Veenendaals dagblad DIPLOMAAT IN LEVENS GEVAAR Buiten Terug van spannend avontuur Z.-Korea brengt Noordkoreaanse spionnenboot tot zinken Schoolhoofd zou kind van 4 een half uur lang hehhen en Kleuters uit warenhuis „ontvoerd" door twee meisjes van 11 en 8 jr. Russichs protest tegen geklad in Amsterdam Hevig tumult aan diner bij opening Boekenweek Vernieuwing meer dan ooit Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei ARSENAL- AJAX NIET ZEKER OP TELEVISIE Zon en een bui MELK 1 JUNI DUURDER EN BOTER OOK Afperser doodt vrouw in metro te Stockholm AUTO WEG NA BOTSING MET TREIN Gillend speenvarken langs de tafels geleid - Meisje riep„Schande dat jullie dat eten VOORZITTER VAN D'66 „Opheffen van kortsluiting tussen mens en politiek" Werkstudenten opgeroepen tot solidariteit met postsorteerders Guatemala weigert eisen ontvoerders GUATEMALA - De regering van de Middenamerikaanse slaat Guatemala blijft weige ren de ontvoerde Westduitse ambassadeur te ruilen tegen zeventien politieke gevange nen. Lente vordert i PERSONEEL EIST AFTREDEN „Vrij Griekenland" gekant tegen Nijverdal ten Cate LEZERSFEEST PARTNERKEUZE Bur. voor redactie en administratie: Pwne Bembardlaan 28, Veenendaal. fetef. 06386-10550 (adm.), 10757 en 10965 (red Giro 1321600. tosse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w, 4.40 p.m., 13.10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 4 APRIL I970 - 44e JAARGANG no. 79 Zij tekende daarmee vermoedelijk het doodvonnis van de 62-jarige zie kelijke diplomaat graaf Karl von Spre- ti. Nooit eerder in de stormachtige ge schiedenis van de ontvoeringen weiger de een regering in te gaan op de eisen van de ontvoerders. Als antwoord op de ongebruikelijke stap van de Guatemalteekse regering, eisen de ontvoerders nu een losgeld van ruim twee miljoen gulden en de vrijlating van 25* politieke gevangenen. West-Duitsland sprak gisteren zijn teleurstelling uit over het besluit van de regering in Guatemala. Men zie daar over ook elders in deze editie. DEN HAAG Melk mag van 1 juni af een cent per liter meer kosten. Mi nister Nelisson (eeon. zaken) heeft hier mee ingestemd om de positie van de boer Ie verbeteren. Ook de melkprodukten worden duurder. Het overleg daarover loopt nog. Boter dreigt per pakje vijf cent duurder te worden. Minister Lardinois (land bouw) heeft de Europese Commissie in de arm genomen voor een verhoging van de z.g. inleveringsprijs met bijna 22 cent per kilo. Daarmee zou de Nederlandse boer weer op „Europees peil" komen. Met de verhoging van de b.t.w. vorig jaar werd hem namelijk deze 22 cent ontnomen. Minister Lardinois rekende toen op een algemene verlaging van de boterprijs in de EEG. Die is tot dusver echter uitge-^ bleven. i Corns lijkt het, of de lente over s haar eigen bedrijvigheid strui- kelt, zulk een ijver en activiteit legt zij aan de dag. Tijdelijke tegenslag s remt. haar weinig af; ik heb wel z kieviten zien zitten broeden op een besneeuwde wei, zodat de beide wijfjes als zwarte vlekjes afstaken tegen de witte ondergrond en we zonder meer uit de boszoom naar het legsel konden lopen. De volgen- jj de dag scheen de zon en kleurde jj het gras weer groen, alsof er niets 5 aan 't handje was geweest. Koele mlstlakens en een graadje vorst brengen april evenmin van de wijs, jj j want overdag straalt het blije he- mellicht onbelemmerd tussen het kogeltjesblauw van de lucht, zodat van de krokusjes langs de vogel- j vijver de gouden en koningspaarse kelken er zich wijd naar openen. Uit de groenige trossen der maho- j nia's stoelen cadmiumgeel de eerste bloemen tussen het hardstekelige blad, omvlogen door de honingbijen en half verscholen in het winterse strooisel van de hof bloeit allengs l het nieskruid, dat men wel kerst- r roos noemt, doch dat zelden vroe- ger dan een paar maanden na deze feestdag floreert. Dat is dus wat later dan het ontluiken der sneeuw- klokjes en ongeveer tegelijk met het maarts viooltje, de fondant-rose daphne en het klein hoefblad, om maar een paar van die eerstelin- gen te noemen. Zacht weer zal ook in deze maand op de ontplooiing jj van bloem en blad merkbaar van invloed blijken, dat is elk jaar het- zelfde. De vroege tuinheesters be- groenen zich met onstuimigheid; spriet en spruit van menig gewas, dat wij geringschattend onkruid noemen, dringt tussen het dorre lo- ver van de bodem op, het berkestek kleurt hoger en hoger in warm chamois, alsof het gedoezeld werd in zacht-krijt en wanneer de zon zo'n boshoekje vriendelijk beschijnt, trekt het naar violet en magenta, l l om tegen de avond in stil forelle- grijs te versterven. Van de kam- i perfoelie hebben zich alle blaadjes in charme-green gestoken en de s staartmeesjes, die hun nest wel- verscholen in de juniperus constru- j eren, plakken de dunne vezels en i fnazels van de kronkelige twijgen, want dit is mét het korstmos de mooiste bouwstof. In de vogel- en 5 plantenwereld vordert de lente staag en wie haar op de voet volgt. beleeft elke dag meer van haar 5 voortgaan. 1 4 april '70 A. B. WIGMAK De maandag door vijftien ex- treem linkse Japanners gekaap- te Boeing is gistermiddag in de Noordkoreaanse hoofdstad Pjong- jang geland. Aan boord waren niet de 99 passagiers, maar de Japanse onderminister voor vervoer, Jama- j moera, die na dagenlange onder- handelingen met de kapers de j plaats van de passagiers mocht in- s nemen. De 97 Japanse en twee Ameri- j 5 kaanse passagiers en de vier ste- J wardessen waren vrijwel allen van mening, dat de behandeling door de z kapers tijdens de bijna vier dagen 5 op het vliegveld van Seoel redelijk i was geweest. Een Amerikaan sprak zelfs van buitengewoon goed". Veel passagiers schudden de ka- pers de hand bij het verlaten van het vliegtuig. De gevaarlijkste mo- inenten viaren geweest toen er tus- sen kapers en Zuidkoreaanse auto- riteiten onderhandeld werd over wat er gebeuren moest. Bijna alle passagiers zijn gister- jj avond al weer aangekomen in Foe- koeoka in Japan, waar emotionele jj begroetingen plaatshadden. j Op de foto wordt één van de pas- sagiers, de heer Nakazawa, door de z 5 pers geïnterviewd, terwijl zijn vrouw nog snikt van de doorstane r spanning. STOCKHOLM Een Deense jonge vrouw is vrijdag, voor de ogen van ver schrikte reizigers, doodgestoken in een station van de ondergrondse te Stock holm. De verdachte, een 38 jaar oude Turk, zou de moord hebben gepleegd omdat de vrouw de hulp van de politie had ingeroepen om een eind aan zijn afpersingen te maken. Op een feestje in januari had hij de 22 jaar oude Marianne Kirstine Jakob- sen onder invloed van verdovende mid delen gebracht en daarna compromitte rende foto's van haar gemaakt, die hij gebruikte om geld van haar af te persen, aldus het politierapport. Toen de vrouw op weg naar haar werk was, werd zij bij de stationsuit gang door de moordenaar ingehaald, die haar twee of drie maal in de rug stak. Zij waggelde naar buiten en stort te dood neer in de sneeuw, aldus oog getuigen. Een van de getuigen was een politie deskundige, die onmiddellijk aan het werk toog, nadat hij geholpen had de man te overmeesteren. Volgens de aan klacht, die het meisje woensdag bij de politie had ingediend, had de man haar in de afgelopen maand afgeperst voor een bedrag van duizenden kronen. SEOEL De Zuidkoreaanse marine heeft vanochtend vroeg een 50 ton me tende snelle Noordkoreaanse boot met vijftien mensen aan boord ter hoogte van de westkust tot zinken gebracht, aldus de commandant van de contra spionage, luitenant-generaal Koen-Sjang Yoe. De opvarenden zjjn vermoedelijk verdronken. De Zuidkoreaanse torpedobootjager Koje-Ham heeft de spionageboot 3% uur achtervolgd vanaf de haven Koen- san. Met de hulp van een tweede marine schip werd de boot tot zinken gebracht na een zeegevecht van een uur. De boot voer zonder licht met een snelheid van 28 knopen en moest spionnen aan de Zuidkoreaanse kust aan land brengen, aldus de generaal. NIJMEGEN -Aan de Martinus van BeeksehooJ voor gehoorgestoorde en spraakgebrekkige kinderen in Nijmegen is een ernstig conflict ontstaan tussen acht docenten en de schoolleiding. Acht van de twaalf leerkrachten eisen het aftreden van het schoolhoofd, de heer F. M. Decates. De docenten be schuldigen het hoofd er onder andere van, dat hij vorig jaar een vierjarig meisje gedurende een half uur heeft ge slagen „om haar wil te breken". Ook zou hij leerkrachten hebben aangeraden de kinderen hard aan te pakken. De docenten klagen er ook over, dat zij grof worden uitgescholden, en dat zij niet voldoende informatie krijgen over de leerlingen. Volgens de voorzitter van het bestuur van de Martinus van Beekschool, prof. dr. W. Brinkman, zijn de klachten sterk overdreven. Het meisje zou wel een paar klappen hebben gehad, maar met na drukkelijke toestemming van de moeder. PEIZE Het comité „Vry Grieken land" keurt de handelwijze van de di rectie van de Koninklijke Textielfabrie ken Nijverdal ten Cdte, om samenwer king met enkele Griekse industriëlen een spinnerij in Griekenland op te zet ten, zeer nadrukkelijk af. In een vrijdagavond uitgegeven ver klaring zegt het comité, dat hiermee de junta indirect wordt gesteund en een nieuwe kans gegeven wordt het Griekse volk te misleiden met de leuze: „Het buitenland heeft vertrouwen in het Griekse regime". Het comité doet in zijn verklaring een dringend beroep op het Nederlandse bedrijfsleven het voorbeeld van Nijverdal ten Cate niet te volgen. Alle moeilijkheden aan de school kun nen volgens prof. Brinkman onmiddellijk verbeteren wanneer de doöenten wat minder opstandig zouden zijn. DEN HAAG Een elfjarig meisje en haar achtjarig vriendinnetje hebben in een Haags warenhuis tot twee maal toe een kleuter „gekidnapt". Zij namen de kinde ren mee naar huis en verzorgden hen daar moederlijk. Op de speelgoedafdeling van het warenhuis verdwenen deze week op mysterieuze wyze een drie- en een twee jarig meisje. Zij waren er met hun moeders aan het win kelen. De Haagse kinderpolitie trof na de tweede aangifte uit gebreide maatregelen. Een uitvoerig onderzoek bracht aan het licht, dat de beide kleuters waren „gekidnapt" door de twee kleine meisjes. Een van de vermiste kinderen was door de „kidnapsters" voorzien van een nieuw (droog) broekje en nieuwe kous jes. Zij hadden die gekocht van hun zakgeld. De kleuter werd vijf uur later op de stoep van een huis achtergela ten. Het andere kind miste, toen het werd gevonden, een rin getje en een armbandje. Het ringetje was door de oudste „kidnapster" onmiddellijk naar de juwelier gebracht om het te laten vergroten. De directies van alle grote winkelbedrijven in Den Haag hebben hun personeel opdracht gegeven oplettend te zijn om dit soort voorvallen in de toekomst te kunnen voor komen. Gebleken is, dat de beide „ontvoeringen" waren verricht door het elfjarige meisje. Zij zal door een kinderpsy chiater aan een onderzoek worden onderworpen. UTRECHT Op de lün Nieuw Am- sterdam-Coevorden is vrijdagavond om streeks kwart over zeven op een niet- bevedllgde overweg een auto tegen een passerende goederentrein gereden. Bij onderzoek bleken auto en bestuurder verdwenen te zijn. Alleen werd ter plaatse een autokofferdeksel gevonden. Het treinverkeer tussen Gouda en Den Haag ondervond na kwart over tien gisteravond enige vertraging door een gat, vermoedelijk ontstaan door water uit een gesprongen waterbuis of een wel, in het baanlichaam onder de rail van de lijn Den Haag-Gouda. Dit gat be vond zich tussen Voorburg en Zoeter- meer, vlak bij de brug over het Rijn- Schiekanaal. De brugwachter van deze brug heeft het ontdekt. Een trein moest uitvallen. Het treinverkeer in beide richtingen werd over het spoor Gouda- Den Haag geleid. laaMiHiiaiHiHaaHilitMiMiaiaiHiiMitiiiaimiiiMmaiiviiiiaiiiMiaiiiifr Een lid van de ambassade van de Sovjet-Unie heeft op het ministerie van Buitenlandse Zaken mondeling geprotesteerd tegen het bekladden van Sovjet-gebouwen in Amsterdam, aldus heeft een woordvoerder van Buitenlandse Zaken in Den Haag vrijdagavond bevestigd. De sovjet-han delsvertegenwoordiging en'de kantoren van Intoerist en Aeroflot te Am sterdam waren gisternacht beklad met davidsterren en anti-sovjet-leuzen. Op de foto het kantoor van Aeroflot. AMSTERDAM Tijdens het diner van tweehonderd genodigden bij de ope ning van de 35ste boekenweek in de Amstelhal van het R.A.I.-gebouw in Am sterdam. heeft zich gisteravond een incident voorgedaan, toen de bedrijfsleider van Smits Restaurants een luid gillend speenvarken aan een rood lint langs de tafels voorttrok. Een meisje uit de keuken liep zeer geëmotioneerd ineens naar de microfoon voor de plaats van de voorzitter van de Commissie voor de Collectieve Pro paganda van het Nederlandse Boek (C.P.N.B.) en riep „Schande dat jullie dat eten". Grote verontwaardiging maakte zich van de gasten meester, die speenvarken geserveerd zouden krijgen. Twee wijnglazen werden naar de hoofd - tafel gegooid en een bord viel kletterend voor de C.P.N.B.-voorzitter, W. J. Schou ten, op de vloer. Van alle kanten klonkeh luide kreten van verontwaardiging over het langs de dinertafels voeren van fen speenvar ken, zoals dat bij een bourgondische maaltijd traditie is. ,.Een walgelijke, on gelooflijk verwerpelijke rottroep", zei de C.P.N.B.-voorzitter. De journalist W. L. Brugsma, die ge spreksleider was geweest van een dis cussiebijeenkomst over literatuur en po litiek, die aan het diner voorafging, deelde mee dat het meisje op staande voet door de directie was ontslagen. Opnieuw vele protesten bij de gasten. Ook Harry .Mulisch mengde zich in de verwarde discussie rondom de microfoon en zei: „We gaan feestvieren, we eten niet meer". De bedrijfsleider van het- restaurant probeerde olie op de golven te gooien met de mededeling dat het meisje over stuur was geraakt en daarom naar huis was gestuurd. Zijn woorden von den echter weinig geloof bij de gasten. Een hunner pakte een schaal en wilde een collecte voor het meisje houden. „Het loopt een beetje uit de hand", constateerde de C.P.N.B.-voorzitter, voor wiens tafel een grote schare gasten samengeschoold was. „Willen jullie geen speenvarken eten?", vroeg hij en overal klonk nee-geroep. Hij stelde voor over te gaan tot het dessert, kersenvlaai. „Iedereen, die nog honger heeft, kan poffertjes eten in de poffertjeskraam", aldus de voorzitter. Bijna alle schotels met speenvarken gingen onaangeroerd naar de keuken terug. In de versierde Amstelhal werd later op de avond een groot lezersfeest ge houden waarop ruim tweeduizend per sonen zich op een kermis en met aller lei andere attracties amuseerden. Er was door de organisatoren op 3500 bezoekers gerekend. Met het lezersfeest had de C.P.N.B. namelijk de exclusiviteit van het traditionele boekenbal, waarmee vroeger de boekenweek werd geopend, willen doorbreken. Iedereen kon a raison van f 20,per persoon aan het feest deelnemen. ROTTERDAM „Het grote aantal thuisblijvers bij de vorige maand gehouden Statenverkiezingen heeft aangetoond hoe broodnodig het is, dat er nu ernst wordt gemaakt met een werkelijk aansprekende politieke vernieuwing in de trant van D'66". De voorzitter van deze partij, dr. J. A. P. M. Beekmans, zei dit vanochtend op het in Rotterdam gehouden programmacongres, dat tot doel heeft het politieke program van D'66 aan te vullen, te verbeteren en te moderniseren. Dr. Beekmans zag hier een belang rijke taak weggelegd voor D'66. name lijk het opheffen van de kortsluiting tussen de mens en de politiek. Het mas sale wegblijven bij de Statenverkiezin gen kwalificeerde de voorzitter van de Democraten als een zich afwenden van de oude politiek en van de oude par tijen. „Dat wegblijven is ook een stuk aarzeling over de nieuwe keus, die men zou moeten maken. Het waren de ver kiezingen van de afwachters, misschien ook van de teleurgestelden, de achter blijvers, de aarzelenden". De ingewikkelde maatschappij van morgen vraagt, naar de mening van dr. Beekmans, om andere organisatievor men. andere structuren, waarin de be sluitvorming zo aantrekkelijk en duide lijk is geregeld, dat de individuele mens daarbij actief wordt betrokken. Vormen, die het mogelijk maken, dat het politieke individu duidelijk verant woordelijkheid geeft, maar ook duidelijk verantwoordelijkheid neemt. „Vertaald in niet alleen zaligmakende D'66-keuze: de gekozen minister-president, het dis- strictenstelsel, dè democratie op de uni versiteit en in de bedrijven." HILVERSUM De KNVB voelt er weinig voor de NOS toestemming te ver lenen voor de rechtstreekse televisieuit zending van de woensdag te spelen voet balwedstrijd Arsenal-Ajax. Reeds tijdens een informeel gesprek met de NOS heeft de voetbalbond laten weten, dat men niet op toestemming van de KNVB moet rekenen. De KNVB zal zondag een definitieve beslissing nemen. De weigering van de KNVB om toe stemming te verlenen komt voort uit de bezwaren, die de vele betaalde clubs op een verleden week in Utrecht gehouden algemene ledenvergadering hebben ge uit tegen de talrijke voetbalwedstrijden op de televisie. Men meende, dat van een overdosering sprake is, waardoor de belangstelling voor de competitie wedstrijden terugloopt en de clubs door de televisieuitzendingen indirect in hun financiële belangen worden geschaad. LEIDEN De Nederlandse Studen tenraad wil voorkomen dat het inzetten van werkstudenten de actie die veertien honderd postsorteerders voeren, zal bre ken. „Steeds als er een achterstand dreigt in de postverwerking, worden grote aan tallen werkstudenten ingeschakeld," al dus het bestuur van de N.S.R. Hij heeft de grondraden gevraagd de studenten ertoe te bewegen tijdens de actie alle werk voor de P.T.Tk te weigeren. DR. BEEKMANS aandrijf motor blijven In 1966, zo vervolgde voorzitter Beek mans, is D'66 opgericht om de democra tie in nieuwe stijl dichter bij te bren gen. Dit is nog steeds de eerste taak van D'66. De vraag of zijn partij in 1971 wel of niet aan een regering zal deel nemen, beantwoordde dr. Beekmans met een wedervraag. „De vraag namelijk welke mogelijkheden er zijn om ons doel „die vernieuwing" te bereiken als we aan de regering deelnemen, en welke mogelijkheden we hebben om die te realiseren als we dit niet doen en in de zgn. oppositie gaan of blijven." j Dr. Beekmans deed de belofte, dat D'66 zich voor de Kamerverkiezingen zal uitspreken over een regcringspro- gram en over een of meer mogelijke partners, die bereid zjjn dit program ten uitvoer te leggen. De hele visie op de politieke vernieu wing is de draad, die door al onze pro grammapunten loopt, aldus de heer Beekmans. „Op die manier werken wij toe naar een duidelijk eisenpakket, dat als onze bijdrage is te beschouwen aan een programma van vernieuwing, rege ringsprogram of geen regeringsprogram. 4000 leden op 7000 leden is gekomen, Zeker nu D'66 in een half jaar tijd van blijft het nuttig onze uitgangspunten nog verder uit te werken en in praktijk te brengen. Op deze manier kunnen wij blijven fungeren als een aandrijfmotor in de Nederlandse politiek." Een rechtbank in Beiroet heeft vrij dag de 36-jarige Amsterdammer B. N. en drie Denen veroordeeld tot elk drie jaar gevangenisstraf wegens liet smok kelen van hasjiesj. Het viertal werd in de afgelopen tien maanden op verschil lende tijdstippen op het vliegveld van Beiroet aangehouden. (Van onze weerkundige medewerker) Het zal dit weekeind waarschijn- s lijk één d twee graden warmer wor- den en er komen zonnige perioden, j j De weerstoestand blijft echter nog 5 steeds gunstig voor een plaatselijke bui. jj Dat laatste komt doordat het At- lantische maximum ten westen van z Ierland op de plaats rust maakt, z Het bevordert de komst van storin- gen uit Noordwest-Europa. De kans op wat lichte vorst in de nacht blijft voortduren.

De Vallei | 1970 | | pagina 1