Programma goed afgewogen VIJF MILLE VOOR KINDERBOERDERIJ Uniek cello-concert in „De Hoogstraat" Kerkdiensten Slippartij op gladde Rijnbrug Kom bij Centra meteen grote tas en een kleine portemonnee. roggebrood appel moes SI m 79 78 98 79 ^2 Pakken J4 Het Einde van de EindelozeAfwasmisère. jaar getrouwd spaar varken groentesoep Gedeputeerden Gelderland: Scherpenzeel naar Utrecht RHC-dames kampioen Onó tui n hou whoehje Vrouwen naar Piet Marée r imoes^ f 29 |39 „lleimersteirT* profiteert van kinderzege Is Nog geen gas voor bewoners Nieuwe weg VERRASSEND I Geref. Gem. in Ned. donderdag 9 april. 19.30 uur: student v. d. Borg. Centra licht of donker per pakje 200 gram Frisco van goudreinetten 1/1 blik augurken nectar dranken melkpoeder voor uw kopje koffie biesjes appelmoes extra kwaliteit jfiE _7i blik OmP wijnzuurkool haringfilets nootmuskaat, kaneel, witte peper w grappig in diverse kleuren toiletpapier a 250 vei Brillant WOtNSDAG 8 APRIL 19/0 ARNHEM Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben Provinciale Staten meegedeeld dat zij het eens zijn met het voorstel van GS van Utrecht, de Utrechtse gemeenten Renswoude en Woudenberg en de Gelderse gemeente Scherpenzeel samen te voegen en de door deze samenvoeging tot stand geko men gemeente bij de provincie Utrecht in te delen, waardoor dus de provincia le grens gewijzigd dient te worden. De gemeenteraad van Scherpenzeel is het met het Utrechtse voorstel eens, maar wil géén indeling bij Utrecht zón der samenvoeging; de raden van Rens- wpude en Woudenberg wijzen de sa menvoeging van de drie gemeenten af. In de nieuwe conceptie zou Scherpen zeel bestuurscentrum van de samenge voegde gemeente worden. GS van Gel derland zijn van mening dat, daar het betrokken gebied een landelijk karak ter zal moeten behouden (géén verste delijking) de vorming van één gemeente met voldoende bestuurskracht aan te bevelen is. Zij stellen Provinciale Sta ten voor met deze propositie van Utrecht akkoord te gaan. LEERSUM ln de kerkzaal van het Revalidatiecentrum „De Hoogstraat" tc Leersum beluisterden we gisteravond een optreden van de cellist Rudolf Wei land. Dit concert, waarbij zo'n dertig patiënten aanwezig waren, was op twee erlei wijze een uniek gebeuren. Niet alleen wordt er veel inspanning gevraagd van zowel de solist als de luiste raars, maar bovendien is zo'n huisconcert een vorm van musiceren die vooral de laatste tijd (weer) sterk in opkomst is. De grote steden lopen in deze voorop en waarschijnlijk is het moment niet ver meer dat ook onze streek dit braaklig gend terrein intensiever gaat betreden. Allereerst iets over de solist van deze avond. Rudolf Weiland (34) uit Rhenen, bespeelt vanaf zijn achtste jaar de vio loncello. Hij studeerde af bij de beken de Carel van Leeuwen-Boomkamp aan het Koninklijke Conservatorium te Den Haag en is thans sinds 1964 verbonden aan het Utrechts Symphonie Orkest. Daarnaast geeft hij als cellodocent les aan de Stedelijke Muziekschool te Wageningen en heeft hij meermalen als solist met het Gelders Kamerorkest op getreden. Het instrument dat hij bespeelt, de cello (populair gezegd: een grote viool die een octaaf lager gestemd is dan een altviool) vervult niet alleen in het ge heel van een orkest een zeer afwisse lende en belangrijke rol, maar is ook als (solo)instrument uitermate geschikt voor kamermuziek. Het grappige is, dat veel grote com ponisten solowerken schreven voor cel lo en vaak ontdekt men dan. dat zij de loop van melodieën als het ware kun nen beproeven door ze eerst als cello partij neer te schrijven. Bach bijvoor beeld heeft voor zijn polyphone (meer stemmige) wijze van muziekschrijven heerlijk kunnen experimenteren in dc cello-suites die omstreeks zijn 35ste jaar ontstonden. Daar de klank van de cello nogal donker en sonoor is en het luisteren er naar erg kan vermoeien, vraagt een so lo-optreden van een cellist veel inspan ning van speler en luisteraar. Dat was gisteravond echter niet zo te bemerken, maar daar stond dan ook een schitte rend afgewogen en opgebouwd pro gramma borg voor. Begonnen werd met de Sonate opus 72 van Samuelowitz. een modern Pools/Russisch componist. Het was als kennismakingsstuk prima op z'n plaats, want deze eigentijdse muziek bleek verrassend goed aan te spreken. Be weeglijk en vlot, met Slavische melan cholieke inslag. De rest van het programma gaf als t ware een „leergang-in-cello-luisteren" en waarachtig, het werd zo geëngageerd gebracht, dat de meest starre cello-vij and moeite gehad zou hebben zijn hart te verharden. Je zou eerder je hart vasthouden bij de virtuoze passages die Weiland schijnbaar moeiteloos bracht. Bach gold als uitgangspunt en basis van hetgeen zou volgen. Zijn Derde Suite was ritmisch en melodisch een genot en stond duidelijk als voorbeeld VEENENDAAL - Predikbeurt: j Geref. Gem. (syn.): donderdag 9 april. 19.30 uur: de heer Van Gelder. RHENEN Vandaag vieren de heer en mevrouw J. v. Zanten-van Brink aan de Prunuslaan feest omdat zij elkaar vijftig jaar geleden het ja woord gaven. De bruidegom is vier enzeventig en zijn vrouw hoopt die leeftijd nog dit jaar te bereiken. Uit hun huwelijk werden zeven kinderen geboren, die ongetwijfeld van de par tij zullen zijn om met de kleinkinde ren van hel bruidspaar het feest luis ter bij te zetten. RHENEN Bijna drie uur lang is het verkeer over de Rijnbrug bij Rhe nen gestagneerd geweest; na slippartij en en een kettingbotsing vanmorgen om zes uur, waarbij bijna tien auto's waren betrokken. De brug was spekglad, hoe wel er gisteravond nog was gestrooid. De opritten waren dan ook ijsvrij. Vier auto's raakten total loss, maar persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Drie vrachtauto's waren bij de slippar tij betrokken. Een veewagen botste te gen de brugleuning, waar hij bleef hangen. Om kwart voor negen vanmor gen kon het verkeer weer normaal doorrijden, toen de ravage was opge ruimd. Intussen hadden zich zeer lange file's gevormd. RHENEN De dames van de Rhe- nense Handbal Club hebben dc laatste competitiewedstrijd gewonnen met 14-1 (ruststand 4-1) en zijn daarmee kam pioen geworden. De heren wonnen de uitwedstrijd te gen HHC met 12-7. Door het zware ver lies van de vorige keer tegen BDC van 15-7, moesten de RHC'ers weer iets goed maken. In de eerste hell't liep het voor de wind en konden de Rhenenaren een 7-1 voorsprong opbouwen. In de tweede helft gaf de mentaliteit en conditie, alsmede de techniek de doorslag en kon RHC met de wind te gen toch de overhand behouden, getuige de 12-7 eindstand. Toch had de RHC-ploeg ook nog met pech te kampen. Jan van de Pol gooide de enige strafworp op het hout. Makers van de doelpunten waren A. Bekker, C. v. d. Pol. J. v. d. Pol (3x), W. v. Buytene (2x) en H. van Walsem. Een begroeide gevel is gedurende de zomer, dikwijls ook gedurende de win ter, een bijzondere attractie. Steeds meer en meer ziet men dan ook de vaak eentonige gevels aan het oog ontrokken door planten, welke tegen het huis op klimmen. Onder deze zijn mooie soor ten, men denke aan Clematis, Rozen, Klimop, wingerd, etc. etc. Inderdaad is een begroeide gevel gedurende de zo mer mooi, dc hoofdzaak is ook hier weer. dat het begin goed is. Soms wordt een gaatje geprikt, klein en ondiep, zo dat de plant, als de wortels uitgespreid worden, niet in kan. Bij droogte of andere oorzaken raakt de plant dan aan het kwijnen en er komt heel weinig of niets van terecht. Maakt voor het planten een flink gat, werkt dan in het gat de grond nog eens op flinke diepte om, mengt er een flink portie oude mest of gedroogde mest doorheen en gaat dan planten. Zet de plant niet te diep of te ondiep, doch op een diepte zoals dez op de kwakerij ge staan heeft. Dat kan men duidelijk zien. Ik laat hier enige klimplanten de revue passeren die alleszins zijn aan te beve len. Clematis is een der fraaiste. Het geheim van de Cultuur is, dat de wor tels koel gehouden moeten worden. Daarom zetten we er laagblijvende planten om heen, men kan ook een laag turfmolm of grint rondom de voet aanbrengen. Ze houdt van een goede voedzame grond en van een lichte zon nige standplaats. De beste plaats is waar het niet de gehele dag zonnig is. Hedera of Klimop is te algemeen be kend om er la^g bij stil te staan, het is een der gewassen welke het overal doen. Vele soorten zijn er van in de handel, o.a. Hedera helix aurea, met gele bladeren; Hedera arborea, met grote bladeren; Hedera Libernica, een mooie breedbladige klimop, en andere. Hydrangea petiolaris, is een klim mende Hortensia, een aanbevelings waardige plant die, hoewel langzaam groeiende, het toch nog wel tot een hoogte van 12 tot 15 meter kan brengen, als zij het goed naar de zin heeft. Goe de bemeste grond is een vereiste voor deze klimmer. De bladeren zijn tot 10 cm lang. De in juni-juli verschijnenede witte bloemen kunnen een doorsnede hebben van 25 cm. Geeft deze klimmer een warme standplaats, gedeeltelijk schaduw, goed doorlatende, voedzame grond. De Lonicera (Kamperfoelie) heeft een aantal leden, welke met succes als klimplanten kunnen worden aange wend. De meeste soorten geven de voorkeur aan een warm beschut plekje. De gewone kamperfoelie, Lonicera pe- riclymenem, doet het echter ook op minder beschutte plaatsen en blijft al tijd mooi, vooral als in jull-augustus de geelwitte bloemen, die een fijne geur geven, de plant sieren. Andere aanbevelingswaardige Loni- cera'g zijn japonica aureo-retkulata, voor Max Reger's TWeede Suite. Reger werkt meer met tweestemmigheid, 'een verzwaring voor de solist maar een verfraaiing voor het luisterend oor. Van Paul Hindemith (1895-1963) weerklonk de machtig mooie Sonate nr. 3, die vanuit een majestueuze start via dromerige en prachtig melodische pas sages uitmondt in een dynamisch slot. Weiland leeft het zich allemaal volko men in en het enorme concentratiever mogen wierp vooral in dit stuk zijn vruchten af. Het concert werd besloten met een Sonatine van Kadossa, waar heel dui delijk de Hongaarse volksmuziek in doorklinkt; niet zozeer via de bekende zigeunerklanken" maar veeleer door de typisch slavische intervallen in de gebruikte melodieën. Rudolf Weiland is zelf ex-patiënt van „De Hoogstraat" en heeft daarom dit standaardprogramma hier ten doop gehouden. Meer van dit soort huiscon certen zullen volgen in Driebergen, Amsterdam (in „de Suite"), Breukelen en Amersfoort. Wij mogen ons gelukkig prijzen zo'n solist in de buurt te hebben en mis schien is het mogelijk om naast de gro te USO-concerten met wat intiemere kamermuziek een begin te maken. Ik dacht dat de tijd er wel rijp voor was. JAN HESSELS MULDER. AMERONGEN De dames van de Amerongense afdeling der Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen gaan dinsdag 14 april op bezoek bij de publi cist Piet Marée in Harmeien. Doel van het bezoek is bezichtiging van „doe- het-zelf'-werkstukken, waarvoor Ma rée voornamelijk „waardeloos" mate riaal als grondstof gebruikt. Hij legt zich voorts o.m. toe op het ontwerpen van speelgoed. RHENEN Vrij onverwacht kreeg het Rhenense internaat voor zwakbegaafde kinderen Heimerstein gisteren het beginkapitaal voor de aanleg van een kinderboerderij in handen. Het geld, vijfduizend gul den, is toegezegd door het Neder landse Comité voor Kinderpostzegels, dat met de actie van oktober 1969 meer dan vijf miljoen gulden bijeen bracht. In huize Heimerstein overhandig de mevrouw Nedorot-Waller, presi dente van Rhenense comité, direc teur E. Kaper de brief waarin de toezegging is gedaan. Heimerstein kan over het geld beschikken, zodra met de aanleg van de kinderboerde rij een begin wordt gemaakt. Die boerderij is, aldus de heer Kaper, al een jarenlang gekoesterde wens van het internaat. Men is er tot dusver niet aan toe gekomen, omdat andere, primaire, voorzieningen voorrang genoten. „De kinderboerderij stond tot nu toe op de vierde of vijfde plaats Van het verlanglijstje, maar door dit bedrag is er een flinke sprong om hoog gemaakt", zei hij. Wanneer de boerderij kan'worden gerealiseerd is afhankelijk van het tijdstip waarop de overige middelen beschikbaar ko men. Namens het gemeentebestuur was wethouder-loco-burgemeester mr. J. Deen aanwezig. Hij leidde de over handiging van de brief in, en sprak waardering uit voor het werk van het damescomité dat in het postkan toor, met hulp van de Huisvrouwen vereniging postzegels en kaarten aan de man bracht, voor de PTT, en voor de leerlingen van basis- en mavo- scholen. Deze waren op de bijeen komst vertegenwoordigd door een twaalftal jeugdige afgevaardigden, die werden getrakteerd op limonade en gebak. Directeur E. Kaper overhandigde op zijn beurt de brief van het comi té aan het gedelegeerd bestuurslid van de „André-stichting" die Hei merstein beheert, de heer J. C. Dee ring. De presidente van het Rhenen se Comité Kinderpostzegels overhandigt de directeur van Hei merstein, de heer E. Kaper, de brief waarin de toezegging van vijfduizend gulden wordt gedaan. VEENENDAAL Het KVP-raadslid de heer M. G. H. Hendriks heeft het college van B. en W. verzocht te bemid delen tussen het gasbedrijf én een aan tal bewoners van panden tussen het viaduct van Rijksweg 12 en de spoor wegovergang die op het aardgasnet wil len worden aangesloten. Een van deze bewoners een dame heeft een handte keningenactie gehouden en dertig me destanders gevonden. Bij het gasbedrijf kreeg zij echter geen been aan de grond. De handtekeningenlijst werd niet geaccepteerd met de motivering dat „aansluiting op het aardgasnet van dit stukje Veenendaal niet rendabel is". I vacuum LgïpaWl met fraai getekende, goudgele blaad jes; hecktorottü, zeer rijkbloeiend. geeft van juli tot september mooi ge kleurde abrikooskleurig rose bloemen, later vleeskleurig bijna wit; Lonicara tellmannia is een sterke groeier, bloeit in juni met grote goudgele bloemen en ontwikkeld later rode bessen. Polygonum of Bruidsluier, heelt twee fraai bloeiende, namelijk Auberti en Baldschuanium. Staan deze in de bloei dan is 't geheel een witte wolk van bloempjes, vandaar de naam „bruid sluier!! Een zonnige plaats voor de Po ly gnum, alstublieft. Nog een klimplant, bij jong en oud bemind, is de Wistaria (blauwe regen). De prachtige trossen helderblauwe bloemen zijn een ongekende weelde. De takken kunnen wel 15 tot 20 meter lang worden, indien ze in goed bemeste grond staan op een enigszins warme plaats. De gewone Blauwe regen Westa ria Sinensis is altijd een plaats waard. Westaria floribunda is een sterke groeier en brengt lange trossen violetblauwe bloemen. De Parthenosissus (wingerd) is ook een mooie klimmer, krijgt in het najaar vuurrood blad. De variëteit Partheno sissus purpurea heeft purperkleurige bladeren, de gewone wilde wingerd. Ampelopsis quinquefolia blijft altijd begeringswaardig, als de grote bladeren in de herfst de herfsttint aannemen, is zij bepaald mooi. De variëteit engelma- herfst een schitterend rode kleur aan. nië hecht zich zelf vast en neemt in de Ook de variëteit muroium hecht zich zelf vast en is in haar herfsttint bij zonder mooi. Over de Pyracantha (Vuurdoorn) en de Klimrozen kon ik kort zijn, is er niets mooiers te bedenken dan een ge vel begroeid met de onuitputtelijke bloei van de klimroos ..Tauzendschön" of de briljante „Paul's scarlet clim ber?". Men loopt een straat zeker in als men er zo'n met klimrozen begroeide gevel of hek te staan weet. Eveneens is een goed ontwikkelde Vuurdoorn tegen een gevel op het oosten of zuiden iets moois. Controleer de vaste planten! Zij kun ne het in de afgelopen winter wel van de vorst te kwaad hebben gehad. Ga dus na of sommige planten dood zijn gegaan. De planten die in het najaar bloeien kunnen nu nog best geplant worden. De groenblijvende heesters, die dus 's winters hun groene bladeren be houden, kunnen nu het best geplant worden. Hiertoe behoren o.a. Rhododendrons, Aucuba's, Cotoneasters, Hulst, Berberis, Camellia, Kalmia, Pernettia, Evonijmus, Andromeda, Calluna, Prunus en Gaul- theria. Het wordt elke week drukker in de tuin en wanneer het goed weer, dan moeten zoveel mogelijk van profiteren Tuinier met plezier! E. J. Grijsen Rhenen Luycks zoetzuur pot J-45 Dr. Siemer abrikozen of perziken fles 0,7 liter Completa de ideale partner pot (voldoende voor 35 kopjes) JrVJ Ie JÊF pak ca. 250 gram Frisco 3/4 pot 98 Frisco in tomatensaus blik 200 gram Pikado busje 50 gram Centra pak 4 rol (totaal 1000 vel Jiiï °nig Nu is er de Centramatic. De Betaalbare Afwasmachine: •f590.- contant en 3 volle Centra-spaarkaarten. - voortreffelijke kwaliteit - robuuste makelij - 3 afwasprogramma's - grote laadcapaciteit - volledige garantie - uitstekende en snelle service Haal bij uw Centra-winkelier de gratis Centramatic-folder met - uitgebreide informatie. C; - Eerst zien? De Centramatic staat in de meeste Centra-winkels te kijk. Aanbiedingen geldig t/m 11 april. Uitverkocht voorbehouden.

De Vallei | 1970 | | pagina 5