Plan voor abortuskliniek oogst al veel bijval DEN BRIEL VOOR DE 398 STE KEER IN GENOMEN KOM MIJ OPHALEN Waarom méér betalen? Praktica nova I f360, Dappere opa joeg rovers met een kris de deur uit Nieuwe aanpak nodig van zuivering afvalwater MET CEES IS HET GOED VLIEGEN. I Ontmoeting niet het verleden Moeili j kheden binnen PvdA te Arnhem Ei«en politie voor N.S. Ata ROTTERDAMSE STICHTING STIMEZO IS BLIJ MET VELE POSITIE REACTIES Nog maar twee brieven van tegenstanders DRIE KLEUTERS OMGEKOMEN „Onderwijs niet te zakelijk opzetten •'.V; GRATIS; V V „De Blinken" niet meer toegankelijk LA COVRTINE ONTVANGT WEER NED. MILITAIREN Weer spion gepakt Wij moeten zuinig zijn op ons waterdaarom Schrijvers en politiek" Van verdronken gezin nog geen spoor „NOODZAKELIJK MIN. VERING 4 TOESTEMMING PRETVOGEL NO. 3 JONGENS KWAMEN MET GEWELD ERFENISHALEN MINDER LOF PRETENTIES MISLEID Hoe is die Italiano nou? 't is een babbelaar een sabbelaar een ziiigertje een bijtertje een zoetertje een zoutertje een zacht artje een knappertje een suikertje een dropje Italiano is dus èlles? Ja, 't is een lekkertje! de candy drop DONDERDAG 2 APRIL 1970 BRIELLE In een stromende regen en in naam van Oranje is gisteren Den Briel ingenomen. Voor de 398ste keer. Bijna vierhonderd jaar nadat de geuzen de stad op de Spaanse hertog Alva heroverden, hadden zij nu de be schikking over een aantal portofoons. In goede orde werd daardoor het geu- zenleger in de richting van de stads poort geleid. De feestelijkheden waren 's morgens begonnen op het gemeentehuis. Burge meester H. van Es heette daar onder meer minister Klompé welkom. De mi nister sprak vervolgens improviserend haar speech was in de auto achter gebleven over de techniek en verza kelijking in de wereld. Buiten zong de schooljeugd: „Als mijn manometer goed staat" (Het Stoomlied van Ed en Willem Bever). Nadat de stad was ingenomen, toog het Brielse gemeentebestuur naar Den Haag. Op het provinciehuis werd aan mr. J. Klaassesz, commissaris der Ko ningin, een boek overhandigd, waarin de recreatiemogelijkheden in Zuid-Hol land en in Brielle worden be schreven. ARNHEM Dc moeilijkheden bin nen de Partij van de Arbeid te Arnhem zijn op de vergadering, waarop de gros lijst voor de gemeenteraad werd vast gesteld, tot een uitbarsting gekomen. Drie bestuursleden hebben hun func ties om diverse redenen beschikbaar gesteld. Penningmeester J. van Maanen kreeg niet meer het vertrouwen van de afde ling om nog een raadsperiode vol te maken. Reden genoeg om te bedan ken. Voorzitter J. H. G. E. Rijgersberg was door een adviescommissie op een verkiesbare plaats gezet. Jongeren von den de combinatie van afdelingsvoor zitter en raadslid onaanvaardbaar en deden hem op een onverkiesbare plaats komen. Hij heeft als voorzitter be dankt. Gewoon bestuurslid mevrouw G. D. Keunig-Berends heeft er de brui aan gegeven, omdat zij zich niet kon vereni gen met de koers van haar partij. ROTTERDAM Begin deze week hadden meer dan veertienhonderd mensen en een aantal organisaties hun instemming betuigd met de voorgenomen op richting van een abortuskliniek in Rotterdam. Tussen de enorme stapels brieven zaten er slechts twee van tegenstanders. Da gelijks komen er nog vijftig tot 150 adhesiebetuigingen bij de Stichting Stimezo binnen. Deze veertienhonderd bewijzen van instemming met de oprichting van een abortuskliniek in Rotterdam zijn de Stichting Stimezo meegevallen. De ze nuwarts C. Th. van Schaik, voorzitter van het bestuur, vertaalt het cijfer al dus: .Het moet betekenen dat zeer velen achter ons staan. Er van uitgaande, dat van iedere honderd instemmers er één heeft geschreven, zitten we al boven de 140.000". „Bovendien zijn er uit alle delen van het land legio telefoontjes geweest. We hebben afschuwelijke verhalen ge hoord. Zonder dat er tevoren afspraken waren gemaakt, heb ik vrouwen uit Eindhoven en Drente op de stoep gehad. Niet meegerekend hebben we de brie ven van vrouwen, en ook wel meisjes, die geaborteerd wilden worden en naar de mogelijkheden informeerden." r» Minister Klompé was gisteren getuige van de 398ste inneming van Den Briel. In het Trompmu- seum een oude gevangenis wisselde zij enkele woorden met een martiaal uitziende Spaanse sol daat. De vierjarige Marten Slagboom is gisteren in Amsterdam in het zandschip van zijn ouders verdronken. In het ruim was anderhalve meter water ge pompt om de stabiliteit tijdens het va ren te verhogen. Het drieëneenhalf jarig dochtertje van de familie Storm in Roosendaal is gisteren in een vijver verdronken. Het kind liep achter een eendje aan en ge raakte te water. De vijfjarige J. Derison is gisteren in Geldrop verongelukt. Het jongetje, dat op een fietsje zat, hield zich vast aan een vrachtauto. Toen de wagen optrok, kwam hij dnder een achterwiel terecht. 55 UTRECHT ..Het is misschien waar dat wij geleidelijk aan een betere kijk hebben gekregen op de grote betekenis van het kleuter- en basisonderwijs voor de ontwikkeling van het kindertalen!. Het gevaar is echter niet denkbeeldig dat het kind ondanks goede bedoelingen door een al te zakelijke, onpersoonlijke aanpak van ons onderwijs in de ver drukking kan raken". Aldus waarschuwde gisteren minister Veringa (Onderwijs en Wetenschappen), bij de opening van de zevende nationale onderwijstentoonstelling. De NOT die tot en met 8 april, uitge zonderd zaterdag en zondag wordt ge houden, biedt een uitgebreid overzicht van alle hulpmiddelen, die het moderne onderwijs ten dienste staan. c5 Hoe was de algemene strekking van de brieven? „Eindelijk zijn er mensen die er iets aan gaan doen. Opvallend vonden we dac bijna niemand de wet ter sprake heeft gebracht. Iedereen vond het noodzakelijk en achtte het verbazing wekkend dat zo'n kliniek er nog niet is". Veel mensen hebben geschreven dat volgens hen de vrouw zelf de beslissing moet nemen. Anderen lieten weten: Wij hopen dat er bij ons in de stad ook een kliniek komt. Veel mensen hebben geld en hulp aangeboden. Was het gezelschap briefschrijvers zeer gemengd, of kwamen de brieven uit een bepaalde hoek? „Ik ben gelukkig met de grote sprei ding. Er waren veel huisartsen bij, maar ook. specialisten zoals internisten en psychiaters. Er zaten brieven tussen van vrouwen boven de zestig, van ka tholieken, die hun geloof nadrukkelijk vermeldden. „Ook hebben ons instemmend ge schreven: enkele hoge functionarissen van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, veel sociologen, ju risten, maatschappelijk werkers: vrou wengroepen uit de Partij van de Ar beid. een sociale academie. Er waren briefkaarten bij met drie regels tekst, maar ook brieven van zes vel". Opvallend, maar ook wel voor de hand liggend, is het feit dat de meeste adhesie-betuigingen afkomstig waren van mensen met een hogere opleiding. Is intussen het verzoek om offi ciële toestemming voor de kliniek al verzonden? „Ja, dat is de vorige week de deur uitgegaan naar de hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid. Wij vrezen dat het wel mei zal worden voordat wij ant woord krijgen. Daarom gaan wij probe ren een eerdere beslissing uit te lok ken". „Wij zullen de hoofdinspecteur er schriftelijk nog eens afzonderlijk op wijzen, dat in die tussentijd weer enke le duizenden vrouwen op dikwijls af schuwelijke manieren proberen van een ongewenste zwangerschap af te ko men". Enkele voorbeelden brengen de voor zitter tot deze verbitterde en tegelijk felle uitspraak: „Het is toch waanzin nig dat in Nederland per jaar ongeveer vijftigduizend vrouwen op deze manier (maar met grote risico's voor hun ge zondheid) worden geholpen. Persoon lijk vind ik dat deze vrouwen allemaal in een kliniek terecht moeten kunnen". En wat gebeurt er als de vrouwen thuis geen succes hebben? „Al die zelfdoensters gaan gebukt onder de angst dat het toch komende kind beschadigd zal zijn. Komt het toch gaaf ter wereld, dan nog blijven die moeders jarenlang een schuldgevoel te genover dat kind houden. En dat heeft dan weer een ingewikkelde moeder- kindverhouding tot gevolg, die schade lijk is voor beide partijen. ADVERTENTIE Woensdag vertrok van Schiphol het eerste vliegtuig van de charterover eenkomst tussen AVIO, KLM en Martin's Air Charter naar Los An geles. Onder de passagiers bevond zich Cees Verkerk, die in de cock pit op duidelijke wijze demonstreer de, dat: niet alleen het Verkerk mutsje", maar ook de pilotenpet hem best op de krullen paste. BLOEMENDAAL Het bekende duingebied „De Blinkcrt" bij de uit spanning „Kraantje Lek" in Óvervveen zal voor het publiek worden gesloten. De eigenaar van „De Blinkert", met de hoogste duintop van Nederland die jaarlijks duizenden bezoekers trekt, is hiertoe gedwongen doordat bij gebrek aan beplanting verstuivingen optreden. Hij heeft al enige tijd geleden ge tracht het duingebied aan de staat te verkopen, maar het ministerie heeft niet gereageerd. Door de afsluiting van „De Blinkert" zal ook het eeuwenoude visserspad naar Zandvoort, dat door veel wandelaars, ruiters en sportmensen wordt gebruikt, niet langer meer toegankelijk zijn. DEN HAAG Na jaren van afwe zigheid. zullen Nederlandse militairen deze zomer weer in Frankrijk kunnen gaan oefenen. Dat gebeurt in La Courtine, waar mi nister Den Toom (Defensie) overigens minder terrein krijgt dan waarop hij had gehoopt. Zijn Franse collega Debré heeft hem bericht, dat van de verlangde 2500 hec taren (voor een bataljonsoefening) maar duizend hectaren ter beschikking kan worden gesteld. Dat betekent, dat de landmacht slechts met compagnieën uit de voeten zal kunnen. Minister Den Toom zal het resultaat van zijn onderhandelingèn met minister Debré zeer binnenkort per brief aan de vaste commissie voor Defensie uit de Tweede Kamer kenbaar maken. Het Tweede-Kamerlid voor de KVP, de heer J. H. Jansen, die zich nogal heeft beijverd voor oefeningsmogelijk heden in Frankrijk, zei al blij te zijn dat het leger in La Courtine althans op compagniesniveau kan oefenen. La Courtine beschouwt hij als een eerste aanzet. UTRECHT De structuur van de spoorwegrecherchc zal de komende vier jaar een verandering ondergaan. Er zal een algemene dienst worden opgericht met een niet geüniformeerd kader en agenten met uniform. Ook wil men het aantal diensthondengeleiders uitbreiden. Doel is slagvaardiger te kunnen optreden. De Spooiwegen zien zich tegenover zaken geplaatst als orde verstoringen, mede door het wegvallen van de in- en uitgangscontrole op de stations. Om bij incidenten slagvaardiger te kunnen optreden, wil men nu meer po litieel gaan werken. De NS willen dit bereiken door het creëren van de alge mene dienst, die geleidelijk zal worden gevormd. ADVERTENTIE Kijk maar eens wat er allemaal op en aan zit, dan zoekt u niet verder! éénogige spiegelreflexcamera 24 x 36 mm automatisch diafragma, prismazoeker met micro-instelraster, en sluitersignaal, quick returnspiegel, verwisselbaar objectief. Spleetsluiter van 1 tot 1/500 sek. -f- B synchronisatie voor elektronenflitsers en lampjes. Pentacon quick loading systeem met Domiplan 2,8/50 mm Vraag uw fotohandelaar Orwo Foto N.V. - Postbus 127 Hilversum LEEUWARDEN „Ik heb hem, toen ik hem met z(jn duim in mUn mond vast had, nog twee slagen op de kop gegeven, maar dat ding was te licht". De intussen zeventig jaar geworden Fedde Vonk toonde zich gisteren voor de Leeuwarder rechtbank teleurgesteld, dat hU de twee jongens, die hem van zjjn geld hadden willen beroven, niet nog krachtiger met zijn kris had geraakt. De slimme ogen tintelden van plezier in het kogelronde hoofd, de glimmende schedel omkranst door grijs haar, toen hij vertelde hoe hij ondanks de dreiging van een pistool (hij wist toen nog niet dat het van rubber was), kans had ge zien zijn steekwapen te pakken. De overvallers, zijn kleinzoon Wiebe B. (21), sloper in Beverwijk, en diens twintigjarige vriend Joop H. D„ hulp- fitter in Uitgeest, hadden, met nylons over het hoofd getrokken, in de nacht van 8 op 9 januari aangeklopt, bij het huisje van opa in Haule. Met het smoesje dat er iets met zijn dochter was, hadden zij hem zo ver gekregen, dat hij de deur open maakte. „Toen greep er één me bij de borst en de ander richtte het pistool op me. Geld of ik schiet je dood", zei hij, aldus het verhaal van opa. „Ik zei, schiet maar niet, ik heb geld genoeg. Toen liep ik met hen de kamer binnen, naar mijn bedstee, waar die kris hing. Die pakte ik vlug en stak er mee naar de man die me vasthield". Opa had dat. ondanks zijn leeftijd, nog zo doeltreffend gedaan dat zijn kleinzoon hij had hem in het donker niet herkend een bloedende buik wond opliep. Joop had de kleine en kromme man nog enkele klappen met een stuk autocric gegeven, maar de oude baas verweerde zich zo heftig, dat Wiebe met een snoeksprong door het raam heen de vlucht nam. Gesterkt door dat succes, had opa nog geroepen: „Waar is die ander, dan zal ik die doodsteken!" en daarop had ook zijn andere overvaller ijlings het strijd toneel verlaten. „U bent niet bang hè", constateerde de president, mr. B. Dorhout. „Ik maak u mijn compliment". De twee jongens op de verdachten- bank Wiebe met lang blond haar dat tot op zijn schouders golfde. Joop in spijkerbroek oogstten minder lof. „De grote ridders van het droeve fi guur", noemde de officier van Justitie, mr. A. Nlemeyer, hen smalend. Hij vertelde, dat Wiebe al bang was geworden, toen hij buiten het huisje van opa sporen van een hond in de sneeuw zag. Op aandringen van Joop („wij zijn er nu eenmaal") had hij het plan têch doorgezet. De werkloze Wiebe en de uitgevroren Joop, die beiden veel geld in bars plachten op te maken, wa ren immers al twee keer eerder vrijwel tevergeefs 9P rooftocht naar Friesland geweest. Toch wilde mr. Niemeyer de overval het zwaarst in rekening brengen bij Wiebe, die ook al eens een auto had ge stolen en een cheque had vervalst. An derhalf jaar gevangenisstraf met af trek luidde de eis tegen hem. Voor Joop, die nog niets ernstigers op zijn strafblad had dan een benzine diefstal, vroeg de officier een jaar met aftrek. „Als er één ding is, dat met harde hand moet worden teruggedron gen, zijn het wel de berovingen", was de motivering. De raadsman van Wiebe, mr. J. de Jager, wist niet meer te berde te brengen dan dat zijn cliënt in de ge vangenis aan het werk zou moeten worden gezet, maar mr. J. de Goede, Joops advocaat, verzette zich krachtig tegen de eis. „Mijn cliënt moet nog een keer de kans krijgen zich waar te ma ken", pleitte hij. „Daarom is een ge- deeltèlijk voorwaardelijke straf, zoals de reclassering ook adviseert, meer op zijn plaats". De officier wilde daar onder geen beding aan. „Joop is bij zijn vader weg gelopen omdat hij daar maar 65 gulden zakgeld per week kreeg. Hij heeft aan de reclassering gezegd alleen goed werk met goede betaling te willen accepteren, in een omgeving waar hij zijn gevoe lens goed kan uiten. Ik dacht dat de re classering belangrijker dingen heeft te doen dan daarvoor te zorgen". BONN De Westduitse contra-spio- nage heeft in Gerbrunn in Beieren een rechter in opleiding gearresteerd, we gens spionage voor het oosten. De man werd vorige week donderdag aangehou den, zo is bekendgemaakt. De naam en nadere bijzonderheden zijn niet ont huld. AMSTERDAM Ons land heeft een centraal overheidsorgaan nodig, dat onze waterhuishouding kan regelen. Dit zei dr. H. L. Golterman, directeur van het limnologisch instituut van de Ko ninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen, gisteren in het RAI- congresgebouw in Amsterdam. Limno- logie is de leer van het leven in meren en andere binnenwateren. Dr. Golter man en andere sprekers voerden het woord op de tweede en laatste dag van het congres „biosfeer en mens." Een centraal overheidsorgaan voor de waterhuishouding, aldus dr. Golterman, zou naar een geheel nieuwe benadering van de zuivering van afvalwater moe ten streven. Hij noemde vijf taken: 1) Verwijdering van fosfaten uit het rioolwater door toevoeging van ijzer- zouten. 2) Bereiding van drinkwater uit riool water door toepassing van de methode van de omgekeerde osmose. 3) Gescheiden afvoeren voor w.c.'s en voor badkamers en keukens, opdat het rioolwater minder door menselijke af valstoffen verontreinigd wordt en dus gemakkelijker te zuiveren zal zijn. 4) Een verbod op verwerking van po- LEIDEN De Maatschappij der Ne derlandse Letterkunde houdt op don derdag 9 april in de grote aula van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam een openbare vergadering, tijdens welke met een aantal kunste naars van gedachten gewisseld zal wor den over het „engagement", onder de titel: „Schrijvers en politiek". In het forum zullen zitting hebben: Hella S. Haasse. Harry Mulisch, God fried Bomans, Herman J. Claeys, Karei van het Reve, Hugo Claus, Bernard Kemp, Willem Brandt, Julien Wever- bergh en Jan Wolkers, alsmede Peter Schat. Frank van Bommel. René Daal der, Hans van Manen en Krijn ter Braak. lyfosfaten in waterontharders, speciaal in wasmiddelen. 5) Gebruik van heet koelwater van elektrische centrales voor indamping van rioolwater tot droge afvalstof en voor destillatie van drinkwater uit ge zuiverd rioolwater. IIANSWEERT Een jong schippers- echtpaar en twee kinderen uit Rotter dam zijn gisternacht om het leven ge komen bij een aanvaring op de Wester- schelde. Het drama speelde zich af voor de haven van Hansweert, waar het Neder landse binnenschip Alfred Petra werd overvaren door de Belgische hopperzui ger Sambre II. Het binnenschip zonk vrijwel onmiddellijk. Schipper P. H. Onderdelinden (31), zijn vrouw Petronella (25), hun drieja rig dochtertje Petronella en hun zoontje Alfred van vijf jaar verdronken in het snelstromende water van de Wester- schelde. Zij hadden nog wanhopige po gingen gedaan aan boord van de zuiger te klimmen. Twee opvarenden sprongen wel tijdig op de zuiger over: de Antwerpse loods J. van der Horst (35) en de 14-jarige Mathijs, een neefje van de familie On derdelinden. De Alfred Petra was met stortsteen op weg van Antwerpen naar Sint An- naland op Tholen. Vermoed wordt, dat de schipper is misleid door de felle verlichting van de hopperzuiger, die hij mogelijk heeft aangezien voor de ha venlichten van Hansweert. Van de slachtoffers was vanochtend nog geen spoor gevonden. Enkele uren na de ramp spoelde bij Kruiningen wat speelgoed en wrakhout aan. ADVERTENTIE c-

De Vallei | 1970 | | pagina 7