Over de grenzen VORMING „LOONWETCOMMISSIE" TILBURGS BEDRIJF ONTSLAAT 45 MAN Ulotuiiltu of een Bii? (BlC) Griekse krant staakt verschijning „Jan S. kan moord op Rinie niet hebben gepleegd Jonge LESOTHO: géén koning, één partij vorst was een gevangene in z'n eigen rijk Lardinois drie dagen voor oriëntatie naar het Noorden Brief Prinselijk paar op wereldreis „Hij was die hele avond bij ons Pinksteren honderden hervormden in Driebergen KONIJNEN ALS HOEDERS VAN MENSELIJKE VRUCHT UITBREIDING BIJ PHILIPS PORTUGAL w Doetinchems gezin zegt: AMBITIEUZE MOSJOESJOE: LEIDER VAN BLACK POWER SPOORLOOS AKV-kerkdienst via Eurovisie nu RlVOOR Computermatrices 99 Duitsland wil dat Guatemala eisen van ontvoerders inwilligt de beste hekken komen uit Best" B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerken door geheel Nederland tegen de scherpste prijzen. N ZATERDAG 4 APRIL 1970 Stichting Arbeid weigert Roolvink medewerking Van een onzer redacteuren DRIEBERGEN Het presidium van de slotzitting van de Algemene Kerk vergadering van de Nederlandse Her vormde Kerk die van 16 tot 18 mei (Pinksteren) in Driebergen gehouden wordt zal uit drie leden bestaan: ds. G. Samsom, predikant te Rotterdam en praeses van de Provinciale Kerkverga dering Zuid-Holland, mej. drs. N. H. Voltelen, directrice van het vormings centrum Oud-Poelgeest te Oegstgeest en de heer R. Wijkstra, directeur van de Centrale Arheidersverzekeringbank en voorzitter van de Hervormde raad voor overheid en samenleving. Voor de deelnemers aan de AKV en anderen wordt eerste Pinksterdag o.m. een kerkdienst in de Buurkerk te Utrecht gehouden die door de Eurovisie uitgezonden wordt, waardoor de AKV ook in vele andere landen bekendheid zal krijgen. De slotzitting vindt plaats in het ge bouw van De Horst en wordt bijge woond door 307 officiële afgevaardig den uit het hele land, 54 synodeleden, gasten uit andere kerken, adviseurs en vertegenwoordigers van de publiciteits media. Alle deelnemers hebben spreek recht, óók de gasten. Men zal niet in secties gaan vergaderen; de officiële afgevaardigden zullen per provincie in gedeeld zijn. De slotzitting wordt zaterdagmorgen 16 mei geopend door ds. J. A. G. van Zanten, praeses van de generale synode. Op Tweede Pinksterdag 's midcfags vindt de sluiting plaats. Zoals gemeld zullen volgende week in Gelderland de laatste regionale tussen- ronden gehouden worden waarin ook de afgevaardigden voor Driebergen aange wezen zullen worden. TILBURG Modernisering van het machinepark en verdere maatregelen tot verbetering van de efficiency zul len bij de N.V. Wollenstoffenfabrieken Janssem de Horizon te Tilburg leiden tot een beperkte inkrimping van de huidige personeelsbezetting. In totaal zullen ongeveer 45 werkne mers, zowel behorend tot het produk- tiepersoneel als tot het toezichthoudend «n administratief personeel, moeten afvloeien. Voor hen wordt een ontslagvergun ning bij het gewestelijk arbeidsbureau aangevraagd. Met medewerking van de plaatselijke textielindustrie zal getracht worden voor de betrokken werknemers een passende werkkring te vinden. Gelet op de be staande vraag op de plaatselijke ar beidsmarkt mag verwacht worden dat dit in de meeste gevallen weinig moei lijkheden zal opleveren. In overleg met de vakbonden is een afvloeiingsregeling getroffen die de betrokken werknemers een behoorlijke schadeloosstelling gebaseerd op leef tijd en duur van het dienstverband, verzekert. ADVERTENTIE ft -/* /J ft Bic Crista!/ zichtbaar inktniveauf blauw, rood, zwartgroen UTRECHT De Stichting van de Arbeid heeft geweigerd op verzoek van minister Roolvink mee te werken aan de samenstelling van een commis sie van deskundigen, gecreëerd in de door de vakbeweging fel bekritiseerde Loonwet. De commissie is bedoeld om de minister van Sociale Zaken in loon politieke aangelegenheden te advise ren. De minister heeft de Stichting van de Arbeid een brief geschreven waarin hij zei te overwegen de personen die nu nog deel uitmaken van de Loon politieke Adviescommissie te benoe men tot lid van de nieuwe commissie. Zoals bekend is NVV-voorzitter D. Roemers uit protest tegen de Loonwet uit die commissie getreden. Over een opvolger van de heer Roemers beraadt de minister zich nog. De Stichting van de Arbeid antwoord de dat men, omdat men zeer verschil lend denkt over bepaalde onderdelen van de Loonwet, zich niet in staat acht tot een besluit te komen. Het NVV wil „echte garanties" in de wet hebben om kwaadwillige koppelba zen een vergunning te weigeren. Hier toe is in de Stichting van de Arbeid door het NVV een voorstel gedaan. Werkgevers en werknemers ln de Stichting zijn momenteel in de loon- commissie bezig te bekijken hoe een en ander kan worden geformuleerd. De indertijd onder druk van de om standigheden ingevoerde wet op het uitlenen van werknemers blijkt volgens het NW in de praktijk nauwelijks of geen effect te hebben. SCHIPHOL Gistermiddag zijn prinses Beatrix en prins Claus met een KLM-lijntoestel van Schiphol naar New York vertrokken voor een j privé-bezoek. Dit is de eerste stad j die zij zullen bezoeken in de komen- 5 de drie weken. Zij zullen verder door reizen naar achtereenvolgens Honolulu, Hongkong en Japan, waar zij op 14 april zullen arriveren. Op het programma voor het verblijf in 5 Japan, waar zij semi-officieel zul- v len worden ontvangen, staat onder meer een bezoek aan de wereldten- 5 toonstelling Expo '70 op 23 en 24 J april. 5 Het prinselijk paar wordt zaterdag 5 25 april op Schiphol terugverwacht. LONDEN Twee Britse medi ci, gespecialiseerd in het zoeken naar wegen om buiten de baar moeder baby's te verwekken, overwegen om konijnen tijdelijk bevruchte menselijke cellen te la ten dragen. De twee geleerden dr. Patrick Steptoe en dr. R. G. Edwards, verklaarden in het Britse medi sche tijdschrift „Lancet" dat be vruchting van menselijke cellen in het laboratorium mogelijk is, maar dat het kweken van deze cellen in de reageerbuis voordat zij weer in het moederlichaam men stuit. Deze kunnen mogelijk worden worden geplant op grote proble- overwonnen door in een bepaald stadium de bevruchte eieren van de reageerbuis over te planten in de eileider van een drachtig ko nijn. Dr. Douglas Bevis van de uni versiteit van Sheffield beweert dat de wetenschap nog niet ver genoeg gevorderd is voor „rea- geerbuisbaby's".Hij wijst erop dat alle experimenten met dieren in deze richting die succes hebben gehad uitgevoerd werden op die ren die drachtig waren. DEN HAAG De N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten deelt mee dat zij het bedrag van de 8V2 pet. 25- iarige obligatielening 1970, waarop gis teren de inschrijving openstond, heeft vastgesteld op 115 miljoen. De in schrijvingen op deze lening zullen vol ledig worden toegewezen. Op de 8 1/4 pet 8-jarige obligatielening 1970 groot f 50 miljoen, is tot een zodanig bedrag ingeschreven dat de toewijzingen slechts zeer gering zullen zijn. ATHENE Het liberale Atheense blad „Ethnos" zal met ingang van van daag niet meer verschijnen. Het besluit om de exploitatie stopt te zetten is vrij dagmorgen door de eigenaars van het blad gekomen. Zoals bekend zijn vijf leiders van het blad, onder wie enkele journalisten, donderdagmorgen tot ge vangenisstraffen, variërend van 13 maanden tot vijf jaar, veroordeeld we gens het publiceren van wat het kolo nelsbewind noemt „valse en alarmeren de berichten". „Ethnos", dat zeer kritiich stond te genover het kolonelsbewind, is in 1913 opgericht. EINDHOVEN Philips gaat de pro- duktie van computermatrices in Portu gal belangrijk uitbreiden. Deze produk- tie verkeert thans met 150 meisjes nog in een Voorfase. maar in het nabij Lis sabon gelegen Carnaxide zal op een ter rein van tien hectaren een nieuw ge bouwencomplex verrijzen, waarin bin nen een jaar 900 a 1000 nieuwe em ployés werk zullen vinden. Met de bouw is reeds een aanvang genomen. Het huidige personeelsgetal van de Portugese. Philipsorganisatie van 1400 zal in 1971 stijgen tot 2500, tot 3500 in 1972 en tot 4000 in 1973. :V DOETINCHEM Jan S. kan Rinie Wielheesen niet hebben vermoord, want htf is de vyfde februari de hele avond b(j ons geweestDat zeggen de 49-jarige Doe- tinchemse weduwe J. W. te Mebel, haar kinderen en haar vader, de 74-jarige W. Gerritsen. Chauffeur Jan S. (23) heeft onlangs, nadat hij was gepakt wegens een aanranding, bekend op 5 februari, 's avonds in de duisternis van de Slangenburgse bossen, ook de twaalfjarige Rinie te hebben aangerand en vermoord. Mevrouw Te Mebel meent dat Jan S. alleen tengevolge van uitputtende verhoren een bekentenis kan hebben afgelegd. Mevrouw Te Mebel zegt: „Weet u waarom hij het niet gedaan kan hebben? Wel, u weet dat Rinie Wielheesen van de gymnastiekles in Gaanderen komend tussen tien over half 8 en 8 üur in de buurt van haar ouderlijk huis aan de Kloosterlaan is vermoord. Jan nu is omstreeks half 7 met zijn auto bij ons gekomen. Samen met Henk is hij om 7 uur even wegge gaan. Ze wilden een jongeman, die aan de Dahliastraat woont vragen of hij zin had die avond bij ons te komen. Maar die jongen zijn moeder kan bevesti gen dat Jan en Henk bij haar zijn ge weest bleek aan het werk te zijn op de zuivelfabriek. Toen hebben ze daar met hem gepraat. Ongeveer tien voor half 8 waren ze terug. Daarna hebben we gezamenlijk kof fie gedronken. Om 8 uur heeft Jan ik had de bus gemist mij met zijn auto naar Zelhem gebracht waar ik op verjaarsvisite ben geweest. We waren daar tegen tien over 8. Een minuut of tien later was Jan weer bij ons aan de Varsseveldseweg. Hij is verder de hele avond bij ons geweest". Opa knikt, de kinderen bevestigen het ook. Mevrouw Te Mebel vertelt verder: „Ze hebben mijn zoon Henk ook aan de tand gevoeld. Ze hebben hem twee keer afgehaald van zijn werk om vra gen te beantwoorden. Hij heeft vorige week woensdagavond een verhoor van 6 uur gehad. Om half 3 werd hij weer thuisgebracht. Hij was zo verschrikke lijk nerveus. Hij zei: „Mama, ze maken je daar kapot". Het gezin Te Mebel heeft echter noch de politie noch zelfs de vader van Jan S. kunnen overtuigen. De officier van justitie, mr. J. van den Berkhof, vroegen we wat zijn ant- voord op de uitlatingen van de Te Me- bels is. Mr. Van den Berkhof wilde er geen commentaar op geven. Hij volstond met de opmerking: „Ik kan u alleen maar zeggen, betracht deze mededelin gen met de grootste reserve". jVfASEROE (Lesotho) De kleine 1T1. Ziriclafrikaanse staat Lesotho staat na de afzetting van koning Mosjoesjoe II in januari op het punt om ook het westerse stelsel van politieke oppositie af te schaffen. De koning, die sinds zijn afzetting onder huisarrest stond, heeft dinsdag het land verlaten om tij delijk in Nederland in ballingschap te gaan leven. Het koninkrijk, dat geheel door Zuid-Afrika wordt omgeven, zou zich daarmee scharen in een lange rij van instabiele Afrikaanse staten, die een één-partijstelsel hebben ingevoerd. Premier Jonathan is thans alleen heerser bij decreet. Na de gewelddadige algemene verkiezingen van januari, die leidden tot het afzetten van de koning, heeft hij de grondwet opgeschort. Hij heeft beloofd een nieuwe grond wet aan te nemen, waarin „handhaving van de nationale eenheid" voorop staat, en duidelijk te kennen gegeven dat hij het bestaan van een enkele partij zijn eigen genoeg vindt voor Lesotho. ,.De democratie van het Westen schijnt niet de middelen te verschaffen om de opvatting van de democratie zelf te beschermen", zo zegt hij. "l/"olgens de voormalige winkelier Jonathan is het probleem van Le sotho er niet een van geldige verkiezin gen en een grondwet, maar dat van „het internationale communisme en zijn plaatselijke agenten". „Wij moeten het christelijke geloof tegen deze bedreiging beschermen", vindt hij. Het is volgens Jonathan aan de par tijpolitiek te wijten dat efen eens ver enigd land nu verdeeld is. De door hefh beloofde nieuwe grond wet zal niet door een stemming aan het oordeel van de bevolking worden on derworpen, maar op een andere manier ter goedkeuring worden voorgelegd. Hoe, dat vertelde hij niet. .,Wij hebben reden om te geloven dat wij van het volk een mandaat kunnen krijgen voor verenigend parlementair stelsel. Geeft het volk ons een mandaat voor een één-partijstelsel en het ziet ernaar uit dat het dat zal doen dan zullen wij dat niet afwijzen", aldus Jo nathan. In Afrika kennen nu al meer dan een dozijn staten het één-partij- stelsel. Ironing Mosjoesjoe, die voor de ver kiezingen van 27 januari al verbo den was zich in de politiek te mengen, was daarna niet meer dan een gevange ne in eigen paleis. De 31-jarige vorst, die rooms-katho- liek is en in Oxford heeft gestudeerd had zich tien jaar geleden bij de troon bestijging voorgesteld dat hij een actie ve rol in het landsbestuur kon spelen. Jonathan stak hier echter een stokje voor vooral nadat het land in 1966 on afhankelijk was geworden. De laatste maal dat Mosjoesjoe om meer zeggenschap inzake het buiten lands beleid en over het politieapparaat vroeg, vier jaar geleden, kwam het tot een heftig conflict met de regeringslei der. Hij beschuldigde de partijen die de koning steunden van samenzwering te gen zijn bewind. Tenslotte moest de jonge koning schriftelijk verklaren dat hij automatisch afstand zou doen van de troon, als hij zich ooit weer met de politiek zou bemoeien. Jonathan noem de dit een „technische troonafstand". W/esterse waarnemers nemen over het algemeen aan dat de regering in overtreding is als zij de oppositie ver biedt. Dit gaat echter niet altijd op. In sommige Afrikaanse landen gedroeg de politieke oppositie zich onverantwoor delijk. Sommige politici hadden nooit een juist optreden in de oppositie ge leerd en in sommige landen ontbreekt het aan de juiste instellingen om de vorming van een constructieve opposi tie te bevorderen. Het gevolg daarvan was dat de oppo sitie soms afzakte tot regelrechte on dermijning van de staat of tot het aan wakkeren van geweldpleging. Van de dag af dat hun land onaf hankelijk werd, konden de oppositie partijen in zwart Afrika nauwelijks hopen dat zij eens op legale wijze aan de macht zouden komen. Degenen die de teugels in handen hadden toen de koloniale bestuurders vertrokken zorg den. meestal snel voor consolidatie van hun macht. Jonathan kwam tot afschaffing van de grondwet en ongeldigverklaring van de eerste algemene verkiezingen na de onafhankelijkheid, toen het ernaar uitzag dat de in de oppositie zijnde Congrespartij voor Basoetoland de ver kiezingen zou gaan winnen. Volgens hem had de Congrespartij zich bediend van geweldpleging en intimidatie. „Ik heb de macht gegrepen en schaam mij daar niet voor", zo ver klaarde hij toen. „In andere kringen mag dit ondemocratisch lijken maar in mijn geweten weet ik dat de meerder heid van het volk achter mij staat". Of dit waar is of niet, de meerderheid heeft in elk geval geen keus meer. NEW YORK Waar is H. Rap Brown? De militante leider van de Black Power beweging wordt al 26 da gen vermist. Volgens zijn advocaat, William Kunstier, is hij voor het laatst op 8 maart gesignaleerd toen hij vertrok om, volgens Kunstier, naar Bel Air in Ma ryland te gaan, waar hij op beschuldi ging van brandstichting en aanzetting tot opstand terecht moest staan. Kunst- Ier beweert niet te weten waar Brown is en vindt het vreemd dat men sinds dien ook niets van hem heeft verno men. Brown's vrouw is onbereikbaar en de Amerikaanse federale recherche weet evenmin waar hij zich ophoudt. Het proces in Bel Air, de nasleep van rassenonlusten die zich in 1967 in de stad Cambridge in Maryland voordeden, is inmiddels uitgesteld tot de 20ste april en naar Ellicott City verplaatst. Brown vertrok op de achtste maart naar Bel Air. Een dag later ontplofte op de weg naar Baltimore, even ten zuiden van Bel Air, een auto. In het wrak werden de stoffelijke resten van twee vrienden van Brown gevonden. Ralph Featherstone en William „Che" Payne. DEN HAAG De minister van Landbouw en Visserij, ir. P. J. Lardi nois, gaat zich op 6, 7 en 8 april in Groningen, Friesland en Drente nader orinteren over de agrarische situatie in het noorden des lands, speciaal over de huidige ecnomisch-sociale positie van de agrarische ondernemer, mede in verband met de toekomst van de vee houderij, akkerbouw en tuinbouwbe drijven. De bewindsman zal tijdens dit drie daags bezoek een aantal besprekingen voeren fnet onder meer de commissaris sen der Koningin en Gedeputeerde Sta ten, voorzitters van Gewestelijke Standsorganisaties en een deputatie uit een der gewestelijke raden van het Landbouwschap, het Orgaan Opbouw Oost-Groningen, plaatselijke commis sies van ruilverkavelingen, provinciale raden voor de bedrijfsontwikkeling en verscheidene individuele agrarische on dernemers. Bij de besprekingen en de bezoeken, zo deelt het ministerie van Landbouw mee, ligt een zeker accent op de structurele landbouwsituatie, het geen ook tot uitdrukking zal komen in te bezichtigen grote, in voorbereiding en uitvoering zijnde projecten van nieuwe landinrichting en afwatering en van landbouwbedrijven die zich in een perspectief biedende ontwikkeling be vinden. Voorts zal aan de minis ter bij gelegenheid van dit bezoek het zojuist gereed gekomn rapport van de studiecommissie voor de landbouw in het noorden worden aangeboden. BONN De Westduitse regering heeft gisteren geëist dat de Guatemal teekse regering de eisen van de ont voerders van de Westduitse ambassa deur graaf Carl von Spreti inwilligt. „De federale regering heeft met gro te bezorgdheid kennis genomen van het besluit van de Guatemalteekse regering om grondwettelijke redenen de eisen van de ontvoerders niet in te willigen. De federale regering is van mening dat zij dit besluit niet kan accepteren", al dus regeringswoordvoerders Conrad Ahlers. De ontvoerders hebben de vrijlating van 16 guerilla's geëist. ADVERTENTIE De Apeldoornse afdeling van de Christelijke Plattelandsvrouwen- en Meisjesbond vergadert maandag 6 april 's avonds om half acht in de Johannes- kerk aan de Arnhemseweg te Apel doorn. Het Bureau Voorlichting Merk artikelen zal in deze bijeenkomst voor lichting geven. de recente heftige aanval van drie vooraanstaande communis tische partijleden op de drie leiders in het Kremlin, een aanval die voor namelijk gericht was tegen het beleid ten aanzien van de economie van Rusland, hebben Breznjef, Kosygin en Podgorny onlangs opnieuw een ongeveer 4000 woorden tellende brief gekregen waarin zij, weljswaar in ge matigde bewoordingen, aan scherpe kritiek worden onderworpen. De brief is volgens welingelichte krin gen afkomstig van drie vooraan staande Russische intellectuelen, met name een van de vaders van de Rus sische atoombom Andre Sakharof, de historicus Roy Medvedef en de fysi cus Valentin Toerchin, die hiermee niet alleen de economische maar vooral ook de sociale wantoestanden aan de kaak willen stellen. Volgens Westerse waarnemers loopt de lijn in de brief in hoge mate parallel aan het program dat de Tsjechoslowaakse communistische partij in de eerste helft van 1968 opstelde onder leiding van de hervormingsgezinde Alexan der Dubcek. De brief begint met: „Zonder funda mentele democratisering kan onze sa menleving niet de problemen oplos sen waarvoor zij zich nu en in de toe komst gesteld ziet. Het ritme in de groei van het nationaal inkomen stokt. Meer en meer wordt er geld uitgegeven terwijl men niet weet waar het blijft. Er beginnen zich reeds tekenen van inflatie te verto nen. De vertraging in de ontwikkeling van het onderwijs is onrustbarend: de uitgaven die aan het onderwijs wor den gedaan zijn veel lager dan in de Verenigde Staten en zijn ook veel minder progressief. Maar vooral in het vlak van de produk- tiviteit is de situatie het ernstigst. Als men onze economie met die van de V.S. vergelijkt constateert men dat ze niet alleen kwantitatief veel minder is maar, en dat is veel droeviger, ook kwalitatief". De auteurs van de brief wijzen ook op de grote achterstand op het gebied van de computers. „Ons computer- ALEXANDER DUBCEK tot in Moskou park", zeggen zei, „is slechts het hon derdste gedeelte van dat van Ameri ka". Aan het einde van de jaren zestig heb ben wij de eerste plaats moeten af staan in de wedloop om het heelal en de eerste mensen die op de maan lie pen waren Amerikanen I^e briefschrijvers leggen vervolgens de nadruk op de „noodzaak tot het opheffen van de belemmeringen in de vrijheid tot informatie en ver werpen de maatregelen die tegen tal rijke intellectuelen genomen zijn en worden: de administratieve druk en de ontslagen. Hoe men het recht vaardigen dat mensen in gevangenis sen, kampen en psychiatrische inrich tingen worden opgesloten, die inder daad wel oppositie voeren maar van wie de oppositie zich vooral op het ideeële vlak afspeelt?" Ook de affaire Sohljenitszin (een van de populairste en beroemdste Russi sche schrijvers) en de wijziging in de top van het blad „Novi Myr" worden door de schrijvers in de kritiek be trokken. Even verder stellen zij weliswaar vast dat de door hen voorgestane politiek van democratisering niet altijd feil loos werkt, maar zij menen dat er geen beter alternatief voorhanden is. TVa het door Westerse waarnemers als zeer verrassend omschreven betoog stellen Zakharof, Medvedef en Toerchin een serie ingrijpende de- mocratiseringsmaatre gelen voor. Zij opperen de idee dat de communisti sche partij van het Kremlin een ver klaring uitgeeft die zegt dat „het noodzakelijk is deze democratisering door te voeren, dat er een einde wordt gemaakt aan het storen van buitenlandse radio-zenders, dat am nestie wordt verleend aan de politie ke gevangenen, dat de kredieten voor het lager en middelbaar onderwijs worden verhoogd, dat er een nieuwe wet komt voor de pers evenals de mogelijkheid voor de „sociale organi saties" en de „burgers", om nieuwe pers-organen te creeëren, dat er een nieuw systeem voor do verkiezingen wordt opgesteld in die zin dat het mogelijk is voortaan op meer dan een kandidaat te stemmen en dat de macht van de Sowjets (raden van het volk) wordt uitgebreid". Vervolgens verzoeken zij de Russische leiders de burgers voortaan in te lich ten ten aanzien van de buitenlandse politiek en met name over de hulp aan ontwikkelingslanden. De conclusie die zij aan de brief ver binden luidt dan ook: „Met het aan draaien van de schroef lost men geen enkel probleem op maar leidt men het land daarentegen naar een tragi sche impasse".

De Vallei | 1970 | | pagina 5