Bonn bevriest diplomatieke betrekkingen met Guatemala Oorlogsverleden Duits E.E.G.-lid niet zuiver Proces in Athene nadert einde Journalisten gevangen door de Viet-Cong OOK DAAR NOG WINTER MOSKOU LICHT PERS IN OVER GEZONDHEID LEIDERS Husqvarna f Over de grenzen Moord GERUCHTEN OVER REVOLUTIE Goldmann naar Jeruzalem Deense koning had ongeluk Heinemann ziet in persconcentra ties een gevaar Nieuwe explosies iu Belfast Directeur weg met ll/2 miljoen Hotelbandiet Kunstgebit? m arrest Walter Scheel komt zelf Explosies uitlaatklep van een verdrukt volk99 EERBETOON STAATSGREEP Mankement aan Apollo 13 verholpen grasmaaimachines Uit Zweden DINSDAG 7 APRIL 1970 BONN/Guateinala Na de moord op de Westduitse ambassadeur in Guate mala, de 62-jarige Karl graaf von Spreti, heeft de Westduitse regering besloten, de betrekkingen met Guatemala te „bevriezen'". De minister van Buitenlandse Zaken, Walter Scheel, heeft maandagmiddag op een persconferentie in Bonn meegedeeld, dat de Bondsregering de volgende beslissingen heeft genomen De zaakgelastigde van West-Duitsland in Guatemala, Gerhard Mikesch, en een gedeelte van het ambassadepersoneel terug te roepen. De Guatemalteekse ambassadeur in Bonn, Antonio Gandara. te verzoeken de Bondsrepubliek te verlaten. Gandara had zaterdag aangeboden de plaats van von Spreti als gijzelaar in te nemen. Een oproep tot alle landen te richten gezamenlijk op te treden tegen derge lijke ontvoeringen, die volgens de Bondsrepubliek een gevaar voor de inter nationale betrekkingen betekenen. Overleg te plegen met de Westelijke bondgenoten en de landen van de Euro pese Economische Gemeenschap. A Naar aanleiding van de moord op de Duitse ambassadeur in Guatemala heeft de politie van Hamburg het Consulaat Generaal in de Hanzestad on der politiebewaking gesteld. ATHENE In het proces in Athene tegen 34 personen, die beschuldigd wor den van staatsondermijnende activitei ten, heeft de 68-jarige generaal b.d. George Jordanides ontkend, dat hij de leider was van de verzetsorganisatie „Democratische Verdediging". Jordanides, die ervan beticht wordt de andere beklaagden tot verzetsdaden te hebben overgehaald, erkende dat hij met vooraanstaande personen van de „Democratische Verdediging" in contact had gestaan, maar zei dat hij nooit in hun aanwezigheid over bomaanslagen had horen spreken. Het proces nadert het einde. Het is nu reeds twee weken gaande. Verschil lende personen, onder wie mevrouw Zographoe, hebben voor de rechtbank verklaard te zijn gemarteld tijdens het verhoor. Mevrouw Zographoe zei dat zij is geslagen op het hoofd en het lichaam en dat het verhoor uren duurde. De 38-jarige mevrouw Zographoe ver klaarde „tegen dit regime" te zijn, „maar voor sociale orde". Zij ontkende communiste te zijn, maar legde er de nadruk op dat zij „democrate" is. Wat betreft de beschuldiging dat hij de leider van de verzetsorganisaties was, luidde Jordanides' wederwoord: „Een leider wordt niet door een kleine groep personen gekozen, maar wordt als zodanig erkend". De militaire aanklager vroeg of hij sympathiek stond tegenover de bom aanslagen, welke de aanleiding tot het proces zijn en Jordanides antwoordde: „De ontploffingen waren de uitlaatklep van een verstikt volk". „Als geweld wordt gebruikt tegen de ADVERTENTIE Naast de voortreffelijke ARKS beschuit van 43 ct per rol nu ook ARKS roomboterbeschuit van 46 ct per rot TEL AVIV Premier Meir van Is raël heeft de voorzitter van het Joodse Wereldcongres, dr. Nahum Goldmann, uitgenodigd vandaag in Jeruzalem een bijeenkomst bij te wonen van het poli tieke comité van het Arbeidersfront, de Mapam. Het is de eerste maal dat Goldmann, die de Zwitserse nationaliteit heeft, een dergelijke uitnodiging ontvangt. Hij kan in Jeruzalem zijn mening geven over het conflict tussen Israël en de Arabieren. De Israëlische regering weigerde Goldmann zondag toestemming om naar Cairo te reizen voor een gesprek met president Nasser. Derden hadden Goldmann hiertoe uitgenodigd. Israël stelt zich op het standpunt dat het zelf moet uitmaken wie het als af gevaardigde zendt voor een gesprek met de Arabieren. Goldmann staat be kend als zeer gematigd inzake het con flict. staat, dan moet het tenminste over de bewapening van een bataljon beschik ken. De in beslaggenomen uitrusting vertegenwoordigt echter niet meer dan de inventaris van een kleine winkel voor elektrische apparaten". De bommen, die op verschillende plaatsen in Athene tot onploffing wa ren gebracht, waren volgens de gene raal b.d. niet meer dan „knalbommen". Jordanides betoogde dat defascistische politiek van de kolonels, de Grieken in het communistische kamp dwingt. De openbare aanklager haalde hierop een brief tevoorschijn volgens hem van een politieke gevangene aan George Mathiopoelos, een lid van de Griekse verzetsbeweging in West- Duitsland. In de brief zou Mathiopoe los worden beschuldigd van verduiste ring van de gelden die hij heeft gekre gen om de families van Griekse politie ke gevangenen te helpen. Minister Scheel zal naar Guatemala vertrekken, om het overbrengen van het stoffelijk overschot van graaf von Spreti te regelen. Het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft onthuld, dat de Bondsregering indirect contact met de Guatemalteekse guerrilla's heeft gehad. Het uitwisselen van politieke gevange nen tegen de Westduitse ambassadeur werd evenwel belemmerd' door het feit dat de guerrilla's van plan waren vier van de door hen opgeëiste gevangenen terecht te stellen. Minister Scheel heeft verder ver klaard, dat een algehele diplomatieke breuk met Guatemala niet uitgesloten moet worden geacht, maar dat dit het vraagstuk zou opwerpen van de be scherming van de 1.500 Westduitsers die in Guatemala wonen. De Nederlandse en andere ambassa deurs in Guatemala hebben de regering van Guatemala verzocht passende maatregelen ter bescherming van de di plomatieke vertegenwoordigers te ne men, aldus een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag in antwoord op een vraag. De Guamalteekse ambassadeur in Bonn, Antonio Gandara, heeft na een onderhoud met minister Scheel meege deeld, dat hij van zijn regering geen in structies heeft ontvangen terug te ke ren. „Ik blijf", aldus Gandara. De politiebewaking voor de ambassa de van Guatemala in Bonn en voor de woning van ambassadeur Gandara is verscherpt De ambassadeur heeft de laatste dagen tal van telefonische drei gementen ontvangen. Ook de consulaten van Guatemala in Hamburg, Hannover en München staan onder strenge bewa king. Het is niet waarschijnlijk dat de Ver enigde Staten him grote aantal diplo matieke stafleden uit de Zuidameri- kaanse landen zullen terugroepen, on- TOKIO Het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gemeld, dat acht journalisten: Amerikanen, een Fransman en twee Japanners in de buurt van de Cambodjaanse grens met Zuid-Vietnam worden vermist. Het mi nisterie zou het bericht hebben ontvan gen van de Japanse ambassade in Phnom Penh, dat drie journalisten of Amerikanen of Fransen sinds zondag spoorloos zijn. nadat zij naar de grens waren vertrokken vanuit Chipoe in de provincie Svey Rieng in het zuiden van Cambodja. Verder zouden twee Amerikaanse journalisten maandag zijn vermist in hetzelfde gebied waar maandagmiddag twee Japanse journalisten en een Fran se fotograaf verdwenen. Zij zouden deel hebben uitgemaakt van een groep van ongeveer 80 journa listen die een persexcursie op kosten van de Cambodjaanse regering naar Chipoe heeft gemaakt en die zou zijn aangevallen door de Viet-Cong. De twee Japanners waren samen met de Franse fotograaf en twee Cambod- janen in de richting van de grens per auto vertrokken. Hun auto werd later in het gebied leeg aangetroffen. Volgens de laatste berichten uit Cam bodja zijn vijf van de journalisten on der wie twee Amerikaanse fotografen, volgens sommigen de correspondenten Sean Flynn en Dana Stone gevangen genomen door Viet Congguerrilla's in Cambodja. De 29-jarige Flynn, de zoon van wijlen de filmacteur-He-man Erroll Flynn werkte als freelance fotograaf. Stone had een opdracht van CBS. Volgens Japanse journalisten zijn de andere drie die gevangen zijn genomen, de Franse fotograaf. Claude Arpin en twee Japanse camaramannen voor de Japanse televisie, Joejiro Takagi en Akira Koesaka. Alle gevangenen zouden zijn overval len door Viet-Congleden langs route 1 in de buurt van Chipoe, vlak bij de Zuidvietnamese grens. Cambodjaanse boeren zouden de le gerleiding hebben laten weten, dat twee Amerikanen op motoren maandag vlak buiten Chipoe door communisten wer den gegrepen. Flynn en Stone zijn bei den in Chipou geweest en reden op mo toren. Arpin en de twee Japanners zouden samen met twee Cambodjanen maandag zijn overvallen toen hun auto door de guerrilla's werd aangevallen. De auto werd later uitgebrand teruggevonden. danks bezorgdheid over de recente golf van ontvoeringen die haar hoogtepunt heeft gevonden in de moord op de Westduitse ambassadeur in Guatemala, zo is vandaag door Amerikaanse func tionarissen in Washington meegedeeld. Guatemala heeft het bevel uitgevaar digd dat de vermoorde Westduitse am bassadeur met nationaal eerbetoon zal worden opgebaard in het paleis van de natie. President Julio Cesar Montenegro heeft de nationale rouw voor drie da gen afgekondigd. In hot land zelf wordt intensief ge zocht naar de moordenaars van de di plomaat. In de hele wereld gaan ver ontwaardigde en woedende stemmen op over het gedrag van de Guamalteekse regering. Geruchten over een staatsgreep en nog meer ontvoeringen verspreidden zich maandagavond door geheel Guate mala, een gerucht, dat de regering van Julio Cesar Montenegro omver was ge worpen, nam zo'n omvang aan, dat de regering een speciaal bulletin uitgaf, waarin de juistheid ervan werd ont kend. Terwijl vliegtuigen van de lucht macht boven de hoofdstad' vlogen hiel den de berichten over een staatsgreep en nieuwe ontvoeringen de 600.000 in woners tellende stad in voortdurende opwinding. Het ministerie van Defensie zag zich hierdoor genoodzaakt de geruchten te gen te spreken. Een woordvoerder van het ministerie, cei dat deze geruchten het gevolg waren van de grote nervosi teit onder de burgerij, maar dat de si tuatie volkomen normaal is in het ge hele Guamalteekse gebied. Geruchten volgens welke de ambas sadeurs van Chili en Uruguay ontvoerd waren gingen als een lopend vuurtje door de stad. doch ook deze geruchten, die waarschijnlijk ontstaan waren door de tijdelijke afwezigheid van de am-" bassadeurs, bleken volkomen onge grond. Intussen trokken kerkelijke leiders, regeringsfunctionarissen en leden van de Duitse gemeenschap in Guatemala BONN Zijn er smetten op het oor logsverleden van de Westduitser Erns\ Aehenbach, die op de nominatie staat lid van de Europese Commissie te wor den. Deze vraag houdt verschillende EEG-landen, waaronder ook Nederland, bezig. Volgens nooit geheel opgehelder de beschuldigingen zou Aehenbach in de oorlogsjaren als Duits diplomaat in Parijs betrokken zijn geweest bij jo denvervolgingen. De liberaal dr. Aehenbach (61), advo caat in Essen, is sinds jaren lid van de Bondsdag, De Westduitse Tweede Ka mer, en van het Europese Parlement. Van 1940 tot 1943 werkte hij als diplo matiek ambtenaar op de Duitse ambas sade in Parijs. Daar zou hij te maken hebben gehad met wegvoeren van Franse Joden en arbeiders, en met de bestrijding van het Franse ondergrondse Verzet. Ook zou hij nauw betrokken zijn ge weest bij de deportatie van tweedui zend Joden, als vergelding voor het do den van twee Duitse officieren. In het laatste oorlogsjaar verliet Aehenbach de buitenlandse dienst en diende hij als militair. Nu komt hij in aanmerking om lid van de Europese Commissie te worden bij de reorganisatie van ddt lichaam in de komende zomer. Volgens artikel 158 van het EEG-ver drag worden de commissieleden be- KOPENHAGEN Nauwelijks te rug van een foto-safari in Oost- Afrika, heeft koning Frederik van Denemarken zondag in Kopenhagen een verkeersongeluk gehad. Uit zijn gedrag viel op te maken, dat het geen ernstige gevolgen heeft gehad. Aan het stuur een Bentley, raakte de 71-jarige vorst in een der straten van de hoofdstad in een slip, raakte de trottoirband en verloor de contro le over zijn voertuig. Dit botste te gen twee bomen, een verkeersbord, sloeg over de kop en kwam tenslotte tot stilstand. Ooggetuigen van het specticulaire ongeluk zagen dat de auto een num merplaat van het koningshuis droeg en alarmeerden ziekenauto's. Van binnenuit werd echter liet dak van de cabriolet opengeschoven, waardoor het koninklijk hoofd met. bril op, en een pijp tussen de tanden verscheen De koning-, klom uit de auto, keek even naar de toegestroomde menigte en trachtte een taxi aan te houden. Toen echter een ziekenauto ter plaatse arriveer de, achtte de koning het toch ver standiger om met dit voertuig naar het paleis Amalienborg te rijden. Bij het naderen van het koninklijk paleis stapte de koning uit en legde de rest van de tocht naar huis te voet af. Kennelijk was hij bang dat een aankomst In een ziekenauto on gerustheid zou veroorzaken. langs de geopende lijkkist van graaf Von Spreti. Het stoffelijk overschot van de 62-jarige Duitse diplomaat lag opgebaard in een kleine rouwkamer in een zuidelijke buitenwijk van de stad. Een peloton zwaar bewapende leden van de militaire politie hield de wacht bij de rouwkamer en sloeg alle bezoe kers nauwkeurig gade. De weduwe van de ambassadeur, die een donkere bril droeg en haar gevoelens goed beheerste, stond bij de deur van de rouwkamer om de honderden bezoekers te ontvan gen. Nog steeds ligt Europa in de greep van de winter ondanks het feit, dat de kalenders al een week lang april aanwijzen hier een beeld van een straat in Praag, waar het stadsbeeld bepaald wordt door een witte deken, afgewisseld met een vieze brij. Vanmorgen was het in de meeste Nederlandse steden een eender beeld. De gladheid speelde velen parten. noemd met wederzijdse instemming van de deelnemende landen. Vooral onder Nederlandse en Franse politici leven bedenkingen tegen Aehen bach. De Nederlandse regering heeft zich nog niet openlijk over de kwestie geuit. Naar het oordeel president, Gustaf de wetgevende en FRANKFORT van de Westduitse Heinemann, moeten de uitvoerende macht in West-Duits land tegen een persconcentratie optre den, wanneer deze de onafhankelijk heid van de journalisten bedreigt. Het Westduitse staatshoofd heeft op een ontvangst ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Westduitse journalistenvereniging (DJV) in Frank fort gezegd, dat de in de Westduitse grondwet gewaarborgde vrijheid van meningsuiting ook de verplichting in houdt tot. een uitgebreide informatie van de verbruiker. Wanneer een concentratiebeweging het gevaar zou oproepen, meningen en vervaardiging van de kranten te uni formeren, dan zijn het parlement, de regering en het constitutionele hof ver plicht tot oplossing van het onstane conflict bij te dragen. Wetgever en rechtspraak zouden in vele gevallen evenwel slechts oriënteringspunten kunnen aangeven. Veel zou afhangen van het inzicht, de bereidheid tot sa menwerking en het vermogen tot sa menwerking van uitgevers en journa listen enerzijds en politici anderzijds, aldus de Westduitse president. KAAP KENNEDY Het mankement dat gisteren, kort voor het begin van het aftellen, werd geconstateerd bij de maanlander van de Apollo-13, is ver holpen. Naar de NASA meedeelt is de temperatuur van de heliumtank, waar bij een daling was geconstateerd, nu normaal. BELFAST In de Noordierse hoofdstad Belfast zijn maandagavond opnieuw twee bomaanslagen gepleegd. Daarbij gebeurden volgens de eerste berichten geen persoonlijke ongelukken. Ironisch genoeg deden de explosies zich voor kort nadat de Noordierse regering in verband met de aanslagen van het afgelopen weekeinde de beloning voor de opsporing van de daders tot 85.000 gulden had verdubbeld. Een afgescheiden groep van het ver boden ..Ierse republikeinse leger" (IRA) probeert de gewelddadigheden in Noord-Ierland aan te wakkeren en is waarschijnlijk verantwoordelijk voor de huidige golf van bomaanslagen. Dit wordt gezegd in een speciaal verslag van een groep journalisten van het Britse dagblad „The Times", dat op de middenpagina van het blad is gepubli ceerd. In het verslag wordt gezegd, dat „een nieuw en zeer gevaarlijk hoofd stuk" geopend is in de woelige geschie denis van de politieke verhoudingen in dit deel van Groot-Brittannië. „Onze onderzoekingen in Belfast wij zen op moedwil achter de ongeregeld heden van vorige week in het katholie ke gebied van Bally-Murphy en de reeds bomexplosies, die daarop gevolgd is", zo schrijven de journalisten. „Ons onderzoek heeft voorts getoond dat het initiatief in handen is genomen door een groepering die de verjongde ,',oude garde" van het Ierse republikein se leger vertegenwoordigt. Zij zijn van oordeel dat hun oude doelstelling, om tot een verenigd Ierland te komen door vernietiging van het door de pro testanten beheerste noorden, nieuwe aanvaardbaarheid heeft verworven in het klimaat van gewelddadigheid dat ontstaan is door de onlusten van de af gelopen zomer", aldus „The Times". BRUSSEL Sinds het afgelopen weekeinde is de Belgische politie druk op zoek naar de 45-jarige directeur van een Duits olie-agentschap in Antwer pen, die er met 1,4 miljoen gulden van door zou zyn. De man (Guillaume Nys) is spoorloos. De man was sedert een jaar directeur van de Belgische afdeling van de Duit se oliefirma „Frisia" te Düsseldorf. Het Duitse hoofdkantoor stelde het jonge agentschap in Antwerpen ruime kredie ten ter beschikking om het snel van de grond te krijgen. Sinds enkele weken was men er zich in Duitsland echter van bewust, dat de zaak in Antwerpen uit de hand dreigde te lopen. Duitse di rectieleden van het bedrijf oordeelden het nuttig eens op inspectiebezoek te gaan, maar daar heeft de Antwerpse directeur niet op gewacht. Toen bleek dat men de man in Antwerpen niet meer kon bereiken heeft men de politie gevraagd een onderzoek in te stellen. Zij vond de vogel echter gevlogen. MOSKOU Het Russische minis terie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren een ongebruikelijke stap ondernomen door de buiten landse pers officieel op de hoogte te brengen van de gezondheidstoe- ADVERTENTIE LYON In een voorstad van Lyon is maandagavond een man gearresteerd, die vermoedelijk behoorde tot de vier gewapende lieden die vorige week een hotel aan de Franse Rivièra bijna een etmaal bezet hielden. De arrestatie werd onmiddellijk gevolgd door een vuurge vecht tussen de politie en een tweede man, die gewond ontkwam. Ook werd een voorbijganger licht gewond. Met Dentofix zit het steviger Dentofix vormt een zacht, beschermend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dentofix ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Den tofix houdt ook ae adem fris. Geen onaan gename smaak, of hinderlijk gevoel. Prijs per strooibus slechts f. 2,60, bi| apotheken en drogisterijen. stand van de Russische leiders. Dit gebeurde kennelijk om de ge ruchten tegen te spreken dat de ziekte van tenminste vier leden van het Politbureau, hel hoogste orgaan van de Russische commu nistische partij, iets te maken heeft met de moeilijkheden in de leiding van partij en regering. Dat was ook de reden dat er aan de terugkeer uit Boedapest van par tijleider Breznjef buitengewoon veel aandacht werd besteed. Hij werd genoemd als een van de fi guren die het doelwit waren van aanvallen op hun beleid. Breznjef had in Boedapest de 25ste verjaardag gevierd van de bevrij ding van Hongarije door de Rus sen. De vier leden van het Politbureau over wier gezondheid officiële mededelingen zijn gedaan, zijn: Premier Kosygin, die in het zieken huis is opgenomen. President Podgomy! die een bezoek aan Japan moest afzeggen wegens /.ware verkoudheid. Vakbondsleider Sjelepin. Soeslof, de voornaamste en oudste ideoloog van de partij. Niet is meegedeeld waar Polyanski is, de eerste plaatsvervangende premier. Hij is al meer dan een week niet in het openbaar gezien en zijn naam wordt al geruime tijd ge noemd in verband met komende veranderingen in de top van de partij. ADVERTENTIE %j> Zend deze advertentie in een ongefrankeerde enveloppe aan: Husqvarna, Antwoordnummer 1846, Amsterdam en U ontvangt gratis fraaie brochures. rje hele wereld is nog geschokt door de moord op de Duitse ambassa deur in Guatemala door links-radicale elementen. Een doodgewone moord. In de politiek in Guatemala heeft het geweer een voorname rol gespeeld sinds de laatste van een reeks vaak meedo genloze dictators in 1944 werd afgezet. President Jacobo Arbenz, in 1950 ge kozen, ging bij zijn sociale hervormin gen zo ver, dat de Amerikanen vonden dat hun belangen gevaar liepen. Arbenz werd in 1954 afgezet door een invasie leger, waarvan men geloofde dat het door Amerika werd gesteund. De leider van de invasie! kolonel Carlos Castillo Armas, werd staatshoofd. In 1957 Is hij door een paleiswacht vermoord. De volgende president, generaal Mi guel Ydigoras Fuentes. nam het jaar daarop zijn ambt op. Hii is in 1963 door het leger afgezet. De leider van de staatsgreep kolonel Enrique Peralta Azurdia, hield het drie jaar vol. In 1966 werd hij opgevolgd door president Julio Cesar Mendez Montenegro. Tijdens zijn bewind deden zich herhaaldelijk gewelddaden voor, zowel van rechts als van links. In 1968 vermoordden communistische guerrilla strijders de Amerikaanse ambassadeur en twee Amerikaanse militaire advi seurs, terwijl mensen van extreem rechts de aartsbisschop van Guatemala ontvoerden. Door Cuba gesteunde guerrillastrij ders kwamen van het platteland in de hoofdstad opereren. Het kwam vele malen tot een treffen tussen hen en rechtse groepen. Bij verscheidene gele genheden kondigde de overheid de staat van beleg af. De recente ontvoeringen door de link se revolutionaire strijdkrachten hebben een tweeledig doel: machtsvertoon en een uitdaging aan de overheid drasti sche en daardoor impopulaire maatre gelen tegen alle linkse activiteit te ne men. VON SPRETI wreed vermoord In 1935 schreef de grote Nederland se historicus Johan Huizinga: „Willen wij de cultuur behouden, dan moeten wij voortgaan met cultuur te scheppen". Tot de cultuur behoort ook het ge dragspatroon van de mens, voor zover men dan ook van een dergelijk schim mig doorsnee-wezen kunnen en mogen spreken. Nu is het zeker de gewoonte om het gedrag in een bepaalde tijd waarin men leeft, sterk te kritiseren en dat in voor afgaande tijden te stellen in een rose daglicht. Geen wonder. Men kent van de hui dige tijd immers alle aspecten. Van vroeger weet men of te weinig of hele maal niets, dan wat men leest of wenst te lezen. Dezelfde Huizinga schreef im mers als aanhef in datzelfde boek: „In de schaduwen van morgen": „Wij leven in een bezeten wereld en wij weten het". Huizinga voorzag ol voorvoelde in zijn boek de verschrikkingen van het nazi-regime, dat was het regeren van het nihilisme, het ontkennen van alle menselijke waarden. Vraag blijft (hoe wel natuurlijk onhistorisch om ze te stellen) wat Huizinga van het anarchis me van deze tijd gezegd zou hebben? En dan moet, men met anarchisme niet bedoelen, de soms wat.Tjnhandige, onzakelijke en choquerende wijze van optreden van sommigen, die toch wer kelijk iets positiefs willen bereiken Nee, dan doelen wij op gedragspatronen die tot uiting komen in het kapen van vliegtuigen, zonder te letten op de on schuldige passagiers en bemanning of het ontvoeren en doden van diplomaten. Men kan zeggen, dat deze wijze van optreden ziekelijk is, men noeme het een soort schizofrenie, een uiting van een gespleten geest. Maar het is altijd toch zo geweest, dat men zich tegen dergelijke uitingen heeft verweerd. Niet om zoals sommi gen zeggen, de macht van de gevestig- den te verdedigen, maar omdat het on mogelijk is om een samenleving in stand te houden, zonder zich aan de spelregels te houden. Wie zich niet aan de spelregels houdt, vals speelt, moet op een of andere wij ze buitenspel gezet worden. Of dat nu Piet Romeyn is, die zich in Berlijn niet beheerst en een Oostduitser stompt, of een vliegtuigkaper, of de man die di plomaten ontvoen Gezien de steeds geringer afstanden, zal men ziel in wereldverband daarmee moeten bezighouden, wil men deze we reld leefbaar houden. Wat geeft het om de maan te betreden. ai§ men de aarde onleefbaar maakt? Men kan zich niet in miljarden jaren aan de jungle ontworstelen en tegelijk de wet van de jungle weer invoeren. Het doei er niet toe. of men het dan met het huidige regime in Guatemala eens is of niet. ol het door dr Ameri kaanse CIA. de United Fruil Company met welk merk bananen ook, of door Peking wordt geregeerd. Het gaat. er om dat men bij die goed of afkeuring zich niet stort in een gespletenheid, die leidt tot. een onzindelijk denken en handelen. Daaruit komen aanslagen op vliegtui gen, diplomatenmoordenen en volkeren moorden voort. Als men zich daartegen niet in we reldverband keert is het hek van de dam of om met de laatste woorden van Huizinga te spreken, die ook strijdend voor deze zindelijke wereld, tegen de nazi's ten onder ging: „Aan dit jonge geslacht de taak. deze wereld opnieuw te beheerschen, zoals zij beheerschk wil zijn. haar niet te laten ondergaan in haar overmoed en verdwazing, maar haar weer te doordringen met geest".

De Vallei | 1970 | | pagina 8