J Tweede overval in twee jaar Twee ministers wensen wettelijke commissie voor fusie-onderzoek KIoos hoopt nog op li progressief akkoord metD'66 Bolletje Milde eis tegen Surinamer wegens doden van rivaal Ook episcopaat gaat akkoord met verklaring gemengd huwelijk Kamer hield zich langdurig met ondernemings recht bezig GILLENDE TANTE POS DEED ROVER VLECHTEN „Positie van De Pous als SER-praeses leed niets" \Bourguiba I j dankt voor j I Ned. hulp Modelactie van post- sorteerders gaat door Boeiend conciliedebat over de open communie S.E.R. OM ADVIES GEVRAAGD Smokkelaar van sigaretten bij uitladen betrapt •'V' iKMCjeplKOM.' CH-senator wil strengere pileontrole SFEER IN NOORDWIJKERHOUT VEEL LEVENDIGER werd gedoopt: j Oecumenej Car el Hugo 40 MITS. IS ELI SS EIS OVER PHILIPS/IS KF'Z AAK BEVOEGDHEID VOORBARIG Groenzones tegen luchtvervuiling SOUTENEUR DOOR NIEMAND NAAR GRAF VERGEZELD GESCHOPT HERKENNING RAAD VAN KERKEN NIET GASTVRIJ ENQUÊTERECHT WOENSDAG 8 APRIL 1970 COTHEN In het piepkleine postkantoor tje in Cothen (bij Bunnik) is gisteren voor de tweede keer binnen twee jaar tijds een poging gedaan de kantoorhoudster Maria Middel- weert (46) te beroven. Een jongeman vroeg haar twee postzegels van een kwartje. Toen mej. Middelweert naar de zegelkast liep, voelde zij een voorwerp langs haar hoofd suizen: het bleek een rubberen ha mer te zijn. De vrouwelijke postbeambte, die alléén het kantoor beheert, zette het zo schrik barend op een gillen, dat de man van alle voornemens afzag en de benen nam. De po litie bleek bij naspeuringen minder gelukkig dan de vorige keer. Toen had zij binnen twin tig minuten een groepje mannen te pakken, die zestig gulden aan postzegels hadden buit gemaakt. Gistermiddag werden de uitvalswegen enige uren onder scherpe controle gehouden. Zonder resultaat, hoewel de kantoorhoudster de poli tie wel een vrij duidelijk signalement heeft kunnen geven: een ongeveer twintigjarige blonde jongeman, gekleed in een bruin gerui te jas. DEN HAAG Er moet een wettelijk ingestelde commissie komen voor fusies. Die moet een systematisch onderzoek instellen naar de motieven voor en de fociaal-economische gevolgen van het tot stand komen van belangrijke fusies. Dit staat in een gerichte adviesaanvrage aan de Sociaal-Economische Raad (SER) van de ministers Nelissen (Economische Zaken) en Roolvink (Sociale Zaken). De regering wil, behalve over dat on derzoek, nog op een ander punt het ad vies van de SER. Beschikt de overheid, zo wordt ge vraagd', over voldoende informatie in zake aspecten van het concentratiever schijnsel die raakpunten hebben met het door de overheid te behartigen al gemene belang? Als fusies volgens be paalde, nader vast te stellen, richtlijnen bij de overheid zouden worden aange meld, krijgt deze na verloop van tijd beter inzicht in het fusieverschijnsel en zijn achtergronden. Bovendien zou de overheid, wanneer fusies worden aangemeld, overleg kun nen plegen met de desbetreffende on dernemingen om hen eventuele onge wenste aspecten van een samengaan onder ogen te brengen. Uiteraard blijft de uiteindelijke ver antwoordelijkheid voor de beslissing bij de bedrijven. •De commissie, die een onderzoek naar motieven en gevolgen van fusies moet Instellen, zou uit vijf tot zeven leden moeten bestaan. Zij dienen allen des kundig te zijn, maar bovendien moeten enkelen van hen speciaal het vertrou wen hebben van werkgevers en werk nemers. Anderen moeten door hun maatschappelijke functie bijzonder ge kwalificeerd zijn om het algemene be lang bij een concentratie te kunnen beoordelen. De commissie moet volgens de beide ministers bevoegd zijn om mensen in het openbaar te horen. Zij dient echter zelf te weten of ze van deze bevoegd heid gebruik wil maken. Wel moet zij verplicht worden om periodiek open baar verslag uit te brengen. Omdat volgens de ministers voldoen de bereidheid zal bestaan om medewer king aan de commissie te geven, is er vooralsnog geen behoefte aan een wet telijke plicht tot verschijnen en het af leggen van verklaringen. In de adviesaanvrage wordt de SER ook gevraagd om zijn oordeel te geven over het rapport van de interdeparte mentale commissie over fusies. Het advies van de raad. waarin codes voor fusies zijn voorgesteld, heeft veel waardering van het kabinet gekregen. De regering dringt er in haar brief bij de SER opaan, dat men zo snel mogelijk maatregelen neemt om deze codes te la ten werken. DEN HAAG De positie van de voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, drs. J. W. de Pous, is door de ont wikkelingen rond de fusie tussen Phi lips en de NKF niet geschaad. Daarom zal de verenigbaarheid van functies in het particuliere bedrijfsleven met het voorzitterschap van de SER niet op nieuw worden bezien. De ministers Nelissen (Economische Zaken en Financiën a.i.) en Roolvink (Sociale Zalmen) antwoordden dit op vragen van de Kamerleden mej. Baren- drecht, Nederhorst, Vondeling, Aarden en Rietkerk. De ministers zeggen dat drs. De Pous in zijn hoedanigheid van commissaris van Philips en van de NKF concrete stappen heeft gedaan om de fusieregels in acht te nemen. Of de twee onderne mingen de gedragsregels van de SER wel of niet in acht hebben genomen, is- iets waarover minister Nelissen niet wil oordelen. Wel vindt hij het voorbarig uit de gang van zaken af te leiden dat het in acht nemen van fusieregels op basis van vrijwilligheid tot mislukken is ge doemd. De commissie van de SER, die hierop moet toezien, is nog niet inge steld. De ministers zeggen dat er nog geen regels bestaan tegen misbruik van voorkennis bij aandelentransacties. Er wordt wel aan gewerkt. De heer Kloos heeft de hoop op D' 66 als deelneemster aan prograssief akkoord nog niet opgegeven. Het jongste congres van D '66 heeft overigens, volgens de N.V.V.-voorzitter, nog weer eens bewezen, dat het een partij van „politieke hobbyisten" is. De heer Kloos meent dat bij eventue le samenwerking tussen PvdA en D'66 de Democraten enkele staatsrechtelijke ideeën prijs zouden moeten geven. Aan de andere kant zou de PvdA enkele „te gen zeer links aanleunende gedachten", zoals nationalisatie van de farmaceuti sche industrie, moeten laten vallen. In de PSP, die overigens na het ge voelige verlies bij de verkiezingen vol gens hem minder interessant is gewor den, ziet de heer Kloos alleen kans op samenwerking met de gematigde ideo- logisch-pascifistische vleugel. De heer Kloos vindt het „dom" van de Eindhovense wethouder Van Stuy- venberg dat hij een nieuwe partij, De mocratisch Socialisten '70, heeft opge richt. De NVV voorzitter, die tevens Eerste-Kamerlid voor de PvdA is, geeft toe dat invloed van radicale groepen in de PvdA groot is. „Maar daar moet je geen aparte partij voor oprichten", vindt hij. De oprichting van DS '70 noemt de TILBURG De Tilburgse douane heeft een bestelauto aangetroffen voor de woning van de Tilburger K. P. De man was net sigaretten aan het uitla den. Vierhonderdduizend sigaretten winkelwaarde 35.000 gulden maakte de douane buit. K.P. werd gearresteerd. Uit de verpakking wist de douane op te maken, dat de sigaretten afkomstig zijn uit de vrije Duitse haven Hamburg. Vermoedelijk zijn zij per schip in Ne derland ingevoerd. ADVERTENTIE heer Kloos een trieste zaak. Hij heeft zelf de hoop nog niet opgegeven dat in de PvdA het gesprek met ongeruste groeperingen op gang komt. „De zwijgende meerderheid in de partij moet gemobiliseerd worden. Dat is een taak voor het partijbestuur, al zou ik zelf op dit moment niet weten hoe", aldus de heer Kloos, die vorig na jaar bij een landelijke opiniepeiling als populairste politicus uit de bus kwam. DEN HAAG Het ch.-Eerste-Ka merlid dr. Beerekamp heeft gisteren gepleit voor strenge overheidscontrole bij het verstrekken van de anti-zwan- gcrschapspil. d De Nederlandse rampenbriga- de die in Tunisië heeft gehol- S pen bij het herstel van overstro- j mingsschade, krijgt een eigen vlag waarop het officierskruis in de Or- de van de Republiek Tunesië zal j worden bevestigdzo heeft minis- j ter Den Toom (defensie) gisteren meegedeeld na een gesprek met de S Tunesische minister van buiten- landse zakende heer Bourguiba junior. De Tunesische minister 5 (links op de foto) heeft minister S j Den Toom daarbij de onderschei- ding overhandigd als blijk van er- j kentelijkheid voor het werk van de Nederlandse rampenbrigade, J het bijzijn van enkele soldaten. in DEN HAAG „De Algemene bond van ambtenaren is niet van plan de ac tie van de postsorteerders op te schor ten nu over de salarisverbetering van deze mensen op 16 april in het centraal georganiseerd overleg zal worden ge sproken. De actie loopt goed. In alle grote plaatsen doen de postsorteerders mee en ook in de kleine gemeente is er vrij wel niemand die op vrijwillige basis overwerk wil verrichten". Dat vertelde gisteren de heer H. Pont, secretaris van de groep PTT van de ABVA. Veertienhonderd postsorteerders van de PTT. die op de kantoren hun werk doen, willen gelijk als hun collega's, worden gehonoreerd. Zij willen een sa larisverbetering van ruim zestig gulden, waardoor zij een maandinkomen van 1072 zouden krijgen. Na een ultimatum aan de directie van de PTT werd deze eis afgewezen, waarna de sorteerders besloten vrijwil lig overwerk te zullen weigeren met in gang van 1 april. Hoewel staatssecretaris Van Veen (Binnenlandse Zaken) bereid is over dat onderwerp op 16 april opnieuw overleg te plegen, betekent dit voor de ABVA niet, dat de actie wordt opgeschort. De PTT ontkent dat de actie vertra ging in de bestelling oplevert. „Althans geen abnormale vertraging", zo vertelde een woordvoerder. „Door het aantrek ken van tijdelijke krachten als adminis tratief personeel en bestellers voor sorteerdersarbeid kunnen wij het werk aardig in de hand houden". Hier staat tegenover dat juist deze krachten de actie sympathiek vinden. In sommige steden weigeren ook zij vrijwillig overwerk en doen dit alleen als het een officiële opdracht van hun chefs is. MAASTRICHT Het recreatieschap voor de westelijke mijnstreek wil de luchtverontreiniging door de chemische bedrijven van staatsmijncn-DSM in de verre omgeving va» Geleen en Beek bestrijden door het aanleggen van groenzones. Het recreatieschap zal samen met en kele deskundige instanties een beplan tingsplan opstellen. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft een subsidie van vijftigduizend gulden toegezegd. UTRECHT De tournee vn Alfred C., 32 jaar en souteneur uit overtuiging, langs de rosse buurten van Nederland, was geëindigd in het graf. Een messteek, hem toegediend door zijn 21-jarige Surinaamse landgenoot Ramon G. op zondag avond 14 september in een café in Utrecht, maakte een einde aan het leven van een man, die het aardse bestaan te kort vond om ook nog eens deel te nemen aan het arbeidsproces. Toch leverden de commerciële en biologische betrekkingen, die h(j had in de rossa buurten van Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en laatstelijk van Arnhem, hem zo veel op dat hij hoog werd aangeslagen in de vermogensbelasting. Veel lager werd hij aangeslagen door de mensen, die wel eens met hem te maken hebben gehad. Alfred C. maakte zijn laatste gang naar een eenzaam Arnhems graf geheel alleen. Niemand van zijn werkneemsters of vakbroeders vergezelde hem. Zelfs was er geen bloemetje van Mientje Welles (21), met. wie hij enige tijd samenwoonde en die in feite de aanleiding was geweest tot zijn vroeg tijdig verscheiden. Want Mientje af kerig van langdurige contracten had genegenheid opgevat voor Ramon G., die als betonvleêhter in Utrecht zijn brood verdiende. Hij had daar zijn in trek genomen in een door omstandighe den vrijgekomen woninkje van een be rucht Nederlander, genaamd Ouwe Nol, gespecialiseerd in misdaad. Met Mientje begon Ramon een huis houding. Niet d'at die verhouding zo ideaal was, want behalve voor de dood ADVERTENTIE (Van een onzer redacteuren) NOORDWIJKERHOUT Het Nederlandse episcopaat zal binnen afzienbare termijn, evenals de generale synodes van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeer de Kerken dit onlangs gedaan hebben, zijn goedkeuring hechten aan de ontwerp-verklaring over het kerkelijk ge mengde huwelijk. Dit heeft kardinaal Alfrink dinsdag middag meegedeeld in de discussie over het ontwerp- rapport „De eenheid welke de Heer maakt" op het pasto raal concilie in Noordwijkerhout. Het was een van de weinige concrete resultaten van een lang én boeiend debat over de oecumene, waarin het „pièce de résistance" de in een van de aanbevelingen genoemde „open communie" was. Er was grote verdeeldheid over de vraag hoevér men bij deze open communie kan gaan; het episcopaat was daarbij aanzienlijk voorzichtiger dan de grote meerderheid van de conciliedeelnemers. Het was gisteren in de aula van Leeuwenhorst alsof de eindelijk weer doorgebroken zon een eind gemaakt had aan de matte stemming die deze laatste zitting van het pastoraal concilie tot dat moment gekenmerkt had, de discussies waren veel levendiger dan maandag, mogelijk doordat het onder werp boeiender was, maar niet alleen daardoor. Verreweg de meeste tijd werd gewijd aan ontwerp-aanbeveling IX van het oecumene-rapport; en hoe sterk de zaak van de open communie in het concilie leeft, bleek gistermorgen direct teen een belangrijk gewijzigde ont werp-aanbeveling uitgereikt werd. In het oorspronkelijke ontwerp stond: „Het pastoraal concilie spreekt de hoop uit, dat er als vrucht van verder over leg en studie waar de onderlinge ge loof sverhouding van christenen uit verdeelde kerken dit vraagt ruimte gevonden zal worden voor beperkte open communie, waarbij christenen uit andere kerken en geloofsgemeenschap pen kunnen deelnemen aan de katholie ke eucharistievieringen en katholieken aan de avondmaalsvieringen van de re formatorische kerken". De gewijzigde ontwerp-aanbeveling luidde als volgt.: „Het pastoraal concilie spreekt als zijn mening uit: Daar waar de eenheid in Christus grond en beweeg reden is tot werkelijke gemeenschap van christenen uit verschillende kerken, waar op deze grond de ambtsdragers over en weer herkend werden als ge roepen door de ene Heer in de ene kerk, waar wederzijds in eucharistie, en avondmaal herkenning plaats vindt van hetzelfde heilsgebeuren (de herdenking van Christus' dood en verrijzenis), daar dient ruimte geboden voor of tenminste niet ontzegd te worden aan wederzijdse deelneming aan eucharistie en avond maal..." Vooral het derde deel van de nieuwe aanbeveling (waar wederzijds herken ning plaats vindt...) stuitte op verzet. Niet zozeer in het concilie zelf (al was bijv. de Haagse kapelaan dr. A. J. Si- monis op dit punt zeer terughouden) maar wel bij de bisschoppen. Kardinaal Alfrink wees er o.m. op, dat de kwestie van intercommunie op het ogenblik in studie is bij het secreta riaat voor de eenheid der christenen in Rome én in de (Nederlandse) Raad van Kerken. „In de kerk leven er veel vra gen over deze zaak en daarom zet ik ook pastoraal een vraagteken", zei de kardinaal. Vader Osolin (Russisch-Or- j kerhout: Nieuwe narcis j Htoee aardige momenten op de J derde dag van de zitting van het pastoraal concili in Noordwij- thodox) betoogde slechts voor de open communie te zijn als er sprake is van eenheid in geloof. Na diepgaande discussies en een schorsing, deelden kardinaal Alfrink en de weer zeer actieve Nijmeegse hoogle raar prof. dr. Frans Haarsma mee, dat mogelijk een compromis gevonden kan worden als o.m. de betwiste passage ge wijzigd zou kunnen worden in „wan neer men zich verenigt met het geloof van de R.-K. kerk dat in de eucharis tieviering wordt beleefd Vandaag zou de definitieve tekst van de aanbe veling in stemming komen. dé In de middagpauze heeft een on- langs gekweekte nieuwe narcis-va- riëteit de naam Oecumene" ge- !S kregen. De winner" was J. Ger- g ritsen uit Voorschoten. De bloem werd in Noordwijkerhout gedoopt met als peetouders de beide Heem- steedse ,,bollenparochies" H. Bavo J en O.L.V. Hemelvaart, die samen een werkgroep Oecumene hebben. Alle aanwezigen kregen van de be- g faamde Haarlemse bloemenmeis- j jës een exemplaar van de narcis. In de discussie over de open communie vertelde de Simpelveld- zuster Francesca Haak (zij 9 se De nieuwe secretaris van de Raad van Kerken, prof. dr. H. A. M. Fiolet, deelde mee, dat de Raad van Kerken nu heeft in tegenstelling tot vele van haar collegae ook de kle ding van de zusters) dat zij orga- niste van de Evangelisch Luther- wel effectief van start kan gaan. „De se gemeente in haar regio is en in kerken moeten in de raad subject van de deze gemeente óók aan het Avond- J oecumenische beweging worden; alle maal deelneemt. Het concilie re a- j.-1__ n_ met een stormachtig ap- mm4 dimensies van het kerk en christen zijn moeten in het werk van de Raad tot ui ting kunnen komen. Op dit ogenblik gaat een aantal secties van de Raad van start: voor theologische vragen, kerk en samenleving, kerk en dienst, internatio nale zaken, onderwijs en jeugd". Kardinaal Alfrink heeft in een nade re verklaring over de gesprekken, die het episcopaat thans voert over de op lossing van het celibaatsprobleem be vestigd, dat hij ongeveer een maand ge leden een geheim onderhoud gehad geerde plaus! mMMmw heeft met de kardinaal-staatssecretaris Jean Villot (de hoogste gezagsdrager in het Vaticaan na de paus). Ook met ver tegenwoordigers van enkele andere episcopaten is van gedachten gewisseld. Kardinaal Alfrink deed een beroep op de conciliedeelnemers er begrip voor te hebben dat veel gesprekken over deze delicate aangelegenheid nog een vertrouwelijk karakter hebben. van Alfred C. moest Ramon zich giste ren voor de Utrechtse recherche ook verantwoorden voor het mishandelen van Mientje. Hij had het meisje, dat in verwachting was van haar derde en zijn eerste kind, onder meer tegen de buik geschopt. Mientje, Ramon en Alfred kenden el kaar uit Suriname. Alvorens Mientje bij Ramon ging wonen, had zij enige tijd doorgebracht met Alfred. Door hem was zij gedwongen tot prostitutie. Zij loerde op een kans „het leven" uit te gaan. Die kans kwam toen Alfred C. weer eens uit logeren ging nu op staatskosten. Hij had in een café op de Zeedijk in Amsterdam een landgenoot, met wie hij aan het biljarten was, tegen de regels van het spel in met een mes in de rug gestoken. Het slachtoffer is blijvend invalide. Het hart van Mientje trok toch naar Nederland. Zij keerde terug en trok in bij Ramon. Tot ongenoegen van haar ex-verloofde voor wie de celdeur juist weer was opengegaan. Alfred C. had tenslotte haar reis naar Suriname be taald. Dat was hem al zwaar gevallen, maar toen hij hoorde dat zij terug was, raak te hij door het dolle. Zaterdagmorgen 13 september vereer de hij de twee geliefden met een be zoek. De ontvangst was niet gastvrij. Mientje kroop onder het bed en Ramon had een broodmes onder handbereik gelegd. Behalve wat dreigementen en een paar klappen gebeurde er die dag verder niets. De zondag werd Alfred, van wie be kend was dat hij bij voorkeur zijn te genstanders in de rug aanviel met een klein maar uiterst scherp mes, fataal, 's Avonds ontmoette het drietal elkaar in een pas geopend café in Utrecht, dat alleen bezocht werd door Surinamers. Ramon was er met Mientje wat ko men drinken, nadat hij naar de bios coop was geweest. Alfred kwam ook een pilsje drinken. Hij was daarvoor speciaal uit Arnhem gekomen. Een eerste schermutseling werd door anderen gesust. Een nieuwe ruzie eindig de met de dood van Alfred C. Het lem met van Ramons broodmes bleef bij de steekpartij in Alfreds borstkas achter. Nog even hoorde men zijn machtig stemgeluid. Daarna zeeg hij ineen. Hij stierf bij zijn meest geliefde vrijetijds besteding., het biljart. Ramon zat er mee. Dat bleek ook gis teren voor de rechtbank. Uitdrukkelijk vertelde hij nooit de dood van Alfred te hebben gewild. De officier van jus titie, mr. Bosch, geloofde dat, gezien zijn eis: een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, met aftrek en toezicht van de reclasse ring. 0 0. De verdediger van Ramon, mr. B. Si mon, eens pleiter voor Ouwe Nol, meende dat zijn cliënt zich kon beroe pen op noodweer. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren In prijzende zin gesproken over twee door minister Polak (Justitie) ingediende wetsontwerpen: de jaarre kening van ondernemingen en de her ziening van het enquêterecht. „Het is de grote verdienste van dit kabinet, dat het de democratisering van de onderne ming ook metterdaad heeft aangepakt. Daarmee is dan gelogenstraft dat deze regering een conservatieve regering zou zijn", zei de liberaal mr. Rietkerk. De Kamer besteedde de hele dag aan de twee wetsontwerpen. In dat over de jaarrekeningen worden de ondernemin gen verplicht om een jaarverslag te pu bliceren. Het tweede wetsontwerp biedt de vakbeweging het recht om onder be paalde omstandigheden (bijvoorbeeld als er duidelijke aanwijzingen van wan beheer zijn) een enquête in te stellen naar de gang van zaken in het bedrijf. Daarbij gaat het niet alleen om open n.v.'s, maar ook om besloten n.v.'s en coöperatieve verenigingen. Mr. Rietkerk kwam met amendemen ten, waarmee hij wil bereiken, dat ook de zogeheten bonafide categorale orga nisaties het enquêterecht krijgen. Mi nister Polak heeft daar echter bepaalde bezwaren tegen. De heer Rietkerk kreeg op dit punt in de Kamer onvoldoende steun. De socialist drs. Nederhorst voerde aan dat de twee wetsontwerpen het be gin moeten zijn van een groter pakket maatregelen om de ondernemingen te democratiseren. Hij noemde het enquê terecht nog werkelijk niet „het einde". „Zolang de werknemers buiten de be leidsbeslissingen worden gehouden, moeten zij het doen met controle (open heid) achteraf. Dan kan het wel eens moeilijk zijn om precies te weten te ko men waar gemaakte fouten zitten", zei de heer Nederhorst. Prins Carel Hugo de Bourbon Parma, echtgenoot van prinses Irene en vader van Bernardo, is vandaag veertig jaar geworden. De verjaardag wordt in hui selijke kring gevierd.

De Vallei | 1970 | | pagina 7