Fluistercampagne in eerste wereldoorlog Mollenpootjes zouden grondstof zijn voor eenheidsworst BOEKHOUDER RITMEESTER Geëmailleerde knalpotten Amerikaanse investeringen in Europa PLOEGBAAS Bovenkamp - Papier een actief persoon TIMMERLIEDEN DE VAM El U SPREEKT MET DE VERKOOP GOEDEMORGEN Televisie defect Wij komen direct! M.T.S TELEF. 08370-2838 J. van Hierden blijft favoriet Artsen vragen protest tegen Griekenland „Waarom op de S.G.P. gestemd"''' C. W. HAGENAAR MEISJES SIGARENFABRIEKEN N.V. Japan en Alie Krijtwit Droogte Nieuwe ziekte Dammen Belt m dan «ven a.u.b. MODIEUZE BRILLEN BURGERLIJKE STAND EDE Oostenrijks procédé BURGERLIJKE STAND Denk overal en altijd weer aan het kind in 't verkeer 10550 Dit jaar 4,8 miljard N.V. HOLLANDSE APPARATENFABRIEK „H.A.F." N.V. Hollandse Apparatenfabriek „H.A.F." te EDE Accountancy en belastingzaken PATRJMONIUM'S BOUWVERENIGING N.V. Aannemingsmij. v/h Fa. J. Boers en Zn. EVERWEAR-VANTONA voor lichte atelierwerkzaamheden De nieuwsbron voor Uw omgeving Niet de eerste de beste ZATERDAG 4 APRIL 1970 De keizer in vol ornaat. Reparatie aan huis Opgave s.v.p. voor 12.00 uur Geboren: Erik F., z.v. F. W. Sauer en J. C. Muijser; Hendrika J. W. d.v. C. Robbertsen en A. Buurma; Monique S. d v. R. A. van der Vegt en G. Verhoef; Fokke J. z.v. L. de Jong en M. G. F. van den Brink; Aaltje, d.v. M. Heij en W. Bouw; Jannigje, d.v. J. van Engelenho ven en J. van de Hoef; Arjan, z.v. G. J. Rutgers en M. R. van Rijswijk; Edgar J. J z.v. J. C. M. Dobbelman en H. M. Gipman; Marcus M. z.v. G. A. de Rover en M. M. Tensen; Alida P. J. d.v. A. J. Houtman en W. van de Pol; Marinus z.v. M. van de Kamp en A. Kroesber- gen; Hendrikje A. d.v. A. van Kessel en H. Meerveld; Adriana J. d.v. A. J. Ver meulen en M. J. van de Berkt; Marian ne d.v. C. Hol en A. van der Loo; Evert je, d.v. E. van den Brink en J. .Jansen; Gerrit G. H. z.v. G. van Omme en H. Nap; Hendrikus z.v. J. Pluimers en G. van Santen; Erwin J. W. z.v. G. J. A. Abbink en A. Nieuwenhuizen; Mi- scha, z.v. A. J. Scheele en J. A. M. van alphen; Maria J. d.v. P. F. den Hartog en B. J. T. van Eijden; Johanna C. M. d.v. J. G. H. Pas en A. Meijer; Ingrid H. M. d.v. G. Steenhuis en G. M. H. Feijen; Adrianus J. C. M. d.v. A. M. Staade- gaard en M. K. M. van der Leeuw; Yvonne H. H. d.v. K. van Gelderen en H. H. van Donk; Willemina, d.v. W. van den Brink en J. Beukhof; Sieije J. z.v. B. de Koning en G. A. Witteveen; Ma deleine N. d.v. A. Laanstra en S. R. M. Misch; Gerrit, z.v. G. E. van Maanden en H. P. van Buren; Teunis, z.v. M. Groeneveld en A. van Holland; Marga- retha J. d.v. A. J. Franke en M. J. Geus; Ellen, d.v. M. Sauer en T. D. J. Witmaar; -Petronella, d.v. W. van Lut- ikhuizen en M. Beumer; Gerriëte W. J. d.v. D. J. van Middendorp en J. van den Top; Evert, z.v. J. Drost en E. Snellen; Edwin, z.v. K. J. van den Berg en H. E. Boersbroek; Jantine d.v. J. Leenders en T. van den Berg. Ondertrouwd: Arie de Kok en Wil- helmina A. T. Bats, Pieter van Schup- pen en Teuntje van Heerikhuize, Dirk van Dijk en Geertrui van Holland, Gijsbert J. M. Berendsen en Hélène G. M. Favier, Cornells Vianen en Elizabeth Meurs, Roeland Arendsen en Gabrielle F. Linschoten, Johan Lens en Grietje van de Pol, Willem Wagen veld en Hen drika M. Otten, Michel Monfrooij en Jannigje L. de Lange, Reijer M. Broek huizen en Hendrika N. van Roekels Teunis J. Hendriksen en Cornelia M. van Halem. Getrouwd: A. A. Haalboom en A. C. de Ruiter, R. Venema en T. C. van de Peppel, A. de Boer en A. Phielix, T. M. Wolters en M. B. van Randwijk, E. van Hierden en D. van Kuilen, A. J. de Kruijk en W. H. Morssink, M. de Jager •n N. van den Berg. Overleden: Gerard van den Berg, geb. 18apr89, Everdina Jagtenberg, e/v J. Veldhuizen, geb. 29sepl0, Adriaan J. de Boer. geb. 19jan91, Gerritdina van Kooten, geh. gew. met G. R. van Doorn, geb. 19jun81, Joachim van Steenbergen, geb. 31dec81, Hendrika Bolleman, geh. gew. met K. SJese, geb. Ildec94, Alexandrine H. Nierstrasz, geh. gew. met C. P. E. van Veeren, geb. 6aug78, Evert Hardeman, geb. 27 april, Jakob Graver, geb. 25feb9J, Cornells Hesse- link, geb. 24apr96, Wubbe de Greef, geb. 20okt29, Marinus Klomp, geb. ndec61, Hendrika J. van Meurs, geb. 16aug87. Ger. Kerken Beroepen te Heemstede: Tj Kuipers te Dwingelo; te Rijnsburg: P. Huisman te Franeker. Aangenomen: naar Putten: G. van Gin- kel te Mariënburg; naar Almkerk: J. Wolven te Andijk; naar Rotterdam- Zuid: drs. W. Struys, evangelisatie predikant te Zwolle. Bedankt voor Zwolle: B. Koekkoek te Waddinxveen. Elke oorlog heeft zijn eigen ka rakteristieken, al zijn er veel pa rallellen te trekken met gelijksoor tige situaties uit andere oorlogen. Zo had Wereldoorlog l zijn eigen problemen, die verschilden met die van 1940-45, maar er waren ook treffende overeenkomsten. Jan Ver hoef weet er nog wel het een en ander over te vertellen. De toestand in het jaar 1917 werd al nijpender tengevolge van de oor log die Europa teisterde. Ook Japan wierp zich in de strijd tegen Duits land en zelfs Italië keerde zich te gen zijn vroegere bondgenoot. Als de toestand zo 's avonds na de arbeid achter de „blokken", de rijen woonhuizen, werd besproken dan kon men wel eens dingen horen die zelfs in de benauwde tijd de humor deed opleven. Zo verkondigde een man zijn mening, dat het er voor Duitsland maar treurig begon uit te zien, nu zoveel vijanden zich op hem wierpen. Vooral nu „Janpan en Alie" het ook al de oorlog verklaard hadden. Rusland kwam de strijd te staken, maar werd verteerd door binnen landse onlusten. De „bolsjewiki" verkreeg de overhand, de Tsaar en zijn familie werden weggevaagd en de grondslag werd gelegd voor het communistisch regime, dat zijn pad baande door bloed en tranen. Ten slotte kwam ook Amerika de „Geal lieerden" (Engeland en Frankrijk) te hulp en inderdaad werd het voor Duitsland hachelijk. En Nederland?... 's middags, was, dat de nachtrust vaak werd verstoord en des morgens een tot de rand gevulde nachtspiegel op „ontspiegeling" stond te wachten. In de zomer van 1917 werd het ge teisterd door een ongekende droogte. Tot half juni toe vernielde de nachtvorst de aardappeloogst, zodat de planten die al in de knop stonden, bevroren. De „Grift" stond nagenoeg droog, zodat wij als jongens, van de ene kant naar de andere liepen zon der natte voeten te krijgen. Toch konden de mensen nog aard appelen voor de winter inkopen, dank zij de laag gelegen landerijen waarop er nog wel zoveel groeiden, dat er, tenminste in Veenendaal, van direct „hongerlijden" nog geen spra ke was. Wel was er gebrek aan „koloniale waren", hoewel er nog wel aardig wat rijst werd gedistribueerd. De ras echte Veenendaler, gewend aan zijn bordje pap voor het naar bed gaan, at dan de rijst maar in karnemelk gekookt, ter vervanging van het bord karnemelksepap met grutten- meel, daar dit laatste ingrediënt niet meer te krijgen was. Het gevolg van al die pap-eterij, 's avonds maar ook Vanzelf was men in zo'n tijd zeer beducht voor vervalsing van levens middelen. En niet ten onrechte. Het was meen ik al even in 1918, toen de mare ging dat er bij de winkeliers weer gruttenmeel te vrekrijgen was voor 0,50 per pond, een ongekende prijs. Velen spoedden zich naar de grut- terswinkel en besteedden dat hoge bedrag, in de hoop des avonds weer eens een bordje echte ouderwetse Veense pap te zullen eten. Helaas, bij het koken zag men het „meel", trots al het roeren maar steeds weer naar de bodem zinken. Er was totaal niets mee te beginnen. Al spoedig bleek, dat de sub stantie voor «en groot deel bestond uit „krijtwit" dat bij de schoon maak wel werd gebruikt om, ver mengd met „witkalk" de muren in gang en „achterhuis" weer een frisse tint te geven. Er werd een onderzoek ingesteld en de verval ser werd gepakt en zwaar beboet! Om nu de vervalsing op elk ge bied, vooral wat betreft vleeswaren, tegen te gaan werd er van over heidswege een uniforme vleesme lange samengesteld voor het maken van worst. Zo werd dan op de bon een zekere hoeveelheid „eenheids worst" verstrekt. Boze tongen fluis terden dat in die worst mollenpoot jes werden verwerkt. Maar nooit is dat bewezen. Ook, daar vooral de tabak schaars werd, werden er „eenheids" sigaren vervaardigd. Die werden gefabri ceerd door alle sigarenfabrieken. Dus stonden allen gelijk en niemand kon zijn eigen samenstelling van ta bakken voor het maken van sigaren de boventoon laten voeren. In de nazomer van 1918 brak er een „nieuwe ziekte" uit. Het begon in Spanje, vandaar de naam „Spaan se griep". Leek die ziekte in eerste instantie niet kwaadaardig, toch vie len er vele slachtoffers... Plotseling, 11 november 1918, werd de wapen stilstand afgekondigd. Duitsland ca pituleerde. Verdreven door de golf van revolutie, moest de keizer de wijk nemen naar Nederland, waar hij in het kasteel te Amerongen een schuilplaats vond en met ettelijke bomen te zagen een tijdverdrijf zocht. Later betrok hij een kasteel te Doorn. Een nieuwe tijd brak aan. Vakver enigingen bloeiden op, werkgelegen heid was er in overploed. Er kwam ook toen een zekere welvaart, totdat die in de dertiger jaren weer moest wijken voor de „crisistijd". Een Oostenrijkse firma heeft een procédé voor het emailleren van knal- potten voor auto's ontwikkeld, waar door de levensduur belangrijk wordt verlengd. De delen van de knalpot wor den eerst aan elkaar gelast en dan van binnen en buiten geëmailleerd. Niet geëmailleerde lasnade worden hier door vermeden. De firma heeft proeven gedaan met door haar behan delde knalpotten van bekende automer ken, waaronder de Volkswagen, Ford en Opel en auto's van Frans fabrikaat. Met een Volkswagen, uitgerust met een geëmailleerde knalpot werd gedu rende een bepaalde periode gereden (veelvuldig stoppen en weer optrekken), met een andere buiten de stad. Nadat de wagens resp. 25.000 en 40.000 km hadden gereden, werden de knalpotten aan een onderzoek onderworpen. Daar bij bleek dat deze onderdelen nog in prima staat verkeerden. Behalve een dunne roetlaag, die zich op het emaille had afgezet, en die met een lap kon worden afgeveegd had het emaille niet noemenswaardig geleden Geboren: Vincent Ferdinand A. z.v. N. G. F. Hut en M. A. Chambon; Corne lia Everlina d.v, H. L. Ariesen en W. H. van Engelenburg; Alida d.v. J. G. van den Bos en A. van Ginkel; Audrey Do minique d.v. R. Labrijn en E. G. M. Fa- ber; Dirkje Jeanette d.v, M. Bremer en A. Lagemaat; Silvester z.v, R. van Wijk en C. A, Materman; (te Utrecht); Mein- dert z.v. M. Schut en F, M. Rooy; Al- bert Meint z.v, C. Vollaard en G. van Kuiken; Erwin Michael z.v. J. C. van de Weerdhof en D. van Ravenswaaij; An- tonie Cornelis F. z.v. A. C van Rhenen en G. N. Valkenburg; Gerard z.v. J. van de Weerd en W. Bijl; Cynthia Theodora d.v. T. I. G. Hut en C. T. Coumans. Ondertrouwd: P. H. van de Boven- kamp en G. M, M. Bolderman; W. Mas tenbroek en H. Hol. Getrouwd: F. L. Roks en J. G, Harde man (Ede); D. Teunissen en G. Wallet (Rhenen); J. J. van Dijk (Amerongen) en M. van Milligen; A. Diepeveen en C. J. van Gent; P. Eldik en H. Geurtsen; P. S. van Keulen en C. H. C. Schenk. Overleden: Arnoldus Johannes van der Kous 77 jaar; Johannes Hasselaar 72 jaar echtg. van A. van Resteren; Jo hannes Hendrik Ditewig 60 echtg. van A. van Bruggen; Willem Lemmerman 56 jaar; Jan Bleeker 63 jaar echtg. van 1M. van der Laan. Kasteel Amerongen waar ex-kei zer Wilhelm na zijn vlucht uit Duitsland zijn intrek nam. EDERVEEN Deze week kwamen de leden van de damclub DCE in het Groene Kruis gebouw weer bijeen voor de voortzetting van de onderlinge com petitie. De leider in het klassement J. v. Hierden speelde deze avond niet waar door S. T. Vierwinden die de tweede plaats bezet door een overwinning op W. d. Koning wat dichter bij kon ko men maar zo het er nu uit ziet zal J. v. Hierden dit seizoen wel de Ederveense damtitel in de wacht slepen. B. v. Beek is de laatste weken volko men van slag en verloor opnieuw nu van D. v. Heerdt. In deze spannende partij maakte Van Beek in het eindspel een grote blunder waar zijn tegenstan der goed van profiteerde. W. de Koning speelde deze avond twee partijen. In de partij tegen T. Middelman gaf de Ko ning beter partij dan tegen Vierwinden maar hij moest toch beide punten aan zijn tegenstander laten. J. Boeve toonde zich in de partij tegen W. Veldhuizen duidelijk sterker en greep de volle winst waardoor hij zich handhaafde in de top van het klassement. G. J. v. d. Dikkenberg ondervond van M. Hevel meer tegenstand dan dat hij had ver wacht maar wist toch de partij in winst om te zetten. J. de Koning en J. Slot boom tenslotte deelden de punten /na een spannende partij. AMSTERDAM Een groep artsen en medische studenten, die in hoge mate verontrust zijn door persberichten omtrent het ernstig te kort schieten van de mogelijkheden tot medische behan deling en verzorging van politieke ge vangenen in Griekse gevangenissen, zoals, naar zij verklaren, o.a. blijkt uit publikaties betreffende Mikis Theodo- rakis, heeft in een brief aan het hoofdbestuur van de Koninklijke Ne- derlandsche Maatschappij ter bevorde ring der Geneeskunst een dringend be roep op dit bestuur gedaan in het open baar te protesteren tegen de huidige in breuk op het recht van iedereen op een adequate geneeskundige behandeling. Tevens verzochten zij het bestuur dit openbaar protest ter kennis te brengen aan de zusterorganisatie in Grieken land. LONDEN Tom Okker zal deelne men aan het kampioenschap van Groot-Brittannië op verharde banen, dat van 26 april tot 2 mei in Bourne mouth wordt gehouden. De professio nals van de groep „World Champions hip Tennis" hebben besloten niet uit te komen in de open kampioenschappen van Frankrijk en Italië, aangezien het prijzenbedrag daar niet aantrekkelijk voor hen is. Naast Okker spelen ook Mike Davies, Tony Roche, Mark Cox, Graham Stilwall, Ismail el Shafei, Pierre Barthes en Niki Pilic in Bourne mouth. voor VatRMdail Tot 17.30 uur y"30'ü; 11079 Zêtord. V. 14.30-17.30 u. Voor Rh«n«n 3328 Nwo Voonoadaoitowog 159 VEENENDAAL De heer C. G. Boender, hoofd van een school te Koot wijkerbroek. gaat woensdagavond 8 april in de consistoriekamer van de Ge- ref. Gemeente aan de Fluiterstraat een lezing houden voor de SGP-studiever- eniging „Petrus Datheen". Zijn onder werp is „Waarom op de SGP gestemd". NEW YORK Volgens een artikel In het tijdschrijft „Business Week" zijn de grote Amerikaanse ondernemingen van plan om in Europa dit jaar 4,8 miljard dollar te gaan investeren, 32 procent meer dan in 1969. Van dit bedrag zal 37 procent worden geïnvesteerd in de landen van de Euro- markt. Het meeste geld wordt vermoedelijk gestoken in de industrieën die compu ters maken. De autofabrikanten laten zich over hun plannen nog niet uit, met uitzondering van Chrysler wiens doch termaatschappij in Frankrijk, Simca, een nieuwe fabriek wil gaan bouwen in Frankrijk, in de buurt van de Belgische grens. Wat investeringen betreft in Groot Brittannië zijn de grote drie uit Detroit Ford, General Motors en Chrysler niet bijster enthousiast. De oorzaak hiervan is de voortdurende wilde sta kingen in de Britse auto-industrie. Een van de redenen van de vergrote Amerikaanse investering in Europa dit jaar, aldus Business Week, is dat het groeipotentieel daar alsook in bepaalde andere delen van de wereld, thans gro ter is dan in Amerika. Het is dan ook „gemakkelijker" en „goedkoper" om in de genoemde gebieden te investeren. fabriek voor elektrotechnisch installallatiemateriaal vraagt op korte termijn voor werkzaamheden in 3-ploegendienst, bij voorkeur met enige ervaring in de kunsthars- verwerkende industrie. Leeftijd tot 40 jaar. Inlichtingen maandag t.e.m. vrijdag van 9 tot 17 uur of in de avond uren na telefonische afspraak aan ons adres Franken- eng 15 te Ede. Tel. 08380-19022, na 6 uur 's avonds 08389-5667. Wegens uitbreiding kunnen wij op zeer korte termijn plaatsen een in het bezit van het praktijkdlploma. eventueel M.B.A. Leeftijd ca. 30 jaar. Gegadigde moet in staat zfln leiding te geven aan onze administratie en boekhouding. Sollicitaties schriftelijk of mondeling (na telefo nisch overleg) aan ons adres Industrielaan 36 te Veenendaal - Tel. 08385-12446 Administratiekantoor voor bijwerken en controle van uw boekhouding en ver zorging van uw belastingaangifte. Tevens advieskantoor terzake van op richten firma's en N.V.'s, vergunnings zaken etc. Vraagt geheel vrijblijvend inlichtingen of brengt u ons vrijblijvend een bezoek. TELEFOON 08385- 11110 ADRESDIJKSTRAAT 38 - VEENENDAAL Jan Steenlaan 63 - Veenendaal vraagt met spoed voor administratieve werkzaam heden. Sollicitaties te richten aan boven staand adres. GEVRAAGD Te bevragen Zandstraat 135 - Veenendaal Tel. 08385-19108 en na 18.00 uur 08385-11512. Goed zien en er goed uitzien met Kies een brilmontuur, dat bij u past. HOOFDSTRAAT 51 - VEENENDAAL (naast de apotheek) - TEL. 10184 wmmm Veenendaal, vraagt Voor sollicitaties: tel. 19050 of schriftelijk aan de di rectie, Kerkewijk 10, Veenendaal. Dit eerste zinnetje is niet zo moeilijk. Maar nu de rest. Wij zoeken een MEISJE dat plezierig en toch zakelijk 9 met onze klanten (winkeliers die onze 9 japonnen, pullovers en vesten verkopen) kan bellen. Een MEISJE dat ook kan assisteren in onze spiksplinternieuwe showroom, waar steeds de nieuwste mode wordt getoond. m Je moet er een beetje aanleg voor heb- ben, maar d&n is het ook een erg leuke baan. En nog 's zaterdags vrij ook. Als U ons even belt kunnen we een afspraak maken. m ci vit f 'OST4US 42 TELEFOON 04385-1411/ VEENENDAAL VEENENDAAL Wij willen erg graag contact opnemen met een jongen, die op de afd. Arbeids-Analyse een rijke variatie van gegevens nauwkeurig kan verwerken. (Bij voorkeur Ulo-opleiding). 't Gaat ons echter niet om de eerste de beste kandidaat. Wij zoeken duidelijk een JONGE MEDEWERKER, die belangstelling heeft voor ons produktieproces, van A tot Z. Hij kan in deze functie dan ook goed vooruit De kosten van een voortgezette opleiding nemen wij volledig voor onze rekening. Sollicitaties gaarne richten aan onze afdeling Personeelszaken, Kerkewijk 115. Telefoon 08385 - 19007.

De Vallei | 1970 | | pagina 8