Élls Zuidema heeft de beste kansen VOETBALPROGNOSE Sijbrands kan de titel bijna niet meer ontgaan Russische schakers wonnen opnieuw Zaterdagvoetballers voor tweede duel buitenspel Happel: „Slecht veld was voor ons een enorme handicap Polen zijn verdeeld over kansen Legia Straf P.S.F.'er Strik ongeldig Tennisdames ronde verder Zweden won zweminterland Mogelijkheden Anderlecht- spelers aten bedorven vis Leeds-speler Paul Reaney brak been UITBLINKER VOORDEEL TELEURGESTELD KANSJE BEDREIGING UITSLAGEN SPORT IN 'T KORT EEN WEDSTRIJD TACTIEK VRIJDAG 3 APRIL 1970 SIj sn o LEEUWARDEN De spanning blfyft tot het laatste moment gehandhaafd in het toernooi om het nationale schaakkampioenschap. Nadat Scholl door het winnen van ztfn afgebroken party tegen Kort geiyk met Zuidema was gekomen, boek ten beide titelkandidaten in de voorlaatste ronde de volle winst. Zuidema ver- ■loeg Kerkhoff en Scholl bleef tegen De Ruiter meester van het slagveld. Maar is is nog een derde kandidaat; de internationale meester Kick Lange- weg. Hij moest weliswaar in zijn afge broken partij tegen Van Baarle in re mise berusten maar gisteren boekte hij tegen Kort het volle punt. In de laatste ronde moet Langeweg met zwart concurrent Scholl bestrijden, terwijl Zuidema met zwart tegen Mar cus moet aantreden. Op papier heeft Zuidema derhalve de beste kansen, maar een laatste ronde brengt vaak sensaties. Van de partijen blonk het treffen Langeweg-Kort uit. De witspeler bracht in het middenspel een pionoffer op lange termijn. De aanvalskansen, die hij hiervoor kreeg waren lang niet dui delijk, maar het vervelende voor Kort was dat zijn koning voortdurend min of meer in de tocht stond. In de eindfase barstte de bom. Met een aantal onverwachte elegante wendingen gaf Langeweg zijn aanval- beslissende kracht. De partij Zuidema-Kerkhoff had een merkwaardig verloop. Zuidema lokte een stukoffer uit, waarvan de afloop niet goed te voor spellen leek. Kerkhoff treuzelde even met het brengen van dit offer. Toen hij er alsnog toe overging bleek Zuide ma over een goede verdediging te be schikken. In het eindspel bracht Zuide ma's materiële voorsprong de beslissing. Het treffen De Ruiter-Scholl had een onbevredigend einde omdat de witspe ler even voor het einde van de speeltijd zijn geduld verloor. Het kostte hem meteen de partij omdat er een stuk verloren ging. Uitslagen afgebroken partijen negen de ronde: Kort - Scholl 01, Langeweg - Kort 10, Hartoch - Van Baarle 01, Jongsma - Marcus 1/21/2, Zuidema - Kerkhoff 10, Vogel - Van der Weide 1/2—1/2. De stand: 1/2 Scholl en Zuidema 7V», 3. Langeweg 7, 4/5 Van Baarle en Van der Weide 5 1/2, 6. Hartoch 4 1/2, 7/10. Kerkhoff, Marcus, De Ruiter en Vogel 4,«11. Jongsma 3 1/2, 12. Kort 3 punten. EINDHOVEN De commissie van beroep van de Koninkftjke Nederlandse Voetbalvond heeft de aan Pleun Strik van PSV door de strafcommissie opge legde straf, twee weken schorsing en een boete van 250 gulden, ongeldig ver klaard. Strik, die reeds een wedstrijd miste in afwachting van de behandeling van zijn zaak in beroep, zou in de ontmoe ting NEC-PSV op 15 maart een tegen stander hebben getrapt. EREDIVISIE GVAV SW ADO Telstar MW DWS Go Ahead NAC Sparta Feijenoord3 NEC DOS1 Ajax FC Twente1 AZ '67 PSV3 Haarlem Holland Sport1 EERSTE DIVISIE: Elinkwijk RCH1 Helmond Sport Volendam 2 DFC Volewijckers1 Heracles Vitesse1 Excelsior HVC 1 Willem II Veendam 3 Blauw Wit SC Cambuur1 De Graafschap FSC ..1 Fortuna VI. FC Den Bosch3 TWEEDE DIVISIE Velox EDO1 Limburgia ZFC3 Eindhoven Gooiland.....1 Heerenveen NOAD1 Baronie PEC 3 Wageningen AGOVV3 SC Drente VW1 Hermes DVS Roda JC-3 De wedstrijden met ervoor komen voor op de toto van deze week. MONTE CARLO De Nederlandse tennisspeelsters Trudy Walhof-Groene- man en Marijke Schaar-Jansen hebben zich donderdag geplaatst voor de vierde ronde dames-enkelspel van een inter nationaal toernooi in Monaco. Trudy Walhof versloeg de Zuidslavische Irene Skulj met 26, 75 en 60 en Marijke Schaar schakelde de Zuidadfrikaanae Joan Wilshere met 64 en 63 uit. APELDOORN Ton Sijbrands is waarschijnlijk vanmiddag in hotel Nie- land reeds uitbundig bejubeld als de nieuwe nationale damkampioen. Na zijn imposante spel van de laatste dagen, zou het vreemd moeten toegaan in de ti telstrijd als hem die derde kroon in zijn carrière nog ontgaat. Gisteren bouw de hij zijn voorsprong tot vier punten uit en remise vandaag tegen de Benne- kommer Geert van Dijk is genoeg voor titelprolongatie. Daarmee heeft de in ternationale grootmeester aan alle verwachtingen voldaan en kan hij zich gaan voorbereiden op het kandidatentoernooi en mogelijk het heroveren van de wereldtitel. Sijbrands' naam lag gisteren op ieders lippen. De Amsterdammer vond laat in het toernooi zijn grote vorm, maar was sindsdiens niet meer te stuiten. Zijn grote kracht, inzicht en standen taxatie werden ook Gordijn en Bronst- ring noodlottig. In de ochtenduren vocht de Haagse meester voor een zo goed mogelijk resultaat. In klassieke standen is Gordijn bijzonder goed thuis en bovendien uiterst gevaarlijk, dus probeerde hij via dat speltype Sij brands' positie op de ranglijst aan te tasten. Maar Sijbrands was ongriipbaar, hoe goed Gordijn zich aanvankelijk ook staande hield. Toen de Amsterdammer in het middenspel een aanval op de uit gedunde korte vleugel inzette, stapelden de moeilijkheden zich voor zijn tegen stander op. Weliswaar brak hij ook door naar de promotielijn, maar dam- halen kon de Hagenaar niet vanwege allerlei vangstellen en dreigingen door de titelhouder in de stand gevlochten. Ruim vijf uur na het begin, capituleer de Gordijn voor de ontstane overmacht. Evert Bronstring wilde zijn zelfver trouwen enigszins herwinnen, 's Mor gens liep hij op de tiende zet tegen Van Dijk in een variant, die hem altijd een schijf zou kosten en onmiddellijk gaf de Leidenaar op. Tegen Sijbrands begon hij al met een klein voordeeltje, omdat de Amsterdammer een kwartier te laat in de speelzaal verscheen. Bovendien scheen hij niet zo agressief en dat gaf Bronstring de moed zich heerlijk in te graven. Wel in de verdediging omdat Sijbrands toch wel snel een aanvalspo sitie innam en via de lange vleugel zwarts centrum onder pressie zette. Maar Sijbrands had veel tijd nodig om de juiste formatie op te bouwen en toen hij achter een schijf liep bood de Leidenaar gelijktijdig een tweede stuk aan om zelf door te breken. Dat scheen redelijk succes te hebben, maar Sij brands zorgde ook hier voor een af doende verdediging. Op de trik-trak- lijn ging Bronstring kansloos ten onder. De strijd om de eerste plaats was op dat moment eigenlijk al beslist. Wier- sma kon zijn grote overwicht om onbe grijpelijke redenen tegen de Didammer Edink niet in winst omzetten en in zijn partij tegen Van Dijk bleven de posities van de eerste tot de laatste zet vrijwel gelijkwaardig. Twee remises voor de Friese scholier derhalve en een nog grote achterstand op rivaal Sijbrands. Toch behield hij alleen de tweede plaats, maar dat dankte hij aan het fa len van de concurrentie. De Amsterdam mer Wim van der Sluis bijvoorbeeld stelde teleur tegen de Groninger Douwe de Jong, na in de eerste zitting een zeer BELGRADO Het Russische schaakteam heeft ook de 'tweede ronde van de wedstrijd tegen het team van de „Rest van de Wereld" gewonnen. De uitslag werd na het uitspelen van de vier afgebroken partijen 64. De to taalstand na twee zittingen is nu 11 1/28 1/2 punt in het voordeel van Rusland. De Amerikaan Fisher versloeg, met zwart spelend, opnieuw oud-wereld kampioen Petrosjan. De partij, die in eerste instantie na 41, zetten werd afge broken duurde in de voortzetting nog 21 zetten. De Argentijn Najdorf bracht zijn goede stelling tegen Tal na 41 zetten tot winst. Na zes zetten capituleerde Tal. De Joegoslaaf Ivkof echter moest na hardnekkige tegenstand zich toch ge wonnen geven tegen Keres, waarna ook de Amerikaan Reshevski verloor van Smyslof ZEIST Tydens een vergadering van het sectiebestuur zaterdagvoetbal is don derdagavond in het KNVB-sportcentrum te Zeist besloten om de zaterdagvoetbal lers, die deel uitmaken van de selectie voor het Nederlands amateurelftal, geen toestemming te geven om op zondag 3 mei in Italië te spelen voor de finale (of de wedstryd om de derde plaats) van het toernooi om de Europese beker voor natio nale amateurteams. Sectievoorzitter F. Remmers lichtte het besluit als volgt toe: „DestUds is bU het samengaan van zaterdag- en zondagvoetballers tot één elftal overeengekomen dat er nimmer op zondag zou worden gespeeld. Dat was een af spraak tussen de sectiebesturen onderling. Daar houden wy ons aan". Dit betekent, dat trainer De Vroet voor de tweede wedstrijd (het eerste duel is op vrijdag 1 mei tegen Zuid- Slavië) niet zal kunnen beschikken over Kiel (Go Ahead), Kok (IJsselmeer- vogels), Van Kesteren (Noordwijk), Schouen (Rijsoord) en Den Rooyen (SSC). Er zullen verder geen wijzigin gen worden aangebracht in de achttien leden tellende selectie, die de reis naar Italië zal maken. De stem van De Vroet klonk echter zorgelijk toen hij constateerde: „Naast doelman Wever heb ik dan voor de tweede wedstrijd geen vervanger. Bij een blessure moet ik een veldspeler op stellen. Dat kan natuurlijk niet". Volgens elftalleider mr. Ph. Brokx is het nog niet helemaal zeker, dat de finale en de wedstrijd om de derde plaats op zondag worden afgewerkt. „Er is nog een kansje dat de eindstrijd pas op maandag is. Dan is er geen pro bleem want we winnen dan gewoon die eerste wedstrijd", zo zei de heer Brokx lakoniek. De kans, dat er op maandag gespeeld wordt is echter gering aange zien de Italiaanse voetbalbond het fi nanciële risico te groot acht. Het ligt in de bedoeling, dat het Ne derlands amateurelftal op 15 april een oefenwedstrijd zal spelen in Zuid- Frankrijk. Het Franse amateurelftal is voor die datum wegens verplichtingen elders niet beschikbaar.Nu zijn er on derhandelingen gaande met de eerste divisieclubs Nice en Monaco. Nice speelt op 4 april voor het toernooi om de Franse beker. Indien de club zich plaatst voor de volgende ronde zal Mo naco als tegenstander fungeren. Anders spelen de amateurs tegen Nice. KATWIJK Zweden heeft de Jeugd- interland tegen Nederland, welke in Katwijk werd gehouden, gewonnen met 112-116 punten. Op de tweede en laatste dag van dit treffen verbeterde Frasquita Smits het Nederlandse adspiratenrecord op de 100 meter vrije slag: 1.02.6. Het oude record stond met 1.02.7, ook op haar naam. Els Droog vestigde met 1.09.0 een nieuw record op de 100 meter rugslag. Het oude record stond op 1.10.4. fraaie winst op Frank Drost te hebben behaald. Van der Sluis was na afloop duidelijk teleurgesteld, omdat hij al en kele dagen zijn bedoeling in dit toer nooi had duidelijk gemaakt. Nog een half punt is hij van een grootmeesterti tel verwijderd en de derde plaats zou hem dat ontbrekende puntje opleveren. Nog zijn zijn kansen niet geheel verke ken, maar het wordt wel moeilijker voor hem. Bovendien verspeelde hij zijn „ongeslagen" record. De Arnhemmer Rudy Palmer be dreigt zijn oud-stadgenoot opeens zeer ernstig. Douwe de Jong werd het eerste slachtoffer van Palmer. De Groninger werd op het centrum totaal overspeeld. De Brabander Craane hield de Arn hemmer langer bezig dan Palmer ver wachtte. Uiteindelijk moest de „run- ner-up" een drievoudig gambiet plaat sen om tenminste nog een puntendeling te bereiken. Hij kwam door dat resul taat gelijk met Van Dijk en Van der Sluis en met Frank Drost, die zich voortreffelijk herstelde van zijn inzin king. De Friese HBS-er zwoegde en ploeterde tegen Edink vele uren, en zag in de tijdnoodfase kans een gambiet te plaatsen, hetgeen hem de zege oplever de. Bepaald niet licht was het werk voor de Katwijker Cees Varkevisser te gen Craane, die zijn tegenstander voor lastige problemen zette. De Katwijker gebruikte zijn tijd evenwel goed en op het moment dat zijn vlag dreigde te vallen, besliste hij de strijd combina- tief in zijn voordeel. Tegen Gordijn kwam hij niet verder dan remise, waardoor hij het kwartet Van Dijk c.s. tot op één punt naderde. Kansloos voor een van de ereplaatsen is hij allerminst. Evenals bij de senioren kan ook bij de jeugd vanavond nog de beslissing vallen. De Amsterdammer Jeroen Goudt vergrootte gisteren zijn voor sprong tot drie punten. Zelf kwam hij twee keer royaal tot winst, twee keer royaal tot winst, terwijl de Gelderlander Smeenk en de Zuidhollan der Storm één punt moesten prijsgeven. De constante vorm van Goudt is een in dit zeker niet zwak bezette toernooi prettige verademing. Voor de overigen is het spelen van twee partijen per dag te moeilijk gebleken. De uitslagen: Senioren: Achtste ron de: Wiersma-Edink-1—1; Drost-Van der Sluis 02; De Jong-Palmer 02; Craane-Varkevisser 02; Gordijn-Sij- brands 02; Bronstring-Van Dijk 02; Negende ronde: Van Dijk-Wiersma 11; Sijbrands-Bronstring 20; Varkevisser-Gordijn 11Palmer- Craan 11; Van der Sluis-De Jong 02; Stand: 1. Sijbrands 15; 2. Wiersma 11; 3/6. Drost, Van Dijk, Palmer en Van der Sluis 10; 7. Varkevisser 9; 8/11. Craane, Edink, Gordijn en De Jong 7; 12. Bronstring 5. Jeugd: Zevende ronde: Van Ingen- Strietman 02; Mathijsen-Storm 11; Nijdam-Jansen 02; Van Houtert- Smeenk 11; Goudt-Sinnema 20; Borgers-Schunselaar 11; Achtste ron de: Nijdam-Strietman 11; Van Hou- tert-Mathijsen 11; Goudt-Van Ingen 20; Borgers-Storm 02; Schunse- laar-Jansen 20; Sinnema-Smeenk 11. Stand: 1. Goudt 15; 2/3. Smeenk en Storm 12; 4 6. Jansen, Mathijsen en Schunselaar 8; 7/9. Borgers, Van Hou- tert en Sinnema 7; 10. Strietman 5; 11. Van Ingen 4; 12. Nijdam 3. Het programma voor zaterdag (aan vang zowel voor jeugd als senioren 10 uur) luidt: Senioren: Sijbrands—Wier sma; Varkevisser-Van Dijk; Palmer- Bronstring; Van der Sluis-Gordijn; Edink-Craane en Drost-De Jong. Jeugd: Strietman-Goudt; Borgers-Van Hou- tert; Schunselaar-Nijdam; Sinnema- Mathijsen; Smeenk-Van Ingen en Jan- en-Storm. Om ongeveer drie uur volgt de offi ciële sluiting van beide toernooien. ADVERTENTIE Voor slechts enkele centen méér per glas geniet U van een jonge jenever van wereldklasse DE KUYPER EXPORTJENEVER A Ard Schenk, hier met zijn moe der, vader, verloofde en de bur gemeester van Anna Paulowna, H. Warners, heft na een vorstelijk schaatsseizoen het glas tijdens de hul diging in zijn woonplaats. Schenk, voor de feestelijke intocht voorzien van het gezelschap van ploeg genoten Bols, Van Dijk, Nooitgedacht, Giling en Bazen, onderging het volle dige programma met optocht door het dorp en toejuichingen op het bordes van het raadhuis. De studiekas van Schenk werd de gelijk gespekt met een bedrag van 4300 gulden dat door de bewoners van Anna Paulowna bijeen werd gebracht. Uit naam van enkele landbouworga nisaties werd hem nog een bedrag van 4200 gulden toegezegd. Gewoon een vergulde dag voor de houder van de Europese en de wereld titel op de schaats. En vandaag volgt de huldiging in Wieringerwaard. ROTTERDAM „Jammer dat het niet gelukt is. Ik had graag gezien dat wij tegen Legia een doelpunt hadden gescoord, maar het slechte veld is voor onze aanval toch wel een enorme handicap geweest". ROTTERDAM Feijenoord heeft, om zich te plaatsen voor de finale van de Europa Cup voor landskampioenen op 6 mei in Milaan voldoende aan een overwinning met één doelpunt verschil. Indien de ontmoeting evenals in Warschau in 00 eindigt, wordt er tweemaal een kwartier verlengd. Komt er dan in de stand geen ver andering dan- volgt een week later een beslissingswedstrijd in België op een nog aan te wijzen terrein. Bij 11, 22 of 33 gaat Legia naar de finale omdat in dat geval het doelsaldo de doorslag geeft. De doelpunten die Legia bij een gelijk spel in het stadion Feijenoord scoort tellen dubbel. Doelpunten gescoord in een eventuele verlenging tellen niet dubbel. Zou dus de stand na afloop van de officiële speeltijd 00 zijn en na de verlenging 11, dan komt er toch nog een derde wedstrijd. Voor de Westduitse voetbalcompe titie werden enkele inhaalwedstrijden gespeeld. De uitslagen waren FC Kai- serslautern-Hamburger SV 11, Wer- der Bremen-Hannover '96 10, Hertha BSC-Rot Weiss Oberhausen 10. Erst Happel. Feyenoords trainer, is desondanks zeer tevreden met het puntloze geiyk spel in Warschau voor de Europa Cup tegen Legia. „Wij hebben tweemaal in een uitwedstrijd verloren van AC Milan en van Vorwarts. Nu spelen wij gelijk. Dat is toch een voor treffelijke uitgangspositie voor een thuiswedstrijd". De Oostenrijker is van mening dat Feijenoord het in de Poolse hoofdstad goed heeft gedaan. Zeker op het mid denveld. „Van Hanegem en Jansen ^de den daar voortreffelijk werk. Zij wa- re/i beter dan de sterke Poolse midden velders. Het eerste kwartier ging het nog wel niet zo als het moest, maar daarna liep het toch uitstekend". Ook over Haak was Happel goed te spreken. „Misschien was hij in het be gin iets te nonchalant, maar daarna heeft hij toch goed voldaan. En vergeet Moulijn niet. Hij had in rechtsachter Stachurski een zware tegenstander die hij in de tweede helft toch dikwijls voorbij kwam". Happel had de indruk dat Legia in de thuiswedstrijd zijn sterkste formatie had opgesteld. „Daar om moet dat gelijke spel voor ons een prikkel zijn om de finale te bereiken". En de tegenstander in die finale, Leeds of Celtic? „Ik weet van veide ploegen nog niet veel af. Maar ik geloof dat Leeds het niet zal halen. Celtic heeft een voor treffelijke prestatie geleverd door Leeds in eigen huis met 10 te ver slaan. Thuis moet Celtic het wel kun nen maken". Een belangrijk voordeel achtte de Oostenrijker dat de finale in één wed strijd tegen een Engelse of Schotse club zal worden beslist. „Mijn spelers hebben een negatieve instelling tegenover het Engelse spel. Waarom weet ik niet ik speelde vroe ger graag tegen de Engelsen. Zij leggen altijd dezelfde patronen op de mat. Misschien komt het door de forse ne derlaag tegen Newcastle United enige tijd geleden". Als groot pluspunt zag Happel het vertragende spel van Feijenoord op het middenveld. „Die Engelsen spelen snel voetbal. In een thuiswedstrijd zijn ze moeilijk te verslaan en in een uitwed strijd zijn ze dikwijls brutaal. Wij moe- WARSCHAU De Poolse sportpers liet zich gisteren gematigd optimistisch uit over de kansen van Legia om de finale te bereiken van het toernooi om de Euro pa Cup voor landskampioenen. De kranten zijn het er over eens dat Legia in de tweede helft goede mogelijkheden onbenut heeft gelaten om zich een gunstige uitgangspositie te verwerven voor de tweede wedstrijd in Rotterdam. Volgens Zycie Warszawy is 0-0 het gunstigste gelijke spel dat Legia had kunnen behalen. Het blad is van mening dat de Poolse kampioen in Rotterdam in staat is Feijenoord op 1-1 te houden, in welk geval Legia de finale zou bereiken. Try buna Ludu ziet het anders: „De score van 0-0 is in het voordeel van de be zoekers. Feijenoord is sterk favoriet voor de totaaloverwinning. Maar Legia is uit niet zwak. Ook St. Etienne is op eigen bodem overtuigend verslagen" Het sportblad Przeglad Sportowy verwijt-Legia dat het zijn spel niet heeft aange past aan de mogelijkheden van het terrein. Hét noemt Feijenoord een moeilijk te kloppen tegenstander, vooral door het uitstekende spel van Israël, Laseroms en Van Hanegem. Przeglad Sportowy was teleurgesteld over Kindvall, die tegen Zygmund Blaut geen enkele kans kreeg. ten dat voorkomen. Dat is met onze spelintelligentie ook mogelijk. Als je bij een klasseploeg het tempo weghaalt, verliest het spel aan kwali teit. Ik zal Celtic of Leeds trouwens eerst nog eens intensief moeten bekij ken alvorens ik mijn tactiek uitstippel". „Daarbij komt nog dat wij in een eventuele finale niet onder een psychi sche druk spelen zoals dat bij Ajax te gen Milan het geval was. yoor Feijen oord en voor mij was de eèrse ontmoe ting tegen Legia de belangrijkste wed strijd van het seizoen. Met dat 00 ge lijk spel staan wij daarom al met een been in de finale". Een aantal voetballers van het Bel gische Anderlecht blijkt woensdag tijdens het eerste dtiel met Interna- zionale in de halve finale van het toernooi om de Europese beker voor Jaarbeurssteden sterk te hebben ge leden aan de gevolgen van voedsel vergiftiging. Pol van Himst werd definitief uit geschakeld voor de wedstrijd, die met 0-1 werd verloren. Hij lag met maagstoornissen en 38 graden kooVts in bed. Tijdens en vooral na het duel kwamen Jan Mulder, Ton Nordahl en Johan de Vrindt (de volledige aanval van Anderlecht) met soortge lijke klachten. Medisch onderzoek wees uit, dat allen het slachtoffer waren van het eten van bedorven vis. Wantrouwen Het bestuur van Anderlecht is wel van plan deze zaak geheel uit te zoe ken. De Belgen koesteren een duide lijk wantrouwen aangezien de kok van het hotel, waar Anderlecht ver bleef een Italiaan is. Of Anderlecht de zaak in handen van de justitie zal geven is nog niet zeker. Men wenst eerst het bewijs van boosaardig opzet in handen te hebben. LONDEN Paul Reaney, verdediger van Leeds United, heeft tijdens de gis teravond gespeelde inhaalwedstrijd voor de eerste divisie van de Engelse competitie in het duel met West Ham United zijn linkerbeen gebroken. Reaney, geselecteerd voor het Engelse nationale elftal zal door deze blessure de reis naar het wereldkampioenschap in Mexico niet kunnen meemaken. Vijf minuten na rust kwam de 24-ja- rige verdediger in botsing met Keith Miller van West Ham United. Het duel eindigde in een gelijk spel: 22.

De Vallei | 1970 | | pagina 13