BRITTEN BLIJVEN IN IJLSTER Lancering Apollo-13 dubieus Billy Graham uitgemaakt voor „huichelaar" Vrees voor zware straffen bij proces in Athene Herdenking in Belsen hein Proefballon üaoSchuppeo REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Over de grenzen Eban: Goldmann niet acceptabel Lagerhuis wijst euthanasie af Dode in gedrang in Melbourne D PREMIER WILSON: Onmiddellijke verlichting van Mazelengevaar voor astronauten MINDER Verdediger Stalingrad overleden Gezin leefde in vuilnis Starfighter 119 Sark gaat wel vooruit WOENSDAG 8 APRIL 1970 LONDEN De Britse troepen zul len in Noord-Ierland blijven, zolang zij daar nodig zijn. Dit heeft de Engelse minister van Binnenlandse Zaken, Ja mes Callaghan. dinsdagavond in het Lagerhuis verklaard tijdens een spoed debat over de opleving van de geweld dadigheden in Noord-Ierland. Hei zei dit in antwoord op kritiek op uitlatingen van de commandant van de Britse troepen in Ulster, generaal Sir Ian Freeland. Deze had maandag voor de televisie gezegd, dat de Britse troe pen wellicht niet zullen kunnen blij ven, als de bewoners van Noord-Ier land niet meer doen voor het oplossen van de problemen van hun gebied. De Unionistische partij die in Noord-Ierland aan de macht is, had haar misnoegen over deze uitlatingen kenbaar gemaakt. Volgens haar moest Dir Ian worden teruggetrokken. Zij kreeg van de Britse regering de verze kering, dat de Britse troepen zullen blijven zolang dat nodig is. Voor het debat verklaarde premier Wilson, dat zijn regering geen risico's zal nemen door de militairen terug te trekken. Zij zouden nog een aanzienlij ke tijd daar gehandhaafd worden, zelfs als de situatie kalmer zou worden. Minister Callaghan vroeg zich af, hoelang de anderhalf miljoen bewoners van Noord-Ierland nog zullen toestaan, dat ongeveer 500 mensen het land ten verderve voeren door gewelddadige ac ties. Aan hen die bezwaren inbrachten te gen het optreden van de 7500 Britse mi litairen, stelde hij de vraag, wat het le ger dan wel moest doen, als het met benzinebommen wordt bekogeld. De 22-jarige voorvechtster voor op heffing van de achterstelling van de RK-minderheid in Noord-Ierland, Ber- nadette Devlin (net uit het ziekenhuis) drong aan op terugtrekking van de Britse troepen. Het was, naar haar me ning, niet de taak van een militaire or ganisatie om politieke of sociale wijzi gingen in een land aan te brengen. Ze hoonde op haar gebruikelijke manier generaal Freeland. Diens waarschuwing noemde ze: „Verpletterende stommi teit". JERUZALEM De Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, heeft verklaard, dat de bezwaren van dr. Nahum Goldmann tegen de Is raëlische politiek verhinderen, dat hij als tussenpersoon tussen Cairo en Jeru zalem zou kunnen optreden. In een toespraak tot de Knesseth ver klaarde Eban bereid te zijn welke Arabische leider ook overal en altijd te ontmoeten, in het openbaar of in het geheim, om een vredesovereenkomst te bespreken. Eban sprak namens de regering, na het rumoer die was ontstaan over het voorstel van dr. Goldmann, de voorzit ter van het Joodse-Wereldcongres, een ontmoeting te hebben met president Nasser. ADVERTENTIE "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken •poedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij d« hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. LONDEN Het Britse Lagerhuis heeft zonder hoofdelijke stemming af wijzend beschikt op het verzoek van een Labourafgevaardigde om euthana sie bij de wet mogelijk te maken. Dr. Hugh Gray had als zijn mening te ken nen gegeven, dat bejaarde, zieke pa tiënten het recht moeten hebben te be slissen of zij al dan niet in leven willen blijven. Dit zou zijns inziens niet moeten worden overgelaten aan de artsen. Zijn felste tegenstander was de conservatie ve vertegenwoordiger Norman St. John-Stevas. Deze vond dat het noch van medeleven, noch van menselijkheid getuigde, als met euthanasie wilde ver gemakkelijken. „Uiteindelijk is het aan God en niet aan de mens om over het leven te beschikken." Tenslotte weigerde het Lagerhuis dr. Gray toestemming te geven om zijn ini tiatiefwetsvoorstel in te dienen. De drie astronauten. Van links naar rechts Lovell, Muttingly en Haise. KAAP KENNEDY De lancering van de Apollo-13 zal misschien toch niet doorgaan op zaterdag. Latere medische proefnemingen hebben uitgewezen, dat een van de ruimte vaarders, Thomas Mattingly geen tegen-stoffen in zijn bloed heeft tegen de ma zelen. Dit betekent dat Mattingly tijdens de ruimtereis ziek zou kunnen worden. Hij is door iemand van de reserve-bemanning besmet. De NASA maakte bekend dat het af tellen toch volgens plan zal doorgaan. Dr. Berry verklaarde dat eventuele symptomen zich zullen voordoen binnen 24 a 28 uur. Intussen heeft NASA onkend dat er een staking mogelijk zou zijn bij een van de opsporingsstations in Australië. „Functionarissen in Australië die op de hoogte zijn van de gebeurtenissen op de Australische «stations, hebben verklaard niets te weten over een eventuele sta king", aldus NASA. De derde Amerikaanse maanlanding, die van de Apollo-13, trekt veel minder journalistieke belangstelling dan de beide vorige. Tegen 1 april waren er bij NASA het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart perskaarten aangevraagd voor 1100 personen tegen 3497 voor de Apollo-ll en 2262 voor de Apollo-12. In deze getallen zijn allen begrepen die aan de berichtgeving meewerken, ook technici, secretaressen en andere hulpkrachten, schrijvende journalisten, omroepjournalisten, cameralieden. Aangezien vele organisaties als regel meer personen aanmelden dan waar schijnlijk tenslotte zullen verschijnen verwacht NASA 11 april, de dag van de lancering, minder dan 800 personen in het perscentrum. Wanneer de lancering zaterdag door gaat op dit moment is dat nog niet MOSKOU Kolonel-generaal Niko lai Novikof, die bevelhebber is geweest van de Russische tanks bij de verdedi ging van Stalingrad in de tweede we reldoorlog, is op 69-jarige leeftijd over leden, aldus heeft het persbureau Tass uit Moskou gemeld. Generaal Novikof, die de titel had van „held van de Sovjet-Unie", is twee maal onderscheiden met de orde van Lenin. Hij was na de oorlog plaatsver vangend bevelhebber van de Russische troepen in Duitsland en bekleedde later de functie van inspecteur-generaal op het Sovjetministerie van Defensie. ROME Mensen van de gezondheids dienst hebben in Rome een moeder van 72 jaar met haar zoon van 40 hun woning in het centrum van de stad uitgezet. Het tweetal had daar 32 jaar gewoond te midden van een onvoor stelbare hoop vuilnis. De zaak werd ontdekt toen er in het gebouw een brandje woedde. Het vuilnis en de afval stonden hier en daar tot aan de zolder toe opgetast. Ook vond men enige duizenden fles sen met urine, met daarop etiketten met de datum van vulling. In een oude kist trof men munten aan ter waarde van 1,5 miljoen lire (8000 gulden), geldstukken van 1, 10 en 50 lire, waarmee het wonderlijke tweetal onder meer de huur betaalde. Volgens de autoriteiten hebben me vrouw Gaetana Bagnoli en haar zoon Mario al die jaren de dag als regel doorgebracht met het lezen van ro mannetjes. 's Avonds trok men de stad in om vuilnis op te halen en dat thuis op te stapelen. Moeder en zoon zijn naar een neuropa- thisch ziekenhuis overgebracht om te worden onderzocht en bestudeerd. Een hele ploeg vuilnismannen en een grote vrachtwagen hadden zeven uur nodig dm alle rommel uit de woning af te voeren. DORTMUND Een gebaarde jongeman heeft gisteren een redevoering onderbro ken die de Amerikaanse evangelist Billy Graham in Dortmund tot ongeveer 500 Lutherse dominees hield. De jongeman riep in het Duits „hypocriet" naar Graham. Na een kortstondige worsteling op het podium, met enige geestelijken, kreeg hy van Graham vjjf minuten het woord. Hij benutte deze tijd om Graham aan te vallen voor de grote uitgaven voor zijn Europese evangelisatieactie, welk geld volgens hem beter aan sociale doelen be steed kon worden. „De geestelijk doden kunnen door elke geestelijke geholpen worden, maar de kerk moet zich wijden aan het voorkomen van lichamelijk ster ven'. zo betoogde hij. Graham beschuldigde hij van het onberoerd laten van de politiek, met name de Amerikaanse inmenging in Vietnam. Het antwoord van Graham luidde dat jonge mensen gehoord moeten worden „zelfs al zijn wij het soms niet eens met de ongewone manier waarop zij zich la ten horen". zeker zullen James Lovell en Fred Haise in de nacht van woensdag 15 op donderdag 16 april om vijf minuten voor vier op de maan landen. Bij krater Fra Mauro zullen zij tweemaal vijf uren op onderzoek uitgaan en zich drie maal zo ver van hun vaartuig verwij deren als hun directe voorgangers op de maan. De lancering, vastgesteld op zaterdag 11 april 20.13 uur. is intussen al een routine-aangelegenheid geworden. Wel zal het nu weer, vooral de wolkenfor maties, nog veel nauwlettender in het oog gehouden worden. Elk risico van een bliksemontlading, die door het ruimtevaartuig zelf te voorschijn zou kunnen worden geroepen, zal worden vermeden. De lancering volgt dan op een later tijdstip, of zal worden uitge steld tot zondag 10 mei. De drie batte rijsystemen van de Apollo-13 zijn nu ook geheel gescheiden opgesteld, zodat ze niet alle drie tegelijk kunnen „door slaan". MELBOURNE In Melbourne zijn twee mensen op straat overleden en ze ker 30 gewond in een enorme drukte die ontstond tijdens het bezoek van de Britse koninklijke familie. Zeker 50.000 mensen waren de straat opgetogen om een glimp van de konin gin en haar gezin op te vangen. Vlak voor de koninklijke familie zakte een man op straat ineen. Zieken dragers trachtten de man op straat bij te brengen, en toen dit niet lukte, werd hij naar het ziekenhuis gebracht, waar hij bij aankomst reeds dood bleek te zijn. Het tweede dodelijke slachtoffer was een 17-jarige typiste, die in het stadhuis in elkaar zakte en kort daarna overleed. ATHENE Vrienden van de 34 be klaagden van het massa-proces te Athene hebben verklaard te vrezen, dat de vonnissen tegen de leden van de on dergrondse organisatie „Democratische verdediging" zwaar zullen zijn. De beklaagden hebben getuigd. De openbare aanklager tracht aan te tonen dat zij allen communisten zijn. Tot nu toe is er geen censuur ge pleegd op de persberichten over het proces, zodat de dagbladen in Athene dramatische verhalen hebben gebracht over martelingen door de politie tijdens het verhoor. Twee van de belangrijkste verdach ten, professor Dionysios Karageorgas en prof. George Mangkis hebben voor de rechtbank verklaard te zijn gemar teld. Beide professoren legden er de nadruk op dat zij voor het herstel van de democratie strijden. „Voor u tot een slotsom komt," aldus Karageorgas tot de uit vijf man sa mengestelde krijgsraad, „dan moet u eerst eens denken waarom zulk een or ganisatie („Democratische Verdedi ging") niet bestond voor de staatsgreep van 1967". Hij zei dat de bewering van de junta, dat deze de macht had overgenomen om te voorkomen dat de communisten dit deden, een fabeltje was dat de ko ning-zelf was tegengesproken „door te gen u op te staan". Niet alleen de voormalige Griekse po litieke leiders dachten er zo over, aldus de professor, maar de Raad van Europa evenzeer. Nu en dan trachtte de voorzitter van de krijgsraad te interrumperen met de opmerking dat Karageorgas bezig was met het houden van een politiek betoog. Deze antwoordde met te zeggen dat „ik aan het getuigen ben tegen beschul digingen waarop de hoogste straf staat". Hij gaf voorts toe vlugschriften te hebben vervaardigd en verspreid „om de mensen, die in het duister leefden, veroorzaakt door de censuur", te zeggen dat het huidige bewind naar „economi sche stilstand en malaise" voerde. DEN HAAG De èovag en de Rai maken ernstig bezwaar tegen het plan van de Nederlandse Spoorwegen om met ingang van de nieuwe dienstrege ling geen snelgoed en expreszendingen meer te versturen per trein. Zij wijzen er op, dat veel autobedrij ven hiervan gebruik maken om snel on derdelen van de importeurs te betrek ken. Reparaties van auto's zouden be- belangrijk langer gaan duren als de NS haar plan doorvoert. HANNOVER De overlevenden van het concentratiekamp Belsen zullen op zondag 12 april het lijden en sterven herdenken van de meer dan 50000 men sen uit 40 landen, die in Belsen zijn omgekomen. Vertegenwoordigers van het Joodse volk in en buiten Duitsland, van verenigingen van oorlogsvervolg den en mensen uit alle lagen van het Duitse volk zullen zich voor kransleg- gingen en bezinning verzamelen rond om de internationale obelisk in Belsen. In het besef dat „de polsdrang van het geweten ertoe verplicht de nagedachte nis van de doden en de kennis van de hel van Belsen levend te houden", heeft het verbond van Joodse gemeen ten in Neder-Saksen een herdenkings boek uitgegeven onder de titel: „Van de slavernij naar de bevrijding". In het voorwoord schrijft Bondspre sident Heinemann: „De mentaliteit die achter deze wandaden staat, de geest van nationalisme en vreemdelingen haat, van machtswellust en onverschil- lighied tegenover de onvervreemdbare grondregels van het recht en de moraal, van slaafse volgzaamheid en arrogante zelfoverschatting, mag nooit meer voet aan de grond krijgen en zich uitbrei den." Belsen werd op 15 april 1945 bevrijd door Britse-troepen. De SS had al we kenlang alle overlevenden van concen tratiekampen, die door de opmars van de geallieerden bedregd werden, over gebracht naar Belsen en hen daar aan hun lot overgelaten. Ongeveer 6000 gevangenen maakten het uur van hun bevrijding mee, maar 14000 van hen stierven kort daarna. On der de slachtoffers waren de Neder landse-minister van Economische Za ken mr. Verschuur, en het meisje Anne Frank. BONN De Westduitse luchtmacht heeft haar 119de „Starfighter" verlo ren. De vlieger slaagde erin zichzelf te redden. Dinsdag is ook een een-motorig straaltoestel van het type Fiat G-91 verongelukt en maandag ging nog een Fiat-toestel verloren. Ook de piloten van de Fiat-straaljagers konden zich zelf in veiligheid te brengen. ADVERTENTIE Hoofdstraat 81 - 89 Veenendaal TYe geheimzinnigheid rondom een vredesinitiatief inzake het Mid den-Oosten, waarbij dr. Nahum Gold man, de voorzitter van het Joodse wereldcongres, betrokken was, is nog niet opgelost. Volgens Israëlische di plomatieke correspondenten zou pre sident Tito van Zuid-Slavië de man achter de schermen zijn. De zaak is echter, althans voor het ogenblik, duidelijk van de baan. In Cairo is inmiddels tegengesproken, dat president Nasser zou hebben aan geboden met dr. Goldman in Cairo van gedachten te wisselen over het Arabisch-Israëlische conflict. Israël heeft op zijn beurt afwijzend beschikt op een suggestie van dr. Goldman, dat tiy zich als offieële ver tegenwoordiger van de Israëlische re gering naar Cairo zou begeven. Zon dagavond werd van officiële zijde in Jeruzalem met nadruk verklaard, dat Israël te allen tijde bereid is tot over leg met president Nasser. OVERSTE NASSER toch een visje ir. Goldman die de Zwitserse natio naliteit bezit, wordt in Jeruza lem beschouwd als een „duif" wiens opvattingen in het geheel niet over eenkomen met de denkbeelden die de regering en de openbare mening in Israël huldigen. Bijgevolg zou h(j ze ker niet in aanmerking komen om namens Israël met de Arabische lei ders te gaan onderhandelen. Ook ziet men dr. Goldman wel als een man, die zich graag opwerpt als een diplo maat en die daarbij hetgeen hem ter ore komt, wel eens verkeerd interpre teert. 7elf wilde dr. Goldman zich niet in bijzonderheden over de zaak uitlaten. Zo liet hij de vraag onbeantwoord van wie het vredesinitiatief was uitge gaan. Hij sprak het bericht tegen als zou de Franse journalist Eric Rouleau van Le Monde een rol hebben ge speeld. Overigens verklaarde hij, dat president Nasser hem niet een be paalde uitnodiging had doen toeko men. Wel waren er initiatieven voor een dergelijke ontmoeting geweest. Hierover had hy enige malen met de Israëlische premier, mevrouw Golda Meir, van gedachten gewisseld. In Jeruzalem is alleen officieel be kendgemaakt dat de suggestie betref fende een ontmoeting van Goldman met Nasser door het kabinet was be sproken, omdat, volgens Goldman, het Egyptische staatshoofd de eis had ge steld, dat de gedachtenwisseling de instemming van de Israëlische rege ring zou hebben. Goldman verklaarde dat hij het op prijs zou stellen dat formele onderhande lingen zouden plaatshebben „maar in vele gevallen gaan informele con tacten aan formele onderhandelingen vooraf". Goldman zei dat hij „de Israëlische re gering niet zou hebben vertegenwoor digd", maar wel met voorkennis en instemming met premier Golda Melr naar Nasser had willen gaan. IJet geheel ziet er naar uit als een se- mi-officiële proefballon, tot vredesbesprekingen, die nog niet van de grond kwam, maar die toch wel iets belooft. Dat stemt zeer gematigd hoopvoL SARK Op Sark, een van de kleine Britse eilanden voor de kust van Nor- mandië, wil men met zijn tijd mee gaan maar niet te vlug. Volgens een uit 1698 daterende wet was het alleen de feodale heerser op het ogenblik de 86-jarige „dame" Sibyl Hathaway toegestaan een vrouw tjeshond op 't eiland te houden. Deze bepaling is nu na 272 jaar in dier voege gewijzigd, dat toeristen en be woners een teef mogen meebrengen, mits het dier is gesteriliseerd. Hoe de 73 reuen op het eiland over deze maatregel denken, is niet bekend, maar de ouderen onder de 500 bewo ners zien de toekomst somber in. „Straks mogen ze hier ook duiven louden", klaagde het parlementslid Reginald Adams. Tot dusver zijn deze dieren, ongeacht hun geslacht, op Sark verboden, behalve uiteraard voor „dame" Sibyl Hathaway.

De Vallei | 1970 | | pagina 11