\JL* COMITÉ SPIJKERDE UITGEBREID EEESTPROGRAMMA IN ELKAAR Amerongen krijgt geen rust op 5 mei Zelf vlees braden op houtskoolvuurtjes Verkeerslichten sinds gisteren in werking op Fred. v. d. Paltshof PTT-er met pensioen Dagverblijven geen nieuw opbergsysteem' Prof. Verdam belooft Staten objectiviteit Plannen voor tafeltennis in Renswoude A. V.P.-Statenlid Krijgt Rhenen schietclub? Waardering voor A. S. de Haas jarenlang bestuurslid GMvL Lienden GEESTDRIFTIG EIERENRAPEN IN LIENDEN VEILING KESTEREN 1945 1970 FOLDER VLEESFESTIJN VUURWERK OPBERGSYSTEEM DONDERDAG 2 APRIL 1970 De A en de V. (Ameronyen-Vrij) zijn verwerkt in het speciaal vignet dat voor het comité 25-jaar bevrijding is ontworpen. Het staat ook centraal in de festiviteitenfolder die binnenkort huis-aan-huis wordt verspreid. AMERONGEN Als 't aan het „Comité 25 jaar bevrijding" ligt krij gen de Amerongenaren op 5 mei geen moment gelegenheid op adem te komen van de feestelijkheden. Van des morgens half zeven tot 's nachts twaalf uur zal men worden bezig gehouden met een programma waarvoor men ver in het verleden moet teruggaan om de evenknie ervan op te sporen. Het comité is al vanaf januari met de voorbereidingen bezig en acht er in geslaagd te zijn een serie festiviteiten te organiseren, waarover nog lang zal worden nagepraat. Het comité 25 jaar bevrijding werkt op een brede basis en is het resultaat van een initiatief van burgemeester jhr. rnr. A. R. van den Bosch, die tegen het einde van het vorige jaar verschillende verenigingen heeft aangeschreven met het verzoek een organisatorische bij drage te leveren aan de komende be vrijdingsfeesten. Het resultaat was een uit twintig man bestaand comité, waarvan ook vijf jongeren lid zijn. „We werken geheel los van de plaat selijke oranjevereniging", zo werd gis teren bij het ten doop houden van het feestprogramma nadrukkelijk gesteld door de woordvoerder van het comité, de heer J. J. Eijffius, die samen met zijn collega's blij is dat de onderdelen van het feestprogramma organisato risch althans rond zijn. Vooral de positieve inbreng van de jeugd heeft de comitéleden verrast. „Wij als ouderen van het comité had den de ouderwetse volksspelen, zoals koekslaan, kop van Jut, boegsprietlopen als te ouderwets niet in het programma opgenomen", zo vertelt de heer Eijf fius, „Tot onze verbazing kwamen juist uit de jongerengroep hiervoor sugges ties naar voren". Het comité gaat eind deze maand op ruime schaal bekendheid geven aan het programma. Kenners op dat gebied van lay-out hebben een ver nuftige folder ontworpen waarop het feestprogramma van A. tot Z. ver meld staat. Deze folder in drie-kleu rendruk zal huis-aan-huis in Ame- rongen worden verspreid. De bevolking van Amerongen zal vroeg uit de veren moeten om het hele programma van het begin tot het eind mee te maken. Lang slapen is er niet bij want het comité gaat een stel „wak- kermakers" requireren die onder lei ding van de brandweer iedereen op tijd wekken. Op kwart voor acht gaat de Ameron- gense dorpsomroeper, de ruim 70-jarige K. Klein, de straat op om aan iedereen die het maar horen wil te verkondigen dat het 25 jaar geleden is, dat Neder land werd bevrijd. De teksten van zijn aankondiging zullen voornamelijk ge baseerd zijn op mededelingen die hij voor en tijdens de oorlogsjaren door Amerongen liet klinken. Om negen uur gaat „Ons Genoegen" hoog van de toren blazen. Leden van deze muziekvereniging zullen daarvoor de toren beklimmen en vanaf de eerste omloop een muzikale ochtendreveille ten gehore brengen. Leden van de sportvereniging „Amerongen" zullen vervolgens het bevrijdingsvuur in een estafetteloop uit Wageningen aandra gen waarmee een bevrij dings vlam op de Hof zal worden ontstoken. Na een korte toespraak van de burgemeester volgt het zingen van het Wilhelmus en het vlaghijsen door leden van de plaat selijke padvindersgroep. De gehele Amerongense bevolking kan zich daarna ook weer op de Hof te goed doen aan een verversing die be staat uit oorlogsbiscuits met thee. Voor de jeugd zijn er kinderspelen, een bal- lonnnenwedstrijd, tekenwedstrijden op Zandvoort, poppenkastvoorstellingen, een fietswedstrijd voor jongens, een steprace, enz. De feestelijkheden worden geconcen treerd op de Hoflaan-Overstraat, die op die dag voor alle verkeer worden afgesloten. Op het Dorpshuisplein is er verder een bromfietsbehendigheidsrace. Veel tijd om te eten is er daarna niet want om half een worden vanuit een helikopter circa 12.000 pamfletten over Amerongen uitgestrooid waarmee de feestvierders overigens de gehele dag zoet kunnen zijn. Ieder pamflet bevat namelijk een letter en het is de kunst om door milling alle letters te verzak RENSWOUDE De sportvereniging Renswoude heeft plannen om een tafel- tennisclub op te richten. Een voorstel daartoe wordt dinsdag 7 april gedaan, als de vereniging in de kleine zaal van Rehoboth haar jaarvergadering houdt. Het tijdstip van oprichting van de nieuwe club is afhankelijk van het ge reedkomen van Renswoudes gymnastiek lokaal. Op de vergadering zullen voorts de toekomstmogelijkheden van de ver eniging ter sprake komen. Voorts staat de benoeming van de kascommissie óp de agpnda. Kandidaten zijn de dames Laansma en Prins en de heer Held. De opening is om acht uur. melen waaruit de plaatsnaam Ameron gen moet worden gebrouwen. In de middaguren zijn er volksspelen in de Overstraat. Vanaf twee uur is er een permanente filmvertoning in gara ge Esveld aan de Overstraat en kunnen automobilisten op de Utrechtsestraat weg terecht voor een behendigheids wedstrijd. In de Overstraat wordt ook een zoge naamde paint-in gehouden, waarbij ie dereen zich kan uitleven met verf en kwast. De resultaten van deze „paint- in" worden beoordeeld door een des kundige jury. Mogelijk zal later uit de werkstukken een tentoonstelling wor den samengesteld. Ook het avondprogramma is veel zijdig. Het comité heeft nu al veel verwachtingen van bijvoorbeeld het vleesroosterfeest, dat op „de Hof" zal plaats, vinden. Daar worden circa 25 kramen neergezet waarin de bevol king zelf Hamburgers, satés en cote- letten kan braden op houtskoolvuur tjes. Voor dit vleesfestijn kan men nu al gaan sparen bij de drie deelnemen de slagers, die vanaf heden hiervoor spaarkaarten beschikbaar hebben. In garage Esveld is verder een non stop dia-vertoning van beelden uit Amerongen tijdens en kort na de we reldoorlog. De jeugd kan voor een pop-concert terecht in het Dorpshuis waar tot elf uur een aantal artiesten een act zullen opvoeren compleet met Vijf van de twintig comitéleden die vanaf januari al bergen werk hebben verzet om Amerongen op 5 mei te la ten daveren van het bevrijdingsfeest. lichteffecten, enz. Geïnviteerd zijn „Dream" uit Tiel en de „Super Sisters" uit Den Haag. In „Uithof" is er voor de ouderen een bevrijdingsbal met mede werking van het „River Trio" uit Eist. Voor de kinderen is er die avond een maskeradelampionoptocht. Verder is er een vreugdevuur en als sluitstuk, een groot vuurwerk dat om half twaalf ontstoken zal worden aan de Kromme Hoek aan het begin van de Lekdijk In de week van 5 mei worden er verder een etalagewedstrijd, en twee tentoon stellingen georganiseerd: in een zaaltje Lievendaal waar oud documentatiema teriaal bijeen gebracht zal worden en een in het gemeentehuis waar de jeugd t ruim baan krijgt om vrije expressie te tonen. Alle evenementen zijn gratis. Alleen voor 't pop-concert en 't bevrftdingsbal zal een gulden toegangsgeld gevraagd worden. Het comité, dat met dit uitge breide programma Amerongen de van ouds bekende naam van feestdorp, wil teruggeven financiert het geheel met de f 5000,subsidie van de gemeente, met de opbrengst van een onlangs ge houden collecte en met bijdragen uit het zakenleven. RHENEN Gisteren werden op het Fred. v.d. Paltshof verkeerslichten in werking gesteld, ter beveiliging van de bij het VW-inforniatiekantoor aanwe zige voetgangersoversteekplaats. Al menigmaal in het verleden gebeurden hier ernstige verkeersongelukken, zelfs met dodelijke afloop. Het gemeentebestuur hoopt met de genomen maatregel te bereiken, dat de voetgangers van nu af aan ongehinderd de drukke verkeersweg zullen kunnen oversteken. Met deze maatregel heeft de Grebbestad de eerste permanente verkeerslichten gekregen. Het zijn geen gewone verkeerslichten op het Fred v.d. Paltshof. De overste kende voetgangers moeten de lichten zelf bedienen. Dat gaat door middel van een drukknopsysteem, dat als volgt werkt. Wanneer een voetganger op de knop drukt, springt het verkeerslicht voor het rijverkeer pas op oranje en daarna op rood, indien binnen plm. 30 meter géén auto aanwezig is. Dit wordt bewerkstel ligd door de aanwezigheid van een zoge naamde drempel in de rijbaan, die de doorkomende voertuigen registreert. Het gevolg daarvan is, dat indien een aanééngesloten file aanwezig is, na het indrukken van de knop het verkeers licht voor de voetgangers niet op groen springt. Dat gebeurt pas wanneer er een opening ontstaat van plm. 30 meter. Dat gebeurt automatisch. Men behoeft dus niet tweemaal de knop in te druk ken. Indien het stoplicht voor de automo bilist op rood springt, duurt het nog vier seconden voordat het licht voor de voetganger op groen springt. Dit is ge daan om te voorkomen dat een automo bilist, die door het rode licht rijdt, op de zebra een voetganger ontmoet. De voetganger heeft acht seconden de tijd om over te kunnen steken. De laatste vier seconden knippert het groe ne licht, hetgeen het teken is voor.de voetganger dat hij moet opschieten. Na acht seconden springt het groen voor de voetganger op rood. Dan blijft het sto- licht voor het rijverkeer nog vier se conden op rood staan \om de oversteker die nog op de zebra is, de tijd te geven zijn overtocht af te maken. De gehele cyclus duurt plm. 16 seconden. Gedu rende die tijd moet de automobilist wachten. Het gaat wat de cyclus betreft om een proef, die is opgezet aan de hand van de vele gegevens die de installerende firma in samenwerking met de ANWB heeft uitgedokterd. Het blijft mogelijk VEENENDAAL Directeur en per soneel van het postkantoor Veenendaal hebben gisteren afscheid genomen van besteller eerste klas de heer C. Schrij ver die Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftjjd de PTT- dienst verliet. De heer Schrijver kwam op 1 septem ber 1938 als hulpbesteller in dienst, op 15 juni 1946 volgde zijn vaste aanstel ling en per 1 januari 1961 werd hij be noemd tot besteller eerste klas. De in het vak vergrijsde PTT-man kreeg gis termorgen in zijn woning aan de Den nenlaan bezoek van zijn directeur, de heer G. H. Slagter die hem onder meer de gebruikelijke oorkonde overhandig de (zie foto). De heer Schrijver was naast zijn loopbaan bij de PTT jaren lang lid van de transportcolonne van het Ned. Roode Kruis afdeling Veenen daal. UTRECHT De provinciale staten van Utrecht hebben gisteren na uitvoeri ge discussie en het indienen van een tweetal amendementen de herziening van het Algemeen reglement voor de waterschappen in de provincie Utrecht aan genomen. De herziening kent een lange wordingsgeschiedenis: in 1959 uitten de staten de wens ertoe en nu, elf jaar later, kon dan eindelijk door de staten het herziene waterschapsreglement worden aangenomen. Nieuwe elementen in het reglement zijn o.a. de kandidaatstelling voor het lidmaatschap van de bestuursorganen, de regeling voor het onderhoud in na- tura van de waterschapswerken en de mogelijkheid tot samenwerkingsregelin- gen tussen waterschappen onderling en tussen waterschappen en gemeenten. De rechtspositieregeling is uit het wa terschapsreglement verwijderd; deze zal ondergebracht worden in een apart rechtspositiereglement. Het PvdA-statenlid Sixma noemde het herzieningsvoorstel „een historisch voorstel". Hij kon zich er echter niet mee verenigen dat het meervoudig stemrecht voor de waterschappen niet werd afgeschaft, in een tijd dat bij de diverse bestuursstructuren de gedachte „one voice, one vote" veld wint. De heer Sixma wilde enkelvoudig stemrecht, stemrecht voor ieder die om slag verschuldigd is. Een amendement in die richting werd echter met 26 verworpen, voornamelijk omdat men de resultaten van de regeringsstudiecom missie die zich momenteel met deze materie bezighoudt, wilde afwachten. Het amendement van de heer H. Haanschoten (CHU) had meer succes. De heer Haanschoten maakte er be zwaar tegen dat de procedure voor de benoeming van een voorzitter van het waterschapsbestuur gewijzigd was in die zin, dat waar vroeger sprake was van een (voor Gedeputeerde Staten bin dende) voordracht nu gesproken werd van een (niet bindende) aanbeveling. Zijn amendement, waarin voorgesteld werd het woord „aanbeveling" in het ontwerp steeds te vervangen door het woord „voordracht" werd met 22 stem men vóór en 15 stemmen tegen aange nomen. De statenleden drongen er voorts nog op aan dat het college van GS zich in een schrijven aan de minister opnieuw RHENEN Er zijn plannen om in Rhenen een schietvereniging op te rich ten. Jaren geleden heeft Rhenen al een dergelijke vereniging gehad. Organisa tor is de heer Cees van Kuyk uit Leer- sum, Rijksstraatweg 40, bestuurslid van de Koninklijke Nederlandse Schiet As sociatie. Liefhebbers kunnen zich bij hem aanmelden en bij de heer Van Soest, eigenaar van hotel „De Koning van Denemarken". zou uitspreken voor de invoering van pachterskiesrecht. Overeenkomstig het voorstel van GS besloten provinciale staten voorts dat de provincie zich garant zou stellen voor de betaling van ten hoogste 50 pet. van hoofdsom, rente en aflossing van door de Stichting Dagverblijven voor gehandicapten Zuidoost-Utrecht te Veenendaal aan te gane geldleningen van in totaal ten hoogste anderhalf miljoen gulden. Voor de resterende 50 pet. wordt ge tracht een rijksgarantie te verkrijgen. De Stichting Dagverblijven had de ga rantie aangevraagd ten behoeve van de financiering van de bouw en inrichting van een nieuw dagverblijvenproject te Veenendaal, dat een dagverblijf zal be vatten voor geestelijk gehandicapte kinderen en één voor oudere geestelijke gehandicapten. De beide dagverblijven die de stichting reeds vanaf 1 februari 1968 in exploitatie heeft, zijn onderge bracht in van de gemeente gehuurde panden, die spoedig zullen moeten ver dwijnen. Na realisering van de nieuwbouw- plannen zal de capaciteit van de dag verblijven zijn toegenomen. Het kinder dagverblijf zal plaats kunnen bieden aan 33 personen, het verblijf voor ou deren aan 38 personen. In elk der thans bestaande dagverblijven kunnen slechts 16 personen worden opgenomen. Naar aanleiding van het voorstel tot borgstelling maakte mevr. Uijter- waal-Cox (KVP) enkele opmerkingen over de problematiek van deze dag verblijven. Zij vond dat er voor opge past diende te worden dat de dagver blijven geen opbergsysteem worden. Ook de vraag „waar worden deze huizen geplaatst" kreeg haar aandacht. „Plaatst men ze buiten de gemeenschap, dan kweekt men een geïsoleerde groep, en dat is niet de bedoeling", aldus mevr. Uijterwaal. „Plaatst men ze bin nen de gemeenschap dan rijst de vraag: hoe reageert de burgerij als in haar straat zo'n tehuis komt." UTRECHT Alvorens met de gewone agenda te beginnen, heeft de nieuwe commissaris van de ko ningin voor de provincie Utrecht prof. mr. P. JVerdam, tijdens de gisteren gehouden vergadering van Provinciale Staten de statenleden toegesproken. In zijn toespraak wees de nieuwe commissaris, die in zijn vorige functie hoogleraar was aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, op de toenemende omvang van de taak van de provincie. Vergelijkt men met vijftig jaar geleden dan valt in het oog dat de overheids taak toen heel gering was op alle niveau", aldus de heer Verdam. ..In de taakuitbreiding die zich in de laatste decennia voltrokken heeft, heeft ook de provincie wel degelijk haar aandeel gekregen. Vandaag is de taak van de provin cie belangrijker dan men vaak denkt. In de streekplannen worden lijnen uitgestippeld die voor tien tallen jaren het beeld der provincie zullen bepalen. Natuurlijk, een maal vastgestelde lijnen kunnen altijd weer gewijzigd worden, maar de contouren van het geheel worden in deze tijd uitgezet. De eerste aanzet is belangrijker dan al zijn opvolgers. Dat maakt onze tijd zo belangwekkend en de taak van de staten in deze tijd zo ver antwoordelijk". De nieuwe commissaris van de Koningin stond ook even stil bij de discussie over de provinciegren zen. ,,De grenzen van de provin cies zijn nog al eens willekeurig; op verschillende plaatsen zijn zij in vroegere tijden vooral bepaald door de geslaagde of gestrafte vechtlust van onze voorouders: de winnaar hield het gebied". Ook het uitgaan van alleen de planologi sche samenhang bij het vaststellen van grenzen bracht volgens prof. mr. Verdam willekeur met zich mee. Hij meende dat het geografi sche element minder functioneel was dan vroeger, maar dat toch ook aan het historisch geworden een blijvende rol moest worden toegekend. Aan het slot van zijn rede ver klaarde de heer Verdam dat hij, hoewel de politiek in het verleden zijn grote liefde was, in zijn nieu we functie strikte objectiviteit zou betrachten en zich boven de partij en zou opstellen. ,,Ik ben mij zeer wel bewust dat ik van politiek in mijn nieuwe functie afstand heb te nemen en ik zal mij daarnaar ge dragen", aldus prof. mr. Verdam. t de tijdindeling te wijzigen. Alles wordt langs elektronische weg geregeld. Het is al opgevallen, dat zelfs de jong- sten onder de jeugd, het bedienings systeem vrijwel direct onder de knie hadden, in tegenstelling tot de ouderen, die het aanvankelijk nog niet helemaal begrepen. Het gemeentebestuur wijst er met klem op, dat deze beveiliging voor de voetganger is gemaakt en dat hij dus een geringe wachttijd in acht moet ne men om veilig te kunnen oversteken. De politie zal gedurende enige tijd het publiek aanwijzingen geven over de bediening. De apparatuur is aangebracht door de NV Nederland-Haarlem te Haarlem. L1ENDEN Voor de jaarvergade ring van de afdeling Lienden-Omme- ren van de Gelderse Maatschappij van Landbouw was een flinke belangstel ling. De penningmeester, de heer W. van Kalkeren, legde rekening en ver antwoording af over 1969. De leden van de kascommissie hadden de re kening akkoord bevonden. De reke ning werd ongewijzigd vastgesteld. Als bestuursleden waren aftredend en herkiesbaar de heren T. Berends en A. S. de Haas. De heer De Haas deelde mede niet voor een herverkiezing in aanmerking te willen komen. Na ge houden stemmingen werd de heer Be rends herkozen en tot nieuw bestuurslid gekozen de heer D. Stam uit Lienden. Voorzitter G. J. van Dam zwaaide de heer De Haas veel lof en dank toe voor zijn werkzaamheden gedurende een lange reeks jaren. De heer R. F. Hartfnans uit Tiel hield vervolgens een causerie over Kaapstad en omgeving waarbij hij een groot aan tal kleurendia's vertoonde. Hij vertelde vele bijzonderheden uit de historie van Zuid-Afrika en over de tegenwoordige situatie. Tot slot werd de gebruikelijke verlo ting zonder nieten gehouden. LIENDEN Ondanks de slechte weersomstandigheden is de door de buurtvereniging „Het Binnen" georga niseerde eierzoekwedstrijd een succes geworden. De 78 deelnemers/sters lieten zich niet door de sneeuw- en hagelbuien af schrikken en begonnen enthousiast en ijverig naar de verstopte eieren te speuren. Een meisje was zelfs zo fana tiek, dat ze een molshoop aan een uit gebreid onderzoek onderwierp. Toen ze één arm diep gegraven had kwam er wel een dode mol, maar geen ei te voorschijn. Ze werd gerustgesteld door een der organisatoren die haar verze kerde, „dat ze nou ook weer niet zo diep verstopt waren". De kinderen konden de gevonden eie ren na afloop inruilen tegen echte eie ren. Rosalien Jansen spande de kroon, zij had het grootste aantal eieren ge vonden, Ook de tweelingbroers Honden bleken bedreven in het zoeken naar eieren. Samen ontvingen zij 20 eieren. Ronny Tummers vond de meeste eieren bij de jongste groep. Ook de bejaarden uit de wijk werden verrast. Zij ontvin gen voor de paasdagen een fruitbakje. Veilingvereniging „Kesteren en om streken. Op april 1970 waren de prijzen al* volgt: Aardbeien: EI 269-310 per doosje a 200 gram. 11+ 195 per doosje a 200 gram. Goudreinette: I 65-75; 30-32 II 65-75: 26-29 I 75-85': 40-51 II 75-85: 35-38 I 85-95: 48-57 II 85-95: 38-40 Lombartscalville II 60-70: 24-28 II 70-80: 38-41 I 65-75: 30-35 I 75-85: 45-46 Golden Delicious: II 60-70: 28-32 II 65-75: 35-36 II 70-80: 40-47 II 75-85: 42-46 II 80-90: 49-53 Jonathan I 60-70: 32 II 60-70: 22-27 I 70-80: 43 II 70-80: 34-38 Laxton's Superb.: I 60-70: 27-29 II 60-70: 20-25 I 70-80: 43-51 I 80-90: 51-52 Conference: I 55-65: 65-67 I 60-70: 75-78 II 70-80: 34-39 II 80-90: 39-47 I 65-75: 76-78 I 70-80: 82 Doordraai blank: f 14,per 100 kg. Doordraai Jonathan: f 12,40 per 100 kg. Prijzen genoteerd in centen per kg, ten zij anders is vermeld.

De Vallei | 1970 | | pagina 5