Veenendaals dagblad BONN DOOR MOORD ZEER GESCHOKT Buiten Attentie: overstekend en.... overzwemmend wild AARDIG KERSTWEEK MOORDENAARS VAN 1 AGENTEN BELEGERD Europa discussiepunt van Brandt en Nixon Vechtpartij in hotel te Zuidlaren Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Dwarsgebakken lekker? Contact bevroren Vlieger breekl arm bij crash OPGEGRAVEN PROJECTIEL SLAAT MAN SCHOP UIT DE HANDEN Een doodeen gepakt KOUDE NACHT Da jan: misschien tejjen Russen Vliegtuigkaping mislukt Recalcitrante boeren maken het ir. Lardinois erg moeilijk op werkbezoek aan het Noorden BONN - Het bericht van de moord op de Westduitse ambassadeur in Guatemala, Karl graaf von Spreti, heeft in Bonn een schok veroor zaakt, waarvan de uitwer king nog niet geheel is te overzien. Uit nadere berichten uit Guatemala is bekend gewor den, dat de Westduitse am bassadeur uit een afstand van nauwelijks dertig centi meter werd neergeschoten, terwijl hij met zijn rug tegen de muur zat van het huis, waar men zijn stoffelijk overschot vond. Lenteverschijnsel Dr. Sheppard overleden Kinderen stikten in koelkast VEEL FELLER Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w.f 4.40 p.m.. 13.10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 7 APRIL I970 - 44e JAARGANG no. 81 West-Duitsland riep onmiddellijk de diplomatieke staf in Guatemala terug, besloot de betrekkingen met deze Mid- denamerikaanse staat te „bevriezen" drong bij zijn bondgenoten aan op na der overleg om dezelfde stappen te doen. Tot nu toe is echter geen van deze landen tot verbreking van de betrek kingen overgegaan. In Midden-Ameri- ka vreest men deze maatregel, aange zien er gevaar voor de koffie-export iiit voort kan vloeien. Tot nu toe is het bij protesten en eisen om betere be scherming van diplomaten gebleven. Dc Westduitse minister van Buiten landse Zaken, dr. Walter Scheel, vliegt relf over de oceaan, om het stoffelijk overschot van Graaf von Spreti. te be geleiden naar Bonn. Scheel onthulde nog, dat de Duitse regering in overleg heeft gestaan met de ontvoerders, maar dal de eis tot uit levering van lieden die door de extre misten als verraders werden gebrand merkt en die geëxecuteerd zouden wor den, onaanvaardbaar was. (Zie voor uitvoeriger bericht elders in ons blad.) De vierjarige Hendrik Kahmann uit Amsterdam-Osdorp is maandagmiddag in een gracht nabij zijn ouderlijke wo ning gevallen en verdronken. Het jon getje had zijn evenwicht verloren, toen hij langs de buitenzijde van een brug leuning liep. Buiten 12 cic Lente verschijnsel Tn de loop van februari!maart verliezen de meeste herten hun gewei, doordat na de winter tussen roos en rozestok door verwering van beendercellen een laagje wordt losgemaakt, zodat er geen verband meer bestaat en dè stangen afval- g len. Ook hormonale invloeden wer- ken mee. Zo'n hert toont weinig be- langstelling voor de plotseling ver- 2 loren sierzelden knabbelt het er- j aan en als ge dit nochtans aan een J gevonden exemplaar opmerktzul- g len muizen en eekhoorns hebben C j geknaagd en geschaafd, misschien omdat ze behoefte hebben aan kalk J en fosforzuur of om er de tanden aan te scherpen. Een hert zonder koptooi boet veel van zijn koninklijke verschijning in, doch dit duurt niet lang, want wel dra begint de nieuwe te ontstaan en na een paar weken wordt deze al zichtbaar als een verdikking bo ven de rozestokken. Dan spreekt de buitenman van kolf tijd". Dik. en J bloedrijk, beschermd door harige .,bast", herinnerend aan fluweel, 2 scMiiven de stangen geleidelijk op. J Zc zijn week en warm, vooral aan j de top en er lopen opgezwollen ade- ren door het hulsel, want er dient 2 krachtig bloed met opbouwende j stoffen te worden aangevoerd. Bij 5 drukkend weer lijdt het roodwild nu veel van de stekende vliegen, die in zwermen om de boveneinden van het kolfgewei gonzen, teneinde het bloed uit te zuigen. Wie kans ziet in een revier de dieren rustig en onopgemerkt gade te slaan, ont dekt, dat het hert onophoudelijk met de kop slaat en schudt, om de kwelgeesten kwijt te raken. Zo'n observatie wordt evenwel bemoei- lijkt door het feit, dat het wild dan gaarne in koele, dichte dekking ver- toeft, maar eigenlijk is het ook weer 2 een daad van piëteit, wanneer we het daar in alle rust laten verblij- ven. Wordt het naar de vlakke, zon- 2 nige hei of het stuifzand gedreven, 2 dan begint de foltering onmiddellijk weer en wie zou deze nobele figu- 2 ren van de Veluwe dit willen aan- 2 doen. 2 Um, Voorlopig is dit wel dé wildfoto van het jaar: reeën, die bij Olst de oude rijksstraatweg Deventer- Zwolle oversteken om vervolgens de ondergelopen uiterwaarden over te zwemmen. Ze doen dat ongetwij feld niet om het plezier van het zwemmen, maar om vanuit de bos sen van het landgoed De Haere in de bosgebieden aan de andere kant van de weg en de uiterwaarden te komen. Zij moeten daarvoor eerst over de drukke straatweg tussen het verkeer door en daarna door het water. In alle bosgebieden in de omgeving van Olst is de reeën- stand vrij aanzienlijk. Bij deze gelegenheid blijkt weer, dat reeën geduchte zwemmers kunnen zijn. Volgens buurtbewo ners, komt 't zelfs voor, dat zij van over de IJssel uit de wïldgebieden rondom Veessen komen zwemmen. Ondenkbaar is dat zeker niet. Op waarheid berustende verhalen over reeën, die het V eluwerandmeer oversteken zijn al veel langer be kend. Onze fotograaf snapte twee zeer bijzondere over stekers" een bok over de weg en een bokje met vier reegeiten door het water. DEN HAAG In het Noorse i'jor- dengebied tussen Bergen en Sta vanger is gisteren een Thunderstïeak van de Koninklijke Luchtmacht neergestort. De vlieger, tweede luitenant. F. W. de Kort (24) uit Helmond, kwam ondanks de geringe hoogte veilig op de grond. Hij brak slechts een arm. Het ongeluk gebeurde tijdens een oefening van de Koninklijke Marine in de Noorse wateren, waaraan werd meegewerkt door vier Thunderstreaks van de vliebasis Eindhoven. Het toestel van luitenant De Kort vloog tegen een kabel en stortte in een fjord. DEURNE Bij het leggen van gas leidingen in Dcurne is de 54-jarige grondwerker Willem van Bussel uit As ten gistermiddag op een projectiel ge stoten, dat ontplofte. Het sloeg een enorm gat in de grond. Het opvliegende zand lag ruim dertig meter in hel rond verspreid. „Ik voelde een hard voorwerp in de kant van de geul zitten", zegt Willem van Bussel. „Ik dacht, dat het een licht- kabel was. Plotseling hoorde ik een knal. Ik zag zwarte rook en een vuur straal en werd wel vier meter ver weg geslingerd. Mijn schop vloog in twee stukken. Het ijzeren deel hebben ze tweehonderd meter verder boven op een fabriek gevonden. De rijkspolitie van Deurne heeft de sleuf direct af laten sluiten. Vermoedt wordt, dat het projectiel uit de Tweede Wereldoorlog stamt. Vanmorgen zou de mijnopruimingsdienst de hele sleuf met een mijndetector komen afzoeken. Ook in het Groningse Holwierde is gisteren, tijdens graafwerkzaamheden bij de familie Smit aan de Nansum- merstraat, een granaat uit de tweede wereldoorlog tevoorschijn gekomen. De Mijnopruimingsdienst is gewaarschuwd, om het projectiel onschadelijk te ma ken. 7 april 1970 A. B. Wigman Willem van Bussel uit Asten stootte bij het graven in Deurne op een projectiel dat ontplofte. Zijn schop vloog huizenhoog weg. Hij zelf werd alleen wat zwart op zijn hand. Van onze weerkundige medewerker) De sneeuwval van gisteren en vannacht in het noor den en oosten was uitzonderlijk vanwege de lange duur. In Eelde viel van vier uur 's morgens tot ca. acht uur 's avonds onafgebroken sneeuw: een unicum in het voorjaar sedert 1900. Op de Veluwe sneeuwde het tot tien uur gistermorgen; er viel vervolgens regen en 's avonds om tien uur keer de de sneeuw terug. De totale neerslag was hier 21 mm; tot nu toe deze maand 42 mm. Sterke sneeuwbuien van kortere duur doen zich soms tot ver in mei voor. Op 5 mei 1957 lag in de Betuwe 35 cm sneeuw; in Vaals 1215 cm. Op 17 mei 1935 viel in De Bilt nogal wat sneeuw. De middagtemperatuur was in de huidige sneeuwgebie- den niet hoger dan 2 graden, de laagste aprilwaarde na 6 april 1911. En nog steeds is er geen kans op belang rijk zachter weer. Miniiiiimmiiiiiiimui■■■■HiiiiiHiiiiiiiiiiitiiiiiiimiiimiiiiiMmiiinMiHiiitiiiiimmiiimiiiiiimiiimiiii ADVERTENTIE SAUGUS Een van de twee mannen die ervan worden beschuldigd vier agenten te hebben vermoord bij een vuurgevecht in Saugus, (Californië), heeft zelfmoord gepleegd, aldus heeft de politie in Saugus bekend gemaakt. De politie had het huis waar dc man die achtervolgd werd zich had ver schanst, zes uur belegerd. De tweede man is door dc politie gearresteerd in Antelope Valley nabij Saugus. Hij had de vrachtwagen van WASHINGTON Dc betrekkingen tussen de Verenigde Staten en West- Europa zullen het belangrijkste onder werp van gesprek vormen voor presi dent Nixon en Bondskanselier Willy Brandt, die vrijdag en zaterdag bijeen zullen komen aldus voorspellen welin gelichte Amerikaanse bronnen. Het is bekend dal Brandt zich zorgen maakt over dit probleem dat wijd uit eenlopende vraagstukken omvat. Ver wacht wordt dat de kanselier de nadruk zal leggen op de behoefte zoveel moge lijk verschillen tussen de Verenigde Staten en hun Europese bondgenoten recht te zetten. Volgens de berichten is de president het ermee eens, dat dit probleem voor rang moet hebben bij de besprekingen. Hij verwacht echter ook dat de politiek van West-Duitsland ten opzichte van het Oostblok ter sprake zal komen. Vooral van belang zijn momenteel de besprekingen die worden gevoerd door de ..grote vier" en West-Duitsland af zonderlijk in Berlijn, Moskou, Warschau en Erfurt. Het belang van de gesprek ken is volgens de Amerikanen het feit, dat zij hebben plaatsgehad en niet meer. Meer werd echter ook niet ver wacht noch door West-Duitsland, noch door de Verenigde Staten. Het zou ver rassend zijn geweest als plotseling de houding van de communistische landen als gevolg van deze onderhandelingen was gewijzigd. Brandt, die naar Washington vliegt, verklaarde maandag tegenover Duitse militairen, die in het omgaan met ra ketten te El Paso worden opgeleid, dat de Atlantische betrekkingen van vitaal belang zijn voor de VS en voor West- Duitsland. Brandt verzekerde de Duitse militairen, dat thuis de situatie er goed uit zag en dat de vraagstukken waar voor West-Duitsland staat, minder groot zijn dan die van de VS. Dit was niet slechts te danken aan het creatieve vermogen van het Duitse volk, maar ook aan het feit dat het 25 jaar vrede tot stand had gebracht en was opgeno men in „het grote bondgenootschap van het westen". Brandt merkte nog op. dat het grote aantal Westduitsers, dat in El Paso wordt opgeleid (meer dan 12000 sinds 1966), de belangrijkheid aantoonde die hun opleiding in de VS heeft voor de hoedanigheid en paraatheid van het Duitse leger. Weersverwachting van het KNMI van dinsdagavond tot woensdagavond: Opklaringen, maar ook regen-, sneeuw- of hagelbuien. Zwakke tot ma tige wind tussen zuidwest en noordwest. Vanavond en vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Morgen: Zon op: 06.00, onder: 19.25. Maan op: 06.24, onder: 23.10 De Edo Bergsma-ANWB-prijs is voor de eerste maal toegekend aan jhr. mr. M. van der Goes van Naters, voor zitter van de contactcommissie voor na tuur- en landschapsbescherming. De toekenning geschiedde mede tegen de achtergrond van N'70. WASHINGTON Maandag is na een kortstondige ziekte in Columbus (Ohio) overleden de arts dr. Samuel Sheppard, die tien van zijn 46 levensjaren achter tralies heeft doorgebracht in verband met de moord op zijn eerste vrouw. Pas bij een tweede proces over zijn zaak werd hij bij gebrek aan bewijs vrijgesproken en door dit. proces we reldbekend. Zijn tweede vrouw, de Dusseldorpse Ariane Tebbenjohanns, steunde hem in zijn strijd om de vrij heid. Maar Sheppard heeft zich desal- i niettemin van haar laten scheiden. C7 TEL AVIV De Israëlische minister van Defensie. Mosje Dayan, heeft ver klaard. dat het niet uitgesloten is dat Israëlische troepen eens tegen Russi sche militairen zullen strijden. Hij ver klaarde verder dat Israël bij een derge lijke ontwikkeling niet op tussenkomst van de Verenigde Staten zou kunnen rekenen. „Ik vind het heel erg vervelend dat wij Russen zouden moeten doden of dat zij onze vliegtuigen zouden neer schie ten", aldus Dayan. Hij zei echter „bijna zeker" te zijn dat de Russen in dit sta dium niet actief zullen deelnemen aan het conflict, omdat dit schennis van de VN-resoluties zou zijn waarbij wordt geëist dat het bestand langs het Suez- Kanaal in acht wordt genömen.' PITTSBURGH (PENNSYLVANIA) Een vliegtuig van Trans World Airlines, dat onderweg was van San Fransisco naar Pittsburgh is maandagavond vei lig in Pittsburgh geland, nadat een ge wapende man, die de cockpit was bin nengedrongen, onschadelijk gemaakt was. Enkele seconden nadat het vliegtuig tot stilstand was gekomen werd de on bekende man door rechercheurs wegge voerd. Hoewel de eerste berichten uit het vliegtuig vaag waren, zeiden woord voerders op het vliegveld van Pitts burgh, dat er geen gewonden aan boord waren. De man was de cockpit binnenge drongen toen het vliegveld zich boven Denver bevond. Een half uur voor de landing in Pittsburgh werd hij echter ontwapend. Hoe dat was geschied werd niet gezegd. een man. na een vuurgevecht, gestolen en was er mee vandoor gegaan. De verschanste man, geïdentificeerd als Jack Wright Twinning, had een gij zelaar gemaakt, een zekere Steve Hoag. Mevrouw Hoag wist uit de woning te ontsnappen. Twinning en zijn metgezel, Russel Lowell Talbert, hadden zondagavond op een verkeersweg in Californië vier po litieagenten doodgeschoten, die hen zochten omdat zij automobilisten met vuurwapens zouden hebben bedreigd. Volgens de politie werden beide man nen reeds gezocht in verband met de moord op een federale functionaris in de staat Oregon. Mevrouw Hoag heeft verklaard dat Twinning 's ochtends had aangeklopt, en de auto van het gezin had geëist. Toen deze hem werd gegeven verander de hij van gedachten en maakte de heer Hoag tot gijzelaar. In het ruwe, heuvelachtige terrein hield de politie met ruim 100 man, drie helikopters en patrouilleauto's de ach tervolging Een ooggetuige van de eerste schiet partij wist te vertellen, dat hij met drie reisgenoten in een auto op een parkeer plaats bij een koffiehuis stond, toen hij een patrouilleauto van de politie een „rode auto met twee kerels erin" zag aanhouden' Twee agenten stapten uit. „De man naast de bestuurder van de rode auto stapte ook uit en schoot onmiddellijk op de agent. Daarna pakte hij een hagelge- weer op, liep naar de voorzijde van de auto en schoot de andere agent neer," aldus de getuige. „Een tweede patrouilleauto kwam stapte uit en werd neergeschoten. Toen van achteren aanrijden. De bestuurder hield een jonge agent de twee kerels ongeveer vijf minuten op een afstand. Tenslotte liep een van hen om, tot voor de patrouilleauto. en schoot de jonge agent in het gelaat." Twee van de agenten zijn ter plaatse gestorven. De derde stierf onderweg naar het ziekenhuis en de vierde agent is in het ziekenhuis overleden. Een van de dodelijk gewonde agenten had nog via zijn autoradio het noodsein „LL-99" doorgegeven, de code voor „as sistentie gevraagd". LONDEN Een tweeling van drie jaar, Vanessa en Elizabeth Allen, heeft maandag de dood gevonden in de koel kast van hun ouders te Stathern. bij Nottir>gham. Engeland. De kinderen schenèn verstoppertje aan het spelen te zijn en verstopten zich in de koelkast. MINISTER IN HET NA UW BEDUM/ZUlDLAREN - Onder de kreet „Wij willen Lardinois. ha, ha, ha", drongen gisteravond enige tiental len demonstrerende boeren het restau rant in Zuidlaren binnen, waar minis ter Lardinois (Landbouw en Visserij) vergaderde. Het was de tweede felle betoging die dag tegen de minister, 's Morgens werd ir. Lardinois in de melk- en ijsfabriek DOMO in Bedum achterna gezeten door recalcitrante boeren. Dc demonstraties waren georgani seerd door de Groninger Maatschappij van Landbouw om kracht bij te zetten aan de eisen van de landbouworganisa ties. Bij beide betogingen waren om streeks tweeduizend boeren betrokken. 's Ochtends kwam de minister om elf uur. ongeveer twee uur te laat, bij de DOMO-fabriek in Bedum aan. Daar begon zijn werkbezoek van drie dagen aan de provincies Groningen. Friesland en Drente. De auto van de minister drong zich met moeite door de luidruchtige menig te, die al enkele uren de sneeuw had getrotseerd. Met leuzen en spandoeken werd de minister duidelijk gemaakt, dat de boeren zich door hun bewindsman in de steek gelaten voelen. Toen de heer Lardinois het fabrieks- w in 1 kantoor binnenging, drong een groep boeren achter hem aan. Er' dreigden moeilijkheden. Pas nadat een lid van het actiecomité van de Groninger Maat schappij van Landbouw tot kalmte had gemaand, kreeg de politie de indringers naar buiten. 's Avonds in Zuidlaren ging het veel feller toe. Ir. Lardinois was in hotel Enting in gesprek met de raden voor de bedrijfsontwikkeling in het Noorden. Nadat demonstranten het restaurant waren binnengedrongen, ontstond een vechtpartij. Er sneuvelden enkele ruiten en ander glaswerk. Een politieman werd licht ge wond, toen een bord, waarmee werd ge demonstreerd, tegen zijn hoofd werd geslagen. De politie had er de handen vol aan om de heethoofdige boeren de zaak uit te werken. Toen dat eenmaal was ge lukt, lanceerden zij echter een aanval op de auto van de minister. Ondanks alle rumoer, bleef de minister in de vergadering in de achterzaal van het hotel. Veel Groningse boeren trotseer den de sneeuwbuien om in Be dum te demonstreren tegen hei beleid van minister Lardinois. De leuzen op de meegevoerde span doeken logen er niet om, dat de boeren betere prijzen voor hun produkten willen. De als een fakkeloptocht opgezette demonstratie verliep langzaamaan bui ten in de kou. Toch waren sussende woorden nodig van de leiders van de uit de hand gelopen demonstratie om de boeren huiswaarts te laten keren. De schade achterlatend.

De Vallei | 1970 | | pagina 1