Veenendaals dagblad Gijzelaars eindelijk uit vliegtuig Buiten Wegvallen van PGEM-order bedreigt werk van 800 man bij Stork PASSAGIERS UIT DE GEKAAPTE BOEING SAM THONG HEROVERD Lesotho's koning krijgt voorlopig asiel in ons land Achterstand in de bouw van huizen nog lang niet ingelopen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Sauciize- broodies Vliegtuig opgestegen I Aanhoudend wisselvallig AUTO-PREMIES GAAN OP DE HELLING POELDIJKSE VEILING IN BRAND MINDER KOUD VOORTAAN ZES CRITERIA Guatemala zal niet ruilen Woonplaats nog onbekend Ziekenhuis te Arnhem erkent fout te hebben gemaakt Doodstraffen in Rhodesië Speurtocht naar gangsters GEEN WONDER.. HET IS WONDER Sov j et-geleerden vragen om meer democratie DEN HAAG - Hei premiestelsel van de autoverzekeringen gaat op de helling. De verzekeringsmaatschappijen willen de premie veel heter aanpassen aan elke automobilist apart. Zij willen brokkenmakers méér en veilige rijders minder laten betalen. VERHOGING Tierentijntje j Maison KRAMER dei PRACHTIGE JACKS vanaf 22.50 ZONE KRITIEK CONFLICT Wél lichte kentering out. voor redactie en administratie. Pnns Bernhardlaan 26. Veenendaal. Tetei. 08385-10550 («dm.). 10757 en t0955 (red.), Giro 1321600. Itosse nummers 0.25; Abonnement f 1,03 p.vr„ 4,40 pm. 13.10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei'' opgericht in 1926. Uftg.: Wegener's Couranten Concern mv. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 3 APRIL I970 - 44e JAARGANG no. 78 Brokkenmakers betalen meer dan „veilige" chauffeurs «nniimniiiiiiiiNiiHiiaiiiiiNiiiiNiHiMtiifuiiiiniimiiimimiimiiiiiiiiNi svs sta ss a si i si Op het ogenblik wordt de premie totaal ruim driekwart miljard gulden per jaar in Nederland vastgesteld op grond van de catalogusprijs van de auto en het aantal jaren rijden zoqder schade. In plaats daarvan willen de verze keringsmaatschappijen de premies op grond van zes criteria gaan vaststellen: Aantal jaren dat schadevrij werd gereden; Eigen auto of auto van de zaak; Het gebruik van de auto; De leeftijd van de verzekerde; De cataloguswaarde van de auto; De leeftijd van de auto. Er zijn nog wel meer factoren die van invloed zijn op het risico beroep en geslacht van de verzekerde, de streek waar hij woont, het al dan niet internationale gebruik van de auto en «ndere maar de invloed daarvan is toch veel minder De Nederlandse Vereniging van Au tomobielassuradeuren volgt met dit al les de conclusies van een rapport na het onderzoek naar de structuur van het premietarief voor autoverzekeringen. Het onderzoek werd ruim een jaar ge leden opgedragen aan het Amerikaanse bureau McKinsey. Het bureau lichtte met medewerking van elf verzeke ringsmaatschappijen 84.000 polissen en 18.000 schades door. McKinsey deed suggesties voor nieu we criteria voor het vaststellen van de premies en stelde voor het eigen risico aanzienlijk te verhogen tot circa tweehonderd gulden en dat te koppe- T|it is een der aardigste volksna- s men van vogels, die ik ken en die bovendien behoort aan een overal levend zomerzangertje, aan- komend in de tweede helft van len- temaand, met nog geregelde aan- 5 vulling over april. Ik bedoel de I Tjiftjaf, die zich meteen na zijn entree in het hoge hout laat verne- men met een onmiskenbaar ,,tsjif tsjaf tsjif tsjaf" als het niet zo'n gezellig voorjaarsgeluid was, zou ik zeggen: tot vervelens toe, maar dit 5 krijg ik bij geen enkel vogelgeluid makkelijk over de lippen. De offi- ciele naam is derhalve aangepast bij de simpele voordracht; men noemt dat een onomatopee" (klanknabootsend woord) en we denken erbij aan koekoek, grutto, r kievit, wielewaal, karekiet e.a. Aan onze ijverig zingende tierentijn wor- den door de plattelander nog ande- re typische namen gegeven, zoals i maatslagertje, kapelmeestertje, za- S geslijper en het onbegrijpelijke i klein vinkebijtertje. Wegens het I bolvormig nest met naar boven ge- richte zij-ingang noemt men onze vogel in Limburg voorts ovenman- s neke en overdekkfrtje. Een oudere vogelkenner, de vermaarde illus- trator J. G. Keulemans. schreef een eeuw geleden in een thans zeld- zoom geworden boek over de tjif- tjaf (door hem Lentezanger gehe- ten): Ofschoon zijn geroep tame- lijk eentoonig is, maakt het niette- min op den toehoorder een aange- namen indruk, omdat het den na- derenden zomer verkondigt en hij de eersteling is der vele Zangers, die in ons vaderland den zomer ko- men doorbrengen Nog even voeg ik hieraan toe, dat de weten- schappelijke naam Phyloscopus col- lybita luidt, waarvan het eerste stuk betekent ,,d\e de bladeren af- zoekt", terwijl collybita met „geld- wisselaar" wordt vertaald, vermoe- j delijk wijl de klank van het tellen en toetsen van zilveren munten eni- j ge overeenkomst heeft met de zang. s In Normandië heet de tjiftjaf dan j ook „compteur d'argent" alweer welgekozen. 3 april '70 A. B. WIGMAN len aan het indexcijfer voor het gemid delde inkomen. Ook gaf McKinsey de NWA de raad de reparatiekosten in de garages beter te gaan bewaken. De uitvoering van de suggesties is louter een kwestie van techniek. Als al les meewerkt, denkt de NWA de pre mies over twee jaar volgens het nieuwe systeem te kunnen gaan vaststellen. HENGELO Bij de machinefa briek Stork dreigen, volgens de direc tie, in 1971 800 man van de afdeling turbinebouw op straat te komen. De Provinciale Gelderse Elektrici teitsmaatschappij heeft de uitbreiding van de Flevo-centrale opgedragen aan het Franse bedrijf Alsthom. Stork had op deze order gerekend. Het zal, volgens de directeur van Stork, ir. H. Douglas, heel moeilijk zijn andere opdrachten te krijgen. Gezien de financiële positie van het concern Verenigde Machine Fabrieken, waarvan Stork deel uitmaakt, kan men zich geen verliesgevende opdrachten permitteren. ADVERTENTIE één van onze óverheerljjke specialiteiten POELDIJK Vanmorgen kort voor negen uur is brand uitgebroken in het veilinggebouw van de Veiling Noord in Poeldijk. - De brandweer van Monster, waartoe Poeldijk behoort, en de Haagse brandweer zijn met groot materieel uit gerukt. Volgens de eerste berichten, stond de grote loods van de veiling ge heel in brand. Het nieuwe veilingge bouw, dat sedert 1 januari j.l. in be drijf is, moest nog officieel geopend worden. Over de oorzaak van de brand nog niets bekend. Om tien voor half tien was de brand weer het vuur meester. Daarna werd begonnen met het nablussen. Het vuur heeft gewoed in de 30.000 vierkante me ter grote veilinghal, waarvan ongeveer een zesde van het dak door het vuur is vernield. Het vuur is ontstaan tijdens werk zaamheden aan de koelgenerator, die in de nieuwe veilinghal werd gebouwd. ADVERTENTIE VEENENDAAL SEOEL Ongeveer 100 passagiers in een gekaapt Japans vliegtuig, zijn van daag op dc luchthaven Kimpo van Seoel vrijgelaten door een groep mili tante linkse studenten, die hen als gij zelaar vasthield. De passagiers werden vrijgelaten, na dat de kapers erin toegestemd hadden de Japanse onder-minister van verkeer, Shinjiro Famaroera als nieuwe gijze laar te nemen op hun onderbroken vlucht naar Pjongjang, de hoofdstad van Noord-Korea. De eerste passagier slapte om 6.26 uit het vliegtuig, terwijl Japanse en Ko reaanse functionarissen toekeken. Het vliegtuig werd dinsdagmorgen boven Japan gekaapt. De studenten na men toen bet heft in handen in het straalvliegtuig van de. Japanse lucht vaartmaatschappij (JAL) en gelastten de eerste vlieger koers te zetten naar Pjongjang. (Noord-Korea). De passagiers werden bijna 79 uur gevangen gehouden aan boord van het vliegtuig. Dit overtrof verre de tot dus verre langste tijd van een kaping 45 uur. Deze laatste kaping betrof een vliegtuig dat op nieuwjaarsdag 1970 werd gedwongen van Montevideo in Uruguay naar Havana te vliegen. Volgens de laatste berichten zijn 103 mensen uit het vliegtuig gestapt, d.w.z. 99 passagiers en vier stewardessen. In het toestel zouden zich nu alleen nog de gezagvoerder, Sjinjo Isjida, een tweede piloot, een steward, de Japanse onder minister van Vervoer, de 36-jarige Sjin- jiro Jamamoera, en negen kapers be vinden. Te half acht vanmorgen was welis waar de trap weggehaald en was de deur van het vliegtuig gesloten, maar de motoren waren nog niet in beweging gezet. De afspraak was, dat eerst 50 passa giers het toestel zouden verlaten. Daar na zal minister Jamamoera aan boord gaan en daarna zouden de overige pas sagiers het toestel mogen verlaten. De Zuidkoreaanse minister van De fensie, Nai Kjoek-Tsjoeng, heeft ver klaard, dat de Japanse Boeing niet de gedemilitariseerde zone tussen de twee Korea's mag overvliegen. Dit betekent, dat het toestel een omweg over zee naar Noord-Korea moet maken. Om het „gezicht" van de Zuidkoreaanse rege ring te redden, zal het Japanse toestel in westelijke richting wegvliegen, alsof het naar Japan koers zet. daarna zal het afzwenken naar het noorden en vervolgens naar het oosten om in Pjong jang te landen. Hemelsbreed is het tra ject Seoel-Pjongjang slechts ongeveer GUATEMALA De Guatemalteekse regering heeft bekendgemaakt, dat zij niet ingaat op de eisen van linkse revo lutionairen om zestien of zeventien ge vangenen vrij te laten in ruil voor de ontvoerde Westduitse ambassadeur Karl graaf von Speti. Vrijlating van de reeds veroordeelde gevangenen is vol gens de wet onmogelijk, aldus een ver klaring. Zoals gemeld, dreigen de ont voerders hun gijzelaar te doden als de gevangenen niet in vrijheid worden gelstcld. De ontvoerders schijnen te willen dat vier van de vrij te laten gevangenen rechtstreeks aan hen worden uitgele verd. Zij zouden hen willen terechtstel len, omdat zij in de gevangenis hebben doorgeslagen en de ligging van een be langrijk kamp van de guerrilla's heb ben prijsgegeven. Dit is voor de rege ring een harde noot. Drie mannen en een vrouw, gewa pend met machinepistolen, hebben don derdag in Guatemala een aanslag ge pleegd op het hoofd van de geheime politie. José Maria Moreira. Deze werd daarbij zwaar gewond. Tevoren had het viertal getracht een rijke industrieel, Jorge Altalef, te ontvoeren. Deze kon echter een huis binnen vluchten, ter wijl de ontvoerders op hem schoten. ADVERTENTIE (*H U+f- MARMEREN SALONTAFELS fraaie modellen vlammende marmer en onyx smeedwerk onderstellen import uit Italië, Pakistan, India, Brazilië, enz. lage prijzen ^in het hertje van de binnenstad^ BAKKERSTRAAT 66 ARNHEM VIENTIANE De Laotiaanse rege ringstroepen hebben vandaag hun greep verstevigd op de stad Sam Thong en de daarbij gelegen militaire basis, die men op 18 maart na een Noordvietnamees offensief had verlaten. Hoewel ^in de buurt van de stad ge vochten wordt vannacht zouden er mede met hulp van gewapende helikop ters, 50 Noordvietnamezen gedood zijn keren er volgens zegslieden de voor malige bewoners terug. Zij zouden praktisch onder de neus van de Noord- vietnamese troepen zich dagenlang zon der voedsel in schuilplaatsen hebben opgehouden. Nadat woensdag eén geheel bataljon per vliegtuig was aangevoerd wordt Sam Shong nu door 2 bataljons bezet al dus de zegslieden. Men beschouwt de herovering van Sam Thong dat 145 km ten noorden van het regeringscentrum Vientiane ligt als 'n waardevolle opkik ker voor het moreel van het clandestie ne guerrillaleger van generaal Vang Pau dat zich met behulp van de Ameri kaanse inlichtingendienst en Thaise mi litairen tegen de Noordvietnamezen en de Laotiaanse opstandelingen verzet. Uit Sam Thong is gemeld dat een deel van de uitrusting ter waarde van een miljoen dollar die bij evacuatie van de stad moest worden achtergelaten in tact is aangetroffen. De voorbereidingen voor het los laten van de Japanse Boeing-pas- sagiers na 79 uur gevangenschap op de Zuidkoreaanse luchthaven Kimpo van Seoel. 150 km en voor een Boeing is dit een kwartier vliegen. De omweg zal even wel, naar men meent, meer dan een uur in beslag nemen. Volgens Reuter waren de eerste pas sagiers, die het vliegtuig verlieten, een ineenstorting nabij. Zij konden nauwe lijks goed lopen en tuimelden als het ware de trap af. In de vip-room werden de vrijgelaten passagiers begroet door Shimoeza Mat- soe. president van de JAL en door de Zuidkoreaanse onder-minister van Ver keer, Lee Jong. Matsoe schuldei ieAle- '-vrijgelaten passagier de haaoVVL-ftm runnér maak ten eeh diepe buiging waarmede zij blijkbaar uiting wilde^geven aan hun dankbaarheid voor d krachtsinspan ningen van de autorit/ ten om hun vrij lating te bewerkstelligen. v Noord-Korea heeft vandaag kritiek geoefend op de Zuidkoreaanse autori teiten, omdat zij de gekaapte Japanse Boeing drié dagen op het vliegveld Kimbo, bij Seoel, hebben laten staan en daardoor de passagiers „in grote angst" hebben laten zitten. Het Noordkoreaan- se persbureau zegt, er geen idee van te hebben, waarom de 15 kapers naar Noord-Korea willen. In elk geval zijn ze nimmer uitgenodigd. De gekaapte Japanse Boeing, is te 10.05 uur Nederlandse tijd opgestegen en in westelijke richting gevlogen. Aan boord bevinden zich de kapers en de Japanse onder-minister van Vervoer. De Japanse onderminister Shinji ro Jamarnoero die zich als gijze laar voor de vertrekkende passagiers aanbood. DEN HAAG Koning Mosjoef»joe (31) van Lesotho mag tijdelijk in Neder land blijven. De Nederlandse regering heeft het daartoe strekkende verzoek van de koning, die moeilijkheden heeft in eigen land, ingewilligd. Het is nog niet bekend wanneer de koning van Lesotho, een enclave in Zuid-Afrika; in Nederland aankomt. Ook moet nog worden uitgemaakt waar de koning in Nederland gaat wonen. Mosjoesjoe kreeg zijn vorstemtitel in 1966, toen Lesotho voordien het Brit se protectoraat Basoetoland onaf hankelijk werd. Lesotho is lid van het Britse gemenebest. De oppervlakte van het koninkrijk is 30.340 vierkante kilo meter (iets kleiner dan Nederland). Hét heeft een bevolking van ongeveer een miljoen zielen. Koning Mosjoesjoe kwam kortgeleden in conflict met president Jonathan van Lesotho. De koning zou te veel sympa thie aan de dag gelegd hebben voor de oppositie. Premier Jonathan greep de macht toen zijn partij de algemene ver kiezingen in Lesotho dreigde te verlie zen. De koning kwam toen met de rege ring van zijn land overeen tijdelijk Le sotho te verlaten. Zijn vrouw zou tijdens zijn afwezigheid als regentes optreden. Premier Jonathan verklaarde onlangs echter, dat de koning afstand had ge daan van de troon. ARNHEM Het Gemeentezieken huis van Arnhem heeft erkend een fout gemaakt te hebben bij een opera tie van de vijfjarige Mardie Hommer- son uit Ochten. Een stuk verband bleef in haar buik je zitten. De zaak kwam aan het licht toen zij na thuiskomst pijn bleef hou den in hpar onderbuik. Twee leden van het directorium bezochten de familie Hommerson en boden hun excuses aan. Zij gaven een uiteenzetting hoe het had kunnen gebeuren. DEN HAAG Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft meegedeeld dat in februari méér woningen in aanbouw zijn genomen dan in februari 1969; nu waren het er 8.359 en een jaar geleden 6.535; het aantal voltooide woningen lag echter lager dan een jaar geleden, nl. 6.571 tegen 7.243. Over de eerste twee maanden van 1970 genomen is er nog een duidelijke achterstand in beide ca tegorieën: begonnen 16.041 (17.732), vol tooid 12.596 (15.406). Eind februari waren er 148.976 wo ningen in aanbouw tegen 150.998 een jaar daarvóór. Opmerkelijk is dat er bij dt „begonnen woningen" over de eerste twee maanden van 1970 vooruitgang werd geboekt in de voorheen nogal moeilijke vrije sector; daarin werden 3.185 woningen in aanbouw genomen tegen 2.447 over de overeenkomstige periode van 1969. In de woningwetsector kan van een heel duidelijke achterstand gesproken worden; daarin werd met 6.250 woningen een begin gemaakt te gen 7.455 in januari-februari 1969. In de premiesector was ook een terugval te bespeuren: 6.606 tegen 7.835. Ten aanzien van de voltooide woningen wa ren de cijfers resp. 4.627 (6.748), 5.624 (6.039) en 2.345 (2.619). De ongunstige weersomstandigheden in de eerste maanden van dit jaar heb ben de woningbouw dus weer parten gespeeld; dit was ook vorig jaar het ge val. In Den Haag hoopt men dat het BOELAWAYO (Rhodesië) Zes Afrikaanse nationalistische verzets strijders zijn door het oppcrgerechtshof in Boelawayo tot de dood veroordeeld. Zij zijn schuldig bevonden aan moord op een Afrikaanse soldaat eerder dit jaar. Een zevende guerrilla (17) kreeg le venslang. Rechter J. M. Greenfield verklaarde dat het duidelijk is dat de mannen Rho desië binnengekomen zijn om militaire redenen. „U was tot de tanden bewa pend en u lag te wachten op Rhodesi- sche militairen. Toen u ze zag opende u het vuur met de bedoeling zo veel mo gelijk personen te doden". De zeven mannen zouden verder een kamp hebben aangevallen waarbij vier blanke Zuidafrikaanse politieagenten werden gewond. De Zuidafrikaanse po litie wordt vaak gebruikt tegen guerril la's langs de grens tussen Rhodesië en Zambia. voorjaar een duidelijk herstel te zien zal geven om zo de achterstand te kun nen wegwerken. Aangenomen wordt dat de Tweede Kamer vóór haar zomer reces weer een groot debat over de stand van de woningbouw zal houden. PARIJS De vier gangsters die woensdag verscheidene gasten in een hotel in Villefranche-Sur-Mer aan de Franse Rivièra als gijzelaars hebben vastgehouden en na langdurige onder handelingen met de politie vrijwillig mochten vertrekken, bevinden zich nog steeds op vrije voeten. In geheel Zuid- Frankrijk nemen op dat moment hon derden politie-agentcn deel aan een omvangrijke speurtocht, maar van Maurice Sorini en zijn drie medeplich tigen werd taal noch teken vernomen. Met de vrijlating van de laatste gijze laar hebben de vier gangsters tenminste voorlopig hun doel bereikt: ze ontkwa men aan de politie. Zoals bekend hadden zij woensdag de gasten van het hotel in Villefranche- Sur-Mer, de politie en de bevolking in de omgeving in grote spanning gehou den, toen zij eerst zeven, daarna vier en ten slotte nog twee hotelgasten op hun gebarricadeerde kamer als gijzelaars vasthielden, om zodoende aan hun ar restatie te ontkomen. Met hun laatste gevangene de Fransman Jacques Les- pagnon, verlieten de vier gangsters donderdag om 01.30 uur na een telefo nisch met de politie gesloten „gentle- mans agreement" het hotel in de wagen van Lespagnon en verdwenen in de richting van Nice. Enige uren later meldde Lespagnon vanuit, de buurt van Aix-En-Provence dat hij was vrijgela ten. Zij wagen waarmee hij de gang sters vrijwillig had weggebracht werd later teruggevonden. Men vermoedt dat de gangsters hun vlucht hebben voort gezet met een gestolen auto. ADVERTENTIE KONING MOSJOESJOE MOSKOU Drie geleerden hebben op 19 maart een brief naar het Kremlin gestuurd waarin democratisering op grote schaal het enige redmiddel wordt genoemd voor de frustratie en de eco nomische stagnatie in de Sovjet-Unie. Afschriften van de brief welke on dertekend was door de academicus A. d. Sahjarof, de natuurkundige V. F. Toertsjin, en de historicus R. A. Modve- def, zijn ter beschikking gesteld van westerse journalisten. De eerste twee geleerden zijn leden van de Sovjet- Academie van wetenschappen. (Van onze weerkundige medewerker) Vanmorgen vroeg was het weer- jj beeld in grote delen van Gelderland volkomen winters. Op de grasvel- s den lag twee centimeter 'sneeuw bij een temperatuur van 0 graden. De sneeuw was gebracht door een randstorxng van een FinS lagedruk- s gebied, die gisteravond in Gronin- s gen en Friesland plaatselijk sneeuw- stormen met uitschieters van acht tot tien beaufort had veroorzaakt. Doordat een hogedrukgebied van 1030 millibaar ten westen van Ier land niet van plaats verandert, blijft ons gebied open liggen voor nieuwe storingen uit Noordwest Europa. Eén ervan is met natte sneeuw en regen over de Noordzee onderweg naar onze omgeving. In de loop van het weekeinde volgen er weer opklaringen, maar ook en kele buien. Tijdens sneeuwbuien daalde de temperatuur gistermiddag tot +1 graad C., in Zuid-Limburg 1 graad. De laagste maximumtempe- ratuur deze eeuw in april was te De Bilt +1,8 graden C. op 5 april i 1911. Dit dieptepunt werd in de i tweede helft van de maand ge- volgd door veel zachter weer circa 19 graden) en wat belangrijker was een opvallend warme zo- j mer. Weersverwachting van het KNMI van vrijdagavond tot zaterdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen of natte sneeuw, maar morgen ook opklaringen. Meest matige wind, ruimend van zuidwest naar noordwest. Vannacht temperaturen om het vries punt, morgen ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Morgen: Zon op: 06.09, onder: 19.18. Maan op: 05.29, onder: 17.22.

De Vallei | 1970 | | pagina 1