Pantertjes veroverden bijna hele wereld 150.000.000 Kandidaten van D '66 Uitspringers in Rhenen: ANTON WENNEKES EN BERTJE RIJNBERK ZIJN SPORTIEVE TALENTEN Huidige produktie sigaartjes Specialisten in Ederveen? MARKTEN BURGERLIJKE STAND RESTEREN SIGARET SAMENWERKING PLUSPUNTEN FAMILIEFEEST VERRASSING GEEN RECEPTIE DINSDAG 7 APRIL 1970 VIJFTIGJARIGE „PANTER"STEEKT FEESTSIGAAR OP De twee raspaardjes van Panter zijn de Senoritas Rood en Panter Mignon. Vooral de laatste is bekend als het sigaartje in het bekende blik ken doosje. Het wordt ondanks de steeds toenemende kartonverpak king, angstvallig in ere gehouden omdat de sigarenroker en zijn om geving er ook een intensief nage- bruik aan weten te geven. Moeder gebruikt het als naalden- of knopen- doosje en de kinderen weten het al tijd wel te gebruiken voor hun steeds wisselende verzamelingen. Vertrokken personen over de maand maart 1970 J. E. M. Woltering, van Hoofdstraat 103 te Resteren naar Arn hem; A. R. M. ZBurlage en echtgenote van A. v .Ostadestraat 10 te Resteren naar Amstelveen; A. Roelofsen, van Hamsestraat 13 te Opheusden naar Do- dewaard; N. A. M. de Wit, van Omme- straat 2 te Resteren naar Tiel; E. Dek ker, van Burg. Lodderstraat 17 te Op heusden naar Papendrecht; J. Dekker, Van Burg. Lodderstraat 17 te Opheus den naar Papendrecht; A. J. Dourleijn en gezin, van Dalwagenseweg 38 te Op heusden naar Terneuzen. Om de voor de buitenstaander ver klaarbare verwarring tussen de vele Van Schuppens en hun sigaren te voor komen eerst een stukje familieleer. Va der van de Panter-tweeling was de heer J. van Schuppen Hzn. Hij begon sa men met zijn broer M. van Schuppen in 1887 met het fabriceren van sigaren in Veenendaal onder het merk Ritmeester. Twee zoons van J. van Schuppen (W. N. A. en A. J.) zetten de Ritmeester voort samen met twee zoons van M. van Schuppen (F. H. en H. G.). Behalve de twee zoons van J. van Schuppen, die met Panter begonnen, richtten twee andere zoons in 1924 Schimmelpenninck in Wageningen op (J. M. en H. G.). Tot in de vijftiger jaren heeft de door J. van Schuppen gewilde assortimentssplitsing bestaan: Ritmees ter, grote sigaren; Panter, kleine siga ren en Schimmelpenninck, duurdere si garen. „Sumatra" waar de beide Van Schuppens in 1920 mee starten dreig de in rook op te gaan toen zij zich beperkten tot de fabricage van rook- en pijptabak in een eindeloze serie merken. Zij wijzigden na een paar jaar hun koers door naast tabak ook kleine sigaren op de markt te bren gen. Hoewel een economische depres sie zich aankondigde, kreeg men een toenemend succes door het introduce ren van goede kleine sigaren tegen een even kleine prijs. Deze groei zette zich voort in de der tiger jaren ondanks de algehele econo mische malaise. Alles wat in de eerste twintig jaar moeizaam verworven was, leek in 1940 bij het uitbreken van de oorlog weer verloren te gaan. Aanvoer van (uitheemse) grondstoffen lag stil Afdeling compleetmachines. De twee J. M. H. oprichters, wylen en H. C. G. van de heren Schuppen, VEENENDAAL Alle 450 werknemers die bij de Pan ter Sigarenfabrieken N.V. op de loonlijst staan, onver schillig of ze nu in Veenendaal, of in Utrecht of in Cu- leniborg werken hebben gistermorgen tijdens speciale bij eenkomsten in de drie vestigingen een jubileumgratificatie ontvangen, die afhankelijk van de leeftijd varieerde van 70,tot f 150,Deze meevaller is de ouverture van een feestmaand want „Panter'" herdenkt eind deze maand om precies te zijn op 24 april het halve eeuwfeest. Het bedrijf is ondanks de 50 jaar springlevend, zo vertel de gisteren de directie. De onderneming die 50 jaar geleden onder leiding van wijlen de heren H. C. G. en J. M. H. van Schuppen maar zeer bescheiden van de grond kwam is uitgegroeid tot een krachtig bedrijf, dat zich met name door de vervaardiging van kleine sigaartjes een wereld naam heeft verworven. Even veerkrachtig als de naam van het roofdier waaraan het zijn naam ontleent is bij voorbeeld het beleid voor de toekomst, dat wat de perso neelsvoorziening betreft binnenkort een geheel nieuw T, n x- j 1. -x Foto bonen Bosjeszaal anno 1935. Onderste foto een moderne strang-bosjesmachme systeem gaat hanteren voor de huisvesting van de buiten landse vrouwelijke arbeidskrachten. Verspreid door geheel Veenendaal zijn een aantal woningen gekocht, waarin de loegoslavische dames in eenheden van tien onder leiding van een echtpaar zullen worden ondergebracht. Barneveld Vette kalvermarkt, aan voer 491 stuks, handel redelijk. Prijzen; le kwal. f 4.20 tot f 4.40; 2e kwal. f 3.95 tot f 4.10; 3e kwal. f 3.75 tot f 3.90. Barneveld Coöp. Veluwse Eiervei- ling, aanvoer: 33.940 stuks, stemming rustig. Prijzen (in guldens per 100 stuks): eieren van 52-53 gram 7.71 tot 8.59; van 56-57 gram 9.49 tot 9.59; van 60-61 gram 9.10 tot 9.87; van 64-65 gram 9.77 tot 10.82. Utrecht, 6 april 1970 Op de paarden markt in Utrecht werden 537 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: Luxe paarden 1250-1775; werkpaarden 1275-1700; oude paarden 900-1700; 3-ja- rige paarden 900-1225; 2-jarige paarden 750-950; veulens 360-725; hitten 725- 950; slachtpaarden per kg geslacht ge wicht 2,80-3,90; jonge slachtpaarden per kg geslacht gewicht 3,90-4,30. De handel was vlug. Anton Wennekes (15) is al wat ouder dan Bertje Rijnberk. Hij is dus ook al wat wijzer én hij heeft al een beroep, meubelmaker op de meubelfabriek „De Specht" aan de Boslandweg in Rhenen. Anton is een biljartfenomeen. Toen de biljartvereniging „De Driehoek" drie maanden geleden met een cursus begon voor de jeugd, meldde Anton zich direct aan. Hij kreeg eenmaal per week biljartles van de heer Schrijvershof en mocht één of tweemaal in de week vrij komen spelen. Dat alles heeft al resultaten op geleverd. Anton werd persoonlijk jeugdkampioen van „De Driehoek" en mocht uitkomen op de Nederlandse Jeugd Rampioenschappen die zondag in hotel „Noord-Brabant" in Utrecht wer den gehouden met als inzet de Sport persbeker. Anton Wennekes wmm mmm'> - mmi mrnm v,- o m- rnrnrnm. m en de sigaren werden schaars, duur en slecht van kwaliteit. Nog desastreuzer leek de verandering in de rookgewoonte toen de sigaret het voorgoed van de sigaar leek te gaan winnen. Na 1951 begon de opmars van de kleine sigaar pas goed toen van over heidswege de accgnzenschroef werd teruggedraaid en de prijzen overeen komstig konden worden verlaagd. De vraag was geruime tijd groter dan de produktie. De noodzakelijke investe ringen in machines konden niet snel ge noeg worden uitgevoerd ten gevolge van te lage rendementen en een te krappe liquiditeit. In de laatste tien jaar van het Pan- ter-bestaan kreeg men de wind in de zeilen door een spectaculaire groei van de export. De overspannen arbeids markt in Veenendaal werd het hoofd geboden door het stichten van vestigin gen in Culemborg en in Utrecht, waar bij vooral het laatste filiaal met 125 man personeel een aanzienlijke produk- tiebijdrage levert in de 150.000.000 stuks sigaren die jaarlijks onder het Panter- bandje de weg naar de consument vin den. De mijlpaal 50 jaar Panter sluit een succesvolle periode af. De vraag naar vooral kleine sigaren neemt op alle markten toe. waarbij vooral de aan dacht gericht dient te worden op de afzet over de landsgrenzen. In dit kader werd dan ook besloten met Douwe Egberts een exportsamen- werking aan te gaan op 50-50 basis. Hoewel deze samenwerking nog betrek kelijk recent is blijkt nu al wel, dat dit „Panter" geen windeieren legt dank zjj de vele contacten, die D.E. over de ge hele wereld bezit. Circa veertien procent van alle ar beidskrachten werd betrokken uit het buitenland. Onder hen zijn Joegoslaven, Spanjaarden en Marokkanen. Als grondstoffen worden voor twee-derde Indonesische tabakken gebruikt, aange vuld met tabakssoorten uit Zuid-Ame- rika en Cameroun. Veertig procent van alle sigaren gaan naar 70 verschillende landen. De EEG-landen zijn voor de ex port het belangrijkst. De Panter-directie heeft goede ver wachtingen voor de toekomst. Ondanks de felle concurrentie meent men te be schikken over een aantal duidelijke pluspunten te weten de specialiteit kleine sigaren, het type sigaar dus waar groei in zit, een goed partnership met Douwe Egberts en een goede geest van samenwerking intern en goede contac ten naar buiten. Voor de verwachte groei van de om zet zullen binnenkort veertig vrouwelij ke Joegoslavische arbeidskrachten wor den aangetrokken, die volgens een voor Veenendaal nieuw systeem zullen wor den gehuisvest. Een van de woningen De huidige directie wordt gevormd door van rechts naar links de heren H. Stoffels, belast met verkoop, J. J. van Schuppen, algehele leiding en in koop, drs. P. en D. Ybema, fabricage en personeelszaken. Uiterst links de heer J. H. Jansen, directie-assistent. die door Panter zijn aangekocht staat aan de Sav. Lohmanstraat en is al bijna klaar om de dames te ontvangen. In ie der huis gaat een gastarbeidersechtpaar de scepter zwaaien. Het 50-jarig bestaan wordt een echt Panter-familiefeest. Alles wat de bui tenwereld er van te merken krijgt is een illuminatie van het fabriekscom plex aan de Kerkewijk en een attentie voor de grossiers en speciaalzaken. Voor de rest wordt het een intern feest met op 13, 14 en 16 april een excursie voor het personeel en familieleden, op 15 april een reünie voor de 100 gepen sioneerden en op 24 april een feest avond in Junushoff te Wageningen met bal na waar na het optreden van enkele feestredenaars een aantal van radio en t.v. bekende artiesten het plankier zul len betreden. Twee onderdelen van de festivi teiten zijn nog een verrassing name lijk de vorm waarin de feestsigaar in letterlijke betegenis zal worden gego ten en de uitvoering van een plan waarbij circa 370 Veenendaalse niet- Panter mensen van het jubileum zul len genieten. Ook speelt de Panter- directie nog met de gedachte de gehe le gemeenschap iets aan te bieden in de vorm van een financiële handdruk al of niet via de o verheidskanalen. Voorlopig gaat deze maand de brand in de feestsigaar. Geen receptie en geen officieel vertoon, want, zo zegt de di rectie, de wegen zijn druk en tijd is voor velen een schaars artikel. Het wordt een echt familiefeest om daarna welgemoed en vol energie op weg te gaan naar de volgende mjjlpaal in de zelfde geest van verantwoordelijkheid en besef van afhankelijkheid, waardoor beide oprichters zich vijftig jaar geleden In 1920 begonnen de heren H. C. G. en J. M. H. van Schuppen met de Stoomtabaks- en sigarenfabriek „Su matra". Vijftien jaar later werd het pas Panter Sigarenfabrieken H. en J. van Schuppen. Tijdens zijn bestaan kende het bedrijf alle ondernemings vormen van firma en commanditaire vennootschap tot naamloze vennoot schap. Vijfde VEENENDAAL De Veenendaalse afdeling van D'66 heeft de definitieve kandidatenlijst voor de gemeenteraads verkiezingen van 3 juni vastgesteld. De eerder als lijsttrekker geïntroduceerde Rob Thoomes heeft zich teruggetrok ken en een andere functie binnen de partij aanvaard. Leo Coïni staat nu als nummer één op de lijst. De volgorde is nu: 1. Leo Coïni, 2. Roel ten Rlei, 3. Marieëlle Elzenga-van der Voort, 4. Hans Visser, 5. Wim Schouten, 6. John Root, 7. Jan de Ruiter, 8. Peter Oliesla gers, 9. Ad de Jong. EDERVEEN Het bestuur van het Groene Rruis in Ederveen en omstre ken zal nagaan of in de toekomst spe cialisten ter plaatse zitting kunnen hou den. Het verzoek daartoe kwam uit de jaarvergadering eind vorige week. Het Groene Rruis koos bij die gelegenheid een nieuw bestuurslid. Het werd de heer B. Bos, in de vacature van wijlen ir. v.d. Meene. Mevrouw Koudijs-Stun- nenberg en de heer J. Schuurman wer den herkozen. Meegedeeld werd namens de wijkzus ter, dat de tijden voor het afhalen van goederen zijn gewijzigd. Dit gebeurt nu op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van half twee tot half drie, en woensdagavond van half zeven tot acht uur. RHENEN Er zijn er misschien nog wel meer in Rhenen die opvallen, maar voorlopig staat het vast, dat het in elk geval Bertje Rijnberk (9) en Anton Wennekes (15) zijn, die er bij de Rhene- naartjes uitspringen. En om dan maar met de jongste van het tweetal te be ginnen, Bertje Rijnberk is met zijn nog maar negen jaren een verwoed tippe laar. „Vorig jaar ben ik er mee begon nen," zei hij gisteravond in bijzijn van z'n vader en moeder, onderwijl door spelend met z'n lego. „Ben je lid gewor den van een wandelsportvereniging?" „Nee, ik wandel individueel." Dat was voor de kleine man een héél duur woord, maar hij sprak het onberispelijk uit en gaf ermee te kennen zich voor lopig nog niet bij een club te willen aansluiten. Bertje Rijnberk, helder uit z'n oogjes kijkend, heeft bijna 15 marsen achter de rug. De afstanden variëren van 10 tot 20 km en dat is voor z'n korte been tjes een hele prestatie. „Ik ga vaak mee met oom Gijs," zei hij veelbetekenend. Daarmee bedoelde hij de heer G. Rra- mer, die misschien al de hele wereld heeft rondgelopen, vandaar... Bertje Rijnberk wist op geen stukken na wat hij later wil worden. „Ik ben nog op de christelijke school aan de Achterbergsestraatweg en ik zit in de derde klas." De kleine man neemt bin nenkort deel aan een afstandsmars in Duitsland. Het kan wel 25 km worden. Zijn doel is de vierdaagse, maar dan moet hij eerst nog heel wat boterham metjes eten. Anton Wennekes had in één wed strijd pech, hetgeen tot gevolg had, dat hij van de 33 deelnemers vijfde werd. Er had voor hetzelfde geld voor de jeugdige biljarter een derde of een tweede plaats ingezeten. Of Anton doorgaat? „Nou en of," zei hij gister avond in café „De Driehoek", waar hij onder het wakend oog van zijn vader weer trainde. „Maar de avondschool mag hij er niet voor verwaarlozen," vulde zijn vader aan. Anton, die een moyenne had op de jeugdkampioenschappen van 1.42, had talrijke clubgenoot jes als supporters daar in Utrecht. „Er was een gebrek aan tellers," aldus de heer Schrijvers hof „en toen heeft de wedstrijdleiding verschillende jeugdleden van onze ver eniging ingeschakeld. Ze deden het zo goed, dat ze van de jury een pluimpje kregen. De jongelui leren bij ons niet alleen goed biljarten, maar ook alles wat er omheen gebeurt, zoals jureren tellen enz." Anton Wennekes speelde na drie maanden het biljartspel te hebben ge leerd zijn eerste grote wedstrijd. Het is de moeite waard zijn naam te onthou den. Bart je Rijnberk

De Vallei | 1970 | | pagina 3