Landing in woeste maanbergen De ApoIlo-13 tocht brengt veel risico's met zich rrico Vrijgelaten gijzelaar Weer rellen in Belfast Bolletje Zware gevechten Israël-Syrië Over de grenzen Timosjenko BTïQia APRIL DOET WAT HIJ WIL Dagboek Grigorenko gepubliceerd Actie in Griekenland tegen dagbladen verwacht Ha fijiueen borrel van floryn! Rehabilitatie voor Stalin GEVECHTEN IN CAMBODJA Baby geroofd uit Ziekenhuis Y erkeersleiders in V.S. eindigen stalling V.S. niet eens met Amnesty Mijnstaking in Italië SCHEIDING niet vergeten-. FrieoeUn J TE PLETTER TWEEDE Gesmokkeld uit Sovjet-Unie Zware dagen voor kolonelsregime nrntfepiceomf I VRIJDAG 3 APRIL 1970 KAAP KENNEDY (Florida) „Ex luna scientia" (van de maan de kennis), luidt het motto van de Apollo-13, de derde poging van de mens om op de maan te landen. Om die kennis te verzamelen moeten de astronauten James Lovell jr. en Fred Haise jr. meer risico's nemen dan alle collega-ruimtevaarders voor hen. Het grootste daarvan is wel de landing zelf, in het oude hoogland Fra Mauro, een woest stuk maan, bezaaid met kraters, kloven, heuvels en enorme brokken steen. Commandant Lovell weet dat hjj minder speelruimte zal hebben dan de beman ningen van de Apollo-11 of -12, maar ook dat hun moeite vermoedelijk ruim schoots beloond zal worden. De geleerden geloven nameljjk dat ln Fra Mauro sommige van de oudste maanstenen te vinden zjjn die misschien wel 4 miljard jaar oud zjjn. „Onze maanreizen zijn thans elemen tair gericht op de verzameling van ken nis over de vorming van de maan, de aarde, het zonnestelsel en het heelal", zo verklaarde Lovell onlangs in een in terview. „Door verschillende delen van de maan te bezoeken, geloven wij dat wij deze kennis zeer snel kunnen ver krijgen. Dus gaan wij in naam van de wetenschap." Lovell en Haise zullen bijna 34 uur in Fra Mauro blijven. In die tijd hopen zij twee voettochten van elk vijf uur te maken, met als vermeldenswaardige opdrachten de inrichting van een we tenschappelijk station met kernenergie, het boren van een 3 meter diep gat, en een geologische verkenningstocht tot op drie km van hun maanlander, waarop zij interessant gesteente zullen zoeken. Kapitein ter zee Lovell (42), de burger Haise (36) en kapiteint-luitenant ter zee Thomas Mattingly II (34) moeten zater dag 11 april om (20.13 uur) van Kaap Kennedy vertrekken. Als alles gunstig verloopt, zullen zij na drie dagen in een ellipsvormige baan om de maan ko men, met hoogteverschillen van 97 tot 274 km. Bij de Apollo-11 en -12 werd de maanlander op 97 km boven het maan oppervlak van het commandoschip ge scheiden. Ditmaal zal de baan van de nog aan elkaar gekoppelde vaartuigen verkleind worden tot 13 km voordat de landing begint. Eerst zal men echter nog aan elkaar gekoppeld een baan rond de maan en over het landingster rein trekken. De bedoeling daarvan is volgens de bestuurder van het commandoschip Mattingly, goede visuele en feitelijke gegevens over het landingsgebied te krijgen. „Jim en Fred zullen dan met meer zelfvertrouwen die ruwe heuvels betreden." Is de scheiding tussen de twee ruim teschepen eenmaal voltrokken, dan zul len zij nieuwe namen aannemen: Odys sey voor het commandoschip en Aqua rius voor de maanlander. De befiadering van en de landing in )wt aangewezen gebied belooft een ze- ADVERTENT1E FRICO, KAAS MET EEN GROTE K MOSKOU In een nieuwe Sovjet film hoe Rusland de tweede wereld oorlog gewonnen heeft, komt dictator Stalin er zeer gunstig af. Stalin, die 14 jaar geleden van zijn voetstuk werd gestoten, wordt afge beeld als een vriendelijke staatsman, die een pijp rookt en die met zachte hand de Sovjet generaals geleid heeft naar de overwinning op Nazi-Duits- land. De eerste twee van de vijf delen tellen de documentaire „bevrijding" werden aan de buitenlandse pers en buiten landse militaire attaché's vertoond. De film is de eerste poging van een massa-medium om generalissimo Sta lin te zuiveren van de blaam dat hij het Rode Leger verkeerd geleid had bij de verdediging van het moeder land. nuwslopende operatie te worden. Op foto's ziet Fra Mauro eruit als de nachtmerrie van een piloot. Op de aan vliegroute liggen bergen van 2.400 me ter hoogte. Tussen de bergen en heuvels liggen smalle dalen en Aquarius wil in een daarvan landen. Is iemand bekwaam in het uitvoeren van een precisielanding, dan is het wel Lovell, 's werelds meest ervaren ruim tevaarder. In drie eerdere ruimtevluch- ten, o.a. op de Apollo-8-vlucht rond de maan, tekende hij meer dan 572 vlieg uren op. Komt hij behouden van de Apollo-13-vlucht terug, dan heeft hij in totaal 34 dagen in de ruimte doorge bracht ofwel bijna de helft van het to taal van de 24 Russen die buiten de aarde zijn geweest, 71 dagen' Wat Lovell betreft wordt het zijn laatste ruimtereis. Hij ambieert een bu reaufunctie bij het Amerikaans bureau voor lucht- en ruimtevaart. Eenmaal buiten op de maan, zullen de astronauten zich eerst belasten met het neerzetten van de wetenschappelij ke instrumenten. In hun bagage bevindt zich o.a. een seismometer van hetzelfde model dat in november vorig jaar door de Apollo-12 op de maan werd ge plaatst en dat nog steeds naar de aarde gegevens seint over de schokken van inslaande meteoren, grondverschuivin gen en mogelijke maanbevingen. De ka rakteristieken van de schokgolven kun nen de geofysici veel leren over de in nerlijke structuur van de maan. Kort nadat de Apollo 13 in een baan PHNOM PENH/MOSKOU Cam bodjaanse regeringstroepen hebben een door de Viet-Cong geleide aanval afge slagen en daarbij veertig Viet-Cong- strijders of Cambodjaanse aanhangers van het afgezette staatshoofd Sihanoek gedood, zo is in Phnom Penh bekendge maakt. Het gevecht was dinsdagavond geleverd in Kom Pon Toek, in de pro vincie Svay Rieng, acht km van de Zuidvietnamese grens. Er kwamen ook twee Cambodjaanse burgers om het le ven, en 19 van de 100 regeringsmilitai ren die aan de strijd deelnamen, wor den vermist. De Cambodjaanse regering heeft donderdag voorts bekendgemaakt dat een vooraanstaand lid van de kroon raad onder prins Sihanoek, Oeng Hong Sath, is afgetreden en zich heeft aan gesloten bij het bewind van generaal Lon Nol. In Moskou heeft de eerste se cretaris van de Cambodjaanse ambassa de, Sjam Sory, gezegd dat hij door de regering van Nol belast is met de lei ding van de ambassade. Ambassadeur Sjea San, die prins Si hanoek trouw is gebleven, is van zijn functie ontheven, maar voelt er niets voor zijn plaats af te staan zolang de Russische regering niet te kennen geeft hem niet langer als ambassadeur te er kennen. Sjam Sory is er nog niet in ge slaagd contact op te nemen met de Rus sische autoriteiten. Op de ambassade betwisten twee kampen elkaar dus nu de soevereiniteit. KINGSTON (Ontario, Canada) Een jongetje van twee dagen dat aan een ernstige bloedziekte lijdt is vanochtend in het duister met geweld uit het Kin- ston ziekenhuis gehaald. Dr. D. J. Delahaye zei dat de baby „vanmorgen vroeg behandeld had moe ten worden en dat ieder uur uitstel met de bloedtransfusie het gevaar van het- senletsel vergroot". Het kind was aan de voogdijraad toegewezen, omdat de ouders, Jehova's Getuigen, tegen bloed transfusie gekant waren» Dr. Delahaye vertelde dat kort voor dat de baby om 01.15 uur behandeld zou worden de moeder met hulp van ver scheidene andere personen geprobeerd had de baby uit het ziekenhuis te halen, er ontstond een vechtpartij toen dokto ren probeerden dit te beletten. Terwijl dr. Delahaye het met twee vrouwen aan de stok had, lukte het een man en een vrouw de baby uit het ziekenhuis te halen. Dr. Delahaye sprak van een goed voorbereide overval, waaraan verschei dene mensen in twee wagens deelna men. ADVERTENTIE om de maan is gekomen, wil men van af de aarde de uitgebrande derde trap van de Saturnus-5-draagraket op de maan te pletter laten slaan, ongeveer 225 km ten westen van de seismometer van de Apollo-12. De deskundigen schatten dat het 18.6 meter lange ge vaarte met een vaart van 6.000 km per uur neer zal komen en een schok, gelijk aan een explosie van 11 ton tnt zal ver oorzaken. Na plaatsing van de wetenschappelij ke instrumenten en het op gang bren gen van de mini-reactor gaat Haise met een door batterijen gevoede drilboor gaten van drie meter diepte boren, die een diameter van 2,5 centimeter krij gen. In de gaten worden hittegevoelige sondes geplaatst die gegevens moeten verzamelen over de temperatuurver schillen tussen dag en nacht op de móan. Daarvan kan men leren hoe ver de penetratie van de zonnehitte reikt, of de maan afkoelt en of de maan net als de aarde een kern van magma heeft. Uit een derde gat willen de astronauten grondmonsters nemen. Op 17 april, om 03.58 uur begint de tweede maanwandeling, waarin een geologische verkenningstocht van drie km is opgenomen. Daarbij zullen volgens Haise verschillende soorten terrein wor den bezocht. Rond Fra Mauro ztfn ken merken van drie basistijdperken van de maan het vroeg Imbrium, het Coper- nicum en het Etosthenium te vinden. Op 17 april, om 13.22 uur (w.e.t.) moet de terugtocht worden aanvaard. Vier uur later wil men de Aquarius aan de Odyssey met Mattingly gekoppeld heb ben. Mattingly zal de eenzame uren benut ten met het nemen van foto's van toe komstige landingsgebieden met name van de kraters Consoriunus, Descartes en Davy Rille. Op 21 april hoopt men om 21.16 uur in de Grote Oceaan te landen. Op uit drukkelijk verzoek van enkele ge leerden, blijven de drie ruimtevaarders evenals de vorige maanbezoekers drie weken in afzondering, iets wat Lovell „y/aanzin" noemt. WASHINGTON De leiders van de vakbond der Amerikaanse luchtver keersleiders hebben doen weten, dat zij hun leden zullen verzoeken tegen het komende weekeinde het werk normaal te hervatten. De verkeersleiders begonnen verleden woensdag hun acties om salarisver hoging, beter geregelde werktijden en bepaalde vernieuwingen van het mate riaal waarmee zij moeten werken met een wilde staking waarbij velen bijvoorbeeld thuisbleven onder het mom van ziek te zijn. Deze mensen, die in dienst staan van de regering, verdienen thans, afhanke lijk van ervaring, plaats waar men werkt, extradiensten enzovoorts, van 10.000 tot 25.000 dollar per jaar. Door de actie der verkeersleiders en het hier en daar zeer slechte weer in de Verenigde Staten was het luchtverkeer er de laatste dagen zeer gestagneerd. ADVERTENTIE BELFAST In de Noordierse hoofdstad Belfast zijn politie en mili tairen donderdagavond opnieuw slaags geweest met katholieke betogers. De or debewaarders moesten traangas gebrui ken om de met benzinebommen, flessen en stenen gooiende menigte te versprei den. Eerder op de avond had de politie door middel van een afzetting een treffen met eveneens betogende pro testanten voorkomen. De protestanten verspreidden zich rustig. Tegen een uur vannacht keerde de rust weer in de katholieke wijk nadat bijna 600 militairen waren aangevoerd. Volgens militaire woordvoeders raakten 17 Britse militairen gewond. Er is geen melding gemaakt van burgerslachtof fers, hoewel de kleding van een de monstrant in brand raakte als gevolg van een verkeerd vastgehouden benzi nebom. OSLO De vertaling van een ge heim dagboek dat door de Sovjet ge neraal b.d. Pjotr Grigorenko ge schreven werd tijdens de 10 maan den die h(j in gevangenissen en psy chiatrische inrichtingen heeft door gebracht, is aan de pers voorgelegd. Bij het dagboek, dat uit Moskou ge smokkeld was, was een dramatische brief van zijn echtgenote gevoegd, waarin zij hulp vraagt voor de vrij lating van haar echtgenoot, een ern stige hartpatiënt. Het dagboek werd in Noorse ver taling gepresenteerd door het Smog comité. Op gelijktijdige persconfe renties in Londen, Brussen, Kopen hagen, Rome, Bern en Stockholm zijn de andere vertalingen aan de pers aangeboden. Smog was oorspronkelijk een ge heime Russische organisatie, welke nu in verscheidene Westerse landen afdelingen heeft. Uit veiligheidsoverwegingen wilde Smog niet het oorspronkelijke dag boek laten zien en ook niet bekend maken hoe het uit de Sovjet-Unie is gesmokkeld. Vertegenwoordigers van Smog verklaarden echter met nadruk, dat het dagboek, dat Grigo renko zelf „een kroniek van gebeur tenissen" heeft genoemd, authentiek is. Hij is er mee begonnen op 3 mei 1969 toen hij in Tasjkent (Oebeki- stan) aankwam om het proces tegen 11 Tartaren uit de Krim bij te wo nen. Hij schreef dat hij als getuige a décharge had willen optreden in het proces, dat hij een bewijs noemde van de vervolging van minderheids groepen in de Sovjet-Unie. Vier da gen later was hij reeds door de plaatselijke politie gearresteerd. Sindsdien werd hij van de ene ge vangenis naar de andere gestuurd en is thans opgesloten in een psychia trische inrichting nadat hij geeste lijk gestoord is verklaard. Grigoren ko mag zelfs zijn vrouw niet ont vangen, zo vertelden vertegenwoor digers van de Smog. De 62 jaar oude geheraal schrijft, dat hij dagelijks geslagen is en dat hij tijdens een hongerstaking ge dwongen werd voedsel tot zich te nemen. „Ze persen voedsel uit een tube in mijn keel". 18 juni 1969: „In mijn wanhoop was ik zover gekomen, dat ik besloot te sterven, hopende dat mijn dood een aanklacht zou zijn tegen mijn onder drukkers. 20 juni: „Rechter Naumova kwam in mijn cel en vertelde mij dat zij hoopten dat ik zou sterven en dat zij dit ook verwachtten". Toen schoot hem te binnen dat hem gezegd was dat het nieuws van zijn dood achter gehouden zou worden en „in dit licht gezien meende ik dat mijn dood geen zin zou hebben". Nadat in augustus een groep psy chiaters en rechtsgeleerden beslist had dat Grigorenko verantwoorde lijk was voor zijn daden, volgden maanden van verder verhoor en gro te psychologische kwellingen, zo schreef hij. Het verhoor en de pogingen om mij gek te maken, duurden voort tot 26 februari. Toen werd hij krank zinnig verklaard en voor behande ling naar het gevangenisziekenhuis van Kazan gestuurd. ATHENE De directeuren van de grote dagbladen in Athene hebben ver klaard te geloven dat het proces tegen vijf journalisten van het dagblad Eth- nos, als waarschuwing moet dienen om anti-regeringsgezinde artikelen te voor komen. „Anders zou men hen nooit hebben gearresteerd", aldus een directeur. Een ander verklaarde: „Het is ge woon machtsvertoon door het regime. Men wil een voorbeeld stellen tegen over de andere bladen". De Duitse toerist Hans Nitsche na zijn vrijlating door de vier Franse gangsters. Hij heeft de pistoolmitrail leur in de hand, waarmee de gangsters zijn vrouw hebben aangeschoten, die in een ziekenhuis zal worden geope reerd. Honderden politie-agenten in Zuid-Frankrijk zijn ingezet om deel te nemen aan een omvangrijke speur tocht naar de gangsters. NEW YORK De Amerikaanse af deling van Amnesty International heeft zich donderdag gedistantieerd van een rapport van de organisatie volgens het welk Arabische gevangenen in Israël zouden worden mishandeld. Voorzitter van de Amerikaanse afdeling Mark Be- nenson zei hierover: „Amnisty Interna tional zei de waarheid, maar slechts een deel van de waarheid." Volgens Benenson verstrekte de orga nisatie vorig jaar april aan de Israëli sche regering twee lijsten van ver meende mishandelingsgevallen. De eer ste lijst bevatte bijzonderheden over personen terwijl de tweede minder de tails had. In augustus antwoordde de regering in Tel Aviv op de eerste lijst, maar zei de tweede groep niet aan na der onderzoek te kunnen onderwerpen wegens gebrek aan gegevens. Nu komt het rapport „met vier geval len in bijzonderheden, waarvan er twee van de tweede lijst komen en de andere twee niet in het originele Amnesty-rap- port kunnen worden gevonden. Met andere woorden, er wordt geen enkel geval genoemd waar Amnesty de namen van opgaf en Israël op had kunnen ant woorden", aldus Benenson. Ook in Israël is men over de aantij gingen verontwaardigd. Een veiligheidsman van een onder houdsploeg van de Spoorwegen, de 44- jarige H. G. A. Wolders uit Alphen aan de Rijn, is gistermorgen op het baanvak Woerden - Bodegraven overreden door een goederentrein. Hij kwam om het le ven. TEL AVIV-DAMASCUS Aan de Israëlisch-Syrische bestandslijn is het donderdag na een grote Israëlische aan val op de Syrische stellingen tot zware artillerieduels en luchtgevechten geko men. Een militaire woordvoeder in Tel Aviv zei, dat drie Syrische straaljagers, van het Sovjetrussische type Mig-21 zijn neergeschoten en dat een Israëlisch toestel verloren is gegaan. Een militaire woordvoerder in Damascus echter zei, dat de Israëliërs zeven vliegtuigen en de Syriërs slechts twee hebben verloren. De gevechten begonnen tegen 9 uur in de ochtend en duurden langer dan zeven uur. De internationale luchthaven van Damascus werd in de ochtend voor onbepaalde tijd gesloten. De Israëlische actie, een van de zwaarste tegen Syrié sedert de juni- oorlog van 1967, was volgens de woord voerder in Tel Aviv bedoeld als ant woord op de steeds frequenter worden de Syrische luchtaanvallen op de hoog vlakte van Golan. „Deze aanvallen kun nen niet eenzijdig blijven, het bestand kan niet door slechts een partij worden gebroken," zei hij. Radio-Damascus onderbrak in de ochtend het programma om het nieuws van de gevechten mee te delen. Als de Israëlische opgave juist is hebben de Syriërs sinds juni 1967 20 vliegtuigen in de strijd .met Israël ver loren. In dezelfde periode heeft Israël op alle Arabische fronten eenzelfde aantal vliegtuigen verloren. Boven Damascus werden donderdag ochtend 6terke formaties van Syrische jachtvliegtuigen gezien, mogelijk om de stad tegen aanvallen te verdedigen. Is raël verklaarde echter dat de actie leen tegen militaire doelen was geri .'oo rond Rafid in het zuiden Syrië. Drie dorpen, Adocan, Jilline en Sjeik Saad in het district Hauran zijn eveneens gebombardeerd, zo is uit Da mascus vernomen. Deze dorpen liggen op ongeveer 20 km van de grens met Israël. Tel Aviv zegt dat Israëlische vliegtuigen 15 artilleriestellingen en luchtafweerposities hebben getroffen. De gevechten hebben langs het hele bijna 100 km lange front gewoed en duurden tot half vijf in de middag. Een Israëlische militaire woordvoer der ontkende formeel dat er zeven Is raëlische vliegtuigen zouden zijn neer geschoten. Het was er slechts een, zei hij, terwijl er drie „MIG-21 toestellen van Syrië waren neergehaald." Intussen wordt uit Washington ge meld dat de VS en de Sowjet-Unie hun onderhandelingen over het Midden- Oosten hebben hervat, nadat deze drie maanden hadden stil gelegen na ver werping door de Sowjet-Unie van Ame rikaanse voorstellen voor een vredesre geling. Volgens diplomaten heeft het proces de image van het Griekse regime in het buitenland geen goed gedaan. De employés van Ethnos leken het uren nadat de uitspraak was gedaan nog steeds niet te kunnen geloven. Daar de directeuren, de hoofdredacteur en adjunct-hoofdredacteur allen gevange nisstraffen kregen, is er nu niemand die volgens de wet verantwoordelijk is voor de inhoud van de krant. Men verwacht later vandaag een be slissing over het wel of niet doorgaan met publiceren. „God verhoedde dat de mensen zonder protest en verzet een bewind hadden geaccepteerd, dat een einde maakte aan hun vrijheid. Het stemt tot voldoening dat overal Grieken verzet bieden tegen het huidige bewind." Dit heeft de voor malige vice-voorzitter van het Griekse parlement Athanassios Mihas als getuige a décharge verklaard in het proces te Athene tegen 34 vooraanstaande perso nen, die beschuldigd werden van een samenzwering tot omverwerping van de regering. De in Griekenland geboren Lady Amalia Fleming, weduwe van de ont dekker van de penicilline Sir Alexander Fleming, is ook als getuige décharge gehoord. Zij verklaarde van mening te zijn, dat strijd tot herstel van normale poli tieke verhoudingen in een land geen po litieke misdaad is. De beklaagden voch ten voor hun land en sommigen waren uitstekende wetenschapsmensen. ROME De Italiaanse mijnwerkers zijn voor 24 uur in staking gegaan uit protest tegen het afbreken van de on derhandelingen over een nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst. De vakbond is van mening dat de voorstellen van de mijndirectie niet ver genoeg gaan om als basis voor verdere onderhandelin gen te dienen. laar schalk Semjon Timosjenko, een van de vooraanstaande Russi sche bevelhebbers uit de tweede we reldoorlog, is dinsdag na een langdu rige ziekte op 75-jarige leeftijd over leden. Semjon Konstantinovitsj Timosjenko heeft in het Rode Leger meegevoch ten van af het eerste begin. Nadat hij in 1914 zijn plannen onder wijzer te worden moest opgeven we gens de mobilisatie, voegde zijn cava- lerie-regiment zich in 1917 bij de rode strijdkrachten. f Vanaf dat moment is Timosjenko on afgebroken bij de burgeroorlog be trokken geweest. Hij verdedigde sa men met Stalin en Vorosjilof de stad Tsaritsin (het latere Stalingrad) tegen het Witte Leger. Het hoogtepunt in zijn carrière bereikt* hij vlak voor de tweede wereldoorlog. Hij werd maarschalk van de Sovjet- Unie en door het 18e partijcongres verkozen tot lid van het centrale co mité. Enige tijd later werd hij volkscommis saris (minister) van Defensie als op volger van maarschalk Vorosjilof, di* vice-premier werd. Tijdens de tweede wereldoorlog werden de onder zijn bevel staande troepen teruggedrongen tot voor Moskou, welke stad is gered door maarschalk Zjoekof. In 1961 zou hij tegelijk met de in 1957 aa(i de dijk gezette Zjoekof zijn aan gevallen wegens de „onvoorbereid heid van het Rode Leger aan het be gin van de oorlog". Maar op het 22ste TIMOSJENKO ijzervreter partijcongres werd hij werd verkozen tot plaatsvervangend lid van het cen trale comité. In het begin van de oorlog tegen Duits land voerde hij het opperbevel aan het westelijk front. In de herfst van 1941 werd hij overgeplaatst naar het zuidwestelijke front en in 1943 kreeg hij het bevel over het noordwestelijke front. Hij heeft tweemaal de titel „held van de Sovjet-Unie" ontvangen en vijf maal de orde van Lenin, de laatste maal in februari van dit jaar ter ge legenheid van zijn 75ste verjaardag. Uem wordt de eer gegeven voor de goede discipline die de Sovjet troepen tijdens de tweede wereldoor log wisten te handhaven, ondanks de zware verliezen en de dikwijls onvol doende uitrusting. Toen hij in 1940 volkscommissaris van Defensie werd voerde hij weer de conventionele strenge militaire regel* in, welke in ongebruik waren geraakt tijdens de „democratisering" van de strijdkrachten in de beginjaren van het communisme. Tke maarschalk werd in 1895 als zoon van een arm boerengezin in Bessarablë geboren. Hij vervulde zijn dienstplicht bij de vierde cavaleriedi visie. Dit was één van de tsaristische eenheden die het eerst naar de Bol- sjowieken overliepen. In het begin van het Rode Leger waren geoefende soldaten schaars en in 1919 voerde Timosjenko reeds het bevel over een divisie welke ressorteerde onder maarschalk Semjon Boedenny. de beroemde Sovjet-cavalerieheld. Als gunsteling van Stalin overleefd* Timosjenko de zuiveringen. Na het beruchte pact tussen Nazi- Duitsland en het Kremlin voerde hij het bevel over de Sovjet-troepen di* Polen binnentrokken en tijdens de oorlog met Finland was h(j comman dant van het noordwestelijke front. Als volkscommissaris van Defensie voerde Timosjenko weer de officiers - titels, het groeten, decoraties, streng* disciplinaire straffen en een zware training in. Hij duwde de politieke commissarissen in het leger meer op de achtergrond. Het Rode Leger mag hem dankbaar zijn evenals het Russische volk. Het poli tiek verzwakte Rusland had zonder hem tegen Duitsland heel wat minder kans gehad. En wat een overwinnend Nazi-Duitsland had betekend, weet een ieder. ADVERTENTIE i

De Vallei | 1970 | | pagina 11