nanciele notities Belasting „haalde" in 1969 f 32,4 miljard ONTWIKKELING VOOR MIDDEN- EN KLEIN BEDRIJF ONGUNSTIG TERUGGANG BEGON AL IN DE JAREN ZESTIG gaat Transburg verder moderniseren ln voedings- en genotmiddelenbranche MIKROCENTRUM IS UNIEK IN DE WERELD 1 Ontwikkeling automatisering belastingdienst 6.000 MAN VOOR CONTROLE GEEN FUSIE VOOR REESINK Philips gaat 100 miljoen lenen in notes I DIVIDEND- VOORSTEL GRONDBEZIT DIVIDENDEN VOORZICHTIG BELEID H.B.B. Waterhoogten Kareitje Knetter en de blauwgeruite kiel Pagina MAANDAG APRIL 1*70 PILOOT STORM TEKKO TAKS BASIS DUURZAME GOEDEREN VRIJ VAN BELASTING WINKELCENTRA INFORMATIE INFORMATIE OVER FIJNMECHANISCHE TECHNIEK 140 Eerst luisterde hij zonder haar te onderbreken, toen stelde hij een paar vragen. Soms knikte hij, om te bedui den, dat dit of dat heel begrijpelijk was en vaak voorkwam, maar hij zei geen enkele keer: ,,'t Is niets". De ge dachte, dat hij zijn diagnose waar schijnlijk had gesteld en ze het hem net zo goed ronduit kon vragen, zon der op de foto's te wachten, flitste door Dontsova's hoofd. Maar het was een angstaanjagend idee. hem die vraag op de man af te stellen en het antwoord te krijgen, of dat nu juist was, of onjuist of enkel voorzichtig. Ze moest het uitstellen, de klap ver zachten door een paar dagen respijt. Ze praatten als vrienden, die elkaar op een wetenschappelijk congres te gen het lijf zijn gelopen. Toch gaf het opbiechten van een ziekte je het gevoel of je een misdaad had bekend; de sleutel tot gelijkheid die ze eens hadden bezeten, waren ze daardoor onmiddellijk kwijtgeraakt. Of mis schien kon je het zo ook niet noemen: tussen haar en haar leraar had nooit gelijkheid bestaan. Het was iets in- grijpenders. Door haar biecht had ze zichzelf buitengesloten uit de illuste re scharen der medici en haar plaats tussen de belastingbetalende, afhan kelijke patiënten ingenomen. Toegegeven, Oreshchenkov had haar niet dadelijk gevraagd, hem eens te laten voelen waar het pijn deed. Hij bleef met haar praten als met een gast. Het leek, of hij haar aanmoedig de, zich bij beide rangen tegelijk te voegen.. Maar zij was uit haar oude koers geraakt en te pletter geslagen. „Verochka Gangart is nu eerlijk ge zegd zo'n goed diagnoste, dat ik in een normaal geval volledig vertrouwen in haar zou hebben gehad", zei Oontsova. Ze vuurde de zinnen af in het rappe tempo, waartoe haar overvoerde werkdagen haar dwongen. „Maar om dat u er bent, Dormidont Tikhonovich, dacht ik..." ,,'t Zou wat moois zijn als ik mijn eigen studenten afviel", zei Oresh chenkov, zijn ogen nog steeds op haar gericht. Op dat ogenblik kon Dontsova hem niet erg goed zien, maar de laat ste twee jaar had ze wel eens een af wezige blik in zijn vorsende ogen op gemerkt. Die was er na de dood van zijn vrouw in verschenen. „Maar als je een... een poosje ziekteverlof zou moeten nemen, kan Verochka je dan vervangen?" (Ziekteverlof! Hij had de mildste van alle termen gekozen! Wilde hij zeggen, bedoelde hij, dat er niets met haar aan de hand was?) „O ja, zeker. Ze is nu een ervaren specialiste, volkomen in staat de af deling te leiden". Oreshchenkov knikte. Hij greep naar zijn smalle baardje. „Ja", zei hij, „ze mag dan een ervaren specialiste zijn, maar als ze eens gaat trouwen?" Dontsova schudde haar hoofd. „Mijn kleindochter is ook zo", ging Oreshchenkov verder en hij liet zijn stem volkomen overbodig tot fluisteren dalen. „Ze kan de ware Jo zef niet vinden. Lastige zaak". Een lichte verandering in de stand van zijn wenkbrauwen toonde zijn be zorgdheid. Hij drukte haar op het hart, het niet langer uit te stellen. Hij zou haar 's maandags onderzoeken. (Waarom had hij zo'n haast?...) Toen kwam het ogenblik van stilte, waarop zij „dank u" had moeten zeg gen en afscheid nemen. Ze stond op, maar Oreshchenkov drong aan. dat ze nog een glas thee met hem zou blijven drinken. „Ik heb er eigenlijk geen behoefte aan", zei Ludmila Afanasyevna. „Maar ik wel. 't Is net de tijd voor mijn thee". Vastberaden probeerde hij haar uit de categorie van de misdadig zieken naar die van de hopeloos ge zonden over te heve len. „Zijn de jongelui thuis?" vroeg ze. De „jongelui" waren net zo oud als Ludmila Afanasyevna. „Nee. En m'n kleindochter ook niet. Ik ben helemaal alleen". (Maar toch had hij haar als arts in zijn spreekka mer ontvangen. Alleen daar kon hij haar van de juiste betekenis doordrin gen van wat hij zei). „Gaat u dan voor gastheer spelen?" vroeg ze. „Want dat wil ik echt niet". „Nee, dat is ook niet nodig. Ik heb een volle thermoskan. En in de kast staan een paar stukken cake en scho teltjes om ze op te leggen, haal ze er maar uit, als je wilt". Ze gingen naar de eetkamer en in stalleerden zich met hun thee aan een hoek van de vierkante eiken tafel, waar wel een olifant op kon dansen en die veel te groot was om door een van de deuren te kunnen. De wand klok niet meer in zijn eerste jeugd liet zien, dat het nog erg vroeg was. Dormidont Tikhonovich begon te praten over zijn kleindochter, zijn uit verkorene. Ze had net een cursus aan het conservatorium beëindigd. Ze speelde heel aardig en was zowel in telligent (bij musici een uitzondering) als aantrekkelijk. Hij hield Ludmila Afanasyevna een nieuwe foto van haar voor, maar begon niet over haar uit te weiden, dwong Ludmila Afana syevna niet, zijn kleink'rjd haar onver deelde aandacht te schenken. Alsof ze ooit nog ergens haar onverdeelde aan dacht aan zou kunnen geven, nu die in stukken was gegooid en nooit meer zou worden geheeld. Wonderlijk, hier zo zorgeloos te zitten theedrinken met iemand, die de omvang van het ge vaar al kende en waarschijnlijk kon voorzien, hoe de ziekte zich zou ont wikkelen, maar die er toch met geen woord over zou reppen. Al wat hij deed was haar de koekjes aangeven. Zij had ook iemand om over te pra ten, niet haar gescheiden dochter dat was een te pijnlijk onderwerp maar haar zoon. Na zijn achtste schooljaar had hij aangekondigd, dat hij niets in verdere studie zag. Zijn vader, noch zijn moeder konden een enkel argument bedenken om hem van zijn besluit af te brengen; al hun weerleggingen stuitten af op zijn koppigheid. „Je moet toch een of an dere opleiding hebben!" ..Waarom?" „Ontwikkeling en beschaving zijn de belangrijkste dingen in het leven". „Het belangrijkste in je leven is, dat je je amuseert". „Heb ik ook niet nodig". „Bedoel je, dat je het best vindt, gewoon arbeider te blijven?" „O nee, ik pieker er niet over, te wer ken als een ezel". „Goed en wel, mpar waar wil je dan van leven?" „O, je komt altijd wel aan de slag, zo lang je weet. waar Abraham de mos terd haalt". Hij was met een stel bij zonder louche types bevriend geraakt en Ludmila Afanasyevna maakte zich zorgen over hem. De uitdrukking op Oreshchenkovs gezicht bewees, dat hij wel meer zulke verhalen had aangehoord. „Weet je. Ludmila Afanasyevna, de kwestie is gedeeltelijk deze: onze jonge mensen zijn een van hun belangrijkste leer meesters kwijt de huisdokter! Meisjes van vijftien en jongens van zestien hebben een dokter nodig, om mee te kunnen praten; niet in een klas, met veertig tegelijk (en zelfs dat is er tegenwoordig al niet meer bij), en ook niet in het verbandlokaal van de school, want daar lopen om de paar minuten mensen in en uit. 't Moet dezelfde ,oom' zijn die in hun zere keeltjes keek toen ze klein waren en die bij ze thuis kwam theedrinken. Als die aardige, ernstige, onpartijdige .oom'-dokter, die zich nooit iets aan trekt van humeurtjes of geflikflooi, zoals ouders doen, zo'n jongen of meisje nu eens zomaar mee naar zijn spreekkamer nam, de deur op slot deed en rustig een misschien wat on begrijpelijk en verwarrend, maar wel interessant gesprek begon, en dan langs zijn neus weg zijn of haar ge wichtigste en moeilijkste problemen raadde en er zelfs een oplossing op wist? En als hij ze dan vroeg, nog eens een praatje te komen maken! Dat zou ze niet alleen behoeden voor fouten, voor slechte neigingen, voor het schaden van hun lichaam; zou het ook hun hele levensbeschouwing niet zuiveren en verbeteren? (wordt vervolgd) mm 4392. Het Mysterieuze Eiland van Faldar was uit zijn lange rust opgeschrikt en veranderd in een da verend inferno. Maar nu bleek ook, dat achter die sprookjesachtige fasade een geweldige militaire macht schuilging, die niet uitsluitend defensief be doeld was. Dit sterkte Grepan, die zonder opdracht van de gouvernement was opgetreden, uitermate, want nu kooi hij zijn superieuren wijzen op Faldars 439Z klaarblijkelijke bedoelingen. Zowel hij als de grote ma giër was op dit moment te veel persoonlijk in de operaties betrokken om zich nog de aanleiding tot al dit geweld te herinneren. Een schone vrouw was de begeerde inzet bij dit spel op leven en dood geweest. Nu waren het echter geen Grieken en Trojanen die zich op elkaar stortten, maar meedogenloze, efficient- opererende robots met maximale vuurkracht! 58. Slechts heel even stonden Tekko en de vis zo stil tegenover elkaar. Dan was daar opeens weer de zilver achtige lichtflits en was de roofvis weer even snel ver dwenen als hij gekomen was. Voorzichtig gleed onze vriend langs de bodem achteruit tot hij de romp van de boot weer kon zien. Toen pas durfde hij zich krachtig af te zetten om snel weer boven water te komen. Terry die al naar hem had staan uitkijken, hielp hem gauw bin nen boord en riep geschrokken, zodra hij Tekko's stuk gebeten staart zag: „Had de drietand dan ook meege nomen". Maar toen holde hij al weer weg om ver bandgaas te halen. En terwijl Tekko's staart verbonden werd, zocht deze zelf intussen in het meegenomen boek over zeevissen in de Stille Oceaan of hij de roofvis daarin vinden kon. En ja hoor. Daar was het plaatje al. En er stond bij: „Barracuda". Zeer snelle vraatzuch tige roofvis van plm. anderhalve meter. Valt alles aan wat met een snelheid van plm. 25 km door het water gaat. Vlijmscherp gebit. Rukt stukken vlees uit ie mands lichaam. Is door zijn kwaadaardigheid gevaar lijker dan een haai. ENSCHEDE Het bestuur van Transburg NV deelt mede dat de periode waarin de jonge vennootschap naar een meer blijvende bestaansvorm moest zoeken (gebouwen en machines waren gehuurd, de verkoop werd gedeeltelijk door derden verzorgd), thans is afgeslo ten. Dank zij de medewerking van alle betrokkenen is een goede basis voor continuering van de activiteiten gevon den. De verkoop van gordijnstoffen, die tot dusver aan Elan Verkoopmaat schappij voor Woningtextiel NV was opgedragen, zal op enige termijn door Transburg worde/i overgenomen. Voorts zullen gebouwen en machines in eigen dom aan de vennootschap worden over gedragen. Een van de belangrijkste problemen, t.w. de periodieke onderbe zetting van het produktie-apparaat, is opgelost door het aangaan van een con tractuele verbinding met de Nederland se Bontweverij NV te Enschede. De voorgenomen plannen tot verdere modernisering en ruimtelijke hergroe pering kunnen, doordat de vennoot schap thans een integrale structuur krijgt en door een financiële deelname van de Nederlandse bontweverij in het bovenstaande worden uitgevoerd. Het ligt in de bedoeling dat Transburg on der leiding van de huidige directeur, de heer F. H. Heutink, een zelfstandige plaats blijft, respectievelijk gaat inne men in de markt. DEN HAAG De waterhoogten van hedenmorgen zijn: Konstanz 316 -1; Rheinfelden 257 -2; Straatsburg 298 -2; Plittersdorf 459 -7: Maxau 530 -9; Plochingen 196 -5; Mannheim 412 -9; Steinbach 243 -19; Mainz 405 -12; Bingen 306 -13; Kaub 356 -14; Trier 496 +2; Koblenz 401 -15; Keulen 431 -18; Ruhr- ort 652 -12; Lobith 1285 +1; Nijmegen* 1003 4-4; Arnhem 1038 4-5; Eefde IJssel 630 onv.; Deventer 504 onv. Monsin 5490 4-10; Borgharen 4101 -12; Belfeld 1305 -1; Grave beneden de sluis 571 -2. AMSTERDAM De staatssecretaris van Financiën, dr. F. H. M. Grapperhaus, heeft in het RAI-congrescentrum de zesde jaarlijkse conferentie geopend van het „Management Centre Europe" over de computer als bron van informatie voor het beleid. De staatssecretaris sprak over de ontwikkeling van de automatisering bij de belastingdienst. Om een indruk te geven van de omvang van het werk van de belastingdienst noemde de staatssecretaris enkele getallen in 1969 werd 32.4 miljard gulden ge- ind, 130 miljoen per werkdag, verdeeld over een 20-tal belastingen en een 5-tal premies voor sociale verzekeringen. Het apparaat van de belastingdienst omvat ca. 20.000 man, van wie 14.000 man voor de heffing en inning en 6.000 man voor de controle. Een van de eerste automatiserings objecten betrof de motorrijtuigenbelas ting. waarvan heffing en inning cen traal vanuit het automatiseringscen trum in Apeldoorn worden geregeld: 580 miljoen gulden in 1969, betrekking hebbend op ca 2 1/2 miljoen motorrij tuigen. Het aantal aangiften was echter in verband met verkopen en wijzign- gen veel hoger: 4,9 miljoen. Voor de in komstenbelasting, de vermogensbelas ting en de sociale premies is in de af gelopen jaren een „stambestand" opge zet, dat namen en adressen bevat van alle ca. 3,2 miljoen belastingplichtigen die aan heffing van inkomstenbelas ting en vermogensbelasting zijn onder worpen. De berekening van de voorlo pige en definiteve aanslagen wordt thans reeds verricht door de computer op basis van door de inspecteur der be lastingen verstrekte gegevens. In een verder verschiet, aldus de staatssecretaris, liggen het opleggen van voorlopige aanslagen aan het begin van het jaar op basis van gegevens uit voorgaande jaren, het opleggen van de finiteve aanslagen op basis van door de belastingplichtigen ingediende een voudige zgn. „verkorte" aangiften en de automatische verwerking van de betalingen. Dr. Grapperhaus ging in het bijzon der in op de informatie ten behoeve van het beleid zoals dat door de hoogste ZUTPHEN In de vrijdag gehouden algemene vergadering van aandeelhou ders van II. J. Reesink en Co NV zijn de jaarstukken vastgesteld, hetgeen be tekent dat er een dividend van 12 pro cent zal worden uitgekeerd. De perio diek altredende commissarissen prof. dr. H. J. Kruisinga en mr. A. G. Lub bers, werden herbenoemd. Van de zijde van de directie werd meegedeeld dat er onderhandelingen zijn "gevoerd met de directie van Helders en Van der Wall NV Ijzerwaren te Arnhem over een eventuele fusie. De besprekingen zijn echter vastgelopen en nu definitief af gebroken. Óp een desbetreffende vraag werd geantwoord dat de groothandel op het ogenblik een branche is die zorgen baart. Reesink is echter binnen deze branche een sterk bedrijf. Volgens de directie gaan er evenwel zeker bepaalde dingen gebeuren in de groothandel- branche. leiding van de belastingdienst wordt gevoerd. Hij noemde in de eerste plaats de in formatie. die langs machinale weg ver kregen kan worden over de voortgang van het werk. Het belang van het tijdig heffen en innen van de gelden brengt met zich mee. dat de belastingdienst de werkzaamheden scherp moet „plannen" en in de hand houden. Als bijprodukt van de automatisering zal het mogelijk zijn snel, eenvoudig en tot in details geïnformeerd te zijn over de stand van de werkzaamheden. In de tweede plaats is er de externe informa tie. Voor verschillende instanties zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek, het Centraal Planbureau, de studiedien sten van Financiën en Economische Za ken en de begrotingsvoorbereiding is AMSTERDAM Philips heeft het voornemen een lening te plaatsen in „notes" tot een totaal bedrag van 100 miljoen gld. met een looptijd van vier jaar tegen een uitgiftekoers van 99 3/4 procent en een rente van acht procent. Gelegenheid tot inschrijving op de le ning, die bestaat uit coupures van 10.000 gld, staat open op woensdag 8 april bij een van de volgende banken: Amro-Bank, Pierson, Heldring en Pierson, Rotschild in Londen, Algemene Bank Nederland en Bank Mees en Hope. Op de lening kan niet worden inge schreven door ingezetenen van Neder land en de Verenigde Staten. De lening loopt tot 1 mei 1974 en is niet vervroegd aflosbaar. De „notes" zullen niet op de beurs worden genoteerd, maar voor de mogelijkheid tol verhandelbaarheid buiten de beurs zal worden zorggedra gen. Onder andere in Brussel bestaat een markt voor dit soort waardepapieren. Met „notes" wordt bedoeld een soort kortlopende obligaties uitsluitend in grote coupures. (Van onze financieel-economische redactie) Het marktaandeel van het midden- en kleinbedrijf in de gehele sector van voe- dings- en genotsmiddelen is van 87 procent in 1950 teruggelopen tot momenteel 78 procent. Verwacht wordt, dat tot 1980 een verdere teruggang plaats zal vinden naar ongeveer 70 procent. Dit staat in het rapport inzake de structurele ontwik keling van de detailhandel in voedings- en genotsmiddelen, uitgebracht door het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Deze teruggang kwam reeds tot ui ting in de jaren zestig toen bij een par ticuliere consumptiegroei van gemiddeld 5 procent per jaar van de voedings- en genotmiddelen terugliep van 37 pro cent in 1960 tot 32 procent in 1968, ter wijl het in 1970 vermoedelijk beneden de 30 procent gedaald zal zijn. Voor 1980 wordt een aandeel van 25 procent verwacht. Tegenover deze daling staat een ster- 176 Toen Ouwe Murk eenmaal in de gastvrije pad vinderstent aanwezig was, begonnen de twee edele bewoners van het onderkomen zoete broddjes te bakken. Ze begrepen namelijk wel, dat ze Murk héél anders moesten aanpakken. Ze maakten dus van hun hele arsenaal van boevenstreekjes gebruik en de professor begon met zijn revolver op te ber gen, waarbij hij een aantal zéér opvallende zuchten van verlichting slaakte. Vervolgens wendde hij zich tot Murk, die zeer argwanend in een hoekje van de tent zat. „Hehe een hele geruststelling lachte hij vriendelijk. „Hoezo., hele geruststelling..?'* gromde Murk die zijn kroon en zijn scepter stevig omkneld hield. „Wel.... het is nu eenmaal zo, mis schien begrijpt ge..." hernam de professor, maar Murk viel hem nors in de rede en gromde: „Ik be grijpt niks!" Toen nam die kleine sluwe Asmar het woord. Hij zette gauw de vertrouwenwekkende padvindershoed op en goochelde van onder het stro een kruik van het een of ander te voorschijn. „Onze goede vriend, de zeeman, heeft wel een glaasje ver diend." lachte hij fijntjes. „Da's voor de schrik zul len we maar zeggen". Hij schonk een klein kelkje vol en bood het Murk aan. Nu had deze de hele avond bij Foppe Helmstock gratis kunnen drinken en kwam hij dus geducht getraind in het strijdperk. Geen wonder dus, dat de oude zeebonk zich niet on betuigd liet en de inhoud smakkend verzwolg. Hij likte zich de lippen af en zuchtte tevreden: „Hehe. dat smaakt anders als regenwater!" „Heel ko misch opgemerkt," lachte Nosco. „Ik ben dan ook maar wat blij, dat ge geen loze inbreker waart, doch slechts een koddige zeeman, die zich een heu veltje of een deurtje vergiste. Ik wil u wel zeggen dat de schrik me om het hart sleog toen iemand daar zo plotseling aan de scheerlijn begon te ruk ken. Hemeltje, hij trok de tent haast omver! Heb ik u erg aan het schrikken gemaakt met mijn revol ver? Wij padvinders kunnen namelijk niet voor zichtig genoeg zijn, begrijpt ge wel?" „Ik begrijp het héél goed." antwoordde Ouwe Murk. „Zo hele gaart alleent in een tent da's ook niet alles. En wat de schrik betreft een glaassie..." ke toeneming van het aandeel van duurzame goederen. Tot 1980 wordt ook een sterke toeneming van 't aandeel in dranken verwacht. Het aandeel van de kruidenierswaren zal vermoedelijk te- DEN I1AAG De raad van toezicht van Nationaal Grondbezit NV te 's- Gravenhage heeft op voorstel van de raad van bestuur in zijn vergadering van 31 maart 1970 besloten om aan de in juni 1970 te houden algemene verga dering van aandeelhouders voor te stel len over het door aandeelhouders op hun aandelen verplicht gestorte bedrag ad 300,- per aandeel een dividend uit te keren van 40 procent over het in 1969 door het stockdividend 1968 tot 21.226.000,. verhoogde geplaatste aan delenkapitaal. Dit dividend zal dan evenals vorig jaar als volgt worden uitgekeerd: 33 1/3 procent in contanten en 66 2/3 procent als stockdividend ten laste van de fis cale agioreserve. Dit stockdividend is dientengevolge vrij van Nederlandse inkomstenbelasting. Reeds werd per 5 januari 1970 een interimdividend van 13 1 2 procent betaalbaar gesteld. Hieraan wordt nog toegevoegd, dat de netto-winst van het concern over het boekjaar 1969 5.683.484.- bedraagt (v. j. f 4.691.600,-). De netto-winst per aan deel, waarop 300,- verplicht gestort, bedraagt bij het in 1969 tot 21.226.000.- verhoogde geplaatste ka pitaal derha'\e 268,- (v. j. 236,- bij 19.900.000,-). rugvallen van 14.4 procent in 1965 naar 11,9 procent in 1980. Het aandeel van brood zal verder teruggaan van 4.9 pro cent in 1965 naar 3,4 procent in 1980. Een lichte toeneming wordt ver wacht voo de sectoren groenten, fruit en vis, terwijl het aandeel van de ta bakswaren vermoedelijk enige terug gang zal ondergaan. Over de verandering in de distribu tiemethoden zegt het rapport voorts, dat in de toekomst vooral rekening dient te worden gehouden met een toe nemende betekenis van de winkelcen tra, zeker als men bedenkt dat reeds plannen voor 70 nieuwe winkelcentra bestaan. Het aandeel van de levensmid- deienbedrijven van het midden- en kleinbedrijf in de winkelcentra bedroeg in 1966 slechts 52 procent. Handhaving van de huidige verdeling in nieuwe winkelcentra betekent een verzwakking van de positie van het midden- en kleinbedrijf in de toekomst, aldus het rapport. een snelle informatie orer belasting§a- gevens van groot belang. Als derde en belangrijkste noemde dr. Grapperhaus de informatie, die het mogelijk maakt op basis van kwantita tieve gegevens analyses te maken op grond waarvan mede het beleid van de wetgever kan worden gebaseerd. Een voorbeeld hiervan is het onderzoek dat thans wordt verricht naar de omvang van werkelijk gemaakte, voor de in komstenbelasting aftrekbare, kosten. De staatssecretaris hoopt, dat hieruit conclusies kunnen worden getrokken waardoor in de toekomst aan de belas tingbetalers de mogelijkheid kan wor den geboden van een vereenvoudigde aangifte van het bruto-inkomen, waar op dan door de computer „standaard"- aftrekposten in mindering worden ge bracht voor de berekening van het be lastbaar inkomen. Aan deze vereenvoudigde aangifte zit zowel een rechtvaardigheidsaspect als een doelmatigheidsaspect, aldus dr. Grappehaus. Het rechtvaardigheidsas pect valt terug te voeren tot de vraag hoeveel belastingplichtigen worden be voordeeld of benadeeld door het ver schil tussen de standaard-aftrekposten en de werkelijk gemaakte aftrekbare kosten. Het doelmatigheidsaspect hangt samen met de vraag hoeveel belasting plichtigen in totaal van de mogelijkheid van vereenvoudigde aangifte gebruik zullen maken en hoeveel de voorkeur zullen geven aan de volledige aangifte, zoals thans gebruikelijk. Dit geeft een aanduiding van de omvang van de werkbesparing bij de belastingdienst. Verder is van belang hoe groot het ver lies aan totale opbrengst zou kunnen uitvallen. OOSTZEE De directie van de N.V. Stoomvaart- Maatschappij „Oostzee" deelt mee, dat in de op 27. april a.s. te houden jaarlijk se vergadering van aandeelhouders zal worden voorgesteld over het boekjaar 1969 een dividend uit te keren van 11 pet (onveranderd). In aansluiting hierop deelt de directie van de N.V. Stoomboot-Maatschappij „Hillegersberg" mee, dat het in hel voornemen ligt terstond na vaststelling van het dividend van de „Oostzee" over 1969 een daarop gebaseerd interimdivi dend te declareren. Indien het dividend van de „Oostzee" conform het voorstel wordt vastgesteld op 11 pet, zal het in terimdividend worden bepaald op 29 pc1 (onveranderd). BEGEMANN De directie van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Machinefabriek v/h E. H. Begemann deelt mee. dat aan de algemene vergadering van aandeelhou ders voorgesteld zal worden, het divi dend over 1969 vast te stellen op 7 pet (onveranderd). AMSTERDAM Het beleggingsde pot HBB (beheerster Hollandsche be legging en beheer maatschappij) heeft in 1969 een voorzichtig en in zekere mate defensief beleggingsbeleid ge voerd. Daarom werd vrijwel het gehele jaar een groter bedrag aan liquide mid delen aangehouden dan voorheen. De liquide middelen maakten aan het eind van het jaar 9,7 pet. uil van het vermo gen tegen 3 pet. aan het begin. Het belang bij de Ned. Internationale concerns is teruggelopen van 32,1 pet. tot 24 pet. Philips is de grootste aande- lenpost in de portefeuille geworden met 6,9 pet. Kon. Olie verminderde van 8,8 tot 6,6 pet, AKZO van 9,5 pet (AKU en KZO samen) tot 5,7 pet, Unilever van 4,8 tot 3,1 pet. Het Hoogovenbelang bleef vrijwel onveranderd nl. 1,7 pet. In de Nederlandse lokale sector is voor het verzekeringswezen de belangrijkste plaats ingeruimd nl. 6.3 pet (vj. 5 pet). Het aandelenbezit werd geheel verkocht van Hoogenbosch. Internatio, Kemo. Technische Unie, Hoek, KNP. Norit en Scheepvaart Unie. Ten aanzien van de Amerikaanse portefeuille was grote waakzaamheid geboden. Hierin werden diverse mutaties aangebracht. Op het Japanse belang werd voor ongeveer de helft winst genomen waarna nog 1.8 pet van het vermogen in dit land belegd was. De terugslag op de Nederlandse en Amerikaanse aandelenmarkt heeft zijn invloed doen gelden op de Intrinsieke waarde van de participatiebewijzen. Deze is met 2 1/2 pet. teruggelopen van 914,14 tot 891,42. Het vermogen per ultimo 1969 bedroeg 37,0 miljoen te gen 41,8 miljoen een jaar tevoren. Er werden 4200 participaties geroyeerd. De beurswaarde van de beleggingen Is 33,5 miljoen, de liquide middelen mi nus verplichtingen 3,6 miljoen, samen totale waarde vermogen 37,0 miljoen. UTRECHT In Utrecht is hel Mikrocentrum van de Nederlandse Vereniging voor Fynmechanisehe techniek (NVFT) geopend. Het is als permanent informatie centrum voor de industrie uniek in de wereld. De industrieën, die gebruik maken van fynmechanisehe produkten. kunnen er terecht om zich te oriënteren en in formeren over hetgeen de Nederlandse fynmechanisehe industrie te bieden heeft. Het gaat naar schatting in totaal om ongeveer 1000 bedryven, waarvan er ongeveer 200 in de NVFT zijn verenigd. De Nederlandse fynmechanisehe industrie geeft jaarlijks ongeveer 300 miljoen gulden oftewel zeven procent van de bruto-omzet uit aan research. Het Mikrocentrum is ontstaan uit een duideiyke behoefte aan een permanente Oriëntatie- en informatiemogelijkheid voor de vele belanghebbenden die by het uitgebreide vakgebied van de fynmechanisehe techniek als toeleveringsindustrie zyn betrokken. Onze concurrentie en welvaartsontwikkeling zijn in sterke mate afhankelijk van het „aanpassen, bybiyven en een stapje voor komen" van de Nederlandse fyn- mechnisehe industrie. Er zyn nog te veel ondernemers die eerder dure machines aanschaffen in plaats van geld te investeren in een verdere scholing van hel personeel. De fijnmechanische industrie investeert thans gemiddeld 30.000,in elke werk nemer. In het Mikrocentrum kunnen zy voortaan terecht voor de vervolgopleidin gen. want de basisopleiding wordt gegeven door Bemetel. De NVFT, die 15 jaar geleden werd opgericht, omvat nu ruim 200 bedrijven. Zy beoogt het bevorderen van de technische vooruitgang in de fijnmechanische industrie (200,000 werkne mers), hetgeen wordt bereikt door het geven van bemiddeling. Informatie, publi katies en het verzorgen van vervolgopleidingen.

De Vallei | 1970 | | pagina 2