Arsenal wil vergane glorie gaan herwinnen Boksfinale kende weinig hoogtepunten Ajax vol goede moed naar Londen H.S. in intertoto Twee Nederlandse combinaties gewipt Wijnen op weg naar goede II Arsenal zag Ajax-Milan Volleybal- overwinning FIFA schorst negen landen Brand in complex bij SHAPE AANZIEN WAARD SPORT KALEIS DER VERSTIKKEN AFKNAPPEN LEAGUE CUP IN HET NIEUWS Ronde van België TAFELTENNIS Vijf wijzigingen in Westduits elftal MVV verloor van Derby County VERRASSINGEN ONTROOSTBAAR SPORT IN 'T KORT DINSDAG 7 APRIL 1970 A V.l.n.r. Surendonk, Mühren, Stuy, Söndergaard en Rijnders genieten onder het kaartspel van een drankje in het Royal Lancaster hotel. sn ort •ij; LONDEN Voor Arsenal is de wedstrijd, die het morgen op Highbury tegen Ajax speelt, van groot belang. Het lijkt, alsof wij hier wel een erg elementaire stelling op tafel gooien: welke club is er tenslotte niet in hoge mate in geïnte resseerd de finale van een Europees bekertoernooi te bereiken? AMSTERDAM De finale van de Nederlandse bokskampioenschappen, die maan dag in de kille Oude RAI in Amsterdam werden gehouden, hebben slechts wei nig hoogtepunten gebracht. Alleen de Rotterdamse lichtwelter Cor Eversteyn maakte indruk door zijn technisch voortreffelijk boksen. Drie kampioenen pro longeerden hun titel: Pierre Doorenbosch (licht), Jo van der Broek (midden) en Jimmy Verstappen (halfzwaargewicht). Voor Arsenal bestaat er echter nóg een doel, dat in financieel opzicht van niet minder belang is dan het al of niet veroveren van de Jaarbeursbeker. De Gunners, met roem overladen in de dertiger jaren en na het bombarde ment van Highbury, tegelijk met het verlies van hun veld, wat populariteit verliezend, vormen nu een club, die haar roem overleefd heeft. In Londen hebben we intussen de pe- riode van de Spurs gehad, die het be- Stonden in 1961 zowel de titel als de Engelse voetbalbeker te veroveren. De Spurs deden hun plaats aan de top over v,v' aan Chelsea, dat zaterdag tegen Leeds in het veld komt voor de Cup final op Wembley. Dan had Londen juist in deze laatste jaren een Queens Park Rangers, op klimmend van de derde naar de tweede divisie en ineens doorgaand naar de hoogste regionen. Waar het overigens ook subiet weer uit tuimelde. De Rotterdammer Cor Eversteijn bokste voor de pauze veruit de beste partij. De twintigjarige kapper, die on danks zijn jeugd alle stoten volledig be heerst, had aanvankelijk wat moeite met de lange Frans Verstappen. De Limburger gebruikte zijn grotere reach echter niet effectief genoeg. Ever steijn, die het tempo dicteerde, kroop voortdurend onder de linkse stopstoten door en scoorde dan met fraaie links- rechtse combinaties. In de tweede en derde ronde had Verstappen, die vooral in de laatste drie minuten door de ring werd gejaagd, niets meer in te brengen. Eversteijn een aanwinst voor het ama- teurboksen, zegevierde ruim op punten. Ook de lichtgewicht-finale tussen de viervoudige kampioen Pierre Dooren bosch (Den Bosch) en de kleine Rotter damse vechtjas Gerard Bok was het aanzien volkomen waard. Bok, die on ophoudelijk werd getroffen door de linkse van de „verkeerd" staande Bra bander, wist van geen opgeven. Drie ronden lang bleef hij aanvallen, maar hij werd iedere keer goed opgevangen. De linkse van Doorenbosch, niet zo hard als normaal, maar loepzuiver, werd voor Bok een obsessie en in de tweede ronde was het gezicht van de Rotterdammer een bebloed masker. Des- verwarmde oude Rai geen moment de verdediging. Hij probeerde met series op het lichaam zijn tegenstander de lucht te ontnemen, maar ook dat had geen succes. Doorenbosch werd ver diend voor de vijfde achtereenvolgende keer nationaal kampioen. Voor de 37-jarige Herman Schregar- dus was er geen elfde Nederlands kam pioenschap weggelegd. Evenals enkele weken geleden in de titelstrijd van het district Noord-Holland stond Schregar- dus, die op deze kampioenschapsavond officieel afscheid van de ring nam, te gen stadgenoot John van Schaik. Schre- gardus loerde als altijd op een opening om zijn leverstoot te kunnen brengen maar de slimme Van Schaik hield dc dekking goed gesloten. Het was een weinig opwindend gevecht, dat terecht door Van Schaik werd gewonnen. De finales in het bantam- en veder gewicht konden het publiek in de on verwarmde Oude Rai geen moment de kou doen vergeten. Jan Huppen, overi gens geen schaduw meer van het pittige boksertje van enkele jaren geleden, mag zich voor een jaar weer bantam- kampioen noemen. De Amsterdammer verdient die titel nauwelijks. Het pu bliek gaf hem een fluitconcert als „be loning". De veders Roesli en Krijgsman brachten er ook niet veel van terecht. Roesli, die vorig jaar in de eindstrijd door Te Paske werd verslagen, maakte de minst slechte indruk. Toen Krijgs man in de laatste ronde twee openbare waarschuwingen wegens incorrect bok- 10 t/m 12-4: Biljarten, kamp van Ned., libre, klein, 2e klasse, gew. Brabant- Zeeland. 11-4: Voetbal, West-DuitslandJoego slavië; zaalhandbal, nat. schoolkamp. Doetinchem; autosport, Kris-kras-Rit, Amsterdam; wielrennen, Ronde van N.-Holland; wandelen, Bos-, heide-, beektocht, Wildforsters Wolfheze; Voetbal, Cup-finale Leeds U.Chel sea, Londen. 11 en 12-4: Badminton, nat. kamp. Rot terdam; biljarten, kamp. van Ned. jeugd le klasse, Nijmegen; zwemmen, nat. winterkamp. Den Haag; turnen distr. wedstr. moderne gymn. 12-4: Gew. heffen, nat. kamp. 2e klasse, Breda; gew.h., NederlandDenemar ken, Sneek; kanosport, NKB sportdag, Papendal; wielrennen, Ronde vier kantons, am. en pr. (Zw.) en Parijs- Roubaix (pr.); tennis, le. comp. dag hoofdklassen; turnen, finale keurturn- sters, Amsterdam; motorsport, nat. motocross Winterle, Wychen en Bor- culo. 13-4: Arnh. Luchtvaartclub 40 jaar. 13 tot 15-4: Wandelen, Driedaagse Israël 14-4: Voetbal, OostenrijkTsjecho-Slo- wakije. 15-4: Voetbal. FeijenoordLegia War schau, halve fin. Eur. Cup. 16-4: Zwemmen, ledenverg. KNZB Arn- hem-Nijmegen, Arnhem. sen kreeg, kon Roesli niets meer gebeu ren. Jo van der Broek begon tegen Carel Jansen zeer explosief. Na nauwelijks vijf seconden moest Jansen na een rechtse hoek op de kaak naar het can vas. De Rotterdammer kwam moeilijk door de eerste ronde, maar herstelde zich in de tweede voortreffelijk. Jan sen bokste een hoog tempo, kwam met links-rechtse combinaties goed door, maar had toch duidelijk angst voor zijn tegenstander. Dat het niet ten onrechte was, bleek halverwege de laatste ronde: weer werd Jansen door een rechtse hoek getroffen, waarna hij groggy stond. Scheidsrechter Van der Zee telde opnieuw en Jansen werd reglementair naar zijn hoek gestuurd. Door een over winning op technisch knock out prolon geerde Van der Broek zijn middenge- wichttitel. De negentienjarige Jimmy Verstap pen haalde binnen twee minuten de lange Veendammer Be van der Sluis tweemaal neer, en mocht zich weer voor een jaar titelhouder noemen. De Limburgse halfzwaargewicht trof zijn tegenstander eerst met een rechtse hoek op de kaak en kort daarna met een se rie op het lichaam. Voor Verstappen was het de derde overwinning binnen de limiet tijdens de nationale titelstrijd. Lolle van Houten gebruikte tegen de Eindhovense superzwaargewicht Henny Thoonen, een bokster met een eindstoot in beide vuisten, zijn verstand en won met een straatlengte op punten. De Fries hield zijn tegenstander met linkse kopstoten op afstand en voorkwam daarmee elk gevaar. Thoonen kreeg geen kans om zijn harde stoten te plaatsen en Van Houten beheerste van af de tweede ronde het gevecht volko men. In de slotronde kwam Thoonen, die zijn dekking volkomen verwaar loosde, zelfs nog in gevaar. Zij die niet al te zwaar club-chauvi nistisch dachten, hadden altijd wel een Londense club, waar ze goede dingen konden zien. En zelden was dat Arse nal. Waarom? Misschien omdat Arsenal zichzelf verstikte in de papieren glorie zeer vergelend papier die nog steeds om de roodwitte hoofden hing en waar spelers, directie, trainers en managers van nu part noch deel aan hadden. zNa de oorlog, tot in 1953 werden nogal wel succesjes behaald en juist als het incidenteel nog eens goed ging, zonk men terug in de heerlijk zachte kussen van de voortreffelijk geoutilleerde kan toren: „Zie jewel, Arsenal heeft nog niets van zijn oude glorie verloren En juist op dergelijke momenten verloor het steeds meer terrein. Terwijl het spel verzakelijkte op een manier die men in de dertiger jaren niet voor mo gelijk had gehouden, kon men bij Arse nal maar met moeite de sprong maken naar de drie eisen, die vrijwel bindend werden als basis van succes: hard zijn, onvervaard aankopen als er iets van klasse aan de markt kwam en het pu bliek aanspreken. Dat laatste punt is lang één van de zwakke zijden van de roodwitte Londe- naren geweest. Er werd wel aange kocht, maar zelden kwamen er mannen met, een werkelijk grote naam naar Ar senal. Wél zeer redelijke voetballers, nette jongens bij voorkeur, maar vedet ten of van die veelbesproken mannen, die elk ogenblik uit het veld worden gezonden en dus toch ook weer een deel van je publiek trekken, hoorde men zelden noemen in verband met Ar senal. Heel langzaam ging Arsenal zich aan passen. Men ging zich realiseren, dat het publiek zich vaak gewoon zat te vervelen. Niet dat er steeds werd verlo ren, maar wél, dat jaar in jaar uit er gens in de grauwe middenmoot tussen de 22 clubs in de eerste divisie de naam Arsenal was te vinden. Dat was een punt, waarop het publiek afknapte. En wat dat betreft lijkt het diepte punt nu gepasseerd te zijn. Arsenal heeft de laatste drie seizoenen twee maal de finale van de League Cup een veel minder in aanzien staand broertje van de echte Cup bereikt. Beide malen werd verloren, maar beide malen was Wembley toch wel weer uit verkocht. Wat spel betreft is Arsenal niet meer hetgeen men er zo graag van had willen maken: een pracht elftal van technisch erg knappe voetballers. Het is een ploeg van zwoegers geworden: hard schieten, hard koppen op doel. Dat driekwart mis is geeft niet. De mensen slapen in ieder geval niet in langs de lijn. Er werd een duur baasje aangeschaft in Schotland Peter Marinello. Hij heeft voor, dat hij op George Best lijkt, dat de meisjes dus helemaal gek op hem zijn en dat hij aardig kan voetbal len. Hetgeen dan via televisie, radio en kranten, weer publiciteit voor Arsenal inhoudt. Slechts één van Arsenals manschap pen trok Ramsey's aandacht bij het sa menstellen van de 28-man zware ploeg, waaruit Engelands keurmeester de de finitieve ploeg voor Mexico samenstelt: Bob MacNab. Deze achterspeler zou vrij zeker niet in aanmerking zijn gekomen, maar de beenbreuk van Reany van het veel geteisterde Leeds doet zijn kans stijgen. Nogal eens in het nieuws is John Rad ford; een schutter van enige naam met een keiharde kopstoot en een Amster damse echtgenote (geen banden met Ajax, geen grote interesse in voetbal len). De rest van het elftal: gemiddeld wel een voldoende, zelden compleet falend zoals Ajax dat een paar jaar geleden tegen Liverpool zo leuk trof zelden ook groots. Maar wél zachtjes aan een team, dat vechtend zijn weg omhoog gaat vinden. Een beker al is het dan maar de Jaarbeursbeker zal weer een paar duizend mensen terugbrengen naar Highbury. Arsenals manager Bertie 'Mee is al aan het duel met Ajax begonnen. Giste ren haalde hij zijn spelers bij elkaar voor de vertoning van een film van Ajax' optreden tegen Milaan in de fi nale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen van vorig jaar. De ploeg van Arsenal zag hoe Ajax door de Italiaanse formatie met 1-4 van het veld wercTgèvaagd. Mee rekent er nu op dat dit zijn spe lers heeft geprikkeld tot het leveren van een soortgelijke prestatie. SPA Erik Leman, afgelopen week einde winnaar van de Ronde van Vlaanderen, heeft maandagavond in Spa de proloog van de Ronde van Bel gië voor beroepsrenners, een tijdrit over 6,9 km, gewonnen. De jonge Belg maakte een tijd van 10 minuten en 33,96 seconden. Tweede werd zijn land genoot Roger de Vlaeminck in 10.34.91. De beste Nederlander was Jan Serpenti. TEL AVIV Nederland heeft maan dagavond in Tel Aviv zijn tweede wed strijd in het volleybaltoernooi om de „Spring Cup", het officieuze Westeuro- pese kampioenschap, met 30 van En geland gewonnen. De andere uitslagen waren: België - Zweden 30; Israël - Griekenland 30. Ajax is gisteren vol vertrouwen naar Londen gevlogen waar het i morgenavond op Highbury Arsenal J zal ontmoeten in het kader van het voetbaltoernooi om de Jaarbeursbc- ker. Voor deze eerste ontmoeting voor de halve finales tussen beide clubs, I zal Arsenals manager Bertie Mee zijn sterkste formatie het veld in- sturen. jj Mee: „Ajax zal wel verdedigend spelen en wij dienen dus aan te val- len zonder echter daarbij al te grote risico's te nemen. Ik acht Ajax ster- ker dan Sporting Lissabon, dat wij in de vorige ronde uitschakelden. Tenslotte hebben de Amsterdam- mers in Cruyff en Keizer voetbal- Iers van bijna wereldklasse". „Individueel heeft Ajax sterke mensen. Dat neemt allemaal niet weg, dat wij een goede kans hebben. Ik denk, dat Arsenal de finale zal bereiken". Wat is Arsenal eigenlijk? Bezit het op het ogenblik een sterke ploeg of teert het nog steeds op vergane gl'o- rie? Het nevenstaande verhaal geeft antwoord op die vragen. DEN HAAG Holland Sport neemt de plaats in van Sparta in de intertoto voet balcompetitie aan het einde van dit seizoen. Sparta, dat met MVV, ADO en FC Twente door de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond was aangewezen, heeft verklaard van deelneming af te zien. Georg Kessler, de nieuwe trainer van Sparta, meent dat de reeks ontmoetingen niet past in de voorbereiding op het nieuwe seizoen. Bjj Sparta is men bovendien bevreesd dat de belangstelling voor deze wedstrijden niet groot zal zijn, omdat zij worden gespeeld in een periode die gelijk loopt met de televisiewedstrijden van het eindtoernooi van het wereldkampioenschap voetbal in Mexico. imMiMMittMiimmtiiittiiiinaitMMmHMiHMiiHmm MOSKOU In de eerste ronde ge mengd dubbelspel van de Europese ta feltenniskampioenschappen in Moskou zijn maandag twee Nederlandse combi naties uitgeschakeld. Ellen Klatt en Frans Schoofs verloren met 2-3 van het sterke Russische duo Goloebkova/Strel- nikov en Aukje Wynia en Bert van dei Heml moesten met 0-3 hun meerdere erkennen in Olga Kishazi en Andreas Borszei (Hongarije). Bert Schoofs en Nico van Slobbe wa ren succesvol in de vooi wedstrijden. Bert Schoofs schakelde de Luxembur- Een moment uit de partij tussen Eversteijn (links) en Verstappen die door eerstgenoemde werd. ge wonnen. ger Oth, de Fransman Purcart en de Zweed Svenson uit. Nico van Slobbe plaatste zich via overwinningen op de Belg Den Konderen en de Griek Kosto- poulos. Schoofs speelt in de eerste ron de heren-enkelspel tegen de Engelsman Hydes, Van Slobbe komt uit tegen diens landgenoot Mess. De Nederlandse kampioene Ellen Klatt slaagde er niet in zich te plaatsen voor de eerste ronde van het dames-en kelspel. In de voorre nde verloór zij van de Engelse Williams met 1-3. STUTTGART De Westduitse bondscoach Helmut Schön heeft, in vergelijking tot de ploeg die in Sevilla met 02 van Spanje verloor, vijf wij zingen aangebracht in het Westduitse voetbalelftal. Voor de wedstrijd van woensdag tegen Roemenië die in Stuttgart zal worden gespeeld, deed hij geen beroep op Manglitz, Schulz, Net- zer, Libuda en Seeler. Het elftal, dat woensdag speelt be staat uit: Maier (Bayern), Vogts (Borus- sia Mönchen Gladbach), Böetges (Wer- der Bremen); Beckenbauer (Bayern) en Schnellinger (AC Milan); Weber (Köln) en Grabowski (Eitracht Frankfort). Halier (Juventus), Müller (Bayern), Overath (Köln) en Maas (Eintracht Braunschweig). ZüRICH De Internationale Voetbal Federatie (FIFA) heeft negen landen geschorst omdat zij hun bijdrage voor 1970 niet hebben ingeleverd. De negen landen zijn: de Bahama-eilanden, Con go Brazzaville, Cambodja, Noord-Korea, Los, Lesotho, Mauretanië, Pakistan en Somali. Volgens de statuten van de FIFA moeten de aangesloten landen voor de le april van elk jaar hun con tributie hebben betaald. DERBY MVV heeft maandag in Derby met 25 verloren van het hoog in de eerste divisie geklasseerde Derby County. In de vriendschappelijke wed strijd nam Derby voor rust een voor sprong van 20 door Hinton en Carlin. rokamp maakte gelijk, maar nog in de erste helft werd het door Wignall 3—2. Na rust bracht Hinton uit een strafschop de stand op 42 en de onze kere Maastrichtse achterhoede moest ook Hector nog een treffer toestaan. MURCIA Tini Wjjnen was tevreden. De Brabander had weliswaar zyn tweede nederlaag geleden maar het was in het driebanden en dan nog wel tegen Ray mond Ceulemans. „Als je als kadrist tegen de wereldkampioen met een moyenne van 0.755 speelt, dan is dat beslist niet slecht", zei de Nederlandse kampioen, die kennelijk moreel gelouterd uit het duel was gekomen. Want optimistisch voegde hij eraan toe: .Dreibandenpartijen verlies ik hier in Murcia niet meer. Galvez, Muller en Aguilera kunnen opkomen". Wijnen had lang niet slecht gespeeld tegen zijn nieuwe vriend, maar was ui teraard niet opgewassen geweest tegen de scoringsdrift van de Vlaming. Ceu lemans, die tevoren na een onstuimige start in het 71/2 tegen Müller (237 pun ten in twee beurten) toch nog acht beurten nodig had gehad om de winst veilig te stellen, wilde het talrijke pu bliek in zijn specialiteit niet teleurstel len. Bovendien had de Belg een snelle overwinning nodig om zijn geschokt vertrouwen in het materiaal te herstel len. Wijnen maakte het hem daarbij niet al te lastig. In de hoop zelf ook een re delijk gemiddelde te kunnen draaien, gooide de Ossenaar niet voortdurend de deur voor de neus van Ceulemans diht. Af en toe kon Wijnen het echter niet laten en mede daardoor ontstonden de poedels op de scorelijst van de Belg. Ceulemans bouwde intussen zijn overwinning op demarrages van acht en negen in de eerste helft van de partij (27-11 in 14 beurten) en een forse spurt van 16 caramboles in drie beurten tegen het slot. Toen Ceulemans in de 45e beurt de 60 vol had gemaakt, consta teerde hij: „Het biljart loopt wel goed uit, maar je komt voortdurend voor verrassingen te staan". Wijnen, die tot en met de zestiende beurt dicht bij een moyenne van 1000 was blijven spelen, maar daarna tot de helft van Ceule mans' totaal was teruggevallen, scoorde in de nabeurt nog een nuttig reeksje van vier. Na de eerste ronden van vijl ver- senmenae speisoorten nadden Ceule mans en Galvez (zeer moeizaam drie- oanaenwinnaar tegen Müller in 102 beurten: 58-60) de teiding genomen met zes winstpunten uit vier partijen. Zij werden eenter op de voet gevolgd door Wijnen en Müller, die elk viet winst punten hadden geboekt. Aquilera, die nog geen enkel puntje had kunnen veroveren, was praktisch gesproken al kansloos geworden. Want sinds kort is in d evijfkamp het aantal geboekte winstpartijen beslissend, waarbij pas bij gelijk eindigen het proportioneel ge middelde (de normale moyennes verme nigvuldigd met de moeilijkheidscoëf ficiënt) een rol kan gaan spelen. Van daar bijvoorbeeld dat Galvez zo geluk kig was met zijn zege in het driebanden tegen Müller. De 102 beurten deerden de Spanjaard voorlopig niet. Enkele uren later echter was de Spaanse kampioen na een duidelijke nederlaag in het 47/2 tegen Tini Wijnen (236-400 in 7 beurten) ontroostbaar. Wij nen, die erop uit is om ten minste twee de in Murcia te worden, speelde in deze ontmoeting als vanouds. In zijn tweede beurt raakte de Ossenaar in de van hem bekende roes, die hem zo vaak op het toppunt van zijn biljartcarrière naar triomfen heeft gebracht. Moeiteloos ook nu weer tikte Wijnen de carambo les bijeen, overschreed de 100, vervol gens de 200 en leek regelrecht naar de finish te koersen. Maar na 242 werd hij bij een snijstootje in de hoek, bedoeld om de positie op de kruising van de ka- derlijnen te herstellen, ten onrechte af geteld. De arbiter was zo gefascineerd door een onverwacht klosje, dat hij toch het tot stand komen van de caram bole niet opmerkte. Wijnen nam zijn lot gelaten en ging zitten, de volgende kans afwachtend. Die kreeg hij drie beurten verder, nadat Galvez met een serie van 208 gevaarlijk dichterbij was gekomen. Nog haalde Wijnen het einde niet, maar zijn serie van 119, waarmee zijn totaal op 365 kwam, was wel groot genoeg om de aangeslagen Galvez tot capitulatie te dwingen, want nadat Wijnen tenslotte met een serie van 35 de partij had uit gemaakt, faalde de Spanjaard in de nastoot. De chauvinistische toeschou wers waren zo gedeprimeerd door de nederlaag van hun favoriet, dat er voor de winnaar geen applaus af kon. Het deerde Wijnen niet: „Voor mij was dit een sleutelpartij naar een goede klasse ring". De 87 ste Varsity-roeiwedstrijden, waarin de ploegen van de zeven stu- dentencorpora uitkomen, zullen dit sei zoen niet in de vertrouwde omgeving van Jutphaas worden gehouden, waar sedert 5 mei 1940 werd gestreden om de felbegeerde blikken. Door uitbreding van het wegenplan bij Jutphaas is het wedstrijdwater niet meer geschikt voor het roeien van wedstrijden. De Varsity zal nu op zondag 3 mei enkele kilome ters zuidelijker op het Amsterdam- Rijnkanaal worden gehouden en wel bij Houten. BRUSSEL Een felle brand heeft maandagochtend vroeg in Maisières na bij Bergen en dichtbij Shape, 't militai re hoofdkwartier van de NAVO-strijd- krachten in Europa, twee winkels en een benzinestation in de as gelegd en daarbij voor enkele honderdduizenden guldens schade aangericht. Veertig gas ten die logeerden in een nabij gelegen motel, heeft men uit voorzorg moeten evacueren en naar een in de buurt lig gend hotel moeten overbrengen. De uitgebrande bedrijven behoren tot een groot complex dat drie jaar geleden, met de komst van Shape naar België, werd gesticht. Het ligt langs de weg van Brussel naar Maisiè res. De brandweer van Bergen, die van Shape en het korps van Jemappe plus de brandweer van de derde mobiele ko- lonne van de burgerbescherming te Ghlin hebben het vuur bestreden. Door snel optreden hebben de brandweer korpsen explosies van benzine-, pro paan- en butaangastanks weten te voorkomen.

De Vallei | 1970 | | pagina 13