en Led Toch nederlandse .Salvation' Prins werkt mee aan „Pakistan weer groen"* Zeven van twintig buishoudtrappen onveilig geacht Albertkanaal kalft af ONDERZOEK CHAOTISCH TOEKOMST EIGEN BOELTJE klnanVl «tL? hu* *n .m?air 0 20 kalrnpies aa nmoest doen? Hij ^auTergen^u>CziinhaaSten °PS'aan? Hi' behoefde nooit m"r Het is niet anders: d'aloude dienstmaagd is zo goed als verdwe nen. De keukenprinses met haar zwarte jurk, witte kapje en witte schort, sterft uit. Langzaam, maar wel zeker. Haar plaats is inge nomen door de hulp in de huishouding, het meisje voor halve dagen en de interieurverzorgster (werkster). KLEINERE HUIZEN VERGROEID „PRINSES"' DAGMEISJE DE SCHOONMAAK: vaak kan het wel wat praktischer en efficiënter Wanneer de krokussen in de tuin en de voddenian in de straat verschijnen, springt bij mevrouw een signaal op rood. Het is tijd voor de grote schoon maak. Het huis zaI en moet een behoorlijke beurt krijgen. De gordijnen krijgen een sopje, de meubels worden van hun plaats ge haald. Mevrouw gaat als een driftige juffrouw Mier alle stofnesten te lijf. Maar werkt mevrouw ondanks haar niet te stuiten ijver zo efficiënt en zo praktisch mogelijk? De heer J. Westerman llolstijn. voor zitter van de Stichting Instituut voor Vakkundig Schoonmaken (Invas) meent van niet. ..Er wordt in Ne derland bijvoorbeeld overdreven ge dweild. Er z|jn betere technieken 0111 de vloer schoon te houden". „Een bepaalde manier van zwabberen werkt sneller en is minder arbeidsin tensief. De huisvrouw hoeft de zoveel vierkante meter niet meer over de grond te kruipen". „Het is ook een pijnlijke vergissing dat elke veertien dagen de vloer in de huiskamer in de was gezet moet wor den. Niet dat de vloer nooit meer om boenwas vraagt. Dat is het ook weer niet. Het moet in ieder geval minder frequent dan eens in de veertien dagen gebeuren", raadt hij mevrouw aan. De heer Westerman Holstijn fabri kant van linoleum in Krommenie, vindt dat er vele wetenschappelijke onder zoekingen nodig zijn om vast te stellen op welke manier en met welke midde len vloeren, tapijten en meubels schoongemaakt dienen te worden. „De Invas is nog erg jong in 196b opgericht en de keuzemogelijkheid uit schoonmaakmiddelen en schoon- maakapparatuur erg groot totale omzet per jaar in Nederland meer dan een miljard gulden en wisselvallig. De ene dag verschijnt een geweldige schoonmaakmachine op de markt met vele voordelen, de volgende dag is bij wijze van spreken dit apparaat niet meer te krijgen en vervangen door een totaal nieuwe en betere machine. Kijk, bij deze gang van zaken is geen fabrikant en geen koper gebaat". De heer Westerman Holstijn geeft een ander voorbeeld van de chaotische situatie op het brede terrein dat zich met schoonmaken bezighoudt. „De ta pijtenfabrikant maakt een tapijt dat geen onderhoud vraagt en de zeepfa brikant stelt een produkt samen voor het schoonmaken van dit tapijt". „Er is geen enkele samenwerking op dit gebied. Die samenwerking nu wil Invas bevorderen", legt hij uit. Invas een neutraal overkoepelend orgaan neemt geen geld aan van de industrie. „Vandaar dat wij maar be perkte middelen tot onze beschikking hebbe^ en maar langzaam groeien". Geregeld organiseert dit instituut de f x:;:: Cirote schoonmaak: het hele huis over hoop. De ijver waarmee dat ge beurt en de effi ciency zijn niet al- ijd evenredig. beurs Interclean in Amsterdam en wordt er een congres gehouden. Het bu reau van Invas, aan het Singel in Am sterdam, geeft schoonmaakbedrijven adviezen; bevordert het contact tussen de bedrijven onderling; geeft een tijd schrift uit en organiseert cursussen. De huisvrouw zal niet direct profijt trekken van het werk van Invas hoewel dit voor de toekomst op het programma staat. Mevrouw is niet geïnteresseerd in een tapij trein igingsmachine van een paar duizend gulden. Zo'11 apparaat is rendabel voor de industriële schoon maakbedrijven, niet voor haar. De voorzitter van Invas ziet in de toekomst de volgende ontwikkeling: „Bij het toenemen van de welvaart staan veel minder mannen hun vrou wen toe bij een schoonmaakbedrijf te gaan werken. Op het ogenblik is er in deze branche al een groot percentage buitenlandse arbeidskrachten werk zaam. Op den duur is dat geen oplos sing". In de verre toekomst ziet de heer Westerman Holstijn, iedereen zijn eigen boeltje bijhouden; veegt de direc teur zijn kantoor schoon en verdeelt de afdelingschef dit corvee onder zijn mensen. Misschien is dit ook een oplossing voor mevrouw: kunnen Jan en Fred de jongenskamer onder handen nemen, be gint Els aan haar eigen hok, ruimt me neer zijn spullen op en blijven er voor mevrouw slechts de keuken en de huis kamer over. De grote schoonmaak is dan terugge bracht tot een zeer kleine. Praktischer kan het niet. rr AMSTERDAM Producent John de Crane gaat de musical „Salvation" toch in Nederland uitbrengen. Onlangs wees minister Klompé van C. R. en M. een verzoek om garantiesyhsi<Jie_yoor deze musical af. Lennaert Nijgh is bezig met cle verta-" ling van „Salvation", een musical die in New York net zoveel succes heeft als Hair. AMSTERDAM Prins Bernhard zal 7 april in Pakistan de eerste opbreng sten overhandigen van een schoolwed- strijd, die in ons land werd gehouden voor Pakistan. Het Wereldnatuurfonds vroeg de Nederlandse schooljeugd mee te helpen aan d« actie „Pakistan weer groen". Van de' Pakistaanse natuur is weinig meer over door ontbossing en verzil- ting. Het Wereldnatuurfonds wil er parken en natuurreservaten aanleggen. Met verwaaide coiffure en loshangende mantel kwam zij hijgend de wachtkamer binnenvallen. En verklaarde met haar laatste restje adem dat zij tien minuten te laat en toch gelukkig nog op tijd was. Bij welke raadselachtige uitspraak het publiek van één en dat mijn persoontje lachend opkeek van een leerzaam maar saai tijdschrift. Het was ook zo'n aardig kwikstaartje van een wijfje, knap op een meisjesachtige manier. Haar kleren pasten daar wonderwel bij: kort rokje, kittig truitje, welgeschapen nylonbenen. Een jonge moeder van opgroeiende dochters, veronderstelde ik in stilte en dat bleek aardig te kloppen. Mijn lachende reactie scheen haar aan te moedigen een praatje te beginnen; blijkbaar was zij een punctueel persoontje dat zelfs aan mij een excuus schuldig was voor haar laatkom.en. Zij had nog gauw even de was binnengehaald vanwege het dreigende zwerk, en toen was het draven geworden om voor tweeën nog het spreekuur te halen. Ander» had zij een week moeten wachten, want dit was haar enige vrije dag. Dat werd interessant. Moeders met één vrije dag zijn niet zo dik gezaaid; dit riekte naar een baan buitenshuis, en dat met vijf spruiten, waarvan er nu nog maar drie thuis bleken te zijn. Handige dochters, die van jongsaf gewend bleken aan een eigen handje uitsteken in het huiselijk arbeidsproces. Dat komt een kind altijd te pas in het leven, en zo hield moeder nog eens tijd over om een rokje of een jurkje in elkaar te flansen van een lapje dat zij goedkoop kreeg van de zaak. Aha, de textielbranche, moeder was blijkbaar voor haar trouwen verkoopster geweest, en een aardige ook, naar haar uiterlijk en optreden te oordelen. En nu zij met de centjes wat meer armslag wilde hebben. Dit bleek een verkeerde gissing van mijn kant: haar verhaal nam ongedacht een bijna komische wending, zij het met een tragisch kantje eraan. Want de man en vader, totnogtoe in het vage gebleven, bleek wel degelijk maar niet al te welvarend aanwezig. Sinds kort was hij met invaliditeitspensioen wegens een hartgebrek, dat hem voorgoed inspannend werk zelfs zittend, belette te doen. Maar hij was gelukkig een handige knutselaar en een grage lezer, die zich geen ogenblik verveelde en geen klusje te min vond. Zodat zij 's morgens met de tafel gedekt achterlaten; vader kwam toch niet voor negen van bed. tafel gedekt achterlaten; vader kwam toch niet voor nege nvan bed En dat, tot mijn stille verrassing, had haar nu juist tot dat baantje buitenshuis gedreven. Niet allereerst de extra verdienste, al konden zij daar een aardig wagentje van houden en 's zomers met vakantie gaan. Maar die ontbijttafel die was haar bijna teveel geworden zoals hij op haar zenuwen ging werken. Kijk vroeger, toen vader zijn kantoorbaan nog had, verliep alles precies op tijd. Om acht uur was iedereen de deur uit. Zij ruimde de tafel af, maakte de huiskamer aan kant, waste de ontbijtboel af en bracht de slaapkamer op orde. Kon zij met gemak om tien uur Ikaar zijn voor een kopje koffie, een paar boodschappen en een stuk naaiwerk. Maar sinds hij voorgoed thuis was kreeg zij daar de kans niet meer toe. Om acht uur waren de kinderen de deur uit maar wat »ïnL?JLtaffl S'.°nd ?aa,r ™aar te staan: zii kon de Gebruikte kopjes en bordjes alvast in de keuken zetten, maar afruimen nee afwas in het rek' de keufcen aankant'. Maar die ontbijttafel stond daar nog altijd. Half negen beneden stofzuigenNee die goeie man sliep nog - laat hem alsjeblieft. Maar zo kon zij ook met aan de grote slaapkamer beginnen. Kwart voor negen en tneïafn!,f£ü?*er nogpr.ecies zoHet hele programma, dat heerlijke goed ingedeelde werkschema van een ijverig voortvarend bijtie stagneerde tot een volstrekt onduldbaar leeg oponthoud Om negen uur kraakte eindelijk de trap, en kon zij na verbeten °™yeuzelen weer aan de slag. Die man er hard om vallen? Ach hnd Zn3hJ}Xl-: w mct erg genoeg dat hii voorgoed huisarrest klaagde nooit, hij was op zijn kalme manier altijd beziq Maar Dat was al moeilijk genoeg te verwerken voor hem hoe kon zij dan tegen hem uitpakken over zo'n tafel,'die maar "•v€J SlCLCLTl Maar hoe je ook zwijgt en tegen jezelf redeneert: je kunt die dagelijkse ergernis op de duur niet meer aan, het vreet aan je weerstand, je wordt rijp voor een zenuwinrichting. En als ze dan van je oude zaak onverwacht opbellen of je misschien kunt inspringen voor eentje die ernstig ziek ligt, dan jubel je: Ja graag en je zou in staat zijn een rondedans om die gedekte tafel te maken. En nu had zij haar rust weerom met vijf halve dagen van de week achter de toonbank staan. Praten met de klanten, raad geven, opruimen je hoorde en zag weer mensen, stond midden in' het leven. En als je opgefrist thuiskwam was de ontbijtboel afgewassen, de tafel er aan kant met een bloemetje erop. Je schoot je duster aan en zei: Wat zullen we vandaag eens eten? Ik heb wat lekkers meegebracht voor bij de thee. Ach ja, een huwelijk: daar komt heel wat meer bij kijken dan een bed. Een ontbijttafel is minstens zo belangrijk. DIENSTBODEN BIJNA UITGESTORVEN In deze keuken is de dienstbode overbodig. Zij is dan ook een uitstervend verse hi jnsel' De Consumentenbond heeft twintig huishoudtrappen onderzocht, vervaar digd met aluminium of met stalen buis. Bij dat onderzoek is gelet op het ge wicht van de trappen en de veiligheid. Waren ze stabiel genoeg, zwiepten ze niet, waren ze mechanisch sterk genoeg, waren de treden en was het platform groot genoeg en was de veiligheidsbeu gel voldoende hoog en was er kans, dat men zijn vingers bij het dichtklappen knelde? Van de twintig onderzochte trappen moesten er zeven door onvol doende mechanische sterkte als onveilig worden beschouwd. Mevrouw Joan Wilkinson, de 30-jari ge dochter van oud-wereldkampioen boksen zwaargewicht Gene Tunney, is in hechtenis gesteld op verdenking van moord op haar 31-jarige man Lynn. De lange brunette verscheen voor de rech tercommissaris in Chesham, 65 km ten noorden van Londen. Zij wordt er van beschuldigd Eerste Paasdag in een ge huurde bungalow in het dorp Chenies haar man, die wegens zijn lange haren in het dorp bekend stond als „onze hip pie" te hebben vermoord. Het verhoor duurde vier minuten. Op 8 april komt de zaak opnieuw voor. De voorgeleiding werd bijgewoond door twee broers van de verdachte, Jay en Gene die daarvoor uit Amerika waren overgekomen. Veel vrouwen kijken bedenkelijk als hun man het heeft over het kopen van een „eigen huis". Het zijn vaak de echt genotes die opzien tegen „grote schul den aangaan". Maar een hypotheek is goedkoper dan u denkt. Tot deze ge volgtrekking kwam de Consumenten bond na een onderzoek van de hypothe caire leningen, die op het ogenblik wor den aangeboden. Inkomstenbelasting en inflatie ma ken dat geldt lenen op lange termijn ondanks de huidige hoge rentestand ta melijk voordelig is. Het kopen van een huis is geen alledaagse bezigheid. Meestal doen we het maar eens in ons leven. We kunnen dus niet gebruik ma ken van zelf opgedane ervaringen. Ook niet wat de financiering betreft. Om het gebrek aan ervaring inzake de fi nanciering te compenseren stelde Con sumentenbond een overzicht op van de verschillende mogelijkheden ter ver krijging van een hypothecaire lening, waar men terecht kan en wat dat kosl. Met het verdwijnen van Aaltje, Mina of Saartje, blijven ook de dienstboden- kamertjes in Neerlands kapitale huizen leeg. Een brok romantiek is verdwenen, de romantiek van de dienstmaagd, die was vergroeid met een bepaalde familie. „Romantiek voor de buitenwereld dan wel te verstaan", /.egt mevrouw J. M. Sliedrecht-Teger, stafmedewerk ster van het Gewestelijk Arbeidsbu reau in Rotterdam en voormalig hoofd van de afdeling huishoudelijke en ver zorgende beroepen bij dat bureau. beroepenvoorlichting. Zij willen niet meer gebruikt worden als huissloof. De behoefte aan dienstmeisjes is minder geworden. „Zo romantisch was dat vroeger al lemaal niet. De werktijden waren veel te lang, de vrije tijd veel te kort. Het verdiende zeer weinig en van sociale voorzieningen had men nog nooit ge hoord. De dienstbode woonde vaak in een klein, onverwarmd kamertje. Voor enige warmte was zij aangewezen op het keukenfornuis". Mevrouw Sliedrecht ziet twee rede nen voor het uitsterven van het beroep. 0 De meisjes willen zelf niet meer zo gebonden zijn. Zij hebben genoeg ande re keus, onder meer door de uitgebreide Mensen die zich het financieel wel zouden kunnen permitteren wonen nu in kleinere en meer praktische huizen. Ook is het huishoudelijk werk eenvou diger geworden door al die elektrische apparaten. Mevrouw Sliedrecht legt dat uit: „Vroeger ging een meisje bij voorbaat al het huishouden in. Leren vonden de ouders niet nodig. Hun dochter zou im mers toch gaan trouwen. Haar toekom stige taak lag in het huishouden. En dan moest ze dat maar gaan leren bij wat men noemde een „eerste klas fa milie". Zo'n meisje van twaalf jaar verzette zich daar niet tegen. Ze leerde dan van „mevrouw" alles, bijvoorbeeld van tafeldekken met zoveel couverts en gangen. BRUSSEL Inwoners van de streek rond het Belgische Herentals maken zich ongerust over de situatie bij het Albertkanaal tussen Neder-Viersel-Pulle en Herentals. De zuidelijke oever van het kanaal vertoont namelijk instor tingsverschijnselen die op sommige plaatsen zo erg zijn dat bomen, anker- palen, het fietspad en het jaagpad al in het kanaal verdwenen zijn. Hier en daar heeft men telefoon- en elektrici- leitspalen moeten onderstutten. Aan de noordelijke oever van het ka naal wordt al sinds geruime tijd aan verbeteringen gewerkt, maar aan de zuidelijke oever wordt niets gedaan. In dertijd is door afkalving van de oever de brug bij Pulle ingestort. De oever erosie nadert nu steeds meer de stalen brug over het kanaal bij Herentals waarover de treinverbinding Antwer pen- Mönchengladbach loopt. Per dag passeren enkele tientallen goederen- en reizigerstreinen deze brug. Het gebeurde echter vaak dat een meisje toch niet trouwde omdat zij nauwelijks contact had met anderen dan de bakker en de melkboer. En dan vergroeide zij met zo'n familie. Nu waren dienstmeisjes vroeger ook wel nodig. Het werk in huis was an ders. Veel ingewikkelder. Het was niet het elektrotechnische fabriekje dat het nu is. Alles in huis was stoffig doordat er met kolen werd gestookt. Al het koper moest worden gepoetst. En het zilver werk moest blinken. Het eten werd an ders bereid. Daar was meer tijd voor nodig. Je kon toen niet een pak diep vries halen. Dienstmaagd Saartje deed allerlei huishoudelijk werk, maar de keuken was haar domein. Daar was ze prinses. Ze at er zelf, bereidde er de maaltijd voor mevrouw en meneer en, niet te vergeten, voor de gasten. Er zijn nog wel dienstbodes die werk zoeken. Meestal oudere dames. „Dat is juist het probleem", zegt mevrouw Slie drecht. „Als hun „mevrouw" en „me neer" dood gaan, in een verzorgingshuis trekken of naar het buitenland verhui zen, verliezen zij niet alleen hun werk kring, maar ook hun onderdak. Voor die vrouwen moet je dan een passende werkkring zoeken in een passende sfeer. We hebben eens gehad dat een „mevrouw" haar hele huis naliet aan haar dienstbode. Die is er toen blijven wonen en een aantal kamers gaan ver huren. Maar dat is een uitzondering". In Rotterdams welgestelde wijk Kra lingen vonden we nog een van de laat- sten der Mohikanen. Zij heet Jans, is 48 jaar oud en werkt sinds 1 september 1958 bij dezelfde familie. Die honk vastheid werd een half jaar geleden gehonoreerd met een eigen, ruime ka mer. Met telefoon en douche. In het riante huis doet ze het hele huishouden: bedden opmaken, dweilen, schuren, tafeldekken, afwassen, koken. Twee dagen in de week krijgt ze hulp van een werkster. „Dan ruimen we sa men de hele troep op", zegt Jans. Donderdagmiddag is zij .vrij, en de hele zondag, 's Avonds leest zij op haar kamer. Tijd om zich te vervelen heeft zij niet. Ze verdient 350 gulden in de maand. Kost en inwoning gratis. Jans denkt aan vroeger en zegt: „Met een de dag nadat ik veertien jaar was geworden moest ik van mijn ouders als dagmeisje gaan werken. We waren met zes kinderen thuis. Er moest geld bin nen komen. Leren vonden zij niet no dig". „Mijn oudste zuster ging het huis al uit toen ze twaalf was. Ze kwam bij een schippersfamilie. Dag en nacht. Ze was alles tegelijk, huisvrouw, kinder meisje, knecht en stuurman". Jans zelf kwam bij een gezin in Rot terdam terecht. „Voor 1,25 gulden in de week werkte je van half acht 's och tends tot half acht 's avonds. Als je dan dacht dat je naar huis kon vond „mevrouw" het nodig dat je nog de aardappelen schilde of de babywas in het sop zette. Dan werd het negen uur. En dat op je veertiende jaar". „Nu", zo vindt Jans, „is het nog niet veel beter". „Zolang je werk ziet blijf je bezig. In het huishouden knap je eigenlijk het ondankbaarste werk op. Niemand die ziet wat je allemaal doet. Je wordt moeier van het werk dat blijft liggen dan van het werk dat je gedaan hebt. Je ziet niet dat het af komt". Als Jans opnieuw kon beginnen zou zij dan ook niet meer als dienstbode gaan werken. „Ik zou verder leren. Vroeger al wil de ik onderwijzeres worden. Maar het zit er wel dik in dat ik het nu tot aan mijn a.o.w. blijf doen. Maar ik hoop het niet".

De Vallei | 1970 | | pagina 11