiing, zoals we zien bij kastanje, sering, meidoorn en gouden regen. De loofbossen staan geheel groen en ten slotte bloeit ook het koren, maar april is dan reeds weken voorbij 2 april '70 A. B. WIGMAN A Vannacht zijn weer hevige ge- vechten ontstaan tussen de ka- tholiekên en protestanten enerzijds en demonstranten en politie ander- zijds. De politie moest gebruik ma- jj ken van traangas. Op de foto: de s Britse troepen in actie nabij Spring- field Road in Belfast. zig zijn. De politie die zich voorheen met het handhaven van de orde bezig hield heeft zich geheel teruggetrok ken. Gisternacht reeds is de wijk van Springfield Road hel toneel geweest van incidenten, waarbij toen onder de Britse militairen bijna 25 gewonden vielen. Enkele honderden katholieke demonstranten reageerden toen hun woede af door het gooien van stenen en allerlei andere projectielen. De gebeurtenissen van vannacht zijn ongeveer op dezelfde wijze begonnen. Een 400-tal jonge katholieken zijn op militaire voertuigen geklommen die door de straten patrouilleerden. Even later zijn een even groot aantal protes tanten een tegen-demonstratie begon nen waarbij botsingen niet konden uit blijven. Van beide kanten prefereer den de demonstranten het middel van het afzonderlijk opereren van klei ne groepjes waardoor het voor de mili tairen uiterst moeilijk was een einde aan de gevechten te maken. Tegen middernacht scheen de toe stand ietwat rustiger te worden, men weet op dit moment echter nog niet hoe groot het aantal gewonden zal zijn. Zo wel een brigade medische hulpploegen, als de Britse militairen hebben een zie kenboeg ingericht. LEEUWARDEN - Duizenden boe ren kunnen flinke bedragen terugvor deren van de belastingdienst. Het gaat om vele miljoenen guldens, die zij te veel aan belasting hebben betaald. Dit is het gevolg van een uitspraak van de Hoge Raad, waarbij de belasting dienst in het ongelijk werd gesteld in een dooi de Centrale Coöperatieve Landbouwboekhoudbureaus aangespan nen proces. Een reële schatting van het bedrag, waar het om gaat, is nog niet te maken. Het proces, dat ruim drie jaar duur de, ging over de tijd waarin landbouw bedrijfsgebouwen mogen worden afge schreven. Bij de belastingdienst reken de men tot nu toe met 40 a 50 jaar, maar dat is nu door de Hoge Raad op 20 jaar bepaald. De terugbetaling van belastinggeld door het rijk aan de boeren zal alleen al in Friesland naar schatting zo'n 4 a 5 miljoen gulden bedragen. Het conflict tussen de belastingdienst en de Centrale van Coöperatieve Landbouwboekhoud bureaus (CCLB), waaruit het proces voortvloeide, dateert uit 1966. Aanleiding voor het conflict was het vervallen van de landbouwvrijstelling voor bedrijfsgebouwen in 1965. Daar door kon meer worden afgeschreven van de gebouwen. Volgens het CCLB is een snellere af schrijving nodig voor de boeren om hun gebouwen te kunnen aanpassen bij de zich snel wijzigende produktiemetho- den. Bij de bureaus van het CCLB laten ongeveer 25.000 boeren hun boekhou ding doen. Deze boeren hebben op ad vies van het CCLB bezwaarschriften ingediend tegen alle aanslagen, waarbij de belastinginspecteurs het afschrijfsys- teem niet accepteerden. PARIJS Vier gangsters die woens dag in „Hotel de Versailles" in Ville- franchc-Sur-Mer aan de Franse Rivièra twee hotelgasten als gijzelaars hebben vastgehouden zijn vanmorgen vroeg om half twee met een van hun gevangenen verdwenen. Een uur tevoren ongeveer hadden zij na langdurige telefoonge sprekken met de zich in het hotel be vindende politie het grqptste deel van hun wapens voor de kamerdeur gelegd. Ook de overgebleven gijzelaar van de vier gangsters is vrijgelaten, zo blijkt uit een nader bericht. De politie in Nice heeft meegedeeld, dat deze laatste gijzelaar, Lespagnon, het Hotel de Versailles heeft opgebeld en gezegd heeft vrij en gezond te zijn. Hij zei naar Nice te zullen terugkeren. Het is nog niet bekend, waar Lespag non, die de gangsters in zijn auto heeft weggereden, nadat de politie zich terug getrokken had, is vrijgelaten. De ban dieten zijn nog onvindbaar. De gangsters hielden twee, aanvanke lijk drie hotelgasten vast. Ze beheers ten de hele derde verdieping avn het vijf etages tellende gebouw. Een van de gangsters is een voort vluchtige onderwereldfiguur, Maurice Sorini, die een reeks bankovervallen op zijn naam heeft staan. De politie trachtte het viertal gister morgen aan de tand te voelen, nadat een hotelbediende haar had gewaar schuwd, dat de mannen wapens bij zich droegen. Maar de bandieten onthaalden de po litiemannen op een regen van kogels en een handgranaat. Een politieman werd in het daarop volgende vuurgevecht aan een voet gewond. Een Westduitse hotelgast, mevrouw Nitsche, die de bandieten ervan pro beerde te weerhouden haar kamer bin nen te komen, liep een beenwond op. Ze word opgenomen in een ziekenhuis. Haar man, Hans Nitsche (73) en een Frans echtpaar, Lespagnon, werd door de gangsters vastgehouden. Mevrouw Lespagnon mocht later op de dag ver trékken. Een poging van de gangsters om met aan elkaar geknoopte beddelakens het hotel te verlaten mislukte. Ze werden teruggedreven door de politie. ADVERTENTIE n 1 u e matras voor redelijke prijs. SEOEL Vanmorgen vroeg heeft de Japanse ambassadeur in Seoel, Kanaja- ma, via de radiotelefoon een onderhoud gehad met de kapers van de Japanse Boeingverkeersmachine, die nog steeds met passagiers en bemanning op het vliegveld van Seoel staat. De ambassadeur had gezegd dat men naar Noord-Korea kon doorvliegen als de onschuldige passagiers waren vrijge laten. Dit strookt met de wens der Zuidkoreaanse autoriteiten. De stutlen- ten herhaalden toen hun wens, zo spoe dig mogelijk naar Pjongjang te vertrek ken. In het onderhoud zeiden zij niet wanneer dit vertrek dat enkele ma len is uitgesteld plaats zou moeten hebben. Door de directeur van de JAL (Ja panese Airlines) te Seoel is meegedeeld, dat men vanochtend voedsel naar het vliegtuig heeft gebracht, „genoeg voor 130 mensen". Het betreft hier de twee de voedselzending. De JAL maakte ondertussen voorbe reidingen voor het zorgen voor hotelac commodatie voor de passagiers in Seoel en het treffen van een regeling opdat deze mensen op legale wijze in Zuid- Korea konden worden toegelaten. Ook was contact opgenomen met medische autoriteiten. Inmiddels heeft een van de passa giers een zenuwtoeval gekregen, Een andere passagier werd door een hart aanval getroffen. APELDOORN De medische raad, waarin de plusminus 150 artsen, werk zaam bij de 57 Dr. J. Rutgershuizen en Aletta Jacobshuizen (de consultatiebu reaus van de NVSH) verenigd zijn heeft het vertrouwen in het hoofdbe stuur van de NVSII opgezegd, omdat deze weigert het principe van overleg en overeenstemming te aanvaarden. De artsen zeggen niet langer de ver antwoordelijkheid te kunnen dragen voor een beleid, waarin jfeij niet vol doende inspraak hebben. Zij wensen hun adviezen voor geboorteregeling en seksualiteit steeds verantwoord en aan gepast aan de wensen van een ieder te geven. Het hoofdbestuur heeft, aldus de me dische raad, zonder overleg en overeen stemming willen ingrijpen in de hulp verlening aan de Amsterdamse Aletta Jacobshuizen. Dit is door de 18 Am sterdamse artsen niet aanvaard. Hierop werd de medisch leider van de Amster damse bureaus door het hoofdbestuur ontslagen. De gehele medische raad heeft nu ul timatief geëist, dat dit ontslag voor 11 april zal worden ingetrokken. Indien dit niet gebeurd, dan zal men zijn mede werking aan de stichting Consultatiebu reaus beëindigen. De artsen, die de hulp verlening, waarvoor zij thans jaarlijks reeds meer dan honderdduizend consul ten geven, door de handelwijze van het hoofdbestuur ernstig bedreigd zien, zeggen vast besloten te zijn deze hulp verlening op een of andere wijze in stand te houden. WASHINGTON De Amerikaanse regering is akkoord gegaan met een sa larisverhoging van zes procent voor alle postambtenaren. Deze verhoging gaat met terugwerkende kracht in op 1 ja nuari van dit jaar. Dit is woensdag avond in goedingelichte kringen in Washington vernomen. De regering heeft aangeboden de salarissen op een later tijdstip met nog eens zes procent te verhogen. Koningin Ju liana heeft zich gisteren in de Franse winter sportplaats Megè- re bij haar kin deren en klein kinderen gevoegd. Prinses Irene, prins Carel Hugo en hun zoon, prin ses Margriet en Pieter van Vol lenhoven en hun twee kinderen hadden vorige week donderdag al hun intrek ge nomen in een lu xueus chalet op de Mont d'Arbois. Ondanks de sneeuwstorm heeft de Koningin gisteren al een skitocht gemaakt. p? A HHHHBtÊÊÊÊmS^^ §L jprlifl WARSCHAU „Ik geloof, dat we met één voet in de finale staan." Fejjenoords trainer Ernst Happel was gisteren na afloop van het eersté duel met Legia in de halve eindstrijd van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen zonder meer tevreden. Het duel in de zuigende blubber van Warschau (dat met 00 sloot) was echter toch niet geheel volgens de verwachting van Happei verlopen. Hij had op een kleine zege gerekend, maar: „We hadden in de eerste helft meer uit de tweede lijn moeten schieten'. Bovendien heeft Fejjenoord de bal te veel over de grond gespeeld. Dat kan niet op zo'n slecht veld." De stemming in de kleedkamer van Feijenoord was duidelijk zonnig. Van Hanegem: „Ik zie voor de tweede wedstrijd goede mogelijkheden." Mouljjn: „We hebben kansen in Rotterdam. Legia heeft te weinig interna tionale ervaring." Jansen: „Het moet kunnen. Dit is mij erg meegevallen." De foto geeft een beeld van de verwoede voetbalstrijd in de blubber. U ziet Laseroms in duel met Zmijewski. DEN HAAG Elfduizend bewoonbare woningen in Amsterdam, Rotter dam en Den Haag staan maandenlang leeg. Niemand weet waarom deze huizen onbewoond zijn. Het Centraal Bureau voor de Statistiek stelt een grootscheeps onderzoek in naar de redenen van deze enorme leegstand. dan tien maanden waren 297 woningen onbewoond. Enkele redenen waarom nogal wat woningen leeg staan kunnen zijn: ver bouwing, gerechtelijke procedures of geringe belangstelling van woningzoe kenden. Maar, aldus het CBS, dat geldt zeker niet voor alle leegstaande huizen. „Zeker weten we pas iets als het nu lo pende onderzoek is afgesloten". AMSTERDAM Een Amsterdamse politieagent heeft zondag 22 maart via een gat in de voordeur van een der twee toen bezette panden in de Sarpha- tistraat een brandende sigarettepeuk vlak achter de voordeur naar binnen laten vallen. Dit hebben een inspecteur der rijksrecherche en een rijksrecher cheur gistermiddag geconcludeerd na het vele malen zien van de filmbeelden van deze ook 's avonds in de VARA te- levisieuitzending „Dit is het begin" een paar keer uitgezonden passage van de film over de bezetting. De voordeur werd van binnenuit ge filmd. Men zag eerst duidelijk het hoofd van de agent voor het vierkante gat, waarin een raampje had gezeten, verschijnen. Hij deed een trek aan zijn sigaret en daarna kwam een van zijn handen met de sigaret naar binnen en liet hij deze vallen. Volgens de free-lance tv-regisseur René Coelhe, lag achter de dur een sta pel pamfletten, doch dit was op de film niet te zien. Alleen het bovenste deel van de voordeur was in het beeld. „Men kan moeilijk aannemen, dat de agent de sigaret per ongeluk liet vallen, als je het ziet gebeuren", zei de inspec- tuur. Zoals de feiten zich nu laten aanzen, is er sprake van een strafbaar feit. De betrokken agent zou vandaag wor den gehoord. Het is niet onmogelijk dat een proces-verbaal zal worden opge maakt ter zake van poging tot brand stichting. Of er een strafvervolging zal worden ingesteld zal de officier van Justitie beslissen. Nederland telde op 1 oktober 1969 ruim 45.500 leegstaande huizen, waar van alleen al in de drie grote steden bjjna 11.000. Deze woningen zjjn, vol gens het CBS, stuk voor stuk voor be woning geschikt. Onbewoonbaar ver klaarde of om andere reden aan bewo ning onttrokken woningen zijn niet meegeteld. Uit een vergelijking met vorige on derzoekingen van het CBS blijkt, dat het aantal leegstaande huizen langzaam maar zeker stijgt. Deskundigen van het CBS kunnen slechts gissen naar de oor zaak. Met hulp van alle Nederlandse ge meentebesturen wordt thans nagegaan om wat voor woningen het gaat, wat de huur- of koopprijs is, in welk jaar ze gebouwd zijn en of er ook woningwet woningen bij zitten. Het CBS zal bin nenkort de resultaten van dit onderzoek bekend maken. In Amsterdam staan ruim 4500 wo ningen leeg, waarvan ongeveer drie honderd langer dan tien maanden. Kor ter dan vier maanden staan in de hoofdstad ruim 3500 woningen leeg. In Rotterdam staan eveneens 4500 woningen leeg. Het aantal langdurig leegstaande huizen ligt iets lager dan in Amsterdam206. Korter dan vier maan den staan in Rotterdam 3548 woningen leeg. Den Haag telde op 1 oktober van het vorig jaar 1770 leegstaande huizen; 747 al eerder bewoonde woningen stonden langer dan vier maanden leeg. Langer GUATEMALA De ontvoerders van de Westduitse ambassadeur in Guate mala, Karl von Spreti, hebben van de Guatemalteekse regering geëist, dat in ruil voor de ambassadeur alle gevangen guerillastrjjders zullen worden vrijge laten. Dit staat in een officieel commu niqué van de regeringsvoorlichtings dienst in Guatemala. Zoals bekend werd de ambassadeur in de nacht van dinsdag op woensdag door een groep gewapende lieden ont voerd, toen hij in zijn wagen naar huis wilde rijden. Later is hij er nog in ge slaagd een eigenhandig geschreven kaart te versturen waarin hij meldde dat hij in goede gezondheid verkeerde. Het aantal gevangen guerillastrij- ders zou volgens welingelichte kringen tussen de 14 en 17 liggen. Onder hen bevinden zich volgens de politie ook vier guerrilla's die hebben deelgenomen aan de recente ontvoeringen van de mi nister van Buitenlandse Zaken Alberto Fuentes Mohr en van de Amerikaanse zaakgelastigde Sean Holly. Later maakte de politie in Guatemala bekend dat drie gewapende jongelui ge poogd hebben de Guatemalteekse Pep- si-Cola-koning Robert Castello te ont voeren. Castello zou in het centrum van de stad gewongen zijn geweest uit zijn wagen te stappen. Daarna begon hij echter om hulp te schreeuwen en rende weg. De drie jongelui stapten daarop weer in hun eigen auto en vluchtten de stad uit. Weersverwachting van het KNMI van donderdagavond tot vrijdagavond: Opklaringen, afgewisseld door hagel- of sneeuwbuien. Tot matig of zwak afne mende noordwestelijke wind. Morgen in de loop van de dag toenemende be wolking, gevolgd door regen en natte sneeuw. Tot krachtig toenemende en naar zuidwest krimpende wind. Van nacht lichte vorst, morgen ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Morgen: Zon op: 06.12 Maan op: 05.16 onder: 19.16 onder: 15.53 4

De Vallei | 1970 | | pagina 1