Hemellichamen voor plan-Dragonder-zuid Stichting bevordering eigen woningbezit kreeg veel bijval in Veenendaalse raad Oranjeschool kost anderhalf miljoen Wethouders op vergadering: „EDERVEEN HÉÉFT T ZO SLECHT NOG NIET" Maak nu Uw lentetuin Gekleurd Gewonde bij bouw van supermarkt Wensen in vervulling Merino's tegen Zweedse ploeg Amsteltoneel kwam niet Belt Schietnieuws Nog weinig kan.s op beter vervoer "C© 1^" L. Vrij ken leidt nog bij schakers Vrouwen Advies Commissie bijeen in het raadhuis Meisje gewond bij oversteken BESCHERMING ZOEKEN SCHADELIJK ORANJESCHOOL 10550 WOENSDAG 8 APRIL 1970 De gemeenteraad heeft gisteravond zjj het niet unaniem gekozen voor namen van hemellichamen in het nieu we bestemmingsplan Dragonder-zuid. Op bijgaande schets is duidelijk te zien dat is afgeweken van de traditionele naamgeving van straten maar dat de blokken z(jn „vernoemd". De vetge drukte blokken stellen flatwoningen voor. VEENENDAAL Het initiatiefvoorstel van de S.G.P. 0111 te komen tot op richting van een stichting bevordering eigen woningbezit heeft gisteravond in de raad een enthousiast onthaal gekregen. Zonder uitzondering waren alle frac ties van mening dat hierin reële kansen aanwezig zijn 0111 de doorstroming te bevorderen. Wel werd met name door de P.v.d.A.-fractie gevraagd het stich tingsbestuur een zo breed mogelijke basis te geven en bijvoorbeeld ook het over- legorgaan van de drie vakcentrales hierbij te betrekken al was het alleen maar om de bedrijfspensioenfondsen via de achterdeur binnen te laten. Minder een stemmig was de raad over de naamgeving van straten in het nieuwe bestem mingsplan Dragonder-Zuid. Het college had op advies van de raadscommissie voorgesteld de straten te vernoemen naar sterrengroepen en planeten. Via com ponisten en zeehelden kwam men uiteindelijk toch bij de sterren uit. B. van Remmerden (P.v.d.A.). overlegorgaan VEENENDAAL De raadsle den mevr. Buddingh-De Vries Lentsch en de heer H. van Wo- gensveld stonder er gisteravond tijdens de raadsvergadering ge kleurd op. Niet dat zij bij de weer uitvoerige discussies over aller hande zaken een kat haalden maar meer in letterlijke betekenis. Zo wel het enige vrouwelijke raads lid als de C.H.-man vielen nogal wat uit de toon temidden van hun bleekneuzige collega's wat betreft hun huidskleur. Beiden bleken afzonderlijk wel te verstaan het zuiden te hebben opgezocht en zich gekoesterd te hebben in de sub tropische zonnestralen. Bruin is nog nooit geassocieerd met een politieke richting of men moet in termen van discriminatie gaan denken, maar de tint van het duo, was zelfs voor de P.v.d.A.- fractieleden geen aanleiding in die betekenis in de richting van bij voorbeeld mevr. Buddingh te pra ten.... C. van Gederen (C.H.). fietsen De SGP-fractie heeft zich bij het in dienen van het initiatiefvoorstel om een stichting eigen woningbezit in het leven te roepen laten leiden door de overweging dat de toekomstige contin genten woningwetwoningen beschik baar moeten blijven voor de mensen met de laagste inkomens. De stichting eigen woningbezit mikt op die ingezetenen een middengroep met een salaris voor wie het moeilijk is op de huidige woningmarkt voor een redelijke prijs een behoorlijke woning te kopen of te bouwen. De prijs van de te bouwen kan volgens stichtingen die zich met genoemde bouw bezighouden laag worden gehouden omdat de kosten voor bemiddeling en organisatie minder zwaar drukken. In de meeste gevallen levert dit een voordeel op van 10.000,- 15.000,- per woning. Een nog hogere waarde kent de SGP-fractie binnen het kader van dit initiatief voorstel toe aan bezitsvor ming en bezitsspreiding. Tenslotte schrijft men: „De betekenis van een woning gaat ver uit boven een materië le behoefte: een goede woning betekent bescherming van het gezin, in meer dan een opzicht". De heer G. v.d. Berg (SGP) had goede hoop dat de stichting binnenkort van de grond zal komen, waaraan de voorzitter nog toevoegde dat ai verschillende oriënterende besprekingen zijn gevoerd. De meningen over de naamgeving van de straten in het plan „Dragon der-zuid" liepen even ver uiteen als de afstand tussen de hemellichamen in het heelal. De verschillen van inzicht werden nog eens gevoed door de mededeling van de voorzitter, dat er van twee toekomstige bewoners brieven bij het college waren gekomen, waarin de een „de hemellichamen maar niks vond" en de ander de suggestie deed componisten van naam te vernoemen. Mevr. Buddingh-De Vries Lentsch (VVD) voelde ook wel voor componis tennamen maar zag toch liever dat het voorstel naar de commissie terugverwe zen werd om de toekomstige bewoners gelegenheid te geven hun suggesties naar voren te brengen. Ook de heer M. G. H. Hendriks (KVP) was niet ondersteboven van de hemel lichamen. Gaat u er wel toe over dan graag een duidelijke straatnaamaandui ding en niet zoals in „de Engelenburg" waar de mensen nog dagelijks lopen te zoeken", aldus de heer Hendriks. Ook de heren Vrieling (AR) en Van de Berg voelden veel voor inspraak maar zagen later toch in dat dit moeilijk te realiseren is omdat van nog maar enke le gezinnen bekend is, dat men daar gaat wonen. „Waarom is de Melkweg door het col lege afgekeurd", zo wilde ds. Van Enk (A.R.) weten. De heer G. van Deelen (SGP) vond Melkweg uit meer dan beroepsmatige overwegingen nog niet zo gek maar voelde toen ook wel voor vogelnamen. ..Dag. dag bloemen, dag zeehelden en dag componisten", zei de raad uiteinde lijk in meerderheid want het bleef bij Grote Beer, Zuiderkruis. Castor. Pollux, Poolster, Morgenster, Kleine Beer, Boogschutter, Sirius en Noorderkroon. Men aanvaardde tevens het plan om deze namen aan vakken in plaats van aan wegen te geven met het oog op de rondgaande wegen die in het plan zijn geprojecteerd. Mevr. Buddingh en de heren Vrieling. Hendriks alsmede de gehele SGP-fractie verzochten aante kening te hebben tegen gestemd. Bij het voorstel het bestemmingsplan Dragonder-zuid vast te stellen deed de heer Hendriks de suggestie een paar woningen aan bewoning te onttrekken en ze te bestemmen als speelterrein voor peuters en kleuters. Hij raadde het college aan een onlangs in „Bouw" verschenen artikel te lezen waarin we tenschappelijk werd aangetoond dat het voor kleine kinderen schadelijk is in hoogbouw te wonen. De voorzitter be loofde deze mogelijkheid binnen het raam van het financieel haalbare te zullen onderzoeken. Met name de heer C. van Genderen (OH) was blij dat de warenmarkt in zuid een definitieve status krijgt. „De markt voorziet in een grote behoefte aldus de heer Van Genderen, die verder verheugd was dat de marktcommissie haar aanvankelijke afwijzende stand punt had geruild voor instemming met het voortbestaan van de markt op het Slot, de Bruïneplein. Wel verzocht hij van de politie meer toezicht op het fietsen tussen de kramen. De heer H. van Manen (AR) pleitte bij de behandeling van een pre-advies over een initiatiefvoorstel van gedepu teerde staten inzake enkele onbeteken de grenscorrecties voor een grotere ge biedsuitbreiding van Veenendaal. Volgens hem moest het mogelijk zijn om door middel van zogenaamde tech nische grenscorrecties bijvoorbeeld het Julianaziekenhuis, dat nu op grond gebied van Rhenen staat, binnen de Veenendaalse grenzen te krijgen. De Edese politieke kopstukken gisteravond in Ederveenwet houder R. Bos (links) van de A.R.P., wethouder H. Alberts (rechts) van de C.H.U.,met in hun midden de heer G. W. Segers voorzitter van de A.R. die de bijeenkomst in Marktzicht pre sideerde. G. van te Berg (S.G.P.) stichting H. van Manen (A.R.). gebiedsuitbreiding Provinciale en gemeentelijke grenzen zijn vooral in Den Haag in discussie en de voorzitter raadde de heer Van Manen aan af te wachten wat er uit de bus zou komen. Verder verleende de raad een krediet van anderhalf miljoen gulden voor de bouw van een school voor imbeciele kinderen. Het stichten van deze nieuwe school betekent een splitsing van de Prinses Wilhelminaschool (debiele kin deren) en Oranjeschool (imbeciele kin deren) die nu onder een dak zijn onder gebracht. De nieuwe Oranjeschool komt in het plan Duivenweide achter de Pr. Wilhelminaschool tegen het terrein van de firma De Ruiter. De school kr(jgt drie leslokalen, een overblijflokaal, een lokaal voor motorische therapie en een aantal bijruimten waaronder een hoof- denkamer. waslokaal, toiletgroep enz. VEENENDAAL Bij de bouwwerk zaamheden aan de AH-Supermarkt aan de Sandbrinkstraat is gisteren de 48-ja- rige W. v. II. uit Nijmegen gewond ge raakt. H. kreeg een deel van een drie meter hoge muur op zijn hoofd, en moest naar het Julianaziekenhuis wor den gebracht. Het muurgedeelte was pas gemetseld, en „geschoord", en de man haalde een schoor weg om een me ting te kunnen doen. Een stuk muur van ongeveer een meter kwam toen omlaag. VEENENDAAL Het eerste elftal van Merino's speelt vanavond op het terrein aan de Wageningselaan een vriendschappelijke voetbalwedstrijd te gen de derde divisieclub aRotebro" uit Zweden. De wedstrijd begint om zes uur. VEENENDAAL De opvoering van het toneelstuk „Mijn zuster Eileen" dat door het Amsteltoneel gisteravond in het gebouw het Trefpunt op de plan ken zou worden gebracht is niet door gegaan, wegens gebrek aan belangstel ling. Er waren zegge en schrijve zeven kaarten in voorverkoop aan de man ge bracht. Zowel de culturele commissie van de „Engelenburg", die deze avond had georganiseerd als de leiding van Amsteltoneel vonden dat toch echt een te smalle basis om de avond te laten doorgaan. den «van a.u.b. voor Veenendaal Tot 17.30 uur Van 17.30- 19.30 uur 11079 'l Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 VEENENDAAL Door de leden van de schietvereniging „Prins Hendrik" werden gisteravond tijdens onderlinge wedstrijden op de binnenbaan de vol gende resultaten behaald. 1. H. v.d. Baandhof 89 p; 2. W. Kroesbergen Sr. 89 p; 3. A. v. Leeuwen p; 4. J. J. Roks 87 p; 5. T. v. Manen 87 p; 6. W. Kroesbergen Jr. 87 p; 7. A. Wals 87 p; 8. G. Rebel 87 p; 9. N. Ta verne 86 p; 10. Goezinnen 84 p. EDERVEEN „Wie Ederveen komt binnenrijden moet constateren dat het dorp er nog niet zo slecht voorstaat", aldus wethouder H. Alberts (CHTJ) gis teravond op de gecombineerde politieke praatavond van de Edese ARP en de CHU in café Marktzicht. Een dergelijke uitlating deed zijn collega R. Bos (ARP), die stelde dat de buitendorpen van de gemeente „buitengewoon goed" aan hun trekken komen, als het gaat om gemeenschapsvoorzieningen, zeker als de daaraan verbonden kosten hoof delijk per inwoner worden omgeslagen. Toch kwamen gisteravond nog een paar Ederveense hete hangijzers ter sprake, zoals het openbaar vervoer, waarvan het dorp. afgezien van een nauwelijks rendabele buslijn van Veenendaal naar Barneveld, verstoken is. Van socialistische zijde werd de vraag gesteld of in die situatie verbete ring kan worden gebracht. De CH-wet- houder legde uit dat alleen een bus b.v. naar Ede zou kunnen rijden, als daar voor voldoende belangstelling zou zijn. „Het is niet reëel om te stellen dat de overheid dat zou moeten betalen", zei hij, „en bovendien zou de overheid dat dan toch nog van het gemeenschapsgeld moeten doen". Hij verzekerde de onge veer vijfentwintig bezoekers overigens, dat het gemeentebestuur onophoudelijk aandacht aan deze zaak wijdt. Wethouder Bos ging in op een vraag over het sociale beleid dat Ede voert. Hij merkte o.m. op dat Ede „aan de verkeerde kant" staat van de door de hogere overheid reëel geachte norm grenzen voor uitkeringen vanwege de Algemene Bijstandswet, wat volgens hem mede blijkt uit het minimale aan tal beroepschriften tegen de beslissin gen daarover in de gemeente. Op dit punt werd hij aangevallen door een aanhanger van Binding Rechts Rechts. Deze waarschuwde dat deze si tuatie er bepaald niet naar is om prat op te gaan. „De aanvragen mogen ge rust wat kritischer worden bekeken", vond hij, wijzend op het misbruik dat volgens hem veelvuldig van de moge lijkheden wordt gemaakt. De heer Bos antwoordde dat het klei ne aantal beroepschriften evengoed een gevolg kan zijn van het goede overleg bij de behandeling van dergelijke za- ADVERTENT1E Plant heesters, rozen, eoniferen, vaste planten, dahlia's, q-j gladiolen, violen, primula's enz. rv. Behandel uw gazon met compost of gedroogde stalmest. A/? GROTE SORTERING KAMERPLANTEN EN SNIJBLOEMEN TUINCENTRUM Nieuweweg 13, tel. 08385-12992 VEENENDAAL Kerkewijk 27, tel. 08385-12827 ken. De wethouder wilde desgevraagd niet zeggen wat de AR en de CH nu precies in het verleden voor Ederveen hebben gepresteerd in de gemeenteraad. „Wat tot srtand is gekomen, is vaak dank zij het beleid van het hele college ge weest", zei hij. VEENENDAAL Bij de Veenen daalse Schaakvereniging werd de 2e- ronde gespeeld. De uitslagen waren: E. ZinkhaanM. v. d. Bovenkamp 10; R. KnolM. P. van Wettem 01; H. Her kampC. Baars 10; J. HageG. R. Kets 01; J. C. van WettemC. v. Gemhuizen 10; T. HuchingerJ. N. Elenbaas 01; C. A. de GooyerL. H. Monnee 01; L. VrijkenJ. C. v.d. Pol (afgebr.); E. v. RavenswaayJ. W. Boelens 01. Ook werden enkele afgebroken par tijen uitgespeeld of gearbitreerd. M. de KleuverG. v. Veen 10; E. v. RavenswaayH. Heckamp 10; F. LuchsingerM. v.d. Bovenkamp 10; F. LuchseingerJ. de Gooyer VtVi; J. de GooyerC. ten Hogl I0 (Beide laatste na arbitrage.) Met nog 2 ronden te spelen heeft nog steeds L. Vrijken de leiding in handen. Kanshebber op de beker zijn nog J. W. Boelen, R. Zinkhaan, M. v. d. Boven kamp en J. W. Elenbaar. De laatsten al leen theoretische kansen, at V Ift. - 9* VEENENDAAL Burgemeester P. Bode ontvangt donderdagmorgen 28 da mes van de provinciale Utrechtse afde ling van het Landelijk Contact van Vrouwen Advies Commissies voor de woningbouw. De dames organiseren een periodieke bijeenkomst in het raadhuis, en hebben de burgemeester verzocht deze te openen. Dat zal gebeuren om 10 uur. VEENENDAAL Op de voetgangers oversteekplaats aan de Kerkewijk bij de Brugkerk is dinsdagmorgen de 13- jarige mej. I. W. J. C. aangereden door een bestelwagen, bestuurd door C. van R. uit Amerongen. Het meisje raakte vrij ernstig gewond en moest naar het Julianaziekenhuis worden overgebracht. Het ongeluk ontstond toen mej. C. per fiets „steppend" de v.o.p. overstak, ter wijl de bestelwagen deze al dicht was genaderd. EDERVEEN Sinds kort is Eder veen getuige van de realisering van lang gekoesterder wensen: een gym nastiekzaal en een nieuwe schriste- lijke lagere school. Achter de Schras, bezijden de Hoofdstraat wordt er druk aan gebouwd, al is men op dit moment nog niet veel verder dan de fundamenten. Het is de bedoeling dat de beide gebouwen in september gereed zijn. Dit bevestigde ook wet houder R. Bos van Ede gisteravond nog op de bijeenkomst, waarover el ders op deze pagina meer. - V. r.si. vi.

De Vallei | 1970 | | pagina 3